EKSTRA
MENÜ

Kastamonu Pastırması

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 55 haberi bulunmuştur.

Kastamonu Pastırması Haberleri

Kastamonu pastırmasının sırrı coğrafi işaretli Taşköprü sarımsağı

Kastamonu pastırmasının sırrı coğrafi işaretli Taşköprü sarımsağı

"Coğrafi işaretli" Taşköprü sarımsağı kullanılarak doğal yollarla kurutulup üretilen tescilli Kastamonu pastırması yoğun ilgi görüyor.

14.01.2021Yemek
Afyonla Kayserinin sucuk rekabeti Avrupa arenasına taşındı

Afyon'la Kayseri'nin sucuk rekabeti Avrupa arenasına taşındı

Türkiye’nin ilk coğrafi işaretli ürünlerinden Kayseri sucuğu ve pastırması ile Afyon sucuğu ve pastırması arasındaki yarış, Avrupa’ya taşındı. Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan coğrafi işaret tescili alan iki il, bu ürünler için Avrupa Komisyonu’na yaptığı Korumalı Coğrafi İşaret başvuru sonuçlarını bekliyor.

Vedat Milorun pastırma anketi satışları patlattı

Vedat Milor'un pastırma anketi satışları patlattı

"Kastamonu pastırması mı? Kayseri pastırması mı?" anketinde geriye düşmesine rağmen ünlü gurme Vedat Milor'un 'Benim için şampiyon' diyerek sahip çıktığı Kastamonu pastırmasında talep her geçen gün artıyor. Kastamonulu üreticiler, gece gündüz çalışarak talebe cevap vermeye çalışıyor.

Vedat Milorun pastırma anketi Kayseri ve Kastamonuyu karşı karşıya getirdi

Vedat Milor'un pastırma anketi Kayseri ve Kastamonu'yu karşı karşıya getirdi

Yemek eleştirmeni Vedat Milor’un sosyal medya hesabından düzenlediği ’pastırma’ anketi, Kayseri ve Kastamonulu üreticileri bir kez daha karşı karşıya getirdi. Kayseri pastırmasının önde tamamladığı ankete ilişkin Kayserili üreticiler, Kastamonu’nun yüzde 45 çıkması ağırlıklı Kastamonuluların ilgi göstermesinden kaynaklı" derken, Kastamonulu üreticiler ise, "Alınan yüzde 45’lik oy bizim için çok iyi" değerlendirmesinde bulundu.

4.01.2021Yemek
Vedat Milordan yeni soru: Pastırma Kayseri sınırlarında mı daha iyi, Kastamonu sınırlarında mı daha iyi

Vedat Milor'dan yeni soru: Pastırma Kayseri sınırlarında mı daha iyi, Kastamonu sınırlarında mı daha iyi?

Vedat Milor, sosyal medyadan “Kayseri pastırması mı yoksa Kastamonu pastırması mı daha çok öne çıkıyor” diye sordu. İki pastırmanın tarafları sert bir gastronomik tartışmaya girdi. Anket sonucunda Kayseri pastırması kazansa da Milor, “Benim için şampiyon Kastamonu pastırması” dedi.

2.01.2021Gündem
Dünya listesine o da girdi Türkiyeden neler var neler

Dünya listesine o da girdi! Türkiye'den neler var neler

Merkezi İtalya’da bulunan Slowfood Biyoçeşitlilik Vakfı tarafından, dünya genelindeki yerel türleri korumak amaçlı oluşturulan ve 5 bin 323 ürünün bulunduğu Uluslararası Nuh’un Ambarı (Ark of Taste) listesinde, Boğatepe gravyer, İsot biber, Afyon kaymağı, İzmir boyozu, Şile kestane balı gibi Türkiye’den 76 yöresel ürün ve lezzet yer alıyor.

Kastamonu pastırması coğrafi işaret aldı

Kastamonu pastırması coğrafi işaret aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın lezzetini beğendiği ve övgüyle bahsettiği Kastamonu pastırması Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldı. Kastamonu’nun, bu pastırma ile birlikte toplam Coğrafi İşaret Tescil Belgeli ürünü 15’e yükselmiş oldu.

Pastırmaya, sucuğa herkes yiyebilsin diye bu yıl zam yok

Pastırmaya, sucuğa 'herkes yiyebilsin diye' bu yıl zam yok

Ramazan ayında sofraların vazgeçilmezi Kastamonu pastırmasına korona virüs salgını nedeniyle zor günler geçiren esnaf ve vatandaşlar yiyebilsin diye bu yıl zam yapılmadı.

Taylanddan gelen çılgın Türk

Tayland'dan gelen çılgın Türk

Bu aralar tüm gözler Fatih Tutak ve yeni restoranı ‘Türk’ün üzerinde. Piyasaya iddialı bir giriş yapan Türk’ü yakından tanımak ister misiniz? Ebru ERKE yazdı

19.01.2020Hürriyet Pazar
Ünü dünyaya yayıldı Kastamonudan çıkıyor 140 TLye satılıyor

Ünü dünyaya yayıldı! Kastamonu'dan çıkıyor 140 TL'ye satılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ünlü gurme Vedat Milor başta olmak üzere gastronomi uzmanlarının övgüyle bahsettiği Kastamonu Pastırması, kilosu 140 liradan satılıyor. Yüksek fiyatı nedeniyle vatandaşlar, Kastamonu pastırmasından tadabilmek için gramla satın alıyor.

24.12.2019Ekonomi
Kastamonu mu Kayseri mi

Kastamonu mu Kayseri mi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hürriyet’in ‘Ankara Fısıltıları’ köşesinde yer alan “Mantıda Kayseri, pastırmada Kastamonu” sözleri ‘Hangisi daha iyi’ tartışması başlattı. Kritik soru geleneksel üretim mi yoksa fabrikasyon mu? İşte gurmelerin görüşleri...

5.12.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğanın Mantıda Kayseri, pastırmada Kastamonu” demesi Kastamonuluları sevindirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Mantıda Kayseri, pastırmada Kastamonu” demesi Kastamonuluları sevindirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisine ikram edilen Kastamonu pastırmasını yedikten sonra, “Mantıda Kayseri, pastırmada Kastamonu” demesi Kastamonulular tarafından memnuniyetle karşılandı. Kastamonu pastırması, ünlü gurme Vedat Milor’dan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da tam not almış oldu.

İki şehrin pastırma tartışması: ‘En iyisini biz yaparız’

İki şehrin pastırma tartışması: ‘En iyisini biz yaparız’

Hürriyet’in ‘Ankara Fısıltıları’ köşesinde yer alan Erdoğan’ın, “Mantıda Kayseri, pastırmada Kastamonu” sözleri, pastırmacılar arasında polemiğe yol açtı. Kastamonulu pastırmacılar Erdoğan’ın sözlerine destek verirken Kayserililer, “Pastırmanın anavatanı bizim memleket” diyor.

2.12.2019Gündem
Ankara fısıltıları: Basit, farklı ve görsel bir şeyler söylediler

Ankara fısıltıları: Basit, farklı ve görsel bir şeyler söylediler

İletişimcilerin altın ilkesidir: “Fark edilmek için basit, farklı ve görsel bir şey söyle!”

30.11.2019Gündem
Pastırma tartışmalarına bir yenisi eklendi: Hindiden pastırma olur mu

Pastırma tartışmalarına bir yenisi eklendi: Hindiden pastırma olur mu?

“Kastamonu pastırması mı yoksa Kayseri pastırması mı?” tartışmalarının devam ettiği günlerde Kahramanmaraş’tan da hindi etinden yapılan hindi pastırması gündeme geldi. Kastamonulu pastırma ustaları, pastırmanın kökeninin kırmızı et olduğunu ve kırmızı et olmadan pastırmanın olamayacağını savundu.

Nerede o eski pazar ziyafetleri

Nerede o eski pazar ziyafetleri?

Artık pazar günü yemeklerinde eski zenginlik kalmadı. Veya ağızların tadı bozuldu... Çok değil, 10-15 yıl öncesine kadar pazar özel bir gündü. Herkes evde olduğu için sofralar daha zengin olurdu. Genellikle o gün iki öğün yenirdi. Bol çeşitli, öğleye yakın yapılan kahvaltı, bir de zengince akşam yemeği...

19.11.2016Hürriyet Pazar
Türkiyenin gastronomi başkenti neresi

Türkiye'nin gastronomi başkenti neresi?

Mehmet Yaşin seçti, yemek yazarları, gurmeler, uzmanlar tartıştı. İşte Türkiye’nin lezzet kentleri...

Pastırmada lezzet savaşı Kastamonu mu Kayseri mi

Pastırmada lezzet savaşı Kastamonu mu Kayseri mi?

Tam pastırma vakti. Ekim ve kasım aylarında pastırma üreticileri harıl harıl çalışır, etraf buram buram çemen kokar. Onun için bu iki ayda görülen güzel günlere ‘pastırma yazı’ deniyor. İşte tam bu günlerde Kastamonulu bir kanaat önderi, “Kayseri pastırmasının adı var, Kastamonu pastırmasınınsa tadı var” deyince Kayserililer hop oturdu hop kalktı. Peki kim haklı, hangisi daha lezzetli?

Dumanı hep üstünde, kokusu hep aklımda: Ramazan pidesi

Dumanı hep üstünde, kokusu hep aklımda: Ramazan pidesi

Bugün, önce kusursuz bir iftar sofrası tarif edeceğim size. Sonra da o sofranın baştacı, çocukluğumun bir parçası pideden bahsedeceğim. Tahrik edici kokusuna kapılıp annemin kızacağını bile bile ucundan küçük lokmalar koparttığım pideler... O günden beri fırından eve bütün bir pide veya ekmek getirmeyi beceremedim!

29.06.2014Hürriyet Pazar
İspatlasınlar bu işi bırakırım

"İspatlasınlar bu işi bırakırım"

KAYSERİ Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler ile Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin’in, Kayseri sucuk-pastırması ile ilgili sözlerine tepki gösterdi.

26.09.2012Ekonomi
Kastamonu havalimanını bekliyor

Kastamonu havalimanını bekliyor

Haziran 2011 tarihinde açılması planlanan havalimanı ile 7 bin yıllık uykusundan uyanacak olan Kastamonu, yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya hazırlanıyor.

6.12.2010Ekonomi
449 yıllık Acem Hanı’nın Gastronomi Merkezi oluyor

449 yıllık Acem Hanı’nın Gastronomi Merkezi oluyor

Kastamonu Belediyesi, Türkiye’nin ilk tarihi alanda kurulacak 449 yıllık Acem Hanı merkezinde hayata geçirilmesi planlanan Gastronomi Merkezi için çalışmalarını sürdürüyor.

24.11.2020Yemek
2020de herkes bu ürünlerin peşinde olacak

2020'de herkes bu ürünlerin peşinde olacak

İyi malzeme, bir şefin elindeki en büyük lüks. Dünya gastronomisine açılacak kapı içinse en büyük koz. Neyse ki bir süredir bunun farkındayız. Bakalım, önümüzdeki yıl hangi malzemelerimizi daha çok konuşacağız…

22.12.2019Hürriyet Pazar
Daday’da eko-turizm

Daday’da eko-turizm

Duygu Ece Aydın ikinci kuşak kadın girişimci. Annesi emekli öğretmen İksir Aydın, Kastamonu’daki İksir Resort’un kurucusu. Ece Aydın da endüstri mühendisi olduktan sonra, memleketi Kastamonu Daday’da eko-turizm yapan annesi İksir Aydın’la birlikte girişimci oldu. Anne-kız hem İksir Resort’u büyüttüler hem de İksirli Çiftlik’le yalnızca Kastamonu’ya değil, Türkiye’ye seslerini duyurdular. İksirli Çiftlik’te yerel halkla, öncelikle de kadınlarla birlikte üretim yapılıyor. Daday’a özel ürünler Daday’a özel yöntemlerle üretiliyor. Bu üretilen ürünlerle kurulan mutfakta Kastamonu bölgesi yemekleri yapılıyor. Ürünler Daday dışına pazarlanıyor.

En lezzetli ramazan sofraları Lacivert’te kuruluyor

En lezzetli ramazan sofraları Lacivert’te kuruluyor

Yenilenen dekorasyonu ve muhteşem manzarası ile leziz iftar sofraları...

1.06.2016Etkinlikler
Fiyat farkı yüzde 100’ü bulan pastırmada tartışma başladı

Fiyat farkı yüzde 100’ü bulan pastırmada tartışma başladı

Pastırma satış fiyatlarındaki fahiş fiyat farkı tartışma konusu oldu. Et ve Süt Kurumu’nda fiyat 61 lira. Kayseri’de fiyat 85-90 TL arasında değişirken kimi markalarda fiyat 120 lirayı buluyor.

13.04.2016Ekonomi
Kastamonu sonbaharda daha güzel ve çok daha lezzetli

Kastamonu sonbaharda daha güzel ve çok daha lezzetli

Sonbaharda gidilecek en cazip rota, Kastamonu ve çevresi. Çünkü ağaçlar bu aylarda renkli giysilerine bürünür, doğa bir tabloya döner. İnsan etrafını seyretmeye, fotoğraf çekmeye, renkli yaprakların örttüğü patikalarda yürümeye, ormanı koklamaya doyamaz. Bu hafta size, Kastamonu’da yaptığım yolculuğun lezzet bölümünü anlatacağım. Umarım aklınızı çelip, Kastamonu’ya gitmenizi sağlarım.

1.11.2014Seyahat

Yazar Sonuçları

Zor zamanlarda birlik olmak...

Tüm dünyayı etkisine alan korona salgını pek çok sektörü etkiledi, birçoğunu da yeni yollar, yeni çözümler aramaya sevk etti. Olmaz dediğimiz şeylerin olabildiğini, yapılamaz dediğimiz şeylerin yapılabildiğini görüyoruz birer birer.

28.11.2020

2020 gastronomi yılı

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020’yi “gastronomi yılı” ilan ettikten sonra Bakan Mehmet Nuri Ersoy, sektör sivil toplum temsilcileri, işletmeciler ve şeflerden oluşan küçük bir grupla bir araya geldi. Gastronomi Çalıştayı Ön Hazırlık Toplantısı’nda “Hedeflere ulaşmak için nasıl bir yol izlenmeli” konusu tartışıldı.

8.02.2020

‘Herkese benzeme Kastamonu’

Yemek kültürünün başkentliğine Hatay, Gaziantep ve Adana’dan sonra Kayseri ile birlikte Kastamonu da talip oldu dersek hiç şaşırmayın... Anadolu’da Amasya ile birlikte görülecek en dikkat çekici şehirlerden biri olduğunu da söylemek gerekiyor.

2.10.2019

Yurt dışında bir Antep Lokantası neden olmasın?

Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nin ikincisi yine hem ufuk açıcı, hem mutfağımızın tanıtımı açısından umut vericiydi.

18.09.2019

İtalyanlara mahcup olmadık:Sahil Restoran

Venedik’in muhtemelen en iyi lokantası Alle Testiere’nin işletmecisi Luca, üç günlüğüne İstanbul’a geldi. Meyhane olarak onu Balat’taki Sahil Restoran’a davet ettim. Başta biraz korktum ama boşunaymış. Hem mezeler hem de balıklar öyle iyiydi ki ülkem adına gururlandım.

31.08.2019

Gastronomi demek; dolar demek, euro demek

Malumunuz hali hazırda restoran haftası devam ediyor.

27.10.2018

Fransa’nın gözde restoranı Datça koyunda...

Doğa, tarih, kültür, gastronomi ve eğlence turizmin gelişmesinin olmazsa olmaz ayakları. Ancak bunlar uyum içinde harmanlanırsa ülkelerin turizmi gelişiyor ve fark yaratıyor. Türkiye’de de bu anlayışla yatırım yapan, ülke turizminin gelişmesine büyük katkısı olan grupların sayısı her geçen gün artıyor. Doğuş Grubu da bunlardan biri.

6.04.2018

Saflık arayışı gerekli mi?

Geçen haftaki yazımda Moda’daki Aida lokantasından övgü ile bahsettim. Sayın Oray Eğin Habertürk’te 2 Ekim Pazartesi yazısında yazıma atıfta bulunarak bence düzeyli bir şekilde tartışılması gereken noktalara değinmiş. Katıldığım ve katılmadıklarım var. Neler mi?

7.10.2017

Nerede o eski pazar ziyafetleri

Artık pazar günü yemeklerinde eski zenginlik kalmadı. Veya ağızların tadı bozuldu... Çok değil, 10-15 yıl öncesine kadar pazar özel bir gündü. Herkes evde olduğu için sofralar daha zengin olurdu. Genellikle o gün iki öğün yenirdi. Bol çeşitli, öğleye yakın yapılan kahvaltı, bir de zengince akşam yemeği...

19.11.2016

Dumanı hep üstünde, kokusu hep aklımda: Ramazan pidesi

Bugün, önce kusursuz bir iftar sofrası tarif edeceğim size. Sonra da o sofranın baştacı, çocukluğumun bir parçası pideden bahsedeceğim.

28.06.2014

Benim için küçük mutfağımız için büyük lokmalar

İstanbul iki haftadır üst üste lezzet festivallerine evsahipliği yapıyor: İstanbul’un 101 Lezzeti ve Gastro İstanbul Festivali. Etkinlikler, yemek kültürünün yayılması, rekabetin artması ve yiyenlerin damak zevklerinin gelişmesi için çok iyi birer fırsat.

3.05.2013

Geçen senenin en iyi 10 yemeği

2019’da belleğime kazınan çok fazla yemek var. 10’unu seçmek kolay değil. Elmayla armutları kıyaslamak da zor. Edirne yaprak ciğerin en mükemmeliyle külde ağır ağır pişmiş bir Boğaz lüferini nasıl kıyaslarsınız? Bunları tattığınız ortam, o günkü ruh haliniz ve sağlığınız da çok önemli. Aşağıdaki listedeki her yemek eşdeğer. Sıralama en iyiden başlamıyor çünkü hepsi muazzam...

4.01.2020

Kastamonu’nun İstanbul temsilcisi ABDULKADİR

Pastırması ‘vay canına’ dedirtiyor, döneri olağanüstü, kuzu tandırı enfes, etli ekmeği ‘Kaşıkçı Elması’ gibi. Bakırköy’deki Abdulkadir, beş yıldızı sonuna kadar hak eden bir iş çıkarıyor.

5.10.2018

Mini Kaş Yeme – İçme Rehberi

Resmi olarak yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde tatil planları yapılmaya başlandı… Ha okullar kapansın, ha bayram tatili derken sosyal medyadan en sık aldığım mesaj “x yere gideceğiz, orada ne yesek ne içsek…”

7.06.2018

2018 Gastronomi Trendleri

Dünyanın önde gelen mutfak sanatları okullarından Le Cordon Bleu ve Özyeğin Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Gastronomi Trendleri Buluşması”nın ikincisi, geçen perşembe günü Fransız Sarayı’nda yapıldı.

19.01.2018

Kastamonu’dan İnebolu’ya...

FORBES’in ‘İş yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler’ arasında 81 il içinde 50’nci sırada Kastamonu... Karabük 20 sırada, Sinop 42, Çankırı 52, Çorum da 60’ıncı... Bunlar anlatacaklarımızın bir kıyası olabilecek sizlere.

14.08.2017

Yemek kültür yarışmaları

Anadolu’nun çok farklı şehirlerinde, kadınlarla yaptığım etkinliklerde en sevdiğim bölüm “Bunları biliyor musunuz?” soru başlığıyla yaptığımız yemek kültür yarışmalarıdır.

21.01.2017