EKSTRA
MENÜ

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 44 Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke haberi bulunmuştur.

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke Haberleri

‘Markus bana, ‘Lübcke asılmalı’ dedi’

‘Markus bana, ‘Lübcke asılmalı’ dedi’

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin katil zanlısı Stephan Ernst ile cinayette kullanılan tabancayı temin eden Markus H.’nin yargılanmasına devam edildi. Mahkemede Markus H.’nin çocuğunun annesi ve eski sevgilisi tanık olarak dinlendi. 31 yaşındaki tanık, Markus’un silahlara çok büyük ilgisinin olduğunu ve internet üzerinden silahlarla ilgili bilgi topladığını söyledi.

18.09.2020Avrupa
Ernst’in eski avukatına inceleme

Ernst’in eski avukatına inceleme

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin katil zanlısı Stephan Ernst ile suç ortağı Markus H.’nin yargılandığı davanın 17’nci duruşmasında, Ernst’in eski avukatına yine ağır suçlamalar yapıldı. Ernst’in yakalanmasından sonra avukatlığını üstlenen Bernd Pflaeging, sanığın ifadesini değiştirmesini avukat Frank Hannig’in istediğini anlattı. Ernst’in savunmasını üstlenen avukat Mustafa Kaplan da daha önceki duruşmada Hannig’i benzer iddialarla suçlamıştı.

11.09.2020Avrupa
‘Enver Şimşek, bizden biri kabul edilmediği için öldü’

‘Enver Şimşek, bizden biri kabul edilmediği için öldü’

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, ardından kitlesel ölümler planlalayan NSU’nun işlediği ilk cinayetin üzerinden 20 yıl geçmesinin ardından Zeit gazetesi için bir yazı kaleme aldı. Enver Şimşek’in, 20 yıl önce neonaziler tarafından vurulduktan 2 gün sonra hayatını kaybettiğini anımsatan Maas, şöyle dedi:

10.09.2020Avrupa
Irkçı sanık Alman avukatını azletti, sadece Türk avukat savunacak

Irkçı sanık Alman avukatını azletti, sadece Türk avukat savunacak

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’yi öldürdüğü için Hessen Eyaleti’nde yargılamasına devam edilen ırkçı Stephan Ernst Alman avukatı Frank Hannig’i azletti. Irkçı sanığı şimdilik sadece Türk avukat Mustafa Kaplan savunacak.

28.07.2020Avrupa
Lübcke davasında sanık avukatlar ters düştü

Lübcke davasında sanık avukatlar ters düştü

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’yi öldürmekten yargılanan sanık Stephan Ernst’in davası üç haftalık yaz tatilinden sonra yeniden başladı. Frankfurt’ta bugün görülen davada sanık avukatları karşı karşıya geldi. Avukatlardan Mustafa Kaplan, diğer avukat Frank Hannig’in davadan çekilmesi için hakime dilekçe sundu.

27.07.2020Avrupa
Lübcke cinayetinden sonra 64 kişiye soruşturma

Lübcke cinayetinden sonra 64 kişiye soruşturma

Almanya’nın Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin ölümünden sonra sosyal medya hesaplarında yapılan yorumlara yönelik incelemelerini tamamlayan savcılık ve emniyet yetkilileri 64 kişi hakkında nefret ve kin yaymaktan soruşturma açılmasına karar verdi.

13.07.2020Avrupa
Aşırı sağcılar ve ırkçılar en büyük tehdit

Aşırı sağcılar ve ırkçılar en büyük tehdit

İçişleri Bakanı Seehofer aşırı sağcıları ve ırkçıları kastederek “Bu alan Almanya’nın güvenliği için en büyük tehdit. Bu durum değişmedi” dedi. Seehofer Yahudi karşıtı komplo teorileriyle ilgili ise “Ülkemiz için utanç verici” değerlendirmesinde bulundu.

9.07.2020Avrupa
Bu ne yaman çelişki

Bu ne yaman çelişki!

Avukat Mustafa Kaplan, Almanya hukuk tarihinin en önemli davası olan, ülkede şehir şehir dolaşıp 8’i Türk 10 kişiyi öldüren neonazi terör örgütü NSU davasında kurban ailelerinin başarılı müdahil avukatları arasında yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Alman komedyen Jan Böhmermann’a karşı açtığı davada avukatlığını yaptı.

24.06.2020Avrupa
Gözler bu davada: Lübcke’nin katil zanlısı reddi hakim istedi

Gözler bu davada: Lübcke’nin katil zanlısı reddi hakim istedi

Almanya’da büyük yankı uyandıran Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke cinayetini işleyen katil zanlısı Stephan E.’nin yargılandığı dava başladı. Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde başlayan davada katil zanlısı 46 yaşındaki Stephan E.’ye cinayet silahını temin eden 44 yaşındaki Markus H. da aynı davada yargılandı.

16.06.2020Avrupa
‘Terör eylemi yapacak aşırı sağcı sayısı arttı’

‘Terör eylemi yapacak aşırı sağcı sayısı arttı’

Federal Asayiş Dairesi’ne (BKA) göre terör eylemlerinde bulunabilecek aşırı sağcı sayısı son bir yılda neredeyse iki katına çıktı. Daha önce, terör eylemlerinde bulunabilecek aşırı sağcı sayısı 39 olarak açıklanırken, bu rakam son bir yılda 65’e çıktı.

3.06.2020Avrupa
Son dakika haberi... Türkler şokta: Çok korkuyoruz, bize uyku yok Yalçın abi

Son dakika haberi... Türkler şokta: Çok korkuyoruz, bize uyku yok Yalçın abi

Almanya’da geçen çarşamba gecesi neo-Nazi teröristin yaptığı katliamın yankıları sürüyor. Bu ülkede yaşayan Türkler kaygılı. Offenbach’ta yaşayan Karslı Recep, “Korkuyoruz, her an bizim de başımıza böyle bir felaket gelmesinden. Geceleri derin uykuya dalmaktan korkuyoruz” diyor.

22.02.2020Dünya
Almanya’daki ırkçı saldırı ile ilgili Merkel’den ilk açıklama

Almanya’daki ırkçı saldırı ile ilgili Merkel’den ilk açıklama

Almanya Başbakanı Angela Merkel Almanya’daki ırkçı saldırı ile ilgili 'Bu korkunç cinayetlerin tüm arka planlarının aydınlatılması için her türlü çaba sarf edilecek. Irkçılık bir zehirdir, nefret de zehirdir. Bu zehir toplumumuzda vardır. Vatandaşlarımız arasında ırk ve din ayrımı yapmıyoruz' dedi.

20.02.2020Dünya
Bir sonraki ölümü bekleyemeyiz

'Bir sonraki ölümü bekleyemeyiz!'

Aşırı sağcıların Almanya’da politikacılara yönelik tehditlerinin öldürme boyutuna kadar varması, siyasi partileri harekete geçirdi. Federal Meclis’te grubu bulunan partiler, aşırı sağa karşı mücadele stratejisi geliştirilmesi konusunu görüşmek için genel sekreter düzeyinde bir araya gelecek.

27.01.2020Avrupa
Özgürlüğe, demokrasiye saldırı

Özgürlüğe, demokrasiye saldırı

Almanya’da son yıllarda her düzeyde politikacılara dönük kin ve nefret söylemleri, tehditler, saldırılar belirgin bir biçimde arttı. Hatta Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’li (CDU) Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke, geçen yıl haziran ayında evinin terasında kafasına kurşun sıkılarak öldürüldü.

27.01.2020Avrupa
Schaeuble: ‘Politikacılar tehlikede olduklarını biliyor’

Schaeuble: ‘Politikacılar tehlikede olduklarını biliyor’

Almanya’da 2019 yılında yerel ve federal düzeyde politika yapan siyasetçilere bin 241 saldırı düzenlendi. Saldırılar, hakaretten tehdide, yaralamadan cinayete kadar vardı. Saldırıların en korkuncu ise 2 Haziran 2019’da Kassel’de meydana geldi. İki neonazi, 63 yaşındaki Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’yi evinin terasında kafasına tek el ateş ederek öldürdü.

12.01.2020Avrupa
‘Boğuşma çıktı, Markus vurdu’

‘Boğuşma çıktı, Markus vurdu’

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin cezaevinde tutulan katil zanlısı Stephan E., savcıya yeniden ifade verdi. Savcılık ifadesi tamamlandıktan sonra basına açıklamalarda bulunan zanlının avukatı Frank Hannig, müvekkilinin sorguda Vali Lübcke’yi kendisinin vurmadığını, Markus H.’nin vurduğunu söylediğini anlattı.

9.01.2020Avrupa
Almanya, 2019’da en çok bunları konuştu

Almanya, 2019’da en çok bunları konuştu

Almanya’nın 2019 yılındaki gündemini en çok işgal eden konular aşırı sağcı cinayetler, Başbakan Angela Merkel’in sağlık sorunu, ABD ile yaşanan fikir ayrılığı ve mülteciler oldu. Özellikle bu yıl gerçekleşen aşırı sağcı saldırılar ve işlenen aşırı sağcı cinayetler, Almanya gündemine damgasını vurdu.

27.12.2019Avrupa
Seehofer’a mülteci tepkisi

Seehofer’a mülteci tepkisi

Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, 16 eyaletin içişleri bakanları ile Almanya’nın Schleswig Holstein Eyaleti’nde yarın akşam başlayacak konferansa katılacak.

4.12.2019Avrupa
Stephan’ın yeni itirafları Lübcke cinayetini aydınlatacak mı

Stephan’ın yeni itirafları Lübcke cinayetini aydınlatacak mı?

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’yi öldürmekten tutuklu olan nazi Stephan E., cinayetin aydınlanmasına yardımcı olacak yeni itiraflarda bulunmak istiyor.

28.11.2019Avrupa
‘Üzerimize düşeni yeterince yaptık mı’

‘Üzerimize düşeni yeterince yaptık mı?’

Almanya’nın Mölln kentinde, 23 Kasım 1992’de aşırı sağcılar tarafından kundaklanan evde yaşamını yitiren Bahide Arslan, Yeliz Arslan ve Ayşe Yılmaz anıldı. Irkçılığın kınanması ve benzeri saldırıların bir daha yaşanmaması amacıyla düzenlenen programa, Türkiye’nin Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel, Mölln Belediye Başkanı Jan Wiegels, olayda hayatını kaybedenlerin akrabaları ve çevrede yaşayan Almanlar katıldı.

24.11.2019Avrupa
Bu kez ikisine gitti ‘Ne zaman öldüreceğimizi...’

Bu kez ikisine gitti! ‘Ne zaman öldüreceğimizi...’

Almanya’da Yeşiller Partisi’nin Türkiye kökenli milletvekili Cem Özdemir ile Federal Meclis (Bundestag) Başkan Vekili Claudia Roth’a, aşırı sağcı bir grubun üyelerinin ölüm tehdidi içeren elektronik posta gönderdikleri bildirildi.

3.11.2019Avrupa
BKA ve BfV, aşırı sağa karşı önlemleri artıracak

BKA ve BfV, aşırı sağa karşı önlemleri artıracak

Federal Asayiş Dairesi (BKA) ve Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), Almanya’nın Halle kentindeki neonazi terör saldırısından sonra aşırı sağcılara karşı önlemlerini artıracak. Önlemler arasında istihdamın artırılması, yeni metotların hayata geçirilmesi, internetten takip, dernek ve kurumları kapatmak, dövüş sporları turnuvaları, konserler ve festivalleri gözetim altına almakla, para trafiğini daha sıkı kontrol etmek var. Bu kapsamda BKA 400, BfV ise 300 kişiyi işe alacak.

15.10.2019Avrupa
Bu nasıl bir adalet anlayışıdır

Bu nasıl bir adalet anlayışıdır?

Almanya’da Yeşiller’in önde gelen isimlerinden Renate Künast, kendisine sistematik olarak sosyal medya yoluyla hakaret edildiği gerekçesiyle Berlin Eyalet Mahkemesi’ne başvurarak suç duyurusunda bulundu.

7.10.2019Avrupa
BKA yeniden yapılandırılacak

BKA yeniden yapılandırılacak

Almanya’da güvenlik birimlerinin aşırı sağcı gruplar ve terör örgütleri ile daha etkin mücadele edebilmesi için yeniden yapılandırılması ve daha donanımlı hale getirilmesi planlanıyor. Süddeutsche Zeitung ile NDR ve WDR yayın kuruluşlarında yer alan haberlere göre, Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) konuyla ilgili bir rapor hazırladı.

20.08.2019Avrupa
Ölüm listelerinde kimler var

Ölüm listelerinde kimler var?

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke, Hessen Eyaleti’ne bağlı Wolfhagen-Ista’daki evinin terasında 2 Haziran akşamı kafasına sıkılan tek kurşunla katledildi. Katil zanlısının Stephan Ernst adında aşırı sağcı bir Alman olduğu belirlendi. Yakalandıktan sonra gözaltına alınan zanlı, cinayeti itiraf etti.

29.07.2019Avrupa
Iraklı mülteciyi de o mu bıçakladı

Iraklı mülteciyi de o mu bıçakladı?

Almanya’nın Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin katil zanlısı Stephan Ernst’e yeni bir soruşturma açıldı. Savcı, Ernst’in 6 Ocak 2016’da 22 yaşındaki Iraklı bir mülteciyi bıçaklamasından şüpheleniyor.

26.07.2019Avrupa
Demokratlar neredesiniz

Demokratlar neredesiniz?

Almanya’da ‘NSU’ kısa adıyla tanınan Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü teröristleri, 2000-2007 yılları arasında ülkenin çeşitli kesimlerinde 8’i Türk, biri Yunan ve biri Alman kadın polis olmak üzere suçsuz günahsız 10 kişiyi katletti. Bu cinayetler Alman medyasında genelde hep ‘döner cinayetleri’ olarak yer aldı.

22.06.2019Avrupa
‘Özgürlük düşmanları, özgürlüğü hak etmiyor’

‘Özgürlük düşmanları, özgürlüğü hak etmiyor’

Alman Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Robert Habeck, Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin ırkçı bir neonazi tarafından öldürülmesinin ardından bu cinayetle NSU terör örgütü arasında bağ olup olmadığının araştırılmasını istedi.

20.06.2019Avrupa
‘Almanya’da ırkçı terör saldırıları riski yüksek’

‘Almanya’da ırkçı terör saldırıları riski yüksek’

Potsdam Üniversitesi bünyesinde bulunan Moses Mendelssohn Antisemitizm ve Aşırı Sağ Araştırma Merkezi Başkanı ve terör uzmanı Gideon Botsch, Almanya’da ırkçı terör saldırısı riski olduğunu söyledi:

18.06.2019Avrupa
Stephan’ın ‘iki yüzlü’ hayatı

Stephan’ın ‘iki yüzlü’ hayatı

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin katil zanlısı olarak yakalanan ve sicili bir hayli kabarık olan Stephan E.’nin, atıcılar derneğinde yöneticilik yaptığı öğrenildi. Zanlının, yaşadığı semtte güler yüzlü ve iyi bir aile babası portresi çizip çifte hayat sürdürdüğü ortaya çıktı.

18.06.2019Avrupa
Kassel’e baktığımızda Halit Yozgat’ı hatırlıyoruz

'Kassel’e baktığımızda Halit Yozgat’ı hatırlıyoruz'

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Watler Steinmeier, 2 hafta önce evinin bahçesinde tek mermi sıkılarak öldürülen Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke cinayetinin aydınlatılmasının en yüksek önceliğe sahip olduğunu söyledi.

18.06.2019Avrupa
Valinin katili suç makinesi ve azılı ırkçı çıktı

Valinin katili suç makinesi ve azılı ırkçı çıktı

50 kişilik polis ekibinin günler süren titiz soruşturması sonucu yakalanan Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin katili, azılı bir ırkçı ve tam bir suç makinesi çıktı. 45 yaşındaki Stephan E.’nin dosyasında mülteci yurduna bombalı saldırı, silah bulundurma, ağır şekilde adam yaralama, ülke barışını bozmak ve 1 Mayıs’ta hak arayan sendika üyeleri ve işçilere saldırmak da var.

17.06.2019Avrupa
Valiyi yeni bir ırkçı örgüt mü öldürdü

Valiyi yeni bir ırkçı örgüt mü öldürdü?

Vali Walter Lübcke’nin katil zanlısı olarak yakalanan kişi aşırı sağcı çıktı. Savcı ve polis, kimliği ve ilişkileri hakkında henüz resmi açıklama yapmazken, 45 yaşındaki zanlının geçmişi, cinayetin iyi planlanmış bir suikast olduğu ihtimalini doğurdu.

17.06.2019Avrupa
Cenazesine bin 300 kişi katıldı: Cinayete kurban giden Türk dostu vali, toprağa veriliyor

Cenazesine bin 300 kişi katıldı: Cinayete kurban giden Türk dostu vali, toprağa veriliyor

Almanya’da kafasına sıkılan tek kurşunla öldürülen Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke cinayetinde sır perdesi aralanamadı. Vali için Kassel Martin Kilisesi’nde yapılan cenaze törenine Hessen Başbakanı Volker Bouffer ile birlikte bin 300 kişi katıldı. Vali yarın toprağa verilecek.

14.06.2019Avrupa
20 kişilik uzman ekip, vali cinayetinin izini sürüyor

20 kişilik uzman ekip, vali cinayetinin izini sürüyor

Almanya’nın Kassel kenti yakınlarındaki evinin terasında ölü bulunan 65 yaşındaki Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke cinayetinde henüz ne katil bulundu, ne de cinayetin sebebi aydınlatılabildi. Evinin terasında 2 Haziran gecesi katledilen valinin cinayetini 20 kişilik uzman polis ekibi titizlikle soruşturuyor.

11.06.2019Avrupa
Cumhurbaşkanı, Alman valinin öldürülmesiyle dalga geçenlere sert çıktı: Mide bulandırıcı

Cumhurbaşkanı, Alman valinin öldürülmesiyle dalga geçenlere sert çıktı: Mide bulandırıcı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke'nin kafasına sıkılan tek kurşunla öldürülmesinden sonra aşırı sağcıların sevinç mesajları yayınlamalarına ve valinin ölümüyle dalga geçenlere sert çıktı.

6.06.2019Avrupa
Cinayetmiş Ama neden ve kim belli değil

Cinayetmiş! Ama neden ve kim belli değil

Almanya’nın Hessen Eyaletindeki evinin bahçesinde ölü bulunan 65 yaşındaki Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin cinayete kurban gittiği ortaya çıktı. Cinayeti aydınlatmak için 20 kişilik bir ekip kuran polis, Lübcke’nin kafasına isabet eden kurşunun yakın mesafeden sıkıldığını açıkladı.

4.06.2019Avrupa
Irkçı Stephan E.’nin davasında yüksek güvenlik önlemi

Irkçı Stephan E.’nin davasında yüksek güvenlik önlemi!

Kassel Bölge eski Valisi Walter Lübcke’yi öldüren ırkçı Stephan E. ve suç ortağı Markus H.’nin Frankfurt Eyalet Mahkemesi’nde görülecek davası duruşmaları yüksek teknolojiyle de güvenliği sağlanan 165 C Numaralı salonda yapılacak.

5.06.2020Avrupa
Lübcke anmasına korona engeli

Lübcke anmasına korona engeli

Korona salgını ile mücadele çerçevesinde alınan önlemler ve kısıtlamalar nedeniyle ırkçı cinayete kurban giden Kassel Bölge eski Valisi Walter Lübcke için resmi anma törenleri yapılamadı.

2.06.2020Avrupa
Vali Lübcke’nin katil zanlısı Stephan E.’nin iddianamesi tamamlandı

Vali Lübcke’nin katil zanlısı Stephan E.’nin iddianamesi tamamlandı

Kassel Valisi Walter Lübcke’nin katil zanlısı ırkçı Stephan E. ve suç ortağı Markus H. Frankfurt’ta hakim karşısına çıkacak.

29.04.2020Avrupa
Vali Lübcke’nin arkasından çirkin paylaşım

Vali Lübcke’nin arkasından çirkin paylaşım

Almanya’nın Hessen Eyaleti sınırları içinde kalan Kassel’de 2 Haziran’da gece saat 00.30 sıralarında evinin bahçesinde oğlu tarafından ölü bulunan Bölge Valisi Walter Lübcke cinayeti hâlâ aydınlatılamadı. 20 kişilik soruşturma ekibi cinayeti aydınlatmak için yoğun çalışmasını sürdürüyor.

5.06.2019Avrupa
Almanya’da bölge valisi evinde ölü bulundu

Almanya’da bölge valisi evinde ölü bulundu

Almanya’da Hessen eyaleti Kassel Bölge Valisi Dr. Walter Lübcke’nin (65) evinde öldü bulunduğu bildirildi.

3.06.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Berlin Büyükelçisi’yle konuştuk

Türkiye Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Hürriyet’in Frankfurt’taki tesislerini ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundu.

25.02.2020

Almanya Merkel sonrasına hazır mı

AVRUPA Birliği’nin motor ülkesi Almanya, bir daha başbakan adayı olmayacağını açıklayan Angela Merkel sonrası döneme ne kadar hazır?

21.06.2019