MENÜ

Kaşıntı

Kaşıntı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kaşıntı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.166 Kaşıntı haberi bulunmuştur.

Kaşıntı Haberleri

Basur (Hemoroid) İçin Hangi Doktora Gidilir Basura (Hemoroide) Hangi Bölüm Bakar

Basur (Hemoroid) İçin Hangi Doktora Gidilir? Basura (Hemoroide) Hangi Bölüm Bakar

Makat çevresinde bulunan ve şişkin damarlar ile tarif edilen hemoroid, birçok kişinin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Halk arasında basur olarak da isimlendirilen bu hastalığın neden kaynaklandığı ise pek bilinememektedir. Artan basur semptomları dayanılmaz hale geldiğinde hasta bir tedavi yolu aramaya başlamaktadır. Peki, hemoroid için hangi doktora gidilir? Basura hangi bölüm bakar? İşte soruların detaylarını sizler için hazırladık.

28.03.2020Sağlık
Astım ve alerjik hasta olanlarla ilgili çok önemli corona virüs uyarısı

Astım ve alerjik hasta olanlarla ilgili çok önemli corona virüs uyarısı

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, astım ve alerji hastalarının tamamının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını için riskli kabul edilmemesi gerektiğini bildirdi.

26.03.2020Gündem
Varis nasıl geçer Varise ne iyi gelir

Varis nasıl geçer? Varise ne iyi gelir

Varis, genelde kadınlarda rastlanılan ve oldukça yaygın olarak görülen bir sağlık problemidir. Genetik yatkınlığı bulunanlarda varis görülme riski de çok yüksektir ve tedavi edilmediği sürece ilerleme göstermektedir. Peki, sık sık karşılaşılan varis nasıl geçer? Varise ne iyi gelir?

25.03.2020Sağlık
Kurdeşen nasıl geçer Kurdeşene ne iyi gelir Kurdeşen dökmek ve tedavisi

Kurdeşen nasıl geçer? Kurdeşene ne iyi gelir? Kurdeşen dökmek ve tedavisi

Ürtiker, halk arasında kurdeşen olarak bilinen bir cilt hastalığıdır. Bu hastalık, yüz bölgesi de dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilmektedir. Vücuttaki bu döküntüler ağrıya yol açmanın yanı sıra kişiyi görüntü olarak da rahatsız etmektedir. Peki, kurdeşen nasıl geçer? Hastalığa iyi gelen bazı uygulamaları ve tedavi yöntemlerini sizin için derledik.

25.03.2020Sağlık
Göz şişliğine ne iyi gelir Göz şişliği nasıl geçer ve neden olur

Göz şişliğine ne iyi gelir? Göz şişliği nasıl geçer ve neden olur?

Göz bölgesinde meydana gelen şişlikler bazen çeşitli sorunlara neden olabilir. Göz şişliği sorunu bazen kapak kısmında bazen de alt kısımlarda meydana gelebilir. Göz şişliği nasıl geçer ve neden ortaya çıkar sorularının yanıtını bulabilirsiniz.

25.03.2020Sağlık
Göz kızarıklığına ne iyi gelir Göz kızarıklığı nasıl geçer ve neden olur

Göz kızarıklığına ne iyi gelir? Göz kızarıklığı nasıl geçer ve neden olur?

Gözlerde meydana gelen sıkıntılar, insanların yaşamını olumsuz etkilemektedir. Dünyaya açılan pencere olan gözlerin sağlığına dikkat etmek her birey için son derece önemli. Göz sağlığına dikkat etmek için ise gözde oluşan kızarıklıklar gibi sık karşılaşılan rahatsızlıklar hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.

25.03.2020Sağlık
Göz kaşıntısına ne iyi gelir Göz kaşıntısı neden olur ve nasıl geçer

Göz kaşıntısına ne iyi gelir? Göz kaşıntısı neden olur ve nasıl geçer?

Göz kaşıntısı, son dönemlerde hava kirliliğinin artmasıyla birlikte daha fazla ortaya çıkan, önlenebilen rahatsızlıklardan birisidir. Göz kaşıntısını durdurmak için yapılacak ilk şey göz doktoruna giderek durumu anlatmaktır. Göz kaşıntısına ne iyi gelir, neden olur ve nasıl geçer gibi soruların yanıtını detaylı yazımızda bulabilirsiniz.

25.03.2020Sağlık
Göz batmasına ne iyi gelir Göz batması neden ve nasıl geçer

Göz batmasına ne iyi gelir? Göz batması neden ve nasıl geçer?

Göz batması, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan; akıntı, sulanma ve kaşıntı rahatsızlıklarıyla görülen göz sorunlarından birisidir. Dışarıdan yabancı cisimlerin göze girmesiyle de meydana gelen rahatsızlıkla ilgili bilgileri sizler için derledik. Göz batmasının neden olduğunu, nasıl geçeceğini yazımızda sizler için araştırdık.

25.03.2020Sağlık
Koronavirüs önlemleri el egzamasına yol açabilir

Koronavirüs önlemleri el egzamasına yol açabilir

Koronavirüse karşı hijyen sağlamak amacıyla gün içinde ellerimizi defalarca yıkıyoruz. Ancak bu durum el egzamasına yol açabilir. Dermatolog Dr. Yasemin Fatih Amato, ellerde egzamanın oluşmaması için alınacak önlemleri sıraladı, önemli bilgiler verdi.

20.03.2020Sağlık
Cilt Hastalarına Hijyen Malzemesi Tahribine Karşı Nemlendirici Önerisi

Cilt Hastalarına Hijyen Malzemesi Tahribine Karşı 'Nemlendirici' Önerisi

Prof. Dr. Özlem Su Küçük, "Egzama ve sedef hastaları temizliklerinden sonra yumuşatıcı ve nemlendirici vazelin gibi ürünler kullanabilirler" dedi.

18.03.2020İyi Yaşam
Yaş maya maskesi nasıl yapılır Ne işe yarar tarifi ve faydaları

Yaş maya maskesi nasıl yapılır? Ne işe yarar? tarifi ve faydaları

Mayanın bir türü olan yaş maya, hamurumsu kıvamda bulunur. Genelde evlerde yapılan poğaçalar içerisinde kullanılır. Bunun yanında, yaş maya maskesi yapılarak cildin daha da güzelleşmesi sağlanabiliyor. Doğru tarifle yapılan yaş maya maskesi ile birçok fayda sağlanabilir. Yaş mayanın faydaları ve tarifi hakkında bilgi için tüm detayları hazırladık.

15.03.2020Sağlık
Sezaryen, Alerjik Hastalık Görülme Olasılığını Arttırıyor

Sezaryen, Alerjik Hastalık Görülme Olasılığını Arttırıyor

Alerjik hastalıkların her geçen gün artığına dikkat çeken Uzm. Dr. Salih Aydın, “Sezaryen doğum, gereksiz kullanılan antibiyotiklerin vücudun doğal florasını bozması, sigara dumanına maruz kalma, kapalı ve yetersiz havalandırılmış ortamlarda yaşamanın da alerjik hastalıkların görülme olasılığını artırmaktadır.” dedi.

Kuru üzümün faydaları nelerdir Siyah, sarı ve çekirdekli kuru üzüm faydaları

Kuru üzümün faydaları nelerdir? Siyah, sarı ve çekirdekli kuru üzüm faydaları

Üzüm zengin besin değeri ile önlemi bir yere sahip olan meyveler arasında yer almaktadır. Hem taze olarak hem de kurutulmuş olarak sofralarda yerini almaktadır. Tatlılarda, çerezlerin içinde ve yemeklerde kullanılarak tüketilmektedir. Yüksek besin değeri ile insan vücuduna önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. İşte farklı renklere sahip kuru üzüm hakkında tüm merak edilenler.

25.02.2020Sağlık
Varis Tedavisi Nasıl Olmalı

Varis Tedavisi Nasıl Olmalı?

Varis, pek çok kadının yaşadığı bir problem olarak karşımıza çıkıyor. 'Genişlemiş damarlar' olarak da adlandırılan varis tedavisi mümkün mü? Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler anlattı.

19.02.2020Kişisel Bakım
Tripofobi nedir, neden olur Tripofobi ne demek

Tripofobi nedir, neden olur? Tripofobi ne demek?

Fobi, bir şeye karşı duyulan korkunun, bireyin gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemesi halidir. Oldukça çeşitli ve farklı fobiler vardır. Tripofobi de fobi türlerinden biridir, delik fobisi olarak da bilinmektedir. Peki, tripofobi nedir, neden olur? Tripofobi ne demek?

11.02.2020Gündem
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

Evli ya da bekar, genç ya da yaşlı pek çok kişi cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda hem çok bilgisiz hem de çok cesurlar. “Bana bir şey olmaz”, “Bir kereden bir şey olmaz”, “Korunmama ne gerek var” gibi düşüncelerle birçok kişi partnerleri ile güvensiz bir şekilde cinsel ilişkiye giriyorlar.Oysaki cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) insanlık tarihi kadar eski olup gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en önemli halk sağlığı sorunlarından birisi. Aile ve Evlilik Terapisti, Psikoterapist Dr. Obengül Ejder, cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirti ve tedavi yöntemlerini anlatıyor.

5.02.2020Sağlık
Melisa çayının faydaları nelerdir, melisa çayı nasıl demlenir

Melisa çayının faydaları nelerdir, melisa çayı nasıl demlenir?

Hoş kokulu yapraklarıyla kolayca ayırt edilebilen melisa çayının faydaları saymakla bitmiyor. Bitki çayı içmeyi sevenler için yararları ve tadıyla harika bir seçenek. Tam bir şifa deposu olan melisa çayı diğer bitki çaylarında olan faydaların çoğunu içinde barındırıyor.

5.02.2020Sağlık
Kurdeşen (ürtiker) nedir Kurdeşen belirtileri neler

Kurdeşen (ürtiker) nedir? Kurdeşen belirtileri neler?

Kurdeşen özellikle bahar aylarında kendisini gösteren alerjik deri hastalıklarından biri. Penisilin, sefalosporin vb. antibiyotikler, Asprin vb. ağrı kesici ve antienflamatuarlar ve kas gevşeticiler radyo kontrast maddeler en sık kurdeşen yapanlar arasında yer alıyor. Peki, kurdeşen (ürtiker) nedir? Kurdeşen belirtileri neler?

31.01.2020Sağlık
Gebelikte makat çatlağı (anal fissür) tedavisinde nelere dikkat edilmeli

Gebelikte makat çatlağı (anal fissür) tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

Kabızlık, ishal gibi nedenlerden dolayı oluşabilen makat çatlağı; özellikle gebelik döneminde kadınların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Mert Atak, hamilelerde makat çatlağında dikkat edilmesi gerekenleri ve tedavi yöntemlerini sizler için tüm detaylarıyla açıkladı.

Ergenlik döneminde karşılaşılan jinekolojik sorunlara dikkat

Ergenlik döneminde karşılaşılan jinekolojik sorunlara dikkat!

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gökhan Gümüştaş, ergenlik döneminde karşılaşılabilecek sorunlar hakkında aileleri bilgilendirdi.

Kışın Cildinizin İki Kurtarıcısı: Güneş Koruyucu ve Nemlendirici

Kışın Cildinizin İki Kurtarıcısı: Güneş Koruyucu ve Nemlendirici

Yaz aylarında güneş cildimize ne kadar zarar veriyorsa soğuk ve karlı havalarda da o kadar yıpratıyor. Özellikle kayak yapanlar kar yanığına karşı güneş koruyucu kullanmalı. Soğuk havanın oluşturduğu tahriş ve kuruluğa karşı ise önlem alınmalı. Dermatoloji, Veneroloji ve Kozmetoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Güngör, kış aylarında sağlıklı bir cilde sahip olmak için yapılması gerekenleri anlattı.

Gebelikte varis nedenleri, belirtileri, tedavisi

Gebelikte varis nedenleri, belirtileri, tedavisi

Gebelikte varis neden olur, nasıl geçer? Gebelikte varisin tedavisi nasıl yapılır? Hamilelik döneminde ortaya çıkan bu problem hakkında merak edilenler…

Çay Ağacı (Hint Defnesi) Yağı Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

Çay Ağacı (Hint Defnesi) Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Günümüzde oldukça popüler olan çay ağacı yağı cilde olan faydalarıyla biliniyor ve git gide birçok kadının cilt bakım rutininde bir şekilde yer alıyor. Hint defnesi yağı olarak da bilinen çay ağacı yağının bilinmeyen birçok faydası var. Peki çay ağacı yağı nedir, ne gibi faydaları var ve cilt bakım rutinimize nasıl ekleyebiliriz?

Gebelik sarılığı kaşıntıyla kendini gösteriyor

Gebelik sarılığı kaşıntıyla kendini gösteriyor

Genellikle gebeliğin son 3 ayında, daha az oranda ilk ve ikinci 3 ayında kaşıntıyla kendini gösteren ‘gebelik sarılığı’ kontrol altına alınmadığı takdirde, anne adayında karaciğer hasarına yol açabilirken, bebekte erken doğum ve anne karnında ölüm gibi sebeplere neden olabiliyor.

Kar topu oynarken yanmışlardı Esrarengiz olayı anlattı

Kar topu oynarken yanmışlardı! Esrarengiz olayı anlattı

AFYONKARAHİSAR'da, kar topu oynarken, vücutlarının çeşitli bölgelerinde yanıklar oluşan 9 çocuktan 2'nci sınıf öğrencisi Mirzah Tunç Kösem (8), 11 gün tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi. Karnesini öğretmeninin hastaneye getirerek kendisine verdiğini belirten Kösem, "Arkadaşlarımla birlikte almak isterdim" dedi.

22.01.2020Gündem
Uyuz salgını yeniden gündemde – Uyuz nedir, nasıl anlaşılır

Uyuz salgını yeniden gündemde – Uyuz nedir, nasıl anlaşılır?

Uyuz salgını vakalarında yeniden bir artış başladı. Pek çok vatandaş aile hekimleri başta olmak üzere hastaneleri uyuz şikayetleriyle başvuruyor. Uzmanlar giderek artan salgına karşı uyarılarda bulunurken; vatandaşlarsa uyuz hakkında merak ettikleri sorulara yanıt arıyor. Peki, uyuz nedir, nasıl anlaşılır?

22.01.2020Sağlık
Bu besinler çocuklarda alerjiye neden oluyor

Bu besinler çocuklarda alerjiye neden oluyor

Çocuklarda hangi besinler alerjiye daha çok neden olur? Besin alerjileri hangi şikayetlere yol açar? Besin alerjisi tanısı nasıl konur? Besin alerjisi nasıl tedavi edilir? Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Sakine Işık, sıklıkla bebeklik ve çocukluk döneminde görülen bu sorunla ilgili önemli bilgiler aktardı, uyarılarda bulundu.

Ayak mantarı nasıl geçer Ayak mantarı belirtileri ve tedavisi

Ayak mantarı nasıl geçer? Ayak mantarı belirtileri ve tedavisi

Ayak mantarı, birçok kişide görülebilen ve bulaşıcı olan bir deri hastalığıdır. Kızarıklık ve kaşıntıya neden olan bu rahatsızlığın mutlaka doktor gözetiminde tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizen Dermatoloji Uzmanı Dr. Ferihan Bilgin, konuyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

16.01.2020Sağlık
Toksik şok sendromu nedir Nedenleri, belirtileri, tedavisi hakkında bilgiler

Toksik şok sendromu nedir? Nedenleri, belirtileri, tedavisi hakkında bilgiler

Vücutta bulunan bir bakterinin aniden çoğalması ve kana karışması sonucu toksik şok sendromu meydana gelebilir. Hayatı tehdit edebilecek boyutlara ulaşabilen bu durum en kısa sürede saptanmalı ve tedavi edilmelidir. Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Dr. Hale Erbaş, toksik şok sendromu ile ilgili uyarılarda bulundu.

14.01.2020Sağlık
Çocuğunuz alerjik bünyeli olabilir

Çocuğunuz alerjik bünyeli olabilir

Uzman doktor Hacer Köksal, pediatrik dermatolojinin en çok karşılaştığı sağlık sorunlarının başında 'atopik dermatit' ya da diğer adıyla 'alerjik egzama'nın geldiğini söyledi. Köksal, "Bebeklikte egzama ile kendini gösteren atopi, önlem alınmaz ise erişkin yaşta solunumsal alerjiler, astım ve şiddetli egzamalara ilerleyebilir" dedi.

Tampon Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tampon Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kadınların özellikle regl dönemlerinde ped yerine kullandığı tampon hakkında hala pek çok merak edilen soru var. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Alparslan Baksu, tampon hakkında merak edilen her şeyi anlattı.

Vajinal Kaşıntı Neden Olur ve Nasıl Geçer

Vajinal Kaşıntı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vajinal kaşıntı, rahatsız edici maddeler, enfeksiyonlar veya menopoz nedeniyle sıklıkla ortaya çıkan rahatsız edici ve bazen ağrılı bir semptomdur. Birçok kadının başına gelen bu sorunu, nedenlerini ve tedavisini Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Özay Oral anlattı.

Sarımsak alerjisi ölüme bile neden olabiliyor

Sarımsak alerjisi ölüme bile neden olabiliyor

Sarımsak alerjisi nedir? Sarımsak alerjisinin belirtileri nelerdir? Nadir görülmesine rağmen ciddi semptomlara neden olan ve son yıllarda besin alerjilerinin hem sıklığının hem de çeşitliliğinin arttığını söyleyen Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, sarımsak alerjisi hakkında uyarıyor.

10.01.2020Sağlık
Zona her yaş grubunda görülüyor

Zona her yaş grubunda görülüyor

Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Emel Hazinedar, zona hastalığında erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, "Genellikle beli bölgede kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtilerle başlar. Ağrılar arttığında mutlaka bir uzmana danışılmalı. Erken teşhis edildiğinde iyileşme oranı daha hızlı olabiliyor" dedi.

10.01.2020Sağlık
Kadınlarda Tampon Kullanımı: Nasıl Takılır Sağlıklı Mıdır

Kadınlarda Tampon Kullanımı: Nasıl Takılır? Sağlıklı Mıdır?

Tampon, kadınların regl döneminde ped yerine kullanılan bir üründür. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel, tampon kullanımı hakkında merak edilen tüm soruları yanıtladı.

Karaciğer Hastalığını Gösteren 5 Bulgu

Karaciğerde en yaygın görülen hastalıklar hepatit, siroz ve kanser olarak biliniyor. Organ Nakli Bölümü Prof. Dr. Onur Yaprak, karaciğer hastalıklarında yaygın görülen 5 belirtiyi anlattı.

7.01.2020İyi Yaşam
Kışın göz sağlığınızı korumak için 10 önleme dikkat

Kışın göz sağlığınızı korumak için 10 önleme dikkat

Kış aylarında soğuk havalar nedeniyle vücut direncinde azalmalar yaşanabiliyor. Her ne kadar soğuğa karşı dayanıklılığı oldukça yüksek olsa da gözler, bu durumdan nasibini alıyor.

6.01.2020Sağlık
Uyuz hastalığı belirtileri nelerdir Kış aylarında uyuza dikkat

Uyuz hastalığı belirtileri nelerdir? Kış aylarında uyuza dikkat!

Tüm vücutta kaşıntıya sebep olan uyuz hastalığı belirtileri nelerdir? Uyuz hastalığı tedavisi nasıl uygulanır? Uyuz hastalığından nasıl korunmak gerekir? Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman uzun hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.

3.01.2020Sağlık
Soğuk Havalarda Egzama İle Nasıl Başa Çıkılır

Soğuk Havalarda Egzama İle Nasıl Başa Çıkılır?

Kış mevsiminin egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarını alevlendirdiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Gürkan Yardımcı, "Enfeksiyonun ilerlemeden tedavi edilmesi gerekir. Doktora danışmadan kullanılan nemlendiriciler hastalara faydadan çok zarar getirecektir" dedi.

31.12.2019Kişisel Bakım
Soğuk havalar etkisini gösterdi, cilt için tehlike çanları çalıyor

Soğuk havalar etkisini gösterdi, cilt için tehlike çanları çalıyor

Kış mevsiminin egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarını alevlendirdiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Gürkan Yardımcı, "Enfeksiyonun ilerlemeden tedavi edilmesi gerekir. Doktora danışmadan kullanılan nemlendiriciler hastalara faydadan çok zarar getirecektir" dedi.

30.12.2019Sağlık
Uyuz nedir Uyuz belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler

Uyuz nedir? Uyuz belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler

Ciddi derecede kaşıntılara sebep olan uyuz hastalığı sonbahar ve kış aylarında daha sık görülüyor. Son günlerde artış göstermesiyle paniğe yol açan uyuz rahatsızlığı hayatı olumsuz etkiliyor. Peki, uyuz nedir, belirtileri nelerdir, uyuz neden olur, uyuzdan korunmak mümkün mü, uyuz tedavisi nasıl yapılır? İşte uyuz hastalığı hakkında merak edilenler…

30.12.2019Sağlık
Soğuk Havada Sıcak Su İle Duş Cilde Zarar Veriyor

Soğuk Havada Sıcak Su İle Duş Cilde Zarar Veriyor

Dermatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, kişilerin, soğuk hava ile birlikte artış gösteren deri kuruluğu ile baş etmek için yaptıkları pek çok yanlış uygulamadan bahsetti.

27.12.2019Kişisel Bakım
Uyuz nedir Uyuz hastalığı belirtileri neler

Uyuz nedir? Uyuz hastalığı belirtileri neler?

Sağlık Bakanlığı tarafından, piyasada uyuz ilacı bulunamadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı, stoklarda ihtiyacı karşılayabilecek miktarda ürünün bulunduğu bildirildi. Açıklamalar ardından uyuz hastalığına ilişkin bilgiler araştırılmaya başlandı. Peki, uyuz nedir? Uyuz hastalığı belirtileri neler?

16.12.2019Sağlık
Son dakika… Sağlık Bakanlığı’ndan ‘uyuz’ açıklaması

Son dakika… Sağlık Bakanlığı’ndan ‘uyuz’ açıklaması!

Sağlık Bakanlığı, resmi twitter hesabından, uyuz belirtilerine karşı dikkatli olunması gerektiği yönünde bir uyarı paylaşımında bulundu. Bakanlık, 'Uyuz belirtisi taşıyorsanız vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurun. Hekimin reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmayı, korunma ve tedavi önerilerini uygulamayı ihmal etmeyin' uyarısını yaptı.

16.12.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Adı Sıkıntılı, Kendisi Kaşıntılı Hastalık: Uyuz

Uyuz, 0.3 mm boyutunda bir böceğin (parazit) neden olduğu bir hastalıktır. Yaygın görülen bir parazit hastalığıdır. Son iki yıl içinde görülme sıklığı yaklaşık olarak 5-10 kat artmıştır. Çok kaşıntılı bir hastalıktır ve gece kaşıntısı görülür. Hastalar kaşıntıdan geceleri uyuyamazlar ve geceleri kaşıntıyla uyanırlar.

25.02.2020

Genital Herpes Enfeksiyonu

Genital herpes (uçuk), herpes simplex adlı virüsün yol açtığı, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonda dudaklarda, genital bölgede ya da anüste ağrılı, içi sıvı dolu, küçük lezyonlar ya da ülserler oluşur. Bazen hastalık hiç belirti vermeyebilir. Hastalığın tedavisi değil, ancak belirtilerin hafifletilmesi mümkündür.

5.02.2020

Açlık şakaya gelmez

Kedi köpeklerde yetersiz beslenme sanıldığından daha ciddi bir sorundur.

4.02.2020

Diş estetiğinde bir yenilik daha: Gülüş tasarımı

Diş çürüklerinin tedavisi, diştaşı temizliği uygulaması, eksik dişlerin yerine protez dişler yapılmasının yanı sıra çapraşıklık, düzensizlik, renklenme şikâyetleriyle de birçok hasta, diş hekimlerinin kapısını çalmaktadır.

18.01.2020

Göz kapaklarındaki tehlike: Demodeks

GÖZLERİMİZ tıpkı cildimiz gibi dıştan değil, içten beslenmeyi hak ediyor. Çünkü siz ne kadar sağlıklı kalırsanız kalın yaşlanma sürecinde karşılaşabileceğiniz önemli bazı göz sorunları da var ve bunlar yaşlılığın doğal neticeleri değil, sizin gözlerinize gösterdiğiniz ilgiyle bağlantılı hastalıklar.

15.12.2019