EKSTRA
MENÜ

Kars Kaşarı

Kars Kaşarı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kars Kaşarı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 111 Kars Kaşarı haberi bulunmuştur.

Kars Kaşarı Haberleri

İsviçrenin Appenzeller peynirinin rakibi: Kars kaşarı

İsviçre'nin Appenzeller peynirinin rakibi: Kars kaşarı

Kars'taki Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı İlhan Koçulu, Kars kaşarının dünyaca ünlü peynirlere rakip olduğunu söyleyerek, "İsviçre'nin dünyanın her yerine sattığı bir Appenzeller peyniri var. İnanın Kars kaşarı, İsviçre’nin Appenzeller peynirinin ciddi bir rakibidir. Yeter ki dünya pazarlarına taşıyabilelim" dedi.

Türkiye’de peynirin peşinde yol yapmak her gidilen yerde hazine bulmak demek

Türkiye’de peynirin peşinde yol yapmak her gidilen yerde hazine bulmak demek

Venezuela’dan 1.500 ton peynir ithal edilince gözler yerli peynirlere çevrildi. Ülkemizde 200’den fazla çeşit var ama bunlardan sadece Ezine peyniri, Kars kaşarı, Diyarbakır örgü peyniri ve Van otlu peyniri gibi 14’ü coğrafi tescil almış durumda. Konuyu ‘Peynir Aşkına’ ve ‘50 Peynirli Şehir Balıkesir’ kitaplarının yazarları Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber ile konuştuk.

30.08.2020Hürriyet Pazar
Kars kaşarı küçüldü Her ailenin sofrasında yer bulabilecek

Kars kaşarı küçüldü! 'Her ailenin sofrasında yer bulabilecek'

Kars Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı İlhan Koçulu, 100-150 gramlık kaşar peyniri üretmeye başladı.

Sadece orada üretilebiliyor, rengini yaylalardaki çiçeklerden alıyor

Sadece orada üretilebiliyor, rengini yaylalardaki çiçeklerden alıyor

Türkiye'de peynir üretiminde önemli yere sahip Kars'ta, büyükbaş hayvanlarını yüksek rakımlı, zengin floraya sahip yaylalarda otlatan besicilerin doğal sütlerle ürettikleri eski Kars kaşarı, tüketicilerden yoğun ilgi görüyor.

Tadınca unutamacaksınız

Tadınca unutamacaksınız!

Almanya’nın Köln ve Duisburg kentlerinde düzenlenen iki farklı etkinlikte ‘Kars Boğatepe Köyü Başarı Modeli’ anlatılıp ünlü Kars kaşarı ve Kars yöresinin kültürel özellikleri tanıtıldı.

2.03.2020Avrupa
Konya, gastronomi merkezi olma yolunda ilerliyor

Konya, gastronomi merkezi olma yolunda ilerliyor

Konya'da, her geçen gün inanç turizmi nedeniyle yerli ve yabancı turist sayısı yükselirken, yöresel lezzetlere de ilgi artıyor. Bunun üzerine 129 yıldır yöresel furun kebabı yapan ve bu geleneği 5'inci kuşak olan sürdürmeye devam eden Gazyağcı Furun Kebabı ustası Hüseyin Çınalı, Anadolu'nun dört bir köşesinde yaptığı ar-ge çalışmasıyla organik kahvaltılıklar sunarak Konya'yı gastronominin merkezi haline getirmeye çalışıyor.

19.02.2020Seyahat
Kars mutfağının yıldızları

Kars mutfağının yıldızları

“Son dönemde Türkiye’de en popüler yolculuk hangisi?” sorusunun tek bir yanıtı var: Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmek. Doğal olarak Kars lezzetleri de çok konuşulanlar arasında. Karslılar, seyahat ve yemek yazarları ile gazetecilerden oluşan jürimiz, şehrin öne çıkan 10 yemeğini sıraladı.

16.02.2020Seyahat
Yüzlerce teker Kars kaşarı ve kaz eti dağıtılacak

Yüzlerce teker Kars kaşarı ve kaz eti dağıtılacak

Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri kapsamında meşhur Kars kaşar peyniri ve Kars bölgesinde yetiştirilen özel kaz eti ücretsiz olarak tüm vatandaşlara dağıtılacak.

Liseli ‘aşçılar’ yarıştı

Liseli ‘aşçılar’ yarıştı

TÜROB'un, MEB ve Gastronometro iş birliğiyle düzenlediği ‘2. Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Yarışmada birinciliği Küçükçekmece İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kazanırken, Selimpaşa İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Kadıköy Mualla Selcanoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü oldu.

2.03.2019Eğitim
Bir görüntünün çağrıştırdıkları

Bir görüntünün çağrıştırdıkları

Televizyonda karşıma çıkan bir kare. İstanbul’dan giden genç bir kadın, kızaklı faytonda oturmuş, donan Çıldır Gölü’nde dolaşmanın tadını çıkarıyor. Bu görüntü beni de o coğrafyaya götürdü.

6.02.2019Kitap Sanat
‘İş’te Kars sevdası

‘İş’te Kars sevdası!

Türkiye’nin parlayan turizm noktalarından biri olan Kars’a iş dünyasının temsilcileri de yoğun ilgi göstermeye başladı. Geçen hafta Kars’a giden ünlü isimler arasında Ruken Mızraklı, Pınar Eczacıbaşı, Müge Çelebican, Ali Sabancı, Vuslat Doğan Sabancı, İsmet Alpagut, Biricik Suden ve Canan Bolak yer aldı.

18.01.2019Ekonomi
Doğu Ekspresi yolcularına Kars Kaşarı ikramı

Doğu Ekspresi yolcularına Kars Kaşarı ikramı

KARS'ın Arpaçay Belediyesi, Doğu Ekspresi treniyle kente gelen 500 yolcuyu Sarıkamış Garı'nda karanfillerle karşılayıp Kars Garı'na kadar eşlik etti. Halk ozanları Gültekin Bulutoğlu ve Bahattin Yıldız, vagonları tek tek gezerek misafirlere Kars'ın kahramanlık türkülerini seslendirdi. Garda yolculara kete, kaşar peyniri, çorba ve çay ikramıyla ağırlayan Arpaçay Belediyesi, ilçenin tanıtım broşürünü dağıttı.

16.02.2018Haber
Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında geri sayım

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında geri sayım

Bakan Arslan: "Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı 30 Ekim’de ilk resmi seferini yapacak” açıklamasında bulundu.

20.10.2017Ekonomi
Orada, bir mucize köy  var uzakta

Orada, bir mucize köy var uzakta

Burası Kars’ın Boğatepe Köyü... Öyle boynu bükük, kendi halinde, dışarı göç vermekten başka çaresi kalmayan bir köy değil Boğatepe. Sakinleri çalışıyor, kazanıyor. En az kazanan ailenin yıllık geliri 25 bin, en çok kazananın ise 200 bin lira civarında. Bu mucize dönüşümün nedeni dünyanın en güzel peynirlerinden biri, Kars gravyeri. Köyün yedi mandırası hiç durmadan gravyer üretiyor; New York’tan Hong Kong’a sipariş alıyor.

24.06.2017Hayat
Munzur yaylalarından çıkıp Amerika’yı nasıl fethetti

Munzur yaylalarından çıkıp Amerika’yı nasıl fethetti?

O, sıfırdan kurduğu ‘Chobani’ markasıyla bugün bütün dünyanın konuştuğu bir girişimci... Emeğinin hakkıyla zirveye ulaşmış bir iş insanı... Dünyanın en etkili insanlarından biri olduğu, Time dergisinin seçkisinde de tescillendi. Fotoğrafları dergi kapaklarını süslüyor; göçmenler için ürettiği iş imkânları, Amerikan rüyasını yeniden tarifi dilden dile anlatılıyor... Ama köklerini, çıkıp geldiği Munzur yaylalarını asla unutmayan biri Hamdi Ulukaya... Benim de dostum, arkadaşım. New York’un ‘Village’ semtinde, yani buradaki ‘Köyümüz’de ofislerimiz arasındaki mesafe yürüyerek on dakika... Sıklıkla fırsat yaratır, Manhattan’ın parklarında, kafelerinde koyu bir sohbete dalarız. Ben Kars’tan ODTÜ’ye, sonra New York’a; o Erzincan’dan Mülkiye’ye, oradan iş dünyasının zirvesine hikâyesini anlatırız... İşte size ‘Village’dan koyu bir köy sohbeti...

6.05.2017Hayat
Rüya gibi bir kış için: Kars

Rüya gibi bir kış için: Kars

Son iki yıldır gezginler Kars’a çıkarma yapıyor. Doğu Ekspresi treninin yataklı vagonları için kış boyunca biletler tükendi. Acentaların turları neredeyse doldu. Otellerde yer yok, restoranlar tıklım tıklım. Kars kaşarı satan peynircilerden, Çıldır Gölü’nde atlı kızağı ve yanık sesiyle müşteri bekleyen Tekin abiye kadar herkesin yüzü gülüyor. Peki neden? İşte cevabı...

7.03.2017Seyahat
Kars’a gitmek için 10 neden

Kars’a gitmek için 10 neden

Rus işgalinden kalan ve halen kullanılmakta olan taş evler, birbirine paralel caddeler, soğuk havasına inat sıcak kanlı insanların yaşadığı şehir burası.Kars sokaklarında arkadaşınızla “orası nerde acaba?” diye konuşurken yanınızdan geçen kişi sorunuzu duyup size yardımcı olabiliyor… Anadolu’da belki de sıradan olan bu yardımseverlik hali İstanbul gibi bir metropolden gelenleri şaşırtıyor.

23.03.2016Hilal Meriç
Peynirde inovasyon yaptı cirosu 2 yılda 100 milyon lira yükseldi

Peynirde inovasyon yaptı cirosu 2 yılda 100 milyon lira yükseldi

Muratbey Peynirleri’nin sahibi Necmi Erol, 2012’de Ar-Ge projesi sonucu ürettikleri ‘Burgu’ peynirinin, şirketin cirosunu patlattığını söylüyor. Erol, “2013 ciromuz 98 milyon liraydı, 2015’te 258 milyon lira oldu. Bu artışın büyük bölümü ‘burgu’dan geldi” diyor.

1.03.2016Ekonomi
Burgu peynir patlaması

Burgu peynir patlaması

MURATBEY Peynirleri’nin sahibi Necmi Erol, Ar-Ge projesi sonucu ürettikleri ‘Burgu’ peynirinin, ciroyu patlattığını söylüyor. Erol, “2013 ciromuz 98 milyon liraydı, 2015’te 258 milyon lira oldu. Artışta, ‘Burgu’nun payı büyük” diyor.

29.02.2016Ekonomi
’Kars kaşarı’ coğrafi işaret aldı

’Kars kaşarı’ coğrafi işaret aldı

’KARS Kaşarı’, SERHAT Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) desteği, Kafkas Üniversitesi ve Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği’nin çalışmalarıyla coğrafi işaret aldı. Prof. Dr. Mitat Şahin, 32 farklı bileşenden oluşan ve Almanların ’Dağ Kaşarı’ olarak nitelendirdiği Kars kaşarının, hayvanlar merada serbest otlarken elde edilen sütlerden yapıldığını ve hiçbir katkı maddesi içermediğini söyledi.

21.02.2016Ekonomi
Türkiyenin renkleri buluştu

Türkiye'nin renkleri buluştu

KONAK Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği hemşeri buluşmalarının üçüncüsüne Aydın, Eskişehir, Gaziantep ve Kars illeri katıldı.

19.11.2013Ege
Türkiyenin renkleri İzmirde buluştu

Türkiye'nin renkleri İzmir'de buluştu

Konak Belediyesi'nin geleneksel hale getirdiği hemşeri buluşmalarının üçüncüsü Aydın, Eskişehir, Gaziantep ve Kars illerinin katılımıyla başladı

17.11.2013Ege

Yazar Sonuçları

‘Kars gravyeri bebeğe benzer’

Kendini peynire ve Kars’a adayan İlhan Koçulu, dünya markası olduğu tescillenen Kars gravyerini işte böyle tanımlıyor. Öyle büyük özen ve dikkatle yapılıyor ki gravyer, her şey hassas bir dengenin ve Kars’ın muhteşem doğasının birleşiminden çıkan bir lezzet armağanı. Aslında sadece damak tadı deyip geçmemek gerek, peynirle birlikte bir kültürün de varlığı devam ediyor. Bu toprakların özgün zenginliğinin korunarak geleceğe taşınması çok önemli; bunun için verilen uğraş takdire değer. Bugün Anadolu Peynirleri Kars Buluşması etkinliğinin son günü. Boğatepe Köyü Peynir Müzesi de bu çabanın bir parçası.

7.07.2019

Kars tüm kentlere örnek olmalı

Kars’a her gidişimde insanlarını daha bilinçli, daha iddialı görüyorum. Kars’ta adeta dipten gelen dalga gibi bir hareketlilik yaşanıyor. İki yıl önce 14-16 Temmuz tarihlerinde Kafkas Üniversitesi’nde yapılan ‘Türkiye’de ve Dünyada Yerel-Geleneksel Peynirler: Kars Kaşarı Coğrafi İşareti’ konulu uluslararası sempozyuma katılmıştım.

14.09.2018

Doğunun en batılı şehri: Kars

“Orada bir köy var uzakta, gitmesek de kalmasak da, o köy bizim köyümüzdür...” Hepimiz çocukken bu şarkıyı söylemişizdir değil mi? Neresi için ve neden yazıldığını bilmeden. İşte Kars’ın Boğatepe Köyü’ne Kanal D çekimleri için vardığımızda, hepimiz burayı kendi köyümüz gibi benimsedik ve çok sevdik.

21.04.2018

Kars başardı, İzmir de başarabilir

GEÇTİĞİMİZ hafta düştüm Kars yollarına. Önce Ermenistan sınırındaki olağanüstü güzellikteki Ani Harabelerini fotoğrafladım, ertesi gün de soluğu Boğatepe Köyü’ndeki Peynir Müzesi’nde ve hemen bitişiğinde yer alan Kars Kaşarı ve Kars Gravyeri mandıralarında aldım.

18.12.2016

Fethiye'de 10 ton elektronik atık toplandı

Eviniz veya büronuzdaki modeli eskimiş veya bozulmuş elektronik eşyalarınızı çöpe atmayın.

31.07.2016

Önce demokrasi sonra yerel, temiz ve adil yemek...

28 Haziran gecesi İstanbul Atatürk Havalimanı’na IŞİD saldırısı olduğunda Roma’da bir yemekteydik.

22.07.2016

Dersaadet’te yaşıyorsun, peki bunları biliyor musun?

Âşık atışmalarının yerini DJ atışmalarının aldığını...

11.03.2016

Saklı bahçenin pizza fırını

Ankara’ya hiç yolu düşmeyenlerin dahi ismini bildiği simge caddelerden biri olan Tunalı Hilmi; akşam buluşmaları, gece yürüyüşleri ve arkadaş organizasyonları için akla ilk gelen bölgeler arasında yer alıyor.

15.01.2016

Ara Güler, Erdoğan’a ‘Abi şuraya geç’ demiş

İSTİKLAL Caddesi’nde İstanbul’un en güzel pasajlarından biri vardır.

26.12.2015

Batı’nın ‘Gezi gençliği’ ne istiyor?

SANMAYIN ki, Gezi Parkı nedeniyle Y kuşağını tartışan sadece biziz.

22.07.2013