EKSTRA
MENÜ

Karl Ove Knausgaard

Karl Ove Knausgaard ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Karl Ove Knausgaard haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 25 Karl Ove Knausgaard haberi bulunmuştur.

Karl Ove Knausgaard Haberleri

Ne kendisiyle kavgası bitti ne de kendisine sevdası

Ne kendisiyle kavgası bitti ne de kendisine sevdası

Bir tür deneydi onun yaptığı... Uzandığı kadarıyla hayatı aldı, bir laboratuvar sahasına dönüştürdü, bedenini ve hafızasını bir kadavra olarak kullandı durdu. Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard’ın ‘çaresizlik, suçluluk ve endişe’ içinde yazdığı altı ciltlik, 3 bin küsur sayfalık ‘Kavgam’ serisi, ‘Son’ adlı kitabıyla tamamlanıyor. Knausgaard her kitabıyla hem kendini hem okuru sınadı. Sonuncusunu sıyrıksız atlatmak iki taraf için de kolay olmayacak.

7.08.2020Kitap Sanat
Kavgası Sona erdi...

'Kavga'sı 'Son'a erdi...

Bir tür deneydi onun yaptığı... Uzandığı kadarıyla hayatı aldı, bir laboratuvar sahasına dönüştürdü, bedenini ve hafızasını bir kadavra olarak kullandı durdu. Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard’ın ‘çaresizlik, suçluluk ve endişe’ içinde yazdığı altı ciltlik, 3 bin küsur sayfalık ‘Kavgam’ serisi, ‘Son’ adlı kitabıyla tamamlanıyor. Knausgaard her kitabıyla hem kendini hem okuru sınadı. Sonuncusunu sıyrıksız atlatmak iki taraf için de kolay olmayacak.

7.08.2020Kitap Sanat
Kuzey’in siyasi romanı

Kuzey’in siyasi romanı

Dag Solstad’ın alışılmadık uzunluktaki adıyla ‘Lise Öğretmeni Pedersen’in Ülkemize Musallat Olan Büyük Siyasi Uyanışa Dair Anlatısı’ romanı, 1970’li yılların Norveç’ine damgasını vurmuş sıradışı bir politik hareketi, harekete tutkuyla bağlanmış sıradışı insanları anlatıyor. Gerçekten kendine özgü bir sese sahip iyi bir yazardan, incelikle yazılmış bir roman.

9.07.2020Kitap Sanat
Yaz kitapları 2020

Yaz kitapları 2020

Bu sene pandeminin gölgesinde geçen yazın rehavetini alacak, zihninizi başka türlü meşgul edecek, sizi kahramanlarıyla yeni yollara düşürecek kitaplar... Kitap eki editörleri ve eleştirmenler pandemi yazında size eşlik edecek kitapları seçti.

2.07.2020Kitap Sanat

Dilin şiddeti

Linda Boström Knausgaard, ilk romanı ‘Helios Felaketi’nde, kendisini ansızın uyum sağlayamadığı bir dünyada bulan küçük bir kızın ölüm düşüncesine sarılmasını anlatıyor. Romanın vurucu etkisi, hikâyesinden ziyade dili ve anlatımında. Şiirsel dil, çocuğun iç ve dış gözlemlerini zengin imgelerle öylesine çoğaltıyor ki, acıyı bir yandan emerken diğer yandan şiddetini artırıyor.

18.06.2020Kitap Sanat
2019’un en iyi 50 kitabı

2019’un en iyi 50 kitabı

Geride bıraktığımız bir sene boyunca raflara çıkan yerli, yabancı, edebiyat ve edebiyat dışı kitapları Hürriyet Kitap Sanat’ın 20 kişilik jürisi değerlendirdi. Jüri üyelerimizin ‘ilk 10 kitap’ sıralamasına göre yaptığımız puanlamanın sonunda, Murathan Mungan’ın son şiir kitabı ‘Çağ Geçitleri’, en çok oyu alarak birinci sıraya yerleşti. İşte jürimizin seçkisiyle, 2019’un en iyi 50 kitabı...

26.12.2019Kitap Sanat
Sıcak yaza serin kitaplar

Sıcak yaza serin kitaplar

Kitaplarla uzun saatler baş başa kalabileceğimiz yaz mevsimi, tatil sezonu geldi çattı. Okumayı ertelediklerimiz, yeni çıkanlar, ödüllü kitaplar, çok konuşulanlar, klasikler... Kitap eki editörleri, eleştirmenler ve yazarlara yaz sıcağını serinletecek, tatili tatlandıracak kitap önerilerini sorduk...

13.06.2019Kitap Sanat
Tıkırtı hayattır

Tıkırtı hayattır

Norveçli Karl Ove Knausgaard’ın son romanı ‘İlkbahar’ yazar ve entelektüel bir babanın bebeğinin yaşam günlüğünü kaydederken, kendi geçmişine dalışlarını da içeren bir kitap... Yazar gerçekçi tasvirleriyle bizi Norveç’in hayat felsefesi ve doğasıyla da buluşturuyor.

5.06.2019Kitap Sanat
Başkalarının hikâyeleri

Başkalarının hikâyeleri

Rachel Cusk, 2014’te ‘Çerçeve’ ile başlayıp 2017’de ‘Geçiş’ ile sürdürdüğü ‘Outline’ üçlemesini ‘Övgü’ ile noktalıyor. Sözlü tarih yöntemine benzer bir kurguyla yazdığı üç romanında kendi hikâyesini başkalarının hikâyeleri üzerinden anlatıyor.

4.06.2019Kitap Sanat
Idefix’in araştırmasına göre 2018in en iyi 50 romanı

Idefix’in araştırmasına göre 2018'in en iyi 50 romanı

Online kitap satış platformu idefix, ‘2018’in en iyi 50 romanı’nı seçti.

30.11.2018Kitap Sanat
Bukowski, Kerouac ve Orwell bir Norveç  barında karşılaşırsa…

Bukowski, Kerouac ve Orwell bir Norveç barında karşılaşırsa…

İnsanın varoluşundan gelen, olduğu gibi gözükme ve içi dışı bir konuşma gibi davranışların bile bir Instagram personasına, #pazaertesimotivasyonu’na dönüştüğü günümüzde, insanlığın Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard’a bir teşekkür borcu var. Acı verecek kadar dürüst olmanın çiçekli böcekli bir ‘anda kal’ paylaşımından ibaret olmadığını hatırlatmak, yine bir Karl Ove kitabına düşüyor. Ne de iyi geliyor!

5.07.2018Kitap Sanat
Yaz: Deniz, güneş, kitap

Yaz: Deniz, güneş, kitap

Rutinin koşturmacasına mola verme şansı yakaladığımız tatiller, sadece dinlenme ve eğlenme fırsatı değil; kitaplarla uzun uzun vakit geçirebildiğimiz o müthiş anlar aynı zamanda... Sene boyunca, hatta bazen uzun yıllar boyunca okumayı ertelediğimiz, kapağını kaldırmak için sabırsızlandığımız bir dizi kitapla baş başa kalabilmenin en güzel fırsatı. Eleştirmen, yazar ve kitap ekleri editörlerine ‘tatil çantasına atmalık’ kitapları sorduk. Klasiklerden güncel romanlara, şiirlerden eleştiri kitaplarına çeşit çeşit öneri çıktı ortaya. İyi tatiller ve uzun okumalar dileriz!

14.06.2018Kitap Sanat
Sonbaharda ne okuyacağınızı biliyoruz

Sonbaharda ne okuyacağınızı biliyoruz

Yerli edebiyatın güçlü sesleri, ödül komitelerinin gözbebekleri dünyaca ünlü isimler, çarpıcı biyografiler, yepyeni soluklar... Kitap dünyasının yeni sezonunda her okuru heyecanlandıracak bolca havadis var. Yıl bitmeden buluşacağımız roman, öykü, inceleme, biyografi, söyleşi türlerinin en öne çıkan kitaplarını sizler için derledik.

24.08.2017Kitap Sanat
36 saatte Bergen

36 saatte Bergen

Çoğunluk Bergen’e yakınlarındaki doğal güzellikleri, fiyortları, şelaleleri, puslu dağları görmek için gelir. Tur gemisine binmeden şehre de zaman ayırmanızda yarar var. Turistler tarihi limanda gezinsin, siz arka sokaklara yönelin, birbiri ardına black metal gruplarının konsere çıktığı kültür merkezlerini, İskandinav mutfağındaki yeni gelişmeleri göreceğiniz restoranları, harika sanat galerilerini ve müzeleri keşfedin. Fiyortlar hep aynı yerde,aceleye mahal yok! Yazın yağmur Bergen’den pek ayrılmaz, şemsiyenizi unutmayın.

7.08.2017Seyahat
Size abi diyebilir miyim

Size abi diyebilir miyim?

Milenyum kuşağı çocuk sahibi oldukça aile içinde bilinen figürler değişiyor. Artık evde ‘Play Station babaları’nın yeni kuralları geçiyor. Yeni sürüm babalar, mercek altında…

17.06.2017Hayat
Bu yaz sahillerde okuyabileceğiniz 5 yeni kitap

Bu yaz sahillerde okuyabileceğiniz 5 yeni kitap

Bu yaz elinizden düşüremeyeceğiniz 5 kitabı sizin için seçtik...

16.06.2017Keyif
Karl Ove Knausgaard: Terapiste gitmektense kendimi vururum daha iyi

Karl Ove Knausgaard: 'Terapiste gitmektense kendimi vururum daha iyi'

“Kalp için hayat basittir: Atabildiği kadar atar, sonra durur.”  Fenomen yazar  Karl Ove Knausgaard’ın edebiyatı, altı kitaplık ‘Kavgam’ serisinin ilk cümlesi kadar basit. ‘Selfie çağının başyapıtı’ olarak nitelendirilen otobiyografik seri, 22 dile çevrildi, 25’e yakın uluslararası edebiyat ödülü topladı. Knausgaard ile gerçekleştirdiğimiz telefon konuşmasından geriye kalanlar...

10.12.2016Hayat
En iyi 10 yaz kitabı

En iyi 10 yaz kitabı

Yıl boyu sadece bedenimiz mi yoruldu? Ruhlarımızı da dinlendirmek; deniz, kum ve güneş eşliğinde, başka dünyalara yolculuklar yapıp, rahatlamak gerek. Uzanın kumsala, açın kitabınızı, yazın, hafifliğin, hayat etmenin tadını çıkarın.

14.07.2015Keyif
Romanın değişimi hızlanıyor mu

Romanın değişimi hızlanıyor mu?

David Shields, ‘Gerçeklik Açlığı: Bir Manifesto’ adlı provokatif kitabında, gerçek göndergeleri kullanarak bir düşünce fırtınası yaratıyor ve “Şimdi devir kimlik numaralarının devri” diyor.

10.02.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Biraz deniz, biraz dalga ama hep edebiyat

Yaklaşık beş ay önce Suadiye-Bostancı arası bir eve taşındım. Bu yakada daha mutlu olduğumu söyleyebilirim.

14.10.2020

Alanyalı ressam Seher Mollaosmanoğlu

Seher Mollaosmanoğlu Alanya’da yaşayan ve sanatını icra eden bir ressam.

16.09.2020

Her yaz tartışılır her yaz yapılır

YAZ mevsiminde her yıl tekrarlanan bir uygulama ve peşinde yinelenen bir tartışma vardır. Belki buna ‘tercih meselesi’ olarak da bakabiliriz.

13.07.2017

FETÖ’nün sinemasına herkes destek verdi...

Dünkü Hürriyet’te Umut Erdem’in manşeti FETÖ’nün sinemadaki yapılanmasıyla ilgili çarpıcı bilgiler veriyordu.

27.12.2016

Ya beyniniz için ne yaptınız

BANA göre uuuzun bir tatilin son günü.

9.07.2016