EKSTRA
MENÜ

Kariye Camii

Kariye Camii ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kariye Camii haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 134 Kariye Camii haberi bulunmuştur.

Kariye Camii Haberleri

Bakan Selçuk: Eğitimde fırsat adaleti prensibini, uzaktan eğitimde de önceledik

Bakan Selçuk: Eğitimde fırsat adaleti prensibini, uzaktan eğitimde de önceledik

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, salgın öncesinde hazırlanan bazı projeler ve öngörüler çerçevesinde bu süreci daha kolay atlattıklarını belirterek, "Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olarak temel paradigmamız olan 'Eğitimde Fırsat Adaleti' prensibini uzaktan eğitimde de önceledik ve öğrencilerimizin geride kalmaması için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

9.12.2020Gündem
Kariye Camisi’nin açılışı ertelendi

Kariye Camisi’nin açılışı ertelendi

Danıştay kararıyla ibadete açılmasının önündeki yasal engel kalkan Kariye’nin cami olarak hizmet vermeye başlaması ertelendi.

30.10.2020Gündem
Kariye Camii ne zaman açılacak Kariye Camiinin tarihi ve konumu

Kariye Camii ne zaman açılacak? Kariye Camii'nin tarihi ve konumu

Kariye Camii'nin tarihi açılış hazırlıkları devam ederken gündeme geldi. 75 yıl sonra ibadete açılacak olan İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Kariye Camii'nin açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılması bekleniyor. 30 Ekim'de açılması beklenen Kariye Camii’nin açılışı Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan gelen açıklamaya göre ileri bir tarihe ertelendi. İstanbul’un fethi sırasında hiçbir zarar görmeyen yapı, 1945 yılında müzeye dönüştürülmüştü. Peki, Kariye Camii ne zaman açılacak? İşte, Kariye Camii'nin tarihiyle ilgili bilgiler.

30.10.2020Gündem
Vali Yerlikaya Kariye Camiinde incelemelerde bulundu

Vali Yerlikaya Kariye Camii'nde incelemelerde bulundu

İSTANBUL Valisi Ali Yerlikaya, 75 yıl sonra 30 Ekim Cuma günü ibadete açılacak Kariye Camii'nde incelemelerde bulundu.

28.10.2020Gündem
Diyanet İşleri Başkanlığı tarih verdi 72 yıl sonra açılıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı tarih verdi! 72 yıl sonra açılıyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul’un Fatih ilçesindeki Kariye Camii’nin, 30 Ekim’de kılınacak cuma namazı ile birlikte yeniden ibadete açılacağını bildirdi.

27.10.2020Gündem
Kariye Camii nerede İşte Kariye Camii’nin tarihi

Kariye Camii nerede? İşte Kariye Camii’nin tarihi

Ayasofya’nın ardından Kariye Camisi, 30 Ekim’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı Cuma namazıyla 75 yıl sonra ibadete açılacak. Açılış öncesi en çok merak edilen konulardan biri de Kariye Camii'nin konumu ve tarihi oldu. Peki, Kariye Camii nerede? Kariye Cami’si ne zaman müze olmuştu? İşte Kariye Camii’nin tarihi…

21.10.2020Gündem
Mehmet Fırıncı kimdir, kaç yaşındaydı Mehmet Fırıncının hayatı

Mehmet Fırıncı kimdir, kaç yaşındaydı? Mehmet Fırıncı'nın hayatı

Bediüzzaman Said Nursi'nin son talebelerinden Mehmet Fırıncı vefat etti. Durumu son günlerde gittikçe ağırlaşan ve böbrek rahatsızlığı da yaşayan Mehmet Fırıncı, bir süredir Bahçelievler'deki özel bir hastanede rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu. Peki, Mehmet Fırıncı kimdir, kaç yaşındaydı?

3.10.2020Gündem
Kariye Camii Nerede Kariye Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Kariye Camii Nerede? Kariye Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Kariye Camii, Kariye Müzesi ve Azize Kurtarıcı Hora Kilisesi olarak da bilinir. İlk inşa edildiği tarihte kilise olarak kullanılmıştır. Camiiye dönüştürüldükten sonra ibadete açılmıştır. Son yıllarda müze olarak kullanılan camii, yeniden ibadete açıldı. Kariye camii nerededir, tarihi ve özellikleri nelerdir konularını sizler için araştırdık.

14.09.2020Seyahat
Diyanet İşleri Erbaştan Kariye Camii açıklaması

Diyanet İşleri Erbaş'tan Kariye Camii açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kariye Camii'nin, yapılacak düzenleme ve çalışmaların tamamlanmasının ardından bir cuma namazıyla ibadete açılacağını söyledi.

28.08.2020Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Salgın olmasına rağmen 75 ülkeye ulaştık

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Salgın olmasına rağmen 75 ülkeye ulaştık

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu yıl Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Programı kapsamında 554 bin hisse kurban kestik. Salgın olmasına rağmen 75 ülkeye ulaştık." ifadesini kullandı.

24.08.2020Gündem
Ankara’dan Atina’ya ‘Kariye’ tepkisi: UNESCO’ya aykırı değil

Ankara’dan Atina’ya ‘Kariye’ tepkisi: UNESCO’ya aykırı değil

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Bir dünya miras alanında yapılan statü değişikliği, UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’ye aykırılık teşkil etmemektedir. Atina’nın açıklaması hadsizliktir” dedi.

23.08.2020Gündem
75 yıl sonra Danıştay kararıyla cami olarak açıldı... Ayasofya’dan sonra Kariye de artık cami

75 yıl sonra Danıştay kararıyla cami olarak açıldı... Ayasofya’dan sonra Kariye de artık cami

Kariye Müzesi’nin 75 yıl sonra cami olarak ibadete açılmasına ilişkin karar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Kariye Camisi yönetimi Diyanet’e devredildi.

22.08.2020Gündem
Dışişleri Bakanlığından Yunanistanın Kariye Camii açıklamasına  cevap

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'ın "Kariye Camii" açıklamasına cevap

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kariye Camii'nin ibadete açılmasıyla ilgili Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamayla ilgili, "Bir dünya miras alanında yapılan statü değişikliği, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’ye aykırılık teşkil etmemektedir." değerlendirmesinde bulundu.

21.08.2020Gündem
Kariye Cami nerede Kariye Müzesi tarihi ile dikkat çekiyor

Kariye Cami nerede? Kariye Müzesi tarihi ile dikkat çekiyor

Kariye Cami, Resmi Gazete'de yayımlanan bilgilere göre müze sıfatından cami sıfatına kavuştu. 1400 yıl önce inşa edilen Kariye, ilk önce kilise olarak kullanıldı. 1511 yılında 2. Beyazıd tarafından camiye çevrilen Kariye, 1945 yılında müze olarak olarak kullanıma açılmıştı. Peki, Fatih sınırları içerisinde yer alan Kariye Cami nerede? İşte, Kariye Cami ve müze tarihi

21.08.2020Gündem
Son dakika haberi: İstanbul’daki Kariye Camii ibadete açıldı

Son dakika haberi: İstanbul’daki Kariye Camii ibadete açıldı

İSTANBUL'un Fatih ilçesinde Bizans döneminden kalma Kariye Camii'nin yönetiminin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek ibadete açılmasına karar verildi.

21.08.2020Gündem
Son dakika haberi: 86 yıl sonra Ayasofyada ilk ibadet böyle olacak

Son dakika haberi: 86 yıl sonra Ayasofya'da ilk ibadet böyle olacak

Danıştay 10. Dairesi’nin verdiği kararla Ayasofya, 86 yıl sonra ibadete açıldı. Bu kararın ardından gözler, ibadetin nasıl yapılacağına çevrildi. Edinilen bilgiye göre, Ayasofya’nın restorasyon çalışmalarını yapan arkeologlar, Cumhurbaşkanlığı’na bazı önerilerin olduğu bir çalışma sundu.

11.07.2020Gündem
Son dakika haberler: Adalet Bakanı Gülden flaş açıklamalar

Son dakika haberler: Adalet Bakanı Gül'den flaş açıklamalar

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Adalet Bakanı Gül, Kovid-19 nedeniyle durdurulan yargısal sürelerin ve duruşmaların yarından itibaren başlayacağını bildirdi. Adalet Bakanı Gül Ayasofya'nın ibadete açılması ile ilgili olarak, ''Turnikeyle girilen tek camidir, bu ayıbın ortadan kalkması hukukun gereğidir." dedi. Ayrıca Bakan Gül: "Cezaevinde olan, uzun süre annesini, babasını göremeyenler var, cezaevinden görüntülü görüşülebilecek bir sistem kuruyoruz." ifadelerinde bulundu.

15.06.2020Gündem
İstanbulun 1400 Yıllık Muhteşem Eseri: Kariye Müzesi

İstanbul'un 1400 Yıllık Muhteşem Eseri: Kariye Müzesi

İstanbul'da Karagümrük semtinin Edirnekapı bölümünde bulunan Kariye Müzesi, Bizans döneminde kilise, fetihten sonra ise cami olarak kullanılmış tarihi bir yapı. Kariye (Chora) Kilisesi, 6. yüzyıla kadar giden bir geçmişe sahip.

16.03.2020Seyahat
Elektrikler ne zaman gelecek 3 Temmuz elektrik kesintisi programı

Elektrikler ne zaman gelecek? 3 Temmuz elektrik kesintisi programı

İstanbul'un bazı ilçelerinde elektrik kesintisi yaşanıyor. Bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle Avrupa ve Anadolu Yakası'ndaki bazı ilçelere ve mahallelere elektrik verilemiyor. BEDAŞ ve AYEDAŞ, elektrik kesintisi yaşanacak ilçeleri, mahalleleri ve kesintilerin süreceği saat aralıklarını paylaştı. İşte, 3 Temmuz elektrik kesintisi programı...

3.07.2019Gündem
Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. İşte jüri üyelerinin madde madde en iyi 20 seçimleri...

19.08.2017Hürriyet Pazar
İstanbul’da 19 ilçede elektrik kesintisi

İstanbul’da 19 ilçede elektrik kesintisi

İstanbul’un Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Beşiktaş, Büyükçekmece, Esenler, Esenyurt, Fatih, Küçükçekmece, Pendik, Sancantepe, Silivri, Şile, Üsküdar ve Zeytinburnu ilçelerinde, yarın elektrik kesintisi yaşanacak.

9.03.2016Gündem
Bir semt: Edirnekapı ve üç ibadethane

Bir semt: Edirnekapı ve üç ibadethane

Edirnekapı... İstanbul’da yüzyılların biriktirdiği kozmopolit dokuyu görmek için gitmeniz gereken yer tam olarak burası. Üç ayrı inancın eşsiz tarihi mirası bu semtte buluşuyor. Mimar Sinan dehasından miras Osmanlı’yı, ülkemizin nadir ahşap sinagoglarından İştipol’ü ve Bizans’ın yadigârı muhteşem Kariye burada.

22.01.2016Seyahat
İftarın en leziz adresleri

İftarın en leziz adresleri

Hürriyet jürisi Türkiye'den iftar için tercih edilecek 'en'leri seçti. İşte leziz adresler ve tek tek iletişim bilgileri...

Avare

Avare

18.07.2010Seyahat
Turkish restaurant offers Ottoman food

Turkish restaurant offers Ottoman food

ISTANBUL - Asitane Restaurant prides itself on offering Ottoman cuisine for its diners’ pleasure. Its recipes are from Topkapı, Dolmabahçe and Edirne Palaces’ kitchens. The restaurant’s staff has collected many old recipes that might easily have been lost forever

21.11.2008Gündem
Bedri Rahmi Eyüboğlu

Bedri Rahmi Eyüboğlu

Bedri Rahmi Eyüboğlu kişisel sergileri

27.06.2007Eğitim
Bizans İstanbulu ve Kariye tarihi sergileniyor

Bizans İstanbul'u ve Kariye tarihi sergileniyor

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, günümüz İstanbulu’nda ayakta kalan en etkileyici Bizans anıtlarından olan, bugün Kariye Camii ya da Kariye Müzesi olarak bildiğimiz, eski adıyla Khora Manastırı kilisesinin yüzyıllar boyunca üretilmiş tasvirleri ve büyük bölümü yurt dışından getirilen obje ve belgelerinin yer aldığı “Bir Anıt, İki Anıtsal Kişilik Theodoros Methokites’den Thomas Whittemore’a Kariye” adlı sergiyle, İstanbul’un kültür tarihine ışık tutuyor.

14.04.2007Gündem
Kariye’yi anlatan elyazması 554 yıl sonra İstanbul’da

Kariye’yi anlatan elyazması 554 yıl sonra İstanbul’da

Kariye Camii ve Kariye Müzesi olarak bilinen Hora Manastırı Kilisesi’nin ilk restorasyonunu 1316’da yapan başvezir Theodoros Metokhites’in, Kariye’yi şiirlerle anlattığı elyazması 554 yıl sonra sergilenmek üzere Fransız Saray Kütüphanesi’nden alınarak İstanbul’a getirildi.

13.04.2007Kelebek
Osmanlı başkentlerini yeniden keşfedelim

Osmanlı başkentlerini yeniden keşfedelim

Minarelerle taçlandırılmış üç eski başkent, Osmanlı’nın görkeminin yüzlerce yıllık tanıkları. Bursa kuruluşa şahitlik etmiş, Edirne yükseliş döneminde ön plana çıkmış, zirve ve çöküş ise İstanbul’a kalmış. Osmanlı’nın yaklaşık 700 yılında payitaht, yani başkent olan bu üç şehir muhteşem eserlerle süslü. Yeniden keşfetmeye ne dersiniz?

11.03.2007Seyahat
Yangınların, depremlerin, çetelerin yıkamadığı İstanbul semti Karagümrük

Yangınların, depremlerin, çetelerin yıkamadığı İstanbul semti Karagümrük

Fatih Sultan Mehmet, 29 Mayıs 1453’te İstanbul’da ilk kez bu semte ayak basmıştı. Şehrin deniz gümrükleri Marmara ve Haliç kapılarında, en önemli kara gümrüğü ise bu bölgedeydi. Osmanlı döneminin en gözde semtlerinden biriydi. Abideleşecek eserler yaptırıldı. Karagümrük 1950’lere kadar, semte renk katan Balkan göçmenleriyle, başarılı spor kulüpleriyle anılırdı.

18.11.2006Kelebek
İstanbul’da Bizans izlerine yolculuk

İstanbul’da Bizans izlerine yolculuk

Fransızlar görkemi ifade etmek istediklerinde "C’est Byzance", yani "Bizans gibi" derler, bizde ise bilinen Bizans’ın sadece entrika kısmıdır. Bizans tarihteki en önemli ve en uzun sürmüş imparatorluklardan biri, akla ilk getirdiği de bugün bile görkemini koruyan İstanbul. İÖ 660 yıllarında şehrin ilk kurucusu olarak Byzas’ın adı geçiyor.

19.03.2006Seyahat
Kültür gezisinde en popüler 5

Kültür gezisinde en popüler 5

Günübirlik veya haftasonu konaklamalı kültür gezileri için en uygun dönemlerden birindeyiz. Yazın çok sıcak günleri veya kışın en soğuk zamanları, sokaklarda saatlerce yürümeyi gerektiren bu geziler için çok uygun olmuyor. Ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde yaşayanların ilgi gösterdiği kültür gezilerine, orta ve üstü yaş grubundan, yüksek eğitimli kişiler, çocuklarıyla birlikte katılıyor.

1.12.2005Seyahat
Amerika’dan para topluyor, gelip Zeyrek’te restorasyon yapıyor

Amerika’dan para topluyor, gelip Zeyrek’te restorasyon yapıyor

Amerikalı Bizans tarihi araştırmacısı Profesör Robert Ousterhout, on yıldır her yaz İstanbul’a geliyor, iki Türk akademisyenle, Pantokrator Kilisesi’nin restorasyonunda gönüllü çalışıyor. Emeği ve harcadığı zaman bir yana, her yıl çalışmalarda kullanılacak yaklaşık 100 bin doları da Amerikalı vakıflardan toplayıp yanında getiriyor.

1.07.2005Kelebek
Bayram gezmesi -2

Bayram gezmesi -2

Reyan Tuvi, bayram tatili için önerilerini sıralamaya devam ediyor. Bu hafta özel listesinde Bodrum, Güneydoğu Anadolu turu, Bafa Gölü, Batı Karadeniz, Bursa ve Afyon’da termal tatil, Tire- Birgi- Bozdağ-Gölcük rotası, Kilikya Bölgesi, Konya ve tatil denince genellikle kaçılan üç büyük kent, İstanbul, Ankara ve İzmir var...

7.11.2004Seyahat
Asitane’de çanak yağması

Asitane’de çanak yağması

Kariye Müzesi’nin yanındaki Asitane Restaurant, her sene olduğu gibi yine pazar günleri Osmanlı usulü brunch düzenliyor: Çanak Yağması. Çanak yağması eski bir gelenek.

9.09.2004Kelebek
Bazı ülkelerde edebiyat felsefenin işlevini üstlenmiştir, Türkiye de bunlardan biridir

Bazı ülkelerde edebiyat felsefenin işlevini üstlenmiştir, Türkiye de bunlardan biridir

Hilmi Yavuz, öncelikle şiirinde felsefe kırlangıçları uçuran bir şair, sonra da felsefeci ve kültür adamı. 1936 İstanbul doğumlu. İngiltere'de Londra Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde yüksek öğrenimini tamamladı. Şimdi Mimar Sinan Üniversitesi'nde uygarlık tarihi, Boğaziçi ve İTÜ'de felsefe dersleri veriyor. Onunla felsefe ve kongresi üzerine konuştuk.

9.08.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Danıştay Kariye ile Ayasofya arasında sıkışınca...

Ayasofya’da izlediğimiz, yolu Danıştay’a kadar uzanan temanın birebir benzeri var karşımızda...

4.07.2020

5 adımda Edirnekapı

İmzam haline gelmiş bir cümlem vardır: “İstanbul’da yaşamayın, İstanbul’u yaşayın!” Yıllardır bıkmadan usanmadan tekrarlıyorum. Çünkü bu şehir hâlâ izini bulamadığımız, göz önünde duran ama kıymeti fark edilmeyen adreslerle dolu. Gelin bugün birkaçını birlikte dolaşalım. Size içinde hem yenilerin hem eskilerin olduğu bir rota hazırladım. Şehrin yedi tepesinden birine; Edirnekapı’ya gidiyoruz. Semt, Tekfur Sarayı’nın açılmasıyla yeni bir müzeye de kavuştu.

9.09.2019

Neden Mimar Sinan’ın eserlerinin canına okunuyor

Bugün Şemsipaşa Camii de Molla Çelebi Camii gibi belediyelerin acayip deniz dolduruculuğundan payını alıyor. Siz böyle bir küstahlığın herhangi bir Avrupa şehrinde, İsrail’de veya İran’da söz konusu olabileceğini düşünür müsünüz?

24.06.2017

MİNİ MİNİ VALİMİZİN MÜTHİŞ HİKAYESİ

Cumhuriyet Halk Partisi ile Demokrat Parti arasında kıran kırana geçen 1950 seçimlerinin hemen öncesi... İsmet Paşa, Taksim Meydanı’nda son mitingini yapıyor... Öylesine büyük bir kalabalık var ki; Taksim, Taksim olalı belki de bu kadar insanı bir arada görmemiş... İsmet Paşa mikrofona çıkmadan önce badem bıyıklı, ufacık tefecik bir adam yanına yaklaşıyor ve gururla kalabalığı göstererek “İşte Paşam, İstanbul” diyor...

31.07.2014

Kraliçe ve ben

Dün olağanüstü bir kadınla tanıştım. Tanrı'nın gerçekten özel bir kuluyla. Kısa bir süre olsa da ona yakın olmanın, onunla konuşmanın keyfini çıkarttım.

20.04.2003