EKSTRA
MENÜ

Karınca

Karınca ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Karınca haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.761 Karınca haberi bulunmuştur.

Karınca Haberleri

Fahrettin Altundan gündeme dair önemli açıklamalar

Fahrettin Altun'dan gündeme dair önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "İletişimi milli çıkarlar doğrultusunda stratejik bir bakış açısıyla ele alıyoruz. Ülkemizin itibarını koruyacak ve yükseltecek bir anlayışla ulusal ve uluslararası boyutta çalışmalar gerçekleştiriyoruz." dedi.

13.01.2021Gündem
Böcek türleri yok oluyor Korkutan açıklama

Böcek türleri yok oluyor! Korkutan açıklama

Böceklerin iklim değişikliği, böcek ilaçları, herbisitler, ışık kirliliği ve istilacı türler ile tarımsal faktörler ve arazi kullanımındaki değişiklikler sebebiyle yok olduğu belirtildi.

13.01.2021Teknoloji
Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar: Bilim adanmışlık ister

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar: Bilim adanmışlık ister

16 Ocak 1883 tarihinde Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi ismi altında Cağaloğlu’nda bir evde eğitime başlayan Marmara Üniversitesi’nin ilk mezunları sadece 13 kişiydi. Yıllar geçtikçe fakülte sayısı da arttı, mezunlar da… 1989 yılında bu tarihi okulun mezunlarından biri de iktisat bölümünü bitiren Erol Özvar oldu.

11.01.2021Eğitim
Bölge halkı görür görmez haber veriyor Özel yuvalarla korunuyor…

Bölge halkı görür görmez haber veriyor! Özel yuvalarla korunuyor…

Trakya Bölgesi'nde ormanlık alanlarda böcekleri yiyerek hem ormanları koruyan hem de beslenen, soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan kırmızı orman karıncalarının yuvaları, tel örgülerle çevrilerek koruma altına alınıyor. Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe, kırmızı orman karıncalarını ekosistem mühendisleri olarak da adlandırdıklarını belirterek, "Gerçekten ekosistemi düzenleyen mühendisler gibi çalışıyorlar. Toprağı havalandırıyorlar, zararlı böcekleri yok ediyorlar. Dengeyi sağlarken, kilit taşı türler olarak yer alıyorlar" dedi.

10.01.2021Gündem
7. Sınıf Türkçe Söz Sanatları (Abartma, Benzetme, Kişileştirme, Konuşturma, Karşıtlık) konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Söz Sanatları (Abartma, Benzetme, Kişileştirme, Konuşturma, Karşıtlık) konu anlatımı

Bir metinde savunulan temel düşünceye ana fikir (alt metin) denir. Bununla birlikte her metinde ana fikri destekleyen yardımcı fikirler yer alır. Yazının uzunluğuna ve türüne göre metnin içerisinde birden fazla yardımcı düşünce olabilir. 7. sınıflar için yardımcı fikirler konusunu örmek metinlerle anlattık.

5.01.20217. SINIF
7. Sınıf Türkçe Yardımcı Fikirler konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Yardımcı Fikirler konu anlatımı

Bir metinde savunulan temel düşünceye ana fikir (alt metin) denir. Bununla birlikte her metinde ana fikri destekleyen yardımcı fikirler yer alır. Yazının uzunluğuna ve türüne göre metnin içerisinde birden fazla yardımcı düşünce olabilir. 7. sınıflar için yardımcı fikirler konusunu örmek metinlerle anlattık.

5.01.20217. SINIF
Cristiano Ronaldo Free Fire’da oyun karakteri oldu

Cristiano Ronaldo Free Fire’da oyun karakteri oldu

Mobil oyunlar arasında en sevilen battle royale oyunlardan biri olan Garena Free Fire, Cristiano Ronaldo işbirliği ile yeni bir evren yaratarak yeniden doğdu. Krono Operasyonu ile yeni oyun modları, oynanabilir Cristiano Ronaldo karakteri ve tamamen yeni bir evren oyuna eklendi.

29.12.2020Teknoloji
Yoldaş ve sırdaş tüm kertenkelelere...

Yoldaş ve sırdaş tüm kertenkelelere...

Oyuncu Bülent Emrah Parlak ilk öykü kitabı ‘Kertenkele Savunması’nda hikâyesini anlattığı her karakterin sağlam bir yoldaşı, iyi bir gözlemcisi ve sessiz tanığı gibi konuşuyor. Hikâyeler hayatın kıyısında köşesinde kalmış detayları, gözden kaçan inceliklerle örülmüş muzip gülümsemeleri saklıyor içinde...

17.12.2020Kitap Sanat
Karıncalar sosyal mesafeyi insanlara göre daha iyi mi koruyor

Karıncalar sosyal mesafeyi insanlara göre daha iyi mi koruyor?

Salgınla mücadelede doğa bize çok iyi ipuçları verebilir. Örneğin, doğanın esas epidemiyologları bahçe karıncaları birçok konuda salgından en iyi nasıl kurtulabileceğimizi öğretebilir.

16.12.2020Teknoloji
Evde, hastanede, hapishanede tıkılı  kalan tüm çocuklara...

Evde, hastanede, hapishanede tıkılı kalan tüm çocuklara...

Merak, hayal gücü ve umudun mucizevi etkisini işaret eden ‘Duvarın Arkasında Ne Var?’ zor zamanlardan geçen çocuklara bir nebze olsun ilham veriyor.

26.11.2020Kitap Sanat
Hasan Ali Yücel ödülleri sahiplerini buldu

Hasan Ali Yücel ödülleri sahiplerini buldu

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce 'Yuva' temasıyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilen 'Hasan Ali Yücel Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yazma Yarışması' ödülleri online ortamda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

24.11.2020Eğitim
Gaziantep FK Başkanı Mehmet Büyükekşi: Gelirlerimiz döviz bazında yüzde 40 azaldı...

Gaziantep FK Başkanı Mehmet Büyükekşi: "Gelirlerimiz döviz bazında yüzde 40 azaldı..."

Süper Lig ekiplerinden Gaziantep Futbol Kulübü'nün başkanı Mehmet Büyükekşi, gelirlerinin döviz bazında yüzde 40 civarında azaldığını belirterek, kulübe destek çağrısında bulundu.

19.11.2020Futbol
Ankarada 1 ton etil alkol ele geçirildi

Ankara'da 1 ton etil alkol ele geçirildi

ANKARA'da, polisin düzenlediği 2 kaçakçılık operasyonunda; 1 ton 195 litre etil alkol, 1 ton 226 litre antiseptik, 40 bin 54 tıbbi ilaç ele geçirilirken, 7 kişi gözaltına alındı.

16.11.2020Gündem
Klasisizm nedir Klasisizm sanat akımı kurucusu, örnekleri, eserleri ve temsilcileri hakkında bilgi

Klasisizm nedir? Klasisizm sanat akımı kurucusu, örnekleri, eserleri ve temsilcileri hakkında bilgi

Klasisizm, Rönesans ile birlikte ortaya çıkmış bir edebiyat akımıdır. ''Kuralcılık'' ve ''1660 ekolü'' ismiyle de bilinir. Romantizme tepki olarak doğan klasisizmde akılcılık ön plandadır. Akıma bağlı sanatçılar daha çok tiyatro oyunu ve şiir türünde eserler kaleme almıştır. Klasisizmin özellikleri nelerdir, en önemli temsilcileri kimdir? Sizin için araştırdık.

3.11.2020Araştırma
Son dakika haberi... Hürriyet muhabiri anlattı: Busenin gözüne baktım

Son dakika haberi... Hürriyet muhabiri anlattı: Buse'nin gözüne baktım

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye telefonda “Ben kedi sesi yapayım, siz de içeriye köpek gönderin beni bulsun” diyen Buse Hasyılmaz’dan önceki gece müjdeli haber gelmişti. Türkiye’nin nefesini tutarak izlediği kurtarma operasyonunda bulunan Hürriyet muhabiri, Buse’nin kurtuluşunu anlattı: “Yüzüne baktığımda şaşkınlık ve korku içinde olduğunu gördüm. Özellikle gözlerinde o karanlıkta geçirdiği saatlerin izleri belliydi.”

1.11.2020Gündem
Eylül’e tablet sürprizi

Eylül’e tablet sürprizi

Bilgisayarı olmadığı için EBA destek merkezine giden Eylül de artık herkes gibi evinden derslerine katılabilecek. Hürriyet Gazetesi’nin yaptığı habere kayıtsız kalamayan bir eğitimci, 5’inci sınıfa giden Eylül’e tablet hediye etti.

26.10.2020Eğitim
Rıza Çalımbay 15 yıl sonra yeniden Avrupa sahnesinde

Rıza Çalımbay 15 yıl sonra yeniden Avrupa sahnesinde!

Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, UEFA Avrupa Ligi'ndeki Villerreal maçıyla Avrupa kupalarında 13. kez kulübede yer alacak.

20.10.2020Futbol
Kırklareli’de, koronavirüs izolasyonları sürüyor

Kırklareli’de, koronavirüs izolasyonları sürüyor

KIRKLARELİ’de koronavirüs tedbirleri kapsamında il merkezinde 94 daireli site ile 2 sokağın izolasyon altına alınmasın ardından, Lüleburgaz, Babaeski ve Pınarhisar ilçelerinde bazı köy ve evlerde de izolasyon kararları alındı.

16.10.2020Gündem
Kırklareli’de 94 daireli siteye koronavirüs izolasyonu

Kırklareli’de 94 daireli siteye koronavirüs izolasyonu

KIRKLARELİ’de koronavirüs vakasının tespit edildiği 94 daireli bir site, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 14 gün süreyle izolasyon altına alındı. Site çevresinde önlem alan polis, giriş ve çıkışlara izin vermezken, izolasyon altındaki vatandaşların tüm ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından karşılanıyor.

15.10.2020Gündem
Efecan Karacaın Almanya-Türkiye maçı performansı sonrası olay oldu

Efecan Karaca'ın Almanya-Türkiye maçı performansı sonrası olay oldu!

Alanyaspor'daki muhteşem yükselişiyle 30 yaşında A Milli Takım formasına kavuşan Efecan Karaca, dünkü Almanya mücadelesinde 'atom karınca' gibi çalıştı.

8.10.2020Futbol
Kırmızı orman karıncaları koruma altına alındı

'Kırmızı orman karıncaları' koruma altına alındı

Trakya'da ormanlık alanlardaki zararlı böcekleri yiyerek beslenen ve bu nedenle "sağlık bekçileri" olarak adlandırılan kırmızı orman karıncalarının yuvaları tel örgülerle çevrildi.

7.10.2020Seyahat
Bursadaki cinayet sanığı hurdacı: Panikle ateş ettim, öldürmek aklımdan geçmiyordu

Bursa'daki cinayet sanığı hurdacı: Panikle ateş ettim, öldürmek aklımdan geçmiyordu

BURSA'da hurdacı dükkanında gördüğü bazı parçaları eksik olan motosikletin, evinin önünden çalınan motosiklet olduğunu öne süren Yusuf Yiğit’i (24) çıkan tartışmada tabancayla vurarak öldüren iş yeri sahibi Nihat Öztürk (61), ilk kez hakim karşısına çıktı. Hakkında müebbet hapis cezası istenen Öztürk, “Ben öldürmek istemedim. Ama panikle ateş ettim, öldürmek kesinlikle aklımdan geçmiyordu. Elim ayağım titriyordu" dedi.

5.10.2020Gündem
Bitlis’te 300 kilo EYP ele geçirildi

Bitlis’te 300 kilo EYP ele geçirildi

Bitlis’te güvenlik güçleri tarafından yürütülen arama tarama faaliyetleri sırasında toprağa gömülü şekilde bulunan 300 kilo el yapımı patlayıcı (EYP) imha edildi.

2.10.2020Gündem
Yeryüzü Ekoloji Okulunda hazırlıklar sürüyor

Yeryüzü Ekoloji Okulunda hazırlıklar sürüyor

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Yeryüzü Ekoloji Okulunda gelecek dönem hazırlıkları devam ederken, yapılan hazırlıklar ile birçok yeni donatının öğrencilerin kullanımına sunulması hedefliyor.

29.09.2020Seyahat
Türkiyede karınca çeşitliği üzerine araştırma başlatıldı

Türkiye'de karınca çeşitliği üzerine araştırma başlatıldı

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadri Kıran, çok farklı yaşamlara sahip karınca türlerini tespit etme şansları olduğunu ifade etti.

28.09.2020Teknoloji
Harran’da mistik zamanlara yolculuk... Konik evlerin gizemi

Harran’da mistik zamanlara yolculuk... Konik evlerin gizemi

İnsanlık tarihinin en eski yaşam izlerinden örnekler barındıran Harran, gizemli efsanelerle yüklü tarihi, ilginç, kubbeli evleri ve renkli insanlarıyla unutulmazbir seyahat deneyimi sunuyor.

27.09.2020Seyahat
Agar nedir Agar Agar tozunun kullanıldığı besinler

Agar nedir? Agar Agar tozunun kullanıldığı besinler

Agar tozu pastacılık ve unlu mamullerde koruyucu tabaka oluşturmak oldukça fazla kullanılıyor. Son zamanlarda popülerleşen agar agar tozu, ilaç ve kozmetik sektörleri gibi farklı alanlarda kullanıyor. Beyaz, sarı tonlarında olan agar tozu marketlerde satılan jölelerin içerisinde de yer alıyor. Gıda sektöründe giderek yaygınlaşan agar agar tozunun nasıl kullanılacağı yemek yapmayı sevenler tarafından merak ediliyor. Peki, agar nedir ve nasıl kullanılır? İşte, agar agar tozu olan besinlerle ilgili bilgiler.

7. Sınıf Türkçe Gerçek Ve Kurgusal Unsurlar konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Gerçek Ve Kurgusal Unsurlar konu anlatımı

Yazılı metinlerde özne, eylem ve nesnelerden oluşan birçok unsur yer alır. Gerçek unsurlar, günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız, somut ifadelerdir. Düşsel ve mantık dışı unsurlar ise Kurgusal olarak tanımlanır. 7. sınıflar için gerçek ve kurgusal unsurları örnek cümlelerle anlattık.

14.09.2020 7. SINIF
5. Sınıf Türkçe Söz Sanatları konu anlatımı

5. Sınıf Türkçe Söz Sanatları konu anlatımı

Yazılı ve sözlü eserlerde anlatımı zenginleştirmek için söz sanatları kullanılır. En sık kullanılan söz sanatlarının başında teşbih (benzetme) gelir. Bazı söz sanatları şiire özgüdür. Bazılarına ise roman, öykü ve deneme gibi düz yazılarda da yer verilir. 5. sınıflar için söz sanatları konusunu örnek cümlelerle anlattık.

13.09.20205. SINIF
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Herhangi Bir Yerin Konumu konu anlatımı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Herhangi Bir Yerin Konumu konu anlatımı

Yaşadığımız her yerin belli bir konumu bulunmaktadır. Bu konumu bulmak için yönlerden faydalanırız. Yönleri ele alır ve hem doğal unsurları hem de insan eliyle yapılmış teknolojileri kullanırız. Şimdi yerlerin konumunu yönler ile nasıl bulacağız bunlara bakacağız. İşte 4. sınıf sosyal bilgiler herhangi bir yerin konumu konu anlatımı.

11.09.20204. SINIF
Tuncelide, PKKlı teröristlerin şehit ettiği 6 öğretmen anıldı

Tunceli'de, PKK'lı teröristlerin şehit ettiği 6 öğretmen anıldı

TUNCELİ'nin Mazgirt ilçesinde, 1994 yılında, terör örgütü PKK'lılar tarafından şehit edilen 6 öğretmen, düzenlenen törenle anıldı.

11.09.2020Gündem
Karınca Duası Nedir Karınca Duası Fazileti, Karınca Duası Türkçe Ve Arapça Okunuşu

Karınca Duası Nedir? Karınca Duası Fazileti, Karınca Duası Türkçe Ve Arapça Okunuşu

Allah katında makbul görünen, gücüne ve hikmetine inanılan dualardan biri de Karınca duasıdır. Bir diğer adı da Bereket duasıdır. Birçok işletmede ve esnafın dükkânında duvarda asılı olarak görebilirsiniz. Bolluğa ve berekete kavuşmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu en etkili duadır.

10.09.2020Dualar
Süper Ligin rekorları ve ilkleri

Süper Lig'in rekorları ve ilkleri

63 yaşına girmeye hazırlanan eski adıyla Türkiye 1. Futbol Ligi, son yıllardaki ismiyle Süper Lig tarihinde ilk resmi golü İzmirsporlu Özcan Altuğ attı.

8.09.2020Futbol
Evinizdeki karıncaları nasıl kovabilirsiniz İşte pratik yöntemler...

Evinizdeki karıncaları nasıl kovabilirsiniz? İşte pratik yöntemler...

Daha çok mutfakta ve balkonlarda olmak üzer yaz aylarında karıncalar evinizi basabilir. Bu durum rahatsız edici ve can sıkıcı olabilir. Fakat kimyasal kullanmadan karıncalardan kolayca kurtulabilirsiniz. İşte işinize yarayacak pratik yöntemler...

24.08.2020Yaşam
Bataklığa saplanan 2 köpeği itfaiye erleri kurtardı

Bataklığa saplanan 2 köpeği itfaiye erleri kurtardı

BALIKESİR'in Burhaniye ilçesinde, bataklığa saplanan 2 köpek, itfaiye ekiplerince kurtarıldı.

21.08.2020Gündem
Şiddeti Frenlemenin Yolu: Donakalım Tepkisi Nedir

Şiddeti Frenlemenin Yolu: Donakalım Tepkisi Nedir?

"Kriminal tipteki kişiler özellikle kadınlara değil kendini savunamayacak kişilere saldırıyor. Öfkelendiklerinde beyinlerinin düşünen kısmı devre dışı kalıyor çünkü hisleriyle hareket ediyorlar. Suçluluk ve pişmanlık da hissetmiyorlar, bu kişilere asgari değil azamiden ceza vermek lazım” diyen Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan 'donakalım tepkisi'ni tavsiye etti, önemli açıklamalarda bukundu.

Yazar Sonuçları

Jet hızıyla ayrıldılar

Zor günlerden geçiyoruz.

5.01.2021

Bursaspor’da saflar sıklaşıyor

Doğru hamleler yapıldığı zaman sonuç almak daha kolay oluyor.Bu doğru hamleler zorunlu dahi olsa...

30.12.2020

Bir mucize olarak müzisyenlik

Türkçe Sözlü Hafif Gotik Müziği...

29.12.2020

Eğlence sektörüne dijital vizyon

Yaşadığımız korona virüs süreci ile tüm sektörlerin olumsuz etkilenmesi devam ediyor. Bu sektörlerden en çok etkilenenler arasında ise eğlence sektörü yer alıyor. Korona virüs tedbirleri arasında yer alan sosyal mesafe kavramı, eskisi gibi dans etmeye ve eğlenmeye engel teşkil ediyor. Bu sebeple de birçok işletme kapalı durumda. Sektörün dinamiklerine baktığımızda ise konser, organizasyon iptalleri, mekan kapatılmaları sonucunda işletme sahibinden sanatçılara, tasarımcıdan tedarikçilere kadar bir çok paydaş gelir kaybı ile baş başa kalmış durumda.

22.12.2020

Şahsiyet  

Aydın Kurtoğlu yeni şarkısı ‘ Şahsiyet ‘ ile eski sevgiliye nasıl meydan okunur gayet güzel anlatmış. Şarkının sözlerinde “Aşk nasıl yaşanırmış gelip yakından seyret. Hadi beni tebrik et ama nerde sende o şahsiyet “ diyen Aydın’ın bu şarkısı, biten ilişkinin ardından sinirini alamayan taraflar arasında iyi bir giderli mesaj trafiğine sebep olabilir. 

1.12.2020

Mehmet Güreli’den yeni kitap

Geçenlerde romancı dostum Özlem Ertan, Mehmet Güreli’nin yeni kitabından bahsetti, sonra da hemen kitaba ulaştım.

25.11.2020

Ah be hayat

“Hayat ne biliyor musun? Delinmiş sandalına su dolarken senin daha yüksek hızda onu boşaltmaya çabalaman.” (Nazan Bekiroğlu)

19.11.2020

10 milyona yakın emekçi yaşanabilir ücret bekliyor

Çalışma yaşamının uzmanlarından Şükrü Karaman, asgari ücretin yeni yılda ne olması gerektiğini sorguluyor.

19.11.2020

Alerji

Merhabalar sevgili okurlar.

10.11.2020

Böceklerle aranız nasıl?

Herkes artık böcek proteininin peşinde! Ama kinoa, chia gibi tohumların ardından yeni dönemin ‘süperbesini’ olarak kabul edilen böcekleri zihnimiz ve damaklarımız kabul edebilecek mi, göreceğiz...

8.11.2020

Sosyal medya ve geçmiş

İhsan Yılmaz’ın Kültürazzi köşesinde olayı okuyunca şaşırmadım.

27.10.2020

Aman arabaya dikkat canım dostum

2019’da araştırma şirketi KONDA tarafından 29 ilde 2 bin 745 kişiyle görüşülerek hazırlanan “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı” başlıklı rapora bir bakalım önce...

8.10.2020

Batı, insan ve öbür insan

Bütün canlılar yiyip içip ürüyor. İnsan, bilim ve sanatla insan oluyor.

3.10.2020