EKSTRA
MENÜ

Karın Ağrısı

Karın Ağrısı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Karın Ağrısı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.182 Karın Ağrısı haberi bulunmuştur.

Karın Ağrısı Haberleri

İnfluenza belirtileri nedir İnfluenza A ve B pozitif çıkması ne anlama gelir

İnfluenza belirtileri nedir? İnfluenza A ve B pozitif çıkması ne anlama gelir?

İnfluenza halk arasında grip olarak da bilinen virüs türüdür. Etkisine göre vücut içerisinde bronşları, burnu, boğazı ve akciğerleri sarabilen İnfluenza, bulaşıcı etkiye sahiptir. İnfluenza A,B ve C olmak üzere 3 farklı türü bulunmaktadır. İnfluenza türleri, farklı salgınları ifade edebilmektedir. Peki, İnfluenza belirtileri nedir ve İnfluenza A ve B pozitif çıkması ne anlama gelir? İşte, İnfluenza hakkında merak edilen tüm detaylar

20.01.2020Sağlık
Mehmet Ali Erbil’in hastalığı olarak biliniyor: Kaçış sendromu nedir

Mehmet Ali Erbil’in hastalığı olarak biliniyor: Kaçış sendromu nedir?

Kaçış sendromu hastalığını 1960 yılında ilk tarif eden B.Clarkson'dur. Çok nadir görülen bir hastalık olan ve hastalığı kanın yoğunlaşması, tansiyonun düşmesi gibi belirtilerle kendisini gösteren kaçış sendromu, ABD'de 10, Fransa'da 32 kişide Türkiye'deyse ilk defa Mehmet Ali Erbil'le duyuldu. Peki, kaçış sendromu tam olarak nedir?

20.01.2020Sağlık
Karın ağrısıyla hastaneye gitti, karnından 11 kiloluk kitle çıkarıldı

Karın ağrısıyla hastaneye gitti, karnından 11 kiloluk kitle çıkarıldı

ZONGULDAK’ta, karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden Selahattin Heper’in (69) karnından, ameliyatla 11 kilo kitle çıkarıldı. Dr. İlhan Taşdöven, insanlarda yüzde 1’in altında görülen bu kitlenin hafife alınmaması gerektiğini söyleyerek, "Bu tip kitleler çok nadir görülür. Basit bir şişkinlik diye geçmeyelim. Muhakkak bir üst kuruluşa başvuralım" dedi.

18.01.2020Gündem
Sağlıklı Bir Zayıflama Yöntemi: Medikal Detoks Nedir

Sağlıklı Bir Zayıflama Yöntemi: Medikal Detoks Nedir?

Detoks kavramını hepimiz biliyoruz. Peki 'medikal detoks'u daha önce duydunuz mu? Dr. Sevgi Ekiyor, konuyla ilgili bilgiler verdi.

15.01.2020Diyet Rehberi
Kaçış sendromu hastalığı nedir Kaçış sendromu nasıl belirti verir

Kaçış sendromu hastalığı nedir? Kaçış sendromu nasıl belirti verir?

Ülkemizde Mehmet Ali Erbil ile adını duyuran kaçış sendromu, damarlardan protein, mineral ve suyun sızması olarak tanımlanıyor. Kanın yoğunlaşması ve tansiyonun düşmesi gibi bulgular veren hastalık dünya üzerinde sınırlı sayıda kişide görülüyor. Peki, kaçış sendromu hastalığı nedir? Kaçış sendromu nasıl belirti verir?

14.01.2020Sağlık
Mehmet Ali Erbilin hastalığı Kaçış Sendromu nedir Dünyada sadece 800 kişide görüldü

Mehmet Ali Erbil'in hastalığı Kaçış Sendromu nedir? Dünyada sadece 800 kişide görüldü!

Özellikle Mehmet Ali Erbil'in rahatsızlığı sonrasında daha fazla gündeme gelen Kaçış Sendromu hastalığı belirtileri ile merak konusu olmaya başladı. Genellikle çok belirgin belirtilere sahip olmayan Kaçış Sendromu hastalığı, çeşitli semptomların sıkı takip edilmesi ile tespit edilebilmektedir. Peki, Mehmet Ali Erbil'in hastalığı olarak Türkiye'de nam salan Kaçış Sendromu ne demek ve çok az görülen bu hastalığın semptomları ile birlikte tedavisi nedir? İşte, Kaçış Sendromu Hastalığı hakkında detaylı bilgiler

13.01.2020Sağlık
Dilvin Akın ölümüyle ilgili hastane yönetiminden açıklama

Dilvin Ak'ın ölümüyle ilgili hastane yönetiminden açıklama

Aydın’ın Nazilli ilçesinde, geçtiğimiz hafta özel bir hastanede 13 yaşındaki ortaokul öğrencisi Dilvin Ak'ın hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak hastane yönetimi açıklama yaptı.

11.01.2020Gündem
Dilvinin ölümünde ihmal iddiasına soruşturma

Dilvin'in ölümünde ihmal iddiasına soruşturma

AYDIN'ın Nazilli ilçesinde, karın ağrısı ve yüksek ateş şikayeti ile gittiği hastanede hayatını kaybeden Dilvin Ak'ın (13) ölümünde, ailesinin ihmal iddiaları üzerine Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından idari soruşturma başlatıldı.

6.01.2020Haber
Ölümü yasa boğmuştu... Skandal iddia sonrası harekete geçildi

Ölümü yasa boğmuştu... Skandal iddia sonrası harekete geçildi

AYDIN'ın Nazilli ilçesinde, karın ağrısı ve yüksek ateş şikayeti ile gittiği hastanede hayatını kaybeden Dilvin Ak'ın (13) ölümünde, ailesinin ihmal iddiaları üzerine Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından idari soruşturma başlatıldı.

6.01.2020Gündem
Midedeki şişkinlik hastalık habercisi olabilir

Midedeki şişkinlik hastalık habercisi olabilir

Kronik gaz ve şişkinlik şikayeti olan kişilerde çölyak hastalığının akla gelmesi gerektiğini anlatan Gastroenteroloji Uzmanı ve Fitoterapist Doç. Dr. Bülent Yaşar, "Şişkinlik ve gaz şikayetlerine gece uykudan uyandıran karın ağrısı, kilo kaybı, kanama, uzun süren ishal, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik ve kusma eşlik ediyor ise ciddi bir hastalık habercisi olabilir" dedi.

2.01.2020Sağlık
Diyarbakırda tatlı yedikten sonra rahatsızlanan 96 kişi taburcu oldu

Diyarbakır'da tatlı yedikten sonra rahatsızlanan 96 kişi taburcu oldu

Diyarbakır'da aynı iş yerinden satın aldıkları tatlıdan yedikten sonra dün sabaha karşı rahatsızlanan 96 kişi, tedavilerinin ardından taburcu edildi.

30.12.2019Gündem
Yerli Malı Haftasında 5 öğrenci zehirlendi

'Yerli Malı Haftası'nda 5 öğrenci zehirlendi

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 'Yerli Malı Haftası' nedeniyle okula getirilen yiyecekleri tüketen 5 öğrenci, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanede kaldırıldı.

30.12.2019Gündem
Diyarbakırda aynı iş yerinden aldıkları tatlılardan yiyen 60 kişi hastanelik oldu

Diyarbakır'da aynı iş yerinden aldıkları tatlılardan yiyen 60 kişi hastanelik oldu

Diyarbakır'da aynı iş yerinden satın aldıkları tatlıdan yedikten sonra rahatsızlanan 60 kişi hastanelere başvurdu. Gıda zehirlenmesi şüphesiyle tedaviye alınanlardan 1 çocuğun hayati tehlikesi sürüyor.

29.12.2019Gündem
Karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede, 10 dakika sonra doğum yaptı

Karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede, 10 dakika sonra doğum yaptı

BURSA’nın İnegöl ilçesinde, Acil Servis’e karın ağrısı şikayetiyle başvuran Yasemin A. (33), 9 aylık hamile olduğunu öğrendi. Hamile olduğunu öğrenerek şok olan kadın, 10 dakika sonra doğumhaneye alınarak erkek çocuk dünyaya getirdi.

28.12.2019Gündem
Yeni düşman: Gluten

Yeni düşman: Gluten!

Glutensiz diyetler popüler beslenme modellerinden biri olarak benimseniyor. Çölyak hastası olsun olmasın çoğu insan ya glutensiz besleniyor ya da gluteni sınırlı şeyler yiyip içmeye çalışıyor.

Kırmızı Meyveler Bu Hastalıktan Koruyor

Kırmızı Meyveler Bu Hastalıktan Koruyor

Günümüzün en sinsi ve ölümcül kanser türlerinden biri olan pankreas kanserinden korunmak için sağlıklı bir diyet programına uymak büyük önem taşıyor. Doğal antioksidan maddelerin en önemlilerinden biri olan Resveratrol’dan zengin kırmızı üzüm, yaban mersini, çilek, ahududu gibi kırmızı meyveler, çiğ tüketilen sebzeler ve liften zengin kepekli tahıllarla dolu bir diyet pankreas kanseri riskini azaltır. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Kement, pankreas kanserinden korunmanın yollarını anlattı.

Çocuklarda besin alerjisine dikkat

Çocuklarda besin alerjisine dikkat!

Her besinin alerjiye neden olabileceği uyarısında bulunan Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "Son yıllarda çocuklarda besin alerjisi görülme sıklığı arttı. Vücutta bağışıklık sisteminin besin proteinini 'tehlikeli' olarak algılaması ve tepki vermesi sonucu oluşan besin alerjilerinin tedavisinde reaksiyona neden olan alerjenden uzak durulmalı" dedi.

Kırmızı meyveler pankreas kanseri riskini azaltıyor

Kırmızı meyveler pankreas kanseri riskini azaltıyor

Günümüzün en sinsi ve ölümcül kanser türlerinden biri olan pankreas kanserinden korunmak için sağlıklı bir diyet programına uymak büyük önem taşıyor. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Kement, “Doğal antioksidan maddelerin en önemlilerinden biri olan Resveratrol’dan zengin kırmızı üzüm, yaban mersini, çilek, ahududu gibi kırmızı meyveler, çiğ tüketilen sebzeler ve liften zengin kepekli tahıllarla dolu bir diyet pankreas kanseri riskini azaltır” dedi.

23.12.2019Sağlık
Mide kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor

Mide kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor

Kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan mide kanseri; kilo kaybı, karın ağrısı, kusma, midede şişkinlik gibi belirtiler veriyor. Mide kanserinden korunmak için ise özellikle tuzlu ve tütsülenmiş yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor.

18.12.2019Sağlık
Son dakika haberleri: Erbaada 41 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Son dakika haberleri: Erbaa'da 41 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Tokat'ın Erbaa ilçesinde Yerli Malı Haftası sebebiyle okula getirilen yiyecekleri tüketen 41 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanede tedaviye alındı.

18.12.2019Gündem
Kabakulak nedir Kabakulak belirtileri nelerdir

Kabakulak nedir? Kabakulak belirtileri nelerdir?

Bulaşıcı hastalıkların ne kadar zor ve sancılı bir süreç olduğu bilinen bir gerçektir. Kolay bulaşmaları ve şikayetleri ile özellikle de çocukları etkileyen bulaşıcı hastalıklar kimi zaman yetişkinlerde de ortaya çıkabiliyor. Bu hastalıkların başında kabakulak hasatlığı gelir. "Kabakulak hastalığı nedir, kabakulak hastalığının belirtileri nelerdir, kabakulak nasıl tedavi edilir" gibi sorularına Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı anlatıyor.

Son dakika... 27 kişi öldü, onlarca kişi kör oldu Son yılların en büyük operasyonu yapıldı

Son dakika... 27 kişi öldü, onlarca kişi kör oldu! Son yılların en büyük operasyonu yapıldı

İstanbul merkezli 8 ilde 80 kişinin gözaltına alındığı 14 milyon 200 bin TL değerinde 256 bin litre ölümcül metil alkol ve 34 bin şişe sahte içkinin ele geçtiği operasyonda, polisin ünlü bir restoran barda sahte içki ele geçirdiği, müşterilere şikayetçi olup olmadıklarını sorduğu müşterilerin ise şikayetçi olmadıkları ortaya çıktı. Sahte içkiler, Türkiye'de yılbaşından bu yana 7 ilde 27 kişinin hayatını kaybetmesine, bazı kişilerin de görme kaybı gibi kalıcı sağlık sorunları yaşamasına neden olmuştu.

14.12.2019Gündem
Metil Alkol nedir, zehirlenme belirtileri nelerdir

Metil Alkol nedir, zehirlenme belirtileri nelerdir?

Yılbaşına yaklaştığımız bu günlerde Metil Alkol zehirlenmelerini önlemek için sahte içki operasyonları düzenleniyor. İnternette Metil Alkol nedir ve zehirlenme belirtileri nelerdir soruları cevap arıyor. Peki Metil Alkol nedir, zehirlenme belirtileri nelerdir? İşte detaylar

14.12.2019Gündem
Çocuklarda migren neden olur, tedavisi nasıl yapılır

Çocuklarda migren neden olur, tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklarda migren, yetişkinlerde olduğu gibi günlük yaşamı etkiliyor. Özellikle okul çağındaki çocuklarda migren sıkça görülüyor, bu durum okul başarısını da etkiliyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Salçini, çocuklarda migren tanısı ve tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi.

Ev yapımı konservelerde kas felci riskine dikkat

Ev yapımı konservelerde kas felci riskine dikkat!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, ev yapımı konservelerde kas felcine ve tedavi edilmezse ölüme bile yol çan 'clostridium botulinum' bakteri riski olduğunu söyledi. Gönen, bakteri oluşumunun önlenmesi için sebzelerin türüne göre belli derecelerde kaynatılması gerektiğini kaydetti.

1.12.2019Sağlık
Botulizm (Botulismus) nedir, belirtileri nelerdir

Botulizm (Botulismus) nedir, belirtileri nelerdir?

Botulizm hastalığı nedir ve nasıl bulaşır sorusunun cevabı internette araştırılırken, hastalık hakkında dikkat çeken bilgiler mevcut. Peki Botulizm nedir ve nasıl bulaşır? İşte Botulizm belirtileri ve bu hastalık hakkında detaylar

30.11.2019Sağlık
Nadir görülen zehir hayatlarını kararttı

Nadir görülen zehir hayatlarını kararttı

Zonguldak’ta yaşayan Ramazan Yıldız(55) ve eşi Zuhriye Yıldız(54), yedikleri bir yiyecekten geçen milyonda bir görülen ‘clostridium botulinum’(sinir sistemine saldıran zehirli ve ölümcül olabilen bakteri) hastalığı nedeniyle yoğun bakımda tedavi altına alındı. Doç. Dr. Özcan Pişkin, nadir görülen ve daha çok iyi sürede ve ısıda pişirilmemiş konservelerin bu bakteriyi taşıdığını söyleyerek, “Hastalarımızın ne yediğini tam olarak bilmiyoruz. Ekipler evdeki yiyeceklerden numune aldılar. Hayati tehlikeleri devam ediyor. Halkımız konserve yapıyorken yapılan malzemeyi yeterli ısıda ve yeterli sürede pişirmelerini öneriyoruz. Eğer konserveyi açtıklarını bir şişme renk değişikliği bir koku ya da paslanma görürlerse kesinlikle tüketmemelerini öneriyoruz” dedi.

30.11.2019Gündem
Sakaryada 141 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastanelik

Sakarya'da 141 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastanelik

Sakarya'da zehirlenme şüphesiyle hastanelere başvuran 141 öğrenciden 26'sının tedavisi sürüyor.

27.11.2019Gündem
Crohn hastalığı sinsi ilerliyor, ani kilo kaybına neden oluyor

Crohn hastalığı sinsi ilerliyor, ani kilo kaybına neden oluyor

Crohn hastalığı, ince bağırsak bölümünün son kısmında görülür. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu hastalık karın ağrısı ve ani kilo kaybı ile kendini belli eder. Peki, Crohn hastalığın neden ortaya çıkar, nasıl teşhis edilir? İşte merak edilenler…

26.11.2019Sağlık
El ayak ağız hastalığı nedir Belirtileri, tedavisi, korunma yolları

El ayak ağız hastalığı nedir? Belirtileri, tedavisi, korunma yolları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Cem Koray Fırat, “El ayak ağız hastalığı, genellikle 10 yaş altındaki çocukları etkileyen ancak bazen yetişkinlerde de görülebilen bulaşıcı viral bir hastalıktır” dedi. Fırat; el ayak ağız hastalığın belirtileri, tedavisi ve korunma yollarıyla ilgili çok önemli bilgiler verdi.

Şarbon nedir belirtileri nelerdir Şarbon nasıl bulaşır

Şarbon nedir belirtileri nelerdir? Şarbon nasıl bulaşır?

"Şarbon nedir?" sorusu gündeme gelen haberlerin ardından merak konusu oldu. Genellikle Asya, Afrika ve Güney Amerika gibi Akdeniz ülkelerinde görülen ve bakteriyel bir hastalık olan şarbon, insanlara üç şekilde bulaşabiliyor. Tehlikeli bir hastalık olan şarbon akciğer ve bağırsak yoluyla bulaşması durumunda insan sağlığını tehdit edebiliyor. Peki, şarbon belirtileri nelerdir? Şarbon nasıl bulaşır? İşte, merak edilen bilgiler.

25.11.2019Sağlık
Çok önemli mantar uyarısı: Sakın böyle tüketmeyin

Çok önemli mantar uyarısı: Sakın böyle tüketmeyin

Doğada yetişen mantarların tüketimine bağlı zehirlenme vakalarında son dönemde artış yaşandığını belirten uzmanlar halkı uyardı.

22.11.2019Ekonomi
Teyze beni kurtar, ölmek istemiyorum Ceylanın yeğeni Nazlı Arkan yoğun bakımda

'Teyze beni kurtar, ölmek istemiyorum' Ceylan'ın yeğeni Nazlı Arkan yoğun bakımda!

Türkücü Ceylan'ın yeğeni Nazlıcan Arkan, hastaneye kaldırıldı . Yoğun bakımdaki yeğeninin sağlık durumunu Instagram sayfasında takipçileri ile paylaşan ünlü türkücü, Nazlıcan için dua istedi.

22.11.2019Magazin
Besin alerjisine en çok çocuklar yakalanıyor

Besin alerjisine en çok çocuklar yakalanıyor

Besin alerjisi her yaşta görülse de daha çok çocukları etkiliyor. Ege ve Marmara'da çocuklarda daha çok süt alerjisi görülürken, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nde yumurta alerjisi yoğunlukta… Prof. Dr. Y. Birol Saygı, gıda etiketlerinde 14 ortak alerjenin listelendiğini belirterek, “Gıda alerjisi olan tüketiciler için etiketleri okumaları alerjik riske maruz kalmamaları için önemli bir olgudur” diyor.

20.11.2019Sağlık
Diyet Yaparken Kafa Karıştıran 5 Soru ve Cevapları

Diyet Yaparken Kafa Karıştıran 5 Soru ve Cevapları

Günümüzde diyet yapmak sandığınızdan çok daha zor. Neden mi? Çünkü herkes bir beslenme uzmanı edası ile geziyor ve her kafadan kilo verme süreciyle ilgili ayrı bir ses çıkıyor. Siz siz olun sorularınızı çevrenizdekilere değil, bir uzmana sorun. Biraz araştırdık, diyetisyenlerin en sık karşılaştığı soruları ve cevaplarını bulduk.

15.11.2019Diyet Rehberi
Pınar Deniz: Göründüğümüz gibi değiliz

Pınar Deniz: Göründüğümüz gibi değiliz

Pınar Deniz, All dergisine kapak oldu. Oyuncu, dergideki röportajında çocukken psikolog olmayı hayal ettiğini söyledi: “Göründüğümüz gibi değiliz, hepimiz bir şeyler saklıyoruz. Neyi neden yaptığımızı anlamaya adayabilirdim hayatımı.”

15.11.2019Televizyon
Grip nasıl geçer Grip belirtileri nelerdir

Grip nasıl geçer? Grip belirtileri nelerdir?

Grip hastalığı nasıl geçer ve grip hastalığının belirtileri nedir sorularının cevapları kış aylarına yaklaştığımız bu mevsimde vatandaşlar tarafından cevabı merak edilen sorular arasında yer alıyor. Grip influenza adı verilen virüs tarafından meydana getirilen; 39 derece ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir mevsim hastalığıdır.

12.11.2019Sağlık
Mantardan zehirlendiler 5 kişi hastanelik oldu

Mantardan zehirlendiler! 5 kişi hastanelik oldu

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde mantar yedikten sonra rahatsızlanan 5 kişi hastaneye kaldırıldı.

11.11.2019Gündem
Sarıhumma hastalığı (Yellow Fever) nedir, Sarıhumma aşısı var mıdır

Sarıhumma hastalığı (Yellow Fever) nedir, Sarıhumma aşısı var mıdır?

Sarıhumma virüsü ile enfekte sivrisineklerin ısırması sonucu bulaşan, akut, viral kanamalı bir hastalıktır. Sarıhumma hastalığı hakkında en merak edilen sorulardan biri virüsün nasıl bulaştığı ve aşısının olup olmadığı ile ilgili oluyor. Peki Sarıhumma hastalığı (Yellow Fever) nedir, Sarıhumma aşısı var mıdır?

11.11.2019Sağlık
Mevlit pilavından zehirlendi iddiası 40 kişi hastaneye kaldırıldı

Mevlit pilavından zehirlendi iddiası! 40 kişi hastaneye kaldırıldı

Sultangazi'de bir mevlitte yedikleri tavuklu pilavdan zehirlendikleri öne sürülen 40 kişi hastanede tedavi altına alındı.

9.11.2019Gündem
Muğlada şoke eden olay Yedikleri mantar dünyanın en zehirlisi çıktı...

Muğla'da şoke eden olay! Yedikleri mantar dünyanın en zehirlisi çıktı...

MUĞLA'da, doğadan topladıkları mantarı tüketen anne-kızdan Mükerrem Akgül (57) hayatını kaybederken, yoğun bakıma alınan annesi Fatma Koçer'in (84) ise 18 gündür tedavisi sürüyor. Kulaktan dolma bilgilerle tedavi amaçlı mantar tüketiminin yanlış olduğunu belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde (MSKÜ) görevli Doç Dr. Hakan Allı, anne- kızın romatizmaya iyi geldiği düşüncesiyle tükettiği mantarın dünyanın en zehirli türlerinden olduğunu belirtti.

7.11.2019Gündem
Karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede öldü

Karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede öldü

SAKARYA'nın Pamukova ilçesinde, tesisatçı Emre Kanber (33), karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede tahlil için beklerken, yaşamını yitirdi.

7.11.2019Gündem
Doğru Beslenmek Mutlu Ediyor

Doğru Beslenmek Mutlu Ediyor

Sağlıksız beslenme birçok hastalığa neden olurken, birtakım hormonların da düzgün çalışmasını engelleyebiliyor. Unutkanlık, uykusuzluk gibi birçok sorunun altında yetersiz veya kötü beslenme olabileceğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Necdet Yetim, "Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin seviyesi artırılmalı. Serotoninin esas maddesi olan triptofandan zengin olan yumurta, peynir, ceviz, badem, et, balık, pirinç, bezelye, ananas, muz gibi besinleri bolca tüketmek gerekir" dedi.

6.11.2019İyi Yaşam

Yazar Sonuçları

Çikolata kisti olanlar çocuk sahibi olabilir mi

Çikolata kisti olanlar çocuk sahibi olabilir mi?

Kadınların her ay rahim içindeki gebeliğe hazırlanmış olan dokuları gebelik gerçekleşmediğinde, adet kanaması olarak dökülür. Bu şekilde adet kanaması olarak dökülen rahim içindeki gebelik olmayan dokulardır. Bunu her kadın adet olarak tanımlar. Çikolata kisti (Endometriozis) ise, dokuların hem adet kanı olarak aşağıya alması, hem de bir noktadan tüpler aracılığıyla geriye giderek, yumurtalık üzerine yapışması, makatın üzerine, rahmin arkasına, bağırsakların üzerine, mesaneye yapışarak buralarda tutunup yaşamasıdır.

7.01.2020

Hormonal düzensizliklerin neden olduğu yumurtalık kistlerini önemseyin

Yaş farkı gözetmeyen, evli ya da bekar fark etmeyen en sık rastlanan kadın sorunlarının başında yer alan yumurtalık kistleri üreme sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilir. Günün birinde hamile kalmaya karar verdiğinizde de karşınıza gebeliğin oluşmasını engelleyen sorun olarak çıkabilir.

27.12.2019

Glütensiz Diyet Kilo Verdirir mi?

Günümüzde glütensiz diyet bir moda haline geldi. Bir çok insan glütensiz diyetle kilo verdiğini söylüyor ve bir çok programda da bu konu konuşuluyor. Peki herkes glütensiz diyet uygulamalı mı ? Artık tahıllardan tamamen vazgeçmeli miyiz ?

24.12.2019

Kadınlarda kalp-damar hastalıkları her geçen gün artıyor

Koroner kalp hastalıkları (KAH), kalp krizleri ve kalpten ölme, öteden beri bir erkek hastalığı olarak bilinirdi. Gerçekte; 50 yaşından sonra koroner arter hastalığından ölme oranı kadınlarda erkeklere göre daha yüksek.

15.12.2019

Düşük neden olur? Düşük belirtileri nelerdir?

Her anne adayının en büyük kabusu hiç şüphe yok ki düşüklerdir…Hatta bazen uzun yılların ardından gelen mucize hamileliklerde neredeyse anne adayları nefes almaya korkar hale gelirler. Çevremizden sürekli, kolunu kaldırma, rafdan tabak dahi alma, ağır bir yük kaldırma, araba kullanma gibi öğütleri her gün duyarız. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Selen Sakar Ecemiş, "Düşük yapma belirtileri nelerdir? Hamilelikte düşük yapıldığı nasıl anlaşılır? Her kanama düşük belirtisi midir? Düşüğün çözümü var mı?" gibi sorularımıza yanıt veriyor.

3.12.2019

Bugün 1 Aralık Dünya AIDS Günü

Her yıl 1 Aralık Dünya AIDS günü olarak kutlanıyor. Peki, AIDS konusunda ne kadar bilgi sahibiyiz? HIV ile AIDS arasındaki fark nedir? HIV virüsü nedir? HIV belirtileri nelerdir? HIV nasıl bulaşır? HIV tedavisine başladığında bir kişinin hayatı nasıl etkileniyor? HIV pozitif ya da AIDS olmak cinsel hayatı nasıl etkiliyor? Tüm sorularımızın yanıtını konusunda uzman isimlerden alıyoruz.

30.11.2019

Dikkat, inek sütü bebeklerin böbreklerini yoruyor

Uzm. Dr Candan Ferai Öztürk, “İnek sütü yüksek miktarda vitamin ve mineral içerdiğinden bebeğin henüz olgunlaşmamış böbreklerine aşırı yük bindirir, bu durum böbrekleri zorlar” uyarısında bulundu.

7.11.2019