EKSTRA
MENÜ

Karın Ağrısı

Karın Ağrısı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Karın Ağrısı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.175 Karın Ağrısı haberi bulunmuştur.

Karın Ağrısı Haberleri

Besin Duyarlılığı Testleri Sağlıklı mı

Besin Duyarlılığı Testleri Sağlıklı mı?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nazlı Şişik Yaltırık, besin duyarlılığı için bir takım testler yapıldığını fakat bu testlerin işe yaradığını ispat edecek yeterli bilimsel delil olmadığını söyledi, “Dünyada alerji ve immünoloji ile ilgili önde gelen bilim kuruluşları da yayınladığı kılavuzlarda gıda intoleransının belirlenmesinde bu testleri tavsiye etmiyor” dedi.

Uzmanlar besin duyarlılığı testlerini önermiyor

Uzmanlar besin duyarlılığı testlerini önermiyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nazlı Şişik Yaltırık, besin duyarlılığı için birtakım testler yapıldığını fakat bu testlerin işe yaradığını ispat edecek yeterli bilimsel delil olmadığını söyledi. Yaltırık, “Dünyada alerji ve immünoloji ile ilgili önde gelen bilim kuruluşları da yayınladığı kılavuzlarda gıda intoleransının belirlenmesinde bu testleri tavsiye etmiyor” dedi.

10.05.2019Sağlık
Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığı nedir

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığı nedir?

Özellikle anadolu insanlarında rastlanan FMF (Ailevi Akdeniz Ateşi) hastalığı, kalıtsal bir hastalıktır ve genellikle Akdeniz bölgesindeki ülkelerde görülmektedir. FMF'nin belirtiler, nöbetler halinde 1-3 gün arası sürer. Ateş nöbetlerine karın ağrısı, eklem ağrısı veya göğüs ağrısı eşlik eder. Peki, Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığı nedir?

10.05.2019Sağlık
Çölyak hastalığı nedir Çölyak belirtileri, tedavisi

Çölyak hastalığı nedir? Çölyak belirtileri, tedavisi

Çölyak hastalığında bilinen tek tedavi, glutenin ömür boyu diyetten çıkarılması olarak gösteriliyor. Gastroenteroloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, çölyak hastalığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

8.05.2019Sağlık
Her 17 çocuktan birinde besin alerjisi görülüyor

Her 17 çocuktan birinde besin alerjisi görülüyor

Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği (ÇAAAD) Başkanı Prof. Dr. Nermin Güler, besin alerjilerinin özellikle son on yılda hem ülkemizde hem de dünyada ciddi bir artış gösterdiğine dikkat çekerek, Türkiye’de her 17 çocuktan birinde besin alerjisi görüldüğüne işaret etti.

Son dakika: Devlet Bahçeli: YSK üyelerine çete demek sakat bir zihniyettir

Son dakika: Devlet Bahçeli: YSK üyelerine çete demek sakat bir zihniyettir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Bahçeli YSK'nın İstanbul seçimleri ile ilgili kararı için "YSK'nın söz konusu kararına saygı duyuyoruz. Herkesten aynı tavrı bekliyoruz. YSK'nın kararını karalamak, çarpıtmak, çete üyesi, hukuk cinayeti demek kirli bir ağızdır sakat bir zihniyettir" ifadelerini kullandı.

8.05.2019Gündem
Akut apandisit nedir Akut apandisit belirtileri nelerdir

Akut apandisit nedir? Akut apandisit belirtileri nelerdir?

Çocuklar, ebeveynlerine sık sık karın ağrısı şikayetiyle gelirler. Kimi zaman basit bir gaz sancısından ibaret olan karın ağrıları kimi zamansa çok daha büyük bir hastalığın habercisi olabilir. Bu noktada akut apandisitin mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Kılınçarslan, hastalıkla ilgili, aileleri uyarıyor.

Akut apandisit nedir Çocuklarda akut apandisit belirtileri, tedavisi

Akut apandisit nedir? Çocuklarda akut apandisit belirtileri, tedavisi

Apandisit, dünya genelinde çocuklarda görülen karın ağrısının en yaygın sebepleri arasında yer alır. Apandisit akut veya kronik olabilir. Bu makalede “Akut apandisit nedir, belirtileri nelerdir? Akut apandisit nasıl tedavi edilir?” gibi soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

Karın Ağrısı Sandığınız Kadar Masum Olmayabilir

Karın Ağrısı Sandığınız Kadar Masum Olmayabilir!

Karında basınç hissi, şişkinlik, ağrı… Kadınların büyük bir kısmının zaman zaman yaşadığı ve “geçer” diye önemsemediği bu belirtiler, büyük bir tehlikenin sinyali olabilir. Zira yumurtalık kanseri, sinsice ilerleyerek genellikle 3. evrede bu belirtileri veriyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum/ Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, konuyla ilgili bilgiler verdi.

Karın ağrısıdır geçer demeyin

Karın ağrısıdır geçer demeyin

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, özellikle genetik risk altında olan kadınların, genetik test ile risklerinin belirlenmesinin hayat kurtarıcı bir tedbir olacağını vurguluyor.

7.05.2019Saglik
Reflüsü Olanlar Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeli

Reflüsü Olanlar Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeli?

İftar ve sahur zamanı yemeğe aşırı yüklenme ve yanlış beslenme sonucu mide rahatsızlıkları oluşabilir. Uzun süren açlığı takiben fazla miktarda ve hazmı güç besinlerin hızlı bir biçimde tüketilmesi sonucu, mide boşalma zamanı uzar ve midenin sindirim için ürettiği asit miktarında artış meydana gelir. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Binnur Şimşek reflü hastalarına önerilerde bulundu.

40 yaşına gelen her erkek muayene olmalı

40 yaşına gelen her erkek muayene olmalı

Prof. Dr. Volkan Tuğcu tarafından dünya literatürüne kabul ettirilen Tuğcu Bakırköy Tekniği, yabancı hekimlere anlatıldı. Tüm dünyada Tuğcu Tekniği ile ilgili eğitimler veren ve uygulamalara katılan Prof. Dr. Volkan Tuğcu, “İlk gün yabancı misafirlerimize bir workshop yaptık ve sonra bir ameliyatı seyrettiler. Onlara bu tekniği canlı cerrahi ile gösterme fırsatı bulmuş olduk” diye konuştu.

30.04.2019Sağlık
Son dakika... İtalya eski başbakanı Berlusconi hastaneye kaldırıldı

Son dakika... İtalya eski başbakanı Berlusconi hastaneye kaldırıldı

İtalya'nın eski başbakanı Silvio Berlusconi karın ağrısı şikayeti sebebiyle hastaneye kaldırıldı.

30.04.2019Dünya
Karın ağrısı şikayetiyle geldi, karnından 13 kiloluk kitle çıkarıldı

Karın ağrısı şikayetiyle geldi, karnından 13 kiloluk kitle çıkarıldı

ÇORUM’da karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden 3 çocuk annesi Zübeyde Altunay'ın (47) karnından ameliyatla 45 santimetre boyunda 35 santimetre eninde 13 kilogram ağırlığında kitle çıkarıldı.

25.04.2019Haber
Görenler şaşkına döndü 2 yıldır süren ağrılarından kurtuldu...

Görenler şaşkına döndü! 2 yıldır süren ağrılarından kurtuldu...

ÇORUM’da karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden 3 çocuk annesi Zübeyde Altunay'ın (47) karnından ameliyatla 45 santimetre boyunda 35 santimetre eninde 13 kilogram ağırlığında kitle çıkarıldı.

25.04.2019Gündem
Sınav kaygısı nasıl giderilir İşte öneriler...

Sınav kaygısı nasıl giderilir? İşte öneriler...

Türkiye'de milyonlarca öğrenci çeşitli oranlarda sınav kaygısı yaşıyor. Aşırı sınav kaygısı yaşayan öğrencilerde başarısızlık oranı oldukça yüksek. Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Osman Sabuncuoğlu sınav kaygısını ve başa çıkma yollarını anlattı.

Doğum günü kabusa döndü

Doğum günü kabusa döndü

Kars’ta doğum günü partisi kabusa döndü. Öğretmenlerinin doğum gününü kutlayan 29 öğrenci yedikleri pasta ve kurabiyeden zehirlendi. Zehirlenen öğrenciler ambulansla hastanelere sevk edildi.

12.04.2019Gündem
Vajinal akıntı neden olur Vajinal akıntının rengi böyleyse dikkat

Vajinal akıntı neden olur? Vajinal akıntının rengi böyleyse dikkat!

Vajinal akıntı, kadınların ortak şikayetlerinden biridir. Vajinal akıntı; şeffaf, süt beyazı, beyaz ve pütürlü, yeşil, sarı, gri, kahverengi, pembe veya kırmızı renkte olabilir. Her rengin farklı anlama geldiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Çağlar Helvacıoğlu, vajinal akıntı konusunda önemli bilgiler verdi.

11.04.2019Sağlık
Çölyak hastalığı nedir | Çölyakta hangi besinler tüketilmemelidir

Çölyak hastalığı nedir? | Çölyakta hangi besinler tüketilmemelidir?

Her yaştan insanda görülme olasılığı yüksek olan çölyak hastalığı, tedavi edilmediği takdirde ciddi boyutlara ulaşarak, sağlığı tehdit ediyor. Çölyak, genetik yatkınlığı olan bireylerde buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda ve gluten isimli proteine karşı duyarlılık sonucu ortaya çıkıyor. Peki, çölyak hastalığı nedir ve nasıl anlaşılır? Çölyakta hangi besinler tüketilmemelidir? İşte, çölyak hastalığı ile ilgili bilinmesi gerekenler...

11.04.2019Sağlık
Hafta hafta hamilelik- 28. hafta ile 33. hafta arası

Hafta hafta hamilelik- 28. hafta ile 33. hafta arası

Hamilelikte 28 ile 33.hafta arası anne adayında ve bebekte ne gibi değişimler yaşanır?

Dış gebelik belirtileri normal hamilelik ile karışıyor

Dış gebelik belirtileri normal hamilelik ile karışıyor

Dış gebelik nedir? Dış gebelik sonrası tekrar hamile kalınır mı? Dış gebelik belirtilerinin normal hamilelikten farkı var mıdır? Kimler dış gebelik açısından riskli grupta? Dış gebelik sonrası tekrar hamile kalmak için ne kadar süre geçmeli? Dış gebeliğin tedavisi nasıl yapılır? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Koray Özbay, dış gebelikle ilgili merak edilenler hakkında bilgi verdi.

Kolera hastalığı nedir Kolera nasıl anlaşılır

Kolera hastalığı nedir? Kolera nasıl anlaşılır?

Yemen'de 2019 yılı başından itibaren kolera salgının artmasıyla beraber yüzlerce kişi yaşamını yitirdi. UNICEF'un son verilerine göre, 17 Mart'a kadar 109 bin kolera vakası kaydedildiği, 190 kişinin de hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Bununla beraber insanlar da kolera hastalığı ile ilgili bilgi sahibi olmak için internette araştırma yapmaya başladı. Peki, Kolera hastalığı nedir? Kolera nasıl anlaşılır? İşte, merak edilenler...

8.04.2019Sağlık
Mide Kanseriyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Mide Kanseriyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Birçok kişi midede ekşime ve şişkinlikten şikayet eder ancak çok fazla ciddiye almaz. Aslında mide kanseri buna benzer belirtilerle geliyorum der. Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ümit Koç, mide kanseri ile ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.

Rota virüsü nedir Nasıl tedavi edilir

Rota virüsü nedir? Nasıl tedavi edilir?

Rota virüsü nedir, nasıl bulaşır? Rota virüsünden korunma yolları neler? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Selçuk Gürel, her yıl milyonlarca çocuğu etkileyen rota virüsü hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Norovirüs Enfeksiyonu Nedir Norovirüs Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır

Norovirüs Enfeksiyonu Nedir? Norovirüs Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır?

Norovirüs enfeksiyonunu daha önce duymamış olabilirsiniz. En çok yemekler ve kalabalık ortamlarda ortaya çıkan ve soğuk havaya toleransı olan norovirüs söz konusu olduğunda hastalanmanız yüksek bir ihtimal. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık, son zamanların en merak edilen hastalığı norovirüs enfeksiyonunu anlatıyor.

Çölyak hastalığı nedir

Çölyak hastalığı nedir?

Çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, yetişkinlerde ise kansızlık ile kendisini belli eden çölyak hastalığı, günümüzde internette en çok araştırılan hastalıkların başında geliyor. Çölyak, kişinin, glüten içeren yiyecekler yediği zaman bağırsak sistemlerinde oluşan sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Peki her yaşta görülebilen çölyak hastalığı nedir? İşte bazı bilgiler...

31.03.2019Sağlık
Panik atak daha çok kadınların kâbusu

Panik atak daha çok kadınların kâbusu

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. İsmet Kırpınar, panik atak ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve panik atağın erkeklere oranla kadınlarda 2 kat fazla görüldüğünün ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun altını çizdi.

29.03.2019Sağlık
Bağırsak Bakterileri Şişkinliğe Sebep Oluyor

Bağırsak Bakterileri Şişkinliğe Sebep Oluyor

Gaz ve şişkinliğin günlük hayatı olumsuz etkilediğini, kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görüldüğünü belirten Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Alagözlü, gaz ve şişkinliğin sebebinin bağırsak bakterileri olduğunu söyledi.

İki rahimli Bangladeşli kadın yaklaşık bir ay arayla doğum yaptı

İki rahimli Bangladeşli kadın yaklaşık bir ay arayla doğum yaptı

Bangladeş'te, iki rahmi olan kadın, yaklaşık bir ay arayla bir kız, bir de erkek bebek dünyaya getirdi.

28.03.2019Dünya
Gaz ve şişkinliğin sebebi bağırsak bakterileri

Gaz ve şişkinliğin sebebi bağırsak bakterileri

Gaz ve şişkinliğin günlük hayatı olumsuz etkilediğini, kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görüldüğünü belirten Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Alagözlü, gaz ve şişkinliğin sebebinin bağırsak bakterileri olduğunu söyledi.

28.03.2019Sağlık
Cinsel saldırı davasında mide bulandıran gerçek ortaya çıktı

Cinsel saldırı davasında mide bulandıran gerçek ortaya çıktı

Diyarbakır'da rahatsızlanınca götürüldüğü hastanede 7 aylık hamile olduğu ortaya çıkan Ö.Ö.'ye (19) cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan baba H.Ö. ve dayı Ö.B.'nin yargılanmasına başlandı. Yapılan DNA testinde bebeğin dayı Ö.B.'den olduğu ortaya çıktı. Ö.B.'nin tutukluğunun devamına karar verilirken, H.Ö. ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

27.03.2019Gündem
Panik atak nedir Nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Panik atak nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Çağımızın hastalığı panik atak nedir? Panik atak neden olur, belirtileri nelerdir? Panik atak nasıl tedavi edilir? İşte konuyla ilgili merak edilenler…

27.03.2019Sağlık
Panik Atağın 4 Belirtisine Dikkat

Panik Atağın 4 Belirtisine Dikkat!

Birden ve beklenmedik şekilde başlayan ya da daha seyrek olarak kalabalık yerler gibi bilinen ortamlarda (agorafobik panik bozukluk) ortaya çıkan ve giderek şiddetlenerek bireyi dehşete düşüren panik ataklar, göğüs ağrısı, çarpıntı, terleme ve nefes darlığı gibi belirtiler yüzünden kalp krizi ile karıştırılabiliyor. Kişiler kendilerine kötü bir şey olacak korkusuyla hastane ve çevresinde günlerini geçirebiliyor. Psikiyatri Bölümü'nden Prof. Dr. Ercan Abay, panik bozukluk ve panik atak hakkında bilgilendiriyor…

Bebeklerde kabızlık neden olur Bebeklerde kabızlık için ne yapmalı

Bebeklerde kabızlık neden olur? Bebeklerde kabızlık için ne yapmalı?

Bebeklerin kronik kabızlık yaşamaları, hem annelerinin hem de onların kâbusu olabiliyor. Peki, bebeklerde kabızlık neden olur? Bebeklerde kabızlık nasıl önlenir? İşte kabızlık sorunu ile başa çıkmak için anne babalara öneriler…

Pelvik Konjesyon Sendromu Hakkında 5 Önemli Bilgi

Pelvik Konjesyon Sendromu Hakkında 5 Önemli Bilgi

Pelvik Konjesyon Sendromu (PKS), sıklıkla doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen, karnın alt kısmında ve kasıklarda bulunan toplardamarlardaki genişlemeler ve akım bozuklukları ile seyreden bir hastalıktır. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, bu hastalık hakkında 5 önemli bilgiyi paylaştı.

Karın şişkinliği hastalık habercisi mi

Karın şişkinliği hastalık habercisi mi?

Karın şişkinliği sorunu yaşayan pek çok kişi, geçici ve basit bir durum olduğunu düşünür. Hâlbuki uzmanlar, karın şişkinliğinin önemli hastalıkların habercisi olabileceği konusunda uyarıyor.

20.03.2019Sağlık
Bunga bunga ifşacısı ölü bulundu

'Bunga bunga' ifşacısı ölü bulundu

İtalya'nın eski başbakanlarından Silvio Berlusconi'nin "bunga bunga" olarak bilinen partilerini ifşa eden kilit tanıklardan Fas asıllı model Imane Fadil'in şüpheli bir şekilde öldüğü ortaya çıktı. Milano Savcılığı, Fadil'in ölümüyle ilgili olarak cinayet şüphesiyle soruşturma açtı.

16.03.2019Dünya
Çikolata Kisti Hamile Kalmaya Engel Olur mu

Çikolata Kisti Hamile Kalmaya Engel Olur mu?

Çikolata kisti, tıptaki ismiyle endometriozisin, birçok kadında görülüyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ercan Baştu çikolata kisti hakkında merak edilenleri anlattı. Çikolata kisti hamile kalmaya engel olur mu?

Kolon Kanserinden Korunmanın 5 Püf Noktası

Kolon Kanserinden Korunmanın 5 Püf Noktası

Kolon kanseri tüm dünyada kanserler içinde en sık görülen 4. kanser türü. Son 10 yılda ülkemizde kolon kanseri görülme sıklığında yüzde 10 oranında artış gözleniyor. Yüreklere su serpen haber ise kolon kanserinin önlenebilir ve erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir kanserler arasında yer alması. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Gürhan Şişman, konuyla ilgili bilgiler verdi. Kolon kanserinin belirtileri neler? Kolon kanserinden korunmak için 5 öneri...

Her 10 kadından 1’inde çikolata kisti var

Her 10 kadından 1’inde çikolata kisti var

Prof. Dr. Engin Oral, ’çikolata kisti’ olarak bilinen endometriozis hastalığının, son yıllarda kadınlarda sık görülmeye başlandığını söyledi.

13.03.2019Sağlık
Aşırı Yağlı Besinler, Kolon Kanserini Tetikliyor

Aşırı Yağlı Besinler, Kolon Kanserini Tetikliyor!

Kalın bağırsakta meydana gelen kötü huylu tümör ile oluşan kolon kanseri, genellikle 50 yaş üzerindeki kişilerde görülüyor. Kalın bağırsağın belli bir yaştan sonra düzenli olarak taranması gerektiğini belirten uzmanlar, düşük lifli ve aşırı yağlı beslenme, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi ve obezitenin kolon kanserini tetiklediğine dikkat çekiyor. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Talha Atalay, kolon kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.

Karın ağrısıyla gittiği hastanede hamile olduğu ortaya çıktı

Karın ağrısıyla gittiği hastanede hamile olduğu ortaya çıktı

Denizli'nin Çivril ilçesinde karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden G.A.'nın (16), yapılan kontrolde 2 aylık hamile olduğu belirlendi. Ailesinin G.A.'yı nişanladığı E.A. (17) gözaltına alındı. Hakkında şikayetçi olunmayan E.A., sevk edildiği adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

12.03.2019Gündem
Göztepede Kasımpaşa maçı mesaisi

Göztepe'de Kasımpaşa maçı mesaisi

Spor Toto Süper Lig'in 25. haftasında 10 Mart Pazar günü Kasımpaşa'yı ağırlayacak Göztepe, karşılaşmanın hazırlıklarına devam etti.

7.03.2019Futbol
Yılda 1 kez smear testi yaptırılmalı

Yılda 1 kez smear testi yaptırılmalı

Kadınların üreme sağlığının korunması ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olmaları gelişen toplumlarda giderek daha fazla ele alınan konular arasında yer alıyor. Yüksek Riskli Gebelikler Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir, normal bir adet dönemi geçirilmesi, düzenli kadın sağlığı kontrolleri ve etkili doğum koruma yöntemleri kullanılmasıyla her kadının sağlıklı bir süreç yaşayabileceğine dikkat çekiyor.

7.03.2019Sağlık

Yazar Sonuçları

Doğum kontrol implantları nedir? Gebelikten %100 korur mu?

Deri altına yerleştirilen ve yaklaşık olarak 3 yıl süreyle yüksek oranda doğum kontrolü sağlayan çubuklara, doğum kontrol implantı, bir diğer adıyla deri altı çubukları denir. 4 cm uzunluğunda olan bu implantlar, uzman hekimler tarafından kolay bir şekilde üst kola yerleştirilir.Doğrudan deri altına yerleştirilen implant, yumurtalıklardan yumurta salınmasını önler. Rahim ağzındaki salgıyı koyulaştırarak spermin rahim içine girişini engeller. Aynı zamanda rahmin iç tabakasını incelterek fetüsün yerleşmesini engeller.

4.04.2019

Hormon bozan fenollere dikkat

Nonilfenol ve bisfenol hormon bozan kimyasalların en ünlüleri. Fenolik bileşikler olarak bilinen toksik ve kanserojenik özellikleri yanında östrojenik aktiviteleri de olan moleküller.

2.04.2019

Çocuklarda gastroözofageal reflüde cerrahi tedavi

Bebeklerde ve çocuklarda mide içeriğinin beslenme sonrası yemek borusuna kaçmasına gastroözofageal reflü (GÖR) denir. Bebeklerin beslenme sonrası anne sütünü veya mamasını çıkarmasına sık rastlanır. Bu durum çoğunlukla fizyolojiktir ve 1-2 yaşına kadar kendiliğinden geçer.

26.03.2019

Güçlü bellek için %20 az ye

Sık tekrarladığım bir cümle var: Yaş 50’yi geçti mi can boğazdan gelmez, gider!

25.03.2019

Mitokondrim sağlam mı?

Mitokondrilerin ne durumda olduğunu gösterebilen testler var mı? Var! 8 hidroksi deoksiguanozin (8-OHdG) testi bu işi başarıyor. Test oksidasyon stresi altında inim inim inleyen DNA’daki bozuşmayı ölçüyor yani mitokondrilerdeki DNA’nın durumunu gösteriyor.

16.03.2019

Probiyotik kullanma rehberi

Herhangi bir probiyotik takviyeyi kullanmadan önce bilmemiz gereken bazı ayrıntılar var. O bilgileri 8 ayrı maddede özetlemeye çalıştım. Detaylar için buyurun...

7.03.2019