EKSTRA
MENÜ

Kaplumbağa

Kaplumbağa ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kaplumbağa haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.362 Kaplumbağa haberi bulunmuştur.

Kaplumbağa Haberleri

Osman Hamdi Bey Dijital Sergisi sanatseverlerle buluştu

'Osman Hamdi Bey Dijital Sergisi' sanatseverlerle buluştu

Türk sanat tarihinde önemli bir yer edinen çok yönlü sanatçı Osman Hamdi Bey anısına hazırlanan dijital sergi, Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi'nde sanatseverlerle buluştu.

26.10.2020Keyif
Osman Hamdi Bey sanal sergide

Osman Hamdi Bey sanal sergide

İletişim Başkanlığı, çağdaş Türk resim sanatının ve müzeciliğinin öncüsü Osman Hamdi Bey'in 50'ye yakın özel eseri ve bilinmeyen yönlerini üç boyutlu hologram ve özel projeksiyon cihazlarıyla ‘360 Kültür Sanat Gösterimi’ altında sanatseverlerle buluşturacak.

26.10.2020Kitap Sanat
Çanakkale’de ilk kez caretta caretta yuvası tespit edildi

Çanakkale’de ilk kez caretta caretta yuvası tespit edildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEKUM) bünyesinde araştırmalarını sürdüren bilim insanları, Eceabat ilçesi sınırlarındaki Tarihi Gelibolu Yarımadası'nın Kuzey Ege Denizi'ne bakan sahilinde, içinde 50 yumurta olan caretta caretta yuvası buldu. Yumurtadan çıkıp, sağ kalan 32 yavru, incelemenin ardından denize salındı.

14.10.2020Seyahat
Seyşeller nerede Seyşeller harita üzerindeki konumu ve nüfus bilgileri

Seyşeller nerede? Seyşeller harita üzerindeki konumu ve nüfus bilgileri

Seyşeller, Afrika kıtası ile bağlı ada ülkesidir. Toplam yüz ölçümü 459 kilometrekare olan Seyşeller, ortalama 80 bin civarı bir nüfusa sahiptir. Nüfusun yüzde 60'tan fazlası gençlerden oluşurken, ülke yönetimi tek partili bir rejime sahiptir. Ülkenin genel ekonomisi ise tarım ve turizm üzerine kuruludur. Seyşeller ikliminde muz, tatlı patates, hindistan cevizi ve vanilya gibi başlıca ürünler kolaylıkla üretilebilmektedir. Peki, Seyşeller nerede? işte, Seyşeller harita üzerindeki konumu ve nüfus bilgileri

13.10.2020Seyahat
4. Sınıf Türkçe Başlık Belirleme konu anlatımı

4. Sınıf Türkçe Başlık Belirleme konu anlatımı

Kompozisyonlara ve kitaplara verilen her isim bir başlıktır. Başlık, yazının, kitabın ve paragrafın hangi konu hakkında olduğunu gösterir. Diğer adı serlevha olan başlıklar kısa ve sade olmalıdır. 4. sınıflar için Türkçe Başlık Belirleme konusunu örnek cümlelerle anlattık.

12.10.20204. SINIF
Kadın sanatçılar ve kız çocukları iklim için çizdi

Kadın sanatçılar ve kız çocukları iklim için çizdi

İstanbul Kadın Müzesi küratörlüğünde hazırlanan ‘Bana Bırakacağınız Gelecek’ adlı proje kapsamında İklim için Cumalar Türkiye aktivisti genç kızlar, kadın sanatçılar ve Koşan Kaplumbağa Anaokulu’nun kız çocukları hayallerini ve fikirlerini birleştirdi.

12.10.2020Kitap Sanat
Son dakika haberleri... Hataydaki yangından yeni görüntüler ortaya çıktı Hain sözler: Gel gel burada şenlik var

Son dakika haberleri... Hatay'daki yangından yeni görüntüler ortaya çıktı! Hain sözler: 'Gel gel burada şenlik var'

Hatay'ın Belen ilçesinde cuma sabahı ormanlık alanda başlayıp 3 ilçede yerleşim yerlerine sıçrayan ve dün akşam kontrol altına alınan yangının ardından ortaya çıkan görüntüler yürek burktu. İlçede yaşayanlardan Emine Özdemir, oğlunun yardımıyla canını kurtarmayı başardı. Dışarı çıkarken iki gencin telefonla konuşmasına şahit olduğunu belirten Özdemir, ''Yakanları göremedim ama o iki genç telefonda birine ‘Gel gel burada şenlik var’ dedi. O an polise söylemek aklıma gelmedi. Bizim burada torunlarımızın geleceği yandı. Çok kötüyüz'' dedi. Bu arada mahalle sakinlerinin yangın sırasında cep telefonu kamerasıyla çektiği görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde vatandaşların koşarak alevlerden kaçtığı ve bir kadının da otomobilin içinde yangını görüntülediği sırada ağladığı görüldü.

11.10.2020Gündem
Yangında mahsur kalan kaplumbağaları böyle kurtardılar

Yangında mahsur kalan kaplumbağaları böyle kurtardılar

Hatay’ın Belen ilçesinde çıkan orman yangınında mahsur kalan iki kaplumbağa kurtarıldı. Birini itfaiye personelinin diğerini de vatandaşın kurtardığı kaplumbağalar, su dökülerek yeniden hayata döndürüldü.

10.10.2020Haber
Patarada 22 bin yavru caretta caretta denizle buluştu

Patara'da 22 bin yavru caretta caretta denizle buluştu

Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Plajı’nda, bu yıl yürütülen çalışmalar kapsamında 434 yuvadan yaklaşık 22 bin caretta caretta denizle buluştu. Patara'da, deniz kaplumbağalarının tedavisi için bir rehabilitasyon merkezi kurulması da gündeme geldi. Patara'da kaplumbağaların koruma çalışmalarını yürüten ekibin sorumlusu öğretim üyesi Eyup Başkale, "Bölgede vakalara hızlı bir şekilde müdahale edebilecek bir tedavi merkezinin bulunması önemli bir ihtiyaç olmakla birlikte bölgedeki diğer ekosistem varlıklarının devamına da yardımcı olacaktır" dedi.

8.10.2020Seyahat
Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu kimin eseridir Tablonun bir anlamı ve hikayesi var mıdır

Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu kimin eseridir? Tablonun bir anlamı ve hikayesi var mıdır?

Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu, Osman Hamdi Bey'in tuval üzerine yağlı boğa ile yaptığı bir resimdir. Türk sanat tarihinde önemli bir yere sahip olan tabloda sekiz kaplumbağa ve kırmızı elbiseli bir derviş resmedilir. Dervişin elinde bir ney bulunur. Kaplumbağa terbiyecisi tablosu ve ressam Osman Hamdi Bey hakkında merak edilenleri sizin için derledik.

2.10.2020Araştırma
5. Sınıf Türkçe Karşılaştırma Cümleleri konu anlatımı

5. Sınıf Türkçe Karşılaştırma Cümleleri konu anlatımı

Bazen cümle içerisinde karşılaştırma yaparak farklı olayları bir arada kullanırız. Böyle durumlarda başka bir olayı da cümle içerisinde anlatmış oluruz. Şimdi bunun nasıl yapıldığını öğreneceğiz ve farklı örnekler yapacağız. İşte 5. sınıf Türkçe karşılaştırma cümleleri konu anlatımı.

20.09.20205. SINIF
4. Sınıf Türkçe Gerçek Ve Hayal Unsurları konu anlatımı

4. Sınıf Türkçe Gerçek Ve Hayal Unsurları konu anlatımı

Gerçek ve hayal ürünü olan ifadeleri birbirinden ayırmamız gerekir. Şimdi bunları nasıl ayıracağız ve hangisinin hayal hangisinin gerçek olduğunu nasıl anlayacağız beraber öğrenelim. İşte 4. sınıf Türkçe gerçek ve hayal unsurları konu anlatımı.

20.09.20204. SINIF
4. Sınıf Türkçe Benzetme Cümleleri konu anlatımı

4. Sınıf Türkçe Benzetme Cümleleri konu anlatımı

Bir cümle içerisinde açıklama yaparken benzetme yaparız. Bu benzetme aslında bir yerde karşılaştırma olur. Böylece anlatmak istediğimiz durumu ne kadar büyük olduğunu göstermeye çalışırız. İşte 4. sınıf Türkçe benzetme cümleleri konu anlatımı.

20.09.20204. SINIF
Patara Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir Patara Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Patara Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir? Patara Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Türkiye'nin en önemli plajları arasında yer alan Patara Plajı, yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Peki, Patara Plajı nerede ve nasıl gidilir? Patara Plajı özellikleri, kamp ile konaklama detayları ve giriş ücreti (2020) hakkında detayları derledik.

18.09.2020Seyahat
İztuzu Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir İztuzu Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

İztuzu Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir? İztuzu Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Ülkemiz 3 tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkedir. Aynı zamanda kuzey yarım kürenin orta kısmında yer aldığı için 4 mevsimin en güzel yaşandığı ülkelerden biridir. Özellikle ülkemizin güney sahilleri yaz mevsimi boyunca deniz sezonunun oldukça hareketli geçtiği sahillerdir. Bu sahillerde ve koylarda ilkbahar mevsiminde başlayan deniz turizmi sonbahar mevsimine kadar sürer. Ülkemizin yaz mevsiminin uzun süre yaşandığı plajlardan biri de İztuzu Plajı’dır. İztuzu Plajı ile ilgili detayları derledik.

18.09.2020Seyahat
Avustralyalı elçi nesli tükenmek üzere olan kaplumbağa yediği için özür diledi

Avustralyalı elçi nesli tükenmek üzere olan kaplumbağa yediği için özür diledi

Avustralya’nın Kamboçya Büyükelçisi Pablo Kang, nesli tükenmekte olan bir kaplumbağayı yediği anı sosyal medya üzerinden paylaştı. Büyükelçi, gelen tepkiler üzerine paylaşımı silerek, sosyal medya hesabından özür diledi.

17.09.2020Dünya
İzole tatil isteyenlere harika fikir... Karavan tatilinin püf noktaları

İzole tatil isteyenlere harika fikir... Karavan tatilinin püf noktaları

Doğanın tadına varmak ve özgürlüğü doyasıya yaşayabilmek için son dönemlerde karavan tatili tercih ediliyor. Kaplumbağa misali evinizi yanınızda taşıyabilir ve istediğiniz her yerde tatil yapabilirsiniz. Pandemi döneminde daha da sık tercih edilen karavan tatili, izole bir tatil içinde harika bir fikir. İşte karavan tatili yapmak isteyenler için bazı püf noktaları…

17.09.2020Gezi
Uzun süre ekrana bakmak bu soruna neden oluyor En önemli belirtileri ise...

Uzun süre ekrana bakmak bu soruna neden oluyor! En önemli belirtileri ise...

Pandemi döneminde çocuklarda ‘Ekrana Bakma Sendromu’nun arttığına dikkat çeken Göz Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Göktuğ Demirci “Bu sendromun en önemli belirtileri kuru ve tahriş olmuş gözler, göz yorgunluğu, baş ağrıları, kelimelerin ekranda hareket etmesi ile sırt, boyun ve omuz ağrısıdır. Ayrıca bu dönemde hem miyopi hem de mavi ışığa maruziyet artıyor. Bu nedenle çocuğuna bilgisayarı yasaklamayın, doğru şekilde kullanmasını öğretin” dedi.

Kaplumbağayı ezmek istemeyen anne-kız aracıyla takla attı

Kaplumbağayı ezmek istemeyen anne-kız aracıyla takla attı

Aksaray’da 8 yaşındaki kızıyla seyahat eden anne, karayolunda gördüğü kaplumbağayı ezmemek için direksiyonu çevirince refüje çıkıp 2 ağacı devirdi. Tekeri yerinden kopan otomobil karşı şeride geçerek takla attı.

14.09.2020Haber
Kaplumbağayı ezmek istemeyen anne kızıyla takla attı

Kaplumbağayı ezmek istemeyen anne kızıyla takla attı

Aksaray’da 8 yaşındaki kızıyla seyahat eden anne, kara yolunda gördüğü kaplumbağayı ezmemek için direksiyonu çevirince refüje çıkıp 2 ağacı devirdi. Tekeri yerinden kopan otomobil karşı şeride geçerek takla attı.

14.09.2020Gündem
Kaplumbağayı ezmek istemeyen anne kızıyla takla attı

Kaplumbağayı ezmek istemeyen anne kızıyla takla attı!

Aksaray’da 8 yaşındaki kızıyla seyahat eden anne, kara yolunda gördüğü kaplumbağayı ezmemek için direksiyonu çevirince refüje çıkıp 2 ağacı devirdi. Tekeri yerinden kopan otomobil karşı şeride geçerek takla attı.

14.09.2020Gündem
Faruk Yalçın Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede Darıca Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Faruk Yalçın Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede? Darıca Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Faruk Yalçın Darıca Hayvanat Bahçesinin bulunduğu yer, ziyaret saatleri, iletişim bilgileri ve giriş ücretleri gibi detayları sizler için hazırladık. Ayrıca parkta yer alan hayvanların listesini sizler için derledik.

10.09.2020Seyahat
Bursa Hayvanat Bahçesi Nerede Bursa Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Bursa Hayvanat Bahçesi Nerede? Bursa Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Yaklaşık 500 hayvan ve 55 türün yaşamış olduğu Bursa Hayvanat Bahçesi, gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bu yazımızda sizler için Bursa Hayvanat Bahçesinin nerede olduğu, nasıl gidileceği, içerisinde neler olduğu ve giriş ücreti gibi tüm bilgileri sunuyoruz.

10.09.2020Seyahat
Bursa’daki orman yangını kontrol altına alındı

Bursa’daki orman yangını kontrol altına alındı

Bursa’nın Kestel ilçesinde çıkan orman yangını 7 saatin sonunda kontrol altına alındı. Havadan da müdahalenin yapıldığı yangında soğutma çalışmaları dört bir yandan devam ediyor.

9.09.2020Gündem
Pera Müzesi Nerede Pera Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Pera Müzesi Nerede? Pera Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Pera müzesi bünyesinde dört koleksiyon barındırmaktadır. Bu tarihi ve kültürel eserleri gelecek nesillere bırakmayı amaç edinmiştir. Pera müzesi nerede, eserleri, tarihçesi, giriş ücreti ve ziyaret saatleri ile ilgili bilgileri derledik.

9.09.2020Seyahat
Pelit Çikolata Müzesi Nerede Pelit Çikolata Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Pelit Çikolata Müzesi Nerede? Pelit Çikolata Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Esenyurt’ta özel çikolata üretim yerlerinde yer alan Pelit Çikolata Müzesi özellikle dünya çapında oldukça dikkat çeken efsanevi çikolatalar yapmaktadır. Baş yapıtları yapan, masal kahramanları üreten ve ünlü kişilerin heykellerini çikolata şeklinde yapan Pelit Çikolata Müzesi kişilerin severek gezebileceği oldukça lezzetli bir yer. Sizler için Pelit Çikolata Müzesi hakkında bütün bilgileri detaylı bir şekilde derledik.

9.09.2020Seyahat
Osman Hamdi Bey Evi Ve Müzesi Nerede Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Osman Hamdi Bey Evi Ve Müzesi Nerede? Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ülkemiz birçok değerli sanatçıya, şaire, ressama, müzisyene ev sahipliği yapmış ülkelerden biridir. Oldukça geniş bir etnik yapıya sahip olan ülkemizde çok farklı alanlarda sanatçılar yetişmiştir. Bazı sanatçılar ise birden fazla alanla ilgilenmiş ve tarihe adın kazımıştır. İşte bu sanatçılardan bir tanesi de Osman Hamdi Bey’dir. Osman Hamdi Bey Türkiye Tarihi için oldukça önemli sanat faaliyetlerine imza atmış kişilerden biridir. Osman Hamdi Bey ve Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi ile ilgili detayları derledik.

9.09.2020Seyahat
Konaklar köyünün sevimli misafirleri: Kara kaplumbağaları

Konaklar köyünün sevimli misafirleri: 'Kara kaplumbağaları'

Sıcak ve kurak geçen mevsim şartları sebebiyle doğal ortamlarında beslenmekte zorluk çeken kara kaplumbağaları, yiyecek bulmak için yaşamlarını sürdürdükleri 15 haneli Konaklar köyüne ayrı bir renk katıyor.

8.09.2020Seyahat
Demrede denizdeki yaralı caretta caretta kurtarıldı

Demre'de denizdeki yaralı caretta caretta kurtarıldı

ANTALYA'nın Demre ilçesinde, denizde yaralı bulunan caretta caretta kurtarılarak, tedavisi için Muğla'ya gönderildi. Yat motorunun pervanesinin çarpması sonucu üst bölgesindeki kabuklarının parçalandığı tespit edilen caretta caretta tedaviye alındı.

3.09.2020Gündem
Yaralı yeşil deniz kaplumbağası, 3 saatte kurtarıldı

Yaralı yeşil deniz kaplumbağası, 3 saatte kurtarıldı

ANTALYA'nın Demre ilçesinde, denizde yaralı olduğu fark edilen yeşil deniz kaplumbağası, gönüllüler tarafından 3 saat süren çalışmayla kıyıya çıkarıldı. Bir süre kıyıda bekletilen kaplumbağa, Muğla'dan gelen ekibe teslim edilerek, tedavisi için Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne (DEKAMER) götürüldü. Ağzına misina dolanan kaplumbağanın sağ ön ayağında kırık, sol ön ayağındaki kabuk ile vücut kabuğunda çatlak olduğu belirlendi.

2.09.2020Gündem
Dalgıçların ilgi odağı kaplumbağa; Hürrem

Dalgıçların ilgi odağı kaplumbağa; 'Hürrem'

ANTALYA'nın Kemer ilçesinde, su altını görmek isteyen dalgıçların uğrak yeri olan Üçadalar'da, 'kaplumbağa noktası' olarak adlandırılan bölgede 3 yıldır görüntülenen, 'Hürrem' isimli yeşil deniz kaplumbağası, dalgıçlardan ürkmeden verdiği görüntüyle şaşırtıyor. 'Hürrem'i görüntülemek isteyen dalgıçlar, bölgede sıkça dalış yapmaya başladı. Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından Kemer'e yerli ve yabancı yılda 100 bin kişi dalış yapmak için geliyor. Su altı meraklılarının en fazla uğradığı yer ise Tekirova Mahallesi açıklarındaki Üçadalar mevkisi. Su altındaki tarihi dokunun yanı sıra canlı çeşitliliğiyle de Kemer ilçesinde bulunan 19 dalış noktasının en önemlisi olan Üçadalar'da bulunan 'kaplumbağa noktası' olarak adlandırılan bölge ise en ilgi çekenlerin başında yer alıyor. Bunun nedeni ise dalış yapanların 3 yıldır burada bulunan 'Hürrem' adını verdikleri genç yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia mydas). Diğer kaplumbağalar dalgıçları gördüğünde kaçarken, 'Hürrem' ise yosunları yemeye devam ediyor ve su altını görüntülemek isteyenlere görüntü veriyor.

1.09.2020Haber
Dalgıçların ilgi odağı kaplumbağa; Hürrem

Dalgıçların ilgi odağı kaplumbağa; 'Hürrem'

Antalya'nın Kemer ilçesinde, su altını görmek isteyen dalgıçların uğrak yeri olan Üçadalar'da, 'kaplumbağa noktası' olarak adlandırılan bölgede 3 yıldır görüntülenen, 'Hürrem' isimli yeşil deniz kaplumbağası, dalgıçlardan ürkmeden verdiği görüntüyle şaşırtıyor. 'Hürrem'i görüntülemek isteyen dalgıçlar, bölgede sıkça dalış yapmaya başladı.

1.09.2020Seyahat
Dalgıçların ilgi odağı kaplumbağa; Hürrem

Dalgıçların ilgi odağı kaplumbağa; 'Hürrem'

ANTALYA'nın Kemer ilçesinde, su altını görmek isteyen dalgıçların uğrak yeri olan Üçadalar'da, 'kaplumbağa noktası' olarak adlandırılan bölgede 3 yıldır görüntülenen, 'Hürrem' isimli yeşil deniz kaplumbağası, dalgıçlardan ürkmeden verdiği görüntüyle şaşırtıyor. 'Hürrem'i görüntülemek isteyen dalgıçlar, bölgede sıkça dalış yapmaya başladı.

1.09.2020Gündem
Tedavisi tamamlanan caretta caretta denize salındı

Tedavisi tamamlanan caretta caretta denize salındı

Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'ndeki Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde (DEKAMER) tedavisi tamamlanan caretta caretta İztuzu sahilinden denize salındı.

28.08.2020Gündem
ABDde yakalandı: Dünyanın en büyüğü

ABD'de yakalandı: Dünyanın en büyüğü

ABD'de dünyanın en büyük timsah kapan kaplumbağası yakalandı.

28.08.2020Dünya
Boruya sıkışan kaplumbağayı itfaiye kurtardı

Boruya sıkışan kaplumbağayı itfaiye kurtardı

BOLU'da, kafeterya havuzunun gider borusuna sıkışan kaplumbağa itfaiye tarafından kurtarıldı.

26.08.2020Haber
Boruya sıkışan kaplumbağayı, itfaiye kurtardı

Boruya sıkışan kaplumbağayı, itfaiye kurtardı

BOLU'da, kafeterya havuzunun gider borusuna sıkışan kaplumbağa itfaiye tarafından kurtarıldı.

26.08.2020Gündem
Sahilde kaplumbağa yuvalarının iş makinesiyle dağıtılmasına 442 bin lira ceza

Sahilde kaplumbağa yuvalarının iş makinesiyle dağıtılmasına 442 bin lira ceza

ANTALYA'nın Kumluca ilçesi sahilinde yol çalışması yapılan iş makinesi, üzerinden geçtiği deniz kaplumbağası yuvalarına zarar verdi. Yuvalardaki yumurtaların bazıları ezilirken, bazıları ise açıkta kalınca diğer hayvanlara yem oldu. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü (DMKP) ekipleri, yaptıkları incelemenin ardından iş makinesinin ait olduğu Kumluca Belediyesi hakkında tutanak düzenleyip, 442 bin 482 TL ceza uyguladı.

25.08.2020Gündem
Antalyada sahilde kaplumbağa yuvalarının iş makinesiyle dağıtılmasına 442 bin lira ceza

Antalya'da sahilde kaplumbağa yuvalarının iş makinesiyle dağıtılmasına 442 bin lira ceza!

Antalya'nın Kumluca ilçesi sahilinde yol çalışması yapılan iş makinesi, üzerinden geçtiği deniz kaplumbağası yuvalarına zarar verdi. Yuvalardaki yumurtaların bazıları ezilirken, bazıları ise açıkta kalınca diğer hayvanlara yem oldu. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü (DMKP) ekipleri, yaptıkları incelemenin ardından iş makinesinin ait olduğu Kumluca Belediyesi hakkında tutanak düzenleyip, 442 bin 482 TL ceza uyguladı.

25.08.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Türkiye'nin en özel 29 Ekim kutlaması Kaş'ta yaşanıyor

29 Ekim’in en güzel kutlandığı Antalya’nın Kaş ilçesidir. Sezon kapanmadan son bir kez yolunuzu Kaş’a çevirmeye ne dersiniz? Bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı perşembe gününe denk geliyor. Cuma günü için bir gün izin alıp hafta sonuyla birleştirince dört gün tatil fırsatı doğuyor. Yola koyulmak için güzel bir şans. Kaş küçücük bir yer olmakla birlikte muhteşem denizi, muhteşem su altı dünyası, butik otelleri, kaliteli restoranları ve eğlenceli gece hayatıyla her zaman popüler… İşte size Kaş gezi rehberi…

23.10.2020

Otostop çekip pijamayla dünyayı geziyor

Berker Işıldak (23) Kırklareli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunu ‘çılgın’ bir gezgin... Son birkaç yıldır otostop çekip kamp kurarak ve en önemlisi ‘pijamayla’ dünyayı geziyor. Üç yılda dokuz ülke ve yüzden fazla şehir gezdi. Ayrıca gittiği yerlerde çalışıp seyahat bütçesini oluşturuyor. Bugüne kadar tezgâhtarlık ve garsonluk da yaptı, inşaat ve tarlalarda da çalıştı. Genç gezginle pijamayla gezme hikâyesini ve seyahat tutkusunu konuştuk...

19.10.2020

DOT oyuna ormanda devam ediyor!

15 sene boyunca altı mekânı kendine ‘oyun alanı’ olarak sıfırdan kuran DOT ekibi şimdi Kemerburgaz Kent Ormanı’nda tiyatro yapacak. Oyunlar farklı hava koşullarında da sürecek. Şimdilik kamp sandalyelerinde izlenecek oyunlar dışında burada atölyeler, müzik dinletileri, kadın edebiyat buluşmaları da olacak yakında.

17.10.2020

Siz yapmazsanız başkası yapacak

Müzisyenlerin üretim süreci ve bu süreçte yaşadıkları zihinsel yorgunluklar hep aklımı çelen konular oldu

15.10.2020

Caretta Tuba’nın peşinde... Kıyı kıyı, ada ada Akdeniz ülkeleri

Bir Akdeniz gezisine çıkacak olsanız nasıl bir rota belirlerdiniz? Hangi adalara, hangi kıyılara uğrar, hangi sularda yüzerdiniz? Bu defa rehberimiz bir iribaş denizkaplumbağası, yani bir Caretta caretta olan Tuba. Unutmayın ki kumsallarında betonların, suyunda plastik başta olmak üzere kirliliğin her geçen gün biraz daha arttığı Akdeniz’de bir kaplumbağanın geçtiği sular en temiz, yaklaştığı kıyılarsa en bakir yerler.

12.10.2020

Longoz ormanlarında yöresel tatlar... İğneada’da doğa ve tarihle iç içe gastronomi turu

Kırklareli’ne bağlı İğneada’da longoz ormanları gibi bir doğa harikasının yanında çevre ilçelerde üretilen hardaliyeden meşe balına, pancar pekmezinden çileğe keşfedilecek pek çok şey var. Hazır sonbahar gelmişken bu hafta sonu da rotayı saklı cennet İğneada’ya çevirelim…

27.09.2020

Bu manzara yakışmıyor!

Burası, Çankaya’nın Yukarı Dikmen Mahallesi 635. Sokak...

21.09.2020

Türkiye’nin konuştuğu tablo: ‘Kur’an Okuyan Kız’

Önceki gün yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na, Türk resminin öncülerinden Osman Hamdi Bey’in geçen yıl Londra’da 6.3 milyon pound’a satılan eserinin hangisi olduğu sorusu damga vurdu. Sınava giren adayların çoğu bu soruya ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ yanıtını verdi. Oysa eser ‘En Pahalı Türk Resmi’ unvanını elinde bulunduran ‘Kur’an Okuyan Kız’ tablosuydu. Sınavdan çıktıktan sonra doğru cevabı öğrenen binlerce kişi sosyal medyadan paylaşım yaptı.

8.09.2020

Keşkül-ü fukaranın hikayesi

Türk mutfağının lezzetleri kadar bu lezzetlere ismini veren yemeklerin hikayeleri de muhteşemdir. Köklü bir tarih, üç kıtaya uzanan bir kültür ve coğrafya bunun temellerini oluşturmaktadır. Bu hafta okuyunca lezzeti kadar hikayesini de beğeneceğiniz keşkülün Ahmet Hamdi’nin Kaplumbağa Terbiyecisi tablosuna kadar uzanan hikayesini anlatacağız.

8.09.2020