EKSTRA
MENÜ

Kanserin Nedenleri

Kanserin Nedenleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kanserin Nedenleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 230 Kanserin Nedenleri haberi bulunmuştur.

Kanserin Nedenleri Haberleri

Kolon kanserine neştersiz şifa

Kolon kanserine neştersiz şifa

İZMİR Kent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr.Dr. Berkhan Savaşçın, kalın bağırsak kanserinin artık laparoskopik denilen kapalı yöntemle ameliyat ve tedavi edilen kanserler arasına girdiğini söyledi. Bu yöntemin açık ameliyat yönteminin yerini de aldığını belirten Opr.Dr. Savaşçın, "Ameliyat sonrası konforunun çok iyi olması, hastanın daha kısa sürede günlük yaşama dönme şansı bu yöntemin önem ve değerini artırıyor" dedi.

24.10.2015Ege
Kanser artık öldürmeyecek

Kanser artık öldürmeyecek

‘Oz Büyücüsü’ olarak tanınan dünyanın en ünlü doktorlarından yazarımız Mehmet Öz, bize müjdeli haberler verdi: “Alzheimer’ı önleyecek ilaçlar geliştirildi, 5-6 yılda piyasada olacak. Pankreas gibi en korkutucu kanser türlerini bile ölümcül olmaktan çıkaracak ilaçlar da yolda.”

31.07.2015Hayat
İyi ki kanser olmuşum diyorum

İyi ki kanser olmuşum diyorum

10 yıl önceydi. Dida Kaymaz’a “180 gün ömrün kaldı” dediklerinde kanser vücudunun büyük bir bölümüne yayılmıştı.

18.07.2015Hayat
Kanserin sonunu o getirecek

'Kanserin sonunu o getirecek'

Kök Hücre Vakfı Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, “mucizevi bir tedavi” olarak adlandırılabilecek kök hücre sayesinde kanserin kökünün tamamen kazınabileceğini belirterek, "Özellikle lösemi, lenfoma ve kemik iliği gibi kanser türleri tedavi edilemeyen hastalık olmaktan çıkacak" dedi.

3.05.2015Sağlık
Sigara trafik terör ve iş kazasından daha öldürücü

Sigara trafik terör ve iş kazasından daha öldürücü

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, dünyada 1,3 milyar kişinin sigara içtiğini belirterek, "Bunun da yüzde 80'ini gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları oluşturuyor. Ülkemizde ise sigaranın sebep olduğu ölümler sayı olarak trafik, terör, iş kazasına bağlı ölümlerden 5 kat daha fazla" dedi.

10.02.2015Sağlık
Kanserden Korunmanın Yolları

Kanserden Korunmanın Yolları

Kanser nedir, nasıl oluşur, günlük yaşamdaki hangi yanlışlar kansere ortam hazırlar, kemoterapi iyileştirir mi, kanserden korunmak mümkün mü? Prof. Dr. Ahmet Aydın’a sorduk ve sizler için A’dan Z’ye Kanser Dosyası hazırladık…

Kanser ilaçlarına 457 milyon lira harcandı

Kanser ilaçlarına 457 milyon lira harcandı

Patoloji Dernekleri Federasyonu Erdener Özer katıldığı bir toplantıda Kazım Koyuncu'nun "Beni Çernobil değil Türkiye'deki sistem kanser etti" ifadesini kullanarak kanser tehlikesine dikkat çekti. Öte yandan toplantıda Türkiye'nin, son verilere göre kanser ilaçları için yaklaşık 457 milyon lira ödediği, bu rakamın Sağlık Bakanlığının yıllık bütçesinin yaklaşık beşte birine denk geldiği belirtildi.

21.11.2014Ekonomi
HPV baş bölgesini de kanser ediyor

HPV baş bölgesini de kanser ediyor

Rahim ağzı kanserine yol açan HPV (human papilloma virus) baş ve boyun kanserlerine de neden oluyor. Sigara ve alkol de sözkonusu kanserlerin en büyük nedeni.

22.10.2014Sağlık
Cep telefonu çocuk oyuncağı değil

Cep telefonu 'çocuk oyuncağı' değil

Henüz gelişme çağını tamamlamamış çocuklara, cep telefonlarının oyun oynamaları için verilmemesi gerektiği bildirildi.

2.09.2014Sağlık
Maden işçileri akciğer kanser riski altında

Maden işçileri akciğer kanser riski altında

Son yaşadığımız acı maden kazasında yeterli tedbirlerin alınmadığı için hayatlarını kaybeden madenciler, çalışma yaşamlarında da maruz kaldıkları kanserojen maddelerden dolayı, başta akciğer kanseri olmak üzere çeşitli hastalıklar açısından yaşamları boyunca sürekli tehdit altında...

18.05.2014Kelebek
Kanser vites yükseltti

Kanser vites yükseltti

Uzmanlar uyardı: 4 yılda dünya genelinde kanser görülme sıklığı yüzde 11 arttı. 2025 yılında, her yıl görülen kanser sayısı 20 milyonu aşabilir.

3.04.2014Kelebek
Yaşam tarzı kanser riskini azaltıyor

Yaşam tarzı kanser riskini azaltıyor

Sağlıksız beslenme, sigara ve alkol kullanımı, kimyasal maddelere maruziyet...

31.03.2014Kelebek
Prostat kanserinde bildiklerinizi unutun

Prostat kanserinde bildiklerinizi unutun

ÜROLOJİ Uzmanı Doç. Dr. Ömer Öge, prostat kanserinin çoğunlukla yaşlı erkekler de görülse de hastaların önemli kısmını 50 ve daha genç yaşta olan erkeklerin oluşturduğunu söyledi. Doç.Dr. Öge, "Bazı yiyeceklerin ve aşırı cinsel ilişkinin de prostat kanserine neden olduğuna inanılıyor. Bu da prostat kanserinde doğru bilinen yanlışlardan biri" dedi.

25.02.2014Ege
2030da 13 milyonu öldürecek

2030'da 13 milyonu öldürecek

Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duruman, "Dünya Sağlık Örgütü'nün yayımladığı son raporlara göre, 2008'de 12,7 milyon yeni kanser tanısı konmuş, bu sayı 2012 yılında 14,1 milyona ulaşmıştır. 4 yıllık artış oranı yüzde 11'dir" dedi.

2.02.2014Gündem
Tomografi çektirmeden iki kez düşünün

Tomografi çektirmeden iki kez düşünün

Sosyal Güvenlik Kurumu, vatandaşları gereksiz radyolojik incelemeler konusunda uyarıyor. "Başınız her ağrıdığında tomografi çekilmesini isterseniz, bir gün gerçekten kanser yüzünden başınız ağrıyabilir" diyen SGK, sadece bir tomografi çektirme sonucu alınan radyasyonun, Japonya'da atılan atom bombasına 2.5 kilometre uzaklıkta yaşayanların aldığı doza eşit olduğu uyarısı yaptı. SGK, "Türkiye'de her yıl 35 bin kişi tıbbi hatalar yüzünden hayatını kaybediyor. Size verilen tedaviye dahil olun ve sağlık kuruluşlarını gereksiz yere meşgul etmeyin" dedi.

9.08.2013Sağlık
Yanlış beslenme kanser riskini arttırıyor

Yanlış beslenme kanser riskini arttırıyor

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Artaç, şişmanlık ve yanlış beslenmenin, özellikle meme, kolon ve rahim kanseri riskini artırdığını söyledi.

24.05.2013Sağlık
Kemerleri sıkın kanseri önleyin

Kemerleri sıkın kanseri önleyin

Anadolu Sağlık Merkezi Onkolojik Bilimler Koordinatörü ve Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Engin, kilo kaybının bazı kanser türlerinin oluşma riskini azalttığını bildirdi.

5.04.2013Sağlık
10da 9u aslında önlenebilir

10'da 9'u aslında önlenebilir

Kanser türlerinin yaklaşık yüzde 10'unun kalıtsal, yüzde 90'ının çevresel faktörlerden kaynaklandığı, tarama testlerinin ise erken tanıda büyük rol oynadığı bildirildi.

1.03.2013Sağlık
BÜTÜN DÜNYAYI BEKLEYEN ÇOK BÜYÜK TEHLİKE

BÜTÜN DÜNYAYI BEKLEYEN ÇOK BÜYÜK TEHLİKE

A Haber’de yayınlanan Mehmet Ali Önel yönetimindeki Deşifre Programı’nda son yıllarda artış gösteren kanser hastalığı ve nedenleri masaya yatırıldı.Programa konuk olan Türkiye’nin kanser tedavisi konusunda otorite ismi Prof.Dr Erkan Topuz, kanser hastalığı ve tedavisi ile ilgili şok açıklamalarda bulundu.Prof. Dr Topuz, günümüzde işlenmiş gıdalar ve yanlış beslenmenin kanserin başlıca nedenleri arasında yer aldığını belirtirken, “Böyle giderse Türkiye’de 5 yıl içinde her iki kişiden biri kanser olacak” dedi.

20.10.2012Haber
Ailede olmasa da risk var

Ailede olmasa da risk var

Memorial Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Kandemir, meme kanserinin, kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu, her 8-10 kadından birinde meme kanseri görüldüğünü ve yaş ilerledikçe gelişme riskinin arttığını bildirdi.

12.10.2012Sağlık
Sigara mesane kanserine neden olabilir

Sigara mesane kanserine neden olabilir

ÜROONKOLOJİ Derneği Genel Sekreteri ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Sözen, Türkiye’de erkeklerde prostat kanserinin ardından en çok mesane kanseri görüldüğünü, bilinen en önemli risk faktörünün sigara olduğunu açıkladı.

21.09.2012Sağlık
Ardıç yağı kanser hücrelerini yok etti

Ardıç yağı kanser hücrelerini yok etti

Kütahya'da iki lise öğrencisi, farelerden alınan kanserli hücrelerde deneyler yaparak, ardıç yağının meme kanseri hücrelerini yok ettiği sonucuna ulaştı.

11.05.2012Gündem
Ardıç yağı kanser  hücrelerini yok etti

Ardıç yağı kanser hücrelerini yok etti

Kütahya'da iki lise öğrencisi, farelerden alınan kanserli hücrelerde deneyler yaparak, ardıç yağının meme kanseri hücrelerini yok ettiği sonucuna ulaştı.

10.05.2012Sağlık
Şeker iddialarına yanıt

Şeker iddialarına yanıt

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. M. Tezer Kutluk, önümüzdeki 20 yıl boyunda bulaşıcı olmayan hastalıkların dünyaya maliyetinin 47 trilyon dolar olarak öngörüldüğünü belirterek, “Konu giderek öyle bir hal almaktadır ki dünyanın hiçbir ekonomisi bu maliyeti karşılayamayacak hale gelmektedir” dedi.

2.02.2012Sağlık
Kanser fobisiyle yaşamayın

Kanser fobisiyle yaşamayın

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Ruacan, her söylentiye inanmanın, bilimsel kanıtlar olmadıkça her şeyin kansere yol açacağı fobisi ile yaşamanın hem kişinin kendisi hem de çevresindekilerin yaşam kalitesini düşüreceğini bildirdi.

11.04.2011Kelebek

Yazar Sonuçları

Anemi üşütür

Kış bütün ağırlığı ile üstümüze üstümüze geliyor, soğuktan herkes etkileniyor. En çok da kansızlık yani anemi sorunu yaşayanlar soğuğu hissediyor, hem de iliklerine kadar! İsterseniz biraz da soğuğu bahane edip bugün kısa bir “anemi turu” yapalım. Ve demir, B12, folik asit neden bu kadar önemliymiş anımsayalım.

20.02.2015

Zeytin ömrü uzatıyor

Zeytin ağacının meyveleri de, yaprakları da insan hayatının süresini uzatıyor ve bunun bilimsel kanıtları da var.

20.08.2014

Cilt kanserinde yeni umut verici tedavi yöntemleri

Tüm kanser vakalarının yaklaşık yarısını cilt kanserleri oluşturur.

8.06.2014

Bahar yorgunluğu

Baharla birlikte ortaya çıkan geçici yorgunluk hali, genellikle birkaç haftadan fazla sürmez.

14.04.2014

Belalı dörtlü

Kilo fazlalığı, hipertansiyon, şeker hastalığı ve kanserden oluşan belalı dörtlü takım, dikkat edilmezse yaşlılık döneminin can sıkıcı sorunları haline gelebiliyor. Eğer bu sorunlardan uzak kalmak istiyorsanız anlatacaklarımı lütfen biraz daha dikkatli okuyunuz.

5.05.2013

Çocukluk çağı kanserine dikkat

Sevgili okurlar, Nisan ayının ilk haftası “Kanser Haftası” olarak kabul ediliyor ve bu hafta boyunca sürdürülen bilinçlendirme çalışmaları, kanserle mücadelede oldukça önemli bir yer tutuyor.

5.04.2013

Kanseri önlemek mümkün

Kanserler, yaşam biçimimizle birebir ilişkili, yaşam tarzı seçimlerimizle doğrudan bağlantılı hastalıklardır. Çoğu kanser dikkatsizlik, ilgisizlik ve bilgisizlikten kaynaklanır.

2.04.2013

Ölümle kavga etmekten vazgeçmemiz gerekiyor

Cebini çevirdim.

“Umarım bir gün hastanız olarak karşınıza çıkmam, ama kanser olursam ben de size geleceğim” dedim.

10.09.2011