EKSTRA
MENÜ

Kan Grubu

Kan Grubu haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kan Grubu hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.907 Kan Grubu haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kan Grubu Haberleri

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur, Nasıl Anlaşılır ve Tedavi Edilir

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur, Nasıl Anlaşılır ve Tedavi Edilir?

Evlilik hazırlığı içerisinde olan çiftlerin yaptırması gereken testlerden olan kan uyuşmazlığı, bu süreç içerisinde ortaya çıkabiliyor. Anne ve babanın arasında yaşanan kan uyuşmazlığı, Türkiye dahil pek çok ülkede her kişide görülebiliyor. Rh(-) negatif ve Rh(+) pozitif kan gruplarının birleşmesiyle ortaya çıkan kan uyuşmazlığı tedavisi mümkün olmaktadır. Peki, kan uyuşmazlığı nasıl olur, nasıl anlaşılır ve tedavi edilir? İşte kan uyuşmazlığı ile ilgili merak edilenler…

5.10.2021Evlilik
Mucize Aranan kalp bulundu

Mucize! Aranan kalp bulundu

Hürriyet, 9 yaşındaki Yusuf Eren Dayan ile Dr. Mahmut Sami Akıllı’nın bekleyişini ‘Kalpten kalbe yol olun’ başlığıyla ocak ayında okurlarına duyurmuş, binlerce ailenin çaresizliğine tercüman olmuştu. Yeniden doğuşu simgeleyen haber, bir gece yarısı telefonuyla geldi... Doktor Sami Akıllı, kalp nakliyle yeni bir hayata ‘merhaba’ dedi.

22.09.2021Gündem
Koronavirüse dair en ilginç 10 iddia 10 yanıt | Gaz çıkarma ile bulaşır mı

Koronavirüse dair en ilginç 10 iddia 10 yanıt | Gaz çıkarma ile bulaşır mı?

Covid-19 pandemisinin tekrar hız kazandığı ve dördüncü dalga alarmlarının çalındığı son günlerde, kiminin doğruluk payı olan kimi ise tamamen yanlış pek çok iddia ortalıkta dolaşıyor. Özellikle sosyal medyada hızla yayılan bu iddiaları uzmanlara sorduk, onlar da hurriyet.com.tr okurları için doğru ve yanlışlarıyla tek tek değerlendirdi.

5.09.2021 Gündem
Tüm hastane onları alkışlarla karşıladı... Bir tuvalet sohbeti, iki hayatı nasıl kurtardı

Tüm hastane onları alkışlarla karşıladı... Bir tuvalet sohbeti, iki hayatı nasıl kurtardı?

İster kendi yakınımız olsun ister kırk kat yabancı, başka bir insana faydalı olmak aslında o kadar kolay ki. Aşağıda hikayesini okuyacağınız iki kadın bunun canlı örnekleri adeta…

4.07.2021Dünya
Ayşe Dündar için 250 bin kişide 1 görülen ‘Bombay’ grubu kan aranıyor İlk defa duyduk, çok şaşırdık

Ayşe Dündar için 250 bin kişide 1 görülen ‘Bombay’ grubu kan aranıyor! 'İlk defa duyduk, çok şaşırdık'

Eskişehir'de böbrek yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda tedavi gören, vücudu yeterli seviyede kan üretemediği için kan takviyesine karar verilen Ayşe Dündar’ın (73) yapılan testlerde kan grubunun ‘0Rh’ pozitif, alt grubunun 'Bombay' türü olduğu tespit edildi. Tüm aramalarda ‘Bombay’ kan bulunamadı, kızı Nurdan Binici (43) sosyal medyadan çağrı yaptı. Binici, ''Çok nadir rastlanan bir şey. 'Bombay' grubunu biz de ilk defa duyduk, çok şaşırdık. Şaşkınız, çok çaresiziz. Adeta samanlıkta iğne arıyoruz'' dedi. Hematoloji Uzmanı Dr. Mustafa Karagülle, ‘Bombay’ kan grubunun Türkiye’de 250 bin, Avrupa’da ise 1 milyon kişide 1 görüldüğünü söyledi.

1.07.2021Gündem
Aspirasyon Nedir, Nasıl Uygulanır Aspirasyon Komplikasyonları Nelerdir

Aspirasyon Nedir, Nasıl Uygulanır? Aspirasyon Komplikasyonları Nelerdir?

Son zamanda yapılan araştırmalara göre Aspilasyon hakkında arama yapan pek çok kullanıcı olduğu belirlenmiştir. Günümüzde aspilasyon özellikle sağlık sektöründe önemli bir yere sahiptir. Aspilasyon nedir, türleri ve komplikasyonları hakkında detayları derledik.

9.06.2021Araştırma
Türkiyede ilk Kan uyuşmazlığı tedavisinde kesin çözüm olacak

Türkiye'de ilk! Kan uyuşmazlığı tedavisinde kesin çözüm olacak

Tıp fakültesi 5'inci sınıf öğrencisi Ümmühan Zeynep Bilgili’nin üzerinde çalıştığı TÜBİTAK destekli projesi, Türkiye’de ilk kez bebekten anneye geçen alyuvar miktarının tam olarak ölçülmesini sağlayacak ve kan uyuşmazlığı tedavisine kesin çözüm getirecek.

4.06.2021Haber
Son dakika haberi: Türkiyede bir ilk Tedavide kesin çözüm olacak...

Son dakika haberi: Türkiye'de bir ilk! Tedavide kesin çözüm olacak...

Tıp fakültesi 5'inci sınıf öğrencisi Ümmühan Zeynep Bilgili’nin üzerinde çalıştığı TÜBİTAK destekli projesi, Türkiye’de ilk kez bebekten anneye geçen alyuvar miktarının tam olarak ölçülmesini sağlayacak ve kan uyuşmazlığı tedavisine kesin çözüm getirecek.

4.06.2021Gündem
Alel Gen Nedir Sayısı Nasıl Bulunur Alel Gen Nerede Bulunur Alel Gen Özellikleri

Alel Gen Nedir Sayısı Nasıl Bulunur? Alel Gen Nerede Bulunur? Alel Gen Özellikleri

İnsanların pek çok özelliği genetik yapısı üzerinden ortaya çıkar. Ama bu genetik yapının çeşitlilik göstermesi de Alel gen olarak adlandırılır. Genetik olarak insanlar farklı özellikler taşır. Buna bağlı olarak insanlar çeşitli özellikler sayesinde değişik görüntülere sahip olur. Alel gen nedir sayısı nasıl bulunur? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

26.05.2021Araştırma
Sınır ötesi hayat pazarlığı

Sınır ötesi hayat pazarlığı

Suriyeli çiftin oğlu Tamer’e karaciğer nakli gerekiyordu. Uygun donör olarak sadece babanın Suriye’de yaşayan ilk eşi görünüyordu. Kadın karaciğerinden parça vermeyi ancak çocukları da Türkiye’ye getirilirse kabul etti. Tamer, hem doktorların hem bürokratların el ele verdiği sınır ötesi bir operasyonla hayata döndü.

6.05.2021Gündem
Koronavirüs geçirip aşı olanlarda antikor düzeyi 3 kat arttı

Koronavirüs geçirip aşı olanlarda antikor düzeyi 3 kat arttı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'da yapılan araştırmada koronavirüs aşısının önemi ortaya çıktı. Araştırmaya göre koronavirüse yakalanıp atlattıktan sonra aşı olanların antikor düzeyinin 3 kat arttığı ortaya çıktı.

3.05.2021Haber
Cerrahpaşada çok önemli koronavirüs aşısı araştırması: 3 kat arttı

Cerrahpaşa'da çok önemli koronavirüs aşısı araştırması: 3 kat arttı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'da yapılan araştırmada koronavirüs aşısının önemi ortaya çıktı. Araştırmaya göre koronavirüse yakalanıp atlattıktan sonra aşı olanların antikor düzeyinin 3 kat arttığı ortaya çıktı.

3.05.2021Gündem
18 Mart hatıra künyesi oluşturma ekranı 18 Mart hatıra kolyesi ile güne anlam katın

18 Mart hatıra künyesi oluşturma ekranı! 18 Mart hatıra kolyesi ile güne anlam katın

18 Mart hatıra künyesi, Çanakkale Zaferi'nin kahramanı olan şehitlerimizin anıldığı bu günde büyük önem arz ediyor. 18 Mart Çanakkale Zaferi'nde şehit olan kahramanların anısına Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimleri ile oluşturulan sayfa üzerinden birkaç adımda kolayca künye oluşturmak mümkün olabiliyor. Ad soyad, doğum yeri, kan grubu, e-posta gibi bilgilerin girilmesiyle elde edilebilen 18 Mart hatıra künyesi, 18martetkinlikleri.com üzerinden alınıyor. İşte, 18 Mart hatıra künyesi oluşturma ekranı!

8.04.2021Gündem
Bilim insanları inceledi... Kan grubu Covid-19u etkiliyor mu

Bilim insanları inceledi... Kan grubu Covid-19'u etkiliyor mu?

Dünya Covid-19 aşısıyla hastalıkla mücadele etmeye çalışıyor. Bunun için hem aşılama hem de çeşitli aşılar geliştirilmeye devam ederken diğer yandan da Covid-19'un kan grupları ile arasındaki ilişkiyle ilgili de çalışmalar yapılıyor. Peki Covid-19 ile kan grupları arasında bir bağlantı söz konusu mu?

21.03.2021Gündem
Risk daha yüksek... Koronavirüs ile kan grubu arasında dikkat çeken ilişki

Risk daha yüksek... Koronavirüs ile kan grubu arasında dikkat çeken ilişki

"Blood Advances" dergisinde yayımlanan çalışmada özellikle kan grubu A olanların koronavirüse yakalanma riskinini daha yüksek olabileceği belirtildi. Öte yandan daha önce yapılan çalışmalarda, kan grubu 0 olanların Kovid-19'a karşı önemli ölçüde daha dirençli olduğu gözlenmişti.

4.03.2021Dünya
17 yıldır, tıraş olan müşterilerinin kan gruplarını not alıyor

17 yıldır, tıraş olan müşterilerinin kan gruplarını not alıyor

Gaziantep'te erkek kuaförlüğü yapan Erol Atlı (50), müşterilerinin kan gruplarını ve telefon numaralarını deftere kaydediyor. Atlı, 17 yıl önce bir müşterisinin kana ihtiyacı olan bir hastası için kendisinden yardım istediğini ve o günden sonra da gönüllü olarak bu işe başladığını belirterek, Şu anda 2 bini aşkın kişinin kan grubu ve telefonu mevcut. Kan ihtiyacı olanlar bana ulaşıyor, ben de kan grubu uyan kişilerin iletişim bilgilerini vererek kendilerine yardım ediyorum dedi.

17.02.2021Haber
Önce insan sonra politikacı

Önce insan sonra politikacı

Geçen hafta cuma günü öğleden önce cep telefonuma bir ‘acil’ mesaj geldi. Tabii aynı mesaj Almanya’nın çeşitli kesimlerindeki birçok medya mensubuna, haber ajanslarına, gazete, dergi, radyo ve televizyonlara da gitmişti. Mesajda, Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann’ın, eşinin hastalığı nedeniyle, sürdürülen seçim kampanyasından çekileceği yer alıyordu.

15.02.2021Avrupa
Uzmanlar uyarıyor: Büyüme ile gelişme aynı şey değildir

Uzmanlar uyarıyor: Büyüme ile gelişme aynı şey değildir!

Her anne babanın arzusu, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Sonrasında ise dilekleri, sağlıklı bir çocuk ve genç olması üzerinedir… Peki, onun sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesinde nelere dikkat etmeli? İşte bu sorunun yanıtını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi veriyor ve anne babaları uyarıyor “Büyüme ile gelişme aynı şey değildir!”

22.01.2021Çocuk-Aile
Planlı gebelik gibisi yok Hamilelik öncesi hangi testler yapılmalı

Planlı gebelik gibisi yok! Hamilelik öncesi hangi testler yapılmalı?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Anıl Kulaksız, planlı bir gebelik ile hamilelik süresince karşılaşılabilecek pek çok sorunun önüne geçilebileceğini belirtti.

6. Sınıf Fen Bilgisi Kan Grupları konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Kan Grupları konu anlatımı

Kan grupları konusu bilinmesi gereken önemli konulardan biridir. Kan grupları konusu 6. Sınıf fen bilimleri dersinin dolaşım sistemi konusuna ait olan bir alt başlıktır. 6. Sınıf fen bilgisi dersi kan grupları konu anlatımı nedir? İşte 6. Sınıf fen bilgisi dersi kan grubu konu anlatımı.

30.12.20206. SINIF
6. Sınıf Fen Bilgisi Kan Bağışı konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Kan Bağışı konu anlatımı

Günlük hayatta ihtiyaç duyulduğu zamanlarda insanlar arasında bir kan alış verişi sağlanabilir. Kan bağışı ile alakalı aradığınız tüm bilgileri sizler için derledik.

30.12.20206. SINIF
6. Sınıf Fen Bilgisi Dolaşım Sistemi konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Dolaşım Sistemi konu anlatımı

Fen Bilgisi derslerinin en önemli konularından birisi de “Dolaşım Sistemi” konusudur. Kalp, damar ve kan grupları gibi konuları kapsayan bu ders, vücudun sistemini de anlatmaktadır. İşte, tüm detaylar.

30.12.20206. SINIF
Son dakika... Bakan Soylu immün plazma bağışı yaptı... Salgını hafife almak belki de bu salgından daha büyük bir tehlike

Son dakika... Bakan Soylu immün plazma bağışı yaptı... "Salgını hafife almak belki de bu salgından daha büyük bir tehlike"

Bir süre önce yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan ve tedavisinin ardından sağlığına kavuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk Kızılay'a immün plazma bağışında bulundu.

15.12.2020Gündem
Dikkat çeken araştırma… Koronavirüsün seyrinde kan grubu önemli rol oynuyor

Dikkat çeken araştırma… Koronavirüsün seyrinde kan grubu önemli rol oynuyor

Yapılan araştırmalar koronavirüs ile kan grupları arasındaki bağlantıya dikkat çekiyor. ABD’de yapılan bir araştırmanın sonuçları ilgili bilgiler aktaran İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Kaya, "0 kan grubundaki kişiler koronavirüsü daha hafif, B kan grupları ise ağır geçiriyor, kan grubu AB olanlarda ise can kaybı veya yoğun bakım sürecine daha fazla rastlanıyor. Ancak hangi kan grubuna sahip olursak olalım, tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor” dedi.

2.12.2020Sağlık
Dr. Betül Kaya: Sıfır kan grubuyum diye koronavirüs tedbirlerini bırakmayın

Dr. Betül Kaya: Sıfır kan grubuyum diye koronavirüs tedbirlerini bırakmayın

Yapılan araştırmalar koronavirüs ile kan grupları arasındaki bağlantıya dikkat çekiyor. ABD’de yapılan bir araştırmanın sonuçları ilgili bilgiler aktaran İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Kaya, "0 kan grubundaki kişiler koronavirüsü daha hafif, B kan grupları ise ağır geçiriyor, kan grubu AB olanlarda ise can kaybı veya yoğun bakım sürecine daha fazla rastlanıyor. Ancak hangi kan grubuna sahip olursak olalım, tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor” dedi.

2.12.2020Gündem
Kan grubu çeşidinin koronavirüsten koruyucu bir yönü var mı

Kan grubu çeşidinin koronavirüsten koruyucu bir yönü var mı?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kan grupları ile Covid-19 arasındaki ilişkiye dair, "Hangi kan grubu olursa olsun, her ne kadar çalışmalarda belirli kan gruplarında hastalarda daha nadir olduğu gösterilmiş olsa da tedbirler tüm kan grupları için aynıdır. Kişinin kan grubu ne olursa olsun, kan grubunun koronavirüsten koruyucu bir yönü yoktur" dedi.

30.11.2020Sağlık
Son dakika haberi: Kan grubu koronavirüsten korur mu Bilim Kurulu üyesi bu soruyu yanıtladı

Son dakika haberi: Kan grubu koronavirüsten korur mu? Bilim Kurulu üyesi bu soruyu yanıtladı!

Son dakika haberi.. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kan grupları ile Covid-19 arasındaki ilişkiye dair, "Hangi kan grubu olursa olsun, her ne kadar çalışmalarda belirli kan gruplarında hastalarda daha nadir olduğu gösterilmiş olsa da tedbirler tüm kan grupları için aynıdır. Kişinin kan grubu ne olursa olsun, kan grubunun koronavirüsten koruyucu bir yönü yoktur" dedi.

29.11.2020Gündem
Organ bağışını azaltan yanlış inanışlar var

Organ bağışını azaltan yanlış inanışlar var

Organ bağışı, nakil sırasında yıllarca beklemek zorunda kalan hastaların ve hasta yakınlarının kıymetini en iyi bildiği konular arasında. Sağlık Bakanlığı verilerine göre şu anda yaklaşık 25 bin kişinin organ beklediği ülkemizde organ nakil oranları ne yazık ki gelişmiş ülkelerdeki oranların çok altında.

4.11.2020Sağlık
Oyuncu Tuvana Türkay duyurdu: COVID19 testim negatif

Oyuncu Tuvana Türkay duyurdu: COVID19 testim negatif!

Geçtiğimiz haftalarda Londra'ya giden oyuncu Tuvana Türkay, koronavirüse yakalandı. 16 gün karantinada kalan oyuncu hastalığı yendiğini açıkladı.

1.11.2020Magazin
Hangi Kan Grupları Covid-19a Karşı Daha Dirençli

Hangi Kan Grupları Covid-19'a Karşı Daha Dirençli?

Danimarka’da yürütülen bir araştırmada bilim insanları, bazı kan gruplarının diğerlerine göre korona virüse (Covid-19) daha dirençli olduğunu tespit etti.

20.10.2020İyi Yaşam
Son dakika haberi: Bu kan grubuna sahipler dikkat Koronavirüse yakalanma riski daha yüksek..

Son dakika haberi: Bu kan grubuna sahipler dikkat! Koronavirüse yakalanma riski daha yüksek..

Koronavirüs salgını tüm dünyaya yayılmaya ve can almaya devam ederken bilim insanları da corona virüsü daha iyi anlayabilmek ve hızlı bir şekilde yayılmasını engelleyebilmek için çalışmalar yapmaya devam ediyor. Gelen son dakika haberine göre, yeni yapılan iki çalışmanın sonucunda dikkat çeken bir analiz ortaya çıktı. Sahip olduğumuz kan grubuyla covid-19 yakalanma riskimiz arasında bir bağlantı olabilir...

16.10.2020Dünya
Hamilelikte kan uyuşmazlığının bebeğe etkileri nelerdir

Hamilelikte kan uyuşmazlığının bebeğe etkileri nelerdir?

Kan uyuşmazlığı, anne ve bebek arasındaki kan grubu farklılıklarına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yıldız Eren Çetin, gebelikte kan uyuşmazlığı ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

8. Sınıf Fen Bilimleri Dna Ve Genetik Kod konu anlatımı

8. Sınıf Fen Bilimleri Dna Ve Genetik Kod konu anlatımı

Öğrencilerin derslerini iyi anlayabilmesi için konu eksiklerinin olmaması önemlidir. Fen Bilgisi öğrencilerin yaşadığı çevreyi, günlük olayları hatta kendi vücut sistemlerine daha bilimsel bir gözle bakmasını sağlar. Bu alanda çalışmalarında doğru bir şekilde yapılabilmesi için bazı püf noktalarının özellikle dikkat edilmelidir. 8. Sınıf Fen Bilimleri DNA ve Genetik Kod konu anlatımı araştırmaları yapanlar için işte detaylar.

24.09.20208. SINIF

Büyüme ile gelişme aynı şey değil

Her anne babanın arzusu, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Sonrasında ise dilekleri, sağlıklı bir çocuk ve genç olması üzerinedir… Peki, onun sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesinde nelere dikkat etmeli? İşte bu sorunun yanıtını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi veriyor ve anne babaları uyarıyor “Büyüme ile gelişme aynı şey değildir!”

Yenidoğan bebeklerde sarılık neden olur ve belirtileri nelerdir

Yenidoğan bebeklerde sarılık neden olur ve belirtileri nelerdir?

Zamanında doğan bebeklerin yüzde 60’ında; erken doğan bebeklerin ise yüzde 80’inde görülen yenidoğan sarılığı ile ilgili bilgiler veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Zeynep Cerit, hastalığın genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalmadan 7-10 günde kendiliğinden düzeldiğini, ancak bazı durumlarda bilirubinin yüksek seviyelere ulaşıp beyin hasarına neden olabileceğini, bu sebeple yenidoğan bebeklerde sarılığın erken tespitinin ve takibinin oldukça önemli olduğunu belirtti.

Son dakika haberler... Kurban Bayramında kısıtlama var mı Okullar açılacak mı Bakan Koca açıkladı...

Son dakika haberler... Kurban Bayramı'nda kısıtlama var mı? Okullar açılacak mı? Bakan Koca açıkladı...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. "Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranının %40 olduğu ileri sürülüyor." diyen Bakan Koca, "Bu oran, gerçeğin yarısını bile ifade etmekten çok uzaktır. Doğru sonuç verme oranı %90'ın üzerindedir." diye konuştu. Okulların açılmasına ilişkin de konuşan Bakan Koca, "Bu eğitim uzaktan mı, hibrit eğitim tarzında mı, karma mı olacağı konusunda Milli Eğitim Bakanlığımız ve Bilim Kurulu irtibat halinde. Gerektiğinde illere özel farklı yaklaşımlar da devreye girebilir. Burada önemli olan eğitimin 31 Ağustos'ta başlayacak olması. Ama bunun ne şekilde olacağı 1-2 hafta içinde açıklaması daha net yapılmış olur." dedi. Bakan Koca, 65 yaş üstüne uygulanan kısıtlamalar ile ilgili de "Bayram sonrası erken dönemde bu kısıtlamaları kaldırma noktasında Bilim Kurulunun yaklaşımı var. Bayram sonrasında duyuruyu yapmış olacağız" ifadelerini kullandı.

29.07.2020Gündem
Koronavirüste çığır açacak gelişme

Koronavirüste çığır açacak gelişme!

Koronavirüs salgını can almaya devam ederken bilim insanları da virüsün insanlara nasıl bulaştığı ve hasta ettiği konusunda araştırmalar yapıyor. Elde edilen yeni bilgiler ise Covid-19'la ilgili büyük ses getirecek gibi görünüyor.

17.07.2020Dünya
E-Nabız şifresi nasıl alınır E-Nabız sağlık geçmişim işlemleri

E-Nabız şifresi nasıl alınır? E-Nabız sağlık geçmişim işlemleri

E-Nabız şifresi nasıl alınır sorusu yüzlerce kişi tarafından oldukça merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerine vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebilecekleri uygulama olan e-Nabız'da birçok güzel imkan yer alıyor. Peki, E-Nabız şifresi nasıl alınır? E-Nabız'a nasıl giriş yaparım?

17.07.2020Gündem
Minik Liya’nın hayata tutunabilmesi için kök hücre nakli olması gerekiyor

Minik Liya’nın hayata tutunabilmesi için kök hücre nakli olması gerekiyor

İngiltere’de yaşayan bir Türk çiftin Akut Miyeloid Lösemi (AML) teşhisi konulan 21 aylık kızları Liya’nın iyileşebilmesi için kısa sürede kök hücre nakli olması gerekiyor.

14.07.2020Avrupa
Son dakika haberler... Prof. Dr. Ceyhandan flaş sözler: Toplum bağışıklığı hikaye... Bu mümkün değil

Son dakika haberler... Prof. Dr. Ceyhan'dan flaş sözler: Toplum bağışıklığı hikaye... Bu mümkün değil

Tıp dergisi Lancet'de yayımlanan bir araştırmanın sonucu nüfusun önemli bir kesiminin koronavirüse yakalanması ve iyileşmesi ile oluşması beklenen sürü bağışıklığı kavramından söz edilemeyeceğini gösteriyor. CNN TÜRK canlı yayınına katılan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da konuşulmaya başlanan 'toplum bağışıklığı' konusuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ceyhan, "Biz bu virüsle her ay 1000 tane vaka görerek gidersek eğer 11 yılda toplum bağışıklığı bitiyor, salgın bitiyor. Dolayısıyla toplum bağışıklığı hikaye, yani masal. Bu mümkün değil." ifadelerini kullandı. Öte yandan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da Twitter hesabından koronavirüse karşı en riskli kan grubunu açıkladı.

8.07.2020Gündem
Son dakika haberler: Sokağa çıkma yasağı olacak mı Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan kısıtlama açıklaması

Son dakika haberler: Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan kısıtlama açıklaması

Son dakika haberler... Koronavirüs Bilim Kurulu, yeni tip koronavirüs ile mücadelede son durumu ve tedbirleri görüşmek üzere video konferans yöntemiyle toplandı. Bakan Koca toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Koca, "(YKS) Sınavın, ne getireceği meçhul bir zamandansa şimdi yapılmasına ilgili kurullar tarafından karar verilmesi doğru görünmektedir." dedi. Bakan Koca sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili olarak, '''Belki iller bazında, ilçe bazında bir kısıtlama olabilir ama ülke genelinde düşünmüyoruz'' dedi.

25.06.2020Gündem
Anne Karnındaki Bebeğin Tek Çaresi Kan Nakli Olabilir

Anne Karnındaki Bebeğin Tek Çaresi Kan Nakli Olabilir!

Anne karnındaki bebeğe kan verme konusu, bebek için bazı durumlarda hayati önem taşıyan ve birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz kan verme işlemi ile ilgili merak edilen tüm detayları açıkladı.

Koronavirüs kan gruplarına göre farklılık gösteriyor mu Bazı kan grupları virüste daha mı riskli Fahrettin Koca açıkladı

Koronavirüs kan gruplarına göre farklılık gösteriyor mu? Bazı kan grupları virüste daha mı riskli? Fahrettin Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada basın mensuplarından gelen bir soru üzerine.. Kan gruplarının virüs bulaşında ne kadar etkili olduğunun sorulması üzerine açıklamada bulundu. Peki Koronavirüs kan gruplarına göre farklılık gösteriyor mu?

24.06.2020Gündem
Son dakika... Sağlık Bakanlığı açıkladı Sinema ve tiyatrolar için yeni önlemler

Son dakika... Sağlık Bakanlığı açıkladı! Sinema ve tiyatrolar için yeni önlemler

Sağlık Bakanlığı'nca 'Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi' güncellenerek yeni başlıklar eklendi. Buna göre sinema, tiyatro ve diğer kültürel etkinliklerde biletleme işlemlerinin online ortamda yapılacağı, salon kapasitesinin yüzde 60'ı aşmayacağı, kulis ziyaretlerinin yapılmayacağı, salon klimalarının çalıştırılmayacağı belirtildi.

24.06.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Gebelik takibi nasıl olmalı?

Gebelik takibi anne ve bebek için çok önemli bir süreçtir. Gebelik takibi süresince kendi sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığı izlenir, beslenme ve aktivite yönergeleri sağlanır, doğum ve doğum sırasında neler bekleyeceğinizi açıklanır ve bebeğin bakımı ve beslenmesi konusunda ipuçları sunulur.

1.06.2021

Sperm nedir? Nasıl oluşur?

Erkek üreme hücresine sperm denir. Sperm bir sıvı ile karışarak vücuttan dışarıya atılır. Buna meni veya semen denir.

9.05.2021

Veriler gerçekten güvende mi?

“Veri Güvenliği” kavramı son yıllarda birçok kavramdan daha fazla değer kazanmış durumda. Oysa bundan 3-5 yıl önce firmaların önemsediği tek şey büyümekte olan veriydi. Hala verinin büyümesi önemli olsa da üretilen verinin güvenliği çok daha önemli hale gelmeye başladı. Her şeyden önce “Veri nedir?” Bunu irdelemek faydalı olabilir.

5.01.2021

Durum vahim

Son rakamlar pandemide gidişin maalesef vahim bir noktaya ulaştığını gösteriyor.

30.11.2020

Mabel Matiz’in yeni klibi

Mabel Matiz’in “Toy” adlı yeni şarkısı ve klibine dair YouTube’daki en çarpıcı yorumlardan biri şöyle:Postmodern bir ilahi gibi.Gerçekten de şarkıda öyle bir hava var.

18.10.2020

‘Milletvekili olmasaydı şimdi hapisteydi’

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’ iddiasıyla fezleke düzenledi. Mağdur kadın yerel seçim çalışmalarında milletvekilinin tecavüzüne uğradığını iddia ederken Çelik iddiaları ‘Komplo’ diyerek yalanlıyor. Olay neden yaklaşık 2 yıl sonra şimdi ortaya çıktı? Deliller ne anlatıyor? Adli Tıp Uzmanı Nevzat Alkan ile konuştum.

20.07.2020