EKSTRA
MENÜ

Kamu

Kamu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kamu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 147.890 Kamu haberi bulunmuştur.

Kamu Haberleri

AB dijital cüzdan kullanmayı planlıyor

AB dijital cüzdan kullanmayı planlıyor

Avrupa Birliği (AB), vatandaşların çeşitli hizmetlerden güvenli biçimde faydalanması için içine kimlik, ehliyet, diploma ve banka hesabı yüklenebilen "dijital cüzdan" kurulmasını teklif etti.

3.06.2021Ekonomi
Çevrim İçi Pardus Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

Çevrim İçi Pardus Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu

Türkiye Açık Kaynak Platformu tarafından yürütülen “PARDUS’un Yaygınlaştırılması” Projesi kapsamında 12-23 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Çevrim İçi Pardus Yarışması”nda ilk üçe giren ekipler ödüllerini aldı.

3.06.2021Teknoloji
Yoğun bakıma girip doktor ve hemşirelere saldırmışlardı Cezaları belli oldu

Yoğun bakıma girip doktor ve hemşirelere saldırmışlardı! Cezaları belli oldu

Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'nde babalarının ölüm haberini alınca yoğun bakım servisine girip, doktor ve hemşirelere saldıran 3 kız kardeşin yargılanması tamamlandı. Kız kardeşlerden Hanife Y.'ye 4 ay 20 gün hapis ve 12 bin 420 lira adli para cezası verildi. Davada yargılanan diğer kardeşler Sema Ü. ve Semiha Ç. beraat etti. Doktora tokat atan hasta yakınlarının yoğun bakım odasındaki hemşire Esma Yel'e de "Babamı bu ellerle mi öldürdün?" diye bağırarak defalarca tokat atıp parmaklarını büktüğü iddia edildi.

3.06.2021Gündem
Tüketici alışkanlıkları değişti

Tüketici alışkanlıkları değişti!

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, tüketici alışkanlıklarının pandemi döneminde değiştiğini belirterek, "Nokta atışı gelip alışveriş yapıp gidiyorlar." dedi.

3.06.2021Ekonomi
Mera ıslahı yaptırılacak

Mera ıslahı yaptırılacak

Orman Bölge Müdürlüğü’nce Artvin Merkez İlçesi Yukarı Maden Köyü Yaylası Mera Islahı yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek.

3.06.2021Ekonomi
Adalet Bakanı Gül: Gerekçeli karar hakkı adil yargılamanın en önemli boyutu

Adalet Bakanı Gül: Gerekçeli karar hakkı adil yargılamanın en önemli boyutu

ADALET Bakanı Abdulhamit Gül, "Gerekçeli karar hakkı adil yargılanma hakkının en önemli boyutunu oluşturmaktadır. Nitekim hem Anayasa Mahkemesi (AYM) hem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) en fazla ihlale konu olduğumuz husus gerekçeli kararlar sebebiyledir" dedi.

3.06.2021Gündem
KEP nedir TÜRKKEP KEP başvurusu nasıl yapılır

KEP nedir? TÜRKKEP KEP başvurusu nasıl yapılır?

KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) sisteminin önemi pandemi süreciyle birlikte daha net gözler önüne serildi ve bu süreç gösterdi ki yeni dünyanın dijital ortam üzerine şekillendiği gelecekte KEP’i olmayan kalmayacak. E-Dönüşümün Güven Kurumu Türkkep, 200’e yaklaşan bayisiyle Türkiye’nin hemen her ilinde hizmet veriyor.

3.06.2021Ekonomi
Vodafone, FGSnin yüzde 50sini satın aldı

Vodafone, FGS'nin yüzde 50'sini satın aldı

Vodafone, geleneksel Sabit Ses Santrali (PBX) altyapısını yeni nesil çözümlerle buluta taşıyan yerli teknoloji ve yazılım şirketi FGS’nin %50’sini satın aldı. FGS, Türkiye’deki tüm sektörlere hizmet veren bir firma olmaya devam edecek. %100 Türk şirketi olan FGS’nin ürün ve hizmetleri diğer Vodafone ülkelerine de ihraç edilecek.

3.06.2021Teknoloji
KPSS başvuruları ne zaman bitiyor  İşte KPSS ücreti ve ücretin yatırılacağı bankalar

KPSS başvuruları ne zaman bitiyor? İşte KPSS ücreti ve ücretin yatırılacağı bankalar

KKamu Personel Seçme Sınavı (2021-KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik başvuruları başladı.Kamu Personel Seçme Sınavı A Grubu ve Öğretmenlik başvuruları, ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden alınıyor. Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2021-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Kılavuzu'nda yer alıyor. Peki, 2021 KPSS ücreti ne kadar? KPSS ücreti hangi bankalara yatırılıyor?

3.06.2021Gündem
Çağlayan Adliyesi çevresinde basın açıklaması ve gösteri gibi etkinlikler 1 gün süreyle yasaklandı

Çağlayan Adliyesi çevresinde basın açıklaması ve gösteri gibi etkinlikler 1 gün süreyle yasaklandı

Kağıthane Kaymakamlığı, Çağlayan Adliyesi meydanı ve çevresinde gerçekleştirilmesi planlanan eylem, gösteri, toplanma, toplantı, basın açıklaması ve oturma eylemi gibi etkinliklerin 1 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

3.06.2021Gündem
KPSS-2021/6 tercihleri için verilen süre doluyor: Ticaret Bakanlığı sözleşmeli personel alımı başvuruları nasıl yapılacak

KPSS-2021/6 tercihleri için verilen süre doluyor: Ticaret Bakanlığı sözleşmeli personel alımı başvuruları nasıl yapılacak?

Ticaret Bakanlığı sözleşmeli personel alımı KPSS tercihleri için verilen süre doluyor. Ticaret Bakanlığı sözleşmeli personel alımı için başvuruda bulunacak adayların, 6 Eylül 2020 ve 25 Ekim 2020 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2020-KPSS Lisans, 2020- KPSS Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor. Peki, KPSS-2021/6 tercihi nasıl yapılır?

3.06.2021Gündem
AB aday ülkelere para dağıtacak

AB aday ülkelere para dağıtacak

AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu, 2021-2027 yıllarında sağlanacak IPA III fonları konusundaki müzakerelerde uzlaşı sağladı.

3.06.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Son dakika haberi... AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri, belediyeler ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına 30 Nisan 2021'e kadar olan bazı borçlar yapılandırılacak. Belediyelerin su, atık su ve katık atık ile sunduğu bazı hizmetlerden kaynaklanan ücret alacakları, aldığı bazı paylar; büyükşehir belediyelerinin katı atık ücretleri ile su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında olacak. Düzenleyici ve denetleyici kurumlarca verilen idari para cezaları, Kovid-19 ile mücadele kapsamında verilen idari para cezaları ile tütün ve tütün mamulleri kullanımından kaynaklanan idari para cezaları kapsam dışında olacak. Her bir taşıt için motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10'unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek. Yapılandırılacak tutarların, kanunda öngörülen süre ve şekilde ödenmemesi halinde vade tarihinde değişiklik yapılmayacak.

3.06.2021Ekonomi
Son dakika haberi: İsrailde flaş gelişme Netanyahu dönemi sona eriyor

Son dakika haberi: İsrail'de flaş gelişme! Netanyahu dönemi sona eriyor

Son dakika haberine göre, İsrail’de 12 yıldır başbakanlık koltuğunda oturan Binyamin Netanyahu’nun rakipleri Yesh Atid (Gelecek Var) ile Yamina Partisi'nin liderliğindeki muhalefet partileri koalisyon hükümetini kurma konusunda anlaşmaya vardı. Öte yandan İsrail'de ilk kez bir Arap partisi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun rakipleri Yesh Atid ile Yamina Partisi'nin liderliğindeki muhalefet partilerinin kurmakta anlaştığı hükümete katılacak.

2.06.2021Dünya
Tüzük Nedir, Nasıl Yazılır Tdkya Göre Tüzük Kelimesi Ne Anlama Gelir Tüzük Sözlük Anlamı

Tüzük Nedir, Nasıl Yazılır? Tdk'ya Göre Tüzük Kelimesi Ne Anlama Gelir? Tüzük Sözlük Anlamı

Tüzük kelimesi kullanım alanları daha çok resmi işlerde yer alan bir kelime olmaktadır. Tüzük kelimesi nedir, nasıl yazılır? Türk Dil kurumuna göre tüzük kelimesi ne anlama gelmektedir hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

2.06.2021Sözlük
Baro Nedir Tdkya Göre Baro Kelimesi Ne Anlama Gelir Baro Sözlük Anlamı

Baro Nedir? Tdk'ya Göre Baro Kelimesi Ne Anlama Gelir? Baro Sözlük Anlamı

Baro kelimesi Türkçeye Fransızcadan geçmiş olan kelime manası Fransızca olarak demir parmaklık olan bir kelimedir. Baro nedir? Baro kelimesinin Türk Dil kurumuna göre anlamı nedir ve baro kelimesinin sözlük anlamı hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

2.06.2021Sözlük
MSÜ sözleşmeli personel alımı başvuru sonuçları açıklandı İşte, başvuru detayları

MSÜ sözleşmeli personel alımı başvuru sonuçları açıklandı! İşte, başvuru detayları

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) personel alımı başvuru sonuçları açıklandı. Destek personeli adı altında gerçekleşen MSÜ personel alımı başvurusu için sonuçları açıklayan Milli Savunma Bakanlığı, personel temin dairesi başkanlığı aracılığıyla duyuruları gerçekleştirdi. İşte, MSÜ sözleşmeli personel alımı başvuru işlemleri ve sonuçları hakkında detaylı bilgiler

2.06.2021Gündem
2021 KPSS başvurusu ne zaman bitecek İşte Lisans KPSS başvuru ve sınav takvimi

2021 KPSS başvurusu ne zaman bitecek? İşte Lisans KPSS başvuru ve sınav takvimi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2021-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı'nın Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu ile Eğitim Bilimleri oturumu 1 Ağustos, Alan Bilgisi oturumları 7 ve 8 Ağustos, Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) oturumu ise 15 Ağustos'ta uygulanacak. Peki, KPSS başvurusu ne zaman bitecek? KPSS başvuru ücreti hangi bankaya yatacak?

2.06.2021Gündem
Metrobüs dış cephe alanları reklam için kiraya verilecek

Metrobüs dış cephe alanları reklam için kiraya verilecek

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından 650 adet solo otobüs ve 100 adet metrobüs olmak üzere toplam 750 aracının dış cephe giydirme alanları reklam alanı olarak kiraya verilecek.

2.06.2021Ekonomi
Dijital takiple pamukta verim arttı

Dijital takiple pamukta verim arttı

Şanlıurfa'da kamu-üniversite iş birliği ile hayata geçirilen projeyle teknoloji kullanılarak dijital ortamda takibi yapılan pamuk üretiminde su, gübre, ilaç kullanımı düşerken verimde yüzde 6 artış yaşandı.

2.06.2021Ekonomi
Bakan Muş: 200 milyar dolar aşılabilir

Bakan Muş: 200 milyar dolar aşılabilir

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, mayıs ayı dış ticaret rakamlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Muş ihracatın 2021 yılında 200 milyar doların üzerine çıkabileceğini söyledi.

2.06.2021Ekonomi
Son dakika: Heyecanlandıran açıklama: Erdoğan ilk defa söyleyeceğim dedi, yeni müjde geliyor..

Son dakika: Heyecanlandıran açıklama: Erdoğan 'ilk defa söyleyeceğim' dedi, yeni müjde geliyor..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında yeni anayasa çalışmaları, salgında normalleşme, terör örgütleriyle mücadele ve ekonomideki gelişmelere ilişkin soruları cevapladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetteki cumhurbaşkanı adayı tartışmalarıyla ilgili olarak, "Sıkıntı diğer tarafta. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar, bizi ilgilendirmiyor" ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca petrol ve doğalgaz aramalarıyla ilgili olarak bir 'müjde' açıklayacağını belirterek, " Cuma günü Zonguldak'ta bir müjde açıklayacağız. Zonguldak'ta Uzun Mehmet Camii'nin açılışını yapacağız. Oradan da Kanuni sondaj gemimizle bağlantımızı kuracağız. Oradan açıklamamızı yapacağız" dedi

2.06.2021Gündem
Yazılımcılar İzmir’den dünyaya kafa tutacak

Yazılımcılar İzmir’den dünyaya kafa tutacak

İzmir'in önde gelen kamu ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere özel sektör ile üniversitelerinin bir araya gelerek kurduğu Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Kümelenme Derneği (YABİSAK), kenti yazılımda dünyanın önemli merkezlerinden biri yapmayı hedefliyor.

2.06.2021Ekonomi
37.7 milyar TL’lik ek gelir paketi

37.7 milyar TL’lik ek gelir paketi

Ekonomi Reform Paketi’nin hedefleri arasında yer alan ve üçer aylık dönemler halinde kamuoyuna duyurulacak olan ‘Kamu Maliyesi Raporu’nun ilki, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde paylaşıldı.

2.06.2021Ekonomi
Hakemliğin Bosman’ı AİHM’nin Serkan Akal ve İbrahim Tokmak kararları

Hakemliğin Bosman’ı AİHM’nin Serkan Akal ve İbrahim Tokmak kararları

Klasman düşürülen Akal ve hakemliği bitirilen Tokmak AİHM’de açtıkları davaları kazandı.

2.06.2021Futbol
Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı... İşte Kabine Toplantısı sonrası bugün başlayan normalleşme planı detayları...

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı... İşte Kabine Toplantısı sonrası bugün başlayan normalleşme planı detayları...

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm Türkiye'nin beklediği normalleşme adımlarını Kabine Toplantısı sonrası madde madde açıkladı. Yeni normalleşme kararlarına göre, Haziran boyunca sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi ve cumartesi günü için akşam 22:00 ile sabah 05:00 arasında devam edecektir. Bu sınırlama cumartesi 22.00 ile pazartesi 05.00 arasında yani pazar gününü tam kapsayacak şekilde uygulanacak. Restoranlar ise sabah 07.00 ile akşam 21.00 arasında masaya servis yapılabilecek. Pazar günleri ise sadece paket servisi yapabilecek.

1.06.2021Gündem
Kamuda mesai saatleri değişti mi, esnek çalışma devam ediyor mu İşte kamu kurumlarında mesai saatleri

Kamuda mesai saatleri değişti mi, esnek çalışma devam ediyor mu? İşte kamu kurumlarında mesai saatleri!

Kamuda mesai saatleri, 1 Haziran'da başlayan yeni normalleşmenin ardından milyonlarca kamu çalışanının gündemine geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm Türkiye'nin beklediği normalleşme adımlarını Kabine Toplantısı sonrası madde madde açıkladı. Cumhurbaşkanı, daha önce uygulanan kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulamasına da değindi. İçişleri Bakanlığı'ndan yayınlanan genelgede ise kamuda uygulanmakta olan uzaktan ve dönüşümlü mesai sisteminin süreceği bildirildi. Peki, kamuda mesai saatleri nedir? İşte, kamu kurumlarında güncel mesai saatleri ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

1.06.2021Gündem
Ön Lisans KPSS sınavı ve başvurusu ne zaman İşte ÖSYMden gelen bilgiler

Ön Lisans KPSS sınavı ve başvurusu ne zaman? İşte ÖSYM'den gelen bilgiler

Üniversitelerin iki yıllık bölülerinden mezun vatandaşları ilgilendiren Ön Lisans KPSS oturumları için heyecan dorukta. Lisans düzeyi için başvuruların başlaması ile şimdi de Ön Lisans düzeyi oturumu başvuruları gündem oldu. Peki, Ön Lisans KPSS başvuruları ne zaman?

1.06.2021Gündem
Akdeniz Üniversitesi 11 sözleşmeli personel alacak

Akdeniz Üniversitesi 11 sözleşmeli personel alacak

Akdeniz Üniversitesi'ne bünyesine, sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca, giderleri özel bütçeden karşılanmak suretiyle Diş Hekimliği Fakültesinde istihdam edilmek üzere, ön lisans ve lisans mezunları için 2020 KPSS (B) grubu puan sıralamasına göre toplam 11 adet sözleşmeli personel alınacak.

1.06.2021Ekonomi
Dünya Sağlık Örgütünden koronavirüs hamlesi: Varyantların isimleri değişiyor

Dünya Sağlık Örgütü'nden koronavirüs hamlesi: Varyantların isimleri değişiyor!

Koronavirüs salgını alınan sıkı tedbirler ve aşılama kampanyalarıyla kontrol altına alınmaya çalışılırken Dünya Sağlık Örgütü korku yaratan Kovid-19 varyantları için dikkat çeken bir adım attı. DSÖ, bu kararı dünyanın çeşitli yerlerinde örneklerine rastlanan 'coğrafi damgalama' vakalarının önüne geçmek için aldığını açıkladı.

1.06.2021Dünya
Avrupa Kamu Savcılığı faaliyete başladı

Avrupa Kamu Savcılığı faaliyete başladı

Avrupa Birliği'nin (AB) bütçesine yönelik suçlarla ilgili cezai soruşturma ve kovuşturmalardan sorumlu savcılık makamı faaliyete başladı.

1.06.2021Ekonomi
Malezyada Kovid-19 nedeniyle tam karantina uygulaması başlatıldı

Malezya'da Kovid-19 nedeniyle tam karantina uygulaması başlatıldı

Malezya'da son günlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında görülen yoğun artışı önlemek üzere tam karantina uygulaması başlatıldı.

1.06.2021Dünya
8 soruda Vuhan laboratuvarı sırları... İki virüsü birleştirip daha tehlikelisini yaratmışlar

8 soruda Vuhan laboratuvarı sırları... İki virüsü birleştirip daha tehlikelisini yaratmışlar!

Koronavirüsün Çin'deki bir laboratuvardan yayıldığına dair senaryo günden güne güçlenirken, dikkatler Vuhan Viroloji Enstitüsü'ndeki araştırmalar üzerinde yoğunlaşıyor. Vuhan'ın büyük sırrı neydi? Merak edilenleri 8 soruda özetledik...

1.06.2021Dünya
2 otomotiv devinden flaş karar En az 14 gün üretimi durdurdular

2 otomotiv devinden flaş karar! En az 14 gün üretimi durdurdular

Toyota ve Honda, COVID-19 kapsamında tam kapanma kararı alan Malezya'da üretimi geçici olarak durdurduğunu duyurdu. Toyota'da açılış tarihi belli değilken, Honda 15 Haziran olarak açıklamada bulundu.

1.06.2021Ekonomi
Türkiye büyümede fark attı

Türkiye büyümede fark attı

Türkiye ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde beklentilerin biraz üzerinde yüzde 7 büyüdü. Vatandaşın tüketimi ve yatırımlar büyümede etkilioldu. Türkiye, yüzde 7’lik büyüme ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke olarak öne çıktı. İlk çeyrekteki yüzde 7’lik büyüme 2018 ilk çeyreğinden bu yana en yüksek büyüme rakamı oldu.

1.06.2021Ekonomi
‘Atatürk’e hakaret suçtur, rezalettir’

‘Atatürk’e hakaret suçtur, rezalettir’

İstanbul’u emperyalistlerin işgalinden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtardığını söyleyen CHP Sözcüsü Öztrak, “Bir emekli imam, Atatürk’e lanet okumaya cüret etti. O sözleri ettiği Ayasofya’yı, İstanbul’u, Rize’yi ve tüm memleketi emperyalistlerin işgalinden kurtaranın Atatürk olduğunu unutarak cehaletini sergiledi” dedi.

1.06.2021Gündem
Gevşemeden açılıyoruz

Gevşemeden açılıyoruz

Koronavirüsle mücadelede 1 Haziran itibarıyla yeni aşamaya geçtik. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dünkü kabine toplantısı sonrası bugünden itibaren uygulanacak kararları açıkladı: Sokağa çıkma yasağı saati hafta içi ve cumartesi günleri saat 22.00’ye çekildi. Hafta sonu yasak cumartesi saat 22.00’de başlayacak. Pazar gününü de kapsayan yasak pazartesi sabahı 05.00’e kadar sürecek. Lokanta, kafeterya, pastanelerde sabah 07.00, akşam 21.00 arasında masaya servis yapılabilecek. Çay bahçeleri, halı sahalar, kahvehaneler, lunaparklar, spor salonları pazar günü hariç akşam 21.00’e kadar açık olacak. Nikâh ve düğünler belirli şartlara uygun şekilde yapılabilecek. Üniversitelerde akademik takvim 13 Eylül’de başlayacak. Kararlar temmuz ayında vakalara göre yeniden gözden geçirilecek.

1.06.2021Gündem
TBB Başkanı Çakar: Başarılı ve dirençli performans

TBB Başkanı Çakar: Başarılı ve dirençli performans

Salgın döneminde büyümenin sürdürülmesi amacıyla bankaların önemli rol üstlendiğine dikkat çeken Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar, “Yakın zamanda yaşadığımız iç ve dış kaynaklı farklı nitelikteki şoklara benzer şekilde salgının yönetilmesinde de Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörü genel olarak başarılı bir direnç ve performans göstermiştir” dedi.

1.06.2021Ekonomi
Kamu işçileri için ilk teklif verildi

Kamu işçileri için ilk teklif verildi

Kamuda 600 binden fazla çalışanı yakından ilgilendiren kamu toplu iş sözleşmelerinde, konfederasyonların talepleri belli oldu. Türk-İş ve Hak-İş ortak hazırladıkları teklifte, halen asgari ücretin biraz üstünde olan en düşük ücretin brüt 4 bin 800 liraya çıkarılmasını talep etti. Bu iyileştirmeden sonra da 2020 yılı ilk 6 ayı için yüzde 20 zam talep ediliyor.

1.06.2021Ekonomi
Amerika, Avrupalı dostlarını Danimarka üzerinden dinlemiş

Amerika, Avrupalı dostlarını Danimarka üzerinden dinlemiş

Washington’un Danimarka’nın elektronik izleme sistemlerinden faydalanarak Alman ve Fransız yetkilileri dinlediği öğrenildi. Dinlenenler arasında Almanya lideri Merkel de var.

1.06.2021Dünya
Malezyada koronavirüs nedeniyle tam karantina uygulaması başlatıldı

Malezya'da koronavirüs nedeniyle tam karantina uygulaması başlatıldı

Malezya'da son günlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında görülen yoğun artışı önlemek üzere tam karantina uygulaması başlatıldı.

1.06.2021Dünya
Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamalardan muaf olan kişiler ve yerler belli oldu

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamalardan muaf olan kişiler ve yerler belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Bakanlık yayımladığı genelge sonrasında kısıtlamadan muaf olacaklar listesini yayınladı.

31.05.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Deniz salyası mavi vatan'a engel

İki, üç aydan beri deniz salyası haber ve yorumları yapılıyor. 

3.06.2021

Önce ağlayıp göçtük sonra çok sevindik

Okurlarımızdan Gökhan, Erhan ve Ebru Kurt’un imzaları ile tarafıma ulaşan e-postayı özetimle aktarıyorum

3.06.2021

Algı nedir nasıl düzeltilir

Salı günü Türkiye saatiyle 12.00’de sanal âlemde sıraya giren on binlerce insan, 365 gün sonra Barcelona’da düzenlenecek bir müzik festivalinin biletlerini birkaç saat gibi kısa bir süre içinde silip süpürdü.

3.06.2021

3 iyi haber

Tam 1 yıl önce, yani 2020 haziranında mutsuz ve umutsuzduk. Karşımızda ne olduğunu, nereden geldiğini ve ne ölçüde tahribat yapacağını bilmediğimiz “belalı bir virüs” vardı.

3.06.2021

Gölden su çeken hat yenilenirken...

Gemlik Gübre’nin İznik Gölü’den çektiği su, son dönemlerin sıkça tartışılan bir konusuydu.

2.06.2021

Son hadiselerden almamız gereken ders

Gelecekte Türkiye’nin siyasi tarihini bilimsel bir bakışla kaleme almaya çalışacak olan araştırmacılar, bugünlere de uzanacak şekilde yakın tarihimizdeki hadiseleri anlamaya ve izah etmeye çalışırken problemli bir alanla karşılaşacaklar.

2.06.2021

Akıllı kapı zilleri ile evler daha güvenli

1830’larda elektrikli kapı zilinin icat edilmesinden, yakın zamana kadar kapı zillerinin kullanım amacı birisi evinizi ziyaret ettiğinde sizi uyarmaktı. IoT (Internet of Things - Nesnelerin Interneti) teknolojisinin gelişmesi ile birlikte, bağlantı kazanan kapı zilleri “akıllanarak”, kamera özelliği ve mobil uygulama desteği ile birlikte komple bir ev güvenlik platformu halini aldı. Amazon, Google gibi teknolojinin öncü firmalarının bu alana olan ilgileri ve yaptıkları yatırımlar akıllı kapı zillerini, en popüler ve yaygın akıllı ev teknolojilerinden biri haline getirdi.

1.06.2021