MENÜ

Kakava

Kakava ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kakava haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 188 Kakava haberi bulunmuştur.

Kakava Haberleri

Çeribaşı tartışması büyüyor

'Çeribaşı' tartışması büyüyor

Romanların 'çeribaşı' tartışması giderek büyüyor. Edirne'de dün dün akşam iki kişinin adaylığını koyduğu çeribaşı seçimi yapıldı. Roman Halk Dansları Topluluğu Şefi ve Çeribaşı Mehmet Ali Körüklü ise ''çeribaşılığın'' Romanları temsil eden sembolik bir kültür olduğunu belirterek, ''Yeniden dün akşam 2 kişinin çeribaşı olmak için seçim düzenlemesi yasal değildir'' dedi.

27.05.2002Gündem
Kayahan kızıyla eşini sahnede barıştırdı

Kayahan kızıyla eşini sahnede barıştırdı

Kayahan, ilk evliliğinden olan kızı Beste Acar ile eşi İpek Acar'ı sahnede barıştırdı. Araları bir süredir açık olan ikiliyi Kakava Şenlikleri nedeniyle gittiği Kırklareli'nde çıktığı sahnede buluşturan Kayahan'ın yarattığı mutluluk tablosu, izleyenleri de duygulandırdı.

19.05.2003Kelebek
Bir mola kenti olmaktan öte: EDİRNE

Bir mola kenti olmaktan öte: EDİRNE

Bursa'dan sonra, İstanbul'dan önce, Osmanlı İmparatorluğu'na tam 92 yıl başkentlik yapmış ve günümüze dek en iyi şekilde korunarak gelebilmiş eski Osmanlı kentlerinden biri, Edirne. Balkan Yarımadası'nın güneydoğusunda, Trakya bölgesindeki kent, Tunca, Arda ve Meriç nehirlerinin birleştiği yere bakan konumu, Selimiye Camisi, Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve yılda milyonlarca insanın geçiş yaptığı sınır kapılarıyla, adını sıklıkla duyuruyor.

15.01.2004Gündem
Nerede kalınır Ne yenir

Nerede kalınır? Ne yenir?

Böylesine tarihi bir kentin, nitelikli otel sıkıntısı çekmesi şaşırtıcı ve üzücü. Edirne'de otel sorununun yanında, yıldız sıkıntısı da var denilebilir. En fazla iki yıldıza kadar çıkabiliyorsunuz. Oysa genelde otellerin işletmecileri ve personelleri son derece gayretli ve canayakın. Yine de Efe Hotel, Park Hotel ve yeni açılan Pera Konukevi, yer bulabilirseniz, gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek oteller.

16.01.2004Seyahat
Roman Kubat’ı çok sevdiler

Roman Kubat’ı çok sevdiler

Hollanda’da sahnelenen ‘Gül’ün Öpüşü’ adlı oyunda rol alan ve bir Roman gencini canlandıran Türk halk müziği sanatçısı Kubat, büyük övgü aldı.

4.05.2004Kelebek
İşkenceciler cezalandırılsın

İşkenceciler cezalandırılsın

CHP TBMM Grubu bir bildiri yayınlayarak, ABD ve İngiliz askerlerinin Irak’da savaş esirlerine uyguladığı şiddet ve işkenceyi kınadı.

5.05.2004Gündem
AB ülkeleriyle ortak bir noktamız daha ÇİNGENELER

AB ülkeleriyle ortak bir noktamız daha ÇİNGENELER

Çingeneler Avrupa’da 15 milyon olarak tahmin edilen nüfuslarıyla en büyük azınlık grubu. Kökleri Hindistan’a dayanan Çingeneler göç ettikleri Avrupa’da hep dışlanmalarına rağmen ayakta kalmayı başardılar. Ama şu anda Avrupa’da en düşük eğitim, en yüksek işsizlik seviyesine sahip, en fakir ve en marjinal azınlığı oluşturuyorlar.

7.05.2005Kelebek
Aşıklar buluşuyor

Aşıklar buluşuyor

Hüsnü Şenlendirici ve gizli aşk yaşadığı Deniz Seki ile 17. Kırklareli Karagöz ve Kakava Festivali'nde sahneye çıkacak.

2.05.2007Gündem
Sahne aynı oteller ayrı

Sahne aynı oteller ayrı

Hüsnü Şenlendirici ile yasak aşk yaşadığı iddia edilen Deniz Seki, aynı sahneyi paylaşacak ama ayrı otellerde kalıcaklar.

10.05.2007Gündem
Selin’den sitem

Selin’den sitem

Mustafa Denizli’nin kızı Selin Denizli, gazetecilerin sorularına yanıt verdi "Çok erkek arkadaşı olan biriyim"

10.05.2007Kelebek

"Hüsnü" diye çağırdılar

Kırklareli 17’nci Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali'nde ünlü klarnetçi Hüsnü Şenlendirici ile segilisi pop şarkıcı Deniz Seki yaklaşık 40 bin kişiye peş peşe konser verdi. Sahneye önce çıkan Şenlendirici kalabalığı klarnetiyle çaldığı parçalarla coşturdu. Daha sonra ‘Hüsnü’ tezahüratlarıyla sahneye çıkan Deniz Seki birbirinden güzel şarkılarını seslendirdi.

19.05.2007Kelebek
Olaylar ortaya çıkmadan anlaşmıştık

Olaylar ortaya çıkmadan anlaşmıştık

Hüsnü Şenlendirici ile Deniz Seki Kırklareli 17'nci Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali'nde sahneye çıktı.

19.05.2007Kelebek
Kızıl saç yakıştı

Kızıl saç yakıştı

Kırklareli Kakava Festivali kapsamında sahne alan Nil Karaibrahimgil, kızıla boyattığı saçlarıyla dikkat çekti. <1>Foto-galeri

21.05.2007Gündem
53üncü yaşını sahnede kutladı

53'üncü yaşını sahnede kutladı

Kakava Festivali'nin son gününde konser veren Nilüfer, yeni yaşını da sahnede kutladı.

2.06.2008Gündem
Kakava festivalinde pilav izdihamı

Kakava festivalinde pilav izdihamı

BAHARIN habercisi olarak kabul edilen ‘Kakava Şenlikleri’ Edirne'de renkli görüntülerin yanı sıra uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir izdihama sahne oldu.

5.05.2009Gündem
Kakava Şenliği şafakta başladı

Kakava Şenliği şafakta başladı

Edirneli Romanlar, baharın müjdecisi "Kakava Şenlikleri" nedeniyle sabah ezanından sonra Tunca Nehri’nin kıyısına akın etti.

6.05.2009Gündem
Hayatı severiz, hep gülümseriz

Hayatı severiz, hep gülümseriz

Trakya düzlüğüne sereserpe yayılmış, güzel bir kent Kırklareli. Tenhalığın, huzurun şehri. Halkı alçakgönüllü, büyük hırslardan, çekişmelerden, kavgalardan, gürültülerden uzak olmayı; barış içinde yaşamayı özellikle seçmiş. Düzenli, dingin yaşamın mutluluğu onlara yetiyor. Kırklareli için “mutluluğun ili” diyebiliriz. Sokakta yürürken bunu insanların yüzündeki ifadeden, gülümseyen bakışlardan anlayabiliyorsunuz.

5.07.2009Seyahat
Bahar sevinci hıdrellezle yaşanır

Bahar sevinci hıdrellezle yaşanır

Türkiye’nin en yaygın kutlanan, ritüeller, eğlenceler açısından en zengin bahar bayramı hıdrellez bu hafta başlıyor. Edirne’den Elbistan’a farklı etnik gruplar, ölmüşlerin ruhuna pilavlar pişirip dağıtacak, mutlu ve sağlıklı bir yaz için dileklerde bulunacak, panayırlarda eğlenerek yazı karşılayacak. Aslında Hıdrellez şölenleri 5-6 Mayıs’ta düzenleniyor. Ancak birçok ilde, katılımın artması amacıyla şölenler hafta sonuna kaydırılıyor. Hatta hıdrellez geleneğinin güçlü olduğu bölgelerde, köyler, mayısın beş hafta sonunda sırayla şenlikler düzenliyor. İşte bu coşkuyu yaşamak isteyenler için 10 şehirden 15 şölen adresi.

2.05.2010Seyahat
Romanlar Erdoğanı Kakavaya davet etti

Romanlar Erdoğan'ı Kakava'ya davet etti

Hıdırellez, Türk dünyasında ve Anadolu'da önemli bir kültürel öğe olmasına rağmen Romanlar arasında başka bir heyecanla bekleniyor ve kutlanıyor.

3.05.2010Gündem
EDİRNEDE KAKAVA COŞKUSU

EDİRNE'DE KAKAVA COŞKUSU

EDİRNE'de, baharın müjdecisi Kakava Şenlikleri nedeniyle sabah ezanından sonra Romanlar ile çok sayıda vatandaş Tunca Nehri'nin kıyısına akın etti. Nehir suyu ile yüzlerini yıkayıp dilek tutan Romanlar, göbek atıp eğlendi.Üzerlerine gelinlik giyen evlilik çağındaki genç kızlar ise kendilerine uygun bir eş istedi. Bazı vatandaşlar ise yazdıkları dilek kağıtlarını nehrin içine attı.

6.05.2010Haber
Bahar geldi, ahali coştu

Bahar geldi, ahali coştu

Baharın gelişini simgeleyen Hıdrellez için Türkiye’nin birçok yerinde kutlamalar, şenlikler yapıldı, insanlar yemekler yedi, yakılan ateşlerin üzerinden atlayıp dileklerde bulundu.

6.05.2010Gündem

Yazar Sonuçları