EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kadın Sağlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 7.085 Kadın Sağlığı haberi bulunmuştur.

Kadın Sağlığı Haberleri

Östrojen tedavisi tarihe karışıyor

Östrojen tedavisi tarihe karışıyor

Prempro markasıyla satılan östrojen hormonuyla ilgili olarak geçen hafta ortaya çıkan verileri ele alan Newsweek dergisi, hormon tedavisinin yarardan çok zarar getirdiğini, bu nedenle de östrojen çağının sona erdiğini ilan etti.

14.07.2002Kelebek
Östrojen Tedavisi Tarihe Karışıyor

Östrojen Tedavisi Tarihe Karışıyor

Kadınların menopoz sonrasında sağlıklı ve normal bir yaşam sürmek için yıllardır umutlarını bağladığı östrojen tedavisi artık tarihe karışıyor.

Göbek kordonu kanı yurtdışında donduruluyor

Göbek kordonu kanı yurtdışında donduruluyor

Bebeklerin göbek kordonu kanı, yurtdışındaki kordon kanı bankalarına gönderilerek donduruluyor. Bu işlemin amacı, hem bebekte hem de dokuların tutması halinde kardeşlerinde çıkabilecek bazı hastalıkların tedavisi. Başta lösemi gibi bazı kan hastalıkları olmak üzere 45'in üzerinde hastalığın tedavisinde göbek kordonundaki kök hücrelere başvuruluyor.

15.07.2002Gündem
Hormon tedavisinin yaldızı döküldü

Hormon tedavisinin yaldızı döküldü

Amerikan Kadın Sağlığı İnisiyatifi (WHI) tarafından yapılan araştırmanın sonuçları 17 Temmuz'da Amerikan Tabipler Birliği'nin yayın organı JAMA'da yayınlanıp, basında da geniş yer bulunca menopoz dönemindeki kadınlar arasında panik yaşandı.

20.07.2002Kelebek
Menopoz tedavinizi doktorunuzla tekrar planlayın

Menopoz tedavinizi doktorunuzla tekrar planlayın

Amerika Birleşik Devletleri'nde Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü (NHLBI) ve Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) östrojen ve progestin kombine hapının menopoz dönemindeki sağlıklı kadınlar üzerinde yararlı ve zararlı etkilerini belirleyebilmek için 8.5 yıl sürmesi planlanan çalışmaya zararlı etkilerin görülmesi üzerine 5 yıl 3 ayda son verdi. Planlanan zamandan yaklaşık 3 sene önce son verilen araştırmada, östrojen ve progestin kombine hapı kullanan menopoz sonrası dönemdeki sağlıklı kadınlarda, hormon ilacı kullanmayanlara göre meme kanseri, koroner kalp hastalıkları, inme (felç) ve pulmoner embolizm (akciğer embolisi) riskinin arttığı gösterildi.

Tehlikeli hormon tedavisine seçenekler

Tehlikeli hormon tedavisine seçenekler

Menopoz döneminde eksilen hormonları tamamlamak amacıyla kullanılan östrojen ve progesteron hormonları karışımının yarardan çok zarar verdiği kesinleşince tedaviler birbir kesilmeye başlandı...

29.07.2002Spor
Kemik erimesinin ilacı günde yarım litre süt

Kemik erimesinin ilacı günde yarım litre süt

Lilly İlaç Şirketi Kadın Sağlığı Birimi Medikal Danışmanı Dr. Sirel Gürbüz, menopoz sonrası kadınların korkulu rüyası haline gelen osteoporozdan, günde yarım litre süt ve en az yarım saatlik yürüyüşle korunmanın mümkün olduğunu bildirdi.

31.07.2002Kelebek
Kadın Sağlığına Dair En Mahrem Sorularınız ve Yanıtları

Kadın Sağlığına Dair En Mahrem Sorularınız ve Yanıtları

Birçok kadın sağlığı ile ilgili yaşadığı sorunları kimseyle paylaşamaz. Bunun sebebi o sorunu yalnızca kendisinin yaşıyor olması düşüncesidir çoğu zaman. Oysa sizinle aynı sorunları yaşayan milyonlarca insan var hayatta. İşte birçok kadının yaşadığı bu sorunlardan ve sorulardan bazılarını sizler için yanıtladık...

Zor insan yetiştiriyoruz hiç yüzünden kaybediyoruz

Zor insan yetiştiriyoruz hiç yüzünden kaybediyoruz

Ülkemizin büyük güçlüklerle yetiştirdiği bir değer daha önüne geçemediğimiz ‘‘Trafik canavarı’’na kurban gitti. Dr. Murat Taşdemir, Manisa'nın İshak Çelebi Beldesi yakınlarında geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

7.09.2002Gündem
Değerli bilim adamımızı kaybettik

Değerli bilim adamımızı kaybettik

Ülkemizin büyük güçlüklerle yetiştirdiği bir değer daha önüne geçemediğimiz ''Trafik canavarı''na kurban gitti. Dr. Murat Taşdemir, Manisa'nın İshak Çelebi Beldesi yakınlarında geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Tüp bebekler baba ve annesine son kez veda edecekler

Tüp bebekler baba ve annesine son kez veda edecekler

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi'nin kurucuları Dr. Işık ve Op. Dr. Murat Taşdemir'i kaybetmemizin haftasında, bebek sahibi yaptığı aileler ve bebekleri ile 19 Eylül 2002 Perşembe günü saat 12:00-14.00 saatleri arasında merkezimizde yapacağımız törende kendilerini bir kez daha anacağız. Acımızı paylaşmak isteyen tüm okuyucularımız törene davetlidir.

Kalite adaları

Kalite adaları

Türk şirketleri 10 yıldır verilen Avrupa Kalite Vakfı Ödülleri'ne (EFQM Ödülleri) son yedi yıldır katılıyor. Brisa, Netaş, Beksa, Beko, Arçelik, Eczacıbaşı Vitra ve Bosch ile büyük başarı kazanıldı. Türkiye, İngiltere'nin ardından en çok ödül alan ikinci ülke oldu. Hatta son iki yıldır ödül sürecini bir Türk yönetiyor. Siemens Türkiye'den üç yıllığına EFQM'e geçen Celal Seçkin, başarının 'münferit' olduğunu söylüyor. Ödül alan şirketleri Türkiye'nin 'kalite adaları' olarak tanımlıyor. EFQM'in Türkiye versiyonu KalDer'in 1998'de başlattığı Ulusal Kalite Hareketi'ne katılan şirket sayısı yaklaşık 750. Bunların yüzde 50'sini KOBİ'ler, yüzde 30'unu kamu kurumları oluştursa da 'kalite' yolunda daha çok yol almak gerekiyor.

9.11.2002Ekonomi
Baba adayı da aşeriyor

Baba adayı da aşeriyor

Araştırmalar, baba adaylarının da eşlerinin hamileliği boyunca ‘‘aşerme, bulantı ve kusma, kokuya karşı hassasiyet’’ gibi belirtilerle kendini gösteren ‘‘gebelik sendromu’’ yaşadığını gösteriyor.

3.01.2003Gündem
10 kadından 4ü hormon tedavisini kanser korkusuyla bırakıyor

10 kadından 4'ü hormon tedavisini kanser korkusuyla bırakıyor

Amerikan Kadın Sağlığı İnisiyatifi'nin (WHI) yürüttüğü araştırma sonuçları geçtiğimiz temmuz ayında açıklandığında, menopoz dönemindeki kadınlar arasında büyük panik yaşanmıştı. Rapora göre menopoz döneminde kullanılan östrojen artı progesteron içeren hormon ilaçları, meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini arttırıyordu.

18.01.2003Kelebek
Jinekolojik enfeksiyonların kısırlığa etkisi

Jinekolojik enfeksiyonların kısırlığa etkisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 ile Ferti-Jin Kadın Sağlığı Merkezi İşbirliğinde:Jinekolojik enfeksiyonların kısırlığa etkisi tartışılıyor...

Kadın sağlığı hakkında merak edilenler

Kadın sağlığı hakkında merak edilenler

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi ile Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) işbirliğinde 27 Şubat 2003 Perşembe günü saat 20:00'da derneğin salonunda gerçekleşecek seminerde, kadın sağlığı hakkında öğrenmek istediğiniz her sorunuz Op.Dr.Seval Taşdemir tarafından cevaplanacak.

Her aşerilenin yenmesi, sağlıklı değil

Her aşerilenin yenmesi, sağlıklı değil

Evli kadınlarla yapılan bir araştırmaya katılanların yarıdan fazlası, ''gebelerin aşerdikleri her şeyi yemesi gerektiğini'' belirtirken, uzmanlar ise bunun sağlığa zararlı olabileceği uyarısında bulundu. Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümran Sevil'in, evli 400 kadınla gerçekleştirdiği araştırma, hamilelerde görülen aşermede de geleneksel inançların etkili olduğunu ortaya koydu.

10.03.2003Gündem
Aşerilen her şeyi yemek zararlı olabilir...

Aşerilen her şeyi yemek zararlı olabilir...

Evli kadınlarla yapılan bir araştırmaya katılanların yarıdan fazlası, ´´gebelerin aşerdikleri her şeyi yemesi gerektiğini´´ belirtirken, uzmanlar ise bunun sağlığa zararlı olabileceği uyarısında bulundu.

Adan Zye Kadın Sağlığı

A'dan Z'ye Kadın Sağlığı

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi ile Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) işbirliğinde 18 Mart 2003 Salı akşamı saat 19:30'da derneğin salonunda gerçekleşecek seminerde, kadın sağlığı hakkında öğrenmek istediğiniz her sorunuz Op.Dr.Seval Taşdemir tarafından cevaplanacak. Seminerde "Kadın Sağlığı" başlığı altında aşağıdaki konular işlenecek:

İdrar kaçırmaya 30 dakikada son

İdrar kaçırmaya 30 dakikada son

Prof. Dr. Teksen Çamlıbel, kadınlarda görülen ve gülerken, öksürürken, egzersiz yaparken ya da ayağa kalkarken meydana gelen ‘‘Stres İdrar Kaçırması’’ hastalığının, lokal anestezi altında yapılan yarım saatlik bir operasyonla tedavi edilebildiğini açıkladı.

19.03.2003Kelebek
Gebelikte en sık sorulan sorular

Gebelikte en sık sorulan sorular

Gebelikte üç aylık dönemler halinde en sık sorulan sorular ve cevapları

Cinsel yönden aktif kadının yüzde 50’sinde HPV virüsü var

Cinsel yönden aktif kadının yüzde 50’sinde HPV virüsü var

Cinsel olarak aktif olan kadınların yüzde 50'den çoğunda, kısaca HPV (insan siğili virüsü) denilen virüsün bir ya da birçok tipine ait enfeksiyon izlerine rastlanıyor.

9.04.2003Gündem
Sadece şarkı söylemiyorum

Sadece şarkı söylemiyorum

Kadın sağlığı konusunda, kadınlarımızı bilgilendirmek amacıyla 15 yıldır çalışmalarına hiç ara vermeden sürdüren Nükhet Duru, son panelini Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde yaptı. ‘‘Bu benim vatanıma bir borcum’’ diyen Duru, ‘‘Allah sağlık verdikçe kadınlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğim’’ dedi...

11.04.2003Kelebek
Emzirme, anne bebek arasındaki bağı güçlendiriyor

Emzirme, anne bebek arasındaki bağı güçlendiriyor

Uzmanlar, emzirmenin önemini vurguluyor! Araştırmalar, hırpalanan ve sömürülen çocukların doğum sonrası erken dönemde annelerinden ayrılmak zorunda kalan ya da yakınlaşma sağlanamayan çocuklar olduğunu gösteriyor...

Feminist haber sitesinden Arapça yayın

Feminist haber sitesinden Arapça yayın

Kadın haklarıyla ilgili haber ve makalelerin yer aldığı New York merkezli "Women's eNews" sitesi, Arapça versiyonunu yayına verdi. Site yetkilileri, siteyi en çok ziyaret eden ülkeler sıralamasında ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada'dan sonra Suudi Arabistan'ın geldiğini farketmeleri üzerine Arap kadınları için kendi dillerinde yayın yapmaya karar verdiklerini belirtti.

22.04.2003Gündem
Hormon tedavisinden sonra kemik kaybını engelleyin

Hormon tedavisinden sonra kemik kaybını engelleyin!

Archieves of Internal Medicine'in haberine göre, yapılan bilimsel bir çalışma hormon tedavisini bıraktıktan sonra alendronat sodyum alan kadınların kemik kaybı yaşamadıklarını ve kemik yapımının gerçekleştiğini de gösteriyor!

Yazar Sonuçları

Kadınların kafası karıştı

GEÇTİĞİMİZ günlerde, menopoz döneminde eksilen hormonları tamamlamak amaçlı ilaç kullanan kadınların kafasını karıştıracak haberler yayınlandı.

18.07.2002

Jinekoloğumuzun Yeni Yanıtları

Jinekoloğumuz Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu kadın sağlığı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

27.11.2002

Cinsellik ve kadın sağlığı

Jinekoloğumuz Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu kadın sağlığı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

23.12.2002

Kadınların sorunları ile jinekoloğumuz ilgileniyor

Jinekoloğumuz Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu kadın sağlığı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

14.01.2003

Kadın sağlığı

Jinekoloğumuz Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu kadın sağlığı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

16.02.2003

Merak edilen sorular ve yanıtları

Jinekoloğumuz Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu kadın sağlığı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

14.03.2003