EKSTRA
MENÜ

Kadın Hastalıkları

Kadın Hastalıkları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kadın Hastalıkları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.672 Kadın Hastalıkları haberi bulunmuştur.

Kadın Hastalıkları Haberleri

Uzmanlar uyarıyor: Bebeğinizin yanında maske takın

Uzmanlar uyarıyor: Bebeğinizin yanında maske takın

Gizemli virüs Covid-19 ile ilgili araştırmalar devam ederken Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay, hamileler ve yeni doğum yapmış anneler için güncel koronavirüs rehberi hazırladı.

Düzensiz adet döngüsünün nedeni stres olabilir

Düzensiz adet döngüsünün nedeni stres olabilir

Kadınlar adet döngüsü, stres gibi dış etkenlerden çok kolay etkileniyor. Pandemi sürecinin yarattığı stresin de adet döngüsünü bozduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Rukset Attar, 21 günden daha kısa veya 35 günden daha uzun sürelerle adet görme, ara kanama, adet kanamasının fazla veya az olması, 7 günden uzun sürmesi, ilişki sonrasında kanama veya adet görememe durumlarının adet düzensizliği olarak tanımlandığını belirtti.

23.07.2020Sağlık
Aşırı sıcaklardan etkilenmemek için yaz hamilelerine 4 kritik uyarı

Aşırı sıcaklardan etkilenmemek için yaz hamilelerine 4 kritik uyarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Şeyma Yöney, hamilelikte ortaya çıkan baş dönmeleri ve tansiyon düşüklüğünün en sık sebeplerinden biri, kaybedilen sıvının yerine konmaması olduğunu söyledi.

Volkan Babacan baba oldu

Volkan Babacan baba oldu!

Başakşehir Futbol Takımı’nın kalecisi Volkan Babacan ile spiker Hilal Özdemir (Babacan) çiftinin, bugün ikiz kız bebekleri dünyaya geldi.

20.07.2020Futbol
Yumurta Rezervi Düşük Kadınlarda PRP Tedavisinin Faydaları

Yumurta Rezervi Düşük Kadınlarda PRP Tedavisinin Faydaları

Kök hücreler, uygun biyolojik uyarıyla vücudumuzdaki herhangi bir hücreye dolayısıyla yumurta hücresine de dönüşme yeteneğine sahip olağanüstü hücrelerdir. Bu dönüşümü sağlayan da kişinin kendi kanından elde edilen ve PRP (platelet rich plasma) adı verilen özel sıvının yumurtalıklara verilmesidir. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, yumurtalık rezervi düşük kadınlarda PRP tedavisiyle yumurta sayısının arttırılabildiğini söyledi.

Gebeliklerin Yarısından Çoğu Kayıpla Sonuçlanıyor

Gebeliklerin Yarısından Çoğu Kayıpla Sonuçlanıyor

Gebelik kayıpları, hamilelik sürecinde en sık görülen problemlerden biridir. Peki gebelik kayıpları neden olur ve olduğu zaman tedavileri nelerdir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır konu hakkında detaylı bilgiler verdi.

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir Kimlere Uygulanabilir

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Kadın yaşı ilerledikçe yumurta rezervi azalıyor ve yumurta kalitesi bozuluyor. Özellikle 40 yaş sonrası yumurtalarda bu olumsuz etkilenme belirginleşiyor. İlerleyen yaş ile birlikte yumurtalıklarda genetik problem riskinin arttığını ve gebelik oranlarının düştüğünü belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Kutlu yumurta dondurma işlemi ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

3 yıl sonra el ele

3 yıl sonra el ele

Şennur Köksal yumurtalık kanserine yakalandığını öğrenince hamileydi. Düşük yaptı, doktorlar, “Bir daha çocuk sahibi olamazsın” dedi. O umudunu hiç yitirmedi ve başka doktor buldu. Tedavi olup iyileşen Şennur Köksal, 3 yıl sonra Doruk ve Duru adlı ikizlerini kucağına aldı.

13.07.2020Gündem
Kadınların Yaşam Kalitesini Etkileyen Sorunlar

Kadınların Yaşam Kalitesini Etkileyen Sorunlar

Kadınsal problemler, hayatı sandığımızdan çok fazla etkileyebiliyor. Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, yaşam kalitesini etkileyen sorunlardan bahsediyor.

Genital PRP Nedir Genital PRP Kimlere Uygulanır

Genital PRP Nedir? Genital PRP Kimlere Uygulanır?

1970’li yıllardan beri tıbbın çeşitli alanlarında kullanılan ve kendisine iyi bir yer edinen PRP (Platelet Rich Plasma), özellikle yenileyici tıpta oldukça fazla kullanılmaktadır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Miray Sekkin Eser konu hakkında bilgiler verdi.

10.07.2020Kişisel Bakım
Regl Döneminde Yaşanan Düzensizlikler Bize Ne Anlatıyor

Regl Döneminde Yaşanan Düzensizlikler Bize Ne Anlatıyor?

Regl dönemleriniz düzensiz ise, adet sonrasında kanamalarınız devam ediyorsa dikkat!Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Murat Dede, Regl kanamalarının ve düzensizliklerinin bize ne mesaj verdiğini anlattı.

Kirli Deniz Suyu Bu Enfeksiyonlara Neden Olabilir

Kirli Deniz Suyu Bu Enfeksiyonlara Neden Olabilir

Toplu kullanım alanlarından biri olan havuzların yanı sıra kirli deniz suyu da pek çok farklı enfeksiyona yol açabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yıldız Eren Çetin, havuza kıyasla denizde yüzmenin çok daha az risk taşıdığını belirterek, denizde yüzdükten sonra da mutlaka duş alınması gerektiğini kaydetti.

9.07.2020İyi Yaşam
Yaz Aylarında En Sık Karşılaşılan Kadın Hastalıkları

Yaz Aylarında En Sık Karşılaşılan Kadın Hastalıkları

Yaz aylarında deniz, havuz, fazla sıcak, havasız kalma gibi sebeplerden kaynaklanan pek çok kadın hastalığı baş gösterebiliyor. Nedir bu yaz aylarında yaşanan kadın hastalıkları? Gelin beraber bakalım.

Gebelik diyabeti nedir, neden olur İşte gebelik diyabetiyle ilgili merak edilenler

Gebelik diyabeti nedir, neden olur? İşte gebelik diyabetiyle ilgili merak edilenler

Gebelikte diyabet nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Hangi anne adayları risk altında? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

Gebe kalma şansını arttıran öneriler

Gebe kalma şansını arttıran öneriler

Her çiftin hayali çocuk sahibi olmak. Gebelik isteyen çiftlerin de yumurta ve sperm sağlığı için dikkat etmesi gerekiyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Güçlü Kaleağası, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere önerilerini sundu.

Sinyalleri Dinleyin: Kadınların Önemsemesi Gereken 8 Kanser Belirtisi

Sinyalleri Dinleyin: Kadınların Önemsemesi Gereken 8 Kanser Belirtisi

Kadınların en büyük korkularından biri jinekolojik kanserler erken teşhis edildiğinde tedavi edilebiliyor. Yılda bir kere yapılan jinekolojik muayenelerin hayati önem taşıdığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Eralp Başer, hangi belirtilere karşı dikkatli olunması gerektiğini anlatıyor.

Çocuk sahibi olabilmek için ABDde 2.5 yıl çabaladılar; Türkiyede mutlu son

Çocuk sahibi olabilmek için ABD'de 2.5 yıl çabaladılar; Türkiye'de mutlu son

Türk Derya ve Amerikalı Paul Ferra çifti, bebek sahibi olmak için ABD’de kapı kapı dolaştı. Ancak bir türlü başarılı olamadılar. ABD’deki yüksek maliyet ve düşük başarı oranından dolayı gözünü Türkiye’ye çeviren Ferra çifti, Ankara’daki tedaviden sonra ilk bebeklerini kucağına aldı.

7.07.2020Gündem
Rahim Alma Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılır

Rahim Alma Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılır?

Günümüzde rahim koruyu yaklaşım artık daha ön planda olsa da bazı durumlarda rahim alma ameliyatı yapılabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Cinsel Terapist Op. Dr. Miray Sekkin Eser konu hakkında bilgiler verdi.

Hamile kalmadan önce gerekli muayene ve tetkikler atlanmamalı

Hamile kalmadan önce gerekli muayene ve tetkikler atlanmamalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meliha Kovancı Bayraktaroğlu, bebek sahibi olmak isteyen kadınların hamile kalmadan üç ay önce gerekli muayene ve tetkikleri yaptırması gerektiğini belirterek anne adaylarına önemli uyarılarda bulundu.

Yerleşme kanaması ne zaman olur ve kaç gün sürer Yerleşme kanaması hakkında uzman bilgileri

Yerleşme kanaması ne zaman olur ve kaç gün sürer? Yerleşme kanaması hakkında uzman bilgileri!

Yerleşme kanaması olarak da bilinen implantasyon, hamileliğin belirli dönemlerinde görülebilmektedir. Bu kanama pek çok hamilelikte görülmekle birlikte, bazı hamilelik dönemlerinde çok az olabileceği için hissedilmeme durumu ile de karşılaşılabilir. Peki, hamilelikte yerleşme kanaması ne zaman ve hangi gün olur? İşte, hamilelik döneminde yerleşme kanaması ile ilgili Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu'nun verdiği önemli bilgiler

6.07.2020Sağlık
Dünya bu babaları konuşuyor

Dünya bu babaları konuşuyor

Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone 89 yaşında dördüncü kez baba oldu. Türkiye ve Kıbrıs’ta tanınan işinsanı 79 yaşındaki Asil Nadir de geçen yıl 3’üncü kez baba olmuşken bir yıl aradan sonra yine baba olmaya hazırlanıyor. Peki geç yaşta baba olmanın tıbbi açıdan sakıncaları var mı? Sizin için araştırdık...

4.07.2020Gündem
Tüp bebekte PRP yöntemi nedir, ne işe yarar

Tüp bebekte PRP yöntemi nedir, ne işe yarar?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Şafak Hatırnaz, tüp bebek tedavisinde, rahim zarında kalınlaşmanın sağlanmasında ve yumurta kalitesinin artırılmasında, kişinin kendi kanından elde edilen trombositten zengin plazma tedavisinin (PRP) başarıyı artırdığını söyledi.

AIDS hakkında bilinmeyenler

AIDS hakkında bilinmeyenler

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Gültekin, AIDS hakkında bilinmeyenleri anlatıyor.

En yaygın görülen 5 cinsel sorun

En yaygın görülen 5 cinsel sorun

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Gültekin, en yaygın görülen 5 cinsel sorunlara değiniyor.

Afrodizyak nedir Cinsel isteği etkiler mi

Afrodizyak nedir? Cinsel isteği etkiler mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Gültekin, Afrodizyak nedir? Cinsel isteği etkiler mi? sorularını yanıtlıyor.

Hamilelikte cinsel hayat devam etmeli mi

Hamilelikte cinsel hayat devam etmeli mi?

Hamilelikte cinsellik konusu, anne adaylarının en çok merak ettikleri ve endişe duydukları konulardan biri. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Gültekin, 'hamilelikte cinsel hayat devam etmeli mi?' sorusunu yanıtlıyor.

Cinsel isteği arttıran 5 besin

Cinsel isteği arttıran 5 besin

Vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri tüketmek hem bedensel hem ruhsal sağlığı etkiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Gültekin, cinsel isteği arttıran 5 besinden bahsediyor.

Vajinismus nedir

Vajinismus nedir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Gültekin, birçok kadını psikolojik açıdan rahatsız eden ve çiftler arasında soruna yol açan vajinismus hastalığı hakkında merak edilen tüm soruları sizler için yanıtladı.

PRP Nedir Genital Problemlerde Nasıl Uygulanır

PRP Nedir? Genital Problemlerde Nasıl Uygulanır?

1970’li yıllardan beri tıbbın çeşitli alanlarında kullanılan ve kendisine iyi bir yer edinen PRP (Platelet Rich Plasma), özellikle yenileyici tıpta oldukça fazla kullanılmaktadır. Genital estetik ameliyatlarının daha da ilgi görmesi ile bu ameliyatların uygulandığı hastalarda yara iyileşmesini hızlandırmak ve ameliyat etkinliğini artırmak için PRP kullanılıyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Cinsel Terapist Op. Dr. Miray Sekkin Eser kadınlardaki genital problemleri ve PRP uygulamasını anlattı.

Anti Aging Etkili ve Yaşlanma Karşıtı: Papatya Çayı

Anti Aging Etkili ve Yaşlanma Karşıtı: Papatya Çayı

Texas Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre papatya çayı ömrü uzatmaya yardımcı olabilmektedir. Çalışmanın sonuçları Gerontolog Dergisi’nde yayınlanmıştır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Cinsel Terapist Op. Dr. Miray Sekkin Eser papatya çayı hakkında bilgiler verdi.

Labioplasti Nedir Nasıl Uygulanır

Labioplasti Nedir? Nasıl Uygulanır?  

Son zamanlarda adını çok sık duyduğumuz, genital bölgeye uygulanan bir işlem var; labioplasti. Peki nedir labioplasti* Hangi durumlarda ve nasıl uygulanır? Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Esra Demir Yüzer konu ile ilgili soruları yanıtladı.

Sağlıklı Gebelik Diyeti Nasıl Olmalı

Sağlıklı Gebelik Diyeti Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir gebelik diyeti, bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini destekleyecek önemli bir parametredir. Dengeli ve sağlıklı beslenme; gebeliğin seyrine, doğum sonuçlarına ve yeni doğanın gelişiminde etkilidir. Anne sağlıklı beslendiğinde bebek de doğru ve sağlıklı beslenecektir.

Doğru ve sağlıklı beslenme her kadının sağlıklı bir yaşam sürmesi için gereklidir. Gebelik, bir anne için hem hassas hem de keyifli bir süreçtir. Bu süreçte beslenmeye dikkat etmek sağlıklı gebelik dönemi ve sağlıklı bebekler için vazgeçilmezdir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özge Kaymaz Yılmaz gebelikte sağlıklı beslenmeyle ilgili bilgiler verdi.

Emzirmenin anneler açısından 6 önemli faydası

Yapılan bilimsel çalışmalar; anne sütünün bebeğe olduğu kadar, emzirmenin de anneye sayısız faydaları olduğunu ortaya koyuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özlem Pata, annelere emzirmeyi sevdirecek 6 önemli nedeni anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

30.06.2020Yenidoğan
Vajinismus Nedir Vajinismus Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

Vajinismus Nedir? Vajinismus Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Vajinal girişin çevresindeki kasların istemsiz olarak kasılması sonucu yaşanan ağrı ve endişeye bağlı olarak ilişkiye girememe durumuna vajinismus diyoruz. Cinsel ilişkiye girme korkusu olarak da bilinen vajinismus rahatsızlığı her on kadından birinde görülebilmektedir.

Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Cinsel Terapist Op. Dr. Miray Sekkin Eser vajinismus hakkında bilgi verdi.

30.06.2020Cinsellik
Anne adaylarının tercihi ağrısız doğum

Anne adaylarının tercihi 'ağrısız' doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. S. Erdem Özhan, "En sağlıklı doğum yöntemi olarak bilinen normal doğum epidural analjezi yöntemi ile 'ağrısız' şekilde uygulanmaktadır" dedi.

29.06.2020Doğum
Hastaneye gidemeyenler için evde kesin sonuç veren gebelik testi

Hastaneye gidemeyenler için evde kesin sonuç veren gebelik testi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy, koronavirüs salgını nedeniyle hastaneye gidemeyen veya gitmek istemeyen ama hamilelik şüphesi olan kadınların evde uygulanan gebelik testlerine başvurabileceğinin altını çiziyor. Op. Dr. Aksoy, sonuçtan emin olmak isteyenlere klinik olarak doğruluğu kanıtlanmış gebelik testlerini kullanmalarını öneriyor.

29.06.2020Advertorial
Krista iliaka nedir Krista iliaka ağrısı neden olur ve nasıl tedavi edilir

Krista iliaka nedir? Krista iliaka ağrısı neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Hassas olan bir bölge olan krista iliaka vücudun ön/yan bölgesinde yer alır. Peki krista iliaka nedir? Krista iliaka ağrısının sebepleri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Özyazgan, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

26.06.2020Sağlık
Çikolata kistleri hamileliği engeller mi

Çikolata kistleri hamileliği engeller mi?

Çikolata kistlerinin kadınların hayatını olumsuz etkilediğini vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum ve İnfertilite Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Naziye Gürkan Sabah, "Kist, özellikle yumurtalık rezervini olumsuz etkiliyor. Ayrıca tüpler etrafında yapışıklıklar oluşturarak tüp içerisinde spermlerin geçeceği yolu da tıkıyor“ dedi.

Hamilelik sürecinde yaşanan stres bebek gelişimini olumsuz etkiliyor

Hamilelik sürecinde yaşanan stres bebek gelişimini olumsuz etkiliyor

Anne adayının yaşadığı stresin kortizol hormonunu arttırdığını, bu durumun da yangısal bir ortam oluşturduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Özlem Evliyaoğlu Bozkurt, salınan maddelerin anne karnındaki bebeğin sinir sistemi ve davranışsal gelişiminde olumsuzluklara zemin hazırlayabileceğini ifade etti.

Çikolata Kisti Nedir Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır

Çikolata Kisti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Her kadının biraz sancısı olur diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Olağan gibi düşündüğünüz ağrı, önemli bir sorunun belirtisi olabilir! Halk arasında “çikolata kisti” olarak bilinen endometriozisin rastlanma oranına da dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Faruk Abike, her 10 kadından birinde rastlanacak kadar sık yaşadığını belirtiyor.

Kadınlarda Rahim Alma Ameliyatlarının Nedenleri

Kadınlarda Rahim Alma Ameliyatlarının Nedenleri

Günümüzde rahim koruyucu yaklaşım artık daha ön planda olsa da bazı durumlarda rahim alma ameliyatı yapılabilir. Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Cinsel Terapist Op. Dr. Miray Sekkin Eser konu hakkında bilgiler verdi.

Adet düzensizliği neden olur Adet düzensizliğinde ne yapılmalı

Adet düzensizliği neden olur? Adet düzensizliğinde ne yapılmalı?

Yapılan bir araştırmaya göre kadınların yüzde 62’si düzenli regl olmuyor. Peki regl düzensizliğinin sebepleri nelerdir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy, konuyla ilgili bilgiler verdi ve önemli uyarılarda bulundu.

23.06.2020Sağlık
Perinatoloji nedir Hangi durumlarla ilgilenir İşte perinatoloji hakkında bilmeniz gerekenler

Perinatoloji nedir? Hangi durumlarla ilgilenir? İşte perinatoloji hakkında bilmeniz gerekenler

Perinatoloji, kadın hastalıkları ve doğum ana dalının bir yan dalı olarak ülkemizde giderek yaygınlaşan bir tıp uzmanlık alanıdır. Peki hangi hastalıklarla ilgilenir? Önemi nedir? Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Özgür Ersoy, konuyla ilgili tüm merak edilenleri detaylı bir şekilde anlattı.

Sağlık çalışanlarına sorduk: Pikniğe gider misiniz, tatil yapacak mısınız

Sağlık çalışanlarına sorduk: Pikniğe gider misiniz, tatil yapacak mısınız?

Hayat eskiye dönmeye başlasa da endişeliyiz. Arkadaşlarımızla buluşup rahat bir nefes almak istiyoruz ama emin olamıyoruz. Normalleşme konusunda gerçekten fikir sahibi olmak için hastanelerde salgına karşı mücadele veren ve yüksek risk grubunda olan sağlık çalışanlarına akıl danıştık.

21.06.2020Hürriyet Pazar
Koronavirüs günlerinde tatile gidecek olan hamileler nelere dikkat etmeli

Koronavirüs günlerinde tatile gidecek olan hamileler nelere dikkat etmeli?

Gebelik, anne adayları için hem heyecanlı hem de bir o kadar zor bir süreç! Bir de hamileliğiniz içerisinde bulunduğumuz bu döneme denk geldiyse, normalden biraz daha zorlanacaksınız demektir. Fazla sıcakların kendisini hissettirdiği ve koronavirüs hastalığıyla mücadele ettiğimiz bu günlerde, anne adayları neler yapmalı? Tatile gidecek olan gebeler, nelere dikkat etmeli? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ferda Erbay, açıkladı.

Yazar Sonuçları

Kadın sağlığı ve geçici histamin intoleransı

Geçici Histamin intoleransı aslında toplumda yüksek oranda görülen ve bizim gibi kültüründe yoğun peynir tüketimi olan çoğu toplumda yaygın olarak görülmektedir. Histamin vücutta alerjik reaksiyonlarda ve enflamasyon durumunda düzeyi artan bir maddedir. Histamin'in aşırı arttığı durumlarda vücutta bazı reaksiyonlar gerçekleşmektedir.

15.07.2020

Tüp bebek tedavisinde ilk deneme başarısız olursa ne yapılmalı?

Tüp bebek tedavisinde ilk denemede yaşa göre artıp azalmakla birlikte başarı oranı yüzde 60 oluyor. Ancak bazen tedavinin iki ya da üç defa tekrarlanması gerekebiliyor. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Koray Altunay, ikinci tüp bebek tedavisi gerektiren hastaların merak ettikleri tüm soruları Hürriyet Aile okurları için yanıtladı.

9.07.2020

Kadınların cinsel sağlığını etkileyen faktörler

Günümüzde her kadının ufak cinsel sorunlar ya da büyük ölçekte bir cinsel sıkıntıya kadar geniş bir yelpazede cinsel anlamda sıkıntı yaşadığını görüyoruz. Ülkemizde kadınlar yaşadıkları cinsel problemleriyle alakalı bir uzmana danışmakta sıkıntı yaşıyorlar.

9.07.2020

Hayıt otu, kadın hastalıklarına çare oluyor

Özellikle yaşadığımız dönem sonrasında hepimiz olabildiğince doğala dönemeye çalışıp doğal desteklerden faydalanmaya çalışıyoruz. Kadın hastalıkları bu alanların başında geliyor. Aslında pek çok hastalığımızda ve hasta olmamak adına doğadan destek alabiliriz.

8.07.2020