EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Kades

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 299 haberi bulunmuştur.

Kades Haberleri

Kitap

Kitap

18.06.1999Gündem
Kitap

Kitap

27.08.1999Gündem
Kitap

Kitap

10.09.1999Gündem
Kitap

Kitap

17.09.1999Gündem
Ahşap

Ahşap

7.07.2001Gündem
Hititler’in torunu filan değiliz

Hititler’in torunu filan değiliz

Mahfi Eğilmez ismini ‘‘Katma Değer Vergisi,’’ ‘‘IMF, Dünya Bankası ve Türkiye,’’ ‘‘Krizleri Nasıl Çıkardık?’’ türü kitapların kapağında görmek şaşırtıcı değil elbette. Ama bir öykü veya romanın kapağında aynı ismi göreceğinizi ummazdınız herhalde.

12.08.2001Gündem
Hititlerin yaşamı roman olu

Hititler'in yaşamı roman olu

Anadolu'nun en büyük uygarlıklarından Hititler'in başkenti Hattuşa'daki yaşam Alman yazar Brigitte Brandau'nun romanına konu oldu. Brandau'nun, Kadeş Galibi adlı kitabı önce Alman okurlarla buluşacak. Sonra da Türkiye'de piyasaya sunulacak. Romanın Hitit uygarlığına olan ilgiyi arttırması bekleniyor.

21.09.2001Gündem
Eczacıbaşından yeni yıla ‘barış tableti’

Eczacıbaşı'ndan yeni yıla ‘barış tableti’

Eczacıbaşı Holding bünyesindeki Vitra, en eski uluslararası barış anlaşması olan Kadeş Anlaşması tabletinin orjinaline uygun seramiklerini üretti. Vitra sınırlı sayıdaki tabletleri, dünyada ve Türkiye'deki saygın müşterilerine gönderdi.

31.12.2001Ekonomi
Hititler neden yeryüzünden silindi

Hititler neden yeryüzünden silindi?

Almanya’da Troya sergisinden sonra Hitit sergisi de ilgiyle izleniyor. Hititler’in, Firavunlar Mısır’ından sonra dünyanın ikinci güçlü devleti iken tarihten silinmeleri ve hatta unutulup gitmeleri merak uyandırdı.

8.03.2002Spor
Bin Tanrılı Halk Hititler Berlinde

"Bin Tanrılı Halk Hititler" Berlin'de

Almanya'da 9 Haziran günü sona eren "Bin Tanrılı Halk Hititler" sergisi, bu kez de Berlin'de de sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Anadolu'da ilk siyasi birliği kuran Hititler'in eserlerinin yoğun olarak çıkarıldığı Karatepe-Aslantaş, Kayseri-Kültep, Şarkhöyük (Doryleion), Ortaköy (Sapinuwa), Alacahöyük gibi merkezlerde Türk bilimadamları; Hattuşa (Boğazköy), Aslantepe-Malatya, Sivas Kuşaklı-Başören gibi kazı yerlerinde yabancı bilimadamları tarafından yürütülen kazı ve restorasyon çalışmaları hala devam ediyor.

24.06.2002Gündem
Hitit uygarlığının öyküsü

Hitit uygarlığının öyküsü

Hitit uygarlığının kuruluş, gelişme ve yıkılışını konu alan "Hititler" adlı dramatik belgeselin çekimleri sürüyor. Yönetmenliğini Tolga Örnek'in üstlendiği belgeselin en önemli özelliği, Hititçe de konuşuluyor olması. Önümüzdeki yılın mart ayında Türk seyircisiyle buluşacak olan film, plato çekimlerinin yapıldığı Küçükyalı'daki AFP Stüdyoları'nda düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

28.08.2002Gündem
Puduhepa ve Gaye Erbatur

Puduhepa ve Gaye Erbatur

“Adana Kültür ve Sanat Derneği ödül töreni düzenleyerek bilimde, sanatta ve hayatta başarılı olanlara ödül verdi. Ödül alanlar içinde CHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Gaye Erbatur da vardı. Gaye Hanım gerçekten Adana’da önemli çalışmalar yapmıştı. Özgeçmişi okunurken davete katılanlar Gaye Hoca’yı ayakta alkışladı. Puduhepa ödülleri böylece amacına ulaşmış oldu... Peki Puduhepa kimdi?” Sinan Tanyıldız Çukurova’dan yazıyor:

6.04.2003Kelebek
Türkiye, Mısır ve Suriyedeki çekimlerde 42 mekan, 23 bin kostüm ve aksesuvar kullanıldı

Türkiye, Mısır ve Suriye'deki çekimlerde 42 mekan, 23 bin kostüm ve aksesuvar kullanıldı

‘‘Atatürk’’ ve ‘‘Tanrıların Tahtı Nemrut’’ belgeselleriyle adını duyuran Tolga Örnek bu kez drama belgesel ‘‘Hititler’’le 3200 yıl öncesinin dünyasına ışık tutuyor. Jeremy Irons'ın seslendirdiği, Haluk Bilginer, Fikret Kuşkan gibi tanınmış oyuncuların rol aldığı filmin dünya prömiyeri 4 Nisan'da Los Angeles'ta yapıldı.

2.05.2003Gündem
Hititler
Hititler

Hititler

"Tanrıların Tahtı Nemrut", "Kuruluştan Kurtuluşa Fenerbahçe", "Topkapı Sarayı" ve "Çeliğin Kalbi Ereğli" adlı belgeselleriyle tanınan genç yönetmen Tolga Örnek'in Hititler'in tarihini anlatan belgeseli gösterime giriyor. Filmin en önemli özelliği dramatik bölümlerinde Hitit dilinin konuşuluyor olması.

8.05.2003Gündem
Gündüz seyyar büfede gece rakip kalede

Gündüz seyyar büfede gece rakip kalede

Strasbourglu Ayvaz ailesinin dört erkek çocuğu da futbol delisi. 30 yıl önce Gümüşhane'den Fransa'ya göç etmiş bir ailenin bu dört oğlu da yeşil sahada top peşinde koşuyor. Ama Garip ve Galip'in yerleri ayrı.

10.05.2003Spor Arena
Sarissa gün ışığına çıktı

Sarissa gün ışığına çıktı

Sivas'ın Altınyayla İlçesi Başören Köyü'nde, Hititler'in Hattuşaş'tan sonra en büyük şehri olan ‘Sarissa’ gün ışığına çıktı.

29.08.2003Gündem
Parfüm ve tarih kokan şehirler…

Parfüm ve tarih kokan şehirler…

“Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği yeni yayınladığı kitapçığa bu ismi verdi. Çukurova’nın tarih ve parfüm koktuğunu ilan etti. Ülkemizin her yanından tarih fışkırıyor ancak parfümün ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz… Şimdi size bunu anlatmak istiyorum zira bu birliğin oteli olmayan tek üyesi benim…” (Sinan Tanyıldız yazıyor:)

2.11.2003Seyahat
Karadeniz Bölgesi’nin İç Anadolu’ya açılan 5 bin yıllık kapısı

Karadeniz Bölgesi’nin İç Anadolu’ya açılan 5 bin yıllık kapısı

Çorum kenti genellikle, Hattuşa, Yazılıkaya ve Alacahöyük Hitit yerleşimlerini gezmek için bir üs olarak kullanılır. Bazı turistler Boğazkale’de, bazılarıysa Çorum merkezdeki yıldızlı otellerde kalmayı tercih ederler.

21.03.2004Seyahat
Türkiye’nin en güzel 10 açıkhava müzesi

Türkiye’nin en güzel 10 açıkhava müzesi

Bu hafta en iyiler sayfamızı, tatil denince yalnızca deniz-güneş-kum üçlüsünü anlamayanlar için hazırladık. Eğer gezerken, gezdiğiniz yerlerin tarihini, daha önce oralarda kimlerin nasıl yaşadığını da öğrenmek hoşunuza gidiyorsa, antik kentler sizin için birkaç taş parçası olmaktan daha fazlasıysa listemize mutlaka bir bakın.

5.08.2004Seyahat

Yazar Sonuçları

Ahşap

DENİZCİLİĞİ, deniz işletmeciliği yanında deniz yazarlığı da bilinen Oktay Sönmez'in son kitabı ‘‘Anılarda Gemiler’’.

7.07.2001

İki yeni edebiyat dergisi: Geceyazısı ve Yasakmeyve

EDEBİYAT dünyasına iki yeni dergi katıldı.

13.02.2003

Sanki beni çizmiş

AYDIN DOĞAN ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI'nda üçüncülük ödülünü kazanan Alman çizer Friederike Gross'un karikatürünü görür görmez, bu sanatçı beni çizmiş, dedim.

26.06.2003

Mahfi Eğilmez ile Hititler’in izinde

ESKİ Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez ile Hititler’in ülkesinde geziye çıkmak büyük bir şans.

27.09.2003

İsveçlilerin gene Sevr’i tutmuş

Durum artık anlaşıldı: İsveç gibi bilinçaltları geçmiş günahların kurtlarıyla dolu ülkelerde kendi günahlarından kurtulmak isteyen insanlar Türkiye’yi ve iç sorunlarını psikiyatri kliniği haline getiriyorlar.

5.11.2003

AKP üyelik yarışında Atatürk’e sarılıyor

DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül broşüre yazdığı önsözde Atatürk’ün, ‘yurtta barış, dünyada barış’ deyişini anımsatıyor. Türkiye’nin benimsediği bu ilkeyi dünyaya taşımayı amaçladığını vurguluyor.

14.02.2005