MENÜ

Kaçak Yapı

Kaçak Yapı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kaçak Yapı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kaçak Yapı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.555 Kaçak Yapı haberi bulunmuştur.

Kaçak Yapı Haberleri

Bakan Kurumdan çok önemli imar barışı açıklaması

Bakan Kurum'dan çok önemli imar barışı açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakan Murat Kurum: - "İmar Barışı ile ilgili denetimleri yapıyoruz, şunu çok net söylemek istiyorum imar barışı yeni kaçak yapı yapma kanunu değildir. Şu an biz kaçak yapı yapılmasını kesinlikle istemiyoruz. 2017 sonuna kadar yapılan yapıları ilgilendiriyor. Dolayısıyla buradan bütün belediye başkanlarınıza duyuruyorum, kesinlikle yeni bina yapılmaması noktasında hassasiyetlerini göstermelerini kendilerinden rica ediyorum" açıklamasında b

28.07.2018Ekonomi
İmar Barışı’nı duyan yaylalarda kaçak yapıya başladı

'İmar Barışı’nı duyan yaylalarda kaçak yapıya başladı'

TÜRKİYE genelinde başlatılan ’İmar Barışı’ ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nde kaçak yapılara af getirileceği belirtilen uygulamayı fırsat bilen bazı vatandaşların, yaylalarda betonarme kaçak yapılar inşa etmeye başladığı ortaya çıktı. Jandarma, milli parklar ve belediye ekiplerinin tutanak tuttuğu kaçak yapılar için bölge valilikleri harekete geçti. Valiliklerin yayınladığı bildiride, İmar Barışı uygulamasının 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıları kapsadığına yer verildi, bu tarihten sonra imar mevzuatına aykırı inşa edilen yapılar için 5 yıla kadar hapis cezası öngören yasal işlem başlatılacağını duyuruldu. Doğu Karadeniz yaylalarında tüm uyarılara rağmen kaçak inşaatlar sürüyor.

25.07.2018Ekonomi
Bakanlık çift koldan sahaya indi

Bakanlık çift koldan sahaya indi

İMAR Barışı Yasasının ardından Türkiye’nin dört bir yanından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına imara aykırı ve kaçak bina yapıldığı ihbarı yağmaya başladı. Bunun üzerine Bakanlık, 81 ilde 800 çalışanla sahaya indi. İlk etapta Muğla, Trabzon, Rize ve Çanakkale’ye 1 Ocak’tan sonra yapılan imara aykırı yapıların tespiti için müfettiş gönderildi. Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Hürriyet aracılığıyla vatandaşlara, “Yasaya aykırı tüm yapılar yıkılacak. Bunu yapanlara da ceza kesilecek. Çevrenizde 1 Ocak sonrası yapılanlar varsa bize bildirin. İsminizi vermenize gerek yok, yeri bildirin yeter” çağrısı yaptı. Belediye başkanlarına da seslenen Gürgen, “Kaçağa göz yummak size oy kazandırmaz, oy kaybettirir. Biz göz yuman yerel yöneticiler hakkında da işlem yapacağız” dedi.

25.07.2018Ekonomi
Bir yandan barış bir yandan yıkım

Bir yandan barış bir yandan yıkım

İMAR Barışı Yasası’nın ardından Türkiye’nin dört bir yanından imara aykırı ve kaçak bina yapıldığı ihbarı yağmaya başlayınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 81 ilde 800 denetçisiyle sahaya indi. Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Hürriyet aracılığıyla vatandaşlara şu çağrıyı yaptı: “Yasaya aykırı tüm yapılar yıkılacak. Çevrenizde 1 Ocak sonra yapılan varsa bize bildirin.”

24.07.2018Gündem
Kuzguncuklular: Korkuyla bekliyoruz

Kuzguncuklular: Korkuyla bekliyoruz

İstanbul’un kimliğini koruyan son semtlerinden Kuzguncuk’un bir bölümü ‘kentsel dönüşüm alanı’ ilan edildi. Haber üzerine sosyal medyada hızla ‘Kuzguncuk da elden gidiyor’ mesajları yayıldı. Durum şimdilik pek öyle değil. Ancak mahallede büyük tedirginlik var. Neler olup bittiğini öğrenmek için Üsküdar’daki iki tepe arasına sıkışmış bu güzel semte gittik. Olayı bizzat ilgililerden dinledik.

21.07.2018Hürriyet Pazar
Yayla işgalcisi barış sırasında

Yayla işgalcisi barış sırasında

Doğu Karadeniz yaylalarında haklarında yıkım kararı alınan 4 bini aşkın kaçak yapı ‘imar barışı’ ile yasal hale gelecek. Yaylada kaçak yapı kuranlar imar barışına başvurduklarını dile getirirken yaylalarda artık rahat olacaklarını belirttiler.

2.07.2018Ekonomi
Bakan Özhasekiden imar barışı açıklaması

Bakan Özhaseki'den imar barışı açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışıyla ilgili müracaatların Cuma günü başlayacağını belirterek, "En son müracaat tarihi de 31 Ekim 2018. Müracaat yapıldığında 24 saat içinde bir SMS gelecek. Müracaatınız alındı parayı yatırın diye. Maliyenin gösterdiği hesaba, buraya herkes kendisine bu yazı geldikten sonra yatıracak. Para yatırıldıktan sonra ise kendisine 24 saat içerisinde Yapı Kayıt Belgesi aynı yerden verilmiş olacak" dedi.

6.06.2018Ekonomi
Zeybekci: IMF’ye zerre ihtiyacımız yok

Zeybekci: IMF’ye zerre ihtiyacımız yok

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası'nın ihracat reeskont kredi ödemelerinde kuru sabitlemesiyle ihracatçının Türk Eximbank nezdindeki 2.6 milyar dolar ve diğer bankalar da ilave edildiğinde toplam 3.4 milyar dolar civarındaki ödemelerini sabit kurdan yapabileceğini belirtti. Zeybekci, ihracatçıyı kur oynaklığına karşı koruyacak önlemler alındığına işaret etti.

26.05.2018Ekonomi
Milyonca kişiyi ilgilendiriyor Bunu yapana para iadesi yok

Milyonca kişiyi ilgilendiriyor! Bunu yapana para iadesi yok

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye’de milyonlarca kişiyi ilgilendiren imar affında çalışmalarını 1 hafta içinde tamamlayacak. Detaylarına ulaşılan imar barışına müracaatlarda yalan beyanlarda bulunanların parası iade edilmeyecek.

26.05.2018Ekonomi
25 bin kişinin yaşadığı Armutluda barış nasıl olacak

25 bin kişinin yaşadığı Armutlu'da 'barış' nasıl olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, imar barışı için öncelikle yapı kayıt belgesi alınacağını belirterek “Ardından biz rayiç bedel üzerinden yani piyasa fiyatından binayı yapana burayı satacağız” dedi.

14.05.2018Ekonomi
Kaçak bina yapan en az 2 yıl hapis yatmalı

Kaçak bina yapan en az 2 yıl hapis yatmalı

KAÇAK durumdaki 15 milyona yakın konutu ilgilendiren “imar barışı” konusuyla gündemde olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Hürriyet’e özel açıklamalar yaptı. “İmar barışı” sonrasına işaret ederek, “Kaçak yapı yapan da yaptıran da en az iki sene içeri girmeli” diyen Bakan Özhaseki, belediyeleri de bugüne kadar alınan yıkım kararlarını bir takım numaralarla yerine getirmedikleri gerekçesiyle eleştirdi.

8.05.2018Ekonomi
Ahu Tuğba’nın kızına 7 yıl sonra ikinci şok

Ahu Tuğba’nın kızına 7 yıl sonra ikinci şok!

Bodrum'a bağlı Yalıkavak Mahallesi’nde sinema sanatçısı Ahu Tuğba’nın kızı Ahu Anjelik Alajbegu’ya ait olan villaya, kaçak eklentiler nedeniyle 2011’de önce para cezası kesildi, ancak ceza mahkeme kararıyla iptal edildi. Aradan 7 yıl geçtikten sonra Alajbegu’ya aynı nedenden bir kez daha para cezası kesildi.

9.02.2018Magazin

İmar affı yok!

İMAR kanuna eklenmesi düşünülen geçici bir maddeyle, tapusu olmadan yapılan gecekondular, apartmanlar, kaçak çıkılan katlar için yüzde 3 harç ödenerek “Yapı kayıt belgesi” verilmesi önerisi “İmar affı geliyor” yorumlarına neden oldu. Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “İmar affına yönelik bir çalışmamız yok. Herkes beni arıyor, imar affı mı geliyor, diye? Hayır öyle bir af yok. Aflara önce ben karşı çıkarım. Ancak ağırlıklı olarak belediyelerden gelen bazı talepler var. Bu taleplerin Meclis’te değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

8.01.2018Ekonomi
Özhaseki: İstanbul’u bu hale CHP getirdi

Özhaseki: İstanbul’u bu hale CHP getirdi

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul başta olmak üzere şehirlerde yatay mimariye geçilmesi talimatlarını yerine getirmeye çalıştıklarını ancak bunun biraz zaman alacağını söyledi. Vatandaşın müktesep hak, diyerek yargıya gittiğini anlatan Özhaseki, yapı denetiminde yeni bir sisteme geçmek için yasa değiştireceklerini açıkladı. İstanbul’da kaçak yapı artışını tarihsel haritalarla gazetecilere gösteren Özhaseki, “1990 yılında İstanbul’daki kaçak yapılaşmayı görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın da dile getirdiği İstanbul’a ihanet konusu. 90’lı yıllarda İstanbul’u bu hale getirenler kimler, niye üstlerine suçu almıyorlar? İstanbul’u bu hale getirenler 4 dönem CHP belediyesi. 1994’e kadar CHP var. İstanbul’a ihanet ederken kendilerini hiç suçlu hissetmiyorlar mı?” dedi.

4.01.2018Ekonomi
Gaziosmanpaşa’da ‘karot’ tartışması

Gaziosmanpaşa’da ‘karot’ tartışması

GAZİOSMANPAŞA’da ‘riskli yapı’ iddiasıyla belediyenin evlerden aldığı örnek (karot) bazı ev sahipleriyle Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’yı karşı karşıya getirdi. Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi evlere mahkeme kararı olmadan polis zoruyla girildiğini iddia ederken Başkan Usta ‘Karot alacağımızı söyledik zorla girme yok’ dedi.

3.01.2018Ekonomi
CHPli Başkanından flaş açıklama: 5 ilde operasyon hazırlığı var

CHP'li Başkanı'ndan flaş açıklama: 5 ilde operasyon hazırlığı var

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin görevden alınmasına ilişkin açıklama yaptı. Canpolat, "İdari soruşturma yapılmasına karşı değiliz. Hukuk kuralları içerisinde yapılacak soruşturmalara biz hayır demeyiz. Eğer bir belediyemizde yolsuzluk varsa, biz gereğini yaparız" dedi.

11.12.2017Gündem
15 yılda 7,5 milyon bina dönüşecek

15 yılda 7,5 milyon bina dönüşecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 15 yıl içerisinde 7,5 milyon binayı dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi.

29.11.2017Ekonomi
Özhasekiden deprem uyarısı: Raporlar bizi korkutuyor

Özhaseki'den deprem uyarısı: Raporlar bizi korkutuyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bilim adamları İstanbul'da 2030-2040 arasında büyük bir depremin yaşanacağını, öte taraftan İstanbul için 7 şiddetinde bir depremin olacağını söylüyorlar. Bunların hepsini bilerek bizim bir şeyler yapmamız lazım. İstanbul için, gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gerek TBMM’nin hazırladığı raporlar bizi korkutuyor. Bu iki raporda riskli yapı ve kullanılamayacak hale gelecek konut sayısı 600 bin olarak veriliyor. Ölü sayısını söylemek istemiyorum. Onun için bizim bir an tedbir almamız gerekiyor.” dedi.

29.11.2017Gündem