EKSTRA
MENÜ

Josep Borrell

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 436 haberi bulunmuştur.

Josep Borrell Haberleri

AB Yüksek Temsilcisi Borrellden dikkat çeken açıklama: ABnin İsrail-Filistin meselesini çözme kapasitesi yok

AB Yüksek Temsilcisi Borrell'den dikkat çeken açıklama: "AB'nin İsrail-Filistin meselesini çözme kapasitesi yok"

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin İsrail-Filistin meselesini çözme kapasitesi olmadığını söyledi.

13.05.2021Dünya
İsrail’den katliam: 20 ölü 9u çocuk

İsrail’den katliam: 20 ölü 9'u çocuk

Müslüman dünyası Ramazan Bayramı’na kavuşmayı beklerken İsrail, Filistinlilere yönelik şiddetin dozunu arttırdı. İsrail Güvenlik Konseyi Gazze Şeridi’ne kapsamlı hava saldırısı kararı verirken dün düzenlenen saldırıda 20 Filistinli hayatını kaybetti. Dört gündür tansiyonun düşmediği Mescid-i Aksa’da da İsrail polisi nöbet tutan Filistinlilere saldırmayı sürdürdü.

11.05.2021Dünya
Netanyahudan Kudüsteki gerginliği artıracak açıklama

Netanyahu'dan Kudüs'teki gerginliği artıracak açıklama

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Kudüs, İsrail'in başkenti. Her ulusun kendi başkentini inşa ettiği gibi, bizim Kudüs'ü inşa etme hakkımız var. Bunu yaptık ve yapmaya devam edeceğiz." dedi.

9.05.2021Dünya
AB, Doğu Kudüs dahil Filistinde seçimlere izin vermesi için İsraile çağrıda bulundu

AB, Doğu Kudüs dahil Filistin'de seçimlere izin vermesi için İsrail'e çağrıda bulundu

Avrupa Birliği, İsrail'in Doğu Kudüs'te seçimlere izin vermemesi nedeniyle Filistin'deki seçimlerin ertelenmesi kararının ardından Doğu Kudüs dahil Filistin topraklarında seçimlerin düzenlenmesini kolaylaştırması için İsrail makamlarına çağrı yaptı.

30.04.2021Dünya
Borrell: Rusya, Ukrayna sınırına 150 bin asker yığdı

Borrell: Rusya, Ukrayna sınırına 150 bin asker yığdı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’nın Ukrayna sınırı ve işgali altındaki Kırım’a 150 bin asker yığdığını iddia ederek bölgede risklerin arttığı uyarısında bulundu.

20.04.2021Dünya
Kremlin: Navalnıyın sağlık durumu diğer ülkeleri ilgilendirmez

Kremlin: Navalnıy'ın sağlık durumu diğer ülkeleri ilgilendirmez

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın ölmesi halinde Rusya'ya karşı sonuçları olacağına yönelik açıklamasına karşılık Rusya'daki hükümlülerin sağlık durumunun başka ülkeleri ilgilendirmeyeceğini söyledi.

19.04.2021Dünya
AB dışişleri bakanları Ukrayna ve Rusyayı konuşacak

AB dışişleri bakanları Ukrayna ve Rusya'yı konuşacak

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları, Rusya'nın Ukrayna sınırında askeri varlığını artırmasının ardından artan gerilimi konuşmak üzere video konferans yöntemiyle toplandı.

19.04.2021Dünya
Borrell’den çok önemli mesajlar: Türkiye ile işbirliği AB’nin stratejik çıkarına

Borrell’den çok önemli mesajlar: Türkiye ile işbirliği AB’nin stratejik çıkarına

AB yetkilisi Josep Borrell, Türkiye ile işbirliğine ve karşılıklı çıkara dayalı ilişki geliştirilmesinin AB’nin stratejik çıkarına olduğunu belirtti.

31.03.2021Dünya
AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrellden Türkiye açıklaması: İşbirliği vurgusu

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'den Türkiye açıklaması: İşbirliği vurgusu

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "AB'nin Türkiye ile işbirliğine ve karşılıklı çıkara dayalı bir ilişki geliştirmesinde stratejik çıkarı bulunmaktadır. Bu, Türkiye için de geçerli." değerlendirmesinde bulundu.

30.03.2021Dünya
Birleşmiş Milletlerden Suriyeye yardım çağrısı

Birleşmiş Milletler'den Suriye'ye yardım çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB), Suriye içinde ve bölge ülkelerinde 13 milyondan fazla Suriyelinin acil insani yardıma ihtiyacı bulunduğunu belirterek uluslararası camianın "cömert" yardımlarda bulunması için çağrı yaptı.

30.03.2021Dünya
AB zirvesinden Türkiye’ye ziyaret 6 Nisan’da

AB zirvesinden Türkiye’ye ziyaret 6 Nisan’da

Ankara’nın davetine olumlu yanıt veren AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 6 Nisan’da Türkiye’de olacak.

30.03.2021Dünya
Kremlinden çok sert NATO açıklaması

Kremlin'den çok sert NATO açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, NATO'ya yönelik tehditlerin Rusya'dan değil, Batı dünyasının "ırkçılık", "milliyetçilik" ve "ayrımcılık" gibi çözülmeyen sorunlarından kaynaklandığını söyledi.

26.03.2021Dünya
Türkiye ile diyaloğu geliştirmeliyiz

Türkiye ile diyaloğu geliştirmeliyiz

AB liderler zirvesi öncesinde dün Alman Parlamentosu’nda konuşan Başbakan Merkel, AB ile Türkiye arasında diyalogun sürdürülmesinin iki tarafın da yararına olduğunu söyledi. Türkiye’de Berlin nüfusu kadar mülteci olduğunu söyleyen Merkel, göç mutabakatının genişletilmesini istediklerini de belirtti.

26.03.2021Dünya
Son dakika haberi: AB Liderler Zirvesinden Türkiye ile işbirliği mesajı

Son dakika haberi: AB Liderler Zirvesi'nden Türkiye ile işbirliği mesajı!

Son dakika haberi... Belçika'nın başkenti Brüksel'de video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen 2 günlük AB Liderler Zirvesi'nin ilk gününde bildiri yayımlandı. Bildiride AB'nin Türkiye ile işbirliğini geliştirmeye hazır olduğu ifade edildi.

25.03.2021Dünya
Türkiye ile diyaloğu geliştirmeliyiz

Türkiye ile diyaloğu geliştirmeliyiz

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında diyaloğun sürdürülmesinin ve geliştirilmesinin iki tarafın da yararına olduğunu söyledi.

25.03.2021Avrupa
AB liderleri kritik zirvede buluşuyor

AB liderleri kritik zirvede buluşuyor

Avrupa Birliği (AB) liderleri video konferans aracılığıyla toplanıyor. İki gün sürecek zirve, AB-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından kritik önemde.

25.03.2021Dünya
AB, Türkiye kararını haziranda verecek

AB, Türkiye kararını haziranda verecek

Avrupa Birliği (AB), 25-26 Mart’ta video konferans yöntemiyle yapılacak zirvede, ilişkilerde gerginliğin düşme eğilimini korumayı sürdürmesi halinde, haziranda Türkiye’yle bazı ortak çıkar alanlarında angajmana girmeye hazır olduğu mesajı vermeyi planlıyor.

24.03.2021Dünya
NATO dışişleri bakanları Brükselde toplandı

NATO dışişleri bakanları Brüksel'de toplandı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın bu göreviyle ilk kez katıldığı toplantının ağırlıklı gündemi Rusya ve Afganistan.

23.03.2021Dünya
Bakan Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılacak

Bakan Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  23-24 Mart 2021 NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere bulunduğu Brüksel’de dün akşam Karadağ Dışişleri Bakanı Djordje Raduloviç ve Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Bakan Çavuşoğlu, bugün saat 14.00’te NATO Dışişleri Bakanı Toplantısı’na katılması bekleniyor.

23.03.2021Dünya
AB’ye yapıcı Türkiye önerileri

AB’ye yapıcı Türkiye önerileri

AB yetkilisi Josep Borrell, 25-26 Mart’ta yapılacak AB zirvesinde liderlere sunulacak Türkiye raporunda pozitif gündeme destek veren bir yaklaşım sergiledi. Borrell raporunda, Türkiye’nin gerginliği düşürücü tutumunu sürdürmesi halinde olumlu adımlar atılması önerisinde bulundu.

23.03.2021Dünya
Bakan Çavuşoğlu, AB Yüksek Temsilcisi Borrell ile görüştü

Bakan Çavuşoğlu, AB Yüksek Temsilcisi Borrell ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak için gittiği Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilci Josep Borrell ile görüştü.

22.03.2021Dünya
AB, Türkiye ile en iyi ilişkileri geliştirmek istiyor

AB, Türkiye ile "en iyi ilişkileri" geliştirmek istiyor

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile "en iyi ilişkileri" geliştirmek istediklerini belirterek, son dönemde hem olumlu hem olumsuz bazı gelişmeler olduğunu ve Türkiye'yi yaza kadar takip edeceklerini bildirdi.

22.03.2021Dünya
AB ülkelerinin dışişleri bakanları bir araya geldi

AB ülkelerinin dışişleri bakanları bir araya geldi

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları, aralarında Türkiye ile ilişkilerin de bulunduğu dış politika konularını görüşmek üzere Brüksel'de bir araya geldi.

22.03.2021Dünya
Washington ve Brüksel’den İstanbul Sözleşmesi mesajı

Washington ve Brüksel’den İstanbul Sözleşmesi mesajı

ABD Başkanı Joe Biden ve Avrupa Birliği’nin (AB) üst düzey yetkilileri, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini eleştirdiler.

22.03.2021Dünya
ABden İstanbul Sözleşmesi açıklaması

AB'den İstanbul Sözleşmesi açıklaması

Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Konseyi üst düzey yetkilileri Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

21.03.2021Dünya
Josep Borrellden ses getirecek kitap ABnin dış politika kitabında Türkiye ile diyalog vurgusu

Josep Borrell'den ses getirecek kitap! AB'nin dış politika kitabında 'Türkiye ile diyalog' vurgusu

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB-Türkiye ilişkilerinin zorlu bir dönemden geçtiğini, ilişkileri onarmanın iki tarafa da fayda getireceğini belirterek, Türkiye ile diyalog yolunu izleyeceklerini bildirdi.

20.03.2021Dünya
Borrell: Avrupa Birliği Türkiye’ye destek olmalı

Borrell: Avrupa Birliği Türkiye’ye destek olmalı

Geçtiğimiz aylarda Ankara ile Brüksel arasında krize neden olan İrini Operasyonu’nun merkezini ziyaret eden Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin mülteciler konusunda Türkiye’yi desteklemesi gerektiğini söyledi.

20.03.2021Dünya
En yetkili isim konuştu AB Türkiyeyi desteklemek zorundadır

En yetkili isim konuştu! 'AB Türkiye'yi desteklemek zorundadır'

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell İrini Operasyonu karargahını ziyaret etti. Josep Borrell, ziyareti sırasında Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileriyle ilgili son derece önemli açıklamalar yaptı.

19.03.2021Dünya
Kritik AB zirvesi öncesi önemli görüşme

Kritik AB zirvesi öncesi önemli görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25-26 Mart’taki AB zirvesi öncesinde AB Konseyi Başkanı ve AB Komisyonu Başkanı ile bugün video konferansla üçlü görüşme yapacak.

19.03.2021Dünya
AB, Türkiye ile olumlu gidişatı sürdürmek istiyor

AB, Türkiye ile olumlu gidişatı sürdürmek istiyor

Üst düzey AB yetkilisi, "Türkiye sadece büyük bir ülke, bölgesel bir güç değil. Türkiye aynı zamanda aday ülke olmasının yanı sıra AB için kilit öneme sahip bir ülke. Yüksek Temsilci Borrell'in niyeti bu ilişkiyi rayına oturtmak." ifadesini kullandı.

18.03.2021Dünya
Borrell’den göç mutabakatına yenileme desteği

Borrell’den göç mutabakatına yenileme desteği

Avrupa Birliği (AB) ile 18 Mart 2016’da imzalanan ve Türkiye’nin, bugüne kadar ihmal edilen unsurlar da dikkate alınarak güncellenmesini talep ettiği göçmen mutabakatının beşinci yıldönümüne günler kala Brüksel’den önemli bir mesaj geldi.

16.03.2021Dünya
Son dakika haberi: ABden flaş Türkiye açıklaması  Yenilenmesini isteyeceğiz

Son dakika haberi: AB'den flaş Türkiye açıklaması! "Yenilenmesini isteyeceğiz"

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile AB arasındaki göç ve Suriyeli sığınmacılar konulu 18 Mart mutabakatının uygulamasının devam etmesi gerektiğini, ileride mutabakatın yenilenmesini isteyeceklerini söyledi.

15.03.2021Dünya
AB: Suriyeli mültecilere yardım sürdürülmeli

AB: Suriyeli mültecilere yardım sürdürülmeli

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Suriye’de onuncu yılını tamamlayan savaşa ilişkin Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, siyasi bir geçiş olana dek bu ülkeye yönelik yaptırımların devam edeceğini söyledi.

11.03.2021Dünya
AB, Kıbrıs müzakerelerinde bulunmak istiyor

AB, Kıbrıs müzakerelerinde bulunmak istiyor

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, "Kıbrıs sorunu çok açık şekilde bir AB sorunudur. Kıbrıs, şimdi ve birleşmeden sonra da AB'nin üyesidir. Bölgesel istikrar ve Doğu Akdeniz'deki refah Kıbrıs sorununun çözümüne yakından bağlıdır." ifadesini kullandı.

8.03.2021Dünya
AB’den Kıbrıs mesajı: Uzlaşıya hazır gelin

AB’den Kıbrıs mesajı: Uzlaşıya hazır gelin

Kıbrıs sorununun çözümü bağlamında 27-29 Nisan’da İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılması planlanan görüşmeler öncesinde adayı ziyaret edip Türk ve Rum liderlerle görüşen AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ‘uzlaşıya hazır olma’ telkininde bulundu.

7.03.2021Dünya
AB: Kıbrıs sorununa kolay olmasa da çözüm bulunabilir

AB: Kıbrıs sorununa kolay olmasa da çözüm bulunabilir

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Kıbrıs'ta Türk ve Rum liderlerle yaptığı görüşmelerden sonra Kıbrıs sorununa kolay olmasa da çözüm bulunabileceğini, AB'nin müzakerelerin yeniden başlamasını desteklediğini bildirdi.

6.03.2021Dünya
AB, BM zirvesine katılmak istedi Tatar reddetti

AB, BM zirvesine katılmak istedi Tatar reddetti

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell, BM’nin Nisan ayındaki garantör ülkelerin de katılacağı gayri resmi Kıbrıs zirvesi öncesinde dün Lefkoşa’da Türk ve Rum liderlerle biraraya geldi.

6.03.2021Dünya
ABden Ürdün ve Lübnandaki Suriyelilere destek

AB'den Ürdün ve Lübnan'daki Suriyelilere destek

Avrupa Birliği (AB), Ürdün ve Lübnan'da bulunan Suriyeli sığınmacılara yönelik 130 milyon avroluk destek paketini onayladı.

5.03.2021Ekonomi
AB’den Rusya’ya Navalni yaptırımı

AB’den Rusya’ya Navalni yaptırımı

SON dönemde ilişkileri en alt seviyeye inen Avrupa Birliği ile Rusya arasında sular durulmuyor. Brüksel’de bir araya gelen AB dışişleri bakanları, muhalif siyasetçi Aleksey Navalni’nin tutuklanması nedeniyle Rusya’ya ek yaptırım kararı aldı.

23.02.2021Dünya
Son dakika haberi: AB Dışişleri Bakanları kararlaştırdı Rusyaya Navalnıy yaptırımı

Son dakika haberi: AB Dışişleri Bakanları kararlaştırdı! Rusya'ya 'Navalnıy' yaptırımı

Son dakika haberine göre; AB ülkelerinin dışişleri bakanları, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın tutuklanması nedeniyle Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulanmasını kararlaştırdı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Navalnıy'ın durumuyla ilgili olarak, kendisinin tutuklanmasından ve cezalandırılmasından sorumlu kişiler dahil olmak üzere Rusya'ya karşı kısıtlayıcı tedbir uygulamak konusunda siyasi karar aldık." dedi. Rusya ise alınan karara tepki göstererek, "uydurma" bahanelerle alınan kararın "hayal kırıklığı" yarattığını belirtti.

22.02.2021Dünya
AB ülkelerinin dışişleri bakanları Rusya ağırlıklı gündemle toplandı

AB ülkelerinin dışişleri bakanları Rusya ağırlıklı gündemle toplandı

AB ülkelerinin dışişleri bakanları, Rus muhalif Aleksey Navalni'nin tutuklanması nedeniyle Rusya'ya yaptırım kararı başta olmak üzere yoğun bir gündemle bir araya geldi.

22.02.2021Dünya
AB Myanmarda protestoculara müdahale edilmesini şiddetle kınadı

AB Myanmar'da protestoculara müdahale edilmesini şiddetle kınadı

Avrupa Birliği (AB), Myanmar'da askeri darbe ve seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasını protesto edenlere müdahale edilmesini şiddetle kınadı.

20.02.2021Dünya

Yazar Sonuçları

İtidalli cinayetler

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinlilere zorunlu göç tehdidi nedeniyle zor günler yaşanıyor...

12.05.2021

Türkiye bu dengenin neresinde?

Dünya halkı koronavirüs salgını ve yarattığı ekonomik zorluklara odaklanmışken arka planda uluslararası dengeler yeniden şekilleniyor.

2.04.2021

ABD ile AB arasındaki yeni diyalogda Türkiye’nin yeri

Geçen hafta Brüksel’de yeni ABD yönetimi ile AB ve NATO arasında gerçekleşen yoğun temasları izlemeye çalışırken ilginç bir durum dikkatime takıldı.

30.03.2021

AB zirvesinin Türkiye muhasebesi: AB’nin koşullu, kontrollü ağırdan ilerleme stratejisi

Artık her AB zirvesinde büyük ölçüde aynı egzersizin tekrarına tanıklık ediyoruz.

27.03.2021

Bir NATO bildirisi üzerinden Türkiye-ABD ilişkisini okumak

Belçika’nın başkenti Brüksel içinden geçtiğimiz hafta herhalde mekân olarak son yılların en yoğun diplomasi trafiğine sahne oluyor.

26.03.2021

AB Zirvesi’nde kritik soru: Borrell’in ikili yaklaşımı zirve kararlarına yansıyacak mı?

Avrupa Birliği zirvesi Türkiye’nin önemli yer tuttuğu bir gündemle bugün toplanırken, liderler, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Türkiye konusunda hazırlamış olduğu yaklaşık 15 sayfa uzunluğundaki ayrıntılı bir raporu önlerinde bulacak. Borrell’e bu raporu hazırlaması görevi geçen aralık ayındaki AB zirvesinde alınan bir kararla verilmişti.

25.03.2021

HDP’yi kapatma davası Batı ile ilişkilerde sıkıntı yaratmaya aday

Önce hakkındaki fezlekenin TBMM’de okunmasıyla HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP hakkında kapatma davası açması hamleleri, Türkiye’nin önümüzdeki günlerde hem Avrupa hem de ABD, daha doğrusu genelde Batı dünyası ile ilişkilerinde sıkıntı yaratmaya aday görünüyor.

20.03.2021

Gözler Türkiye’de

Türkiye, eskiden beri uluslararası siyasette konumuyla, nüfusuyla, politikalarıyla dikkat çeken bir ülke.

5.03.2021