EKSTRA
MENÜ

Jinekoloji

Jinekoloji ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Jinekoloji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 738 Jinekoloji haberi bulunmuştur.

Jinekoloji Haberleri

Diploma için domuz yetiştirme şartı

Diploma için 'domuz yetiştirme' şartı

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Avrupa Birliği ülkelerindeki veteriner eğitimine akredite olmanın koşulları arasında bulunan uygulamalı domuz eğitimi’ vermeye geçti. Bursa’dan getirilen 5 dişi ve 1 erkek domuz, fakültede beslenmeye başlandı. Türkiye’de verilen veteriner diplomalarının Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olabilmesi için mezun olunan fakültenin Avrupa Veteriner Eğitimi Kurumları Birliği’ne akredite olması gerekiyor.

27.04.2015Gündem
Özgü Namalın hipnozla doğum yöntemi hakkında merak ettiğiniz her şey

Özgü Namal'ın hipnozla doğum yöntemi hakkında merak ettiğiniz her şey

Özgü Namal hipnozla hazırlandığı ilk doğumunu evde, ebeyle birlikte gerçekleştirdi. Bir yandan sezaryenin önlenemeyen yükselişi sürerken, diğer yandan Namal gibi pekçok gebe ‘normal doğum’u korkusuz ve ağrısız yapmanın yollarını arıyor. Hipnoz da son yılların gözde seçeneklerinden biri.

14.04.2015Sağlık
Kadınlarda Hayat Kurtaran 3 Öneri

Kadınlarda Hayat Kurtaran 3 Öneri

Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı/ Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, kadınlarda hayat kurtaran 3 öneride bulundu...

Prof. Dr. CANAN Karatay suçlamalara yanıt verdi

Prof. Dr. CANAN Karatay suçlamalara yanıt verdi

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Ben doğal karbonhidrat veriyorum, bunun farkında değiller veya görmezden geliyorlar. Bir gebenin karbonhidrata ihtiyacı var diyorlar, tabii ki var. Ama sizin yüklediğiniz şekere ihtiyacı yok. Bir kerede anneye yüklenen 100 gram şekerin plasentayı ve bebeği bozduğu biliniyor" dedi.

12.03.2015Sağlık
Gebelikte şeker yüklemesi zararlı mı

Gebelikte şeker yüklemesi zararlı mı?

Canan Karatay: “Yükledikleri şeker bildiğimiz beyaz çay şekeri.”

Canan Karatay hakkında savcılığa suç duyurusu

Canan Karatay hakkında savcılığa suç duyurusu

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Prof. Dr. Canan Karatay hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

11.03.2015Sağlık
Kadınlar için hayat kurtaran 3 öneri

Kadınlar için hayat kurtaran 3 öneri

Rahim ağzı kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kistleri ve kanserleri, endometriozis, miyom… Uzmanlar her fırsatta ‘Erken tanı hayat kurtarır’ diyerek rutin kontrollerin ve testlerin önemine dikkat çekiyorlar. Ancak çoğumuz bu yaşamsal önem taşıyan öneriyi ya korkudan ya da ihmalkarlıktan genellikle kulak arkası ediyoruz.

11.03.2015Sağlık
Kürtaj hakkını ne kadar biliyoruz

Kürtaj hakkını ne kadar biliyoruz

Sevgilisinden hamile kalan Ayşe K.’nın ‘kürtaj krizi’ günlerce konuşuldu. Bir kez daha gördük ki yasalarla düzenlenen kürtaj hakkıyla ilgili bilgiler net değil. Hukuki netliğe rağmen, son yıllarda resmi ağızlardan kürtaj aleyhine yapılan açıklamalar hekim ve hastanelerin yasal bir işlem olan kürtajdan kaçınmasına neden oluyor.

27.02.2015Gündem
Kürtaj yasağı bir varmış bir yokmuş

Kürtaj yasağı bir varmış bir yokmuş

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın İstanbul’daki 37 kamu hastanesini arayarak isteğe bağlı kürtaj yapıp yapmadıklarını sorguladıkları ve sadece üçünden “Evet” yanıtı aldığı raporla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, “Herhangi bir kısıtlama yok” dedi. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir ise kamu hastanelerinin isteğe bağlı kürtaj yapmak istemediklerini doğruladı.

6.02.2015Gündem
Her yıl 60 bin kadın bunu yaşıyor

Her yıl 60 bin kadın bunu yaşıyor

Anne-baba olmak isteyenler, yıllardır bunun için çabalayanlar, başarılı olanlar ve daha yolun başındakiler bir araya geldi. Hürriyet Bumerang sponsorluğunda buluşan anne baba adayları, aileler ve doktorlar bilgilendi. Her toplantıda farklı konuşmacıların konuk olacağı destek seminerlerinin ilkinde, Prof. Dr. Kaya Özkuş, Dr. Murat Berksoy, Uzm. Dr. Filiz Çataklı hem bu yolda başarıya ulaşmak için gerekenleri aktardı, hem de katılımcıların sorularını yanıtladı.

30.01.2015Sağlık
Lazer ile Genital Bölge Estetiği Yaygınlaşıyor

Lazer ile Genital Bölge Estetiği Yaygınlaşıyor

Son 5 yıldır ülkemizde uygulanmaya başlayan lazer ile genital estetik yaygınlaşıyor. Konu ile ilgili ABD’den İleri Kozmetik Jinekoloji sertifikasına sahip Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ ile görüştük.

Son 5 yılda kürtaj azaldı sezaryen arttı

Son 5 yılda kürtaj azaldı sezaryen arttı

2013 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması, her yüz gebelikten 5’inin kürtajla sonlandırıldığını ortaya koydu. Bu oran 5 yıl öncesine göre yarı yarıya azaldı. Araştırma doğumların neredeyse yarısının sezaryenle yapıldığını gösterdi. Sezaryende 5 yıl öncesine göre yüzde 11’lik artış var.

22.12.2014Gündem
Hamile miyim İşte Belirtiler

Hamile miyim? İşte Belirtiler!

Hamile olup olmadığınızı bazı belirtilerle öğrenebileceğiniz gibi kesin cevabı alacağınız testler de işinizi kolaylaştıracaktır...

Taciz,istismar, şiddet...

Taciz,istismar, şiddet...

Bir hastalık değil yalnızca bir durum... Ancak ergenlik çağından itibaren taciz, istismar, şiddet, aile baskısına maruz kalıyorlar. Türkiye Pskiriyati derneği,Türk Tabipler Birliği, Cinsel Eğitim ve Tedavi Araştırma Derneği (CETAD) nefret suçu mağduru trans bireyleri anma günü nedeniyle ortak bir basın açıklaması yaptı. İşte açıklamanın tam metni...

23.11.2014Sağlık
Gebelikte kan şekeri testinden korkmayın

Gebelikte kan şekeri testinden korkmayın

Prof. Dr. Canan Karatay’ın gebelikte yapılan diyabet testinin anne adayı ve bebeği için risk yarattığı iddiasına bir yalanlama da Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği’nden geldi. Derneğin Amerikan Endokrin Derneği ile birlikte Antalya’da düzenlediği EndoBridge toplantısında, testin hiçbir risk yaratmadığı buna karşılık gebelik şekerinin hem anne adayı hem de bebek açısından ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir sorun olduğu birkez daha vurgulandı.

10.11.2014Sağlık
Türk bilim adamına Almanyadan onursal üyelik

Türk bilim adamına Almanya'dan onursal üyelik

Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Alman Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Kongresi'nde, TAJEV Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü'ye törenle onursal üyelik unvanı verildi.

14.10.2014Sağlık
Su perisi Nil

Su perisi Nil

İZMİRLİ bir çocuk annesi Ezgi Altınay (32), ikinci bebeği Nil'i suda doğurdu. Pek çok kadın sancı çekmemek için sezaryen isterken, ilki gibi ikinci bebeğini de normal doğumla ancak suda dünyaya getiren anne Altınay, "Suda doğum daha kolay, daha az sancılı oldu. Bu müthiş bir deneyim. Çok güzel bir şey yaşadım" dedi.

5.10.2014Ege
Doktorlarla kadınları internette buluşturacak

Doktorlarla kadınları internette buluşturacak

Bu yıl Türkiye’de 60. yılını kutlayan Bayer, yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. Kadın sağlığı konusunda doğru, güvenilir ve bilimsel bilgiye ulaşılmasını sağlamak amacıyla Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin de desteği ile hayata geçirilen canlı internet tv, kadinsagligitv.com adresinden 11 Eylül itibari ile yayına başlıyor.

15.09.2014Teknoloji
Hamilelikte ultrason zararlıdır açıklamasına sert tepki

Hamilelikte ultrason zararlıdır açıklamasına sert tepki

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir gebelikte ultrasonografi kullanımının tehlikeli olabileceği açıklamaları üzerine önemli uyarılarda bulundu.

5.09.2014Sağlık
Hamilelere kahve uyarısı

Hamilelere kahve uyarısı

Amerikan Obstetriks ve Jinekoloji Akademik Dergisi’nde yayınlanan yeni bir araştırma hamileyken günde 2 bardak ya da daha fazla kahve içen annelerin bebeklerinin lösemiye yakalanma riskinin %60 oranında arttığını ortaya çıkarttı.

20.08.2014Sağlık
Bavuluna sağlık

Bavuluna sağlık!

Almanya’da bir klinikte çalışan jinekoloji ve meme kanseri uzmanı Dr. Ayla Bayrak, yıllık izinlerini sahilde geçirmek yerine bavuluna küçük bir ‘ameliyathane’ alarak Hindistan’a giderek geçiriyor. Dr. Bayrak, “Issız Leh köyünün sakinleri yılda sadece bir defa jinekolog görüyor” diyor.

30.07.2014Sağlık
Kan şekeri tepkisi

Kan şekeri tepkisi

Beslenmeyle ilgili önerileri sık sık tartışma konusu olan Prof. Dr. Canan Karatay’ın bir televizyon programında gebelikte yapılan kan şekeri testinin anne adayı ve bebeği için risk olduğunu söyleyerek yapılmamasını önermesi kadın hastalıkları ve doğumcular tarafından tepkiyle karşılandı.

20.05.2014Kelebek
Erken doğum nedeni olabilir

Erken doğum nedeni olabilir

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, hamilelerde kansızlığın erken doğum oranını yaklaşık 2 kat artırdığını söyledi.

17.05.2014Gündem
Dünya seks konuşmak için Antalyada buluşuyor

Dünya "seks" konuşmak için Antalya'da buluşuyor!

Türkiye'nin cinsel sorunları bu kongrede masaya yatırılacak.

4.04.2014Sağlık
Türkiyede kürtaj gizlice yasaklandı

Türkiye'de kürtaj 'gizlice' yasaklandı

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, kürtaj uygulamasının sessiz sedasız kaldırıldığını öne sürdü.

3.04.2014Gündem
Suda doğum ölümcül olabilir

Suda doğum 'ölümcül' olabilir

Suda doğum yapmak özellikle son yıllarda çok popüler olsa da uzmanlar bunun da zararları olabileceğini belirtiyor. Doktorlara göre suda doğum ölümcül bile olabilir. Anneye ve bebeğe herhangi kanıtlanmış bir faydası olmayan suda doğum kanamaya, enfeksiyona ve boğulmaya neden olabilir.

25.03.2014Gündem
O mantar kanseri önleyebilir

O mantar kanseri önleyebilir

Mantar, rahim ağzı kanserini önleyebilir.

24.03.2014Gündem
Kürtaja SUT engeli kalktı

Kürtaja SUT engeli kalktı

Türk Jinekoloji Ve Obstetrik Derneği(TJOD) tarafından kısa bir süre önce gündeme getirilen, kadın doğumcuların kamu hastanelerinde sosyal güvence kapsamında 10 haftaya kadar ücretsiz uygulanması gerektiği halde kürtaj yapamamaları önündeki engel kaldırıldı.

21.03.2014Gündem
Kürtaj karmaşası

Kürtaj karmaşası

Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan "Kürtaj gizlice yasaklandı" açıklaması yankı uyandırdı, son yıllarda tartışılan kürtaj konusu yeniden gündeme geldi. Bunun üzerine Sağlık Bakanı bir açıklama yaparak bunun "yalan" olduğunu belirtmişti. Bu açıklamaya da yanıt gecikmedi ve TJOD söylediklerinde hiçbir yalan olmadığını ve asıl çelişkinin Sağlık Bakanı ile Sağlık Bakanlığı açıklamaları arasında olduğunu belirtti.

14.03.2014Gündem
Sağlık Bakanlığından kürtaj açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan kürtaj açıklaması

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, kürtaj uygulamasının sessiz sedasız kaldırıldığını öne sürdü. Bu iddia üzerine Sağlık Bakanlığı, 10 haftadan önce yapılan yasal kürtaj işlemlerinin, Bakanlığa bağlı hastanelerde yapılmasında herhangi bir kısıtlama bulunmadığını bildirdi.

12.03.2014Gündem
Türkiyede kürtaj gizlice yasaklandı

Türkiye'de kürtaj 'gizlice' yasaklandı

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, kürtaj uygulamasının sessiz sedasız kaldırıldığını öne sürdü.

12.03.2014Gündem
Her 8 kadından 1i bunu yaşıyor

Her 8 kadından 1'i bunu yaşıyor

Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, çikolata kisti olarak da bilinen endometriozistin, özellikle üreme çağındaki kadınlarda yaygın görülen bir kronik hastalık olduğunu belirterek, dünyada her 8 kadından birinin endometriozis hastası olduğunu bildirdi.

6.03.2014Kelebek
İsveçte rahim nakli olan kadına embriyo transferi

İsveç'te rahim nakli olan kadına embriyo transferi

İsveç'te doğuştan rahmi olmayan bir kadına annesinin rahmi nakledildi. İsmi açıklanmayan kadın eğer çocuk sahibi olursa nakil rahim ile çocuk sahibi olan ilk kadın olacak.

27.01.2014Gündem
Kaddafi’nin seks zindanı

Kaddafi’nin seks zindanı

2011’de linç edilen Libya’nın devrik lideri Kaddafi’nin “seks zindanı” ilk kez BBC’nin yeni belgeselinde görüntülendi.

26.01.2014Dünya
Cinsiyet ayrımcı kürtaj ve İngilterenin kayıp kızları

Cinsiyet ayrımcı kürtaj ve İngiltere'nin 'kayıp kızları'

Özellikle Hindistan ve Çin’de ailelerin erkek çocuk istemeleri nedeniyle, kız çocuklar doğmadan kürtaj kurbanı oluyor.

15.01.2014Dünya
İki bacağa 62 milyon dolar

İki bacağa 62 milyon dolar

NEW York’taki Winthorp Üniversite Hastanesi’nde kaptığı enfeksiyon nedeniyle kangren olan iki bacağı birden kesilen Stacy Galette (30), hastaneye açtığı davada 62 milyon dolar tazminat almaya hak kazandı.

11.01.2014 Dünya
Bunun adı mucize

Bunun adı mucize

Tıp dünyası üç boyutlu ultrason görüntülerine bir süredir alıştı. Ancak ABD merkezli teknoloji şirketi GE'nin geliştirdiği "HDlive" görüntüleme sistemi özellikle bebek bekleyen anne-babalar için bulunmaz bir nimet.

24.12.2013Gündem
İzmir’deki ameliyatı dünya canlı izledi

İzmir’deki ameliyatı dünya canlı izledi

Washington’daki 42’nci Jinekololji Kongresi, Türk doktorları açısından da bir gurura sahne oldu. Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fatih Şendağ’ın İzmir’de göbek deliğinden robotla yaptığı ameliyatı, 80 ülkeden 5 bin doktor ‘canlı’ izledi.

14.11.2013Kelebek
Ana Rahmindeki Dokuz Aylık Serüven 5

Ana Rahmindeki Dokuz Aylık Serüven 5

Bir ceninin ana rahmindeki 28 - 37 hafta arasındaki gelişim süreci.

Yazar Sonuçları

Genital bölgedeki kararma neden olur?

15 dakikada bu sorundan kurtulmak mümkün!

16.01.2015

Annenin iyot eksikliği bebeğin IQ'sunu düşürüyor

İstanbul’da 9 ayrı kamu ve üniversite hastanesine başvuran toplam 3453 gebeyle yapılan araştırma yüzde 90’ının iyot yetersizliği sorunuyla karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar bu veri üzerinde titizlikle duruyor, zira anne adaylarındaki iyot eksikliği bebeklerin IQ’sunu düşürmesi başta olmak üzere pekçok soruna zemin hazırlıyor.

30.05.2014

Âdet tarihinizi tatilinize göre ayarlayın

Seyahatlerde hele hele deniz tatillerinde âdet dönemine denk gelmek biz kadınların korkulu rüyası.

25.05.2014

Adet tarihinizi tatilinize göre ayarlayın

Seyahatlerde hele hele deniz tatillerinde adet dönemine denk gelmek biz kadınların korkulu rüyası desem hiç abartmış olmam. Tatilini adet dönemine göre planlayan, tüm uğraşılarına rağmen sürprizler yaşayanlar da az değil. Ancak tıptan destek alarak, adet döneminizi tatil veya seyahatinize göre planlamanız mümkün.

25.05.2014

Cinsel sorunlar masaya yatırılıyor

Uluslararası Cinsel Sağlık Kongresi, iki yıl önce Almanya’nın Münih kentinden sonra, ilginç konular ve aralarında Ankara’dan da önemli isimlerin bulunduğu alanında uzman konuşmacılar ile 17-20 Nisan günleri arasında bu kez Antalya’da yapılıyor.

12.04.2014

21. Uluslararası Cinsel Sağlık Kongresi başlıyor!

Türkiye'nin cinsel sorunları bu kongrede masaya yatırılacak...

9.04.2014

21. Cinsel Sağlık Kongresi Antalya’da düzenlenecek!

Dünyanın ilgisini çeken ve gündeminde olan kongreye Cised ev sahipliği yapıyor…

21.02.2014