EKSTRA
MENÜ

Jinekoloji

Jinekoloji ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Jinekoloji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 730 Jinekoloji haberi bulunmuştur.

Jinekoloji Haberleri

‘Evlilikleri kurtaran doktor’

‘Evlilikleri kurtaran doktor’

Horlama çok yaygın bir sorun. Hele yatak odalarında dinmeyen horlama sesleri kimi zaman boşanmalara bile neden olabiliyor. Köln’de yaşayan Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Dr. Fahri Yıldız, 32 yıldır, horlayanları tedavi ediyor. Bu yüzden çevresinde ‘Evlilikleri kurtaran doktor’ olarak da tanınıyor. Yıldız, cerrahi yöntemlerle sayısız hastayı tedavi etmiş. 2008 yılından beri de horlama protezleri üzerine çalışıyor. Dr. Fahri Yıldız, 1.5 yıl önce, kızları Aylin ve Suzan ile birlikte, horlama protezleri alanında uluslararası faaliyet gösteren TOMED GmbH adlı firmayı devraldı. Şimdi, geliştirdiği horlama protezlerini dünyanın dört bir yanına göndererek horlayanların sorunlarını çözüyor. Dr.Fahri Yıldız ile bu sorun üzerine söyleşi yaptık.

12.04.2017Ekonomi
Dizi sektöründeki büyüme yeni bir sektör doğurdu

Dizi sektöründeki büyüme yeni bir sektör doğurdu

Dizi sektöründeki büyüme beraberinde yeni bir 'sektör' doğurdu. Evlerden hastanelere, otellerden fabrikalara bir çok alan, adeta birer film platosu olarak kullanılıyor. Sektöre ciddi yatırım yapan firmalardan Anatolia Plato'nun sahibi Rüstem Yurttaş, "Büyük bir plato ihtiyacı için şirketimize gelen talebi karşılayarak Topkapı Sarayı’nın benzerini bin 500 metrekarelik bir alanda inşa ettik" dedi.

19.10.2016Ekonomi
Jinekolojik kanserlerden nasıl korunulabilir

Jinekolojik kanserlerden nasıl korunulabilir?

kanser hastalığına farkındalığın arttırılması gerekiyor.

17.10.2016Sağlık
Jinekolojik kanserlerin türleri nelerdir

Jinekolojik kanserlerin türleri nelerdir?

Doç. Dr. Korhan Kahraman, jinekolojik kanser çeşitleri hakkında bilgilendiriyor.

17.10.2016Sağlık
Jinekolojik kanserlerden nasıl korunulabilir

Jinekolojik kanserlerden nasıl korunulabilir?

Jinekolojik kanserlerden korunmada altın kural diğer tüm kanserlerde olduğu gibi farkındalığın arttırılmasıdır. Jinekolojik kanserler içerisinde etkin tarama programları olan kanserimiz bilindiği üzere rahim ağzı kanseridir.

Jinekolojik kanserlerin türleri nelerdir

Jinekolojik kanserlerin türleri nelerdir?

Jinekolojik kanserler denildiğinde kadın üreme sisteminin organlarına ait kanserler aklımıza gelmektedir. Bunlardan en sık görülen kanser  Endometriyum olarak adlandırılan rahim iç duvarı kanseridir. Yine Türkiye'de en sık görülen 2. kanser yumurtalık kanseri, 3. sıklıkla görülen kanser ise rahim ağzı kanserleridir.

İnsanlığa en büyük hediye Küba’dan mı geliyor

İnsanlığa en büyük hediye Küba’dan mı geliyor?

Küba en yoksul dönemlerde bile bilim ve araştırmadan vazgeçmedi. En büyük mucize de sağlık alanında oldu. Tahmini ömür süresi 80 yıl, ABD’den fazla. Bebek ölümleri bazı yerlerde sıfır! Hastaneler herkese bedava. Ama esas bomba, kanser aşısı Cimavax. Japonya ve Avrupa’dan sonra Amerika da klinik testlere başladı. Kübalı idealist doktorlar 5-10 yıl içinde insanlığa yüzyılın hediyesini, Castro kardeşlere de “altın vuruş” fırsatını verebilir.

12.09.2016Gündem
Canan Karatayın yüzünü güldüren haber

Canan Karatay'ın yüzünü güldüren haber

Türk Tabipler Birliği’nin Prof. Dr. Canan Karatay’ın 15 gün süreyle meslekten men edilmesine ilişkin kararının yürütmesi İdari Mahkeme tarafından durduruldu.

2.09.2016Sağlık
Kadınlar en çok bunları tercih ediyor

Kadınlar en çok bunları tercih ediyor

Son yıllarda talep oldukça fazla...

29.08.2016Kişisel Bakım
Hamilelikte hangi vitaminler kullanılmalı

Hamilelikte hangi vitaminler kullanılmalı?

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir uyardı, "Daha çok yiyoruz, teknolojimiz ve üretim daha ileride ancak yeterince ve kaliteli beslenemiyoruz."

5.08.2016Sağlık
Fazlası düşük yapma riskini artırıyor

Fazlası düşük yapma riskini artırıyor

Tüketildiği zaman kolayca plasenta yoluyla fetüse ulaşıyor ve etkilerini gösteriyor.

6 fincandan fazlası düşüğe neden oluyor

6 fincandan fazlası düşüğe neden oluyor!

Son yıllarda adım başı gördüğümüz kahve markaları sayesinde, kahvenin değişik lezzetlerde, soğuk olarak hazırlanarak yaz mevsiminde de tüketiminin artması, çeşidi gitgide artan enerji içecekleri eski yıllara göre çok daha fazla ve hesapsız kafein alımına neden oluyor.

18.07.2016Sağlık
Canan Karatayın cezası onaylandı

Canan Karatay'ın cezası onaylandı

Türk Tabipleri Birliği, Prof. Dr. Canan Karatay için İstanbul Tabip Odası’nın verdiği 15 gün meslekten men cezasını onadı. Gerekçede, Karatay’ın söylediklerinin bilimsel gerçeği yansıtmadığı, halk sağlığına zarar verdiği savunuldu.

30.06.2016Sağlık
Bu mesele ortaçağda kapanmıştı

'Bu mesele ortaçağda kapanmıştı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğum kontrolü karşıtı açıklamaları tartışılıyor. TTB Başkanı Beyazıt İlhan açıklamaya tepki gösterirken, gelişmiş ülkelerde erkeklerin, kadının bedeni üzerinden yürüttüğü tartışmaların ortaçağda sona erdiğini vurguladı.

31.05.2016Sağlık
Doğum kontrolü insan hakkı

Doğum kontrolü insan hakkı

Kadın sağlığı ve hakları konusundaki en büyük küresel konferans olan Women Deliver’da, doğum kontrolünün insan hakkı olduğu vurgulandı. Buna karşılık gelişmekte olan ülkelerde her beş kızdan biri 18 yaşın altında gebe kalıyor.

19.05.2016Gündem
Doğum kontrolü insan hakkı

Doğum kontrolü insan hakkı

Kadın sağlığı ve hakları konusundaki en büyük global konferans olan Women Deliver’da, doğum kontrolünün insan hakkı olduğu vurgulandı. Buna karşılık gelişmekte olan ülkelerde her beş kızdan biri 18 yaşın altında gebe kalıyor.

19.05.2016Dünya
Türkiyede her 4 kadından 1i istemeden hamile

Türkiye'de her 4 kadından 1'i istemeden hamile

Kadın sağlığı ve hakları konusundaki en büyük global konferans olan Women Deliver Konferansı’nda, doğum kontrolünün insan hakkı olduğu vurgulandı. BM verilerine göre, gelişmekte olan ülkelerde her beş kızdan biri 18 yaşın altında gebe kalıyor. Türkiye’de ise yılda 20 binden fazla çocuk anne doğum yapıyor.

19.05.2016Sağlık
Dünyaca ünlü profesörler Antalya’da buluştu

Dünyaca ünlü profesörler Antalya’da buluştu

Türkiye ve Dünya jinekoloji camiasının da çok yakından takip ettiği gelenekselleşmiş Türk-Alman Jinekoloji Kongresi’nin 11.si 11-15 Mayıs 2016 tarihlerinde Belek – Antalya’da gerçekleşti. Kongre'de Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen jinekologları bir araya geldi.

16.05.2016Sağlık
Kadınların kanser rehaveti

Kadınların kanser rehaveti

Türkiye’de 20 kadından sadece biri rahim ağzı kanseri testi yaptırıyor. Uzmanlar, “Bu çok acı bir tablo. Rahim ağzı kanserlerinin yüzde 60’ı tedavi edilemeyecek derecedeyken karşımıza geliyor” diyor.

15.05.2016Gündem
Bakan Müezzinoğlu kansere karşı pedal çevirdi

Bakan Müezzinoğlu "kansere" karşı pedal çevirdi

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, kadın kanserleri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlik kapsamında Boğaziçi Köprüsü'nde bisiklet sürdü. Bakan Müezzinoğlu: "Kanserlerin en az üçte birini tedbirlerimizle bireysel olarak önleyebiliyoruz. Üçte birini de erken teşhisle yine yenebiliyoruz. İpin ucu esasında yüzde 70 oranında bizim elimizdedir."

15.05.2016Sağlık
İleriki yaşlarda hamilelik için yumurta dondurma işlemi

İleriki yaşlarda hamilelik için yumurta dondurma işlemi

Yumurta dondurmanın kadın doğum hekimliğinde önemli birbaşlık olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, ileriki yaşlarda hamilelik için yumurta dondurma işlemini anlatıyor.

Konforlu bir adet dönemi için önemli öneriler

Konforlu bir adet dönemi için önemli öneriler

Sancılı adet görme, her 10 kadından 1’inde ortaya çıkarak günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Adet dönemini konforlu geçirmek için ilaç alımından, sağlıklı beslenmeye, kıyafet seçiminden egzersiz planlamasına kadar pek çok önemli noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Sibel Kaya, adet dönemini sağlıklı bir şekilde atlatabilmenin yolları hakkında bilgi verdi.

18.04.2016Sağlık
O haplar kanser riskini azaltıyor mu

O haplar kanser riskini azaltıyor mu?

Jinekolojik kanserler olarak da adlandırılan serviks (rahim ağzı), endometriyum (rahim) ve over (yumurtalık) kanser türleriyle ilgili bilgilendirme yapan Prof. Dr. Ateş Karateke rahim ağzı kanseri ile mücadelenin en önemli adımı kadınların tarama konusunda duyarlı olmasıdır diyor.

13.04.2016Sağlık
Anormal kanama, kilo kaybı, alt karın ağrısına dikkat

Anormal kanama, kilo kaybı, alt karın ağrısına dikkat

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ateş Karateke: "Yaklaşık olarak meme kanserlerinin yüzde 5-10'u, yumurtalık kanserinin ise yüzde 20'si genetik kaynaklı. Ailesinde veya yakın akrabalarında yumurtalık veya meme kanseri nedeniyle tedavi gören bir hasta varsa, düzenli kontroller ve smear testi ile kanser erken evrede tespit edilebilir."

12.04.2016Sağlık
Canan Karatayın suç duyurusuna takipsizlik

Canan Karatay'ın suç duyurusuna takipsizlik

Gebelikte şeker yüklemesi üzerine yaptığı açıklama nedeniyle hakkında meslekten 15 gün süreyle men cezası verilen Prof. Dr. Canan Karatay suç duyurusunda bulundu. Kararı kesinleşmeden yayınlayan Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri hakkında başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

4.04.2016Gündem
Tüp açma işlemi rahim filmi sırasında nasıl yapılır

Tüp açma işlemi rahim filmi sırasında nasıl yapılır?

Tüp açılsa da açılmasa da tüp açma işlemi ağrısızdır.

26.03.2016Sağlık
Polikistik Over Sendromu Nedir

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlardaki önemli bir yumurtlama problemi. Sorun, toplumdaki her 5 kadından birinde görülebiliyor. Peki ne yapmalı?

Genital bölgenin rengini açmak mümkün mü

Genital bölgenin rengini açmak mümkün mü?

Kadınların en özel bölgesi olan genital bölgenin ameliyatları da kendi gibi özeldir. Bu bölgeye yapılan estetik ve kozmetik uygulamalara ‘kozmetik jinekoloji’denir.

6.03.2016Sağlık
İngilterede bir goril sezaryen ile doğum yaptı

İngiltere'de bir goril sezaryen ile doğum yaptı

İngiltere’deki Bristol Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan hamile bir gorile Preeklampsi teşhisi konulunca, yakınlardaki bir hastanenin kadın doğum ünitesinden çağrılan bir cerrahın gorile sezaryen ameliyatı yaptığı açıklandı.

23.02.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Dr. Süleyman Eserdağ

Dr. Süleyman Eserdağ 1992 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum asistanlığına başladı.

20.06.2016