EKSTRA
MENÜ

Jinekolog

Jinekolog haberleri sayfasında güncel ve son dakika Jinekolog hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.114 Jinekolog haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Jinekolog Haberleri

Meslekler Evlilik Kararında Ne Kadar Belirleyici

Meslekler Evlilik Kararında Ne Kadar Belirleyici?

Bir hayatı birlikte paylaşacağımız kişilerde aradığımız birçok özellik var. Yaş, sosyal yetkinlikler, eğitim, finansal durum, hobiler, yaptığı iş… Özellikle mesleklerde önyargılara bağlı olarak farklı tercihler olabiliyor. “Öğretmenlerin tatili çoktur, bol bol gezeriz” veya “Doktorların gecesi gündüzü yok” gibi düşünceler olabiliyor. Yazar Erhan Erol, mesleklerin evlilik kararında ne kadar belirleyici olduğunu anlattı.

9.05.2019Evlilik
Genç kızlarda jinekolojik muayene nasıl yapılır

Genç kızlarda jinekolojik muayene nasıl yapılır?

Op. Dr. Burcu Karamürsel yanıtlıyor; Genç kızlarda jinekolojik muayene nasıl yapılır?

‘Lâl Hayal’ DasDasta

‘Lâl Hayal’ DasDas'ta

Songül Öden’in geçtiğimiz günlerde prömiyeri gerçekleşen tek kişilik oyunu ‘Lâl Hayal’, prömiyerin ardından Anadolu yakasında ilk kez DasDas’ta tiyatroseverlerle buluşuyor.

17.04.2019Keyif
Pulitzer Ödülleri sahiplerini buldu

Pulitzer Ödülleri sahiplerini buldu

Dünyanın en önemli gazetecilik ödülleri arasında gösterilen Pulitzer Ödülleri'ni kazananlar açıklandı.

16.04.2019Dünya
Kahraman jinekolog

Kahraman jinekolog

Prof. Dr. Cihat Ünlü, doğurganlık çağındaki her 10 kadından birini etkileyen endometriozis (çikolata kisti) ile ilgili çalışmalardan ötürü ABD’de EndoMarch Yılın Uluslararası Kahramanı Ödülü’ne layık görüldü. Ünlü, hem hekim yetiştirdiği hem hasta tedavi ettiği hem de toplumu uyardığı için ‘endometriozis kahramanı’ ilan edildi.

12.04.2019Gündem
Kadınlarda G Noktası Nasıl Bulunur

Kadınlarda G Noktası Nasıl Bulunur?

G noktasının orgazma ulaşmada büyük bir rol oynadığı özellikle son 10 yıldır oldukça tartışılıyor. Konuyla ilgili her geçen gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor. G noktası nedir? G noktası nasıl bulunur? en çok sorulan sorulardan. İşte G noktası ile ilgili merak edilenler ve cevapları...

20.03.2019Cinsellik
HPV virüsü nedir, nasıl bulaşır

HPV virüsü nedir, nasıl bulaşır?

Cinsel yolla bulaşan virütik hastalıklar içerisinde HPV (Human Papilloma Virüs) enfeksiyonları en sık görülen hastalıkları oluşturur.100’den fazla çeşidi olan HPV virüsünün yaklaşık 30 türü genital bölgeye yerleşmeyi sever ve genellikle cinsel yolla bulaşır.

15.03.2019Sağlık
HPV’den aşıyla korunmak mümkün

HPV’den aşıyla korunmak mümkün

Jinekolog Nagihan Saz, özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açtığı bilinen human papilloma virüsünün (HPV), kadınlar kadar erkekleri de etkilediğini söyledi.

19.02.2019Sağlık
C vitamini nedir C vitamininin faydaları nelerdir

C vitamini nedir? C vitamininin faydaları nelerdir?

C vitamini, vücudun ihtiyacı olan önemli vitaminler arasında yer alır. Bağışıklık sistemi deyince akla ilk gelen destekleyicilerden biridir. Peki, C vitamini hangi besinlerde yer alır? Yetersizliğinde neler olur? Hamilelik döneminde tüketilmesi gereken C vitamini ne kadardır? Merak edilenleri uzmanlardan öğrenelim.

5.02.2019Sağlık
Kürtaj nasıl bir işlemdir Nasıl yapılır Kürtaj sonra parça kalır mı

Kürtaj nasıl bir işlemdir? Nasıl yapılır? Kürtaj sonra parça kalır mı?

Kürtaj nedir? Kürtaj nasıl yapılır? Kürtaj olmak için genel anestezi almaya gerek var mıdır? Kaçıncı haftaya kadar kürtaj yapılır? Kürtaj işlemi ne kadar sürer? Kürtajdan sonra parça kalır mı? İlaç kullanılarak gebelik sonlandırılır mı?

4.02.2019Sağlık
Hamilelikte güvenli seks nasıl olmalı Gebelikte seks pozisyonları

Hamilelikte güvenli seks nasıl olmalı? Gebelikte seks pozisyonları

Hamilelikte cinsel ilişki oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu. Bu nedenle “Gebe kalma döneminde hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nasıl olmalı?” merak ediliyor.

Sperm nasıl oluşur

Sperm nasıl oluşur?

Sperm nasıl oluşur? Sperm üretimi nasıl gerçekleşir? Sperm üretimi nerede gerçekleşir? Sağlıklı sperm üretimi için vücut sıcaklığı ne olmalı? Bebeğin cinsiyetini ne belirler?

29.01.2019 Sağlık
Kadınlarda yumurtlama nasıl gerçekleşir

Kadınlarda yumurtlama nasıl gerçekleşir?

Kadınlarda yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır? Jinekolog Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu kadınlarda yumurtlamanın nasıl gerçekleştiğini ve yumurtlama döneminin nasıl hesaplandığını anlatıyor.

29.01.2019Sağlık
Hamile kalmak için orgazm olmak gerekir mi

Hamile kalmak için orgazm olmak gerekir mi?

Siz de çevrenizdekilerden duymuşsunuzdur "Orgazm olmak hamile kalmayı kolaylaştırıyor, hamile kalmak için orgazm olmak gerekir diye. Peki, gerçekten orgazm olmak ile hamile kalmak arasında bir bağlantı var mı? Orgazm olmak hamileliği kolaylaştır mı?

27.01.2019Sağlık
Adet düzensizliği olan kadınlar yumurtlama dönemini nasıl hesaplar

Adet düzensizliği olan kadınlar yumurtlama dönemini nasıl hesaplar?

Adet kanaması düzeni bozuk olan kadınlar yumurtlama zamanı nasıl takip edebilir? Hangi zamanlarda gebe kalma şansı vardır? Sorularını Jinekolog Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu cevapladı.

24.01.2019Sağlık
İleri Yaşta Gebelik Düşünenler Bunlara Dikkat Etmeli

İleri Yaşta Gebelik Düşünenler Bunlara Dikkat Etmeli!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Karamürsel, ileri yaşta gebelik hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtladı.

Hamile kalmak için ne kadar süre beklemek gerekir

Hamile kalmak için ne kadar süre beklemek gerekir?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler bir süre bebek sahibi olmayı deneyip sonra "Acaba ne kadar süre denemeliyiz, yoksa biz de bir sorun mu var, doktora gitmemiz gerekiyor mu?" diye düşünmeye başlar. Peki, doktora gitmek için ne kadar süre beklemek gerekir? Jinekolog Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu sorularımızı yanıtlıyor.

21.01.2019Sağlık
Cinsel birleşmeden kaç saat sonra döllenme gerçekleşir

Cinsel birleşmeden kaç saat sonra döllenme gerçekleşir?

Cinsel birleşmeden kaç saat sonra döllenme gerçekleşir? İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur. Spermler yumurtaya ulaşmaya çalışırken ne gibi engellerle karşılaşır. En hızlı sperm kaç dakikada yumurtayı bulur? Gebeliğin anlaşılması ne kadar sürer? Tüm sorularımızı Jinekolog Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu cevapladı.

15.01.2019Sağlık
Gebelik için daha iyi cinsel ilişki pozisyonu var mıdır

Gebelik için daha iyi cinsel ilişki pozisyonu var mıdır?

Gebe kalmak için cinsel ilişki pozisyonunun önemi var mıdır? Daha kolay hamile kalmak için hangi cinsel ilişki pozisyonları tercih edilmeli? Jinekolog Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu, gebelik için daha iyi bir pozisyonun olup olmadığı konusunda merak edilen tüm soruları cevapladı.

13.01.2019Sağlık
Meme protezi normal karşılanıyor, penis protezi ayıplanıyor

Meme protezi normal karşılanıyor, penis protezi ayıplanıyor

Ürolog Hüseyin Serhat Kerman, erkeklerin ’ayıplanma ve alay konusu olma’ gibi nedenler yüzünden cinsel sorunlarına çözüm arayamadıklarını söyledi. Dr. Kerman, "Kadınlarda meme protezi normal karşılanırken, erkeklerde eksiklik giderici penis ve testis protezleri kabullenilmiyor, ayıp sayılıyor" dedi.

4.01.2019Sağlık
‘Seks yaparken ağlamadın, şimdi kapa çeneni’

‘Seks yaparken ağlamadın, şimdi kapa çeneni’

Balkan ülkelerinde jinekolojik tedavi ve müdahale süreçlerindeki travmatik deneyimlerini paylaşan kadınlar, #MeToo (Ben de) hareketine benzer bir sosyal kampanya başlattı.

3.01.2019Avrupa
Çikolata kistinin şifası turunçgillerde

Çikolata kistinin şifası turunçgillerde

Jinekolog Dr. Mustafa Melih Erkan, halk arasında ’Çikolata kisti’ olarak bilinen, ciddi ağrı verip kısırlığa yol açabilen endometriozisin oluşumunda risk faktörlerinden birinin beslenme olduğunun ortaya çıkarıldığını söyledi.

25.12.2018Sağlık
Doğum sancısı nasıl anlaşılır

Doğum sancısı nasıl anlaşılır?

Normal doğum sancısı nasıl anlaşılır? Kaçıncı haftada başlar? Doğum sancısı kaç dakikada bir gelir? Her hissedilen sancı doğum sancısı mıdır? Yalancı doğum sancısı nedir ve normal sancıdan nasıl ayırt edilir?

Ertesi gün hapı hakkında bilinmesi gerekenler

Ertesi gün hapı hakkında bilinmesi gerekenler

Ertesi gün hapı, korunulmamış cinsel temastan sonra kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Peki, bu hap nasıl kullanılır? Modern korunma yöntemlerinin başında gelen ertesi gün hapı ne zaman alınmalı? Ertesi gün hapı kullanırken nelere dikkat edilmeli? İşte merak edilenler…

17.12.2018Sağlık
Jinekoloji nedir Jinekolog ne demek

Jinekoloji nedir? Jinekolog ne demek?

Gündemdeki haberlerin ardından jinekoloji ve jinekolog terimleri bir kez daha gündeme geldi. Jinekoloji, hastalıklardan korur, kanserlerin erken tanısını, üreme organlarını etkileyen enfeksiyonların erken tanı ve tedavisini ve daha sonra görülebilecek kısırlık gibi komplikasyonların önlenmesini sağlar. Peki, jinekoloji nedir? Jinekolog ne demek?

7.12.2018Gündem
Tacizden tutuklanan ünlü jinekolog hakkında istenen ceza belli oldu

Tacizden tutuklanan ünlü jinekolog hakkında istenen ceza belli oldu

İstanbul Nişantaşı'ndaki muayenehanesinde iki kadın hastasına cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilen jinekolog Fecri Sevilen hakkında 25 yıla kadar hapis istendi.

3.12.2018Gündem
Ünlü jinekolog tacizden tutuklandı

Ünlü jinekolog tacizden tutuklandı

Ünlü jinekoloji profesörü Fecri Sevilen, Nişantaşı'ndaki muayenehanesindeki iki hastasına 'nitelikli cinsel saldırı'da bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Tutuklama kararında, şüphelinin mağdurlara özel hayatlarına dair mahrem sorular sorduğuna ve muayenehanede müstehcen filmler seyrettirdiğine vurgu yaptı. Prof. Dr. Sevilen ise mağdurların şikayet ettikleri davranışların tedavinin bir gereği olduğunu savundu.

12.11.2018Gündem
Vajinal akıntı neden olur Vajinal akıntı çeşitleri

Vajinal akıntı neden olur? Vajinal akıntı çeşitleri

“Kadın anatomisi ve fizyolojisi gereği sağlıklı her kadının vajinal akıntısı olur” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özgür Ağlamış; yeşil, sarı, kahverengi, beyaz, kokulu veya köpüklü akıntının nedenleri anlattı, tedavilerine ilişkin neler yapılabileceğinden söz etti.

31.10.2018Sağlık
Nobel Barış Ödülünü kazanan Denis Mukwege kimdir

Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Denis Mukwege kimdir?

Nobel Barış Ödülü’nü kazanan iki isimden biri Kongolu doktor Denis Mukwege oldu. Hayatını Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki cinsel şiddet kurbanlarına yardıma adayan Denis Mukwege, sosyal medyanın da en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. Peki, Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Denis Mukwege kimdir?

5.10.2018Dünya
Anneden sonra o da şikâyetten vazgeçti... Sonuç: 14lük Ayşe sapığına iade

Anneden sonra o da şikâyetten vazgeçti... Sonuç: 14'lük Ayşe sapığına iade!

Ayşe, 3 yıl boyunca üvey baba tecavüzüne uğradı. Kaçtı, devlete sığındı. Üvey babaya 25 yıl verildi. Ama önce anne, sonra Ayşe şikâyetlerini geri çekti. Ve küçük kız şimdi yeniden tecavüzcü üvey babasıyla aynı evde...

2.10.2018Gündem
Evli bakirelerin cinsel kabusu: Vajinismus

Evli bakirelerin cinsel kabusu: Vajinismus

Vajinismus sorunu ülkemizde ve tüm dünyada kadınlarda görülen cinsel sorunların başında yer alıyor. Cinsel ilişkide yaşanılan yoğun kaygı sonrası gelişen kasılmalar cinsel birleşmenin gerçekleşememesine veya oldukça ağrılı bir şekilde gerçekleşmesine neden oluyor. Peki, toplumumuzda sıkça görülen, ancak pek çok sebepten dolayı çiftler tarafından gizlenen “Vajinismus” tam olarak nedir? Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ, bu konu hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.

27.09.2018Sağlık
Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Erken gebelik haftasında ultrasonografi cihazının gelişmişliği bağlı olarak cinsiyetin 13–16 gebelik haftasında belli olabileceğini belirten Jinekolog Op. Dr. Filiz Candan Topuz, ancak bu dönemde genital bölgede kordonun izlenmesinin yanıltıcı olabileceğini ifade ediyor.

19.09.2018Doğum
Görme engelli çift bebeklerini böyle “gördü”

Görme engelli çift bebeklerini böyle “gördü”

Arjantin’de yaşayan görme engelli Silvina Ibarra ve Daniel Iturria çifti, doğacak olan kızlarının yüzünü görebilmek için ilginç bir çözüme başvurdu. Çift, bebeklerinin yüzünü algılayabilmek için üç boyutlu ultrason çıktısı kullandı. 29 haftalık hamile olan Silvina, “Bebeğin yüzüne dokunabilmek muhteşem bir deneyim. Böylelikle doğmadan önce kızımızın kime benzeyeceğini anlayabiliyoruz… Diğer türlü onu, insanların tarif ettiği şekilde hayal etmeye çalışacaktık” dedi.Jinekolog Mario Pellizai: “Hem görme engelli bu çift, hem de dünyanın geri kalanındaki görme engelliler için çok önemli bir şey. Önce biri 3D çıkışa dokundu, sonra diğeri… Diğer çiftler gibi olduklarını, şakalaştıklarını görmek eğlenceliydi. ‘Benim burnumu almış, senin ağzını almış veya kel olan babasının saçlarını almış’ gibi…

31.08.2018Life Style
Tehlikeli bulaşıcı hastalığa dikkat

Tehlikeli bulaşıcı hastalığa dikkat!

Cinsel yolla kolayca bulaşan genital siğillerin vakit geçirmeden tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, tedavisi güç viral bir hastalık olan genital siğillerin en çok 18-28 yaş arasında görüldüğünü söyledi.

30.08.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Vajinismus tedavisi için en ideal yöntem hangisi?

Vajinismus, kadın genital kaslarının istem dışı kasılması ve bunun sonucunda tam bir cinsel birlikteliğin yaşanamaması şeklinde kendisini gösteren önemli bir cinsel sorundur. Tüm cinsel problemler arasında en sık hekime başvuru nedeni olarak da bilinen vajinismus için günümüzde pek çok tedavi yöntemi uygulanıyor. Peki, vajinismus tedavisi için ideal yöntem, doktor ve merkez seçimi nasıl yapılmalıdır? Bu konuda kimlerden destek alınmalıdır?

29.04.2019

Kadınlarda Seksin Evreleri

Kadın ve erkeklerde “cinsel siklus” yani seksin evreleri, (1) “cinsel istek”, (2) “cinsel uyarılma”, (3) “plato” (zevkli düzlük), (4) “boşalma / orgazm” ve (5) “cinsel doyum”un yaşandığı “cinsel çözülme” şeklinde yaşanır.

25.04.2019

Vajinismus tedavisi için en ideal yöntem hangisi?

Vajinismus sorunu ülkemizde her 10 kadından birinde görülen, psikolojik ve sosyolojik yönlerden pek çok sorunlara neden olan bir cinsel problem. Cinsel ilişkiye girememe, ağrı ve acılı bir şekilde ilişkinin gerçekleşmesi, tam bir cinsel birleşmenin olamaması gibi belirtilerle kendisini gösteriyor. Cinsel Terapist ve Uzm. Dr. Şenay Eserdağ, vajinismus tedavisinde kullanılan yöntemler hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtladı.

18.03.2019

Kadınlarda Rutin Jinekolojik Kontrollerin Önemi

Jinekolojik rutin kontroller, pek çok kadın için, aynı zamanda genel bir sağlık kontrolü anlamına da gelir. Çünkü çoğu kadın, sağlıklı olduğu sürece, jinekolojik kontrol dışında, rutin olarak diğer bölümlere başvurmaz.

28.02.2019

Hamile kalmak için kaç kez cinsel ilişkiye girmek gerekir?

Bazı çiftler birkaç denemede bebek sahibi olabilirken bazıları ise aylarca denemek zorunda kalır. Bir ebeveyn sitesi olan Channel Mum.com'un yaptığı anketin sonuçları hayli ilginç. Yapılan ankete göre çiftler bebek sahibi olmaya karar verdikleri andan itibaren hamilelik testindeki o iki çizgiyi görmek için ortalama 78 kez cinsel ilişkiye giriyor. Bu rakam 158 gün ile 6 ay arasında yayılıyor.

27.02.2019

Vulva Ağrısı, Yanması ve Kaşıntısının Sebepleri Nelerdir?

Kadın dış genital organına vulva adı verilir. Vulvada dış kısımda dış dudaklar (labia majora) ve iç kısımda iç dudaklar (labia minora) yer alır.

15.02.2019

Doğum kontrolünde 'spiral' yöntemi

Tıptaki ismi ‘Rahim İçi Araç’ uygulaması, olmasına rağmen ilk çıkan rahim içi araçların kıvrıntılı olması nedeniyle halk arasındaki ismi ‘spiral’ olarak yerleşen bu gebelik önleyici aparatlar doğum kontrolünün en önemli kısmını oluşturuyor. Jinekolog Süleyman Eserdağ, spiral hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.

31.12.2018

Rezaletin daniskası! ‘Jinekolojik test’ adı altında cinsel saldırı

DÜN başlayan Profesör Fecri Sevilen’in cinsel saldırı haberi bugün de devam ediyor.

7.12.2018

Kadınlarda cinsel isteksizlik neden olur?

Yeterli cinsel uyarılmaya rağmen cinsellik yaşama isteğinin yetersiz olması ya da hiç olmaması durumuna “cinsel isteksizlik” denir. Toplumda kadınlar arasında görülme sıklığı oldukça fazla olan bu cinsel işlev bozukluğunun tedavisi mümkündür.

6.12.2018

Genital bölge estetiğinde ‘genital prp’ uygulaması

Genital bölge ile ilgili uygulamalar özellikle son yıllarda oldukça hızlı bir şekilde artıyor. Labioplasti (iç dudak estetiği), vajina daraltma, doğum izlerinin silinmesi, lazer ve radyofrekans ile vajina gençleştirme en yeni teknolojiler arasında yer alıyor. Cerrahi olmayan diğer bir uygulama da genital bölgeye PRP (Platelet Rich Plasma) enjeksiyonu. Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ, genital PRP hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtladı.

9.11.2018

Genital bölge estetiğinde yeni trend: Barbie vajina

Genital bölge ile ilgili ilk bilimsel yayınlar 70’li yılların sonlarında Kuzey Amerika kıtasından bildirildi. O tarihlerden bu yana pek çok yeni uygulamalar ile kadınlar hem estetik hem de işlevsel yönden bu tür operasyonları talep eder hale geldi. Konu ile ilgili olarak Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ ile görüştük.

7.11.2018

Spiralin yan etkisi var mı?

Etkili bir doğum kontrol yöntemi olan spiralin yan etkisi var mıdır, kullanırken nelere dikkat edilmelidir? Merak edilen bu soruların cevabını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş verdi.

24.09.2018

Boşanma davasının kazananı olmaz

Gülben Ergen bu hafta Mirror Circle platformunun kurucusu avukat Beste Demir Keki ile bir araya geldi. Keki kurduğu platformu, avukatlığa uzanan hikayesini ve çekişmeli boşanma davalarının zorluklarını anlattı.

18.09.2018