EKSTRA
MENÜ

Jens Spahn

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 341 haberi bulunmuştur.

Jens Spahn Haberleri

Almanya’da aşı önceliği kalkıyor

Almanya’da aşı önceliği kalkıyor

Almanya’da aşılama sayıları giderek artarken, Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletlerinden sonra Berlin de aşı önceliğini kaldıracağını açıkladı.

14.05.2021Avrupa
Yeni bir maske skandalı daha

Yeni bir maske skandalı daha!

Almanya’da maske skandallarının ardı arkası kesilmiyor. CSU’nun eski politikacılarından ve çeşitli bakanlık görevlerinde bulunan Gerold Tandler’in kızı Andrea Tandler’in devlet kurumlarına maske satışında aracılık yaparak milyonlarca euro kazanç sağladığı iddia edildi. İddialarda CSU Avrupa Milletvekili Monika Hohlmeier’in de adı geçiyor.

9.05.2021Avrupa
AstraZeneca için ‘aşı önceliği sırası’ kaldırıldı

AstraZeneca için ‘aşı önceliği sırası’ kaldırıldı

Almanya’da AstraZeneca aşısına yönelik öncelik sıralaması kaldırıldı. Federal hükümet ve eyaletler bu konuda aldıkları ortak kararla isteyene AstraZeneca aşısı yapılmasının yolunu açtı. Bundan sonra isteyen herkes sırası gelmediği halde doktora giderek gerekçe göstermeden AstraZeneca aşısı yaptırabilecek.

7.05.2021Avrupa
DSÖ, Berlin’de ‘salgın istihbarat’ merkezi kuruyor

DSÖ, Berlin’de ‘salgın istihbarat’ merkezi kuruyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Almanya, gelecekteki yeni virüsler için erken uyarı sistemi olarak pandemi ve salgın (epidemi) istihbaratı (bilgi), gözetimi ve analitik yeni metodoloji için yeni bir küresel merkez (hub) oluşturulacağını duyurdu.

5.05.2021Avrupa
Aşı önceliğinin mayısta kaldırılmasını istedi

Aşı önceliğinin mayısta kaldırılmasını istedi

Bavyera Başbakanı Markus Söder, aşı önceliğinin mayıstan itibaren kaldırılmasını ve 16 yaşından büyük herkesin aşılanmasını istedi.

25.04.2021Avrupa
Saksonya, 30 milyon Rus aşısı alacak

Saksonya, 30 milyon Rus aşısı alacak

Aşı tedarikinde geç kalan Almanya, açığı kapatmak için yeni siparişler veriyor. Rusya’ya resmi seyahat düzenleyen Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer, Almanya’nın henüz Avrupa İlaç Ajansı’ından (EMA) onay almayan Sputnik V aşısından 30 milyon doz alacağını duyurdu.

22.04.2021Avrupa
Almanya ve Rusya arasında Kovid-19 aşı pazarlığı

Almanya ve Rusya arasında Kovid-19 aşı pazarlığı

Avrupa Birliği’nin (AB) Rus aşısı siparişine sıcak bakmaması üzerine Almanya Sputnik V satın almak için harekete geçti. Almanya, Rusya'nın Sputnik V Kovid-19 aşısından toplam 30 milyon doz satın almak istiyor.

22.04.2021Dünya
Konut teşviki üç ay uzatıldı

Konut teşviki üç ay uzatıldı

Almanya’da bu ayın başında yine bir dizi yeni kanun ve uygulamalar yürürlüğe girdi. Aile hekimlerinin de artık koronavirüse karşı aşı yapmaya başlamalarından işletmelere yönelik virüs testi zorunluluğuna, sürücü ehliyetine ilişkin yeniliklerden çocuklu aileler yönelik konut teşvikine kadar bir dizi yenilikler, nisan ayının başından bu yana hayatımıza girdi. Söz konusu yeniliklerin başında kuşkusuz, dünya gündemini bir yılı aşkın süredir meşgul eden koronavirüs pandemisi ile ilgili yeni tedbirler geliyor.

17.04.2021Avrupa
‘Zaman kaybetme lüksümüz yok’

‘Zaman kaybetme lüksümüz yok’

Almanya’da Kovid-19 vaka sayısının Paskalya tatilinden sonra sistematik olarak artması üzerine ülke genelinde alarma geçilmesi istendi. Sağlık Bakanı Jens Spahn eyaletlerin bir an önce harakete geçmesi gerektiğini söylerken, RKI Başkanı Prof. Wieler ise, “Kimsenin zaman kaybetme lüksü yok” dedi.

15.04.2021Avrupa
Sağlık bakanından itiraf gibi açıklama: Hastaneler kapasitelerinin sonuna geliyor

Sağlık bakanından itiraf gibi açıklama: Hastaneler kapasitelerinin sonuna geliyor!

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yeni tip koronavirüs konusunda korkutan açıklamalar yaptı. Ülkesindeki durumun geldiği kritik durumu açıklayan bakan süreçle ilgili önemli bilgileri paylaştı.

9.04.2021Dünya
Dikkat Sayı hızla artıyor

Dikkat! Sayı hızla artıyor

Kovid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hasta sayısının hızla arttığını belirten Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, doktorların ve sağlıkçıların haklı olarak alarm verdiğini söyledi.

9.04.2021Avrupa
Almanya Rusya arasında Sputnik V müzakeresi

Almanya Rusya arasında "Sputnik V" müzakeresi

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Alman radyosunda yaptığı açıklamada, Rusya’nın Kovid-19'a karşı geliştirdiği ‘Sputnik V’ aşısı için Moskova ile ikili görüşmelere başlayacağını Avrupa Birliği’ne ilettiklerini açıkladı.

8.04.2021Dünya
Almanya’ya Rus Sputnik V aşısı

Almanya’ya Rus Sputnik V aşısı

Avrupa Birliği’nin (AB) Rus aşısı siparişine sıcak bakmaması üzerine Almanya Sputnik V satın almak için harekete geçti. Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın Sputnik V aşısı üreticileriyle ikili görüşmeler yapacağı belirtilirken, ilk olarak Bavyera Eyaleti’nin Sputnik V isimli Rus aşısını almak üzere ön anlaşma imzaladığı açıklandı.

8.04.2021Avrupa
Darısı tüm dünyanın başına... 2 doz aşı olana yeşil ışık

Darısı tüm dünyanın başına... 2 doz aşı olana 'yeşil ışık'

Koronavirüsle mücadelede tüm dünya ülkeleri vatandaşlarını aşılamak için kıyasıya rekabeti sürdürürken ‘herkesin özlediği fotoğraflar’ İsrail’den geldi. ‘Yeşil Geçiş’ uygulaması başlatan ülke ‘en yeni normal’i yaşıyor.

6.04.2021Dünya
Almanların çoğunluğu hükümetin verdiği aşı sözüne inanmıyor

Almanların çoğunluğu hükümetin verdiği aşı sözüne inanmıyor

Almanya'da yapılan araştırma, ülkede yaşayanların üçte ikisinin federal hükümetin 21 Eylül'e kadar herkese yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapılacağı vaadine inanmadığını ortaya koydu.

5.04.2021Dünya
Yüzde 62 hükümetin aşı sözüne inanmıyor

Yüzde 62 hükümetin aşı sözüne inanmıyor

YouGov adlı araştırma şirketinin Alman Haber Ajansı (DPA) için yaptığı ankete göre, federal hükümetin 21 Eylül’e kadar herkese yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapılacağı vaadine inanmayanların oranı yüzde 62 olarak belirlendi.

5.04.2021Avrupa
Sağlık Bakanlığı’yla mahkemelik oldu

Sağlık Bakanlığı’yla mahkemelik oldu

Almanya’da maske skandallarına bir yenisi daha eklendi. Almanya’nın eski başbakanlarından Helmut Kohl’un oğlu CDU’lu Walter Kohl, Federal Sağlık Bakanlığı'nı maske satışı anlaşmazlığı nedeniyle mahkemeye verdi.

5.04.2021Avrupa
Testsiz seyahat yolda

Testsiz seyahat yolda

Almanya’da ikinci doz aşı yaptıranlara teste gerek olmadan seyahat edebilme yolunun açılmasının planlandığı açıklandı.

4.04.2021Avrupa
Aile hekimleri aşıya başlıyor

Aile hekimleri aşıya başlıyor

Almanya’da aile hekimlerinin Paskalya tatili sonrası koronavirüs aşısı yapmaya başlayacağı bildirildi. Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn (CDU), ilk etapta 35 bin muayenehane için toplam 1.4 milyon koronavirüs aşısının sipariş verildiğini, nisan ayının sonlarına doğru muayenelere verilecek aşıların haftalık 3 milyon dozun üzerine çıkarılacağını söyledi.

2.04.2021Avrupa
Almanya’da AstraZeneca ikilemi

Almanya’da AstraZeneca ikilemi

AstraZeneca’nın 60 yaş altındakilere istisnalar dışında durdurulması nedeniyle Almanya’da yine aşı kaosu başladı. İlk AstraZeneca aşısını yaptıranların ikinci aşıyı yaptırıp yaptıramayacakları belirsiz. Alınan yeni karar Almanya’da aşı kampanyasının bir kez daha ağır darbe alacağı yorumlarına neden oldu.

31.03.2021Avrupa
Almanyadan AstraZeneca aşısı kararı

Almanya'dan AstraZeneca aşısı kararı

Oxford Üniversitesinin AstraZeneca ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının, Almanya genelinde sadece 60 yaş üstü kişilerde kullanılması tavsiyesinde bulunuldu.

30.03.2021Dünya
Siyasilere tehditler arttı

Siyasilere tehditler arttı

Almanya genelinde güvenlik birimleri 2021 süper seçim yılı nedeniyle alarma geçti. Bazı eyaletler ve yaklaşan genel seçimlerde partilerin seçim kampanyaları sırasında, halkla iç içe olacak siyasilere yönelik güvenlik tehdidinin arttığı belirtildi.

24.03.2021Avrupa
‘Maske’ler bir bir düşüyor Şimdi de sağlık bakanının eşi...

‘Maske’ler bir bir düşüyor! Şimdi de sağlık bakanının eşi...

Almanya’da maske skandallarının ardı arkası kesilmiyor. Lobi ilişkilerinin aşırı karmaşık olması nedeniyle ‘kim ne yapmış’ anlaşılmıyor. CDU ve CSU’lu üç politikacının istifa etmelerinin ardından, bu kez de Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın eşi Daniel Funke’nin adı maske skandalına karıştı.

22.03.2021Avrupa
Geri adım attı... Villasının fiyatı...

Geri adım attı... Villasının fiyatı...

Almanya Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, sadece siyasette değil, özel yaşantısında da sıkıntılı günler geçiriyor. Berlin’de satın aldığı lüks villa fiyatının basın tarafından açıklanmasına mahkeme kararıyla tedbir koydurmak isteyen Spahn, kamuoyundan gelen baskılar üzerine geri adım attı.

19.03.2021Avrupa
Spahn’ın başı dertte: 1 euroluk maskeyi 6 eurodan satmışlar

Spahn’ın başı dertte: 1 euroluk maskeyi 6 eurodan satmışlar!

Almanya’da maske skandalına bir yenisi daha eklendi. Bazı siyasilerin korona maskesi temininde lobi faaliyeti yaparak, haksız kazanç sağladığının ortaya çıkmasının ardından, bu kez de federal sağlık bakanlığının vatandaşlara bedava dağıtılan FFP2 maskeleri için fahiş fiyat ödemiş olduğu belirlendi.

18.03.2021Avrupa
AstraZeneca kararını savundu

AstraZeneca kararını savundu

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen AstraZeneca aşısının kullanımının, kanda pıhtılaşma riski oluşturduğu gerekçesiyle askıya alınmasının yerinde bir karar olduğunu bildirdi.

18.03.2021Avrupa
Almanya AstraZeneca’da ısrarlı

Almanya AstraZeneca’da ısrarlı

Bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ölümlere neden olduğu şüphesiyle durdurulan AstraZeneca aşısının Almanya’da yapılmaya devam edeceği bildirildi.

12.03.2021Avrupa
Maskeye arabuluculuk, oyları düşürdü

Maskeye arabuluculuk, oyları düşürdü

Almanya’da Kovid-19’la mücadelede başarılı olunması için hayata geçirilen kısıtlamalar, en çok koalisyonun büyük ortağı CDU’yu vurdu. Özellikle aşı tedarikinde geç kalınmasının ve hızlı test tartışmalarının faturasının CDU’lu Başbakan Angela Merkel ile Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’a kesildiği, bu yüzden de muhafazakâr kanadın ciddi bir oy kaybı yaşadığı belirtildi.

7.03.2021Avrupa
Kovid-19 hükümete güveni sarstı

Kovid-19 hükümete güveni sarstı

Almanya’da CDU/CSU ile SPD oluşturduğu büyük koalisyon hükümeti Kovid-19’la mücadelede sınıfta kaldı. Alman Birinci Televizyonu (ARD) adına infratest-dimap tarafından yapılan son kamuoyu yoklamasında Almanların yarısının hükümete artık güvenmediği saptandı.

5.03.2021Avrupa
Almanya’da AstraZeneca’ya 65 yaş ve üstü izni

Almanya’da AstraZeneca’ya 65 yaş ve üstü izni

AstraZeneca firmasının geliştirdiği koronavirüs aşısının Almanya’da 65 yaş ve üstündeki kişilere de yapılabileceği açıklandı.

4.03.2021Avrupa
Yoğun bakımdakilerin yarısı göçmen mi

Yoğun bakımdakilerin yarısı göçmen mi?

Bild gazetesi, Almanya’da son üç ayda yoğun bakımda yatan hastaların yaklaşık yarısının, entübe edilen hastaların da yüzde 90’ının göçmen kökenli olduğunu yazdı. Haberde sayıların, Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler’in hastane başhekimleri ile yaptığı toplantıda ortaya çıktığı belirtilirken, RKI ise rakamların Almanya genelini değil, üç büyük şehirdeki hastanede çalışan doktorların bilgilendirmesi olduğunu açıkladı.

3.03.2021Avrupa
Korona gerilimi tırmanıyor: ‘Merkel koordinasyonda başarısız’

Korona gerilimi tırmanıyor: ‘Merkel koordinasyonda başarısız’

Hükümet ortağı SPD’nin Eş başkanı Norbert Walter-Borjans, Başbakan Angela Merkel ile CDU’lu bazı bakanları sorumluluklarını tam olarak yerine getirmemekle suçladı. Walte-Borjans, “Bizim hükümetin başı bu krizin koordinasyonunda gereken başarıyı gösteremedi” dedi.

2.03.2021Avrupa
‘Üçüncü dalganın başındayız’

‘Üçüncü dalganın başındayız’

Almanya’da siyasetten medyaya, iş dünyasından sokaktaki vatandaşa kadar herkes 3 Mart Çarşamba günü yapılacak koronavirüs zirvesine kilitlendi. Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanları yapacakları toplantıda kısıtlamaların geleceğini ele alacak.

1.03.2021Avrupa
O artık sevilmeyen siyasetçi

O artık sevilmeyen siyasetçi

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapmasında çalışmalarıyla popülaritesi artan ve en sevilen siyasetçiler arasına giren Almanya Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, artık sevilmeyen siyasetçiler arasında.

28.02.2021Avrupa
O gazetecilerin isimlerini öğrenmek istemiş

O gazetecilerin isimlerini öğrenmek istemiş

Aşı tedariğinde yaşanan gecikmeler ve hızlı testlerin açıklanan zamanda yürürlüğe girmemesi nedeniyle siyasi alanda eleştirilerin hedefi haline gelen Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn hakkında, şimdi de gazetecileri araştırdığı iddiası gündeme geldi.

25.02.2021Avrupa
Merkel istemedi, hızlı testler ertelendi

Merkel istemedi, hızlı testler ertelendi

Almanya’da 1 Mart’ta başlayacağı duyurulan hızlı test projesi şimdilik ertelendi. Başbakan Angela Merkel’in, son kabine toplantısında Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’a konuyla ilgili sorular yönelttiği ve istediği cevapları alamayınca “Bu böyle olmaz” diyerek hızlı testleri ertelettiği belirtildi.

23.02.2021Avrupa
Salgınlara karşı Yapay Zeka Merkezi kurdular

Salgınlara karşı "Yapay Zeka Merkezi" kurdular!

Almanya salgınlarla mücadele edebilmek için Yapay Zeka Merkezi kurdu. Robert Koch Enstitüsü'nün Wildau kentinde kurduğu merkez, birkaç ay içinde kullanıma hazır hale gelecek.

18.02.2021Dünya
Almanya’da son 24 saatte 560 kişi Kovid-19’dan öldü

Almanya’da son 24 saatte 560 kişi Kovid-19’dan öldü

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 560 kişi öldü.

17.02.2021Avrupa
1 Mart’tan itibaren hızlı test ücretsiz

1 Mart’tan itibaren hızlı test ücretsiz

Almanya’da Federal Sağlık Bakanlığı’nın 1 Mart’tan itibaren ücretsiz hızlı korona testi imkânı sunmayı planladığı belirtildi.

16.02.2021Avrupa
Hızlı testlere mart ayında onay verilebilir

Hızlı testlere mart ayında onay verilebilir

Almanya’da mart ayından itibaren isteyen herkes evde hızlı korona testi yapabilecek. Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili düzenleme yaptığı belirtildi.

14.02.2021Avrupa
İkisi de yumuşamaya karşı

İkisi de yumuşamaya karşı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in eyalet başbakanları ile yarın video konferans yöntemiyle yapacağı ‘koronavirüs değerlendirme toplantısı’nda alınan önlemlerin yumuşatılması yönünde karar alınmasının beklemediği görüşü şimdiden ağırlık kazandı.

8.02.2021Avrupa
‘Durum hâlâ kontrol altında değil’

‘Durum hâlâ kontrol altında değil’

Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış türlerinin ülkede yayılmasına karşı uyarıda bulundu.

5.02.2021Avrupa
64 yaş üstüne BioNTech, gençlere AstraZeneca

64 yaş üstüne BioNTech, gençlere AstraZeneca

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, aşılamayla ilgili düzenlemede değişiklik planladıklarını açıkladı.

5.02.2021Avrupa
‘Daha erken sipariş verebilirdik’

‘Daha erken sipariş verebilirdik’

Ülke genelinde yaşanan aşı krizi nedeniyle büyük bir baskı altında olan Almanya Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın siyasi geleceği, bu krize bulacağı çözümden geçiyor.

1.02.2021Avrupa
Almanya aşı planını değiştiriyor

Almanya aşı planını değiştiriyor

Almanya’da hükümet koronavirüse karşı aşı planında değişiklik yapıyor. Gerekçe ise AstraZeneca aşısının 64 yaş üstüne vurulmaması tavsiyesi.

1.02.2021Avrupa
Dünya adını Trump sayesinde duymuştu... Kovid-19 tedavisinde Monoklonal antikor mucizesi

Dünya adını Trump sayesinde duymuştu... Kovid-19 tedavisinde 'Monoklonal antikor' mucizesi

Monoklonal antikorların adını ilk olarak eski ABD Başkanı Donald Trump koronavirüse yakalandığında uygulanan çoklu tedavi kokteylinde duymuştu. Almanya'da uygulanmaya başlayacak olan bu antikor tedavisi salgınla mücadele konusunda büyük umut sağlıyor.

30.01.2021Dünya
Merkel aşıda fena sıkıştı

Merkel aşıda fena sıkıştı

Almanya’da Başbakan Merkel hükümeti çok ağır bir aşı kriziyle baş başa. Aşı tedarikinde yaşanan darboğaz eylülde yapılacak genel seçimlerin akıbetini de belirleyecek. Ülkede aşı seferberliği kesintiye uğramış durumda.

30.01.2021Dünya
Almanya’da son 24 saatte 839 kişi Kovid-19’dan hayatını kaybetti, sağlık bakanı açıklama yaptı

Almanya’da son 24 saatte 839 kişi Kovid-19’dan hayatını kaybetti, sağlık bakanı açıklama yaptı

Almanya’da yeni tip koronavirüs salgınında son 24 saatte 839 kişinin virüs nedeniyle ölmesiyle toplam can kaybı 55 bin 752’ye çıktı.

29.01.2021Dünya
‘Yüzyılın salgınından çıkış yolu başladı’

‘Yüzyılın salgınından çıkış yolu başladı’

Aşı kampanyasının sorunlu ilerlediğini kabul eden Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, “Ama yüzyılın salgınından çıkış yolu başladı” dedi.

29.01.2021Avrupa

Yazar Sonuçları

Aşı mı antikor mu

Neredeyse her hafta önümüze yeni bir aşı seçeneği konuyor ama ihtiyacın yeterince karşılanamayacağı, üretimin talebe yetmeyeceği kesin. Küresel bir soruna dönüşeceği anlaşılan “AŞI KAVGALARI”nın sebebi de bu zaten.

1.02.2021