EKSTRA
MENÜ

Jen Psaki

Jen Psaki ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Jen Psaki haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 305 Jen Psaki haberi bulunmuştur.

Jen Psaki Haberleri

ABD’den ilk Balbay açıklaması: Memnunuz

ABD’den ilk Balbay açıklaması: Memnunuz

Washington Yönetimi, Mustafa Balbay’ın serbest bıraklılmasına ilişkin bir açıklama yaparak “Memnunuz” dedi.

12.12.2013Dünya
Davutoğlu’nun Erivan seferindeki sürpriz isimler

Davutoğlu’nun Erivan seferindeki sürpriz isimler

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyeti taşıyan Ata uçağı yerel saatle 09.30’da Erivan’daki Zvartnots Havalimanı’na indi. Sürpriz isimlerin eşlik ettiği Davutoğlu'nu, KEİ zirvesinin yapılacağı otelin önündeyse protestocular bekliyordu. Ancak gösteri haberini alan Davutoğlu, otele arka kapıdan girerek protestocularla karşılaşmadı. Türkiye'nin 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımasını isteyen protestocular, üzerlerine çarpı işareti koydukları ay-yıldızlı bayrakları otelin önünde yerlere serdi.

12.12.2013Dünya
Barzani daveti dış politikada revizyonun parçası mı

Barzani daveti dış politikada revizyonun parçası mı?

Türkiye, son dönemde özellikle Orta Doğu’da yaşadığı sorunlar ile yeni bölgesel ve uluslararası gelişmeler karşısında bölge politikasında revizyona mı gidiyor? Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesud Barzani’nin Diyarbakır ziyareti de Türkiye’nin Suriye, İran ve Irak’la ilgili politikalarını gözden geçirmeye yöneldiği dikkate alındığında, bu değişim sürecinin bir parçası olarak görülebilir mi?

16.11.2013Dünya
ABDden Erdoğan-Barzani buluşması yorumu

ABD'den Erdoğan-Barzani buluşması yorumu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Türkiye ve Irak'ın son dönemdeki karşılıklı ziyaretler de dahil olmak üzere ilişkilerini geliştirme yolunda gösterdikleri son çabalarından memnuniyet duyduklarını belirterek, "Türkiye-Irak ilişkilerinin geliştirilmesi, bölgesel istikrar ve işbirliği için kritik önemde, dolayısıyla bunu teşvik etmeye devam ediyoruz" dedi.

16.11.2013Dünya
ABD: Suriye’de bağımsız Kürt bölgesinden endişeliyiz

ABD: Suriye’de bağımsız Kürt bölgesinden endişeliyiz

Washington Yönetimi, Kuzey Suriye’deki Kürt grupların bölgede İsviçre modeli kantonlara dayalı bir yönetim kurduğu haberleri sonrası Suriye’de özel bir Kürt bölgesi oluşturma çabalarından endişe duyduğunu bir kez daha vurguladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Bizim politikamız her zaman birleşik bir Suriye'yi destekleme yönünde oldu” dedi.

14.11.2013Dünya
Suudi Arabistan, Çin ve Rusyanın İnsan Hakları Konseyine seçilmesi tepki çekti

Suudi Arabistan, Çin ve Rusya'nın İnsan Hakları Konseyi'ne seçilmesi tepki çekti

Suudi Arabistan, Çin ve Rusya'nın Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne seçilmesi uluslararası insan hakları savunucularının tepkisine neden oldu. New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) bağımsız BM insan hakları gözlemcilerinin üç ülkeden de insan hakları ihlallerinin denetlenmesine izin verilmesini talep ettiğini hatırlattı.

13.11.2013Dünya
ABD: Kerrynin ziyaretinin Mursi davasıyla ilgisi yok

ABD: Kerry'nin ziyaretinin Mursi davasıyla ilgisi yok

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bedir Abdülati, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yarın Mısır'a gerçekleştirmesi beklenen ziyaretinin Muhammed Mursi'nin mahkemesiyle ilgisi bulunmadığını söyledi.

2.11.2013Gündem
ABDden Fidan açıklaması

ABD'den Fidan açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "Türkiye ile yakın çalışıyoruz. Türkler, yakın bir müttefik. Onlarla terörle mücadele dahil olmak üzere bir dizi konuda birlikte çalışıyoruz. Türk istihbarat şefi de (MİT Müsteşarı Hakan Fidan) dahil olmak üzere tüm düzeylerde bir dizi yetkiliyle yakın temas halindeyiz" dedi.

17.10.2013Gündem
Obama yönetimi Mısıra bazı askeri malzemelerin satışını durdurdu

Obama yönetimi Mısır'a bazı askeri malzemelerin satışını durdurdu

Obama yönetimi, temmuz ayında Muhammed Mursi'nin devrilmesinden bu yana Mısır güvenlik güçlerinin aşırı baskı uygulaması nedeniyle bu ülkeye yaptığı bazı askeri malzemelerin satışında kesintiye gitti.

10.10.2013Gündem
ABDden flaş Mısır kararı

ABD'den flaş Mısır kararı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "ABD Başkanı Barack Obama'nın talimatı altında yürütülen değerlendirmenin sonucunda, çıkarlarımızı en iyi şekilde ilerletmek için, Mısır hükümetiyle ilişkilerimizi devam ettirmeye karar verirken, Mısır'a yönelik yardımlarımızda yeniden ayarlama yapmaya karar verdik" ifadesini kullandı.

9.10.2013Gündem
Şımarık veletler

Şımarık veletler

ABD halkı, devletin kapanmasında tüm suçu politikacılarda buluyor.

3.10.2013Avrupa
Şımarık veletler

Şımarık veletler

ABD halkı, devletin kapanmasında tüm suçu politikacılarda buluyor.

2.10.2013Ekonomi
ABD’den sonra NATO da rahatsız

ABD’den sonra NATO da rahatsız

Türkiye’nin ulusal füze ve hava savunma ihalesini kazandığı duyurulan Çinli şirketle ilgili kriz büyüyor. Çin devletine ait CPMIEC firmasının ABD’nin kara listesinde olması tartışmaya yol açarken, NATO da yapılması hedeflenen ortak hava savunma sisteminin teknik açıdan ittifakın hava savunma sistemiyle uyum teşkil etmediğini açıkladı. ABD Büyükelçisi Ricciardone ise "Umarım NATO’ya uyumlu bir füze savunma sistemi seçersiniz" yorumunda bulundu.

1.10.2013Gündem
ABDden demokratikleşme paketi yorumu: Hem memnunuz hem hayal kırıklığına uğradık

ABD'den demokratikleşme paketi yorumu: Hem memnunuz hem hayal kırıklığına uğradık

Washington Yönetimi, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketini hem iyi hem kötü karşıladı. ABD, paketin önemli bir ilerleme ve bu açıdan memnuniyet verici olduğunu söylerken, Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması ve ekümeniklik konularının pakete dahil edilmemesinden ise hayal kırıklığı duyulduğunu açıkladı.

1.10.2013Gündem
ABD’den füze savunma ihalesine sert yanıt

ABD’den füze savunma ihalesine sert yanıt

ABD Yönetimi, geçen hafta Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin (SSİK) Türkiye’nin ulusal füze ve hava savunma ihalesini ABD’nin yasaklı listesindeki Çinli firmaya vermesini sert karşıladı. ABD Dışişleri Sözcüsü, “Ciddi kaygılarımız var. Bunları Türk Hükümeti’ne ilettik” dedi.

30.09.2013Gündem
ABD: NATO’da karar Türkiye’nin

ABD: NATO’da karar Türkiye’nin

ABD’den helikopter olayında Türkiye’ye destek geldi. Amerikan Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, “Türkiye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız” dedi.

17.09.2013Gündem
Türkiye angajman kurallarında şeffaftı

Türkiye angajman kurallarında şeffaftı

ABD Yönetimi, Türkiye’nin dün bir Suriye helikopterini düşürmesiyle ilgili sessiz kalmayı tercih ederken, bugün olayla ilgili Türkiye’nin pozisyonuna destek verdi.

17.09.2013Gündem
Şok iddia: ABD, Esada karşı operasyon başlattı

Şok iddia: ABD, Esad'a karşı operasyon başlattı

Fransız Le Figaro gazetesi,“ABD’nin Ağustos ayı ortasında Esad karşıtı operasyonu başlatması nedeniyle sıkışan Esad’ın kimyasal silah kullandığını” öne sürdü. Öte yandan ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, Suriye'deki ölümlerle ilgili olarak "Şu an için kimyasal silah kullanıldı diyemiyoruz” ifadesini kullandı.

23.08.2013Gündem
ABD: Kimyasal silah kullanıldı diyemiyoruz

ABD: Kimyasal silah kullanıldı diyemiyoruz

ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, Obama’nın iddialarla ilgili bilgi toplamaları yönünde istihbarat birimlerine talimat verdiğini söyledi ve ekledi: “Şu an için kimyasal silah kullanıldı diyemiyoruz.”

22.08.2013Gündem
ABD elçilikleri yeniden açılıyor

ABD elçilikleri yeniden açılıyor

Amerika Birleşik Devletleri, güvenlik tehdidi nedeniyle kapalı olan 19 diplomatik temsilciliğinden 18'inin Pazar günü açılacağını açıkladı.

10.08.2013Gündem
ABD 18 büyükelçilik ve konsolosluğu yeniden açıyor

ABD 18 büyükelçilik ve konsolosluğu yeniden açıyor

ABD, geçen hafta dünya genelinde terörist saldırı gerekçesiyle kapattığı 19 büyükelçilik ve konsolosluğun 18'ini yeniden açıyor.

10.08.2013Gündem
Obamanın elçilik kararı takdir topladı

Obama'nın elçilik kararı takdir topladı

ABD'de Obama yönetiminin olası bir El Kaide saldırısı tehdidi nedeniyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki diplomatik temsilciliklerini kapatma kararı alması hem Demokratların hem Cumhuriyetçilerin desteğiyle karşılandı.

5.08.2013Gündem
ABDden flaş İsrail-Filistin açıklaması

ABD'den flaş İsrail-Filistin açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmelerinin bugün Washington'da başlayacağını bildirdi.

28.07.2013Gündem
ABD: Bağımsız Kürt bölgesi çok provokatif olur

ABD: Bağımsız Kürt bölgesi çok provokatif olur

ABD Yönetimi, Suriye’nin kuzeyinde devam eden El Kaide-Kürt çatışmaları konusunda Suriye’de bağımsız bir Kürt bölgesi ilan edilebileceği yönündeki haberlerden endişe duyduklarını açıkladı. Dışişleri Sözcüsü Psaki, “Böyle bir deklarasyon son derece provokatiftir” dedi.

23.07.2013Gündem
Obama yönetimininden Mısır ordusuna uyarı

Obama yönetimininden Mısır ordusuna uyarı

ABD yönetimi, Mısır ordusunu "keyfi tutuklamalara" yönelik uyararak, bunların Mısır'ın geleceği için gerekli olan "kapsayıcı" süreçle uyumlu olmadığını vurguladı.

12.07.2013Gündem
Pentagon’dan Mısır’a F-16

Pentagon’dan Mısır’a F-16

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesini “darbe” olarak nitelendirmeyen ve ihtilafta kimseden yana olmadığını açıklayan Washington yönetimi, pozisyonunu netleştirmeye başladı.

11.07.2013Gündem
ABD: Hâlâ izliyoruz

ABD: Hâlâ izliyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın toplantısında, Türkiye’nin Mısır’daki yaklaşımı, Washington Türk Büyükelçiliği’nin NSA (Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı) tarafından dinlendiği iddiaları ve Gezi olayları ele alındı.

9.07.2013Gündem
ABD Dışişleri Bakanlığı toplantısında gündem Türkiye

ABD Dışişleri Bakanlığı toplantısında gündem Türkiye

ABD Dışişleri Bakanlığı Gezi olaylarıyla ilgili bir açıklama yaparak olayları izlemeye devam ettiklerini belirtti. ABD Dışişleri'nden yapılan açıklamada ayrıca Türkiye’nin Mısır olayında Batı’yı eleştirmesi, Washington Büyükelçiliği’nin Amerikan istihbaratınca dinlendiği iddialarıyla ilgili mesajlar verildi.

8.07.2013Gündem
Obama golfte Kerry yatta

Obama golfte Kerry yatta

Mısır’da kaos sürerken ABD Başkanı Barack Obama golf oynadı.

6.07.2013Gündem
ABD Dışişleri Bakanı John Kerrynin Karzaiyi defa

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Karzai'yi defa

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Taliban'ın Katar'da düzenlediği basın toplantısında kendisini "sürgündeki bir hükümet" olarak yansıttığını öne sürerek Washington'la olan uzun vadeli güvenlik görüşmelerini askıya aldığını açıkladı.

20.06.2013Gündem
ABD, Karzaiyi sakinleştirmeye çalışıyor

ABD, Karzai'yi sakinleştirmeye çalışıyor

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Taliban'ın Katar'da düzenlediği basın toplantısında kendisini "sürgündeki bir hükümet" olarak yansıttığını öne sürerek, Washington'la olan uzun vadeli güvenlik görüşmelerini askıya aldığını açıkladı.

20.06.2013Gündem
ABD ‘Gezi Protestosu’ iddialarını reddetti

ABD ‘Gezi Protestosu’ iddialarını reddetti

ABD Yönetimi, ABD’nin Gezi protestolarıyla ilgili resmi açıklamalarının Türkiye’nin içişlerine müdahale olduğu ve olayların Washington’daki toplantılarda planlandığı suçlamalarını kesin bir dille reddetti. Dışişleri Sözcüsü, “ABD’li gruplar ya da bireylerin Türkiye’deki protestoların başlamasının ya da tırmanmasının sorumlusu olduğu yönündeki haberleri reddediyoruz” dedi.

17.06.2013Gündem
ABD Dışişleri Bakanlığı: Medyaya baskıdan rahatsızız

ABD Dışişleri Bakanlığı: Medyaya baskıdan rahatsızız

ABD yönetimi, ikinci haftasını doldurmak üzere olan Gezi Parkı eylemleriyle ilgili aynı gün içinde üst üste iki açıklama birden yaparken, Türk hükümetinin gösterileri ele alış şekline yönelik eleştirilerinde tonunu gittikçe sertleştirmeye başladı. ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey ise bir panelde yaptığı konuşmada, "Elbette ki iç işlerinize karışırız" dedi.

13.06.2013Gündem
Washingtondan bir Gezi açıklaması daha

Washington'dan bir 'Gezi' açıklaması daha

ABD Yönetimi, Gezi protestolarına ilişkin Türk Hükümeti’nin tutumunu eleştiriken tonunu gittikçe sertleştiriyor.

13.06.2013Gündem
Washington’dan 15. Gezi Parkı açıklaması

Washington’dan 15. Gezi Parkı açıklaması

Washington Yönetimi, Gezi Parkı eylemlerinin başladığı iki haftalık süre içerisinde dün konuya ilişkin 15. açıklamasını yaptı. Gezi Parkı protestosunun simgelerinden olan 'Kırmızılı Kadın'a İtalyan Parlamentosu'ndan destek geldi. Avrupa Parlamentosu'nda konuşan Swoboda, Başbakan Erdoğan'a sert eleştirilerde bulundu.

12.06.2013Gündem
ABDden kullanılan dile dikkat çağrısı

ABD'den "kullanılan dile dikkat" çağrısı

ABD Dışişleri Bakanlığı, doğrudan hükümetin adını vermeden Taksim'deki taraflara "kullanılan dile dikkat" çağrısı yaptı.

12.06.2013Gündem
ABD Dışişleri: Wall Streette kimse ölmedi

ABD Dışişleri: Wall Street'te kimse ölmedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili olarak, "Tüm tarafların retoriklerin artmadığından emin olması ve şiddetten kaçınması yönünde çağrı yapmaya odaklanmaya devam ediyoruz" dedi.

10.06.2013Gündem
ABD’den Gezi yorumu: Protestolar barışçıl

ABD’den Gezi yorumu: Protestolar barışçıl

ABD yönetimi, Gezi Parkı’ndaki protestocuların büyük oranda barışçıl olduğunu söyledi.

10.06.2013Gündem
Demokrat mı sultan mı

Demokrat mı sultan mı

Gezi Parkı protestoları dünya gündeminin üst sıralarından inmiyor. The Economist dergisi bu haftaki kapağını konuya ayırırken, “Demokrat mı, sultan mı” diye sordu.

6.06.2013Gündem
ABD Dışişleri Bakanlığından Gezi Parkı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Gezi Parkı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, barışçıl gösterileri ve ifade özgürlüğünü desteklemeye devam ettiklerini belirterek, tüm yetkilileri Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları sakinleştirmeye yardımcı olmayacak yorum ve retoriklerden kaçınmaya çağırdıklarını söyledi.

6.06.2013Gündem
ABDden Davutoğluna Gezi Parkı cevabı

ABD'den Davutoğlu'na 'Gezi Parkı' cevabı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ABD’li mevkidaşı John Kerry ile telefon görüşmesinde Washington’ın Gezi Parkı olaylara yaklaşımını eleştirmesine ABD Dışişleri’nden yanıt geldi: “Biz kaygılarımızı söylemekten çekinmeyiz.”

6.06.2013Gündem
Washington ile Ankara arasında Gezi Parkı krizi

Washington ile Ankara arasında Gezi Parkı krizi

ABD’nin Gezi Parkı’ndaki protestolarla ile ilgili üst üste yaptığı göstericilere destek açıklamalarının ardından dün de iki ülkenin dışişleri bakanları kritik bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ankara, Davutoğlu’nun Kerry’ye açıklamalar nedeniyle tepkisini dile getirdiğini söylerken, Washington Davutoğlu’nun Kerry’ye son durumla ilgili bilgi verdiğini, Kerry’nin de bundan memnuniyet duyduğunu açıkladı.

6.06.2013Gündem
ABD’ye Gezi tepkisi

ABD’ye Gezi tepkisi

Hükümet, Gezi eylemleriyle ilgili peş peşe açıklama yapan ABD Yönetimi’ne tepki gösterdi. ABD Başkan Yardımcısı Biden’in “ABD, çıkacak her sonuca kayıtsız kalacakmış taklidi yapmaz” sözlerinden birkaç saat sonra ABD Dışişleri Bakanı’nı arayan Davutoğlu, “Türkiye, 2’nci sınıf demokrasi değil” dedi.

5.06.2013Gündem
Beyaz Saray Sözcüsünden gezi parkı açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsünden gezi parkı açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Carney: "Protestocuların büyük çoğunluğunun, haklarını ifade eden barışçıl, kanunlara saygılı, normal vatandaş olduklarına inanıyoruz.ABD, polis tarafından aşırı güç kullanımı, büyük sayıda yaralı ve mülklere zararlara yönelik haberlerden ciddi kaygı duymaktadır. Bu olayların soruşturulması ve tüm tarafların şiddet provokasyonlarından kaçınması çağrısında bulunuyoruz .Türk hükümetinin konuyu uygun şekilde ele alacağına inanıyoruz dedi

3.06.2013Gündem
ABD’den Gezi Parkı açıklaması

ABD’den Gezi Parkı açıklaması

Gezi Olayları’nda polisin tavrını ABD Dışişleri de eleştirdi ve göstericilerin temel hak ve özgürlerine vurgu yaptı. İstanbul’un en turistik bölgesindeki olayların tırmanması halinde ABD, Amerikalılar için Türkiye’ye seyahat uyarısında bulunabilir.

1.06.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Bağdat’tan dönen ‘yanlış hesap’ yoksa ‘yalancılık’ mı?

‘Bomba haber’i bir arkadaşımdan dün öğle saatlerinde öğrendim: “Bağdat dün (cuma) akşamdan itibaren bütün Irak hava sahasını –Kürt bölgesi dahil- Türkiye kayıtlı uçaklara kapattı!”

30.11.2013

O toplantıyı ilk kez biz açıklıyoruz

ABD, Suriye’nin kuzeyindeki ılımlı muhaliflere altı aydır devam eden silah dışı yardımın yapılamadığını dün ilk kez açıkladı. Bu gelişme, artık ABD'nin Suriye’den geri çekilmeye başladığı anlamına geliyor. Karar, ABD Dışişleri'ndeki 2 Ekim tarihli toplantıda alındı. O toplantının ayrıntılarını ilk kez burada okuyacaksınız. İşte yakında Türkiye’yi de içine alacak Suriye’de dezangajman operasyonu ve ABD'nin öne sürdüğü üç şart...

6.11.2013

ABD'nin Suriye'de El Kaide ile dansı

Amerikalılar yine öyle tehlikeli işler yapıyorlar ki... Suriye'de Esad'a karşı savaşan Nusra Cephesi'ni El Kaide bağlantısı yüzünden terörist saymışlardı. Şimdi Nusra'dakilerin geçtiği ISIS hakkında konuşmuyorlar. Niye?.. İşin çarpıklıklarını teker teker sıralamaya çalışacağım.

29.07.2013

Balyoz’dan Mısır’a Washington anekdotları

Türkiye’nin Mısır politikası Washington’da nasıl çiftbaşlılık olarak karşılandı?.. Balyoz haftası Amerika’nın Türk Ordusu’na bakışı nasıl?.. Ve Suriye’deki isyancılara gerçekten Amerikan silahı gidecek mi?.. İşte kısa kısa üç sıcak Washington anektodu.

17.07.2013

Washington’da günün sorusu:Yaz geldi o çocuklar nasıl içeri girecek

Gezi Olayları’nın Washington kulisine gireceğiz şimdi. Dışişleri’nin Türkiye masası Cuma’dan beri fazla mesaide. Ankara’dan gelen telgrafları okuyorlar harıl harıl. Ama Çarşamba günü yaşananlar... Şimdiye kadarki en gergin gün oldu. Binada herkes Davutoğlu’nu konuşuyordu. Ve onun bir gece önce John Kerry’ye söylediklerini... Bir de şu sorunun cevabını arıyorlardı: “Yaz geldi, o çocuklar nasıl eve dönecekler?”

11.06.2013