EKSTRA
MENÜ

Jen Psaki

Jen Psaki ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Jen Psaki haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 306 Jen Psaki haberi bulunmuştur.

Jen Psaki Haberleri

Obama Türkiye’yi övdü, sözcüler eleştirmekten kaçındı

Obama Türkiye’yi övdü, sözcüler eleştirmekten kaçındı

ABD ve Türkiye arasında IŞİD’le mücadele konusunda yaşanan görüş ayrılıklarına rağmen Washington Yönetimi, kamuoyu önünde Türkiye’ye yönelik suçlayıcı açıklamalar yapmaktan kaçınırken, Başkan Obama önceki gün Türkiye’yi Suriyeli mülteciler konusunda üstlendiği yük nedeniyle övdü. Beyaz Saray ve Dışişleri Sözcüleri de Türkiye’yi ve IŞİD saldırılarını petrole bağlayan sözler sarf eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren soruları geçiştirdi.

15.10.2014Gündem
ABDnin gündeminde tampon bölge yok

ABD'nin gündeminde 'tampon bölge' yok

ABD ve Türkiye arasındaki IŞİD müzakerelerinde Washington Ankara’dan somut beklentilerini ilk kez resmen açıkladı. Savunma Bakanı Hagel, Türkiye’nin IŞİD’e karşı İncirlik Üssü’nü kullanım izni ve Suriyeli muhaliflere eğitim vermesini istediklerini söyledi. Türkiye’nin şartı tampon bölge ise masada yok.

10.10.2014Dünya
ABDden Mevlüt Çavuşoğluna yanıt

ABD'den Mevlüt Çavuşoğlu'na yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun IŞİD'le mücadele konusunda "sadece Türkiye'nin tek başına kara operasyonu yapmasını beklemenin gerçekçi bir yaklaşım olmadığına" yönelik sözlerine ABD'den yanıt geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "Tek başına hiçbir ülkenin Kobani'deki krizi çözmesini veya bu kapsayıcı tehditle mücadeleyi üzerine almasını beklemiyoruz. Bu nedenle birlikte çalışıyoruz. Elbette Türkiye'nin oynayabileceği bir rolü var ama onlarla niyetlerini, kapasitelerini ve ne yapmayı istediklerini konuşmak istiyoruz" dedi.

10.10.2014Dünya
Necdet Özel, koalisyon davetine katılmıyor

Necdet Özel, koalisyon davetine katılmıyor

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey’nin önümüzdeki hafta IŞİD’e karşı kurulan küresel koalisyonu konuşmak üzere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’i Washington’a davet ettiği ancak Özel’in davete katılmayacağını bildirdiği öğrenildi.

9.10.2014Dünya
ABDden Türkiyenin tampon bölge önerisine çelişkili cevaplar

ABD'den Türkiye'nin 'tampon bölge' önerisine çelişkili cevaplar

Türkiye'nin, Suriye'de tampon bölge oluşturulması önerisine ilişkin ABD'den çelişkili açıklamalar geliyor. İsimlerinin açıklanmaması kaydıyla uluslararası haber ajansları Reuters ve Associated Press'e konuşan ABD'li yetkililer ise Türkiye'nin Kobani politikasına yönelik eleştirilerde bulundu.

9.10.2014Dünya
Beyaz Saray Bidenın neden özür dilediğini açıkladı

Beyaz Saray Biden'ın neden özür dilediğini açıkladı

Beyaz Saray Biden’ın Erdoğan’dan dilediği özürün, Erdoğan ile olan özel görüşmelerini yanlış aksettirmesiyle ilgili olduğunu açıkladı. Ve ısrarlı sorulara rağmen Biden’ın Türkiye ve diğer ülkelerin Suriye’deki aşırı örgütlere yardım ettiğine işaret eden sözlerini yalanlamadı.

7.10.2014Dünya
Ankara’nın kararı: Girmiyoruz

Ankara’nın kararı: Girmiyoruz

Hükümet, Suriye topraklarında ‘güvenli bölge’ ile ‘uçuşa yasak bölge’ ilan edilmeden TBMM’de kabul edilen tezkereyi kullanmayı düşünmüyor. Bu da TSK’nın sınırın ötesine geçmeyeceğini gösteriyor. Ankara, Kobani’ye ve Kobani halkına insani yardımla yetinecek.

7.10.2014Gündem
ABD: Hedef IŞİD

ABD: Hedef IŞİD

Başbakan Davutoğlu’nun Suriye’ye kara birlikleri göndermeyi, ABD liderliğindeki koalisyonun Devlet Başkanı Beşar Esad’ı da hedef alma şartına bağlamasına ABD’den yanıt geldi.

7.10.2014Dünya
İsveçin Filistini bağımsız devlet olarak tanıyacağını açıklaması

İsveç'in Filistin'i bağımsız devlet olarak tanıyacağını açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "Bir Filistin devletine yönelik uluslararası tanıma olmasını erken buluyoruz. Filistin'in devlet olmasını kesinlikle destekliyoruz ama bu sadece daimi statü anlaşması ve iki tarafın birbirini karşılıklı tanımasına dayanan, müzakere edilmiş bir netice yoluyla olmalı" dedi.

3.10.2014Dünya
ABD’den ilk tezkere tepkisi

ABD’den ilk 'tezkere' tepkisi

ABD Yönetimi, TBMM’de kabul edilen Suriye ve Irak tezkeresi için “Memnuniyet duyuyoruz” dedi. Washington, önümüzdeki hafta da Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadeleye sağlayacağı askeri katkıyı görüşmek için Amerikan Dışişleri’nin IŞİD Koordinatörlerini Ankara’ya gönderiyor. Konu, İncirlik Üssü.

3.10.2014Dünya
ABDden Türkiyeye iki önemli konuk

ABD'den Türkiye'ye iki önemli konuk

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli General John Allen ile Allen'ın yardımcılığını yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk'ün IŞİD'e karşı koalisyon çabaları kapsamında Türkiye'ye ziyarette bulunacağını söyledi.

1.10.2014Dünya
ABDden İsraile çok sert eleştiri

ABD'den İsrail'e çok sert eleştiri

ABD yönetimi, İsrail'in Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait 5 dönüm araziye el koymasını kınayarak, bu gelişmenin, "İsrail'i en yakın müttefiklerinden bile uzaklaştıracağı ve Filistinlerle barış çabalarına bağlılığı konusunda soru işaretleri uyandıracağı" mesajını verdi.

1.10.2014Dünya
Kerrynin ekibiyle kapı krizi

Kerry'nin ekibiyle 'kapı' krizi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’i Başbakanlık Merkez Bina’da kabul etti.

13.09.2014Gündem
Devrede olun

Devrede olun

IŞİD’le mücadelede Türkiye’nin desteğini istemek için Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Bir şekilde devrede olun” dedi.

12.09.2014Gündem
Kerry ekibinde kapı krizi

Kerry ekibinde kapı krizi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’i Başbakanlık Merkez Bina’da kabul etti. ABD elçiliğinin cipi ile geldiği Başbakanlık Merkez Bina’nın protokol kapısının merdivenlerinden çıkan Kerry’i, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ile yardımcıları da takip etti. Kerry’nin ekibinde bulunanların da yalnızca Dışişleri Bakanı’nın girmesi gereken kapıyı kullanmak istemesi üzerine Başbakanlık koruma polisleri müdahale etti. ABD’li yetkililerin devreye girmesi ile Türk korumalar, ABD heyetindekilerin normal şartlarda kullanmaması gereken bu kapıdan geçişine izin verdiler.Rıza ÖZEL / ANKARA

12.09.2014Haber
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Türk yetkililerle görüştük

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Türk yetkililerle görüştük

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Alman basınında yer alan, ABD istihbarat makamlarının Türkiye'ye yönelik faaliyetlerine dair haberlere ilişkin, "Politika gereği, iddia edilen istihbarat faaliyetleriyle ilgili kamuoyu önünde yorum yapmıyoruz. Bu iddiaları Türk yetkililerle görüştüğümüzü size teyit edebilirim" dedi.

2.09.2014Dünya
ABD’den İsrail’e işgali genişletme tepkisi

ABD’den İsrail’e işgali genişletme tepkisi

İsrail’in Batı Şeria'da 400 hektarlık Filistin toprağına el koyma kararına ABD yönetimi tepki gösterdi.

2.09.2014Dünya
Azerbaycandan ABDye sert çıkış

Azerbaycan'dan ABD'ye sert çıkış

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Elman Abdullayev, ABD Dışişleri sözcüsünün ülkesi ile ilgili açıklamalarının asılsız olduğunu söyledi. Abdullayev, "Azerbaycan’da hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlüklerin korunması ve yargı-hukuk sisteminin bağımsızlığı tam sağlanmıştır" dedi.

30.08.2014Dünya
Katliamın eşiğinde bir Türkmen kasabası

Katliamın eşiğinde bir Türkmen kasabası

IŞİD’ın 6 hafta önce kuşatıp açlığa mahkûm ettiği ve sürekli roketlerle vurduğu Amerli katliamın eşiğinde.

28.08.2014Dünya
Maslahatgüzar elçi olmadığından

Maslahatgüzar elçi olmadığından

CUMHURBAŞKANLIĞI devir teslim töreni için ABD’nin Ankara Büyükelçilik Maslahatgüzarı Jess Baily’i görevlendirmesi Türkiye’ye tepkisini göstermek için yaptığı iddiasına, Washington’dan yalanlama geldi.

28.08.2014Dünya
ABD Erdoğanın cumhurbaşkanlığı törenine neden maslahatgüzar gönderdiğine açıklama getirdi

ABD Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı törenine neden maslahatgüzar gönderdiğine açıklama getirdi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ülkesinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine düşük düzeyde temsilci göndererek "bir mesaj vermesi" gibi bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi. Birçok ülkenin cumhurbaşkanı ya da başbakan düzeyinde temsil edildiği yemin törenine ABD'nin maslahatgüzar göndermesi tartışmalara yol açmıştı. ABD'nin benzer törenlerde daha üst düzey yetkililerce temsil edilmesi ise tartışmaları daha da alevlendirdi. Örneğin ABD, Ukrayna’da Petro Poroşenko'nun cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Haziran ayında düzenlenen yemin töreninde Başkan Yardımcısı Joe Biden liderliğindeki bir heyetle temsil edilmişti.

28.08.2014Dünya
Gazze’de ‘süresiz’ ateşkes

Gazze’de ‘süresiz’ ateşkes

İsrail ve Hamas dün Mısır’ın arabuluculuğunda ‘ucu açık’ ateşkeste 7 Temmuz'da başlayan kanlı sürece son vermek konusunda anlaştı. İsrail, Gazze’ye insani yardım geçişine izin verirken, Hamas zafer ilan etti.

26.08.2014Dünya
Obamadan İsraile Demir Kubbe dopingi

Obama'dan İsrail'e 'Demir Kubbe' dopingi

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in füze savunma sisteminin yenilenmesine 225 milyon dolar aktarılması yönündeki tasarıyı imzaladı.

5.08.2014Dünya
‘Militan şüphesi okula saldırıyı haklı çıkarmaz’

‘Militan şüphesi okula saldırıyı haklı çıkarmaz’

ABD, İsrail’in Refah’taki BM okulunu vurmasını ‘utanç verici’ olarak niteleyerek kınadı.

3.08.2014Dünya
ABD Dışişleri sözcüsü basının karşısına tek çizmeyle çıktı

ABD Dışişleri sözcüsü basının karşısına tek çizmeyle çıktı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, 28 Temmuz'daki günlük basın brifingine tek çizmeyle çıkınca herkesi şaşırttı. Psaki, toplantının başlangıcında ayağını incittiğini ve altı hafta boyunca tedavi amacıyla bu tek çizmeyle dolaşacağını söylediyse de internette hakkında çıkan esprili yorumların önünü alamadı. Özellikle Rus internet kullanıcıları, ABD'nin son günlerdeki Rusya'ya yönelik yaptırımlarına gönderme yaparak "Galiba yaptırımlar sonuç vermeye başlamış" diye espri yaptı.

30.07.2014Haber
Gazze operasyonunda ölen İsrail askerlerinin ikisi ABD vatandaşı

Gazze operasyonunda ölen İsrail askerlerinin ikisi ABD vatandaşı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, İsrail’in Gazze’ye başlattığı operasyonda ölen askerlerden ikisinin ABD vatandaşı olduğunu açıkladı. Psaki ayrıca Gazze'de gerilimin tırmanmasından ve sivillerin ölümünden derin endişe duyulduğu ve en kısa sürede ateşkes ilan edilmesi gerektiğine de işaret etti.

21.07.2014Dünya
Asıl kırıcı davranan ABD’dir

Asıl kırıcı davranan ABD’dir

Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın kendisiyle ilgili “kırıcı ve yanlış” açıklamasıyla ilgili, “Asıl üzücü, kırıcı açıklamaları Amerika yapmıştır şu ana kadar. 500 ton bomba yağdırılmıştır. 300’ü aşkın insan ölmüştür. Bunların karşısında hâlâ Amerika, ‘İsrail burada savunma hakkını kullanıyor’ diyorsa, burada bir defa asıl özeleştiriyi Amerika’nın yapması lazım” dedi.

20.07.2014Gündem
Netanyahu, Erdoğan’ı Kerry’ye şikayet etti

Netanyahu, Erdoğan’ı Kerry’ye şikayet etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını Nazilere benzeten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’e şikayet etti.

20.07.2014Dünya
Erdoğan: Asıl kırıcı davranan Amerika

Erdoğan: Asıl kırıcı davranan Amerika

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'i eleştiren sözleriyle ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki'nin "kırıcı ve yanlış" yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine, "Hala Amerika, 'İsrail burada savunma hakkını kullanıyor' diyorsa, burada bir defa asıl öz eleştiriyi Amerika'nın yapması lazım. Asıl kırıcı davranan Amerika'dır" değerlendirmesinde bulundu.

20.07.2014Gündem
Netanyahu, Erdoğanı ABD Dışişleri Bakanı Kerrye şikayet etti

Netanyahu, Erdoğan'ı ABD Dışişleri Bakanı Kerry'e şikayet etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’i Gazze’de katliam yapmakla suçlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’e şikayet etti.

20.07.2014Dünya
ABD ve Mısır’dan Erdoğan’a tepki

ABD ve Mısır’dan Erdoğan’a tepki

Başbakan Erdoğan’ın önceki gün Gazze’ye saldırıları nedeniyle İsrail’e yönelik eleştirileri ABD ve Mısır’ın tepkisini çekti.

19.07.2014Dünya
Ölenlerin 23ü ABDli iddiası

Ölenlerin 23'ü ABD'li iddiası

Malezya uçağında ölü sayısının 300’den fazla olduğu ve bunların 23’ünün ABD vatandaşı olduğu öne sürüldü.

17.07.2014Dünya
ABD Dışişlerinden John Bassin Erdoğan yorumuna destek

ABD Dışişleri'nden John Bass'in 'Erdoğan' yorumuna destek

ABD'nin Ankara'ya atanacak yeni büyükelçisi John Bass'in, yeni görev yerine atanması için Amerikan Senatosu'nda düzenlenen onay toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın otoriter bir eğilimde olup olmadığı sorusunu "Bu yönde bir kayma var, evet" sözlerine ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan destek geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Ankara'ya atanacak yeni büyükelçinin görüşünün, ABD'nin daha önce de açıkladığı Türkiye'ye yönelik endişeleri ve İnsan Hakları Raporu ile örtüştüğünü söyledi.

17.07.2014Dünya
ABDde 20 yıl aradan sonra ilk Somali büyükelçisi

ABD'de 20 yıl aradan sonra ilk Somali büyükelçisi

ABD'de 20 yıl aradan sonra ilk kez bir Somali büyükelçisi bugün resmen görevine başladı.

15.07.2014Dünya
İsrail, Mısır’ın ateşkes önerisini kabul etti

İsrail, Mısır’ın ateşkes önerisini kabul etti

İsrail, Mısır'ın Gazze için sunduğu ateşkes teklifine olumlu yanıt verdi. Ancak ateşkes teklifi Hamas tarafından destek görmedi. Ateşkes önerisinden birkaç saat sonra Gazze tarafından fırlatılan roket ise İsrail'in Aşdod kentini vurdu. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği operasyonda ise şu ana kadar en az 194 Filistinli hayatını kaybetti.

14.07.2014Dünya
ABD Dışişleri sözcüsüne ilginç soru: IŞİD pasaportuyla gelseler...

ABD Dışişleri sözcüsüne ilginç soru: IŞİD pasaportuyla gelseler...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki günlük basın toplantısında, Suriye ile Irak'ta ele geçirdiği bölgelerde hilafet ilan eden IŞİD'in amacının Irak'ı bölmek olduğunu söyledi. Psaki, bir gazetecinin "Birisi IŞİD pasaportuyla ABD'ye gelse ne olacak" sorusuna "Bu hiç olacak şey değil" yanıtını verdi.

10.07.2014Dünya
Kuzey Korenin genç liderinden ordusuna talimat

Kuzey Kore'nin genç liderinden ordusuna talimat

Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong-un, ülkesine yönelik bölgede gerçekleşecek olası saldırılar karşısında ordusunun her an füze fırlatmaya hazır halde olması gerektiği talimatını verdi.

10.07.2014Dünya
ABDnin yanıtlayamadığı El Bağdadi sorusu

ABD'nin yanıtlayamadığı 'El Bağdadi' sorusu

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Irak-Suriye-Lübnan bölgesinde giderek güçlenirken, kendisini halife ilan eden IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin, 2005-2009 yılları arasında ABD'nin elinde tutsak olduğu iddialarına Obama yönetiminin cevap verememesi akılları karıştırdı. ABD Dışişleri Bakanlığı, "Cihadistan'ın yeni Bin Ladin'i" lakabı takılan Bağdadi'nin geçtiğimiz günlerde yayınlanan görüntüleri için ise, "Videonun özgün ve gerçek olduğunu düşünüyoruz" yorumunda bulundu.

8.07.2014Dünya
Bahreyn ABDli dışişleri müsteşarını istenmeyen kişi ilan etti

Bahreyn ABD'li dışişleri müsteşarını istenmeyen kişi ilan etti

Arap Baharı’nın etkisiyle Şii çoğunluğun protestolarına sahne olan ancak hükümetin yıkılmadığı Bahreyn’de yönetim, ülkeyi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Demokrasi, İnsan Hakları ve İşgücünden Sorumlu Müsteşarı Tom Malinowski’yi istenmeyen kişi (Persona Non Grata) ilan etti. Bakanlık, ABD'li müsteşarın ‘ülkeden derhal ayrılmasını’ istedi.

8.07.2014Dünya
Filistinli genç cinayetinde altı İsrailli gözaltında

Filistinli genç cinayetinde altı İsrailli gözaltında

İsrail-Filistin, gençlerin ölümleri nedeniyle yine gergin. İsrailli üç gencin cesedinin bulunmasından sonra 17 yaşındaki Filistinli Hudayr’ın diri diri yakılarak öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. İsrail polisi dün ilk kez olayla ilgili altı Yahudi şüpheliyi gözaltına aldı. İsrail Başbakanı Netanyahu ise “Toplumumuzda böyle cinayetlerin yeri yok”dedi.

6.07.2014Dünya
Kerry IKBY heyetiyle görüştü

Kerry IKBY heyetiyle görüştü

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin ve beraberindeki heyeti kabul etti.

3.07.2014Dünya
New York Valisinden tüm çalışanlara maç izni

New York Valisi'nden tüm çalışanlara maç izni

Dünya Kupası'ndaki en önemli sınavını dün Almanya karşısında veren ABD milli futbol takımına New York Valisi büyük destek verdi. Vali bu önemli maç için tüm çalışanlara öğle tatilinde bir saat fazladan izin verilmesi talimatı verdi.

27.06.2014Dünya
Maliki faturayı generallere kesti

Maliki faturayı generallere kesti

IRAK ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Musul’u almasının ardından ülkede şiddet olayları iki haftadır sürerken Irak hükümeti ordudaki tüm generallerin emekliye sevk edilmesi kararını aldı.

20.06.2014Dünya
Beyaz Saray’la en kritik toplantılar

Beyaz Saray’la en kritik toplantılar

Obama’nın Irak konusundaki karar haftasında, Başbakan Erdoğan ve Başkan Yardımcısı Joe Biden arasındaki telefon konuşmalarının ardından Washington’da bulunan İçişleri Bakanı Efkan Ala Beyaz Saray terörle mücadele ekibiyle iki günde iki kez bir araya geldi. Türk diplomatlar ve kamyon şoförlerinden sonra en son işçilerin da dahil olduğu, büyüyen rehine krizi nedeniyle, görüşmelere dair taraflar hiçbir açıklamada bulunmuyorlar. Ala basınla buluşmasını da iptal etti.

18.06.2014Dünya
ABD, Bağdat Büyükelçiliğini tahliye ediyor

ABD, Bağdat Büyükelçiliği'ni tahliye ediyor

ABD, Bağdat Büyükelçiliği’ndeki diplomat ve çalışanlarını hızlı bir şekilde tahliye etmek için 100 civarında asker görevlendirdi.

16.06.2014Dünya
IŞİD katliam fotoğrafları yayınladı

IŞİD katliam fotoğrafları yayınladı

Irak Şam İslam Devleti'nin internet sitesinde Irak ordusu askerlerinin toplu katliam fotoğrafları yayınlandı.

16.06.2014Dünya
Obamadan Irak açıklaması: Sizin işinizi biz yapamayacağız

Obama'dan 'Irak' açıklaması: Sizin işinizi biz yapamayacağız

Obama, IŞİD’in Musul’u ele geçirmesi sonrası Irak konusunda beklenen açıklamasını yaptı. Irak’a Amerikan askeri göndermeyeceğini ama bunun dışındaki seçenekleri önümüzdeki günlerde değerlendireceğini söyleyen ABD Başkanı, şimdiye kadar 20 milyar dolar yardım yaptığı Irak güvenlik güçleriyle ilgili hayalkırıklığını dile getirip ülkede mezhep ayrımcılığı yapan Başbakan Maliki’yi üstü kapalı biçmde eleştirdi ve açıkça “Sizin işinizi biz yapamayacağız” dedi.

14.06.2014Dünya

Yazar Sonuçları

Kendi felaketine dışarıdan bakma lüksü

ZITLAŞTIĞI iktidara karşı şeytanla işbirliğini bile mübah gören, sokaktaki vahşet ve barbarlığı ‘Serhildan’, yani ‘ayaklanma’ diyerek en devrimci selamlarla selamlayan yurdum münevveri gibi uzaklardan, konforlu duygu diyarlarından size bildiriyorum.

10.10.2014

10 soruda Washington açısından Kobani

Bugün ABD'nin IŞİD'e karşı küresel koalisyon koordinatörleri emekli Orgeneral John Allen ve yardımcısı Brett McGurk Ankara'ya geliyorlar. İki gün boyunca IŞİD'e karşı mücadeleye Türkiye'nin sağlayabileceği askeri katkıları görüşecekler. Müzakereler geniş kapsamlı yürütülecek ama Türkiye'deki gelişmelerin de etkisiyle Kobani birinci gündem maddesi olacak. İşte Washington açısından 10 maddede Kobani meselesi.

9.10.2014