EKSTRA
MENÜ

Jen Psaki

Jen Psaki ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Jen Psaki haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 305 Jen Psaki haberi bulunmuştur.

Jen Psaki Haberleri

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki: İç Güvenlik Paketi Türkiyenin iç sorunu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki: İç Güvenlik Paketi Türkiye'nin iç sorunu

AK Parti tarafından hazırlanan ve TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen İç Güvenlik Paketi, Avrupa Birliği (AB) ile uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından eleştirilirken, ABD'den İç Güvenlik Paketi'nin, 'Türkiye'nin iç sorunu olduğu' değerlendirmesi geldi.

27.02.2015Dünya
Psaki: Ölen Türk askerinin ailesi ve dostlarına başsağlığı diliyoruz

Psaki: Ölen Türk askerinin ailesi ve dostlarına başsağlığı diliyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde Şah Fırat Operasyonu'yla ilgili soruları yanıtladı. Psaki, istihbarat ve bilgi paylaşımı dahil Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak Türkiye ile yakın ve devam eden bir koordinasyon içerisinde olduklarını ve bunun kesinlikle devam edeceğini bildirdi.

24.02.2015Dünya
Kapıyı kırıp götürdüler

Kapıyı kırıp götürdüler

Venezuela’da sosyalist hükümeti yıkmaya çalışmakla suçlanan başkent Caracas Belediye Başkanı Antonio Ledezma tutuklandı.

20.02.2015Dünya
IŞİD’den Libya’da intikam saldırısı: 47 ölü

IŞİD’den Libya’da intikam saldırısı: 47 ölü

Irak Şam İslam Devleti’nin Libya’nın El-Kubbe kentinde bomba yüklü araçlarla düzenlediği üç intihar saldırısında en az 47 kişi öldü, 40 yaralı var.

20.02.2015Dünya
Kerry Londra ve Cenevreye gidecek

Kerry Londra ve Cenevre'ye gidecek

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, 21-22 Şubat'ta İngiltere ve İsviçre'de ziyaretlerde bulunacağı belirtildi.

20.02.2015Avrupa
ABD ile Eğit-Donat imzası

ABD ile Eğit-Donat imzası

TÜRKİYE ve ABD arasında, Suriyeli muhaliflere yönelik “eğit-donat” programı mutakabatı imzalandı.

19.02.2015Dünya
ABDden İsraile İranla yapılan nükleer müzakereler konusunda suçlama

ABD'den İsrail'e İran'la yapılan nükleer müzakereler konusunda suçlama

Obama yönetimi, İsrail'i, İran'la nükleer müzakereler konusunda kamuoyunu yanıltmakla suçladı.

19.02.2015Dünya
Türkmen’e, Peşmerge’ye ‘Rambo’ eğitimi

Türkmen’e, Peşmerge’ye ‘Rambo’ eğitimi

ABD ile Türkiye’nin Suriye’deki silahlı grupların eğitilip donatılmasıyla ilgili programın ayrıntıları belli oluyor. Türkiye isimleri MİT tarafından belirlenen Suriyeli muhaliflere eğitim verileceğini açıklarken Pentagon’a göre eğitim verilecek muhalifleri, uluslararası ortaklarla birlikte ABD birimleri belirledi. Pentagon açıklamasında ayrıca ‘savaş sadece IŞİD’e karşı’ denildi.

18.02.2015Dünya
Fatih Birolu ABD Enerji Bakanı ve Dışişleri Sözcüsü tebrik etti

Fatih Birol'u ABD Enerji Bakanı ve Dışişleri Sözcüsü tebrik etti

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, geçen hafta ajansın icra direktörlüğüne seçilmesinin ardından çok olumlu tepkiler aldığını belirterek, "Bundan sonraki çalışmalarımızda enerji güvenliği konusu en önemli gündem maddesi olacak" dedi.

18.02.2015Ekonomi
ABDden eğit donat açıklaması

ABD'den 'eğit donat' açıklaması

Suriye'deki ılımlı muhalif grupların eğitimi konusunda ABD ile Türkiye arasında imzalanacak anlaşmada sona gelindi. Varılan prensip anlaşmasını, Türkiye'den sonra ABD de teyit etti. ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington ve Ankara'nın Suriyeli muhalif grupların eğitilmesi ve teçhizatlandırılması konusunda prensip anlaşmasına vardığını ve iki ülke arasında anlaşmanın yakında imzalanmasının beklendiğini açıkladı.

18.02.2015Dünya
ABDden Cumhurbaşkanı Erdoğanın eleştirilerine yanıt

ABD'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eleştirilerine yanıt

ABD Başkanı Barack Obama, geçen salı North Carolina eyaletine bağlı Chapel Hill Kasabası'nda üç Müslüman gencin öldürülmesi ile ilgili 72 saat sonra açıklama yaparken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Başta Obama olmak üzere ABD'li yetkililerin sessiz kaldığı" eleştirilerini kesinlikle kabul etmediklerini söyledi.

14.02.2015Dünya
Kerry, Kiev ve Münihe gidecek

Kerry, Kiev ve Münih'e gidecek

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ukrayna ve Almanya'ya ziyaretlerde bulanacak.

1.02.2015Avrupa
ABDden Kobani açıklaması

ABD'den 'Kobani' açıklaması

Türkiye sınırındaki Suriye kenti "Kobani'nin IŞİD'den temizlendiğine" dair iddialara ilişkin ABD de açıklama yaptı.

27.01.2015Dünya
ABD ile İsrail arasında protokol krizi

ABD ile İsrail arasında protokol krizi

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner'in, ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı John Kerry'nin haberi olmaksızın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu Kongre'de konuşmak üzere ABD'ye davet etmesi, Netanyahu'nun da bu daveti kabul etmesi, ABD ile İsrail arasında protokol krizine yol açtı. Geçtiğimiz hafta benzer bir olay daha yaşanmış, Paris’te teröre karşı düzenlenen birlik yürüyüşüne Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın Netanyahu’nun katılmasını istemediği buna rağmen İsrail Başbakanı’nın yürüyüşe katıldığı iddia edilmişti.

22.01.2015Dünya
ABD saldırıyı güçlü biçimde kınadı

ABD saldırıyı "güçlü biçimde" kınadı

ABD, İsrail'in başkenti Tel Aviv'de bir otobüse düzenlenen bıçaklı saldırıyı "güçlü biçimde" kınadı.

21.01.2015Dünya
ABDden komisyon kararı ile ilgili açıklama

ABD'den komisyon kararı ile ilgili açıklama

ABD, TBMM Soruşturma Komisyonu’nda 4 eski bakanın Yüce Divan’a gönderilmeme kararını 'Türkiye’nin iç işleri’ olarak değerlendirdi.

6.01.2015Dünya
Azerbaycanda Özgür Avrupa Radyosunun ofisinin mühürlenmesine ABDden tepki

Azerbaycan'da Özgür Avrupa Radyosu'nun ofisinin mühürlenmesine ABD'den tepki

ABD tarafından finanse edilen Özgür Avrupa Radyosu'nun (RFE/RL) Azerbaycan Ofisi, savcılık kararıyla mühürlendi. ABD'nin sert tepkisine neden olan olayla ilgili konuşan RFE/RL, bunun bağımsız medyaya karşı yürütülen kampanyanın bir parçası olduğunu iddia etti.

27.12.2014Dünya
Ayrıntıları Türk hükümetine sorun

Ayrıntıları Türk hükümetine sorun

ABD, Türk hükümetinin, hakkında tutuklama kararı çıkarılan Fethullah Gülen’in iadesini isteyip istemediğine yönelik soruyu yanıtlamadı.

20.12.2014Dünya
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Gülenin iade sorusuna yanıt vermedi

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Gülen'in iade sorusuna yanıt vermedi

ABD, Türk hükümetinin, hakkında tutuklama kararı çıkarılan, Gülen Cemaati'nin lideri Fethullah Gülen'in iadesini isteyip istemediğine yönelik soruyu yanıtlamadı.

20.12.2014Dünya
Kerry: Bizim için erken

Kerry: Bizim için erken

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, BM Güvenlik Konseyi'ne getirilmesi beklenen Filistin tasarısına ilişkin "İçeriğini görmediğimiz bir şey hakkında yorum yapmak, tamamen şekillenmemiş bir süreç hakkında değerlendirmede bulunmak bizim için erken" diye konuştu.

17.12.2014Dünya
ABD: Muhalefet ihanet değildir

ABD: Muhalefet ihanet değildir

ABD Dışişleri Bakanlığı, Pazar günü yaptığı yazılı açıklamanın ardından Türkiye’de medya kuruluşlarına yönelik operasyonlar nedeniyle Ankara Hükümeti’ne bir kez daha çağrıda bulundu. Ve medya temsilcilerinin gözaltına alınmalarından endişe duyulduğunu belirterek, “Muhalif fikir ortaya atmak, komplo ya da ihanetle eşdeğer değildir” dedi.

16.12.2014Dünya
Sidneydeki kafedekileri rehin alan kişi İranlı çıktı

Sidney'deki kafedekileri rehin alan kişi İranlı çıktı

Avustralya'nın Sidney kentindeki silahlı bir kişi, Lindt isimli bir kafeyi basıp içerideki en az 13 kişiyi rehin aldı. Şimdiye kadar beş kişinin kurtulduğu olayla ilgili son gelen bilgi, büyük bir patama sesinin duyulduğu ve rehinelerin kaçtığı şeklinde. Silahlı kişinin isminin ise İranlı Man Haron Monis olduğu belirtildi. Hürriyet Dünyası yazarlarından Mehmet Yılmaz ve Fotoğraf Editörü Sebati Karakurt ise gelişmeleri canlı olarak Avustralya'dan bildiriyor.

15.12.2014Dünya
ABD: Eleştirenler hedefte

ABD: Eleştirenler hedefte

14 Aralık Operasyonu, yurtdışında da yankı buldu.

14.12.2014Dünya
ABD: Yakından takip ediyoruz

ABD: Yakından takip ediyoruz

Medya kuruluşlarına yönelik operasyona Washington yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Amerikan Dışişleri Bakanlığı, operasyonları yakından takip ettiklerini bildirerek, medya özgürlüğü ve yargı bağımsızlığının ihlal edilmemesi çağrısında bulundu.

14.12.2014Dünya
Rusya’dan arabuluculuk hamlesi

Rusya’dan arabuluculuk hamlesi

Suriye içsavaşında başından beri Esad rejimine destek veren Rusya, diplomatik atağa geçti. Beyrut, İstanbul ve Şam’da taraflar arasında mekik dokuyan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, siyasi çözüm bulmak için ABD ile Suriye arasında Moskova’da doğrudan görüşme önerisinde bulundu.

11.12.2014Dünya
Rusyadan bir ilk: ABD ile Suriyeyi bir araya getirebiliriz

Rusya'dan bir ilk: ABD ile Suriye'yi bir araya getirebiliriz

Suriye lideri Beşar Esad'la bir araya gelen üst düzey Rus yetkili, eğer Suriye tarafından bir talep gelirse ABD ile Suriye'den tarafları Moskova'da bir araya getirebilecekleri sinyalini verdi.

11.12.2014Dünya
ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psakiyi zorlayan brifing

ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki'yi zorlayan brifing

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük brifing sırasında zor anlar yaşadı. Gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen Mısır'ı konuşmamak konusunda duruşunu bozmayan Psaki, brifing sonrası kendisini ele verdi. Brifingin bitmesinin ardından ışıklar kapatıldığı sırada yanındaki birine "Mısır konusundaki açıklama çok saçmaydı" yorumunu yaptı. Psaki'nin sözleri hala açık olan mikrofondan duyuldu.

10.12.2014Haber
Pentagondan WSJye yalanlama

Pentagon'dan WSJ'ye yalanlama

Wall Street Journal’ın Türkiye ve ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölgeler oluşturulması yolunda görüşmeler yaptığı iddiasının ardından Pentagon’dan ‘Suriye’deki insani krize tampon bölgenin çözüm olmayacağı’ açıklaması geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ise güvenli bölge konusunda Türkiye’yle görüşmelerin sürdüğünü ancak henüz bir karar vermediklerini belirtti.

1.12.2014Dünya
Her dört uçaktan üçü boşa dönüyor

Her dört uçaktan üçü boşa dönüyor

ABD’nin IŞİD ile savaşı: Nevada’dan hedef belirliyor, Kuveyt’ten vuruyor.

27.11.2014Dünya
Bağdat ve Erbil petrol için el sıkıştı

Bağdat ve Erbil petrol için el sıkıştı

MERKEZİ Irak hükümetiyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) petrol ihracında anlaşmaya vardıkları bildirildi. IKBY hükümetinin resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Erbil ve Bağdat, 3 madde üzerinde uzlaştı. Buna göre Irak Federal Hükümeti, Kürt bölgesel hükümetine ilk adımda 500 milyon dolar ödeme yapacak.

14.11.2014Ekonomi
ABD’den çuval tepkisi: Sokak eşkıyaları

ABD’den çuval tepkisi: Sokak eşkıyaları

TÜRKİYE Gençlik Birliği (TGB) üyelerinin İstanbul, Eminönü’nde 3 Amerikan askerinin başına çuval geçirmesine ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tepki geldi.

13.11.2014Dünya
ABDden çuval eylemine çifte kınama

ABD'den 'çuval eylemi'ne çifte kınama

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon art arda yaptıkları açıklamalarda İstanbul'daki Amerikan askerlerine yönelik eylemi kınadı.

13.11.2014Dünya
ABDden El Bağdadiyle ilgili açıklama

ABD'den El Bağdadi'yle ilgili açıklama

IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin geçtiğimiz Cuma günü Irak'ta düzenlediği hava operasyonunda yaralandığı ya da öldüğü yönünde çıkan haberlerle ilgili son açıklama Washington’dan geldi. Bu arada ilk kez iki ay önce internette yayımlanan ve El Bağdadi’ye ait olduğu iddia edilen bir fotoğraf sosyal medyada tekrar paylaşılmaya başladı.

11.11.2014Dünya
Psakiden Erdoğanın eleştirilerine yanıt: Katılmıyorum

Psaki'den Erdoğan'ın eleştirilerine yanıt: Katılmıyorum

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "ABD'de her birimin sözcüsünden farklı sesler çıktığına" yönelik eleştirisine "Katılmıyorum" dedi.

4.11.2014Dünya
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki: Katılmıyorum

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki: "Katılmıyorum"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "ABD'de her birimin sözcüsünden farklı sesler çıktığına" yönelik eleştirisine "Katılmıyorum" dedi.

3.11.2014Dünya
ABD ve İsrail arasında ‘korkak’ polemiği

ABD ve İsrail arasında ‘korkak’ polemiği

ABD yönetiminden adı açıklanmayan üst düzey bir yetkilinin, The Atlantic dergisinden Jeffrey Goldberg'e verdiği demeçte, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için “korkak" ve "kendi çıkarlarını düşünen" nitelemelerini kullanması İsrail ile ABD arasında krize yol açtı.

30.10.2014Dünya
Psaki: Her okuduğunuza inanmayın

Psaki: Her okuduğunuza inanmayın

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Washington Post gazetesinin bugünkü nüshasında yer alan, "Türkiye-ABD ittifakının çatırdadığını" öne süren haberle ilgili olarak, "Her okuduğunuza inanmayın çünkü Türkiye sadece önemli bir NATO müttefiki olmakla kalmıyor, aynı zamanda IŞİD'i zayıflatma ve bertaraf etme çabalarında bir ortak. Türkiye ile bir dizi konuda birlikte çalışıyoruz" dedi.

30.10.2014Dünya
İsrail, El Aksa’da geri adım attı

İsrail, El Aksa’da geri adım attı

Kubbet-üs Sahra’yı da içinde bulunduran Mescid-i Aksa Külliyesi’nde (Haram-ül Şerif) Yahudilerin ibadet etmesi yasak. Ancak külliyeye giriş-çıkışları İsrail kontrol ediyor. Son aylarda İsrail güvenlik güçleri eşliğinde Mescid-i Aksa’ya giren Yahudi gruplar tansiyonu artırıyordu.

30.10.2014Dünya
ABDden Peşmergelere destek

ABD'den Peşmergelere destek

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Jen Psaki, Peşmergelerin, Suriye'de IŞİD'e karşı mücadele eden güçlere destek vermek için Suriye'ye geçişlerini desteklediklerini söyledi. Psaki başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Suriye topraklarında uçuşa yasak bölge oluşturulmasına ilişkin ABD'nin yaklaşımının değişmediğini de belirtti.

29.10.2014Dünya
ABD: ÖSOnun Kobaniye gitmesini destekliyoruz

ABD: ÖSO'nun Kobani'ye gitmesini destekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı güçlerin Kobani'de IŞİD'e karşı çarpışan güçlere destek olmak için bölgeye gitmelerini desteklediklerini söyledi.

25.10.2014Dünya
Washington teması açıklamıştı

Washington teması açıklamıştı

ABD Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz perşembe günü PYD ile doğrudan temas kurulduğunu açıklamıştı.

19.10.2014Dünya
ABD, PYD ile istihbarat paylaştığını doğruladı

ABD, PYD ile istihbarat paylaştığını doğruladı

Önceki gün PKK'nın Suriye'deki kolu PYD ile direkt olarak görüşmeye başladıklarını bildiren ABD Dışişleri Bakanlığı, dün de PYD ile istihbarat bilgilerini paylaştıklarını açıkladı.

18.10.2014Dünya
Ebola şüphesi taşıyan yolcu gemide karantinaya alındı

Ebola şüphesi taşıyan yolcu gemide karantinaya alındı

Binlerce yolcusuyla denize açılan 'Carnival Magic' isimli kruvaziyerde seyahat eden bir yolcu ebola virüsü taşıdığı şüphesiyle karantinaya alındı.

17.10.2014Dünya
ABD-PYD hattı açıldı

ABD-PYD hattı açıldı

ABD Dışişleri Bakanlığı, şimdiye kadar PKK ile bağlantılı olduğu iddiasıyla doğrudan ilişki kurmaktan kaçındığı ve lideri Salih Müslim’e vize vermeyi reddettiği Suriye’deki PYD ile hafta sonu ilk kez resmi temas kurulduğunu açıkladı.

16.10.2014Dünya
İşte güvenli bölge haritası

İşte güvenli bölge haritası

Başbakan Ahmet Davutoğlu, El Cezire Arapçaya verdiği röportajda Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde kuracağı ‘mıntıka emine’ diye belirttiği ‘güvenli bölge’nin ayrıntılarını açıkladı.

16.10.2014Dünya
Psaki: PYD ile resmi temasımız oldu

Psaki: PYD ile resmi temasımız oldu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, PYD ile geçen hafta doğrudan kısa bir görüşmelerinin olduğunu belirterek, "PKK ile bazı PYD üyeleri arasındaki bir takım bağlantıların farkındayız. PKK hakkında uzun süredir taşıdığımız aynı kaygıya sahibiz. PKK'yı terörist organizasyon listemizde tutmamız noktasında pozisyonumuzda bir değişiklik yok" dedi.

16.10.2014Dünya
Barack Obama Türkiye’yi övdü

Barack Obama Türkiye’yi övdü

ABD Başkanı Barack Obama, ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey’nin IŞİD’le mücadeleyi görüşmek üzere Washington’a davet ettiği, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 21 ülkenin askeri temsilcinin katıldığı konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’yi Suriyeli mülteciler konusundaki rolü nedeniyle övdü.

15.10.2014Dünya
ABDden Erdoğanın sözlerine yanıt

ABD'den Erdoğan'ın sözlerine yanıt

ABD'den, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Buralarda 10 milyonlarca, 100 milyonlarca doları bombaları atmak suretiyle oraya atanlar zannediyor musunuz ki barış için uçaklarıyla füzeleriyle orada bulunuyorlar. Hayır, petrol kuyularını kendi tasarrufları altına almak için bunu yapıyorlar" sözlerine yanıt geldi.

15.10.2014Dünya
Obama Türkiye’yi övdü, sözcüler eleştirmekten kaçındı

Obama Türkiye’yi övdü, sözcüler eleştirmekten kaçındı

ABD ve Türkiye arasında IŞİD’le mücadele konusunda yaşanan görüş ayrılıklarına rağmen Washington Yönetimi, kamuoyu önünde Türkiye’ye yönelik suçlayıcı açıklamalar yapmaktan kaçınırken, Başkan Obama önceki gün Türkiye’yi Suriyeli mülteciler konusunda üstlendiği yük nedeniyle övdü. Beyaz Saray ve Dışişleri Sözcüleri de Türkiye’yi ve IŞİD saldırılarını petrole bağlayan sözler sarf eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren soruları geçiştirdi.

15.10.2014Gündem

Yazar Sonuçları

10 soruda Kobani silahları

ABD ve Türkiye arasındaki diplomatik satranç

20.10.2014