EKSTRA
MENÜ

İyot

İyot ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İyot haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.347 İyot haberi bulunmuştur.

İyot Haberleri

Ege esintisini hissedebileceğiniz restoranlar

Ege esintisini hissedebileceğiniz restoranlar

Zeytinyağlı yemekleri ve leziz otlarıyla baş döndüren lezzetlere sahip olan Ege mutfağından yemekler tatmak için kilometreler gitmenize gerek yok. İşte Ege lezzetlerini ayağınıza getiren restoranlar...

Haşimato hastalığı nedir, neden olur

Haşimato hastalığı nedir, neden olur?

Son yıllarda adı sıkça duyulan Haşimato hastalığı, özellikle kadınlarda sıkça görülüyor. Sinsi bir şekilde ilerleyen Haşimato hastalığında tiroit bezinin yapısında bozukluklar neticesinde hem geçici hem de gerçek takibi gereken tiroit nodülleri olabilir. Peki, Haşimato hastalığı nedir, neden olur?

23.08.2018Gündem
Ağır metaller şah damarını tıkıyor

Ağır metaller şah damarını tıkıyor

Türk bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırma ağır metallerin de damar tıkanıklığında rolü bulunduğunu ortaya koydu. Araştırmada şah damarında tıkanıklığı bulunanların dokularında tıkanıklığı olmayanlara göre 1000 kat kadar fazla oranda 12 farklı ağır metal saptandı.

22.08.2018Gündem
Guatr nedir Guatr hastalığı nasıl anlaşılır

Guatr nedir? Guatr hastalığı nasıl anlaşılır?

Tiroit bezinin büyümesine guatr denir. Tanısı için tiroid hastalıklarında muayene dışında kan tetkikleri, ultrason ve gereken hastalarda tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılabilir. Değişik şekillerde bulunabilen guatr hastalığı basit, yaygın, zehirli, zehirli olmayan kişi gibi çeşitlere ayrılır. Peki, İşte guatr hastalığı nasıl anlaşılır?

31.07.2018Gündem
Graves hastalığı (zehirli guatr) nedir

Graves hastalığı (zehirli guatr) nedir?

Ülkemizde en sık rastlanan hipertiroidi nedenlerinden biri Graves’tir. Halk arasında sıkça ‘zehirli guatr’ olarak da bilinen Graves hastalığına ağır stresler, kazalar, hastalıklar ve bazı ilaçların neden olabilir.

31.07.2018Gündem
TSH nedir

TSH nedir?

Hipofiz bezinden Tiroid Uyarıcı Hormon veya bir diğer adıyla Tiroid Stimule Edici Hormon salgılanması tiroid bezi fonksiyonlarının düzenlenmesinde ilk basamakları oluştururlar.Bu hormon Tiroid bezinin çalışmasını düzenleyen peptid yapıda bir hormondur. Peki tiroid bezi nedir?

27.07.2018Gündem
Tiroid kanseri nedir Tiroid kanseri tedavisi

Tiroid kanseri nedir? Tiroid kanseri tedavisi

Tüm dünyada özellikle tiroid kanseri sıklığında artış mevcut. Ülkemizde de kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser olarak tiroid kanseri dikkat çekiyor. Aynı zamanda erken teşhis edilirse en çok tedavi edilebilen kanser türlerinden olan tiroid kanseri, troid bezindeki hücrelerin tümöre dönüşmesiyle oluşan bir kanser türüdür. Peki, tiroid kanseri nedir?

18.07.2018Gündem
Hipertiroidi nedir, belirtileri nelerdir

Hipertiroidi nedir, belirtileri nelerdir?

Tiroid bezinin aşırı çalışması sonucu kana normalden fazla tiroid hormonu vermesiyle oluşan hastalığa hipertiroidi denilmektedir. Peki Hipertiroidi nedir, belirtileri nelerdir?

11.07.2018Gündem
Mutlu olmayı bilenlerin diyarı Cayman Adaları

Mutlu olmayı bilenlerin diyarı Cayman Adaları

Bu hafta korsanlarıyla meşhur cennet köşelerden birindeyiz. Binlerce adanın bir arada olduğu; mercanların, resiflerin, turkuvaz denizlerin, sıcak, neşeli halkların ve olduğu kadarıyla mutlu olmayı bilenlerin diyarındayız; Karayipler. Çok çekmiş Karayipler’deki adalar. Kimi madenleri, kimi ormanları, kimi de tarıma elverişli toprakları sebebiyle sömürülmüş. Günümüzde ise onları sömürenlerin iştahını turizmle kabartıyorlar. Uçaklarla ya da yüzen şehirlerle gelen milyonlarca turisti ülkelerinde ağırlıyorlar.

11.07.2018Seyahat
Vegan Beslenme Sağlığı Bozar mı

Vegan Beslenme Sağlığı Bozar mı?

Vejetaryenlik ve vegan diyetler sağlık, hayvanları koruma ve ekolojik nedenlerden dolayı ülkemizde de giderek daha popüler hale gelmeye başladı. Kısa dönemlik uygulanabilecek bir diyetten çok bir yaşam tarzını ve kültürünü ifade eder Vejetaryenlik. Peki, Vejetaryenliğin sağlığımız üzerindeki etkileri neler? Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Gizem Gök, konuyla ilgili merak edilenlere açıklık getiriyor.

Vegan beslenme sağlığı bozar mı

Vegan beslenme sağlığı bozar mı?

Vejetaryenlik ve vegan diyetler sağlık, hayvanları koruma ve ekolojik nedenlerden dolayı ülkemizde de giderek daha popüler hale gelmeye başladı.

19.06.2018Sağlık
Sağlıklı bir doğum için 5 vitamin değerine dikkat

Sağlıklı bir doğum için 5 vitamin değerine dikkat

Günümüz anne adaylarının önemli bir kısmı gebeliğini planlıyor. Planlı gebeliğin hem anne hem de bebek için büyük avantajları bulunuyor. Çünkü bebek sahibi olmak isteyen anne adayının kan değerlerinden, gebeliği ve bebeğin sağlığını riske sokabilecek sorunları önceden belirlenebiliyor. Üstelik sağlıklı bir gebelik oluşumu için uyulması gereken kurallar da listeye eklenmiş oluyor.

Anne adayları için 15 yaz tüyosu

Anne adayları için 15 yaz tüyosu

Pırıl pırıl parlayan güneş ve masmavi bulutsuz bir gökyüzüyle yılın en gözde mevsimi geldi. Büyük küçük hepimiz yazı dört gözle bekledik, denizin ve güneşin hayalini kurduk. Ancak eğer hamileyseniz durum o kadar iç açıcı olmayabilir. İçinizde gitgide ağırlaşan küçük canlıyı taşımak ve onu koruma içgüdüsü, bu mevsimi çekilmez hale getirebilir.

Yeni anneler için hayat kurtaran altın tüyolar

Yeni anneler için hayat kurtaran altın tüyolar

Annelik kolay değil. Tecrübeli annelerin tavsiyeleri ile yeni annelerin hayatını kolaylaştırmak ise mümkün. İşte, annelik heyecanını yeni yaşayanlar için faydalı olabilecek önemli tüyolar...

4.06.2018Doğum
Deniz börülcesi nasıl pişirilir Deniz börülcesi salatası

Deniz börülcesi nasıl pişirilir? Deniz börülcesi salatası

Ege Bölgesi'ne özgü bir ot olan deniz börülcesine artık büyük şehirlerdeki marketlerde de rastlamak mümkün. Yaz boyunca küçük paketler halinde satışa sunulan deniz börülcesinin tek zahmeti temizleme aşamasıdır. Peki deniz börülcesi nasıl temizlenir ve pişirilir? Deniz börülcesi salatası

22.05.2018Keyif
Nişasta bazlı şeker tat duygusunu değiştiriyor

Nişasta bazlı şeker tat duygusunu değiştiriyor

Antalya’da bu yıl 40’ıncısı düzenlenen Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi’nde uzmanlar Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) tehlikesine dikkat çekti.

14.05.2018Sağlık
Rus devlet televizyonu uyardı Gıda stoklayın

Rus devlet televizyonu uyardı! 'Gıda stoklayın'

Rus devlet televizyonu, 'Batılı ülkelerin savaş çığırtkanlığı yapmasına rağmen, savaş ihtimalinin düşük olduğunu' söyledikten sonra olası bir kimyasal savaşta yapılması gerekenleri anlattı.

12.04.2018Dünya
Mayıs’ta hangi balıklar yenir Hangi ayda hangi balık tercih edilmeli

Mayıs’ta hangi balıklar yenir? Hangi ayda hangi balık tercih edilmeli?

Vücudumuz için oldukça önemli bir besin kaynağı olan balığın lezzeti mevsime göre değişiyor. Bazı balıklar bazı aylarda çok daha lezzetli oluyor. Vatandaşlar Mayıs ayında hangi balıkların yenilmesi gerektiğini araştırıyor. Peki, hangi balık hangi ayda yenmeli? Mayıs ayında hangi balık tüketilmeli?

12.04.2018Keyif
Nisan ayında hangi balık yenir Hangi ayda hangi balık tüketilmeli

Nisan ayında hangi balık yenir? Hangi ayda hangi balık tüketilmeli?

Sağlıklı beslenmek isteyenlerin vazgeçilmezi olan balık, içerdiği minareller, folik asit, fosfor ve kalsiyum gibi maddelerle vazgeçilmez besinlerden biri olmaya devam ediyor. Mevsimsel özellikler ve hava durumunun da balığın lezzeti ve kalitesine etki ettiği bilinen bir gerçek. Peki, hangi balık hangi ayda yenmeli? Nisan ayında hangi balık tüketilmeli?

4.04.2018Keyif
Sapıklara cesaret veren iklim ortadan kaldırılmalı

'Sapıklara cesaret veren iklim ortadan kaldırılmalı'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kadına şiddet ve çocuk istismarı konusunda, “Çözmemiz gereken mesele birtakım psikopatlara, sapıklara harekete geçme cesareti veren iklimin ortadan kaldırılmasıdır” dedi. Erdoğan Ankara’da Hak-İş Uluslararası 7. Kadın Emeği Buluşması’nda özetle şöyle konuştu:

7.03.2018Gündem
Erdoğandan son dakika Afrin operasyonu açıklaması

Erdoğan'dan son dakika Afrin operasyonu açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrin operasyonu hakkında, "Az önce son rakamı aldım. Şu anda 2960.İnşallah bu akşama kadar üç bini aşar" dedi.

7.03.2018Gündem
Belçika ‘radyasyon hapı’ dağıtıyor... Nükleer risk mi var

Belçika ‘radyasyon hapı’ dağıtıyor... Nükleer risk mi var?

Son dönemde nükleer santrallerinde sıkça sorun yaşayan Belçika’da eczaneler olası bir kaza ya da sızıntı durumunda kullanılmak üzere radyasyona karşı hap dağıtmaya başladı. İçişleri Bakanı Jan Jambon tarafından hazırlanan yeni nükleer güvenlik planı çerçevesinde isteyen herkes iyot haplarını ücretsiz olarak edinebilecek. Nükleer tesislere yakın yerlerde ikamet edenlerin ya da çalışanların bu hapları bulundurması zorunlu.

6.03.2018Dünya
Depresyona karşı günlük reçeteler

Depresyona karşı günlük reçeteler

Şehrin yoğun temposu, iş stresi, trafik, gelecek kaygıları ve hayatın getirdiği diğer sıkıntılar derken pek çok insan depresyon yaşadığının farkına varmıyor. Uyku bozukluğunuz mu var, iştahınız mı değişti, halsiz mi hissediyorsunuz, suçluluk ve umutsuzluk gel-gitleri mi yaşıyorsunuz? Belki de depresyondasınız. Depresyonu yenmek için önce iyi tanımak gerektiğinin altını çizen Psikiyatri Uzmanı Dr. Gizem Hanzade Erkuş, depresyona karşı günlük reçeteler öneriyor.

5.03.2018Sağlık
Tuz Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Tuz Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Soframızdan eksik edemediğimiz ama belki de hakkında en az bilgiye sahip olduğumuz besin maddelerinden biri olan tuz hakkındaki bu bilgilerin çoğu, bilimsellikten uzak ve göz korkutan rivayetlere dayanıyor...

Yazar Sonuçları

Yakışmadı

EĞRİ oturup doğru konuşalım...

27.08.2018
Soğan kürü zayıflatır mı

Soğan kürü zayıflatır mı?

Soğan kürü gerçekten zayıflama üzerinde etkili mi dersiniz?

23.08.2018

Vegan ve vejeteryan hamileler için beslenme önerileri

Sağlıklı beslenme yaşamın her aşaması için önemlidir, özellikle de hamilelik döneminde. Bu dönemdeki tüm alışkanlıklarınız, bebeğinizin sağlıklı yaşamı için oldukça önemli bir yapıtaşı. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa...

12.08.2018

ATIŞMALI 10 MADDEDE BODRUM-ÇEŞME 2018 KIYASLAMASI! Yeter artık, Çeşme’yi Bodrumlaştırmayın

Artık devir değişti. Tabii Çeşme-Alaçatı da... Sezonu tam yarıladığımız şu günlerde gelin, bu değişimin notlarına bakalım. Gün geçtikçe Bodrum’a daha da benzemek iyi mi oldu? Çeşme Bodrum’laştıkça... İyot kokusuna kebap kokuları karıştıkça... Bizim de, Çeşme’nin de, Alaçatı’nın da tadı kaçtı.

3.08.2018

11 soruda tiroit çözümleri

Tiroit sorularınız çok birikince, biz de bugünü “tiroit günü” yaptık. Sayfamızın tamamını da tiroide ayırdık. Sorular önemli. Konular mühim. Tiroit sorunları da ülkemizde maalesef çok yaygın. Nodülleri, tümörleri, az ya da çok çalışma hallerinin her biri ayrı birer dert! Suyumuzun, toprağımızın, neticede besinlerimizin yeteri kadar iyot içermemesi bunun ilk nedeni. İşte sizden gelen o sorulara yanıtlarımız. Buyurun...

27.07.2018

Süt şifa mı yoksa zehir mi?

Çocukluğumuzdan bu yana sağlıklı beslenmenin en önemli simgelerinden birisi olan süt hakkındaki tartışmalar günden güne artıyor. Süt kimi uzmanlar için kalsiyumun vazgeçilmez kaynağı, kimileri içinse zehrin ta kendisi. Diyetisyen Buket Adanç Özdamar; son yıllarda yapılan araştırmalardan yola çıkarak, süt hakkındaki bilimsel gerçekleri aktardı.

3.07.2018

Kızılderili 'Pıel Roja'

Birkaç haftadır, gelenekselin devşirilerek yeni yaklaşımlarla oluşturulmaya çalışılan postmodern damak tadını işliyorum. Konular geliyor, ilgimi çekiyor, içine girmeden edemiyorum.

27.06.2018

Gebelikte beslenme neden önemli?

Gebelikte beslenme çok ama çok önemli bir ayrıntı. Dengeli ve nitelikli beslenen anne adayları, gebelik sürecinde oluşabilecek problemlere karşı daha dirençli olurlar.

1.06.2018

Baharda doğal doping

Bahar herkese aynı heyecanı, hareketi getirmiyor. Sabahları yataktan yorgun kalkıyor, uykunuzu almadığınızı ve gün içinde bitkin olduğunu hissediyorsanız belki de bahar sizi yoruyor. Baharla tezgâhlara gelen meyve ve sebzelerle enerjinizi artırabilirsiniz.

14.05.2018

Tiroit bezim çok mu çalışıyor?

Hipertiroidinin yani tiroit bezinin aşırı hormon ürettiği hallerin ne gibi belirtileri olduğunu az çok bilmemiz gerekiyor. O belirtiler neler mi? Buyurun...

10.05.2018

Bugün 13. Cuma

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE

13.04.2018

Kaya tuzu masalına kanmayın! Hangi tuz daha sağlıklı?

Tuzun tehlikeli olduğu bilinci yayıldıkça, alternatif tuzlar aranmaya başladı. Rafine tuz yerine Himalaya tuzu (pembe), kosher tuzu, deniz tuzu, celtic tuz gibi alternatiflerin popülaritesi arttı. Bu tuzlar farklı tat ve dokuya sahip oldukları gibi içerdikleri sodyum ve mineraller açısından da bazı farklılıklar gösterir. Peki, bu tuzların özellikleri nelerdir ve hangisini kullanmak gerekir? Diyetisyen Gülhan Koca detaylarıyla anlattı.

3.04.2018

Mutluluk karnemiz ne durumda

Dışarıdan bakanlara sorulursa öyle zannettiğimiz kadar mutlu bir toplum değiliz. Mesela bu ay yayınlanan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı raporuna göre mutluluk sıralamasında 156 ülke arasında 74’üncü sırada yer bulabilmişiz.

20.03.2018

Elektronik sigaralara dikkat!

Elektronik sigaraların zararsız olduğu palavralarına sakın inanmayın! Araştırmalara göre; elektronik sigaralar lupus hastalığı, sedef hastalığı ve farklı iltihaplı damar hastalıklarını tetikleyebiliyor.

9.03.2018