EKSTRA
MENÜ

İyot

İyot ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İyot haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.339 İyot haberi bulunmuştur.

İyot Haberleri

Hamilaya Tuzu Sağlıklı mı

Hamilaya Tuzu Sağlıklı mı?

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Yalçın, sağlıklı olduğu belirtilen Himalaya ve kaya tuzunun sanıldığı gibi sofra tuzundan daha yararlı olmadığı konusunda uyardı, "Himalaya tuzlarında sodyum klorür dışında başka mineraller de bulunur. Bir kısmında radyoaktif etki olduğu için bu tuzlar, kanserojen olabilmektedir" dedi.

Tuzla İlgili Efsaneler, Kullanılması Gereken Tuz Miktarı Nedir

Tuzla İlgili Efsaneler, Kullanılması Gereken Tuz Miktarı Nedir?

Asit-baz dengesinin sağlanması, kan basıncı kontrolü, dolaylı olarak da sinir ve kas sistemi için mutlaka gerekli bir mineral. Ancak tuzun, “azı karar, çoğu zarar” yaklaşımıyla tüketilmesi gerekiyor. Sağlıklı bir bireyin günlük tuz tüketiminin 5 gram yani yaklaşık 1 çay kaşığının altında olması gerektiğinin altını çizen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Yalçın bu konudaki efsanelere dikkat çekti.

Sağlıklı olsun derken hastalanmayın

Sağlıklı olsun derken hastalanmayın

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Yalçın, sağlıklı olduğu belirtilen Himalaya ve kaya tuzunun sanıldığı gibi sofra tuzundan daha yararlı olmadığı konusunda uyardı. Yalçın, "Himalaya tuzlarında sodyum klorür dışında başka mineraller de bulunur. Bir kısmında radyoaktif etki olduğu için bu tuzlar, kanserojen olabilmektedir" dedi.

20.03.2019Sağlık
Avrupanın en büyüğü... Yarın açılıyor

Avrupa'nın en büyüğü... Yarın açılıyor

Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise tüm birimleri tek seferde inşa edilen 3. büyük hastanesi olan Ankara Şehir Hastanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle yarın resmi olarak açılacak. Ankara Şehir Hastanesi; Yozgat, Mersin, Isparta, Adana, Kayseri, Elazığ, Eskişehir ve Manisa'nın ardından hizmete giren 9. şehir hastanesi olacak. Hasta kabulüne 7 Şubat'ta başlayan Ankara Şehir Hastanesinde, 104 bin poliklinik ve 17 bin acil muayenenin yanı sıra 2 bin 815 ameliyat yapıldı.

13.03.2019Ekonomi
TSH yüksekliği neden olur Belirtileri ve tedavisi

TSH yüksekliği neden olur? Belirtileri ve tedavisi

TSH normal değeri kaç olmalı? TSH yüksekliğinin sebepleri neler? TSH yüksekliği neden olur? Konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muzaffer İlhan anlattı.

12.03.2019Sağlık
Tuz tüketimimiz önerilenin iki katı

Tuz tüketimimiz önerilenin iki katı

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Oben Duman, Dünya Sağlık Örgütü’nün günlük toplam tuz tüketiminin 5 gramın altında olmasını önerdiğini belirterek, "18 gramdan 9,9 grama kadar düşürülen günlük tuz oranı, Türkiye’de hala günlük önerilen tüketim miktarının iki katı" dedi.

12.03.2019Sağlık
Hamilelik Sürecinde Alınması Gereken Mineral ve Vitaminler

Hamilelik Sürecinde Alınması Gereken Mineral ve Vitaminler

Bir kadının en zor ve en keyifli zamanı kuşkusuz hamilelik dönemidir. Bu dönemde tarifsiz ilklerin yanı sıra çeşitli sağlık sorunları da yaşanabilir. Olası sağlık sorunlarını nötralize etmek ve bebeğin gelişimini en iyi şekilde sağlamaksa doğru besinlerle mümkündür. Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan, hamilelik sürecinde mutlaka alınması gereken vitamin ve mineralleri anlattı.

Tuz Tüketimini Azaltmak İçin 7 Öneri

Tuz Tüketimini Azaltmak İçin 7 Öneri

Tuz, vücudun ihtiyacı olan çok önemli mineraller içerse de normalden fazla kullanıldığı zaman sağlığı olumsuz etkiliyor. İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Oben Duman, “14 Mart Dünya Tuza Dikkat Günü” nedeniyle, tuzun sağlığa etkilerini anlattı.

Maca kökü nedir Maca tozunun faydaları neler

Maca kökü nedir? Maca tozunun faydaları neler?

Son yıllarda kullanım alanı genişleyen ve ismini geniş bir kitleye duyuran maca kökü, görünüşü itibariyle turpa benzetiliyor. Halk arasında "Peru ginsengi" adıyla da bilinen maca kökü, toz halinde kullanılıyor. Peki, maca tozunun faydaları neler, tüketirken nelere dikkat etmeli?

26.02.2019Sağlık
Sürekli Yorgunsanız Sebebi Bu Olabilir

Sürekli Yorgunsanız Sebebi Bu Olabilir!

Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Sabahları yorgun uyanıyor ve işlerinize yetişememekten şikayet ediyorsanız Fizik Tedavi, Rehabilitasyon ve Rejeneratif Tıp Uzmanı Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar’ın önerilerine kulak vermelisiniz.

Sürekli yorgunsanız sebebi bu olabilir

Sürekli yorgunsanız sebebi bu olabilir

Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Sabahları yorgun uyanıyor ve işlerinize yetişememekten şikayet ediyorsanız Fizik Tedavi, Rehabilitasyon ve Rejeneratif Tıp Uzmanı Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar’ın önerilerine kulak vermelisiniz.

8.02.2019Sağlık
Kışın turp gibi olmak için turp yiyin

Kışın turp gibi olmak için turp yiyin

Acımsı bir tadı olan turp; C vitamini, kükürt, iyot, potasyum, kalsiyum, demir, B1 ve B2 vitaminlerini içerir. Tedavi edici özelliği nedeniyle keskin bir tada sahip olan karaturp en etkili türü olarak bilinir.

31.01.2019Sağlık
Balıkçı ağına takıldı, büyük ilgi gördü

Balıkçı ağına takıldı, büyük ilgi gördü

Ege Denizi açıklarında balıkçıların ağlarına takılan ve diğer balıklarla Bilecik'e gelen dülger balığı halk arasında büyük ilgi gördü. Su ürünleri terimlerinde adı “Faber” olan yüzgeçleri ve sırt kısmında ortalama 14 tane dikeni bulunan dülger balığı, 'Peygamber balığı' olarak da biliniyor.

18.01.2019Gündem
Ameliyattan korktu Yıllarca böyle yaşadı

Ameliyattan korktu! Yıllarca böyle yaşadı

EVLİ ve 2 çocuk annesi G. İ.’ye, 30 yıl önce guatr teşhisi koyuldu. Guatrı büyüyen ve ameliyat olmaktan korkan G.İ., yıllarca boynunda giderek büyüyen bir guatr ile yaşadı. 30 yıl sonra ikna olan ve İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Genel Cerrahi Anabilim Dalı Endokrin Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Serkan Teksöz tarafından ameliyat edilen G.İ.’den 1 kilo 100 gram ağırlığında guatr çıkarıldı. 54 yaşındaki G.İ., "Artık nefes almakta ve yürümekte güçlük çekmeye başlamıştım, merdiven bile çıkamıyordum. Evin içinde bile nefes nefese kalıyordum. Ameliyattan sonra rahat nefes alıyorum ve yorulmuyorum" dedi.

24.12.2018Gündem
Prof. Dr. Canan Karatay Karatay uyardı: Sizi koyun haline getiriyor

Prof. Dr. Canan Karatay Karatay uyardı: 'Sizi koyun haline getiriyor'

HER türlü hastalığın sebebinin gluten olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, '20 türlü hastalığa neden oluyor,bu bilimsel olarak gösterilmiştir. Çünkü vücuda girdiği zaman dost bakterileri öldürüyor, bağımlılık yapıyor sizi 'koyun' haline getiriyor' dedi.

23.12.2018Gündem
İyot eksikliği nedir İyot hangi besinlerde bulunur

İyot eksikliği nedir? İyot hangi besinlerde bulunur?

İyot eksikliği, kalbin hareketlerini, uyarılan sinirlerin verdiği yanıtı, canlının büyüme hızını ve metabolizmayı denetleyen tiroit bezi salgısını doğrudan etkileyen iyot elementinin vücuda yeterli miktarda alınamaması durumudur. Bebeklik döneminde iyot eksikliği ruhsal ve bedensel gelişimi ağır bir biçimde kesintiye uğratabilir. Peki, iyot hangi besinlerde bulunur?

16.12.2018Sağlık
Maca kökü nedir Maca kökü faydaları neler

Maca kökü nedir? Maca kökü faydaları neler?

Peru Ginsengi adı olarak bilinen maca kökü dışarıdan bakıldığında şalgam veya turp köküne benzer. Maca kökleri; demir, potasyum, kalsiyum, iyot, magnezyum, lifler, proteinler, doğal şeker, çinko, B1, B12 gibi vitaminler ve yağ asitleri içerir. Maca kökü nedir? Maca kökü faydaları neler?

4.12.2018Sağlık
Tere, demir yönünden ıspanaktan da zengin

Tere, demir yönünden ıspanaktan da zengin!

Kilo vermeye de destek olan bu bitki yağ yakıcıdır ve zayıflamaya yardımcı olur.

13.11.2018Sağlık
Mevsim geçişlerinden etkilenmemek için 9 öneri

Mevsim geçişlerinden etkilenmemek için 9 öneri

Bugünlerde yaşanan ani ısı değişiklikleri ve virüslere bir de kronik hastalıkların getirdiği yıpranma ve stres eklendiğinde vücut direnci ister istemez zayıflayabiliyor. Hal böyle olunca hastalıklara çok daha açık hale geliniyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yaser Süleymanoğlu; diyabet, kalp yetmezliği, astım ve KOAH gibi kronik hastalığı olanların ve 60 yaş üzerindeki kişilerin sağlıklı yetişkinlere göre daha düşük dirence sahip olduklarını belirterek, alınacak basit ama etkili önlemlerle sonbahar hastalıklarından korunmanın mümkün olduğunu söylüyor.

28.10.2018Sağlık
Yeşil mercimeğin faydaları nelerdir

Yeşil mercimeğin faydaları nelerdir?

Yeşil mercimeğin faydaları nelerdir sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer alıyor. Protein deposu olmasıyla bilinen yeşil mercimeğin saymakla bitmeyen faydaları bulunuyor. Peki, yeşil mercimeğin faydaları nelerdir?

27.10.2018Gündem
Bol bol yiyin diyemem çünkü...

'Bol bol yiyin diyemem çünkü...'

Kayseri 2. Kitap Fuarı’na katılan Prof. Dr. Canan Karatay, Kayseri pastırmasının doğal olmak şartıyla en sağlıklı besin olduğunu söyledi. İçine nitrat katılmamış pastırmanın her halinin sağlıklı olduğunu belirten Karatay, "Bol bol yiyin diyemem, çünkü çok pahalı" dedi.

20.10.2018Gündem
Gebelikte diyet yapılır mı

Gebelikte diyet yapılır mı?

Gebelikte diyet yapılır mı? Hamilelikte kilo kontrolü için nasıl beslenmek gerekir? Hamilelik döneminde diyet yapmak zararlı mı?

Chia tohumu nedir Chia tohumunun faydaları neler

Chia tohumu nedir? Chia tohumunun faydaları neler?

Son zamanlarda sıklıkla tüketilen chia tohumunun ne olduğu ve faydaları merak konusu oldu. Gluten içermemesi, yüksek lif içeriği, kaliteli protein ve aminoasit kaynağı olması nedeniyle en çok tercih edilen besinler arasında giren chia tohumunun sağlığa bilinen pek çok faydası var. Peki, chia tohumu nedir? Chia tohumunun faydaları neler?

15.09.2018Sağlık
Ege esintisini hissedebileceğiniz restoranlar

Ege esintisini hissedebileceğiniz restoranlar

Zeytinyağlı yemekleri ve leziz otlarıyla baş döndüren lezzetlere sahip olan Ege mutfağından yemekler tatmak için kilometreler gitmenize gerek yok. İşte Ege lezzetlerini ayağınıza getiren restoranlar...

Haşimato hastalığı nedir, neden olur

Haşimato hastalığı nedir, neden olur?

Son yıllarda adı sıkça duyulan Haşimato hastalığı, özellikle kadınlarda sıkça görülüyor. Sinsi bir şekilde ilerleyen Haşimato hastalığında tiroit bezinin yapısında bozukluklar neticesinde hem geçici hem de gerçek takibi gereken tiroit nodülleri olabilir. Peki, Haşimato hastalığı nedir, neden olur?

23.08.2018Gündem
Ağır metaller şah damarını tıkıyor

Ağır metaller şah damarını tıkıyor

Türk bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırma ağır metallerin de damar tıkanıklığında rolü bulunduğunu ortaya koydu. Araştırmada şah damarında tıkanıklığı bulunanların dokularında tıkanıklığı olmayanlara göre 1000 kat kadar fazla oranda 12 farklı ağır metal saptandı.

22.08.2018Gündem
Guatr nedir Guatr hastalığı nasıl anlaşılır

Guatr nedir? Guatr hastalığı nasıl anlaşılır?

Tiroit bezinin büyümesine guatr denir. Tanısı için tiroid hastalıklarında muayene dışında kan tetkikleri, ultrason ve gereken hastalarda tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılabilir. Değişik şekillerde bulunabilen guatr hastalığı basit, yaygın, zehirli, zehirli olmayan kişi gibi çeşitlere ayrılır. Peki, İşte guatr hastalığı nasıl anlaşılır?

31.07.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Haşimato kalıtsal mı?

Sizde ya da ailenizden birinde Haşimato tiroiditi varsa, özellikle anneniz, kız kardeşleriniz ile teyzelerinizin de Haşimato hastalığı yönünden detaylı bir incelemeden geçirilmesi lazım.

23.01.2019

İyot eksikliği nasıl tedavi edilir?

İyot eksikliği nedir? İyot eksiliği hangi hastalıklara neden olur? İyot eksikliği bebeklerde zeka geriliğine yol açar mı? İyot eksiliğinin tedavisi nasıl yapılır?

30.12.2018

TSH yüksekliği hangi problemlerin habercisi olabilir?

Çocuklarda TSH yüksekliği nedir? TSH yüksekliği neden yaşanır? TSH yüksekliği hangi problemlere neden olur?

4.12.2018

Eşsiz koylarıyla Urla ve Karaburun...

Günlerden pazar ve insanın içini kıpır kıpır eden bir hava! Kasım ayında olmamıza rağmen İzmir’de adeta kışa değil de yaza giriyormuşuz gibi bir hava hâkim. Motorcular için “Bu havalar kaçmaz!” dedirten havayı yakalamak için garajda duran motosikletlerin yola düşme zamanı… Bu kez istikamet, kartpostallara ilham veren kasaba Urla ve Karaburun köyleri...

14.11.2018

Ne ayaksın sen?

Doğrusunu isterseniz, “Ne ayaksın sen?” cümlesini zaman zaman istemsizce kullansam da tam olarak ne demek olduğunu ben de bilmiyorum. “Bırak bu ayakları” lafımız da çok popülerdir.

4.11.2018

Şarkılı, türkülü ve lezzetli genç karadeniz

Çevremizi saran her denizin bolca türküsü vardır ama en “denizli” olanları hiç kuşkusuz Karadeniz yöremize aittir.

29.10.2018

Okul kantinleri şimdi daha güvenli

Beslenmemizden sorumlu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’mız okul çocuklarını korumayı hedefleyen “Kantinlerde Beslenme Kontrol Kampanyası”nı devreye soktu. Okul kantinlerinde denetim sistemi başlatıldı.

25.10.2018

Sevdiklerinize bir iyilik yapın: Paylaşın

Türkiye’de müzikseverlerin ciddi bir bölümüne sirayet eden “seni bir tek ben seveyim” mantığı yok olmadı gitti.

24.10.2018

Öğrenciler için en önemli öğün: Kahvaltı

Pek çoğumuz dikkat etmesek de güne zinde ve ferah başlamak, moral ve motivasyonu yüksek tutmak için kahvaltı çok büyük bir öneme sahiptir. Özellikle okul çağındaki öğrencilerin bedensel gelişimlerini desteklemek ile zihinsel faaliyetlerini en üst düzeyde tutmalarını sağlamak için kahvaltı, olmazsa olmaz bir öğündür. Bu öğünün hızlı bir şekilde sağlıksız gıda ve abur cuburlar tüketilerek geçiştirilmesi ya da atlanması kesinlikle önerilmemektedir. Diyetisyen Merve Kalelioğlu, öğrenciler için kahvaltının önemine dikkat çekti.

28.09.2018

Bol posa kiloya frendir

Sofralarımız posa fakiri. Oysa yüksek posa içerikli bakliyat, sebze, tam tahıl, meyve tüketimi arttıkça kolay kilo verir, zor kilo alırsınız.

28.08.2018

Sonbaharla birlikte gelen sağlık deposu: ‘Balık’

Çoğu zaman yeteri kadar tüketilmeyen ancak sağlık açısından faydalarını bildiğimizde sofralarımızdan çıkarmayacağımız bir besin balık.

28.08.2018

Yakışmadı

EĞRİ oturup doğru konuşalım...

27.08.2018
Soğan kürü zayıflatır mı

Soğan kürü zayıflatır mı?

Soğan kürü gerçekten zayıflama üzerinde etkili mi dersiniz?

23.08.2018

Vegan ve vejeteryan hamileler için beslenme önerileri

Sağlıklı beslenme yaşamın her aşaması için önemlidir, özellikle de hamilelik döneminde. Bu dönemdeki tüm alışkanlıklarınız, bebeğinizin sağlıklı yaşamı için oldukça önemli bir yapıtaşı. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa...

12.08.2018

ATIŞMALI 10 MADDEDE BODRUM-ÇEŞME 2018 KIYASLAMASI! Yeter artık, Çeşme’yi Bodrumlaştırmayın

Artık devir değişti. Tabii Çeşme-Alaçatı da... Sezonu tam yarıladığımız şu günlerde gelin, bu değişimin notlarına bakalım. Gün geçtikçe Bodrum’a daha da benzemek iyi mi oldu? Çeşme Bodrum’laştıkça... İyot kokusuna kebap kokuları karıştıkça... Bizim de, Çeşme’nin de, Alaçatı’nın da tadı kaçtı.

3.08.2018