EKSTRA
MENÜ

İyot

İyot ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İyot haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.339 İyot haberi bulunmuştur.

İyot Haberleri

Mevsim Geçişlerinde Tiroid Hastalığına Dikkat

Mevsim Geçişlerinde Tiroid Hastalığına Dikkat!

Ani değişen hava sıcaklıklarına uyum sağlayamayan ve strese giren vücut, tiroid hastalıklarına daha açık hale geliyor. Dahiliye Uzmanı Dr. Salim Bereket: “Tiroid hastalıkları en çok ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkar. Mevsim geçişlerinde yaşanan sıcak-soğuk hava değişimleri bu duruma zemin hazırlayan en önemli nedenlerden biridir.”

Okul çağı çocuklarında beslenme

Okul çağı çocuklarında beslenme

Okul çağı, 6-14 yaş arası çocukların gördüğü eğitim-öğretim süresini kapsayan ve onların toplum yaşamına ilk kez bilinçli olarak girdiği büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu bir dönemdir. Okul çağı, çocukların yaşam boyu sürebilecek beslenme alışkanlıklarının büyük ölçüde oluştuğu bir dönemi kapsıyor. Bu dönemde beslenmenin çocuğun yaşına, cinsiyetine, vücut ağırlığına, fiziksel aktivite düzeyine göre düzenlenmesi gerekiyor. Bu grupta yeterli ve dengeli beslenmenin en önemli göstergesi ise büyüme ve gelişmedir. Büyümenin yeterliliğinin belirlenmesi ise yaşa ve cinsiyete göre olması gereken vücut ağırlığı ve boy uzunluklarının saptanması, yani büyümenin izlenmesi ile mümkün.

4.10.2015Eğitim
Ölmeyi unutan insanların adasında bunları yiyorlar

Ölmeyi unutan insanların adasında bunları yiyorlar

Jamie Oliver tüm dünyayı gezerek yöre mutfaklarından yemekleri, farklı besinleri deneyen ünlü bir aşçı. Oliver dünyanın en uzun yaşayan insanların bulunduğu Kosta Rika, Japonya Okinawa kenti ve Yunanistan'ın 'ölmeyi unutan insanların adası' olarak da bilinen Ikaria adasındaki besinleri derleyerek "100 yaşınızı görmeyi garantileyecek 14 süper yiyeceği" derledi.

24.09.2015Sağlık
Tiroid nodüllerin çoğu zararsız

Tiroid nodüllerin çoğu zararsız

Tiroid nodülleri toplumda çok sık görülen nodüllerdir. Endokrinoloji uzmanı Dr. Ogün Hatiboğlu ise uyarıyor "Tiroid nodüllerinin çoğu zararsız ancak kanser riski taşıyıp taşımadığının mutlaka belirlenmesi gerekiyor."

9.09.2015Sağlık
Anne sütünü artıran 18 tavsiye

Anne sütünü artıran 18 tavsiye

İşte, anne adaylarının konuyla ilgili bilmesi gereken detaylar...

Deniz suyunun fendi kozmetiği yendi

Deniz suyunun fendi kozmetiği yendi!

Köprüden önce son çıkış... Yaz bitiyor. Nimetlerinden yararlanmak lazım. Güneşten bahsetmiyorum, benim derdim denizle. Deniz deyip geçmeyin! O, gerçek bir güzellik, estetik ve sağlık kaynağı. Üstelik bedava!

22.08.2015Sağlık
Bisikletle bisiklet cennetinde

Bisikletle bisiklet cennetinde

Hollanda’da yediden yetmişe herkesin ulaşımda iki tekerleği tercih ettiğini, yolların tamamen buna göre düzenlendiğini biliyordum bilmesine ama gözle görmek başkaymış. Dokuz günümü bisiklet tepesinde geçirip günde ortalama 50 km yaptığım bu güzel ülkede, bakın neler gördüm.

21.08.2015Seyahat
Gebelikte tiroid hormonunun önemi

Gebelikte tiroid hormonunun önemi

Gebelikte tiroid hormonuna ihtiyaç var mıdır?

Seyahat öncesi yapılması gereken aşılar neler

Seyahat öncesi yapılması gereken aşılar neler?

Kimimiz iş için, kimimiz ise tatil için… Sıkça seyahat ediyoruz. Ancak keyifli başlayan bir seyahat, bazen, o ülkede kapılan bulaşıcı bir hastalık yüzünden ölümle noktalanabiliyor.

9.07.2015Avrupa
Deniz suyu çocuklar için oldukça faydalı

Deniz suyu çocuklar için oldukça faydalı!

Yaraları iyileştiriyor, sinüzite iyi geliyor.

Hangi tuzu tüketmeli

Hangi tuzu tüketmeli?

Türkiye’de guatr (tiroid bezi büyümesi) azalırken, tiroid kanserleride artış gözleniyor. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Tiroid Çalışma Gurubu Başkanı Prof. Dr. Murat Faik Erdoğan, “Bu artışın nedeni çok iyi bilinmiyor. Gerçek artışın yanında, tetkiklerdeki artış da yakalatıyor” dedi. Prof. Dr. Erdoğan, Tiroid Haftası nedeniyle sorularımızı yanıtladı.

29.05.2015Sağlık
Metabolizmayı Canlandıran  Besinler

Metabolizmayı Canlandıran Besinler

DYT. ÖZGE YÜKSEL'den kilo vermenize destek olacak, metabolizmanızı hızlandıracak yararlı besinler...

Bir kahve içimlik inovasyon

Bir kahve içimlik inovasyon!

Fransız Groupe Lactalis’e satılan Ak Gıda’nın kurucularından Zeki Ziya Sözen, “Sabri Ülker bana, ‘Bir kahve içimlik sürede, sütle ilgili bir fikir söyleyin sizi işe alayım’ demişti. O sürede ‘Bu şişe başka şişe’ fikrini buldum ve şirketin temeli atıldı” dedi.

7.05.2015Ekonomi
Melankolik şarkıların hastasıyım

Melankolik şarkıların hastasıyım

Son dönemde “Kocan Kadar Konuş”la sinemaseverleri kahkahalara boğan Ezgi Mola, yaz sezonunu Elele ekibiyle açtı.

2.05.2015Magazin
İlk 1000 gün beslenmesi tüm hayatı etkiliyor

İlk 1000 gün beslenmesi tüm hayatı etkiliyor

Uzun dönemde çocuğun sağlığını şekillendirmek için eşsiz bir fırsat...

Bağışıklığınızı Baharın Etkilerinden Koruyun

Bağışıklığınızı Baharın Etkilerinden Koruyun!

Baharın gelişiyle birlikte kendini daha halsiz ve yorgun hissedenler dikkat. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Duraksoy, bağışıklık sisteminizi baharın etkilerinden korumanız ile ilgili önemli uyarılarda bulundu...

Ağrısız rahim filmi nedir

Ağrısız rahim filmi nedir?

İdeal rahim filmi tük bebek başarısını destekliyor.

2.04.2015Sağlık
İşte Egenin şifa deposu otları

İşte Ege'nin şifa deposu otları

İZMİR'de, Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Program Sorumlusu Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, sıradan bir bahar etkinliği olmaktan çıkarak festivale dönüşüp toplanan 300'e yakın otun, sayısız faydası olduğunu söyledi.

23.03.2015Ege
Enginarın yapraklarını da tüketin

Enginarın yapraklarını da tüketin!

Şifa deposu bahar sebzelerinin sağlığa faydaları…

23.03.2015Sağlık

Yazar Sonuçları

Afrodit botoksu kulaç kulaç güzellik

Köprüden önce son çıkış... Yaz bitiyor. Nimetlerinden yararlanmak lazım. Güneşten bahsetmiyorum, benim derdim denizle. Deniz deyip geçmeyin! O, gerçek bir güzellik, estetik ve sağlık kaynağı. Üstelik bedava!

21.08.2015

Güzel esnaf lokantası deyince...

Halk işi lokantaların pek çoğuyla ilgilenmiyorum. Şöhretlerini kötü kullandıkları için kızgınım onlara. Ama istisnalar var; Nişantaşı’ndaki Hünkar’ın mutfağı çok iyi. Burada lezzetli ve kopya olmayan yemekler bulmak mümkün.

13.07.2015

Güzel esnaf lokantası deyince...

Halk işi lokantaların çoğuyla ilgilenmiyorum. Şöhretlerini kötü kullandıkları için kızgınım. Ama istisnalar var; Nişantaşı’ndaki Hünkar’ın mutfağı çok iyi.

10.07.2015
Hamilelikte birinci trimester dönemi beslenmesi

Hamilelikte birinci trimester dönemi beslenmesi

Sucuk, salam ve sosis gibi besinlerden uzak durmalısınız!

30.06.2015

Yemin töreni

Bugün mecliste niye yemin edecekler, bilmem ki.

22.06.2015

Taşların ve tatların masalsı diyarı

Alaçatı denince benim aklıma ne sörf ne dar sokaklarındaki aşk koşuşturmaları ne de içkili gecelerin ertesindeki pişmanlıklar gelir. Benim aklıma ilk gelen, lezzetli yemekler ve Alaçatı Pazarı. Cumartesi günleri kurulan bu pazar, bence Türkiye’nin en renkli, en lezzetli pazarı. Aslında Alaçatı’nın tümü lezzetli. Eti, otu, böreği, çöreği insanın aklını başından alır.

7.06.2015

Anne-kız hastalığı

Yorgun musunuz? Sürekli kilo aldığınızı mı düşünüyorsunuz? Saçlarınızın döküldüğüne, tırnaklarınızın geç uzayıp çabuk kırıldığına üzülüyor musunuz?

3.06.2015

Gazi Paşa bu saatte masasına beni değil Deniz Kızı Eftalya’yı çağırsın

Boğaz’ın en güzel köşelerinden biri olan Büyükdere’nin sakinleri, o yaz mevsiminde gece vakti akın akın sahile iniyorlardı. Çünkü hepsinin ruhunu okşayan bir ses geliyordu denizin enginlerinden tuzlu iyot kokularına karışarak.

17.05.2015

Rumelihisarı’ndaki Perili Köşk’ün aynasından yansıyan kadının sırrı

1 Mayıs’ta Taksim ve civarı polisler tarafından ablukaya alınıp, meydana girme konusundaki bütün teşebbüslerimiz sonuçsuz kalınca hiç olmazsa Bahar Bayramı’nı kutlayalım diyerek vurduk kendimizi Boğaziçi sahiline...

3.05.2015

Baharın 10 lezzet durağı

Mevsim değişir sofralar kurulur... “İlkbaharı mükemmel yemeklerle karşılamak için nereye gitmeliyim” diyorsanız, işte cevabı.

28.03.2015