MENÜ

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.988 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa haberi bulunmuştur.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Haberleri

‘Dirençleri arttı, ilaçlar fayda etmiyor’... Yeni kâbus sivrisinek

‘Dirençleri arttı, ilaçlar fayda etmiyor’... Yeni kâbus sivrisinek

Haziran ayı yağışlı geçti, sivrisinek sayısı arttı. Özellikle dere yatağına ya da durgun sulara yakın yerlerde yaşayan İstanbullular camlarını açamaz hale geldi. Doç. Dr. Zekai Kutlubay ise belediyelerin kullandığı ilaçlara dikkat çekerek “Sinekler mevcut ilaçlara karşı dirençliler” dedi.

7.07.2020Gündem
Koronavirüs sonrası yeni normal “Acil Servis” kriterlerini de değiştirdi

Koronavirüs sonrası yeni normal “Acil Servis” kriterlerini de değiştirdi

Koronavirüs(Kovid-19) salgınının en yoğun olduğu dönemlerde günlük 300-400 vakanın başvurduğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Servis ekibi, “yeni normal”e geçişi Demirören Haber Ajansı’na (DHA)  anlattı. Trafik kazası, kalp krizi fark etmeksizin artık acile başvuran her hastaya Kovid şüphesiyle yaklaşılıyor, hastaneye yatıştan önce hasta mutlaka Kovid açısından da değerlendiriliyor. Cerrahpaşa Acil ekibi, vatandaşlardaki rehavetten şikayet ederek uyarıyor: “Hastalık bitmedi, daha hafif geçirilse de bulaşma hızı arttı. Üstelik virüsü en yakınınız size bulaştırıyor.”

3.07.2020Gündem
Cerrahpaşa doktorları yeni normali anlattı... En büyük hata rehavet

Cerrahpaşa doktorları 'yeni normal'i anlattı... En büyük hata rehavet

Virüsle mücadelede en ön safta yer alan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki doktorlar, Hürriyet’e konuştu: “Bu dönemde yapılacak en büyük hata rehavet. Parklarda, kafelerde gönüllerince eğlenen, önlem almayanları görünce içimiz cız ediyor. Bize haksızlık yapıldığını düşünüyoruz.”

1.07.2020Gündem
Son dakika... Manisa depreminin ön inceleme raporu hazırlandı

Son dakika... Manisa depreminin ön inceleme raporu hazırlandı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Jeofizik Mühendisliği Bölümü tarafından Manisa-Gölmarmara'da meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremle ilgili ön inceleme raporu hazırladı.

27.06.2020Gündem
İstanbulun bu ilçelerinde yaşayanların başı dertte Pencerelerini açamıyorlar...

İstanbul'un bu ilçelerinde yaşayanların başı dertte! Pencerelerini açamıyorlar...

İSTANBUL'da yağışların artması ve ani sıcakların gelmesiyle birlikte sivrisinek sayısında artış meydana geldi. Özellikle Avcılar, Başakşehir ve Küçükçekmece'de yaşayanlar artan sivrisinekler sebebiyle akşam saatlerinde pencerelerini açamadıklarını ve rahatsız olduklarını söyledi.  Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz , "Havalar bir açıyor bir kapanıyor bu da tam sivrisinekler için iyi bir ortam" dedi.

25.06.2020Gündem
Prof. Dr. Asaf Ataseven kimdir

Prof. Dr. Asaf Ataseven kimdir?

Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Prof. Dr. Asaf Ataseven Hastanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenin ardından hizmete açıldı. Hastaneye adı verilen Prof. Dr. Asaf Ataseven'in kim olduğu ve mesleki kariyeri, bu gelişmenin ardından merak konusu oldu. Peki, Prof. Dr. Asaf Ataseven kimdir?

20.06.2020Gündem
İstanbul’un kedileri hep toktu

İstanbul’un kedileri hep toktu

Yenikapı’daki kazılarda bulunan kedi iskeletlerinin incelenmesi geçmişe dair bilgileri aydınlattı. 1000’li yıllarda Batı’da kedilerin yakılmasına rağmen, İstanbul’da çok iyi bakıldığı tespit edildi.

17.06.2020Gündem
İstanbulda kene uyarısı  Kırım kongo yok ancak lymea dikkat

İstanbul'da kene uyarısı! Kırım kongo yok ancak lyme'a dikkat

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte Türkiye’nin pek çok noktasında kene vakalarında artış yaşandı. Farklı türleri olan kenelerin bazıları, ölümcül bir hastalık olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'ne neden oluyor. İstanbul’daki kene türlerinin ise ölümlere neden olan bu enfeksiyonu taşımadığını ifade eden uzmanlar İstanbulluları, keneden bulaşan bir diğer ciddi hastalık ‘Lyme’a karşı uyardı.

16.06.2020Haber
İstanbullular dikkat Kırım Kongo yok ama Lyme görülebilir

İstanbullular dikkat! Kırım Kongo yok ama 'Lyme' görülebilir

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte Türkiye’nin pek çok noktasında kene vakalarında artış yaşandı. Farklı türleri olan kenelerin bazıları, ölümcül bir hastalık olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'ne neden oluyor. İstanbul’daki kene türlerinin ise ölümlere neden olan bu enfeksiyonu taşımadığını ifade eden uzmanlar İstanbulluları, keneden bulaşan bir diğer ciddi hastalık ‘Lyme’a karşı uyardı.

16.06.2020Gündem
Güzel sanatlar ve sporda da evden sınav

Güzel sanatlar ve sporda da evden sınav

YÖK, üniversitelerde dönem sonu sınavlar için uygulanacak ilkeleri belirleyerek üniversitelere gönderdi. Sınavlar yüz yüze değil, dijital imkânlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak yapılacak. Merak edilen konulardan biri de güzel sanatlar ve spor bilimleri fakülteleri ile konservatuvar sınavlarının nasıl yapılacağı oldu. Her üniversite belirlenen kurallara göre farklı yöntemlerle değerlendirme yapacak.

6.06.2020Eğitim
İtalya’dan Türk sağlık çalışanlarına teşekkür yemeği

İtalya’dan Türk sağlık çalışanlarına teşekkür yemeği

İtalya’nın İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi "Kovid-19, dünyanın dengelerini alt üst etti. Birçok can kaybı yaşandı. İtalya, salgının ilk görüldüğü ülkelerden biri oldu. Türk devleti sürecin başından bu yana İtalya’dan dostluk ve yardımlarını esirgemedi" dedi.

5.06.2020Ekonomi
Sinan Kakı kimdir Sinan Kakının biyografisi ve hayatı

Sinan Kakı kimdir? Sinan Kakı'nın biyografisi ve hayatı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü nedeniyle hayatını kaybeden Dr. Sinan Kakı ile ilgili sosyal medya hesabı Twitter'dan paylaşımda bulundu. Bakan Koca paylaşımında "Yaşasaydı, pek çok dostunu ve yakınını bayramda yine ilk arayan kişi olacaktı." ifadelerine yer verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaşımının ardından Dr. Sinan Kakı'nın hayatı da gündeme geldi. Peki, Sinan Kakı kimdir ve kaç yaşında vefat etti? İşte, Sinan Kakı'nın biyografisi ve hayatı ile ilgili ayrıntılı bilgiler...

26.05.2020Gündem
Kuş Gözlem Kulesi krizi

Kuş Gözlem Kulesi krizi

Sarıyer’deki Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi’ne yapılan kafe tartışmalara neden oldu. Kuş gözlemcileri artık kulede ‘yabancı’ gibi hissettiklerini iddia ederken, yetkililer ‘kule hem kuş gözlemcilerine hem vatandaşlara açık’ diyor.

21.05.2020Gündem
Kawasaki hastalığı nedir Kawasaki belirtileri neler

Kawasaki hastalığı nedir? Kawasaki belirtileri neler?

Son günlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen Avrupa ülkelerinde vaka bildirilen Kawasaki hastalığının, Türkiye'de bir salgına dönüşme ihtimalinin bulunmadığı söylenirken, hastalığın özellikleri merak konusu oldu. Peki, Kawasaki hastalığı nedir? Kawasaki belirtileri neler?

15.05.2020Sağlık
İşte Türkiye’nin ilk Konteyner Bilgisayarlı Tomografi sistemi

İşte Türkiye’nin ilk 'Konteyner Bilgisayarlı Tomografi' sistemi

COVID-19 ile mücadeleyi bir adım ileriye taşıyan Türkiye’nin ilk “Konteyner Bilgisayarlı Tomografi” sistemi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, Rotary 2420. Bölge’nin bağışları ve GE Sağlık Türkiye’nin desteğiyle hizmete girdi. Bilgisayarlı Tomografi (CT) teknolojisini kullanan bu yenilikçi çözüm, COVID-19’a atfedilebilen viral pnömoninin tanılanmasına yardımcı oluyor.

15.05.2020Teknoloji
Üniversite sonucunu pazar tezgahında öğrendim

Üniversite sonucunu pazar tezgahında öğrendim

Koronavirüs ile mücadelede adını dünyaya duyuran gözbebeğimiz Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, hastalığın yoğun olduğu İstanbul’da bir günde yüzlerce hastaya hizmet verip, hızlıca süreci iyi yöneten bir kurum oldu. “Koronavirüs’te en iyiyi yapmak için çalışıyoruz, çok hızlı organize olduk” diyen Dekan Prof. Dr. M.Sait Gönen, Cerrahpaşa’nın büyük bir çınar olduğunu daha önceki salgınlarda da öncülük yaptığını anlattı.

15.05.2020Eğitim
Başarımız Japon medyasında

Başarımız Japon medyasında

ABD medyası CNN International’dan sonra Japonya’nın yayın kuruluşu FNN Prime da Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesine ilişkin haber yayınladı.

15.05.2020Dünya
Beymen CEOsu Elif Çapçı yeni dönem planlarını anlattı

Beymen CEO'su Elif Çapçı yeni dönem planlarını anlattı

Beymen Perakende ve Tekstil Yatırımları A.Ş. CEO’su Elif Çapçı, Covid-19 mücadelesine verdikleri destek, hayata geçirdikleri önlemler ve yeni dönem mağazacılık yaklaşımları hakkında açıklamalarda bulundu.

12.05.2020Ekonomi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir, nereli Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın biyografisi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir, nereli? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın biyografisi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsü ile ilgili yaptığı açıklamalarla son zamanların en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. Corona virüsü vakaları ve önlemlerle ilgili kamuoyunu bilgilendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sık sık sosyal medya hesabından da son durumla ilgili paylaşımlar yapıyor. Peki, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir? İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın biyografisi

6.05.2020Gündem
Cerrahpaşadaki hastalara Erdoğan sürprizi

Cerrahpaşa'daki hastalara Erdoğan sürprizi

Salgında yaptığı çalışmalarla öne çıkan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yatan hastalar, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın videokonferans bağlantısıyla büyük sürpriz yaşadı.

2.05.2020Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cerrahpaşada yatan hastalarla görüştü

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cerrahpaşa'da yatan hastalarla görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören hastalarla video konferans yöntemiyle görüştü.

1.05.2020Haber
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cerrahpaşada yatan hastalarla görüştü

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cerrahpaşa'da yatan hastalarla görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören hastalarla video konferans yöntemiyle görüştü.

1.05.2020Gündem
Fahrettin Koca kimdir, nereli Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kaç yaşında

Fahrettin Koca kimdir, nereli? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kaç yaşında?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca merak edilen isimler arasında yerini aldı. Bakan Koca İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1988’de tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamlayarak, 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. Peki Fahrettin Koca nereli, kaç yaşında?

29.04.2020Gündem
Cerrahpaşa Başhekimi uyardı: Belirtilerden biri de bu olabilir diye mi araştırıyoruz

Cerrahpaşa Başhekimi uyardı: Belirtilerden biri de bu olabilir diye mi araştırıyoruz

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimi ve Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay, ateş veya nefes darlığı olmaksızın anti alerjik ilaçlara rağmen ciltte geçmeyen veya tekrarlayan kaşıntı ve döküntü ile ortaya çıkan kurdeşen hastalığının da Corona Virüsün erken belirtilerinden biri olabileceğine işaret etti. Doç. Dr. Kutlubay, Cerrahpaşa’da salgın nedeniyle ertelenen planlı ameliyatlara önümüzdeki haftadan itibaren başlanacağının da müjdesini verdi.

28.04.2020Gündem
Karantinada kalp yogası

Karantinada kalp yogası

Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde kalmak zorunda olanlar için kalp yogası projesi başlattı. Uzun süre evde hareketsiz kalmanın kalp ve damar sorunları yaratacağına dikkat çeken fizyoterapistler videolarla kalp yogasının nasıl yapıldığını anlatacak.

25.04.2020Gündem
Tedavileri tamamlanan 2 hasta Cerrahpaşada alkışlarla taburcu oldu

Tedavileri tamamlanan 2 hasta Cerrahpaşa'da alkışlarla taburcu oldu

İSTANBUL Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde koronavirüs testi pozitif çıkan ve tedavileri sonrası iyileşen iki kişi, hastaneden sağlık çalışanlarının alkışlarıyla taburcu edildi.

16.04.2020Gündem
Son dakika haberi: Koronanın kalbinde 1 saat İlk uyarı: Hiçbir şeye dokunma

Son dakika haberi: Koronanın kalbinde 1 saat! İlk uyarı: Hiçbir şeye dokunma

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde koronavirüslü hastalar için ayrılan 7 katlı binanın birinci katındayız. Tüm koruyucu kıyafetlerimizi giyerek, büyük bir kontrol altında kata giriş yapıyoruz. Doktordan ilk uyarı geliyor: “Sakın bir yere dokunma.” Uyarıyı dikkate alıp, ilk hastanın odasının kapısına ilerliyoruz. Sadece bir metre içeri girebiliyoruz. 1 saat boyunca o hastaların neler yaşadığını olayın merkezinde gözlemliyoruz.

15.04.2020Gündem
Cerrahpaşa acil çalışanlarından mesaj: biz buradayız

Cerrahpaşa acil çalışanlarından mesaj: biz buradayız

KORONAVİRÜS salgınla mücadelede İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, virüsle mücadelede ön saflarda yerini aldı. Hastane çalışanları ise canla başla bu mücadeleye katılıyor. Hastanenin en yoğun yerinde görev yapan sağlık çalışanları ise videoyla bir mesaj yolladı.Video: Selçuk Şamiloğlu

14.04.2020Haber
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekiminden corona virüs açıklaması

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimi'nden corona virüs açıklaması

Corona virüs salgınla mücadelede İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, virüsle mücadelede ön saflarda yerini aldı. Hastane çalışanları ise canla başla bu mücadeleye katılıyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimi  Doç. Dr. Zekayi Kutlubay hastanedeki son durum ve hastalar hakkında bilgi verdi.

14.04.2020Gündem
Türk Hava Yolları kaptan pilotu Corona Virüs nedeniyle hayatını kaybetti

Türk Hava Yolları kaptan pilotu Corona Virüs nedeniyle hayatını kaybetti

Türk Hava Yolları'nın (THY) kaptan pilotlarından Mehmet Ali Kılıç korona virüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. THY ve havacılık camiası Corona Virüs kaynaklı ikinci kayıp nedeniyle yasta...

13.04.2020Gündem
Eşine yazdığı notla doktorları ağlatan Corona Virüs hastasından mesaj var

Eşine yazdığı notla doktorları ağlatan Corona Virüs hastasından mesaj var

Corona Virüs tedavisi için hastaneye kaldırılan ve 12 gün yoğun bakımda kalan müzisyen, yoğun bakımdan çıkarılacağı zaman doktorların eşine iletmesi için bir not yazmıştı. Notta 'eşim meraktan ölmüştür' diyen ve doktorları ağlatan müzisyen sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Rabbim tekrar hayata dönmeme izin verdi. Yoğun bakımdan çıktım. Herkesi çok seviyorum” yazdı. Prof. Dr. Yalım Diken ise, “Tedavisi oldukça başarılı geçti. Yoğun bakımdan taburcu etmeden önce eşinin kendisiyle ilgili bilgi edinmesi için not göndermişti. İnsan hikayesi olarak hoş bir hikaye, bunlar insanları mutlu ediyor” dedi.

8.04.2020Gündem
Koronayı doğru maskele

Koronayı doğru maskele

Koronavirüsle mücadelede en etkin unsurlardan biri olan maskeyi nasıl takmalıyız? Ne kadar kullanmalıyız? Hangi maskeyi tercih etmeliyiz? Maskeye dair ne varsa sizin için derledik.

8.04.2020Gündem
Bilim Kurulu genişliyor

Bilim Kurulu genişliyor

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle oluşturup 26 kişi ile başladığı Bilim Kurulu’nun üye sayısını 40’a yükseltti. Salgının psikolojik, sosyolojik ve istatistiksel boyutlarıyla ilgili ikinci bir bilim kurulu oluşturulması bekleniyor.

7.04.2020Gündem
Prof. Dr. Hidayet Sarıdan diğer hastalara umut verici video paylaşımı

Prof. Dr. Hidayet Sarı'dan diğer hastalara umut verici video paylaşımı

Corona Virüse yakalanan ve 2 gün önce taburcu olan 68 yaşındaki Prof. Dr. Hidayet Sarı, Corona Virüse yakalanan hastalara umut olması için bir video yayınladı. Prof. Dr. Sarı videoda, “Bu hastalığın düzelebileceğinin canlı göstergesi olarak sizlere bu videoyu çekiyorum. Değerli meslektaşlarımı insanüstü gayretleri için ayrı ayrı tebrik ediyorum, tedavileri çok başarılı olmuştur” dedi.

5.04.2020Haber
Corona Virüs tedavisi biten Prof. Dr. Sarıdan diğer hastalara umut verici paylaşım

Corona Virüs tedavisi biten Prof. Dr. Sarı'dan diğer hastalara umut verici paylaşım  

Corona Virüse yakalanan ve 2 gün önce taburcu olan 68 yaşındaki Prof. Dr. Hidayet Sarı, Corona Virüse yakalanan hastalara umut olması için bir video yayınladı. Prof. Dr. Sarı videoda, “Bu hastalığın düzelebileceğinin canlı göstergesi olarak sizlere bu videoyu çekiyorum. Değerli meslektaşlarımı insanüstü gayretleri için ayrı ayrı tebrik ediyorum, tedavileri çok başarılı olmuştur” dedi.

5.04.2020Gündem
Hayat Kumbasar Karaosmanoğlu kimdir

Hayat Kumbasar Karaosmanoğlu kimdir?

Hayat Kumbasar Karaosmanoğlu, enfeksiyon hastalıkları anabilim dalında uzmanlığını sürdürmektedir. Hayat Kumbasar Karaosmanoğlu Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Dernegi, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Infeksiyon Hastalıkları Derneği gibi alanıyla ilgili bilimsel kuruluşlara da üyedir. İşte, Hayat Kumbasar Karaosmanoğlu hakkında merak edilen bazı bilgiler

5.04.2020Gündem
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir  Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın biyografisi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın biyografisi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son günlerde yaşanan gündem dolayısıyla pek çok vatandaşın araştırdığı isim olmaya başladı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde ihtisasını tamamlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çeşitli sağlık kurumlarında direktörlük yapmıştır. İşte,Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın biyografisi ve Bakan Fahrettin Koca'nın hayatı hakkında merak edilen bazı bilgiler...

3.04.2020Gündem
Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde zaman durdu... Gözyaşlarını tutamadılar

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde zaman durdu... Gözyaşlarını tutamadılar

Corona virüs nedeniyle 87 yaşında hayatını kaybeden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Eski Başkanı Patoloji Uzmanı Prof. Dr. Feriha Öz için meslektaşları saygı duruşunda bulundu.

3.04.2020Gündem
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa “20:15 Buluşmaları” Programının Bu Haftaki Konuğu Ünlü Sanatçı Ferhat Göçer

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa “20:15 Buluşmaları” Programının Bu Haftaki Konuğu Ünlü Sanatçı Ferhat Göçer

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa tarafından #hayatevesığar sloganıyla organize edilen “20:15 Buluşmaları” programının bu haftaki konuğu ünlü sanatçı Ferhat Göçer olacak.

3.04.2020Magazin
Prof. Feriha Öz kimdir, kaç yaşındaydı Dünyaca ünlü Türk patolog Prof. Feriha Özün hayatı ile ilgili bilgiler

Prof. Feriha Öz kimdir, kaç yaşındaydı? Dünyaca ünlü Türk patolog Prof. Feriha Öz'ün hayatı ile ilgili bilgiler

Dünyaca ünlü Türk patolog Prof. Dr. Feriha Öz yeni tip koronavirüs nedeniyle 87 yaşında hayatını kaybetti. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Prof. Dr. Feriha Öz'ün vefat ettiğini duyurdu. Peki, Prof. Feriha Öz kimdir, kaç yaşındaydı? Dünyaca ünlü Türk patolog Prof. Feriha Öz'ün hayatı ile ilgili bilgiler

2.04.2020Gündem
Online yaşayan bireyde siber kimlik-gerçek kimlik çatışması artıyor

'Online' yaşayan bireyde 'siber kimlik-gerçek kimlik' çatışması artıyor

Kovid-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasakları ve sosyal izolasyon önlemleri insanları sosyal medya ve online ortamlara daha çok bağlarken, fiziksel ortamlarından kopan bireylerde "siber kimlik-gerçek kimlik" çatışması artıyor.

2.04.2020Teknoloji
Son dakika haberler... Prof. Dr. Feriha Öz Corona Virüsü nedeniyle hayatını kaybetti

Son dakika haberler... Prof. Dr. Feriha Öz Corona Virüsü nedeniyle hayatını kaybetti

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feriha Öz, Corona Virüsü sebebiyle 87 yaşında hayatını kaybetti.

2.04.2020Gündem
Müge Anlıda Şevki Hoca olarak bilinen Şevki Sözen kimdir

Müge Anlı'da Şevki Hoca olarak bilinen Şevki Sözen kimdir?

Müge Anlı ve Tatlı Sert programında Adli Tıp Uzmanı olarak katılımcı olan Şevki Sözen, biyografisi en çok merak edilen isimler arasında yer alıyor. Afganistan'da dünyaya gelen ve ardından Türkiye'de eğitimine devam eden Şevki Sözen, aldığı tıp eğitiminin ardından adli tıp alanında uzmanlaşmıştır. İşte, Şevki Sözen hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar

31.03.2020Televizyon
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın yoğun bakım ünitesini ziyaret etti

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın yoğun bakım ünitesini ziyaret etti

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın ve Başhekim Doç. Dr. Zekayi Kutlubay, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde koronavirüs servisleri ile acil servis, ilk başvuru polikliniğine ve yoğun bakım ünitesini ziyaret etti.

28.03.2020Gündem
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü, sosyal medyada öğrencileriyle buluşacak

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü, sosyal medyada öğrencileriyle buluşacak

'Öğrenciler soruyor Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın cevaplıyor' başlığıyla düzenlenen sosyal medya buluşması, 23 Mart saat 12.00'de "@iucerrahpasa" adlı Instagram hesabı üzerinden gerçekleşecek.

22.03.2020Gündem
Çakmak gazı koklayan 2 çocuk yoğun bakımda

Çakmak gazı koklayan 2 çocuk yoğun bakımda

EDİRNE'nin Keşan ilçesinde bir okulun önünde çakmak gazı koklayan 2 çocuk, yoğun bakımda tedaviye alındı.

18.03.2020Gündem
Uzaktan eğitim tamam ama travmalara dikkat

Uzaktan eğitim tamam ama travmalara dikkat

Bu hafta okullar kapalı ama önümüzdeki hafta bütün eğitim-öğretim sistemi yepyeni bir uygulamaya geçiyor. Uygulamanın adı, ‘uzaktan eğitim’. Evlerde çocuklarla anne-babaların iyi bir ekip olması uzaktan eğitimin verimini arttıracak. Ebeveyne düşen bir diğer önemli görev de çocukları koronavirüs konusunda bilgilendirmek. Çocukların sorunla ilgili doğru ve güvenilir bilgiye ulaşması önemli. Çünkü yanlış ve asılsız yaklaşımlar çocuklarda fobiler gelişmesine hatta travmalara neden olabiliyor.

17.03.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

Plazma tedavisi umut ışığı olabilir mi

İmmün plazma tedavisinin COVID-19’a karşı etkili olduğuna dair yeterli veri henüz yok ama bu tedavi sayesinde Çin’de her 5 ağır hastadan 3’ü virüsü yenmeyi başardı. Uzmanlar tedavinin umut vaat ettiği görüşünde. Türkiye’de ise tedaviler önümüzdeki hafta başlayacak. İşte o tedavi ve nasıl yapılacağının detayları...

7.04.2020