EKSTRA
MENÜ

İstanbul Modern

İstanbul Modern ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İstanbul Modern haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 19.078 İstanbul Modern haberi bulunmuştur.

İstanbul Modern Haberleri

Bir müze aşığı Oya Eczacıbaşı: Örümcek ağlarından ‘modern sanat’a...

Bir müze aşığı Oya Eczacıbaşı: Örümcek ağlarından ‘modern sanat’a...

Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern’in kurucusu Oya Eczacıbaşı, babasının görevi nedeniyle çocukluğunu sıla hasretiyle Fransa’da geçirdi. En büyük rüyası İstanbul’a dönmekti… Sonunda döndü, döndüğü gibi de rüyalarındaki kente bir sanat kurumu kazandırmak için kollarını sıvadı. Bugün 16’ncı yaşını kutlayan İstanbul Modern’i örümcek ağlarıyla kaplı antrepodan gerçeğe dönüştürmek tam 10 yılını aldı…

22.11.2020Gündem
Selma Gürbüzün Dünyası...

Selma Gürbüz'ün 'Dünya'sı...

“En başından beri hayvanlar, insanlar ve hatta adlandırması güç kimi mahluklar resimlerimde bir araya geliyorlar. Hepsi doğanın bir parçası gibi benim için. Hepsi birlikte bir mitologyayı, bir evreni oluşturuyor. Ben o doğaya, o hayvanlara âşığım” diyen Selma Gürbüz, 100’ü aşkın yapıtının yer aldığı ‘Dünya Diye Bir Yer’ başlıklı en kapsamlı sergisiyle İstanbul Modern’de. Başlıkta ‘Dünya Diye Bir Yer’ diyerek doğayla ve dünyayla kurduğu ilişkiye vurgu yapmak istediğini belirten Gürbüz, "Doğasıyla, hayvanları, bitkileri, kadınları, mitleri, masalları ve bütün duygularıyla içinde nefes aldığım, kalbimin en derinlerinde hissettiğim, ara vermeden resmettiğim dünya... O dünyaya biraz mesafelenerek, sanki başka bir gezegendeymiş gibi yoğun bir duygusallık, biraz şefkat, biraz üzüntü, biraz aşk, biraz melankoli, masalsılık ve düşsellikle bakıyorum” diyor.

29.10.2020Kitap Sanat
İstanbul Modern yıl sonuna kadar sağlık çalışanlarına ücretsiz

İstanbul Modern yıl sonuna kadar sağlık çalışanlarına ücretsiz

Tüm sağlık çalışanları İstanbul Modern'in Beyoğlu'ndaki geçici mekanını yıl sonuna kadar ücretsiz gezebilecek.

2.10.2020Keyif
Soğuk havalarda İstanbulda gidilecek yerler

Soğuk havalarda İstanbul'da gidilecek yerler

Yavaş yavaş havalar soğumaya başladı. Peki yağmurlu bir hafta sonunda evde oturmak yerine İstanbul'da nerelere gidilir? Sizin için güzel bir liste hazırladık...

1.10.2020Seyahat
İstanbul Modern perşembe ve salı günleri ücretsiz ziyaret edilebilecek

İstanbul Modern perşembe ve salı günleri ücretsiz ziyaret edilebilecek

İstanbul Modern, Beyoğlu'ndaki geçici mekanının kapılarını, perşembe günleri herkese, salı günleri ise gençlere ücretsiz açacak.

23.09.2020Seyahat
İstanbul Modern’in ücretsiz günlerine Borsa İstanbul desteği

İstanbul Modern’in ücretsiz günlerine Borsa İstanbul desteği

İstanbul Modern, Beyoğlu’ndaki geçici mekânının kapılarını, Borsa İstanbul’un desteğiyle perşembe günleri herkese, salı günleri ise gençlere ücretsiz olarak açıyor.

22.09.2020Kitap Sanat
İstanbul Modern Sanat Müzesi Nerede İstanbul Modern Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

İstanbul Modern Sanat Müzesi Nerede? İstanbul Modern Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Şu an için geçici mekânında konumlanan İstanbul Modern Sanat Müzesi, pek çok farklı sanatçı ve eserlerinin yer aldığı sergilerin olduğu bölgedir. İstanbul Modern Sanat Müzesinin genel tarihi, nerede olduğu ve içerisinde yer alan eser ile giriş ücreti gibi bilgileri derledik.

9.09.2020Seyahat
Baksı Müzesi Nerede Baksı Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Baksı Müzesi Nerede? Baksı Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Baksı Müzesi, mimari yapısıyla, bulunduğu coğrafi konumu ve içeriğiyle özel bir konuma sahiptir. Devlet desteği olmadan inşa edilen özel bir müzedir. Müze bir sergi salonundan farklı olarak bulunduğu bölgeyle direk etkileşim halindedir. Baksı Müzesi ile ilgili detaylı bilgileri sizler için derledik.

8.09.2020Seyahat
İstanbulun pek fazla bilinmeyen müzeleri

İstanbul'un pek fazla bilinmeyen müzeleri

Kültür ve sanat kenti olan İstanbul’da 80’den fazla müze bulunuyor. Bunlar arasında en popülerleri İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, Rahmi Koç Müzesi ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi gibi herkesçe bilinenler… Bu yazıda size çok fazla bilinmeyen beş müzeden bahsedeceğim…

7.09.2020Seyahat
İstanbul Modernde Yaz Havası

İstanbul Modern'de 'Yaz Havası'

İstanbul Modern Sinema'nın "yaz günleri" temalı film programı "Yaz Havası", 20-27 Ağustos'ta müzenin internet sitesi üzerinden yayımlanıyor.

21.08.2020Keyif
İstanbul Modern Sinemadan yaz filmleri

İstanbul Modern Sinema'dan yaz filmleri

İstanbul Modern Sinema, çevrimiçi gösterimlerini sürdürüyor. Yaz günleri temalı film programı 'Yaz Havası' 20-27 Ağustos tarihleri arasında müzenin web sitesi üzerinden yayınlanıyor.

18.08.2020Kitap Sanat
Çocuklara çevrimiçi yaz sanat okulu devam ediyor

Çocuklara çevrimiçi yaz sanat okulu devam ediyor

Çocuklar, İstanbul Modern’in Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu’na Türkiye’nin her yerinden katılarak, müze uzmanlarıyla evlerinde sanat çalışmaları gerçekleştiriyor. Baskı Resim, Kübist Portreler, Geo Resimler, Gölgelerle Sanat ve Benim Harflerim adlı atölyeler çocukları bekliyor.

14.08.2020Etkinlikler
İstanbulun müzeleri bayramda ziyaretçilerini bekliyor

İstanbul'un müzeleri bayramda ziyaretçilerini bekliyor

İstanbul'un en çok ziyaretçi çeken müzeleri, sanat ve tarih meraklılarını Kurban Bayramı'nda da ağırlamaya devam edecek.

29.07.2020Seyahat
Sanat özlemi bitsin

Sanat özlemi bitsin

Normalleşme adımlarının ardından sergiler de tekrar hayatımıza girdi. Yeniler de var, açılıp salgın arasının ardından devam edenler de... Sergileri yerinde ziyaret etmeyi özleyenler için en güncel olanları derledik...

Müze deneyimi bu yeni süreçle yeni bir bakış açısı kazandı

Müze deneyimi bu yeni süreçle yeni bir bakış açısı kazandı

İstanbul Modern, 2004 yılından bu yana Türkiye modern ve çağdaş sanat tarihinin değişim ve dönüşümüne yer verdiği, uluslararası bir yönelimle gelişen koleksiyonunu paylaştığı sergilerine devam ediyor. Müze yenilenen koleksiyon sergisinde, 1950 sonrası Türkiye sanat ortamındaki soyut ve figüratif resmin gelişimi ile doğa ve çevre üzerinden şekillenen çağdaş sanat yapıtlarını bir araya getiriyor. İstanbul Modern Direktörü Levent Çalıkoğlu’yla yeni sergiyi ve pandemi döneminin sanat ortamını nasıl şekillendirdiğini konuştuk.

24.07.2020Kitap Sanat
Desenler arasında yolu aramak

Desenler arasında yolu aramak

İnci Eviner’in yeraltı ve yerüstü, bilinçaltı ve bilinçüstü gibi tezatlarla dolu yeni sergisi ‘Kalanlar, Geri Dönenler ve İmalar’, bir bakıma şiire benziyor. Okuması son derece kişisel. Sözcüklerle imgeler bir arada. Bilinen dünyanın bilinmeyen koordinatları var karşımızda. Yavaşlamanız, her desenin her bir parçası önünde durmanız gerekiyor. Kelimeler, sergiyi anlamak için yegâne ipuçlarınız.

3.07.2020Kitap Sanat
İstanbul Modernin koleksiyon sergisi yenilendi

İstanbul Modern'in koleksiyon sergisi yenilendi

İstanbul Modern, Beyoğlu'nda bulunan geçici mekanındaki yeni koleksiyon sergisini izleyiciyle buluşturdu.

3.07.2020Keyif
Destek için birleştiler

Destek için birleştiler

BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM, yeni tiyatro yapıtları üretilmesi amacıyla ortak bir proje başlatıyor.

26.06.2020Kitap Sanat
Atölye Modernde çevrim içi etkinliklere devam

Atölye Modern'de çevrim içi etkinliklere devam

İstanbul Modern'in bahar döneminde ilk defa çevrim içine taşıdığı yetişkinlere yönelik seminer programı Atölye Modern, yaz aylarında da etkinliklere devam edecek.

22.06.2020Keyif
Özel müzeler açılıyor

Özel müzeler açılıyor

İstanbul’daki özel müzeler üç aylık aranın ardından bugün kapılarını açıyor. Gerekli sağlık önlemlerini alan müzelere sınırlı sayıda ziyaretçi alınacak.

16.06.2020Kitap Sanat
İstanbul Modernden Babalar Günü özel seçkisi

İstanbul Modern'den "Babalar Günü" özel seçkisi

Babalar Günü’nde tüm babalara müze ziyareti hediye eden İstanbul Modern, babalara özel bir seçki de hazırladı.

13.06.2020Keyif
Kapı Açık film programı devam ediyor

"Kapı Açık" film programı devam ediyor 

İstanbul Modern Sinema, Japonya'dan İtalya'ya farklı coğrafyalarda geçen film seçkisiyle çevrim içi gösterimlerini sürdürüyor.

9.06.2020Keyif
İstanbul Modern’e 220 bin sanal ziyaretçi

İstanbul Modern’e 220 bin sanal ziyaretçi

İstanbul Modern’in ‘Sanata Sarıl’ mottosuyla hazırladığı etkinliklere katılımda rekorlar kırıldı. İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, “2019 yılında toplam 390 bin kişi müzeyi gezerken, 2 aylık pandemi döneminde 220 binden fazla kişi müzeyi sanal ortamda gezdi” dedi.

7.06.2020Ekonomi
İstanbul Modern çocuklara özel Geri Dönüşüm Dostları projesi

İstanbul Modern çocuklara özel "Geri Dönüşüm Dostları" projesi

İstanbul Modern, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında çocukların çevre sorunlarına ve özellikle pandemi sürecinde artan plastik kullanımına yönelik farkındalık kazanması amacıyla "Geri Dönüşüm Dostları" adlı bir proje gerçekleştirdi.

4.06.2020Keyif
Foto pandemi

Foto pandemi

İstanbul Modern, farklı kuşaklardan 42 sanatçının pandemi günlerinde gerçekleştirdikleri yeni çalışmaları çevrimiçi bir sergiyle izleyiciye sunuyor.

2.06.2020Kitap Sanat
Pandemi Günlerinde Fotoğraf sergisi

"Pandemi Günlerinde Fotoğraf" sergisi

İstanbul Modern'in yeni çevrim içi sergisi "Pandemi Günlerinde Fotoğraf", sanatseverlerle buluştu.

1.06.2020Keyif
İstanbul Modern kapılarını yeniden açıyor

İstanbul Modern kapılarını yeniden açıyor

Beyoğlu’ndaki geçici mekanında güvenli bir müze deneyimi için hazırlıklarını tamamlayan müze, 16 Haziran'da ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak.

1.06.2020Keyif
İstanbul Modern ve Arter yeniden açılıyor

İstanbul Modern ve Arter yeniden açılıyor

COVID-19 salgını sebebiyle iki ayı aşkın süredir kapalı olan İstanbul Modern Sanat Müzesi ve Arter, 'kontrollü sosyal hayat' sürecinde 16 Haziran'da yeniden kapılarını açıyor. Gerekli hijyen önlemlerinin alındığını duyuran her iki müze, maskeli şekilde gezilebilecek.

29.05.2020Kitap Sanat
Onlar ‘çöp’ değil, birer süper kahraman

Onlar ‘çöp’ değil, birer süper kahraman

Çocukların dikkatini çevre sorunları ve salgınla artan plastik kullanımına çekmek isteyen İstanbul Modern, ‘Geri Dönüşüm Dostları’ projesini başlattı. Çocuklar, sanatçıların rehberliğinde evlerindeki atık malzemelerle kendi eserlerini yaratacak ve sergileyebilecek.

İstanbul Modern Facebook İstasyon Kültür-Sanat Buluşmalarının ilk konuğu olacak

İstanbul Modern "Facebook İstasyon Kültür-Sanat Buluşmaları"nın ilk konuğu olacak

Facebook Türkiye'nin başlattığı "Facebook İstasyon Kültür-Sanat Buluşmaları" serisinin ilk konuğu İstanbul Modern Direktörü Levent Çalıkoğlu olacak.

11.05.2020Keyif
Alfred Hitchcock anısına

Alfred Hitchcock anısına

Gerilim filmleri yönetmeni Alfred Joseph Hitchcock, vefatının 40. yılında İstanbul Modern Sinema tarafından anılıyor.

2.05.2020Keyif
İstanbul Modernden çevrim içi sanatçı filmleri sergisi

İstanbul Modern'den çevrim içi sanatçı filmleri sergisi

İstanbul Modern, dünyanın farklı coğrafyalarından sanatçıların video, animasyon ve kısa filmlerinin yer aldığı "Artists' Film International" (Uluslararası Sanatçı Filmleri) programını, çevrim içi sergi olarak gerçekleştiriyor.

29.04.2020Keyif
İstanbul Modernin seminer ve atölyeleri evlere taşınıyor

İstanbul Modern'in seminer ve atölyeleri evlere taşınıyor

İstanbul Modern, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında seminer ve atölyeleri evlere taşıyor.

24.04.2020Keyif
Ozan Güven: Karantinada sürekli bitmeyen ev işi var

Ozan Güven: Karantinada sürekli bitmeyen ev işi var

Zafer Algöz’ün YouTube hesabından sunduğu “Burada Olan Burada Kalır” programına Ozan Güven ve Can Yılmaz konuk oldu.

22.04.2020Magazin
Çocuklar Evde Kalsın oyuncak tasarlasın

Çocuklar 'Evde Kal'sın oyuncak tasarlasın!

İstanbul Modern, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda tüm çocukları üretken ve yaratıcı bir geri dönüşüm projesi yapmaya davet ediyor. ‘Geri Dönüşüm Dostları’ adlı etkinlikle çocukları korona günlerinde evlerindeki plastik başta olmak üzere birçok kullanılmayan nesneyle oyuncak karakterler tasarlamaya çağırıyor. #sanatasarıl başlığını kullanarak sosyal medya hesaplarından paylaşılacak oyuncak fotoğrafları, müzenin internet sitesinde 18 Mayıs tarihine kadar yayımlanacak.

16.04.2020Kitap Sanat
Venedik Bienali’nde Türkiye’yi Füsun Onur temsil edecek

Venedik Bienali’nde Türkiye’yi Füsun Onur temsil edecek

125 yıllık köklü geçmişiyle dünyanın en prestijli sanat etkinliği konumundaki 59. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda 2021 yılında yer alacak sanatçı belirlendi. İKSV’nin organizasyonuyla hayata geçirilecek Türkiye Pavyonu’nda güncel sanatın büyük ismi Füsun Onur'un işleri yer alacak. Serginin küratörlüğünü ise İstanbul Bienali direktörü Bige Örer üstlenecek.

13.04.2020Kitap Sanat
Fotoğrafın ustalarıyla 1800’lerden günümüze...

Fotoğrafın ustalarıyla 1800’lerden günümüze...

Küresel koronavirüs salgını nedeniyle geçici olarak ziyarete kapanan İstanbul Modern, sanatseverleri dijital platformlarda ağırlamayı sürdürüyor. Müze internet sitesindeki fotoğraf koleksiyonunu zenginleştirerek izleyiciyi 1800’lerden günümüze uzanan, zengin bir görsel yolculuğa çıkarıyor.

7.04.2020Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Ne izlesem, okusam, dinlesem

Alan Ball’un yazıp yönettiği ve özellikle oyuncularıyla ödül sezonunu etkilemesi beklenen “Uncle Frank”, Amazon Prime’da yayında. İstanbul Modern Sinema’nın dün başlayan “Kayıp Masallar” programından “Egomani”, kadınların ağzından şiddet hikâyeleri anlatan kısa belgesel “Hegemonya” ve Noel filmi arayanlara “Noel Günlükleri 2”, haftanın seyir seçenekleri. Raflarda bu hafta, James Joyce’un “en sevdiğim yazar” dediği usta Italo Svevo’nun “Yaşlılık” romanı, kulaklığımızda da Neşet Ertaş’ın makara bantlara kaydedilmiş türkülerini buluşturan “Bozkırın Tezenesi” albümü var.

27.11.2020

‘O kadar biliyorsan git kendin çek!’

Türkiye, Şakir Eczacıbaşı’nı işinsanı kimliğinden çok kültür sanat alanının önde gelen aktörlerinden biri olarak tanıdı.

25.11.2020

Hazin son: Gladyatör yaşlanır ve trafik canavarına dönüşür!

Hayatı karmaşa içinde geçen genç bir anne ve şehir içi trafikte kendisine musallat olan bir psikopat... Russell Crowe’u farklı bir portreyle sunan ve basında, kilolu görüntülerinin müsebbibi olarak gösterilen Derrick Borte imzalı ‘Dengesiz’, aksiyona yüklenen, kanlı sahneleri de kullanan ‘eh işte’ türünden bir seçenek.

24.10.2020

Atatürk imzası toplayan hırsız

Özel ilgi alanları olan hırsız hikâyeleri duymuş ya da okumuşsunuzdur.

23.09.2020

Galataport’a heykel parkı

Doğuş Grubu ile Bilgili Holding’in ortaklaşa hayata geçirdiği Galataport İstanbul projesi turizme olduğu kadar, sanat alanına verdiği önemle de dikkat çekiyor.

29.07.2020

Yeni sezonlar geldi

Siyaset kulislerinden entrikalar komedisi “The Politician”, yetişkin animasyonu “F for Family” ve Kevin Costner’lı western draması “Yellowstone”, merakla beklenen yeni sezonlarıyla ekranlara dönerken; büyüme ve açılma komedisi “Love Victor” ve Amerikan polisiye draması “Perry Mason” da haftanın öne çıkan yeni yapımları oluyor.

19.06.2020

Polisiye severlere üç öneri

İngiliz polisiyelerine meraklı izleyicilere üç önerimiz var bu hafta: Haluk Bilginer’in kötü adama hayat verdiği casusluk serisi “Alex Rider”, hayranlarının dört gözle beklediği yeni sezonuyla “Marcella” ve klasik polisiyeleri özleyenlere “Grantchester”, türün tutkunlarının radarından kaçmaması gereken yapımlar. Haftanın online alternatifleri ise iki sanat müzesinden geliyor: SALT’tan İranlı sporcu Sara Hoşcamal‐Fıkrî belgeseli “İran’da Tekme” ve İstanbul Modern’den Isabelle Huppert’li “Yuva”, müzelerin web sitelerinde Türkçe altyazılı ve ücretsiz yayında.

12.06.2020

Bu tren insanlığın sonuna gidiyor

Haftayı çok konuşulacak 3 yeni diziyle karşılıyoruz: Yapım süreci yılan hikâyesine dönmüş bilim kurgu dizisi “Snowpiercer”, Elle Fanning’in Büyük Katerina’ya hayat verdiği mini seri “The Great” ve liseli süper kahraman dizisi “Stargirl”, ilk bölümleriyle ekranlara merhaba diyor. Online dünyanın bu haftaki keşif tavsiyesi ise, Macar yönetmen Ildikó Enyedi’nin 1989 tarihli başyapıtı “Benim 20. Yüzyılım”.

15.05.2020

Salgında sanatçı atölyeleri

Yer, Paris. Tek tük arabaların ve insanların geçtiği, her zamanki kalabalığından ve cıvıltısından uzak, sessizliğe bürünmüş hüzünlü bir kent.

13.05.2020

#EvdeKal günlükleri motivasyon arttırıyor

Günlük tutan çocukların iç motivasyonları artarken kendilerini ifade etme, yazma, okuma ve anlama becerileri de gelişiyor. Onlara günlük tutma alışkanlığı kazandırmanın yollarını da eğitimbilimci Dr. Bahar Eriş anlatıyor...

24.04.2020

Bugün 23 Nisan...

Çocuğumuzun şiirini andım:

23.04.2020

Gerçek online evinizde

Evden çıkamadığınız bu iki günü, bir fil ailesinin peşinde Afrika’yı dolaşarak geçirmeye ne dersiniz? Ya da Morgan Freeman ile inanç turuna çıkmaya? Yedi saatte yedi kıta gezip, hiç görmediğiniz canlılarla tanışmaya mesela? Karadeniz’in doğası kadar hırçın ve güçlü kadınlarının evlerine konuk olmaya ya da? İşte dünyaya daha yakından bakmak isteyenler için özel hazırladığımız online belgeseller rehberi...

18.04.2020