EKSTRA
MENÜ

İstanbul Lisesi

İstanbul Lisesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İstanbul Lisesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 15.984 İstanbul Lisesi haberi bulunmuştur.

İstanbul Lisesi Haberleri

Nurettin Topçu kimdir, ne zaman öldü

Nurettin Topçu kimdir, ne zaman öldü?

Anadolu ve İslam medeniyeti sentezi için çabalayan, 'Hareket' dergisinin kurucusu, sosyolog, felsefeci, yazar ve öğretmen Nurettin Topçu vefatının 45. yılında anılıyor. Sorbonne Üniversitesi'nde felsefe doktorası veren ilk Türk Nurettin Topçu'nun 'İsyan Ahlakı' adıyla Türkçe'ye çevrilen tezi, Paris'te 1934'te, Türkiye'de ise 1990'da Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayımlanmıştı. Peki, Nurettin Topçu kimdir, ne zaman öldü?

10.07.2020Gündem
Ulaş Tuna Astepe kimdir Ulaş Tuna Astepe kaç yaşında ve nereli

Ulaş Tuna Astepe kimdir? Ulaş Tuna Astepe kaç yaşında ve nereli?

Sen Anlat Karadeniz dizisi ile yıldızı parlayan Ulaş Tuna Astepe, Pazarkule Sınır Kapısı'nda, sınırdan geçmeyi bekleyen düzensiz göçmenlere yardım dağıttı. Bu hareketiyle gönüllerde taht kuran oyuncunun kim olduğu ve özel yaşamı merak konusu oldu. Peki, Ulaş Tuna Astepe kimdir? Ulaş Tuna Astepe kaç yaşında ve nereli?

2.03.2020Magazin
Liseliler Uluslararası Demet Hattı Yarışması”na hazırlanıyor

Liseliler Uluslararası Demet Hattı Yarışması”na hazırlanıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi, “CERN: Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuvarı ve Liseler için Demet Hattı Yarışması” konulu etkinlikte lise öğrencilerini santralistanbul Kampüsü’nde ağırladı. BİLGİ Yüksek Enerji Fiziği Araştırma Merkezi Müdürü ve yarışmanın ulusal irtibat sorumlusu Prof. Dr. Serkant Ali Çetin tarafından gerçekleştirilen sunumda öğrenciler “Liseler İçin Demet Hattı Yarışması” hakkında bilgi aldı.

16.01.2020Teknoloji
Meşrutiyet kuşağının bohem delikanlısı: Avni Lifij

Meşrutiyet kuşağının bohem delikanlısı: Avni Lifij

Türkiye’de modern resmin kurucusu kabul edilen 1914 Kuşağı’nın en önemli ismi Avni Lifij, ilk kez bir araya getirilen 800’ü aşkın eseriyle Sabancı Müzesi’nde. Lifij’in 20’li yaşlarında yaptığı ve kendisini 40’lı yaşlarında bohem bir ressam olarak tasvir ettiği ‘pipolu otoportre’si Türk resminin en ünlü tablolarından. Otoportreleriyle bohem sanatçı kimliğini kuran, Türkiye’de resim sanatının terminolojisini değiştirdiğini Lifij, bu kuşak sanatçıları arasında Ahmet Haşim’in sembolizmine en yakın isimdir.

17.10.2019Kitap Sanat
2018 Türkiye Fair Play Ödülleri sahiplerini buldu

2018 Türkiye Fair Play Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından verilen 2018 Türkiye Fair Play Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

20.09.2019Diğer
Sen Anlat Karadeniz dizisinin oyuncu kadrosu yenilendi

Sen Anlat Karadeniz dizisinin oyuncu kadrosu yenilendi

Üçüncü sezonuyla kaldığı yerden devam edecek olan Sen Anlat Karadeniz dizisinin kadrosunda değişiklikler var. Ulaş Tuna Astepe ve İrem Helvacıoğlu’nun başrollerini üstlenmeye devam edeceği Sen Anlat Karadeniz dizisinin oyuncu kadrosuna yeni isimler dahil oldu. İşte, Sen Anlat Karadeniz dizisinin yenilenen oyuncu kadrosuna ilişkin bilgiler

4.09.2019Televizyon
Türk futbolunun efsaneleri buluştu

Türk futbolunun efsaneleri buluştu

İstanbulspor A.Ş. Başkanı Ecmel Sarıalioğlu, İstanbulsporlular Derneği Başkanı Mustafa Yurttaş ve İstanbulspor Kulübü Derneği Başkanı Nejat Yavuz Bentürk‘ün ev sahipliğiyle İstanbulspor Büyükçekmece Tepecik Tesisleri’nde gerçekleştirilen organizasyonda Türk futbolunun efsane futbolcuları önce İstanbulspor’un antrenmanını izledi daha sonra ise akşam yemeğinde bir araya geldiler.

26.04.2019Futbol
Şehit haberlerine üzülen öğrenciler askeri robot geliştirdi

Şehit haberlerine üzülen öğrenciler askeri robot geliştirdi

Afrin'e yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı sırasında gelen şehit haberlerine üzülen Bursa Yıldırım Beyazıt İMKB Lisesi öğrencileri, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen silahlı askeri robot geliştirdi. Okul yönetimi ve öğrenciler, geliştirilen bu sistemin Türk Silahlı Kuvvetleri'nde kullanılmasını ümit ediyor.

2.01.2019Teknoloji
Şehit haberlerine üzülen öğrenciler askeri robot geliştirdi

Şehit haberlerine üzülen öğrenciler askeri robot geliştirdi

AFRİN'e yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı sırasında gelen şehit haberlerine üzülen Bursa Yıldırım Beyazıt İMKB Lisesi öğrencileri, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen silahlı askeri robot geliştirdi. Okul yönetimi ve öğrenciler, geliştirilen bu sistemin Türk Silahlı Kuvvetleri'nde kullanılmasını ümit ediyor.

2.01.2019Gündem
Liselilerden Onbeşli korosu

Liselilerden Onbeşli korosu

İstanbul, Kabataş ve Vefa liseleri, şehit öğrenci ve öğretmenlerinin anısına koro kurdu. Üç okulun öğrencilerinden oluşan koro, 17 Mayıs’da İstanbul’da ‘Hey Onbeşli’ gibi türküleri seslendirecekleri anma konseri düzenleyecek. Çıkarılacak albümün geliri de şehit veren liselerin öğrencilerine burs olarak dağıtılacak.

28.12.2018Eğitim
‘Erkek’ adını tekrar aldı

‘Erkek’ adını tekrar aldı

Türkiye’nin en köklü okullarından İstanbul Lisesi, eski adını aldı. ‘Erkek’ ismi tekrar eklenerek, 36 yıl sonra yeniden İstanbul Erkek Lisesi oldu.

4.12.2018Eğitim
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk duyurdu: Japonya’dan altın madalya

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk duyurdu: Japonya’dan altın madalya

Türk öğrenciler, Japonya’da düzenlenen 30’uncu Uluslararası İnformatik Olimpiyatları’ndan (IOI 2018) altın ve bronz madalyalarla döndü. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk da sosyal medyadan öğrencileri tebrik ederek makamına davet etti.

10.09.2018Eğitim
3-4 yanlışla bile en iyi okullar mümkün

3-4 yanlışla bile en iyi okullar mümkün

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ya da eski adıyla TEOG’da geçen yıl 17 bin birinci çıktı. Bu yüzden de öğrencileri yerleştirme sırasında çok ciddi sıkıntılar yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bundan mı ders aldı yoksa “Sınav zor olacak” sözlerini doğrulayıp, gelecek yıl kapıda daha az öğrenci bulmak için mi yaptı bilinmez, bu yıl özellikle matematik soruları öğrencileri ağlattı. Bu testte doz aştı.

5.06.2018Eğitim
Türk öğrenciler Matematik Olimpiyatından 5 madalya ile döndü

Türk öğrenciler 'Matematik Olimpiyatı'ndan 5 madalya ile döndü

Türkiye, Sırbistan'da düzenlenen '35. Balkan Matematik Olimpiyatı'nda 4'üncü oldu. Türk öğrenciler olimpiyattan dört gümüş ve bir bronz madalyayla döndü.

17.05.2018Eğitim
Darüşşafaka Kız Futbol Takımı’ndan örnek davranış

Darüşşafaka Kız Futbol Takımı’ndan örnek davranış!

Konya’da düzenlenen Kız Futbol Şampiyonası’nda yaşananlar, sporun birleştirici gücünü bir kez daha gözler önüne serdi. Ankara Sincan İMKB Lisesi, eksik evrak nedeniyle maça 10 kişi çıkmak zorunda kaldı. Darüşşafaka Kız Futbol Takımı da rakibiyle eşit şartlarda mücadele etmek için maçı 10 kişiyle tamamladı.

8.03.2018Futbol
Liseler arası felsefe olimpiyatı yapıldı

Liseler arası felsefe olimpiyatı yapıldı

Türkiye Felsefe Kurumu tarafından düzenlenen ‘22. Türkiye Liseler arası Felsefe Olimpiyatı’ İstanbul Lisesi'nin ev sahipliğinde yapıldı.

5.12.2017Eğitim
TEOG yerine gelen yeni sınav sisteminde nasıl çalışmak gerekiyor

TEOG yerine gelen yeni sınav sisteminde nasıl çalışmak gerekiyor?

TEOG yerine gelen yeni sınav sisteminin tüm detaylarıyla birlikte belli olmasının ardından öğrencilerin aklında yeni bir soru oluştu. Sınava nasıl çalışacağını merak eden öğrenciler, TEOG yerine gelen lise sınav sistemiyle birlikte çalışma sistemlerine nasıl şekil vereceklerini öğrenmek istedi. Peki, TEOG yerine gelen yeni sınav sistemi neleri değiştirecek? Lise sınavına nasıl

13.11.2017Gündem
TEOG yerine gelen yeni sınav sistemi ile neler değişecek

TEOG yerine gelen yeni sınav sistemi ile neler değişecek?

TEOG yerine gelen yeni sınav sistemiyle ilgili detaylar belli oldu. MİLLİ Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılmasının ardından nelerin değişeceğine yönelik soru işaretlerine yanıt verdi. 2017 - 2018 eğitim öğretim yılı itibariyle TEOG sınavı yapılmayacak. Peki yeni sistemler beraber neler değişecek?

11.11.2017Gündem
TEOG yerine gelen yeni sınav sistemi zorunlu olmayacak İşte, yeni sınav sistemi

TEOG yerine gelen yeni sınav sistemi zorunlu olmayacak! İşte, yeni sınav sistemi

TEOG yerine gelen yeni lise sınav sistemi için detaylar Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklandı. Nitelikli okulların üzerinde duran Bakan Yılmaz, öğrencilerin dilerlerse bu okullara kayıt olabilmek için sınava katılm sağlayabileceği gibi, evlerinin yakınındaki 5 okulu da tercih edebileceklerini aktardı. Liselere girişte yeni sınav sisteminin zorunlu olmadığını da belirten Yılmaz, öğrencilere örnek soruların önümüzdeki günlerde yayımlanacağını açıkladı. İşte, TEOG yerine gelen yeni sınav sistemi

10.11.2017Gündem
İsteyen mahallesindeki liseye isteyen sınava

İsteyen mahallesindeki liseye isteyen sınava

Liseye girişte TEOG’un yerini alacak yeni sistem açıklandı. Öğrenciler tercihleri doğrultusunda ve okul başarı puanına göre evlerine yakın okullara yerleştirilecek. Yaklaşık 600 köklü liseye ise sınavla öğrenci alınacak. Bu okullara giriş için haziranda sınav yapılacak. Özel okullara da kendi sınavını yapma hakkı getirildi.

5.11.2017Eğitim
Alternatif sistemde eşitsizlik uyarısı

Alternatif sistemde eşitsizlik uyarısı

Eğitimciler, TEOG’a alternatif modellerin eşitsizliği artırabileceğini söylüyor. Adrese dayalı kayıt için yeterli altyapı olmadığına dikkat çekerken, ailelerin taşınması gibi durumların yaşanabileceğini vurguluyorlar.

2.10.2017Eğitim
En iyi lise yarışına yüzde 5-10 sınırı

'En iyi lise' yarışına yüzde 5-10 sınırı

TEOG’un yerine liseye geçişte uygulanacak sisteme ilişkin detayları açıklayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Ankara Fen Lisesi ve İstanbul Lisesi gibi okullar, öğrencilerin puanına göre en başarılı yüzde 5-10’luk dilimi çağırarak sınava alacak. Ancak bu yüzdelik dilimin altında kalanlar adrese dayalı bir sistemle yerleştirilecek” dedi.

1.10.2017Eğitim
Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. İşte jüri üyelerinin madde madde en iyi 20 seçimleri...

19.08.2017Hürriyet Pazar
Liseliler ‘Matematik Olimpiyatları’ndan 5 madalyayla döndü

Liseliler ‘Matematik Olimpiyatları’ndan 5 madalyayla döndü

İstanbul Lisesi öğrencileri, Brezilya'da düzenlenen ve 12 ülkeden 600'den fazla öğrencinin katıldığı ‘58. Uluslararası Matematik Olimpiyatları’ndan 5 madalyayla döndü.

8.08.2017Eğitim
Tarihi okullar restorasyonda

Tarihi okullar restorasyonda

ZENGİN tarihiyle dünyanın önemli yerleşim yerlerinin başında gelen İstanbul’da, çok sayıda tarihi binaya sahip eğitim kurumu da bulunuyor.

26.06.2017Eğitim
TEOG yerleştirmede ağlatacak

TEOG yerleştirmede ağlatacak

Sınava giren 1 milyonu aşkın öğrenciden 17 bininin ikinci sınavda tüm soruları doğru yapması bugüne kadar liselere giriş sınavlarında görülmeyen bir başarı.

3.06.2017Eğitim
Boğaziçi’nin İtalyan mimarları

Boğaziçi’nin İtalyan mimarları

İtalyan mimarlar Boğaziçi’ne gerçekten iz bırakmışlar, hatta damgalarını vurmuşlar. Mimarlık tarihçisi Yrd. Doç. Dr. Sedat Bornovalı rehberliğinde Boğaz’ı gezdik. Bu eşsiz eserleri bir bir inceledik. İşte en önemlilerine dair bazı notlar...

22.05.2017Seyahat
100 öğrenci kodlamada yarıştı

100 öğrenci kodlamada yarıştı

Türkiye’de lise öğrencileri arasında düzenlenen kodlama festivali CodeFest, ikinci kez yapıldı. Toplam 28 okuldan 100’den fazla liselinin katıldığı yarışmada; Kadıköy Doğa Koleji ve Akım Koleji’nin kodlama takımı ‘Skaksjks’, 6 soruyu çözerek birinci oldu.

29.03.2017Eğitim
Gönüllü ol, yeni insanlarla tanış ve kendini geliştir

Gönüllü ol, yeni insanlarla tanış ve kendini geliştir

Okullar, sadece eğitim için değil, öğrencilerin sosyalleşmesi için de gerekli. Özellikle de lise ve üniversite döneminde dahil olunan etkinlikler, edinilen arkadaşlıklar gençlerin kendilerini tanımalarına büyük katkı sağlıyor. Uzmanlar, bu noktada yardım organizasyonlarında gönüllü çalışmanın, kulüplere üye olmanın, projelerde yer almanın, seyahat etmenin sosyalleşirken kişiliği de geliştiren etkili yöntemler olduğunu söylüyor. Gençlere çevrelerini genişleterek, değerli arkadaşlar biriktirmelerini öneriyorlar. İşte lise ve üniversite öğrencilerine yardımcı olabilecek ipuçları ve bu konuda dikkat çeken örnekler.

25.02.2017Eğitim
Dayanışma hoşgörü ve sevgi

Dayanışma hoşgörü ve sevgi

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Almanya’da da toplumsal barışın korunmasında ve barış içinde birlikte yaşamın sürdürülmesinde ilk etapta politikacılar ile medyaya önemli görevler düşmektedir.

28.12.2016Dünya
Mutlu Noeller

Mutlu Noeller

İstanbul Lisesi, Türkiye’de hem Türkçe hem de Almanca eğitim verilen köklü bir kurumdur. 1884 yılında Numunei Terakki adı altında kurulmuş ve 1910 yılında İstanbul Lisesi ismini almıştır. İlk kez 1915 yılında 8 Alman öğretmen İstanbul Lisesinde görev almıştır. 1923 yılında da okulun ismi İstanbul Erkek Lisesi olarak değiştirilmiştir.

24.12.2016Dünya
Noel yasağı yok anlaşmaya varıldı

Noel yasağı yok anlaşmaya varıldı

İstanbul (Erkek) Lisesi’nde “Noel etkinlikleri yasaklandı” iddiasıyla ilgili tartışma devam ederken, İstanbul Erkek Liseliler Derneği, yasak olmadığı konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

20.12.2016Gündem
Almanya’da gündem lisedeki noel yasağı

Almanya’da gündem lisedeki 'noel yasağı'

Almanya eğitim veren İstanbul Lisesi’nde Türkiye’nin Noel etkinliklerini ve derste Noel konusunun işlenmesini yasakladığı haberleri Almanya’da tartışma yarattı.

19.12.2016Dünya
İstanbul Lisesi’nde Noel yasağı iddiası

İstanbul Lisesi’nde Noel yasağı iddiası

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte okullara yeni yıl kutlamalarıyla ilgili uyarılar yapılmaya başlandı. Alman basını İstanbul Lisesi’nde okuldaki Noel etkinliklerinin okul yönetimi tarafından yasaklandığını yazdı.

18.12.2016Eğitim
TEOGda öğrencilerin yüzde 58i ilk üç tercihine yerleşti

TEOG'da öğrencilerin yüzde 58'i ilk üç tercihine yerleşti

MEB’in geçen yıl düzenlediği TEOG yerleştirme sonuçlarına göre, öğrencilerden yüzde 57,7'si ilk üç tercihine yerleşti.

26.11.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

3-4 yanlışla bile en iyi okullar mümkün

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ya da eski adıyla TEOG’da geçen yıl 17 bin birinci çıktı. Bu yüzden de öğrencileri yerleştirme sırasında çok ciddi sıkıntılar yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bundan mı ders aldı yoksa “Sınav zor olacak” sözlerini doğrulayıp, gelecek yıl kapıda daha az öğrenci bulmak için mi yaptı bilinmez, bu yıl özellikle matematik soruları öğrencileri ağlattı. Bu testte doz aştı.

5.06.2018

TEOG’da tercih nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, liselere girişte kullanılan YEP ile okul kontenjan ve yüzdelik dilimlerin açıklanmasının ardından velileri tercih telaşı sardı.

1.07.2017

Kendi ömrünün efendisi

Türkiye’nin ilk opera sanatçılarından Semiha Berksoy, sahneyi bırakmasının ardından hayatının o güne dek gizli bir parçası olan resme ağırlık verdi.

8.03.2017