EKSTRA
MENÜ

İstanbul Fikri Ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi

İstanbul Fikri Ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi haberleri sayfasında güncel ve son dakika İstanbul Fikri Ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 355 İstanbul Fikri Ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

İstanbul Fikri Ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi Haberleri

Sinan Çetin imzalı Propagandayı Kemal Sunalın ailesi kazandı

Sinan Çetin imzalı 'Propaganda'yı Kemal Sunal'ın ailesi kazandı

Türk sinemasının usta oyuncularından merhum Kemal Sunal’ın ailesi, ‘Propaganda’ adlı filmden telif hakkı alamadıkları iddiasıyla Sinan Çetin’e ait Plato Film’e açtığı davayı kazandı. Mahkeme, 307 bin 502 liranın Sunal’ın ailesine verilmesine hükmetti.

11.09.2021Magazin
Aytunç Altındal’ın çocuklarına telif davası

Aytunç Altındal’ın çocuklarına telif davası

Alfa Basım Yayım Dağıtım Şirketi, 8 yıl önce hayatını kaybeden gazeteci, araştırmacı ve yazar Aytunç Altındal’ın 3 çocuğuna 101 bin liralık tazminat davası açtı. Yayınevi, Altındal’ın mirasçılarının sözleşmeye aykırı olarak eserlerini izinsiz çoğalttıklarını öne sürdü.

26.07.2021Gündem
Kağıttan Hayatlar’a aşırma davası

Kağıttan Hayatlar’a aşırma davası

Başrolünü Çağatay Ulusoy’un üstlendiği “Kağıttan Hayatlar” mahkemelik oldu.

15.06.2021Magazin
‘Kartallı Beşiktaş’ logosu mahkemelik

‘Kartallı Beşiktaş’ logosu mahkemelik

Spor tarihçisi, ressam ve karikatürist Vala Somalı’nın iki çocuğu, babalarına ait ‘Kartallı Beşiktaş’ logosunu izinsiz kullandığı iddiasıyla Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği’ne dava açtı.

9.06.2021Ekonomi
Cemal Süreya’nın kitapları davalık... ‘Babamızın 9 eserini izinsiz çoğaltıp bastılar’

Cemal Süreya’nın kitapları davalık... ‘Babamızın 9 eserini izinsiz çoğaltıp bastılar’

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açılan davaya göre, 9 Ocak 1990’da vefat eden şair Cemal Süreya’nın mirası kızı Ayçe Seber ile üvey kızı İçsel Dülgerdil’e kaldı.

5.06.2021Gündem
Murat Boz ve müzik şirketinin sözleşme davasında karar çıktı

Murat Boz ve müzik şirketinin sözleşme davasında karar çıktı

Stardium Müzik’in aralarındaki sözleşmeye aykırı davranarak gizlice konserlere çıktığı iddiasıyla Murat Boz’a açtığı dava reddedildi.

27.05.2021Magazin
Beşiktaştan ‘Bizim coin’imiz yok’ davası

Beşiktaş'tan ‘Bizim coin’imiz yok’ davası

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği, piyasaya süreceği coin’lerin (kripto paraların) kulübe aitmiş gibi satışını yaptığı ve haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla bjk-coin.com internet sitesine dava açtı. Kulüp avukatları, Beşiktaş’ın marka hakkına yapılan haksız tecavüzün önlenmesini ve davalı internet sitesine erişimin engellenmesini talep etti.

26.05.2021Ekonomi
Senaryomu kullandılar

Senaryomu kullandılar

Yönetmen ve senarist Halil Özer, Fox TV’de yayınlanan “O Hayat Benim” dizisinin özgün hikaye ve ilk 3 bölüm senaryosunun kendisine ait olduğunu iddia ederek yapımcı şirket ve televizyona 20 bin TL’lik tazminat davası açtı.

23.05.2021Magazin
Taklit gerekçesiyle dava Dönerci çalmış

Taklit gerekçesiyle dava! Dönerci çal'mış

Sanatçı Ayşe Erkmen, 27 yıl önce Berlin’de bir binanın dış cephesine yaptığı meşhur ‘Am Haus’ (Evde) adlı eserini İstanbul’daki dönerci dükkânının dış cephesinde kopyalayan şirkete 15 bin liralık tazminat davası açtı. Der Berliner Döner, sanatçının ‘-Miş’li bina’ olarak ünlenen eserini yeni bir konseptle yorumladığını söylüyor.

20.05.2021Kitap Sanat
Kampüsistan davası

Kampüsistan davası

Bir döneme damga vuran gençlik dizisi “Kampüsistan”da başrol oynayan Göksun Çam, diziyi izinsiz olarak yayınladıkları gerekçesiyle Blu TV ile ANS Yapım’a 11 bin liralık tazminat davası açtı.

14.05.2021Magazin
Rus modelden foto davası

Rus modelden foto davası

Rus model Daria Sulimova, bir takı markası ile kişilere özel olarak verilecek broşür çekimleri için 300 dolara anlaştı. Model Sulimova, özel broşürde bulunması gereken fotoğraflarının billboardlarda, sosyal medyada, şirketin internet sitesinde ve kataloglarda olduğunu gördü.

14.05.2021Gündem
Songül Ödenden Endemol Medya’ya 100 dolarlık dava

Songül Öden'den Endemol Medya’ya 100 dolarlık dava!

Songül Öden rol aldığı “Serçe Sarayı” adlı dizinin yurtdışı gelirlerinden pay alamadığı iddiasıyla Endemol Medya’yı mahkemeye verdi. Dilekçesinde Endemol Medya’dan toplam alacağının 682 bin 500 dolar olduğunu belirten ünlü oyuncu şimdilik 100 dolarlık dava açtı.

27.04.2021Magazin
Duru Olmak mahkemelik oldu

Duru Olmak mahkemelik oldu

Yönetmen Mu Tunç ile Orkun Tunç, Nükhet Duru’nun kendilerinden izinsiz ‘Duru Olmak’ belgeselini bir dijital platformda yayınladığını iddia ederek dava açtı. Tunç kardeşler, 10 bin dolar maddi, 400 bin lira da manevi tazminat talep etti.

25.04.2021Magazin
Oyuncu İbrahim Çelikkol yapım şirketine ikinci kez alacak davası açtı

Oyuncu İbrahim Çelikkol yapım şirketine ikinci kez alacak davası açtı

OYUNCU İbrahim Çelikkol, "Kördüğüm" dizisinin yurt dışı satışlarından gereken payı alamadığı iddiasıyla Endemol Medya Prodüksiyon Şirketi'ne ikinci kez alacak davası açtı. Çelikkol daha önce Endemol Medya Prodüksiyon Şirketi'ne açtığı alacak ve tazminat davasından 167 bin lira kazanmıştı.

16.04.2021Magazin
Hem ismimi hem şarkımı çaldı

Hem ismimi hem şarkımı çaldı

“KALBİME Gömerim O Zaman” şarkısıyla ünlenen Gökçe Kırgız’ın, eserini ve markasını izinsiz kullandığı iddiasıyla Gökçe Kırgız Doğan’a açtığı davanın ilk duruşması İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

14.04.2021Magazin
Hem ismimi hem şarkımı çaldı

Hem ismimi hem şarkımı çaldı

“KALBİME Gömerim O Zaman” şarkısıyla ünlenen Gökçe Kırgız’ın, eserini ve markasını izinsiz kullandığı iddiasıyla Gökçe Kırgız Doğan’a açtığı davanın ilk duruşması İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

14.04.2021Magazin
Taklit mücevher davasını Begüm Kıroğlu kazandı

Taklit mücevher davasını Begüm Kıroğlu kazandı

Begüm Khan markasının yaratıcısı Begüm Kıroğlu, TPE’ye tescil ettirdiği mücevher tasarımlarını taklit ettiği iddiasıyla Elçin Dağlaroğlu’na açtığı davayı kazandı.

8.04.2021Magazin
Kalbene açılan dava reddedildi

Kalben'e açılan dava reddedildi

ZOOM Kurumsal şirketinin sözleşmeyi haksız yere feshettiği iddiasıyla şarkıcı Kalben İncesaraç’a açtığı 200 bin liralık tazminat davası reddedildi.

24.03.2021Magazin
Derya Şensoydan taklit davası

Derya Şensoy'dan taklit davası

Ferhan Şensoy ile Derya Baykal’ın kızları Derya Şensoy, kendisine ait illüstrasyon çalışmasını taklit ederek, izinsiz şekilde rakı şişelerinin üzerinde kullandığı iddiasıyla Mey İçki şirketine 11 bin liralık dava açtı.

15.03.2021Magazin
Beşiktaşın efsane başkanı Süleyman Sebanın kasketli tablosu davalık oldu

Beşiktaş'ın efsane başkanı Süleyman Seba'nın kasketli tablosu davalık oldu

Ressam Serdar Samancıoğlu, tablonun izinsiz kullanımı için kulübü mahkemeye verdi. Beşiktaş Sportif A.Ş. ise söz konusu fotoğrafın eserle bir alakası olmadığını öne sürerek, davanın reddini istedi.

11.03.2021Futbol
Ender Gündüzlüden Hadiseye şok Mahkemeye verdi...

Ender Gündüzlü'den Hadise'ye şok! Mahkemeye verdi...

‘Aşk Kaç Beden Giyer’in bestecisi Ender Gündüzlü, şarkısını izinsiz reklamda kullandığı iddiasıyla Hadise’ye açtığı bin liralık dava sürerken, 141 bin 885 lira talep ettiği ikinci bir dava açtı.

7.03.2021Magazin
Ahmet Kayanın o görüntüleri çıkarılacak

Ahmet Kaya'nın o görüntüleri çıkarılacak

Fransa’da 21 yıl önce hayatını kaybeden Ahmet Kaya’nın eşi ve iki kızının başvurusu üzerine mahkeme, vizyona girmek üzere olan ‘Son Şarkı’ filminden Ahmet Kaya’nın gerçek görüntülerinin ve dört eserinin çıkarılmasına karar verdi. Söz konusu içerikler çıkarılmadığı takdirde, film gösterime giremeyecek.

4.03.2021Magazin
Şirin Nisan Dengizden İbrahim Tatlısese tazminat davası

Şirin Nisan Dengiz'den İbrahim Tatlıses'e tazminat davası!

Şair ve yazar Necdet Rüştü Efe’nin tek mirasçısı olan kızı Şirin Nisan Dengiz, İbrahim Tatlıses ile İdobay Müzik şirketine 21 bin liralık tazminat davası açtı.

17.02.2021Magazin
‘Fotolar izinsiz’ tazminatı

‘Fotolar izinsiz’ tazminatı

Diyetisyen Serap Akyol, kitabında izinsiz fotoğraflarının kullanıldığı iddiasıyla oyuncu Ayşe Tolga’ya açtığı davayı kazandı. Mahkeme heyeti, 13 bin liralık tazminatın Serap Akyol’a ödenmesine karar verdi.

13.02.2021Gündem
Dipsiz Kuyuma mahkemeden ret

Dipsiz Kuyum'a mahkemeden ret

EMRAH Karaduman’ın “Dipsiz Kuyum” şarkısını izin almadan yayınladığı ve satışa çıkardığı iddiasıyla Tolga Kahraman ile Apple Teknoloji şirketine açtığı dava reddedildi.

5.02.2021Magazin
Tazminatı 16 yıllık faizle alacak

Tazminatı 16 yıllık faizle alacak

Ünlü söz yazarı Aysel Gürel’in mirasçısı Mehtap Ar, annesinin bestelediği, Sezen Aksu’nun söylediği “Sen Ağlama” şarkısını İGDAŞ (İstanbul Gaz Dağıtım AŞ) telefonda bekleme müziği olarak kullandığı iddiasıyla İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne 4 yıl önce dava açtı.

21.01.2021Magazin
‘Umut Kapısı’ yeniden yapılacak

‘Umut Kapısı’ yeniden yapılacak

Prof. Dr. Meriç Hızal, Üsküdar İskele Parkı’ndaki ‘Umut Kapısı’ adlı heykelinin İBB tarafından 2018’de yıkılması üzerine açtığı davayı kazandı. Mahkeme, davalı İBB’nin 100 bin lira manevi tazminat ödemesine ve ‘Umut Kapısı’ adlı eserin yeniden eski haline getirilmesine karar verdi.

21.12.2020Kitap Sanat
Başak Sayan, Azra Kohene 150 bin TL tazminat ödeyecek

Başak Sayan, Azra Kohen'e 150 bin TL tazminat ödeyecek

Azra Kohen, ‘Fi’ kitabının kendi eserinden çalıntı olduğunu iddia eden Başak Sayan’a açtığı davayı kazandı. ‘Fi’nin Sayan’ın yazdığı “Bağlanma Korkusu”ndan intihal olmadığına karar veren mahkeme, ayrıca Sayan’ın 150 bin liralık manevi tazminatı 3 yıllık faiziyle ünlü yazara ödemesine hükmetti.

13.12.2020Magazin
Ünlü yönetmen Safa Önal hak davası açtı

Ünlü yönetmen Safa Önal hak davası açtı!

Bugüne kadar 450’den fazla filmin yönetmenliğini yapan ve filme çekilmiş 395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Safa Önal, Fanatik Film şirketine dava açtı.

19.10.2020Magazin
Buket Uzuner’den Atiye dizisine “intihal” davası

Buket Uzuner’den Atiye dizisine “intihal” davası

Yazar Buket Uzuner, Netflix yapımı Atiye dizisi hakkında İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde intihal davası açtı. Uzuner, 2015 yılında yayımladığı ‘Toprak’ romanının izinsiz kullanıldığını belirtti.

21.09.2020Magazin
Ivana Sert kozmetik şirketine dava açtı

Ivana Sert kozmetik şirketine dava açtı

Ivana Sert, ‘Ivana Sert For You’ markası için yaptıkları sözleşmeyi haksız yere feshettiği iddiasıyla Adnan Akat Kozmetik şirketine dava açtı. Davada bilirkişi, şirketi haksız buldu.

12.09.2020Magazin
Atiye 2. sezon ne zaman İşte yayın tarihi

Atiye 2. sezon ne zaman? İşte yayın tarihi!

Şengül Boybaş'ın romanından uyarlanan ve başrollerinde Beren Saat ile Mehmet Günsür'un yer aldığı Atiye dizisinin ikinci sezonu için nefesler tutuldu. İlk sezondaki sekiz bölümün tamamını izleyen diziseverler şimdi ise ikinci sezonun yayın tarihini araştırıyor. Peki, Atiye 2. sezon ne zaman?

8.09.2020Televizyon
“Son Şarkı”  filmi mahkemelik oldu...Ahmet Kaya’nın eşi ve iki kızı dava açtı

“Son Şarkı” filmi mahkemelik oldu...Ahmet Kaya’nın eşi ve iki kızı dava açtı

Aile, yakın zamanda vizyona girecek olan ve başrollerini Celil Nalçakan ile Ezgi Şenler’in paylaştığı “Son Şarkı” adlı filmin gösteriminin durdurulmasını talep etti.

6.09.2020Magazin
‘Sultanahmet Köftecisi’ kararına itiraz geldi

‘Sultanahmet Köftecisi’ kararına itiraz geldi

Sultanahmet Tramvay Durağı’ndaki ‘Tarihi Sultanahmet Köftecisi’ markasının sahibi Elit Gıda, marka hakkını ihlal ettiği iddiasıyla komşusu Kızılkaya Kardeşler Sultanahmet Köftecisi’ne 6 yıl önce dava açmıştı.

4.09.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Mahkemeden Sultanahmet Köftecisi ile ilgili ‘tarihi’ karar

Son dakika haberi: Mahkemeden Sultanahmet Köftecisi ile ilgili ‘tarihi’ karar

Sultanahmet’te uzun yıllardır ‘Tarihi Sultanahmet Köftecisi’ markası ile hizmet veren Elit Gıda, 6 yıl önce çok yakınlarında bulunan ve ‘Kızılkaya Kardeşler Sultanahmet Köftecisi’ ismi ile çalışan işletmeye marka hakkı ihlal edildiği gerekçesiyle dava açtı. Mahkeme geçen ay dava ile ilgili gerekçeli kararını verdi. Kararda şu ifadeler kullanıldı: ‘Sultanahmet Köftecisi’ ibaresinin tek bir sahibi olamaz. Artık tarihe ve bölgeye mâl olmuştur.”

2.09.2020Ekonomi
Atiye 2. sezon ne zaman başlıyor Tarih belli oldu

Atiye 2. sezon ne zaman başlıyor? Tarih belli oldu!

Uzun bir aradan sonra 2. sezon fragmanı ile izleyici karşısına çıkan Atiye, yeni sezon başlangıç tarihi ile izleyicilerin gündeminde yer aldı. Başrollerinde Beren saat ve Mehmet Günsür'ün yer aldığı Atiye dizisi, Göbeklitepe'deki gizemli olayları ele almaya devam edecek. Peki, Atiye 2. sezon ne zaman başlayacak? İşte, dizinin yeni sezonu hakkında bazı bilgiler

31.08.2020Televizyon
Model grubu üyelerinden 11 bin TLlik dava

Model grubu üyelerinden 11 bin TL'lik dava

MODEL grubunun üyeleri Okan Işık ile Can Temiz, “Levla’nın Hikayesi” adlı albümde sözleşmeye aykırı davrandığı ve ödenmesi gereken gelir paylaşımını ödemediği iddiasıyla GNL Menajerlik Ses ve Müzik şirketine 11 bin liralık dava açtı.

26.08.2020Magazin
‘O ses bana ait’ davası

‘O ses bana ait’ davası

2007 yılında henüz bir lise öğrencisiyken seslendirdiği “Kalbime Gömerim O Zaman” adlı şarkıyla tanınan ve bu eserle MÜYAP Müzik Ödülü’ne de layık görülen şarkıcı Gökçe Kırgız, eserini başkalarının da kullandığını iddia ederek mahkemeye başvurdu.

14.08.2020Magazin
Atiye mahkemelik

Atiye mahkemelik

BAŞROLLERİNİ Beren Saat, Melisa Şenolsun, Metin Akdülger ve Mehmet Günsür’ün paylaştığı “Atiye” dizisi davalık oldu.

12.08.2020Televizyon
Facebook’a marka davası açtı

Facebook’a marka davası açtı

Yazılım işi yapan Crasit Bilişim şirketi, mobil takip sistemi olan ‘Oculus’ markasının kendisine ait olduğunu iddia ederek Facebook’a dava açtı.

23.06.2020Ekonomi
Kaynanam Kudurdudavalık oldu 47 yıl sonra  gelen telif

'Kaynanam Kudurdu'davalık oldu! 47 yıl sonra gelen telif

HULUSİ Kentmen, Zeki Alasya, Öztürk Serengil ve Suna Pekuysal’ın rol aldığı “Kaynanam Kudurdu” adlı 47 yıllık komedi filmi davalık oldu.

10.06.2020Magazin
Baby Shark mahkemede

'Baby Shark' mahkemede

Güney Koreli medya şirketi Smart Study C.O. LTD’nin, çocuklar için hazırladığı ‘Baby Shark Live’ müzikalini kopyalayıp kullandığı iddiasıyla Siyah Kedi Tiyatro Film şirketine tespit davası açıldı.

11.05.2020Gündem
Cemil İpekçi’ye marka davası

Cemil İpekçi’ye marka davası

OTELCİLİK alanında faaliyet gösteren Öztanık Bilişim İletişim Turizm İnşaat şirketi, 12 yıl önce tescil ettirdiği “Anka” markasını izinsiz olarak “Cemil Anka” adıyla kullandığı iddiasıyla ünlü modacı Cemil İpekçi’ye dava açtı.

30.04.2020Magazin
Mahkeme Ayşegül Atiki haklı buldu

Mahkeme Ayşegül Atik'i haklı buldu

Ayşegül Atik, “Dayan Yüreğim” adlı dizide oynadığı, ancak ücretini alamadığı iddiasıyla Öykü Film’e açtığı davayı kazandı. Mahkeme, oyuncuya 55 bin 793 lira ödenmesine karar verdi.

16.04.2020Magazin
‘Lambaya Püf De’ anonim bir eserdir

‘Lambaya Püf De’ anonim bir eserdir

MERHUM sanatçı Barış Manço’nun “Lambaya Püf De” eseri Musiki Eserleri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) tarafından anonim olarak kayıtlara geçti.

14.04.2020Magazin
Ali Atay film şirketi ile davalık olmuştu, karar verildi

Ali Atay film şirketi ile davalık olmuştu, karar verildi!

OYUNCU Ali Atay’a Müstesna Film Şirketi’nin açtığı dava reddedildi.

4.04.2020Magazin
Yönetmem Halil Özerden Güvercin davası

Yönetmem Halil Özer'den 'Güvercin' davası

YÖNETMEN ve senarist Halil Özer, Pastel Film ile Star TV’ye tazminat davası açtı.

20.03.2020Televizyon
Ajda Pekkan 10 yıllık davayı kazandı

Ajda Pekkan 10 yıllık davayı kazandı

AJDA Pekkan’ın “Ajda Pekkan’s Greek Songs” adlı albüm için 10 yıl önce açtığı dava sonuçlandı.

19.03.2020Magazin
Derviş Zaim: O filmin mali hakkı benim

Derviş Zaim: O filmin mali hakkı benim

Derviş Zaim, 24 yıl önce çektiği ilk filmi “Tabutta Rövaşata”yı izinsiz kullandıkları iddiasıyla Fanatik Film Sanayi, Fanatik Dijital Görüntü Sistemleri ve Horizon şirketlerine dava açtı.

9.03.2020Magazin
Emre Ercil, Aslan Filme açtığı davayı kazandı

Emre Ercil, Aslan Film'e açtığı davayı kazandı

“Muhteşem Yüzyıl Kösem”deki ‘Reyhan Ağa’ karakteriyle tanınan Emre Ercil, “İçimdeki Fırtına” isimli dizisindeki oyunculuk ücretini alamadığı iddiasıyla Aslan Film şirketine açtığı davayı kazandı. Mahkeme, Aslan Film’in Emre Ercil’e 20 bin 500 lira oyunculuk ücreti ödemesine karar verdi.

3.03.2020Magazin