EKSTRA
MENÜ

İstanbul Depremi

İstanbul Depremi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İstanbul Depremi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.090 İstanbul Depremi haberi bulunmuştur.

İstanbul Depremi Haberleri

Olası İstanbul depremi için korkunç tablo 90 bin ölü...

Olası İstanbul depremi için korkunç tablo! 90 bin ölü...

Bilim insanlarının İstanbul’da olacağını öngördüğü deprem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşındı. İBB Meclisi Kasım ayı toplantılarında İBB Ak Parti Grup Başkan Vekili Yardımcısı Faruk Aydın, 2002 yılında İBB ve Japon İşbirliği Ajansı (JICA) ortaklığında "Afet Önleme/Azaltma Temel Planı projesi" yürütüldüğünü hatırlatıp, 7.5 veya 7.7 büyüklüğü civarında bir deprem olması durumunda 70-90 bin civarında ölü, 135 bin ağır yaralı olabileceği yönündeki verileri paylaştı.

15.11.2016Gündem
Ünlü Prof. İstanbul için son uyarıyı yaptı

Ünlü Prof. İstanbul için son uyarıyı yaptı!

15 yıl Marmara’daki fayı inceleyen ünlü Fransız deprembilimci Prof. Le Pichon, İstanbul depremine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.Başka sorunlar, siyasi çalkantılar, bölgesel çatışmalar zihnimizin arkasına atmamıza neden oluyor ama İstanbul’u etkileyecek büyük deprem giderek yaklaşıyor. Üstelik bu artık bir “ihtimal” de değil.

24.10.2016Ekonomi
Melih Gökçekten yeni deprem iddiası

Melih Gökçek'ten yeni deprem iddiası

- “Ülkemizdeki pekçok yabancı ülke sismik araştırmalar yapıyor... acil önlem olarak Marmara'da tüm yabancı ülkelerin sismik araştırma yapması ve denizaltıların geçişlerinin yasaklanması gerekiyor” - “İşte söylediklerimin somut ve taze ispatı... Kuzey Kore denizde nükleer deneme yaptı, 5.3 deprem oldu”

10.09.2016Gündem
Le Figaro: İstanbulda deprem basıncı en yüksek seviyede

Le Figaro: İstanbul'da deprem basıncı en yüksek seviyede

Fransız Le Figaro gazetesi Marmara Denizi altında kurulan gözlem ekibinde rol alan Fransız bilim adamları ve onların 6 aylık bulgularının yayınladığı rapora yer verdi. Uzmanlar iki fay hattının burun buruna olduğunu ve hareket etmediğini, ancak ilk hareketlilikte 2 metreye kadar kayma yaşanabileceğini ve bunun da Richter ölçeğine göre 7 ila 8 büyüklüğünde bir depreme yol açacağını söylediler.

5.08.2016Gündem
Olası uzaylı istilası

Olası uzaylı istilası

Benim ilgimi çeken acaba bizler olası uzaylı istilasına hazır mıyız? Diyelim ki, bu sevimli olan ufak grimsi, koca kafalı adamlar çat diye dünyaya geldiler, Allah yarattı demeden hepimize lazerleri ile saldırmaya başladılar. Napıcaz?

27.06.2016Kampüs
Prof. Dr. Ercan: Marmara’da beklenen deprem en erken 2045’te olur

Prof. Dr. Ercan: Marmara’da beklenen deprem en erken 2045’te olur

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Bugün Marmara 17’nci depremini bekliyor. Baktığımızda yaklaşık 2045 çıkıyor. 2030 yılında olabilir mi? Olamaz. Hiçbir zaman erken olmamış" dedi.

3.03.2016Gündem
Esra Erol depreme böyle yakalandı

Esra Erol depreme böyle yakalandı!

4 büyüklüğünde olduğu tespit edilen İstanbul depremi ATV ekranlarında yayın yapan Esra Erol'u canlı yayında yakaladı. Erol önce bebeği tekmeledi sandı, ardından deprem olduğunu anlayınca kısa süreli bir panik yaşadı. İşte Esra Erol'un canlı yayındaki deprem paniği...

17.11.2015Ne Oluyor
Gayrimenkul sektörü yeni hükümetten dönüşüm bekliyor

Gayrimenkul sektörü yeni hükümetten "dönüşüm" bekliyor

Yeni kurulacak hükumetten "kentsel dönüşümün hızlandırılması" talebinde bulunan inşaatçı ve müteahhitler, kentsel dönüşüm seferberliği çağrısı yaptı.

11.11.2015Emlak
Bakan Güllüce: O deprem yaşanırsa egemenlik sorunu olur

Bakan Güllüce: O deprem yaşanırsa egemenlik sorunu olur

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Depremi Allah bir daha yaşatmasın. Eğer İstanbul'da beklenen, bilim adamlarının söylediği deprem tahakkuk ederse, biz de geç kalmış olursak Türkiye'nin egemenliğiyle ilgili sorunlarla muhatap oluruz. O kadar büyük bir yara açar" dedi.

23.10.2015Gündem
İstanbul’un kayıp adası gün yüzüne çıkıyor

İstanbul’un kayıp adası gün yüzüne çıkıyor

Maltepe Sahili'nden yaklaşık 700 metre açıkta bulunan İstanbul’un ilk ve tek sualtı arkeolojik alanı olan Vordonosi Adası gün yüzüne çıkıyor.

15.10.2015Kelebek
İstanbul’un kayıp adası gün yüzüne çıkıyor

İstanbul’un kayıp adası gün yüzüne çıkıyor

Maltepe Sahili'nden yaklaşık700 metre açıkta bulunan İstanbul’un ilk ve tek sualtı arkeolojik alanıolan Vordonosi Adası gün yüzüne çıkıyor. Uzman dalgıçlarıngörüntüleyerek gün yüzene çıkardığı arkeolojik alan, yakın zamanda dalışturizmine açılacak. İstanbul’un Prenses Adaları’ndan biri olarak nitelendirilen, Dragos ileKüçükyalı arasında ilçe kıyısından 700 metre açığında bulunan ve birçokarkeolojik eser barındıran tarihi Vordonosi Adası, MaltepeBelediyesi’nin desteklediği keşif ekibi tarafından görüntülendi. MaltepeBelediye Başkanı Ali Kılıç’ın da katıldığı keşfi, çok sayıda basınmensubu görüntüledi. Bin yıl önce meydana gelen büyük İstanbul depremi sonrasında sularaltında kaldığı belirlenen ve üzerindeki manastır kalıntılarıyladünyadaki önemli doğal yapılardan biri olarak kabul edilen adanın, dalışturizmine açılması ve doğal güzelliklerinin tanıtılması amaçlanıyor. Yaklaşık bin yıl önce derpem sonrası sualtında kaldığı belirtilen adanınarkeolojik açıdan aydınlatılarak gün yüzüne çıkarılması içinçalışmalara başladıklarını belirten Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç,“Bugün Maltepe sahiline 700 metre uzaklıkta geçmiş tarihi bin 150 yılgeriye giden bir adadan bahsediyoruz bunun için buradayız. Bizanslardöneminde manastır olarak kullanıldığı biliniyor. Ancak 1010 yılındayaşanan İstanbul depreminde buranın su altında kaldığı bilim adamlarıtarafından tespit edilmiş bulunmakta. Biz de Maltepe Belediyesi olarakuzman arkadaşlarımızla görüşerek burada bir takım dalışlargerçekleştirip sualtında çektiğimiz fotoğrafları gün ışığına çıkarıp bukonunun uzmanları tarafından araştırılmasını, tartışılmasını hem dedepremle ilgili bölgemizde nelerin yaşandığını bilim adamlarımızın daharahat bir şekilde analiz edebilmeleri için bir çalışma başlattık”şeklinde konuştu. Sualtındaki tarihi kalıntıların dalış turizmi açısından önemli olduğunadikkat çeken Başkan Ali Kılıç, “Maltepe sınırları içerisinde İstanbul’untek arkeolojik park olan ça

15.10.2015Haber
Kağıthane Belediyesinin deprem parkları depreme hazır

Kağıthane Belediyesi'nin deprem parkları depreme hazır

Kağıthane'de belirlenen 4 ayrı deprem toplama alanı olası bir İstanbul depremine karşı hazır durumda bekletilirken, alanlarda, deprem sonrası elektrik kesintide kendi enerjisini üretecek enerji panelleri de yerleştirildi.

17.08.2015Gündem
Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu açıldı

Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu açıldı

Avcılar Belediyesi, İstanbul Kalkınma Ajansı, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) işbirliği ile Firuzköy Mahallesi’nde yaptırılan Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu’nun açılış törenine katıldı. Marmara Denizi’nde bulunan fay hattına 10 kilometre uzakta kurulan, yeraltı hareketleri izleyerek, olası bir depremin önceden tespiti ve şiddetinin belirlenmesi hedefleyen istasyonun sürekli veri toplayacağı ifade edildi. Gündoğdu, 'siyasette, teknik konuda hafızamız 17 günlük' dedi. Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, kullanacakları son dönem teknoloji ve sistemlerle faylardaki enerji birikimini yüksek duyarlıklı belirleyebileceklerini ve nerede, ne büyüklükte bir deprem olabileceğini daha doğru tahmin edebileceklerini söyledi.

15.08.2015Gündem
İstanbul depremi yeryüzü gerçeği

İstanbul depremi yeryüzü gerçeği

CHP İstanbul İl Merkezi’nde düzenlenen toplantıya katılan Deniz Jeolojisi uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’u bekleyen depremin yeryüzü gerçeği olduğunu belirtti.

15.08.2015Gündem
Türkiye Afet Müdahale Planı açıklandı

Türkiye Afet Müdahale Planı açıklandı

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından açıklandı. Felaket anında metrobüs yollarının avantajına dikkat çeken AFAD Başkanı Fuat Oktay, "Heliport ve havayollarımızda problem olmayacaktır. Deniz yollarına da ağırlık veriyoruz" sözlerini kaydetti.

14.08.2015Gündem
Ünlü deprem uzmanı konuştu: Nepal depremi İstanbulu tetikler mi

Ünlü deprem uzmanı konuştu: Nepal depremi İstanbul'u tetikler mi?

7 bin 700 kişinin yaşamını yitirdiği ve dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağları olan Himalayalar'ın yüksekliğini 1 metre azaltan Nepal Depremi, İstanbul depremini tetikler mi? Bu sorunun yanıtını İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisi, Türkiye'nin ilçe ilçe deprem haritasının hazırlayıcısı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan verdi.

11.05.2015Ekonomi
Prof. Dr. Naci Görürden Nepal depremi sonrası önemli uyarılar

Prof. Dr. Naci Görür'den Nepal depremi sonrası önemli uyarılar

Nepal’in başkenti Katmandu’da önceki hafta meydana gelen 7,8’lik deprem İstanbul için olası deprem tahminlerini tetikledi. 15 yıl boyunca Marmara Denizi'nde yürütülen deprem araştırmalarının başındaki isim olan ve "Deprem konusunda resmi organlar bizden fikir dahi almıyor" diyerek İTÜ Maden Fakültesi’ndeki görevinden emekliye ayrılan Prof. Dr. Naci Görür Nepal depremi sonrası bir kez daha uyarılarda bulundu.

4.05.2015Gündem
Ha Tokyo Ha İstanbul

Ha Tokyo Ha İstanbul

Kandilli’nin bir numaralı ismi Prof. Erdik, İstanbul’da deprem ihtimalini ‘yılda yüzde 2-3’ olarak açıkladı ve ekledi: Dünyada deprem riski bu kadar yüksek iki kent Tokyo ve San Francisco.

17.08.2014Gündem
Soruyu bil kitabı kazan

Soruyu bil kitabı kazan

"Hurriyet.com.tr Hediye Kitap Günleri" devam ediyor. Bu yarışma ile 20 şanslı hurriyet.com.tr okuyucusu bizden, Zeynep Değirmencioğlu'ndan Kainat Sensin kitabını kazanacak.

24.06.2014Keyif
Okmeydanı riskli bölge

Okmeydanı riskli bölge

Okmeydanı’nda Fetihtepe, Kaptanpaşa, Keçecipiri, Piripaşa ve Piyalepaşa mahallelerini kapsayan yaklaşık 1 milyon 600 bin metrekarelik bölgeyi ‘riskli alan’ ilan eden karar, kentsel dönüşüme kapıyı açıyor.

4.06.2014Ekonomi
Okmeydanı tamamen yıkılacak

Okmeydanı tamamen yıkılacak

OKMEYDANI’nın Fetihtepe, Kaptanpaşa, Keçecipiri, Piripaşa ve Piyalepaşa mahallerini kapsayan yaklaşık 1 milyon 600 bin metrekarelik bölgeyi ‘riskli alan’ ilan eden karar, Beyoğlu Belediyesi Meclis’inden oyçokluğu ile geçti. Yaklaşık 82 bin nüfusun barındığı Okmeydanı’nda 18 bin 800 konut ile 5 bin 500 ticaret alanı bulunuyor. Okmeydanı zemininin olası bir İstanbul depreminde risk oluşturduğu anlamına gelen ve kentsel dönüşümün önünü açan ‘riskli alan’ kararı ile 5 bin 600 binanın bulunduğu bölgenin yıkılarak yeniden yapılanması planlanıyor. Kentsel dönüşüme itiraz eden Okmeydanı Çevre Koruma Derneği "Hisseli tapu değil, bağımsız tapu verin" uyarısında bulunuyor.

4.06.2014Ekonomi
Soma-Akkuyu çağrışımı

Soma-Akkuyu çağrışımı

Soma'da yaşanan felaket, felaket değil katliam, çok haklı olarak dikkatleri Akkuyu'da inşa edilmekte olan nükleer güç reaktörüne çevirdi. Kömürü yeraltından çıkaramayan, ocaktaki yangını basit bir trafo sigortasına bağlayan teknolojik ve bilimsel kalite, nükleer teknoloji gibi dünyanın en karmaşık elektrik üretimini ve denetimini mevcut bilgi ile nasıl yapacak?

17.05.2014Teknoloji
Twitter hayatın her alanında

Twitter hayatın her alanında

Twitter dünyaya yeni bir haberleşme yöntemini öğretti. 140 karakterle yazılan ‘spot’ bilgiler bazen hayat kurtarıyor bazen de haber ajanslarından bile daha verimli çalışıyor. Kan arayanlar, evcil hayvanları kaybolanlar, deprem, seçim gibi konularda en çok danışılan platformlardan biri olan Twitter’a erişimin engellenmesi aynı zamanda toplumun haber alma hürriyetine de engel oluyor.

23.03.2014Ekonomi
Marmara Depremi nelerin habercisi

Marmara Depremi nelerin habercisi?

Bu sabah Tekirdağ'da saat 06.13'te merkez üssü Marmara Ereğlisi açıkları olan 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bir kaç dakika sonra peş peşe 2 artçı deprem daha yaşandı. İstanbullu depremi pek hissetmedi. Ancak bu depremin korkutucu başka bir boyutu daha var. Bu deprem neyin habercisi? Bu depremden sonra neler yaşanacak? Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan hurriyet.com.tr'ye özel açıklamalarda bulundu. Ercan, "O bölgede bir doğalgaz biriktiricimiz var. BOTAŞ’ın doğalgaz kurgusu var o bölgede. Burada büyük tanklar içinde doğalgaz biriktiriliyor. Oradaki fay kırılırsa BOTAŞ'ın da boruları kırılır. Sonucu kestiremiyorum" dedi.

27.11.2013Gündem
Boğaz’ın rengi bile değişir

Boğaz’ın rengi bile değişir

Deprem: Çınarcık fayının ucundaki dilimin yönü İstanbul’a doğru, kırıldığı zaman çok büyük bir tsunami yaratacak. Kanal İstanbul: Marmara Denizi’nin ekolojik dengesi elbette bozulur. Boğaz’da suyun akış hızı azalacaktır. Boğaz’ın rengi bile değişir.

24.11.2013Dünya
DASK dünyaya model oldu

DASK dünyaya model oldu

Çin’den İtalya’ya birçok ülke deprem sigortasını uygulamak istiyor.

15.09.2013Ekonomi
Çanakkalede deprem

Çanakkale'de deprem

Çanakkale açıklarında bugün saat 08.33’te 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Gökçeada açıkları olan deprem, Çanakkale, Tekirdağ ve İstanbul’un Marmara kıyılarında şiddetli olmak üzere Kocaeli’den İzmir’e kadar olan bölgede hissedildi. Depremin ardından aynı bölgede 3.6 , 3.1 ve 4.0 büyüklüğünde 8 tane artçı depremler meydana geldi.

30.07.2013Gündem
“Sokaktaki iyi insanlara...”

“Sokaktaki iyi insanlara...”

Akdoğan Özkan’ın hazırladığı ‘Sokaktaki İnsanın TC Sözlüğü’, bildiğiniz sözlüklere benzemiyor.

13.07.2013Gündem
Prof. Ahmet Ercan asıl büyük depremin yerini açıkladı

Prof. Ahmet Ercan asıl büyük depremin yerini açıkladı

Kandilli Rasathanesi’yle Alman Jeoloji Araştırma Merkezi’nin olası İstanbul depremiyle ilgili yürüttüğü çalışmayı değerlendiren deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan, dün Nature dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarının doğru olduğunu söyledi. Tarihi yarımada olarak adlandırılan Eminönü’nün önünde bir deprem beklemeyen Ercan, büyük depremin yerini Marmara Ereğli, büyüklüğünü ise 7 ile 7.2 olarak açıkladı. İşte Ercan'ın hurriyet.com.tr'ye özel o yorumları...

19.06.2013Gündem
Türk Kızılayı üniversite kuracak

Türk Kızılay'ı üniversite kuracak

TÜRK Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, açılacak vakıf ile birlikte Kızılay Üniversitesi’ni kuracaklarını söyledi.

19.06.2013Gündem
Deprem riskini yurtdışına sattı

Deprem riskini yurtdışına sattı

DASK, beklenen İstanbul depremi için 400 milyon dolarlık afet bonosu ihraç etti. Üç yıl içinde deprem olursa 400 milyon doların tamamı hasar ödemede kullanılacak. DASK Başkanı Selamet Yazıcı, ilk kez çıkarılan afet bonosuna Avrupalı ve Amerikalı yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

5.05.2013Ekonomi
Deprem uzmanı Gündoğdudan şok uyarılar

Deprem uzmanı Gündoğdu'dan şok uyarılar

Deprem uzmanı Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, olası İstanbul depreminin Marmara'nın kuzeyinde denizde olacağını belirtti ve metrobüs, hızlı tren ve uçakların da risk altında olacağını söyledi.

3.05.2013Gündem
OĞUZ GÜNDOĞDUDAN ŞOK UYARILAR

OĞUZ GÜNDOĞDU'DAN ŞOK UYARILAR

İzmit Belediyesi'nin, öğrencilerin depreme karşı bilinçlendirilmesi amacıyla okullarda düzenlediği konferanslara konuşmacı olarak katılan İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, olası İstanbul Depremi ile ilgili çok uyarılarda bulundu. Kırılmanın Marmara'nın kuzeyinde denizde olacağının tahminden de öte artık belirlendiğini belirterek Kırılacak nokta belli. Risk çok büyük diyen Gündoğdu, başta hastaneler olmak üzere binaların riskli olduğunu , metrobüs, hızlı tren ve uçakların da risk altında olacağını belirtti.Elif YERİĞ-Armağan BİLGİN Kocaeli - DHA

3.05.2013Haber
İstanbul Tokyo’ya karşı

İstanbul Tokyo’ya karşı

2020 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nı düzenleyecek ülkenin belirlenmesine sadece 6 ay kaldı. Üç aday şehir arasından Tokyo ve İstanbul şimdiden ön plana çıkıyor. Bu hafta boyunca Tokyo’daki havayı kokladık ve iki şehrin artılarını-eksilerini masaya yatırdık.

9.03.2013Spor Arena
Deprem profesöründen ilk açıklama

Deprem profesöründen ilk açıklama

İstanbul'da merkez üssü Büyükçekmece ve derinliği 13 km olan 3.8 büyüklüğünde bir deprem oldu. Deprem profesörü Ahmet Ercan, İstanbul sallandıktan bir kaç dakika sonra hurriyet.com.tr'ye açıklama yaptı. Ercan, depremlerin genelde 5-10 km derinlikte olduğunu belirterek, ''O bölgede 13 km derinlikte depremin olması beklenen olası büyük depremin de 13 km derinlikte olabileceğinin işareti olarak algılanabilir. Daha derinde büyük bir depremin olabileceği düşüncesi de yıkımın daha az olmasına neden olabilir. Bu açıdan ben bu durumu iyi haber olarak değerlendiriyorum'' dedi.

19.10.2012Gündem
Rahatlatan açıklama

Rahatlatan açıklama

Yalova’da olası Marmara depremiyle ilgili açıklama yapan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof.Dr. Ahmet Ercan, yaptığı iki araştırma sonrasında 2029 ile 2045 yıllarından önce deprem beklemediğini söyledi.

6.10.2012Gündem

Yazar Sonuçları

Eyvah! Kötüler, teröristler dolandırıcılar, hırsızlar, sapıklar çocuklarımıza dadandı!

Gaziantep vahşeti… İnsanın kanının donduğu yer. Ötesi yok… Yani yok böyle bir kahpelik, kalleşlik! Kına gecesi dediğin şey, daha çok kadınların ve çocukların toplandığı bir eğlence. Belli ki, kadınları ve çocukları hedef almışlar. Bombayı patlatan da 12-14 yaşında bir çocuk. Öldürdükleri de kadın ve çocuk. İşlerin geldiği bu nokta, gerçekten akıllara ziyan. Delirir insan. Bir anne olarak da çıldırmamak mümkün değil.

22.08.2016

Gezi ruhu Mısır için ayağa kalkmalı

EĞER gerçekten de “Gezi ruhu” diye bir ruh varsa...

17.08.2013

Üç konuttan biri depreme karşı sigortalı

17 Ağustos Marmara depreminin ardından zorunlu deprem sigortası uygulamasına geçildi.

16.08.2013

Kıyamet mi?

Ne kadar alamet varsa, hepsi mevcut.

8.12.2012