EKSTRA
MENÜ

İsrail Sazanı

İsrail Sazanı haberleri sayfasında güncel ve son dakika İsrail Sazanı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 61 İsrail Sazanı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

İsrail Sazanı Haberleri

Gözünüzden kaçmış olabilir | Korkutucu bir gerçek: Sesimiz çalınabilir Süs balıkları heves kaçınca atılıyor, bakın neye yol açıyor

Gözünüzden kaçmış olabilir | Korkutucu bir gerçek: Sesimiz çalınabilir! Süs balıkları heves kaçınca atılıyor, bakın neye yol açıyor

Hurriyet.com.tr'de sıcak gündemi size ulaştırdığımız gibi 'son dakika' telaşından uzak; dosya ve analizler içeren, ne olduğu kadar neden olduğunu da irdeleyen haberler üretiyoruz. İşte bugün 'gözden kaçmış' olabilecek haberlerden bazıları...

18.07.2021Gündem
Süs balığı felaketi Heves kaçınca atılıyor, bakın neye yol açıyor...

Süs balığı felaketi! 'Heves kaçınca' atılıyor, bakın neye yol açıyor...

Çin Sazanı, İsrail Sazanı derken göllerdeki istilacı balıklar, canlı çeşitliliğini tehdit etmeye devam ediyor. Tüm bunlara ev ve ofislerde beslendikten sonra 'hevesimiz kaçtı' denilip, göl ve barajlara salınan Japon balıkları da eklenince tehlikenin boyutu büyüyor. Onlarca balık çeşidinin bulunduğu göller birkaç türün yaşayabildiği dev akvaryumlara dönüşüyor... Uzmanların "Dünya genelinde bir buçuk trilyon dolara mâl oluyor" diye özetlediği soruna biraz yakından bakalım

17.07.2021Gündem
Yeşilırmak ve Kızılırmakta İsrail sazanı tehdidi

Yeşilırmak ve Kızılırmak'ta 'İsrail sazanı' tehdidi

YILDA 9 kere üreyebilen İsrail sazanı, Yeşilırmak nehrinde baskın tür haline geldi. Diğer balıkların yumurtaları ile beslenen sazan türü, nesli tükenme tehlikesi altındaki balık türlerini yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı.

29.09.2020Haber
Büyük tehlike Yılda 9 kere üreyebiliyor...

Büyük tehlike! Yılda 9 kere üreyebiliyor...

YILDA 9 kere üreyebilen İsrail sazanı, Yeşilırmak nehrinde baskın tür haline geldi. Diğer balıkların yumurtaları ile beslenen sazan türü, nesli tükenme tehlikesi altındaki balık türlerini yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı.

29.09.2020Gündem
Yapraklı Baraj Gölünün çevresi çöplüğe döndü

Yapraklı Baraj Gölü'nün çevresi çöplüğe döndü

Burdur'un Gölhisar ilçesinde bulunan Yapraklı Baraj Gölü'nün etrafı piknikçiler ve balık tutmaya gelenlerin bıraktığı atıklarla çöplüğe döndü. Pet ve cam şişeler, plastik kaplar ve yiyecek atıklarıyla dolan göl kıyısındaki görüntü görenlerin tepkisini çekti.

28.09.2020Seyahat
15 Mart’ta Manyas gölünde av yasağı başlıyor

15 Mart’ta Manyas gölünde av yasağı başlıyor

15 Mart’ta Manyas gölünde başlayacak ve 15 Haziran’a kadar sürecek olan av yasağı nedeniyle balık avcıları gölde bulunan balık ağlarını toplamaya başladılar.

12.03.2020Gündem
Doğa harikası Kovada Gölünün son hali içler acısı

Doğa harikası Kovada Gölü'nün son hali içler acısı

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, doğa- orman müzesini andıran Isparta'daki Kovada Gölü'nün Eğirdir'le bağlantılı kanalda tarım atıklarının depolanması nedeniyle çöp kovasına döndüğü söyledi. Kesici, "Kovada Gölü kirlilik ve ihmal yüzünden 'zehir saçan' bir göle, bataklığa dönüştü. Böyle giderse Kovada, son nefesini vermeye yakın bir göldür. Yıllar öncesi suyundan çay demlediğimiz, içtiğimiz gölün suyu artık içilemez su haline gelmiştir" dedi.

8.03.2020Gündem
İstilacıları takibe aldık

İstilacıları takibe aldık

Tarım ve Orman Bakanlığı, sulak ve ormanlık alanlardaki istilacı türleri yakın markaja aldı.

28.01.2020Gündem
Ankaranın saklı gölü havadan görüntülendi

Ankara'nın saklı gölü havadan görüntülendi

Ankara’da bulunan Sarıyar Hasan Polatkan Baraj gölü, güzelliğiyle görenleri hayran bırakıyor. Göl üzerinde gezintiye çıkanlar, oluşumunu yüzyıllar önce tamamlayan gökkuşağını andıran sedimanter kayaçlarını ve tarihi kalıntıları da da yakından görme imkanı buluyor.

20.10.2019Ekonomi
Balıkesirden çıkan balıklar Irak ve Suriyeye gönderiliyor

Balıkesir'den çıkan balıklar Irak ve Suriye'ye gönderiliyor

Balıkesir'in Manyas ve Bandırma ilçeleri sınırları içinde yer alan Manyas Gölü'nde yılda ortalama bin 500 ton avlanan "İsrail sazanı", Irak ve Suriye'ye ihraç ediliyor.

18.02.2019Ekonomi
Durum vahim... İstila ediyorlar

Durum vahim... İstila ediyorlar!

İstanbul’a farklı ülkelerden gelen hayvan veya bitkilerden bazıları istilacı türe dönüşüyor. Bunların son örneği kırmızı yanaklı su kaplumbağası ve ‘Drakula’ olarak da anılan turunçgil teke böceği oldu.

8.06.2018Gündem
Kartaldan 132ye bindik... Baharın emri var buraya gidilecek

Kartal'dan 132'ye bindik... Baharın emri var buraya gidilecek!

Pendik’in Emirli Köyü; sarı papatyalı tarlaları, baraj gölü kıyısında balık tutup piknik yapma imkânı, Osmanlı Tepesi’nde manzara seyri, sonsuz aylaklık fırsatı ve anında sohbete oturabildiğiniz tatlı insanlarıyla aşırı davetkâr. Sefasını daha iyi sürebilmek için hafta içini tercih edin.

Balıkesirin doğal güzellikleri

Balıkesir'in doğal güzellikleri

Türkiye birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Dağlar, milli parklar, göller gibi doğal güzelliklerinin yanında Kapadokya gibi birçok doğa harikasına da sahibiz. Balıkesir ise yeşil alanları, parkları ve dağları ile doğal güzellikleri görmek isteyenlerin uğrak bir yeri. Eğer Balıkesir'e gitmek için yola çıkarsanız doğa turuna çıkmadan dönmeyin. İşte Balıkesir doğa turunda işinize yarayacak bilgiler...

31.01.2018Seyahat
İhracattaki gecikme İsrail sazanını irileştirdi

İhracattaki gecikme "İsrail sazanı"nı irileştirdi

Balıkesir'in Manyas ve Bandırma sınırları içinde yer alan Manyas Gölü'nden 2016'da ortalama 250 gram ağırlığında yakalanan İsrail sazanı, Irak'a ihracatında gecikme yaşanması nedeniyle bugünlerde 400-500 gram arasında avlanıyor.

25.01.2018Ekonomi
Manyas Gölü balıkçılarının gözü Irakta

Manyas Gölü balıkçılarının gözü Irak'ta

Manyas Gölü balıkçıları, Irak'taki iç karışıklık nedeniyle bölgeye balık gönderememekten şikayetçi.

24.10.2016Ekonomi
İsrail sazanı incelemeye alındı

İsrail sazanı incelemeye alındı

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde amatör balıkçı tarafından yakalanan İsrail sazanı inceleme altına alındı. Yakalanan sazanlar Zonguldak İl Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan ilk incelemenin ardından müdürlüğe bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesine gönderildi.

6.07.2015Gündem
Zonguldakta İsrail sazanı paniği

Zonguldak'ta 'İsrail sazanı' paniği

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinden geçen ve Alaplı Çayı'nda, "İsrail sazanı" olarak bilinen "carassius gibelio" balıklarının çoğalması ve diğer balık türlerini yok etmesi balıkçıları endişelendiriyor.

5.07.2015Gündem
Sapanca Gölünde doğal hayat yok olabilir

Sapanca Gölü'nde doğal hayat yok olabilir

SAPANCA Gölü Sulak alanı alt havzasında Orman ve su İşleri Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Sapanca Gölü biyolojik çesitlilik, arazi ve literatür çalışmaları tamamlandı. Göl sulak alanı ve gölün bulunduğu havzanın yoğun baskı altında olmasına rağmen hala doğal yapısını koruduğu, su kodunun 28 metreye düşmesi halinde gölün yüzde 7.5 oranında küçüleceği, doğal hayatın yok olacağı ve gölün bataklık haline dönüşeceği belirtildi.

12.02.2015Gündem
Dört bir yandan Türkiye’yi istila etmek için geldiler Tehlikenin farkında mısınız

Dört bir yandan Türkiye’yi istila etmek için geldiler! Tehlikenin farkında mısınız?

Sayıları hızla artan yabancı türler denizlerimizi, tarlalarımızı, ormanlarımızı tehdit ediyor.

24.11.2014Hayat
Gölette su azaldı, balıklar öldü

Gölette su azaldı, balıklar öldü

Marmara Bölgesi'nde yaşanan kuraklık, Mudanya'nın Ülkü Mahallesi'nde bulunan ve Hasköy Mahallesi, Dedeköy, Küçükyenice Köyü ve Bademli'deki tarım alanlarının sulamasında yararlanılan Ülkü Göleti'ni de vurdu. Gölette suyun azalması nedeniyle adacıklar ortaya çıkarken, bataklığa dönüşmeye başlayan bölümlerde de balık ölümleri başladı. Göletin çekildiği bölgelerde koyun otlatan çobanlar 31 yaşındaki Fatih Kurt ve 40 yaşındaki Refik Işık durumun hiç de iç açıcı olmadığını belirterek, önümüzdeki günlerde hayvanların su içeceği yer kalmayacağını söylediler. Fatih Kurt, önümüzdeki günlerde tarımsal alan sulamasının başlamasıyla göletin tamamen kuruyacağını belirterek, önlem alınmasını istedi. Suyun azalması nedeniyle göletteki İsrail sazanı ve kefallerin bataklığa saplanarak öldüğünü kaydeden Fatih Kurt, son günlerdeki bahar yağmurlarının da yetersiz kaldığını sözlerine ekledi.Tarık ARSLAN-BURSA-DHA

28.03.2014Haber
Eskişehiri işgalci balıklar istila etti

Eskişehir'i işgalci balıklar istila etti

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Emiroğlu, Eskişehir'in nehir ve parklarında işgalci balıkların istilasının söz konusu olduğunu bildirdi.

10.02.2014Ekonomi
MANYASTA MİLYONLARCA ÖLÜ BALIK YAVRUSU KIYIYA VURDU

MANYAS'TA MİLYONLARCA ÖLÜ BALIK YAVRUSU KIYIYA VURDU

BALIKESİR'e bağlı Manyas Gölü'nde kıyısı bulunan Hamamlı Köyü'nde, telef olan milyonlarca balık yavrusunun kıyıya vurması endişe yarattı. Yavru balıkların telef olma nedeni araştırılıyor.Manyas Gölü'nde milyonlarca balığın ölerek kıyıya vurması, göle kıyısı bulunan Hamamlı Köyü'nde oturanlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Ölen balıkların sazan, kızılkanat, turna ve İsrail sazanı yavrularının olduğu tespit edildi. Hamamlı Köyü'nde balıkçılık yapan Hayrullah Selvi ise, balıkların yumurta bırakmak için sazlık ve kuytu alanları seçtiklerini belirterek, şöyle dedi "Yumurta bıraktıkları dönemde sulama kanalında yeterli su bulunuyordu ancak yağış olmaması ve Ergili regülatör kapaklarının açık olması nedeni ile su denize gitti. Manyas Gölü'nde su seviyesinin düşmesine neden oldu. Gölde su azalınca bu kez sulama kanallarına su gelmedi ve maalesef milyonlarca balık yavrusu telef oldu."Süleyman ÖZAYDIN/MANYAS/DHA

8.02.2014Haber
Sularımızdaki yeni tehlike: İsrail sazanı

Sularımızdaki yeni tehlike: İsrail sazanı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Emiroğlu, "İç sulardaki istilacı balık türlerine önlem alınmazsa sularımızın balık yapısı tamamen değişir. İçme suyu havzalarımızı kaybederiz"

14.01.2014Ekonomi
Bu da sazan operasyonu

Bu da sazan operasyonu

UŞAK’taki Akse Göleti’nin yerine yeni bir baraj inşa edecek olan Devlet Su İşleri ekipleri suyu boşaltmaya başlarken, Türkiye Olta Balıkçılığı Federasyonu (OBAF) balıkları kurtarmak için harekete geçti.

10.09.2012Ege
Uşakta balık kurtarma operasyonu

Uşak'ta balık kurtarma operasyonu

Türkiye Olta Balıkçılığı Federasyonu (OBAF) üyeleri, Devlet Su İşleri tarafından tahliye edilen Akse Göleti'nde balık kurtarma operasyonu yaptı.

10.09.2012Ege
Uşakta olta balıkçılığı yarışması yapılacak

Uşak'ta olta balıkçılığı yarışması yapılacak

Olta Balıkçılığı Federasyonu (OBAF) Başkanı İsmail Atalay, bu yıl ikincisini düzenleyecekleri olta balıkçılığı yarışmasında en çok “İsrail Sazanı” yakalan yarışmacıyı ailesiyle birlikte 3 gün tatile göndereceklerini söyledi.

7.05.2012Spor
Türkiye göllerini yok ediyor

Türkiye göllerini yok ediyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazmi Polat, “Türkiye'nin iç göllerinde sayısını hızla arttıran ve hemen hemen bütün habitatlara bulaşan Carassius Gibelio (İsrail Sazanı) türü en ciddi tehlikedir” dedi.

9.11.2011Gündem
HAVUZDAKİ BALIKLARI ÖLDÜRDÜLER

HAVUZDAKİ BALIKLARI ÖLDÜRDÜLER

Adapazarı Kent Meydanı'nda bulunan havuzun temizlik çalışmasında sudaki binlerce sazan kırmızı renkli İsrail sazanı cinsi balık, havuz suyunun boşaltılarak kovalarla Çark Deresi'ne bırakılırken telef oldu. Derenin bulunduğu giderdeki pervaneye kapılıp parçalanan balıklar Çark Deresi'nin zemini kaplarken, belediye görevlileri ile çevredekiler arasında tartışma çıktı.Belediye ekiplerinin balık kurtarma operasyonu sırasında içerisinde su olmayan kovalarla balıkları götürdüklerini öne süren bazı kişiler "Balıkları resmen katettiler" diyerek görevlilerle tartıştı.(Zafer TOKUŞ-Aziz GÜVENER/SAKARYA DHA)

24.02.2011Haber

Yazar Sonuçları

Gölyazı'nın balıkçı kadınları

Geçen aylarda Bursa’nın tarihi ve doğal güzelliklerle bezeli olan Uluabat Gölü kıyısındaki Gölyazı’ya gittim. Sabahın erken saatlerinde balıkçı tekneleriyle göle açılan kadınların “vira bismillah” sesleriyle karşılaşmak beni nasıl heyecanlandırdı, anlatamam.

3.05.2014

Bafa gölü için kırmızı alarm

KİMİSİ “Vampir”, kimisi ise “Terminatör” diyor.

21.02.2012