EKSTRA
MENÜ

İskender

İskender ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İskender haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.487 İskender haberi bulunmuştur.

İskender Haberleri

MasterChef kimler eleme adayı oldu MasterChef eleme potasına giren yarışmacılar ve kazanan takım (6 Ekim 2020)

MasterChef kimler eleme adayı oldu? MasterChef eleme potasına giren yarışmacılar ve kazanan takım (6 Ekim 2020)

MasterChef eleme adayları, son bölümün ardından belli oldu. Haftanın ilk dokunulmazlık oyunuyla ekranlara gelen MasterChef Türkiye'nin son bölümünde, 1. eleme adayını bireysel dokunulmazlığı alan Sefa belirledi. Dört farklı çeşit dönerin yapıldığı gecede büyük şanssızlık yaşayan kırmızı takımın dönerlerinin devrilmesi son bölüme damga vurdu. Kıyasıya mücadelenin yaşandığı MasterChef Türkiye'nin 6 Ekim akşamı yayınlanan 72. bölümünde eleme adayları böylece kesinleşmiş oldu. Peki, MasterChef kim eleme adayları oldu? İşte, MasterChef eleme potasına giren yarışmacılar ve dokunulmazlığı kazanan takım.

6.10.2020Televizyon
Evde döner nasıl yapılır Evde döner yapımı için tarifi ve püf noktaları

Evde döner nasıl yapılır? Evde döner yapımı için tarifi ve püf noktaları

Döner Türkiye’nin en sevilen sokak lezzetlerinin başında geliyor. Türkiye’nin dört bir yanında birbirinden güzel dönerler yapan mekanlar mevcut. Ancak bu benzersiz lezzeti isterseniz evinizde de yapabilirsiniz. Fakat sokak lezzetleri evde yapıldığında genelde dışarıdaki lezzeti yakalamak pek mümkün olamıyor. Bu tarifimiz bu sorunu tamamen ortadan kaldırıyor. İşte dışarıda yediklerinizden hiçbir eksiği olmayan nefis ev yapımı döner tarifi ve yumuşacık, lezzetli ev yapımı döner için püf noktaları…

Kırşehirde su kuyusuna düşen koyunu, itfaiye kurtardı

Kırşehir'de su kuyusuna düşen koyunu, itfaiye kurtardı

KIRŞEHİRde, yaklaşık 5 metre derinlikteki içi boş su kuyusuna düşen koyunu itfaiye erleri kurtardı.

5.10.2020Gündem
Maveraünnehir nedir ve nerede Maveraünnehir görüşmeleri ne demek

Maveraünnehir nedir ve nerede? Maveraünnehir görüşmeleri ne demek?

Maveraünnehir, Orta Asya’da bulunan Seyhun ve Ceyhun nehirleri arasında yer alan tarihi bir bölgedir. Bu tarihi bölge Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan arasında bölünmüştür. Orta Çağ’da İslam uygarlığının en çok geliştiği bölgeler arasında yer alan Maveraünnehir’deki Semerkand ve Buhara bölgeleri önemli kültür merkezidir.

2.10.2020Araştırma
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumunun açılışında konuştu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumu"nun açılışında konuştu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya'nın asli hüviyetine kavuşmasının, milletin kimliğine, tarihine ve medeniyetine sahip çıkma kararlılığını ve köklerinden aldığı güçle sağlam bir geleceği inşa etme azmini gösterdiğini belirtti.

2.10.2020Gündem
Pistten çıkıp kaderine terk edilen uçak, çürüyor

Pistten çıkıp kaderine terk edilen uçak, çürüyor

TRABZON Havalimanı’nda, iniş sırasında kontrolden çıkarak, denize 25 metre kala yamaca saplanan ve hurdaya ayrılmasının ardından restoran ya da kafe yapılmak üzere Yomra ilçesine götürülen Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, kaderine terk edildi. İlçede yaşayanlardan bazıları uçağın kaldırılması gerektiğini savunurken, bazıları değerlendirilmesini istiyor.

29.09.2020Gündem
İskender Füzesi nedir ve özellikleri nelerdir

İskender Füzesi nedir ve özellikleri nelerdir?

İskender Füzesi, Rus yapımı balistik bir füze sistemidir. Kısa menzilli atışlarda tercih edilen İskender Füzesi, ilk olarak 2006 yılında üretime sunulmuştur. Dünya üzerinde sadece Rusya ve Ermenistan'ın kullanımına sahip olduğu İskender Füzesi, duruma göre başlık değiştirebilmektedir. Peki, İskender Füzesi nedir ve özellikleri nelerdir? İşte, o füze hakkında detaylı bilgiler

29.09.2020Gündem
13. Erdal Öz Edebiyat Ödülü Jale Parlanın oldu

13. Erdal Öz Edebiyat Ödülü Jale Parla'nın oldu

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, yeni sahibini buldu.

28.09.2020Keyif
Bitlis Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yenilenmiş

Bitlis Kalesi, 'Kanuni Sultan Süleyman' tarafından yenilenmiş

Bitlis Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmaları kapsamında geçın yıl bulunduktan sonra kale sınırları içindeki zabıta binasının deposunda muhafaza altına alınan mermer kitabenin çözümlemesi yapılarak kayıt altına alındı.

28.09.2020Seyahat
Kemal Sunal mı Şener Şen mi

Kemal Sunal mı Şener Şen mi?

Yüksek mimar ama mesleğini yapmadı. Gazetecilik ve sonra sinema eleştirmenliğine yöneldi ve bu alanda Türkiye’nin tartışmasız en saygın ismi. Legion d’Honneur nişanı sahibi. Bugüne kadar 60’a yakın kitap kaleme aldı, şu anda sağlık sorunları nedeniyle sinemaya gidemiyor ama hâlâ 4-5 yeni proje var kafasında. Duayen Atilla Dorsay’ı bu hafta ikilemli sorularda fena sıkıştırdım. Hiçbir soruya itiraz etmeden, politik cevaplara kaçmadan samimiyetle cevap verdi.

28.09.2020Magazin
Muşun İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Muşda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Muş'un İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Muş'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Çavuş Dağının kuzeydoğu eteklerinde kurulan doğal ve tarihi güzellikler ile dolu olan Muş ili Türkiye’nin bir şehridir. Muş ilinin ilçeleri nelerdir? Muş Türkiye’nin hangi bölgesinde bulunuyor? Muş ilinde gezilebilecek tarihi yerler ve doğal yerler nerelerdir? İşte Muş ili ile ilgili detaylar.

25.09.2020Seyahat
Bitlisin İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Bitlisde Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Bitlis'in İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Bitlis'de Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Bitlis, tarihi binlerce yıl öncesine uzanan ve şehir tarihini kanıtlayan yapılarını korumaya başlamış bir şehirdir. Her yıl çok sayıda insan Bitlis sınırlarında bulunan kale ve diğer İslami eserleri görmek için bölgeye gitmektedir. Peki, Bitlis hangi bölgededir ve ilçeleri nelerdir? Şehirde gezilebilecek ve tarihi yerler nerelerdir? İşte Bitlis hakkında hazırladığımız gezi rehberi.

25.09.2020Seyahat
Eşime göstereceğim dedi, telefonu alıp böyle kaçtı

"Eşime göstereceğim" dedi, telefonu alıp böyle kaçtı

Fatih'te cep telefonu satan çok sayıda işyerinden aynı yöntemle hırsızlık yaptığı ileri sürülen kişi kaçarak kayıplara karıştı. Polis ekipleri, şüpheliyi yakalamak çalışma başlatırken, hırsızlık anları iş yerinin güvenlik kameralarına yansıdı.

24.09.2020Haber
Eşime göstereceğim dedi, telefonu alıp kaçtı

"Eşime göstereceğim" dedi, telefonu alıp kaçtı

İstanbul Fatih'te cep telefonu satan çok sayıda işyerinden aynı yöntemle hırsızlık yaptığı ileri sürülen kişi kaçarak kayıplara karıştı. Polis ekipleri, şüpheliyi yakalamak çalışma başlatırken, hırsızlık anları iş yerinin güvenlik kameralarına yansıdı.

24.09.2020Gündem
10 maddede Akdeniz’in incisi... Antalya’da uğramanız gereken yerler

10 maddede Akdeniz’in incisi... Antalya’da uğramanız gereken yerler

Türk turizminin başkenti Antalya doğal güzellikleri, antik kentleri, dünya çapında şöhrete sahip sahilleri, kendine has lezzetleriyle bu unvanı sonuna kadar hak ediyor. Bu kadar çok seçenek arasında “Nereden başlamalı, nereye gitmeli, ne yapmalı” diyenler için uzmanlara kenti keşfetmenin, anlamanın ve tadına varmanın en güzel 10 yolunu sorduk.

20.09.2020Seyahat
Apollon Tapınağı Nerede Apollon Tapınağı Tapihi Hakkında Bilgi, Özellikleri, Hikayesi Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Apollon Tapınağı Nerede? Apollon Tapınağı Tapihi Hakkında Bilgi, Özellikleri, Hikayesi Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Sadece Türkiye'nin değil dünyanın da en önemli antik yerleri arasında Apollon Tapınağı geliyor. Kültürel bir miras olarak önemli bir yere sahip olan bu tapınak, her sene yerli ve yabancı pek çok turist çekmektedir. Peki, Apollon Tapınağı nerede? Apollon Tapınağı tarihi hakkında bilgi, özellikleri, hikayesi ve ziyaret saatleri (2020) hakkında bilgileri sizler için derledik.

18.09.2020Seyahat
2 bin 740 rakımda bulunan Aygır Gölü’nü de kirletmeyi başardık

2 bin 740 rakımda bulunan Aygır Gölü’nü de kirletmeyi başardık!

Trabzon ile Bayburt arasında yer alan Haldizen Dağları’nın zirvesinde yer alan 7 gölden biri olan 2 bin 740 metre rakımdaki Aygır Gölü kıyısına piknikçilerin ve kampçıların bıraktığı çöpler doğaya verdiğimiz zararı bir kere daha gözler önüne serdi.

18.09.2020Seyahat
Zeugma Antik Kenti Nerede Zeugma Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Zeugma Antik Kenti Nerede? Zeugma Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Zeugma Antik Kenti, tarihi ve arkeolojik gezi yapmak isteyenleri otantik ve gizemli bir dünyaya doğru çekmektedir. Zeugma Antik Kenti ile milattan önce yaşamış değerli bir kültürün mozaiklerle süslenmiş yaşamını yakından tanıyabilmek için Zeugma Antik Kenti nerede? Zeugma Antik Kenti hakkında bilgi, tarihi, efsanesi, giriş ücreti ve ziyaret saatleri (2020)

14.09.2020Seyahat
Xanthos Antik Kenti Nerede Xanthos Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Xanthos Antik Kenti Nerede? Xanthos Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Xanthos Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunur. Türkiye'de bulunan en eski tarihi kentlerden biridir. Sizler için Xanthos Antik Kenti nerede, Xanthos Antik Kenti hakkında bilgi ve tarihi konularını derledik.

14.09.2020Seyahat
Termessos Antik Kenti Nerede Termessos Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Termessos Antik Kenti Nerede? Termessos Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Termessos Antik Kenti, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerinden biridir. Döneminin dağ kentlerindendir. Bölgede bulunan kaplıcaları sayesinde Milli Park sınırları içine dahil edilmiştir.Termessos Antik Kent ile ilgili detaylı bilgiyi sizler için derledik.

14.09.2020Seyahat
Side Antik Kenti Nerede Side Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Side Antik Kenti Nerede? Side Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Birçok farklı hükümdarlığın ele aldığı Side antik kenti, bu yüzden çok önemli bir tarihe ve kültüre sahip yerlerden biridir. Günümüzde ise turistik açıdan En çok ziyaret edilen ve yerli yabancı turist akınına uğrayan en büyük tarihi dokular arasında yer aldığını söylemek mümkün. Peki, Side Antik Kenti nerede? Side Antik Kenti hakkında bilgi, tarihi, efsanesi, giriş ücreti ve ziyaret saatleri (2020)

14.09.2020Seyahat
Selge Antik Kenti Nerede Selge Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Selge Antik Kenti Nerede? Selge Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Günümüzde Selge Antik Kenti her yaştan yerli ya da yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Bu güzel Selge Antik Kentini sizler için detaylı bir şekilde araştırdık. Selge Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir? Selge Antik Kenti tarihi? Selge Antik Kenti ziyaret saatleri? Selge Antik Kenti giriş ücreti gibi konuları detaylı olarak derledik.

14.09.2020Seyahat
Priene Antik Kenti Nerede Priene Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Priene Antik Kenti Nerede? Priene Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Antik döneme kadar uzanan Priene Antik Kenti, ülkemizin en önemli tarihi ve kültürel yapıları arasında yer almaktadır. Ayrıca bünyesinde pek çok önemli eser barındıran kent, sanat ve savaş gibi birçok farklı alanda kullanılmış yerlerden biridir. Peki, Priene Antik Kenti nerede? Priene Antik Kenti hakkında bilgi, tarihi, efsanesi, giriş ücreti ve ziyaret saatleri (2020) için detayları derledik.

14.09.2020Seyahat
Phaselis Antik Kenti Nerede Phaselis Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Phaselis Antik Kenti Nerede? Phaselis Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ülkemizde hem tarihi hem de dokusu ile oldukça önem arz eden birçok tarihi antik kent bulunmaktadır. Phaselis antik Kenti bu önemli yerlerden birisidir. Özellikle birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki Phaselis Antik Kenti nerede? Phaselis Antik Kenti tarihi, efsanesi, giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir? Sizlere Phaselis Antik Kenti hakkında merak edilen tüm bilgileri detaylıca derledik.

14.09.2020Seyahat
Hazinesi içinde saklı... Urartuların yukarı denizi  Van Gölü

Hazinesi içinde saklı... Urartuların yukarı denizi Van Gölü

Yaşar Kemal’in dediği gibi ‘Öylesine geniş ki denizden başkası yakışmıyor’ Van Gölü’ne. Artos Dağı’nın eteklerinde, heybetiyle uçsuz bucaksız denizleri, rengiyle bir zümrüdü andırıyor. Tarih boyunca nice uygarlıklara beşiklik eden, Urartuların ‘yukarı deniz’i olan Van Gölü, dünyanın en büyük sodalı gölü. Yekpare korunmuş batığı, peribacalarını andıran şekilleriyle mikrobiyalitleri, sualtındaki Selçuklu mezar taşları gibi pek çok sırrıyla kâşifleri çağırıyor.

13.09.2020Seyahat
Albüm hazır, bekletiyorum, biraz daha huzura kavuştuğumuz bir döneme denk getirmek için...

Albüm hazır, bekletiyorum, biraz daha huzura kavuştuğumuz bir döneme denk getirmek için...

Aranjör ve prodüktör Erdem Kınay, daha önce ünlü isimlerle yaptığı ‘Proje 1’ ve ‘Proje 2’den sonra bu kez tanınmamış genç sanatçılarla çalıştığı yeni albümünü tamamladı. Kınay’la pandemi sürecinde hazırladığı ‘Proje 3’ü konuştuk: “Bu şarkıları okumak her babayiğidin harcı değil, zor vokal performans isteyen parçalar.”

Patara Antik Kenti Nerede Patara Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Patara Antik Kenti Nerede? Patara Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Patara Antik Kenti, tarihi ve arkeolojik önemi büyük ören yerlerinden biridir. Özellikle cumhurbaşkanının 2020 yılını Patara Yılı olarak ilan etmesiyle, ayrı bir ilgi görmeye başlamıştır. Döneminin en önemli liman ve başkentidir. Patara Antik Kenti hakkında detaylı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

11.09.2020Seyahat
Magnesia Antik Kenti Nerede Magnesia Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Magnesia Antik Kenti Nerede? Magnesia Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Magnesia Antik kenti ülkemizin gezilip görülmesi gereken antik kentlerinden biridir. Her yıl buraya binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Sizler için Magnesia antik Kenti ile ilgili bilgileri, tarihi, nereden, nasıl gidilir gibi soruların cevabını derledik.

11.09.2020Seyahat
Aspendos Antik Kenti Nerede Aspendos Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Aspendos Antik Kenti Nerede? Aspendos Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Günümüzde Aspendos Antik Kenti hemen hemen her yaştan yerli ya da yabancı turist tarafından her yıl ziyaret akınına uğramaktadır. Bu görkemli Aspendos Antik Kenti sizler için detaylı bir şekilde araştırdık. Aspendos Antik Kenti nerededir? Aspendos Antik Kenti tarihi? Aspendos Antik Kenti ziyaret saatleri? Aspendos Antik Kenti giriş ücreti gibi konuları detaylı olarak derledik.

11.09.2020Seyahat
Blaundus Antik Kenti Nerede Blaundus Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Blaundus Antik Kenti Nerede? Blaundus Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Blandus Antik Kenti, Makedonlar tarafından Anadolu’da kurulan bir şehirdir. Döneminin sınır kalesi konumunda olduğu için önemli bir yere sahiptir. Diğer şehirler gibi deniz veya nehir kıyısına değil, derin vadinin ortasındaki bir tepenin üzerine kurulmuştur. Blandus hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

11.09.2020Seyahat
Gordion Antik Kenti Nerede Gordion Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Gordion Antik Kenti Nerede? Gordion Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Türkiye’de bulunana birçok önemli antik kent bulunur. Bu antik kentler arasında yer alan Gordion Antik Kenti nerededir? Gordion Antik Kenti tarihi nedir? Gordion Antik Kenti efsanesi bulunuyor mu? Gordion Antik Kenti’ne giriş ücreti ne kadar ve ziyaret saatleri nelerdir? İşte Gordion antik Kenti hakkında bilgiler.

11.09.2020Seyahat
Bisikletçiler kayısı bahçesinde film izledi

Bisikletçiler kayısı bahçesinde film izledi

IĞDIR'da bisiklet kulübü üyeleri, kayısı bahçesine kurdukları beyaz perdede sosyal mesafe kuralına uyarak Türk-Alman ortak yapımı olan 'Temmuzda' filmini izledi. İlk defa kayısı bahçesinde film izlediklerini belirten grup üyeleri, pandemi nedeniyle açık alan etkinliklerine katıldıklarını belirtti.

10.09.2020Gündem
Halil Kumova kimdir, kaç yaşında vefat etti, neden öldü İşte Halil Kumovanın hayatı ve biyografisi

Halil Kumova kimdir, kaç yaşında vefat etti, neden öldü? İşte Halil Kumova'nın hayatı ve biyografisi

Usta oyuncu Halil Kumova hayatını kaybetti. Malatya’da çekimleri devam eden ‘Zalo’ isimli sinema filminin setinde aniden rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren usta isim set çalışanlarını yasa boğdu. 64 yaşındaki usta oyuncu Halil Kumova'nın Covid-19 testi için örnek verdiği öğrenildi. Türk sinemasının başarılı oyuncusu Halil Kumova'nın ölüm nedeni ve hayatı son dakika gelişmenin ardından gündeme geldi. Kumova, Ezel, Muhteşem Yüzyıl, Karagül gibi dizilerde rol almıştı. Peki, Halil Kumova kimdir, neden öldü? İşte, Halil Kumova'nın hayatı ve biyografisi.

10.09.2020Televizyon
Osman Hamdi Bey Evi Ve Müzesi Nerede Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Osman Hamdi Bey Evi Ve Müzesi Nerede? Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ülkemiz birçok değerli sanatçıya, şaire, ressama, müzisyene ev sahipliği yapmış ülkelerden biridir. Oldukça geniş bir etnik yapıya sahip olan ülkemizde çok farklı alanlarda sanatçılar yetişmiştir. Bazı sanatçılar ise birden fazla alanla ilgilenmiş ve tarihe adın kazımıştır. İşte bu sanatçılardan bir tanesi de Osman Hamdi Bey’dir. Osman Hamdi Bey Türkiye Tarihi için oldukça önemli sanat faaliyetlerine imza atmış kişilerden biridir. Osman Hamdi Bey ve Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi ile ilgili detayları derledik.

9.09.2020Seyahat
İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede İstanbul Arkeoloji Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede? İstanbul Arkeoloji Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ülkemizde müzecilik adına çok büyük adımlar atılmıştır. Bunlardan birisi de İstanbul Arkeolojik Müzesidir. Ülkemiz adına çok büyük bir miras olan İstanbul Arkeolojik Müzesi mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. Peki İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede? İstanbul Arkeoloji Müzesi tarihçesi, eserleri, giriş ücreti ve ziyaret saatlerini sizlere detaylıca açıkladık.

9.09.2020Seyahat
Galata Mevlevihanesi Müzesi Nerede Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Galata Mevlevihanesi Müzesi Nerede? Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Divan Edebiyatı Müzesi adıyla ziyarete açılan, 2007'de başlayan restorasyon ile 2011'de Galata Mevlevihane'si en çok merak edilen yerler arasında. Bu mevlevihaneyi ziyaret etmek isteyenler için Galata Mevlevihanesi Müzesi nerede? Tarihçesi, eserleri, giriş ücreti ve ziyaret saatleri (2020) konularını sizler için derledik.

8.09.2020Seyahat
Tarsus Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir Tarsus Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tarsus Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Tarsus Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tarsus Şelalesi, tarihe önem sahip şelalelerden biridir. Şelalenin bulunduğu alan Roma dönemi bir mezarlığa aittir. Alanda Roma dönemine ait kalıntılar ve oyulmuş mezarlar bulunuyor. Tarsus Şelalesi hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

7.09.2020Seyahat
Azize Dizisinin Konusu Nedir Kaç Bölüm Ve Sezon Azize Oyuncuları (Oyuncu Kadrosu) Listesi

Azize Dizisinin Konusu Nedir? Kaç Bölüm Ve Sezon? Azize Oyuncuları (Oyuncu Kadrosu) Listesi

Azize, Kanal D televizyon kanalında yayınlanan bir Türk dizisidir. Büyük umutlarla ve güçlü oyuncu kadrosuyla 19 Kasım 2019 tarihinde ilk bölümüyle dizi severlerle buluşmuştur. Dizi, Kanal D’nin iddialı yapımlarından olmasına rağmen, final bile yapamadan yayından kaldırılmıştır. Azize dizisiyle ilgili detaylı bilgileri sizler için derledik.

5.09.2020Televizyon
Bir hamam cininin İstanbul seyahatnamesi

Bir hamam cininin İstanbul seyahatnamesi

Murathan Mungan, yıllardır üzerinde çalıştığı ‘Hamamname’yi nihayet yayımladı. Hamamla ilgili tüm çağrışımların izini süren Mungan, ölümsüz hamam cininin sulara kapılıp zaman ve mekân değiştirmesiyle de suyun çağrıştırdığı hemen her konuya İstanbul’la bağlantısı içinde değiniyor. Çeşmeleri, sarnıçları, külhanları anlatırken bir bakıyorsunuz, İstanbul’un rüzgârlarına, Boğaz’ın akıntılarına, balıkçılarına geçmiş. Üstelik her şeyi güzel bir edebi dille anlatsa da isim vermeyi de ihmal etmiyor.

3.09.2020Kitap Sanat
Hadrian Tapınağı kazısında arkeologlar parçaları birleştirerek geçmişe ışık tutuyor

Hadrian Tapınağı kazısında arkeologlar 'parçaları birleştirerek' geçmişe ışık tutuyor

Balıkesir'in Erdek ilçesindeki Kyzikos Antik Kenti'nde yer alan Hadrian Tapınağı'nda devam eden kazılarda parçalar halinde çok sayıda taş obje bulundu.

2.09.2020Keyif
Müjde Ar: Bilip de susmak kadının tercih ettiği bir şeydir

Müjde Ar: Bilip de susmak kadının tercih ettiği bir şeydir!

İkilemli soruların bu haftaki konuğu Müjde Ar. “Teyzem” filminin Üftade’si, “Aaah Belinda”nın Serap’ı, ilk “Aşk-ı Memnu”nun Bihter’i... Kadın meselesinin Yeşilçam’daki cesur öncüsü. Türk sinemasının dört yapraklı yoncasının yanında “Yeşilçam’ın aykırı papatyası”. Kendisiyle ve hayatla dalga geçebilen kalender bir hayat gurmesi. Gurme demişken, yemekle başladık...

31.08.2020Magazin
Türkiye lezzet haritası: 50 şehirden 50 simge yemek

Türkiye lezzet haritası: 50 şehirden 50 simge yemek

Doğasının çeşitliliği ve kültürel zenginliği Türkiye’yi eşsiz bir gurme coğrafyasına dönüştürüyor. Her yörenin kendine ait bir tadı var. Kimi otlu börekle meşhur, kimi köftesiyle. İşin uzmanlarına sorduk: Okuyanı yola çıkaracak hangi ilin ne yemeği var? Benzerini bulamayacağınız ve her lokmada midenizi şenlendirecek 50 yemeği sıraladık.

30.08.2020Seyahat

Yazar Sonuçları

Hakkından fazla yiyene de fazla konuşana da tahammül zor

Her gün gazetelerde görüşlerini okuyor, televizyonda tavsiyelerini dinliyoruz. Hürriyet Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan için ‘pandeminin yüzü’ desek yanlış sayılmaz. İkilemli sorularıma konuk olmaya onu şöyle ikna ettim: “Hocam, şimdi sırası mı diye kızabilirsiniz ama sağlık çalışanlarının da özlemlerinin, sevgilerinin, hasret kaldıkları küçük keyif ve tercihlerinin olduğunu, ezcümle insan olduklarını hatırlamaya ihtiyacımız var...”

5.10.2020

Efsaneyle baş başa

Yüksek mimar ama mesleğini yapmadı. Gazetecilik ve sonra sinema eleştirmenliğine yöneldi ve bu alanda Türkiye’nin tartışmasız en saygın ismi. Legion d’Honneur nişanı sahibi. Bugüne kadar 60’a yakın kitap kaleme aldı, şu anda sağlık sorunları nedeniyle sinemaya gidemiyor ama hâlâ 4-5 yeni proje var kafasında. Duayen Atilla Dorsay’ı bu hafta ikilemli sorularda fena sıkıştırdım. Hiçbir soruya itiraz etmeden, politik cevaplara kaçmadan samimiyetle cevap verdi.

28.09.2020

Algı değil bilgi lazım

Oyuncu Fırat Tanış, muazzam bir deneye benzettiği televizyon dizilerine uzun süreli maruz kalan izleyicilerin gerçeklik algısından uzaklaşabileceğine dikkat çekerken, “Maalesef neden sonuç ilişkilerinden kopuk, doğruların yanlışların havada uçuştuğu hikâyelerle bir algı toplumuna dönüştürüldük. Gerçek hayatta da neyin, ne zaman olduğu; kimin, nerede nasıl davrandığını tespit edebilmeniz gittikçe güçleşiyor. Hâlbuki bize en çok bilgi lazım,” diyor.

25.09.2020

Likya Yolu’nun en güzel durakları: Gavurağılı, Pydnai ve Patara

Likya Yolu ile ilgili yazılarıma kaldığım yerden devam ediyorum. İlk yazımda yolun biraz tarihinden ve yol üstünde yer alan Kayaköy ile Faralya’dan bahsetmiştim. Sonrasında ise keşfedilmeyi bekleyen Sidyma Antik Kenti’nden… Şimdi ise gerçekten bu yolu keşfetmeye değecek üç güzeli anlatacağım Gavurağılı, Pydnai ve Patara…

24.09.2020

Ucu melekler ve şeytanlara giden bir kazadan 13 yıl sonra

Türk bilim tarihinin en karanlık 24 saati 30 Kasım 2007 günü yaşandı. Şimdi 13 yıl önce yaşanan o karanlık güne dönüyoruz.

16.09.2020

Türkiye’nin konuştuğu tablo: ‘Kur’an Okuyan Kız’

Önceki gün yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na, Türk resminin öncülerinden Osman Hamdi Bey’in geçen yıl Londra’da 6.3 milyon pound’a satılan eserinin hangisi olduğu sorusu damga vurdu. Sınava giren adayların çoğu bu soruya ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ yanıtını verdi. Oysa eser ‘En Pahalı Türk Resmi’ unvanını elinde bulunduran ‘Kur’an Okuyan Kız’ tablosuydu. Sınavdan çıktıktan sonra doğru cevabı öğrenen binlerce kişi sosyal medyadan paylaşım yaptı.

8.09.2020

Uygarlıkların beşiği: Efes Antik Kenti

Klasik Yunan döneminde İyonya'nın on iki şehrinden biri olan İzmir'in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti, yerli ve yabancı turistin yıllarca ziyaret ettiği en popüler adres… Tarihi Millattan Önce 9 binli yıllara kadar uzanan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne bulunan antik kentteki görkemli mimari yapıları görmek için yola çıkmanın şimdi tam zamanı…

5.09.2020

Bence Aysel Gürel'in kızı Sezen..Kesin hastanede karıştık biz

İkilemli soruların bu haftaki konuğu Müjde Ar. “Teyzem” filminin Üftade’si, “Aaah Belinda”nın Serap’ı, ilk “Aşk-ı Memnu”nun Bihter’i... Kadın meselesinin Yeşilçam’daki cesur öncüsü. Türk sinemasının dört yapraklı yoncasının yanında “Yeşilçam’ın aykırı papatyası”. Kendisiyle ve hayatla dalga geçebilen kalender bir hayat gurmesi. Gurme demişken, yemekle başladık...

31.08.2020