EKSTRA
MENÜ
Arşiv

İsilik

İsilik haberleri sayfasında güncel ve son dakika İsilik hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 158 İsilik haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

İsilik Haberleri

Yazın artan cilt hastalıklarına dikkat...Dermatolog Dr. Neslihan Dolar yazdı

Yazın artan cilt hastalıklarına dikkat...Dermatolog Dr. Neslihan Dolar yazdı

Yaz mevsimini yaşadığımız şu günlerde sıcak, terleme, güneş ışınlarına fazla maruz kalma gibi etkenler, cilt hastalıklarının artışına neden oluyor. Sıcakların artmasıyla beraber deniz ve havuz sezonunun açılması da cilt yanıklarını ve mantar hastalıklarını beraberinde getirebiliyor. Ayrıca maske de kullandığımız şu sıcak günlerde özellikle yüzde görülen cilt hastalıklarında artış göze çarpıyor.

25.07.2021Sağlık
İsilik nedir, neden olur İsilik belirtileri, tedavisi ve önlemenin yolları

İsilik nedir, neden olur? İsilik belirtileri, tedavisi ve önlemenin yolları

Bebeklerde oluşan isilik, özellikle yaz aylarında ortaya çıkar. Bu durum bulaşıcı bir özelliği olmayan deri döküntüsüdür. Ayrıca her yaş grubunda çocukta görülebileceği gibi daha çok bebeklerde görülür. Peki isilik nedir, neden olur? İsilik belirtileri, tedavisi ve önlemenin yolları...

El ve ayak botoksu

El ve ayak botoksu

Botoks, özellikle yaz aylarında isilik, rozasea ve aşırı terleme sorunu olanların tercihi. Botoks uygulamalarıyla el, ayak, koltuk altı ile alındaki ter bezlerinin aşırı ve yanlış çalışması kontrol altına alınabiliyor.

27.06.2021Sağlık
Alerjik bebek ciltleri için 5 önlem

Alerjik bebek ciltleri için 5 önlem

Bebeklerin ciltleri çocuklara ve yetişkinlere kıyasla oldukça hassas, ince ve tahriş olmaya yatkındır. Ciltleri kuru olan bebeklerde egzama, cilt soyulması, konak, pişik ve isilik gibi problemler ortaya çıkabilir. Özellikle yeni doğan bebeklerde ilk 6 aya kadar bu problemlerin sıklıkla görüldüğü gözlemlenmektedir.

Karite Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir Karite Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Karite Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir? Karite Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Afrika kökenli karite yağı diğer isimleri ile shea ve butter yağı son yıllarda özellikle kozmetik sektöründe son derece adı duyulan ve popüler olan özel bir yağ. Losyon ve nemlendirici olarak yaygın bir şekilde kullanımına rastlanan karite yağı, doğada bulunan en saf ve besleyici yağlardan biri olarak gösteriliyor. Kokusu bakımından Hindistan cevizini andıran karite yağına bu yağ hakkında bilgi edinmek istenen pek çok kişi tarafından araştırılıyor. En çok yanıtı merak edilenler karite yağı nedir, nasıl yapılır ve neye iyi gelir? Karite yağı faydaları ve kullanımı hakkında detayları derledik.

“Hava koşulları cilt sağlığını etkiliyor”

“Hava koşulları cilt sağlığını etkiliyor”

Hava koşullarının cilt sağlığı üzerinde oldukça etkili olduğunu kaydeden Dermatoloji Uzmanı Dr. Behram Danış, “Kış aylarında sıklıkla karşılaşılan rüzgarlı havalar da ciltte kurumaya yol açar. Kuruyan ciltte; kızarıklık, çatlama, soyulma, pul pul dökülme gibi pek çok istenmeyen durum ortaya çıkabilir. Sıcak havalarda artan nem ve sıcaklıkla birlikte terleme artar. Artan terleme özellikle yağlı ciltlerde sivilce oluşumuna sebep olur” diye konuştu.

11.03.2021Sağlık
Aloe veranın cilde ilginç etkileri

Aloe veranın cilde ilginç etkileri

Aloe vera, son zamanların en popüler bitkilerinden biri olarak anılıyor. Birçok kişinin evinde yetiştirmeye başladığı aloe vera, tam bir güzellik ürünü olmasıyla da dikkat çekiyor. Eski Mısır’da 'ölümsüzlük bitkisi' olarak bilinen aloe veranın cilde etkilerine bir göz atalım...

Tıbbi maskeler hangi cilt sorunlarına yol açıyor

Tıbbi maskeler hangi cilt sorunlarına yol açıyor?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Selim Murat Üre, pandemi sürecinde virüsten korunmak için kullanılan ve büyük önem taşıyan maskenin etkisiyle yüzde nemlenme, terleme gibi sorunlar oluştuğunu, bunun da ciltte renk değişimleri ve aknelere neden olabileceğini belirterek neler yapılması gerektiğini anlattı.

15.10.2020Sağlık
Bebeklere parlak renkli ve çiçekli kıyafetler giydirmeyin

Bebeklere parlak renkli ve çiçekli kıyafetler giydirmeyin

Dr. Musa Bostancıoğlu, “Bebekler en çok boyunlarından üşür. Yazın rüzgar ve klimaya dikkat edin, böcek ve arı sokmalarına karşı parlak renkli ve çiçekli kıyafetler giydirmeyin. Yutma ihtimaline karşı nazar boncuğu, altın ve bileklik takmayın” dedi.

Bebeklerde ve çocuklarda isilik neden olur İsilik oluşumu nasıl engellenir

Bebeklerde ve çocuklarda isilik neden olur? İsilik oluşumu nasıl engellenir?

Yaz sıcaklarının iyice kendini gösterdiği bu günlerde uzmanlardan 'isilik' ile ilgili uyarı geldi. Dr. Ayşegül Yalçınkaya İyidal, havaların ısınmasıyla birlikte özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda isilik görülme sıklığının arttığını belirterek, uyarılarda bulundu.

Yazın cilt bakımı nasıl olmalı

Yazın cilt bakımı nasıl olmalı?

Her mevsim cildin ihtiyacı değişir. Yaz aylarında nem ve sıcaklığın artmasıyla derimiz hava alamaz hale gelir. Tıkanıklıklar, siyah noktalar, cilt gözeneklerinde açılma, isilik gibi sorunlar artar. Hatta uygun bakılmayan ve korunmayan ciltlerde mantar oluşumu da gözlenir. Cildiniz için yazın yapılacak doğru cilt bakım önerilerini sizin için derledim. Dermatolog Dr. Neslihan Dolar yazdı

24.07.2020Sağlık
Tarihi geçen güneş koruyuculara dikkat Alerjik reaksiyonlara neden olabilir

Tarihi geçen güneş koruyuculara dikkat! Alerjik reaksiyonlara neden olabilir

Tarihi geçmiş güneş kremlerinin deride kızarıklık, kaşınma ve yanma gibi başlayan alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği uyarısında bulunan Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, yazın karşılaşılabilecek alerjik sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin bilgiler verdi.

21.07.2020Sağlık
Çocuklar sık görülen yaz hastalıklarından nasıl korunmalı

Çocuklar sık görülen yaz hastalıklarından nasıl korunmalı?

Yaz aylarında ısınan havanın etkisiyle çocuklar dışarıda daha fazla zaman geçirmekte ve artan sıcaklık sebebiyle olumsuz etkilenebilmektedir.Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cansu Yılmaz, tatile çıkmadan önce çocukların sağlığı için bazı önlemler alınması gerektiğini söyledi.

En çok çocukları etkiliyor Peki nelere dikkat edilmeli

En çok çocukları etkiliyor! Peki nelere dikkat edilmeli?

Yaz aylarının gelmesi ve sıcaklıkların artması ile birlikte özellikle durumun farkında olmayan ve kendilerini koruyamayan çocuklar için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Nilüfer Galip Çelik ailelere önemli tavsiye ve önerilerde bulundu.

Sıcak havalarda artıyor Peki hangi önlemler alınmalı

Sıcak havalarda artıyor! Peki hangi önlemler alınmalı?

Yaz aylarında cilt hastalıklarında artış görüldüğünü belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Behram Danış, "Sıcaklık, terleme, güneş ışınlarına fazla maruz kalma gibi etkenler, cilt hastalıklarının artışına neden oluyor. Sıcakların artmasıyla beraber deniz ve havuz sezonunun açılması da cilt yanıklarını ve mantar hastalıklarını beraberinde getirebiliyor." dedi.

30.06.2020Sağlık
Yeni doğan bebeklerde cilt bakımı için tavsiyeler

Yeni doğan bebeklerde cilt bakımı için tavsiyeler

“Yeni doğan bebeklerin cildi hassas ve incedir. Dolayısıyla hassas bir bakım gerektirir” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Elif İnan Balcı, yeni doğan bebek bakımı konusunda önemli tüyolar verdi.

Baba adayları da gebelik sendromu yaşıyor

Baba adayları da gebelik sendromu yaşıyor

Bazı baba adaylarında, eşlerinin gebelik döneminde yaşadığı duygusal ve fiziksel değişimler gözlemlenebiliyor. Bunlar hem gebelik boyunca hem de doğum sırasında ya da iki dönemden birinde, fiziksel belirtiler olarak kendini gösteriyor. “Kuvad Sendromu” olarak adlandırılan bu durum, dışarıdan fark edilemeyecek düzeyde ya da gerçek bir ruhsal bozukluk görüntüsü olabiliyor. Uz. Dr. Nehir Kürklü, “Kuvad Sendromu” hakkında bilgi verdi.

26.08.2019Sağlık
Yenidoğan bebeklerde en sık görülen cilt döküntüleri

Yenidoğan bebeklerde en sık görülen cilt döküntüleri

Yenidoğan döneminden itibaren çocuklarda ortaya çıkan çeşitli cilt döküntüleri, aileleri zaman zaman endişeye düşürüyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Perihan Çobanoğlu Saf, en sık görülen 6 cilt hastalığı hakkında bilgi verdi.

Yaz aylarında bebek ve çocuk giyimine dikkat

Yaz aylarında bebek ve çocuk giyimine dikkat!

Sıcak yaz aylarında miniklerimizi nasıl giydirmeliyiz? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu, açıkladı.

YouTube böyle bir hileye müsaade etmez

YouTube böyle bir hileye müsaade etmez

Reynmen, yeni şarkısı “Ela”nın YouTube’un dünya listesinde 1 numaraya oturduğunu ve bu listeye giren ilk Türk olduğunu duyurdu. Işın Karaca, Reynmen’in sayfasından aldığı ekran görüntüsünü paylaşıp, “İzlenmeden çok beğeni almış” diyerek onu YouTube’a şikayet etti. Reynmen ise Karaca için “cahil” dedi. Kim haklı, kim haksız sizce?

15.07.2019Magazin
Çocuklarınızı yaz hastalıklarından koruyun

Çocuklarınızı yaz hastalıklarından koruyun

Kışın çocukları sıkça hasta olan anne babalar yaz aylarının gelmesini iple çeker. Ancak sanılanın aksine yaz ayları, çok da masum değil. Temiz olmayan yerde yenen yemekler, kirli olan sularda yüzmek ya da sağlıklı olmayan dondurmalar, çocuklarda hastalıklara neden olabilir.

Cildinizde Baharı Hissettirecek 4 Önemli Tüyo

Cildinizde Baharı Hissettirecek 4 Önemli Tüyo

Kış aylarında cildimiz soğuk, nemsiz ve kirli havaya maruz kalıp kuruyor, parlaklığını ve canlılığını yitiriyor. Özellikle sorunlu bir cilde sahipsek ya da cildimizin bakımına ve beslenmemize özen göstermiyorsak cildimiz daha da sorunlu hale geliyor; bazı cilt hastalıklarının şiddeti artıyor. Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Savaş İyigün, içinde bulunduğumuz bahar aylarının cildimizi yenilemek için altın bir fırsat olduğunu belirterek önerilerini paylaştı.

15.04.2019Kişisel Bakım
İsilik neden olur, isiliğe ne iyi gelir

İsilik neden olur, isiliğe ne iyi gelir?

İsilik; ter ve sıcak hava gibi nedenlerden dolayı ciltteki gözeneklerin tıkanıp ciltte meydana gelen kırmızı kabarcıklara denir. İsilik, ebeveynleri endişelendiren bir durumdur. Peki, isilik neden olur, hangi bölgelerde görülür? İsiliğe ne iyi gelir? İşte konuyla ilgili merak edilenler…

Cildimiz yaz aylarında daha çok özen istiyor

Cildimiz yaz aylarında daha çok özen istiyor

Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır; mantar, lekelenme, isilik, sivilce, güneş alerjisi ve yanıklara sık rastladığımız yaz aylarında cilt bakımının daha büyük önem kazandığını belirtti, çok önemli uyarılarda bulundu.

17.07.2018Sağlık
İsilik nedir İsilik nasıl anlaşılır

İsilik nedir? İsilik nasıl anlaşılır?

Miliaria halk dilinde bilinen adıyla isilik şikayeti yaz aylarının gelişiyle birlikte artış gösterdi. Özellikle çocuklarda görülen isilik, genellikle kaşıntılıdır ve zaman zaman yanma şikayeti olarak kendini gösterir. Peki, isilik tam olarak nedir? İsilik nasıl anlaşılır?

9.07.2018Gündem
Şanlıurfa’da şelengo hasadı başladı

Şanlıurfa’da şelengo hasadı başladı

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde yetiştirilen şelengo hasadı sıcaklar nedeniyle bu yıl önceki yıllara nazaran biraz daha erken başladı.

8.07.2018Ekonomi
Hemofagositik sendrom HLH hastalığı nedir Tedavisi var mı

Hemofagositik sendrom HLH hastalığı nedir? Tedavisi var mı?

Hemofagositik sendrom olarak bilinen HLH hastalığı nedir sorusu birçok kişi tarafından merak içinde araştırılmaya devam ediyor. HLH hastalığı oldukça ciddi bir hastalık olup hayatı tümüyle etkileyebiliyor. Peki, hemofagositik sendrom HLH hastalığı nedir? Tedavisi var mı?

5.07.2018Sağlık
Vücudundaki kızarıklıkları isilik sandılar ama gerçek sonra ortaya çıktı

Vücudundaki kızarıklıkları isilik sandılar ama gerçek sonra ortaya çıktı

Beş yaşındaki Mason McNair’in annesi oğlunun vücudunda çıkan kızarıkları isilik sandı ama gerçeği sonra öğrendi. Şimdi oğlunun başına gelenleri herkesle paylaşarak ailelerin bilinçlenmelerini istiyor.

18.06.2018Cocuk Sagligi
“LC Waikiki Aile Buluşmaları”nın ikincisi gerçekleşti

“LC Waikiki Aile Buluşmaları”nın ikincisi gerçekleşti

LC Waikiki, Hürriyet Kitap ile “LC Waikiki Aile Buluşmaları” projesini hayata geçirdi. 200 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi kitabından ilham alınan “LC Waikiki Aile Buluşmaları” projesi, yıl boyunca 12 şehirde 12 uzman ile devam edecek. 20 Mayıs’ta gerçekleştirilen ‘Bebek ve çocuk cildine nasıl bakım yapılır? Bebekler nasıl giydirilmeli?’ konulu etkinliğe, Hürriyet Gazetesi Aile Çocuk Yazarı Ömür Kurt, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şirin Seçkin ve LC Waikiki Ürün Müdürü Derya Ertekin Kayat katıldı.

22.05.2018Advertorial
Çocukları bahar ve yaz mevsiminde bekleyen tehlikeler

Çocukları bahar ve yaz mevsiminde bekleyen tehlikeler

Baharın “alamet-i farikası” olan polenler havaya yayılmaya başladıkça, burun kaşıntısı, hapşırık, burun akıntısı, gözlerde sulanma, kaşıntı ve kızarıklık gibi şikayetlerle kendini gösteren bahar alerjisi (polen alerjisi) de artıyor. Üstelik burun tıkanıklığının neden olduğu gece uykusuzluğu ile birlikte yaşam kalitesi ciddi oranda etkileniyor. Çocukların yaşadığı uykusuzluk, yorgunluk, halsizlik hali okul başarısının da düşmesine neden olabiliyor.

Bebeklerde isilik nasıl olur ve isilik nasıl geçer

Bebeklerde isilik nasıl olur ve isilik nasıl geçer?

Bebeklerde isilik, yani kırmızı renkli deri döküntüsü, ebeveynler için endişelendirici ve rahatsız edici bir hastalıktır. İsilik konusunda ebeveynlerin içini rahatlatacak tanı ve tedavi bilgilerini Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Didem Çalışkan Kirtil'den öğrendik.

Bir genç kadın daha dudak dolgunlaştırma operasyonunda enfeksiyon kaptı

Bir genç kadın daha dudak dolgunlaştırma operasyonunda enfeksiyon kaptı

Hijyenik olmayan bir dudak dolgunlaştırma operasyonu daha hüsranla bitti... İngiltere’de yaşayan Saysha Williams, dudak dolgunlaştırma operasyonu için gittiği bir güzellik salonunda enfeksiyon kaptı ve dudakları tanınmaz hale geldi.

10.01.2018Dünya
Küçük ipuçlarıyla isiliğe meydan okuyabilirsiniz

Küçük ipuçlarıyla isiliğe meydan okuyabilirsiniz!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Ersin Sarı, bebeklerde çok sık rastlanan ve önlenebilir bir problem olan isilikle ilgili tüm detayları sizler için anlattı.

Sıcak havalarda çocuklarınızı hastalıklardan koruyun

Sıcak havalarda çocuklarınızı hastalıklardan koruyun

Yaz aylarında çocuklarda en sık güneş yanıklarının görüldüğünü söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yrd. Doç. Dr. Canan Abdullah Göl, çocuklarda sık görülen yaz hastalıkları ile ilgili önemli bilgiler verdi…

Dikkat, güneş en çok bebekleri etkiliyor

Dikkat, güneş en çok bebekleri etkiliyor!

Bebeklerin yaz aylarında hassaslaşan ciltleriyle ilgili Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Hatice Deniz Yardımcı, önemli açıklamalarda bulundu.

Seyahat öncesi cilt bakım önerileri

Seyahat öncesi cilt bakım önerileri

“Yaz ayları cildimizi korumamız açısından en dikkatli olmamız gereken zamanlardır” diyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan, seyahat planı yapanlara yaz tatili öncesi cilt bakımı önerilerinde bulundu.

Bebekleri fazla giydirmek onları sinirli yapabilir

Bebekleri fazla giydirmek onları sinirli yapabilir

Bebekleri fazla giydirmenin onları sinirli yapabileceğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer, yaz aylarında bebeklerin giyimi konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Havalar ısınıyor, çocuklarda yaz hastalıklarına dikkat

Havalar ısınıyor, çocuklarda yaz hastalıklarına dikkat!

Yrd. Doç. Dr. Canan Abdullah Göl, çocuklarda sık görülen yaz hastalıkları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

9.05.2017Cocuk Sagligi
Çocuğunuzu yaz hastalıklarından nasıl korursunuz

Çocuğunuzu yaz hastalıklarından nasıl korursunuz?

Havaların ısınmasıyla birlikte bebek ve çocuklarda bazı hastalıkların görülme sıklığı artıyor. Bahar ve yaz aylarında çocukların beslenmelerine, güneşten korunmalarına ve sıcak havalarda artan hastalık ve korunma yollarına değinen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemal Akpınar “Sinek, böcek ısırıkları, keneler, virüs enfeksiyonları, el-ayak-ağız hastalığı, güneş çarpması gibi mevsimin getirdiği hastalıklara karşı dikkat edilmeli” dedi.

Alerjinin en doğal tedavisi deniz suyu ve güneş

Alerjinin en doğal tedavisi deniz suyu ve güneş

İçerdiği mineral tuzları ve amino asitler insan vücudu için vitamin deposu...

28.06.2016Sağlık
Sağlık Bakanlığından sıcak hava uyarıları

Sağlık Bakanlığından sıcak hava uyarıları

Türkiye genelinde etkisini sürdüren aşırı sıcaklar nedeniyle vatandaşlar, güneş veya sıcak çarpmalarına karşı uyarıldı. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı uyarıda: Yoğurt sürmeyin dedi.

23.06.2016Sağlık
Çocukla seyahat etmenin püf noktaları

Çocukla seyahat etmenin püf noktaları

Yolculuk esnasında dikkat edeceklerinizden ihtiyaç listenize kadar her şey bu yazıda!

7.05.2016Etkinlikler
Bebekle tatil hazırlığı

Bebekle tatil hazırlığı

Doğru bir plan ve programlama ile bebeğinizle keyifli bir tatil yapabilirsiniz!

Yazar Sonuçları

Çocuk kıyafetlerini alırken kumaş türüne dikkat ediyor musunuz?

Çocuk giyiminde rengarenk, cicili biçili kıyafetlere aldanıp kumaş cinsini göz ardı ediyoruz. Oysa çocukların sağlığı için ‘cilt dostu kumaş tercihi’ son derece önemli. Bu noktada dikkat edilmesi gerekenleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cem Ko

30.09.2019

Lekesiz bir cilt için uzmanından öneriler

Dünyadaki hiçbir şey eskisi gibi sağlıklı değil, hatta güneş bile!

4.07.2019

10 Soruda Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik

Zayıflama ameliyatlarının sıklıkla yapıldığı şu günlerde, kilo verme sonrası bazı estetik sorunlar yaşanabiliyor. Post Bariatrik cerrahi dediğimiz bu operasyonlarla bireyler tam manasıyla hedeflerine ulaşabiliyorlar.Geçtiğimiz günlerde tam 70 kilo verdikten sonra, yaşadığı sarkma sorunları sebebiyle bana gelen hastam Ceren Saltoğlu’nu muayene ettim. Kendisi bana bir dolu soru sordu ve ben de bu soruları sizler için toparladım. Şimdi size 10 soruda obezite cerrahisi sonrası estetik ameliyatları anlatacağım.

2.10.2018

Bebekler yazın denize girmeli mi?

İşte, yazın bebek bakımıyla ilgili bilmeniz gerekenler...

8.06.2016