MENÜ

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İshak Paşa Sarayı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 186 İshak Paşa Sarayı haberi bulunmuştur.

İshak Paşa Sarayı Haberleri

İshak Paşa Sarayı Nerede İshak Paşa Sarayı Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

İshak Paşa Sarayı Nerede? İshak Paşa Sarayı Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

İshak paşa sarayı en ünlü tarihi yapılardan biridir. Osmanlı mimarisi olarak inşa edilen İshak Paşa sarayı ülkemizde bulunan en eski tarihi yapılardan biridir. İshak paşa sarayı tarihi ve özellikleri oldukça fazla araştırılmaktadır. Peki, ishak Paşa Sarayı nerededir? İshak Paşa Sarayı tarihi ve özellikleri hakkındaki bilgiler nelerdir? İşte İshak Paşa Sarayı hakkında tüm detaylar.

9.05.2020Gündem
Tarihi İshak Paşa Sarayı nisanda beyaza büründü

Tarihi İshak Paşa Sarayı nisanda beyaza büründü

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde etkili olan kar yağışı, Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerinden İshak Paşa Sarayı ve çevresini beyaza bürüdü.

24.04.2020Keyif
Ağrının İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Ağrıda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Ağrı'nın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Ağrı'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Türkiye’nin en büyük dağını sınırlarında barındırması ile ünlü şehrimiz Ağrı, gezilecek yerleriyle de misafirlerine unutulmaz hatıralar bırakıyor. Arazisinin büyük bir kısmı dağlık olan bu şehir hakkında Ağrı’nın ilçeleri neler ve hangi bölgede, Ağrı’da gezilecek ve tarihi yerler nereler gibi sorular da sık sık karşımıza çıkıyor. İşte Ağrı ile ilgili sık sorulan sorular ve sizler için derlediğimiz cevaplar.

2.04.2020Gündem
İshak Paşa Sarayı ziyarete kapatıldı

İshak Paşa Sarayı ziyarete kapatıldı

Osmanlı Devleti'nin Anadolu'daki en seçkin eserlerinden olan tarihi İshak Paşa Sarayı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında ziyarete kapatıldı.

24.03.2020Seyahat
Hem ‘sarı kızı’ sevdiler, hem de Ağrı’ya hayran kaldılar

Hem ‘sarı kızı’ sevdiler, hem de Ağrı’ya hayran kaldılar

İnternet üzerinden uluslararası kültürel değişim programına üye olan Alman iki arkadaş, bu sayede gittikleri kilometrelerce uzaklıktaki Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde hem çalışıyor hem de yörenin tarihi ve turistik yerlerini tanıma fırsatı buldu.

10.11.2019Avrupa
Yürüyerek olimpiyat izlemeye gidiyor

Yürüyerek olimpiyat izlemeye gidiyor

Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenecek 2020 Tokyo Olimpiyatları'nı izlemek üzere 7 ay önce ülkesi Almanya'dan yürüyerek yola çıkan 36 yaşındaki Christian Adeler, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine ulaştı.

21.10.2019Seyahat
Avustralyadaki işini bıraktı, Ağrıya çalışmaya geldi Sonunda hayalimi gerçekleştirdim

Avustralya'daki işini bıraktı, Ağrı'ya çalışmaya geldi! "Sonunda hayalimi gerçekleştirdim"

Dünyanın öbür ucu olarak nitelendirilen Avustralya'da muhasebecilik yapan Alyssa Dunn, masabaşı işinden sıkılınca üye olduğu uluslararası kültürel değişim programı sayesinde Ağrı'ya gelip bir çiftlikte çalışmaya başladı.

15.09.2019Seyahat
Bir filmden etkilendi; 2 yılda 81 il, 500 ilçeyi otostopla gezdi

Bir filmden etkilendi; 2 yılda 81 il, 500 ilçeyi otostopla gezdi

İzlediği bir filmin etkisinde kalarak otostopla başlayan ilk yolculuğunu Sakarya'dan Düzce'ye yapan Samet Evren Ayçiçek, iki yıl içinde 81 il ve 500 ilçeyi gezdi. "Bazen otogarlarda sabahladım, bazen bankalarda uyudum. Ancak hiçbir zorluk gezme isteğimden vazgeçiremedi."

3.09.2019Seyahat
235 yıldır tarihe ışık tutan saray: İshakpaşa

235 yıldır tarihe ışık tutan saray: İshakpaşa

Osmanlı'nın Anadolu'daki en önemli eserlerinden ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin en görkemli tarihi yapılarından İshakpaşa Sarayı, 235 yıldır ayakta kalarak hem turistleri cezbediyor hem de tarihe ışık tutuyor.

30.08.2019Seyahat
Salıncak turizmi

Salıncak turizmi

Son yıllarda kültür turlarına olan ilgi sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların etkisiyle daha da artmaya başladı. Tur şirketleri de sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çeken gezi noktalarını turlarının içine dahil ediyor. Bu turlara en iyi örneklerden biri ise Rize’deki Gito yaylası. Yaylada, salıncakta çekilen ve sosyal medyadan paylaşılan fotoğrafların ardından bölgeye olan ilgide bir anda patlama yaşandı.

29.06.2019Ekonomi
Ağrıda Osmanlı yadigârı İshak Paşa Sarayı ışıl ışıl

Ağrı'da Osmanlı yadigârı İshak Paşa Sarayı ışıl ışıl

Osmanlı mimarisinin Anadolu'daki en seçkin örneklerinden İshak Paşa Sarayı yeni nesil led aydınlatma sistemiyle ışıklandırıldı. İshak Paşa Sarayı, yeni ve güçlü aydınlatma sistemi ile ziyaretçilerini cezbediyor. ‘Medeniyetler Geçidi’ olarak adlandırılan bölgede bulunan İshak Paşa Sarayı hakkındaki diğer detaylar…

23.05.2019Seyahat
Turizm elçileri rotayı Anadolunun kuzeydoğusuna çevirdi

Turizm elçileri rotayı Anadolu'nun kuzeydoğusuna çevirdi

Son zamanlarda artan ünüyle on binlerce turisti ağırlayan Anadolu'nun kuzeydoğu illeri, yurdun batısında faaliyet sürdüren turizm firmalarının yeni rotası haline geldi. Batının turizm elçileri, rotayı yurdun kuzeydoğusundaki doğal ve tarihi mekânlara çevirdi.

9.04.2019Seyahat
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ağrı’da önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ağrı’da önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağrı'daki mitingde vatandaşlara hitap etti. Erdoğan konuşmasında dünyaca ünlü spor markası Nike'ın Ağrı'da fabrika kuracağını ve 5 bin kişinin burada çalışacağını açıkladı.

25.03.2019Gündem
Doğu Anadolu’nun masalsı İshak Paşa Sarayı

Doğu Anadolu’nun masalsı İshak Paşa Sarayı

Saray değil de adeta bir canlı efsane gibi kurulu olduğu tepeden ovayı gözleyen İshak Paşa Sarayı, yüzlerce yıllık geçmişiyle ziyaretçilerini masal dünyasında gezintiye çıkarıyor.

14.03.2019Seyahat
Ağrının gözbebeği İshak Paşa Sarayı dört yılın rekorunu kırdı

Ağrı'nın gözbebeği İshak Paşa Sarayı dört yılın rekorunu kırdı

Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerinden İshak Paşa Sarayı, 2018 yılında 121 bin 94 turistle son 4 yılın rekorunu kırdı.

8.02.2019Seyahat
İshak Paşa Sarayı’nın manzarası büyülüyor

İshak Paşa Sarayı’nın manzarası büyülüyor

Ağrı ve çevresinde etkili olan sis, İshak Paşa Sarayı'nı da kaplayarak tarihi binayı muhteşem güzelliğe bürüdü.

18.12.2018Seyahat
İshak Paşa Sarayı görüntüsüyle dikkat çekiyor

İshak Paşa Sarayı görüntüsüyle dikkat çekiyor

Türkiye'nin en doğusunda bulunan ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan İshak Paşa Sarayı, oluşan sis bulutu içinde muhteşem manzara sergiledi.

17.12.2018Gündem
Tarihi sarayda sonbahar yoğunluğu

Tarihi sarayda sonbahar yoğunluğu

Kartal yuvasını andıran ve yılın 4 mevsimi turistlerin akınına uğrayan tarihi İshak Paşa Sarayı yaklaşan kış mevsimi öncesi ziyaretçilerini ağırlıyor. Ziyaretçi akınına uğrayan 3 asırlık saray yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra fotoğraf tutkunlarına ev sahipliği yapıyor.

16.10.2018Ekonomi
Anadolu Ajansından iki kitap

Anadolu Ajansı'ndan iki kitap

Anadolu Ajansının Afrika ve kıtadaki ülkeler hakkında yapmış olduğu özel dosya çalışmaları 'Yükselen Afrika' adıyla , Türkiye'de yeni teknolojinin sağladığı imkanlar ve tekniklerle ülkenin dört bir yanından çekilen fotoğraflar ise 'Gökyüzünden Türkiye' adıyla kitapta toplandı.

13.08.2018Kitap Sanat
Şifa dolu turizm merkezleri

Şifa dolu turizm merkezleri

Türkiye sadece deniz ve kış turizmi açısından değil sağlık turizmi bakımından da cennet bir ülke. Jeotermal kuşak üzerinde yer alan Türkiye’de, tesisleşmenin bulunduğu, yani gidip hem konaklayabileceğiniz hem de şifalı sularından faydalanabileceğiniz 300’e yakın kaplıca bulunuyor. Bu kaplıcalarda romatizmadan cilt hastalıklarına, sinir sistemi rahatsızlıklarından kadın hastalıklarına kadar birçok hastalığa şifa dağıtılıyor.

5.06.2018Seyahat
İshak Paşa Sarayının etrafında görsel şölen

İshak Paşa Sarayı'nın etrafında görsel şölen

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki, Osmanlı mimarisinin en seçkin örneklerinden İshak Paşa Sarayı'nın etrafında oluşan sis bulutları, güneşin doğuşuyla birlikte kartpostallık görüntü oluşturdu. Yaklaşık 2 saat süren görsel şölen, güneşin tepeye çıkmasıyla son buldu.

2.05.2018Haber
İshak Paşa Sarayında görsel şölen

İshak Paşa Sarayı'nda görsel şölen

Osmanlı mimarisinin en seçkin örneklerinden olan İshak Paşa Sarayı’nda görsel şölen yaşandı. Güneşin doğuşuyla birlikte kartpostallık görüntüler oluştu. 99 yılda tamamlanan İshak Paşa Sarayı 116 odalı.

2.05.2018Seyahat
İshak Paşa kimdir İshak Paşa Sarayı günümüzde kültürel varlıklar arasında

İshak Paşa kimdir? İshak Paşa Sarayı günümüzde kültürel varlıklar arasında

İshak Paşa, Osmanlı Devleti'nde tarihe etkisi bulunan önemli bir isimdir. Fatih Sultan Mehmed tarafından topun ağzında tutulan İshak Paşa, bu nedenle sürekli olarak fırsat gözleyen isim olmuştur. Peki, dizinin ekrana gelmesinin ardından on binlerce kişinin merakla araştırdığı İshak Paşa kimdir? İşte, İshak Paşa hakkında detaylı bilgiler

27.03.2018Gündem
Türkiye’de en iyi kış fotoğrafı çekilecek 10 yer

Türkiye’de en iyi kış fotoğrafı çekilecek 10 yer

Kışın Anadolu farklı bir güzelliğe bürünür. Bembeyaz örtünün süslediği göller, ağaçlar ve yapılar unutulmayacak kareler ortaya çıkarır. Biz de amatör ya da profesyonel tüm fotoğraf tutkunlarının Türkiye’nin en iyi kış karelerini yakalayabileceği yerleri jürimize sorduk. Dokuz uzmanın ilk tercihi Çıldır Gölü oldu.

26.01.2018Seyahat
Hazar kıyısında uyumak: İran

Hazar kıyısında uyumak: İran

Hazar Denizi’nin hırçın dalgaları plajın ipek gibi kumlarını döverken, rengarenk çadırlar süslüyor sahili. Kıyılarında, temiz hava ve yeşilin hakim olduğu manzaralarıyla turistleri ağırlıyor Hazar Denizi... Turistlerin yanı sıra Tahran ve Meşhet ’ten gelen İranlı misafirlerin de uğrak yeri konumunda bulunuyor. İşte size İran gezi rehberi…

26.10.2017Seyahat
Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. İşte jüri üyelerinin madde madde en iyi 20 seçimleri...

19.08.2017Hürriyet Pazar
Türkiyedeki en iyi 100 mimari eser

Türkiye'deki en iyi 100 mimari eser

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. Mimarlık, tarihsel açıdan uğradığımız bütün duraklardan çok çok daha eski. İnsanın varlığıyla birlikte etrafını inşa etme çabası, dokunuşu upuzun bir sürecin ifadesi. Doğanın fiziksel koşullarından korunma çabası, başını sokacak bir mekân arayışı, sonrasında malzemelerin ve bilimin gelişimi derken basit ihtiyaçlardan ihtişama, işlevsellikten estetiğe, günü kurtarmaktan tarihe tanıklık etmeye onca yapı insanların, toplulukların, ait oldukları coğrafyaların da bir ifade biçimine dönüştü. Üzerinde yaşadığımız Anadolu da sayısız medeniyetin tanığı. Dolayısıyla mimarlık serüveninin de... Bu açıdan ‘En İyi 100 Mimari Eser’ soruşturmamızda 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Bu parantezin içinde antik çağ, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve tabii ki Cumhuriyet dönemi mimarisi vardı. Jüri bu çağların ifadesi olan yapıları (tek ya da çoğul) kendi mimarlık anlayışları ve beğenileri doğrultusunda seçti. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. Biz de onların seçimlerini sayfalarımıza taşıyarak tarihe özel bir not daha düştük... Kültür hayatımıza ışık tutmasını dilediğimiz bu soruşturmayı da umarız öncekiler gibi beğenirsiniz diyelim... Not: Soruşturmamızda çeşitli nedenlerden dolayı hatıralarımızdan olmasa da fiziksel çevreden silinmiş, yıkılmış, hayatı sona ermiş yapılar yer almadı. 100’lük tablo, varlığını hali hazırda sürdüren yapılardan oluştu.

19.08.2017Hürriyet Pazar
Burası Türkiye

Burası Türkiye!

Tükiye'nin dört bir yanındaki illerin karlar altındaki muhteşem manzaralarını DroneTürk grubu “Doğa İçin Uç 6” projesiyle havadan görüntüledi. Erciyes Dağı'ndan Uzungöl'e, İshak Paşa Sarayı'ndan Mevlana Türbesi'ne kadar birçok yapının beyaza bürünmüş halleri ise doğal güzellikleri ile kendilerine hayran bıraktı. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı sonrasında DroneTürk grubu “Doğa İçin Uç 6” projesi kapsamında çok sayıda insansız hava aracını (Drone) Türkiye’nin farklı illerinde oluşan kar manzaralarını kaydetmek için gökyüzüne havalandırıldı. Kış manzaralarının tema olarak seçildiği projede 21 şehrin görüntüleri 25 drone pilotu tarafından kaydedilip tek bir videoda bir araya getirildi. Drone ile çekilen görüntülerle Türkiye’nin çeşitli illerindeki doğal güzellikleri gözler önüne serilirken, beyaza bürünmüş yapılar muhteşem güzellikleriyle dikkat çekti. Havadan çekilen görüntülerde Erciyes Dağı'ndan Uzungöl'e, Mevlana Türbesi'nden İshak Paşa Sarayı'na, Şebinkarahisar'dan Bursa'daki teleferik yolculuklarına kadar bir çok manzara izleyenleri kendine hayran bıraktı.

23.01.2017Haber
Doğuş (Orhan Baltacı) kimdir

Doğuş (Orhan Baltacı) kimdir?

Katıldığı bir televizyon programında “Kadına ve çocuklara şiddet uygulayanların haberlerini duyunca dayanamıyorum. Ağzıma ne gelirse söylüyorum. Eğer biri bunu benim gözümün önünde yaparsa hiç acımam döverim” sözleri ile gündeme gelen şarkıcı Doğuş kimdir? Doğuş’un gerçek ismi ne, nerede ve ne zaman dünyaya geldi, nasıl ünlü oldu? Detaylar haberimizde…

30.03.2016Hayat

Yazar Sonuçları

Söz Meclis’ten dışarı

BÜTÇE görüşmeleri nedeniyle Meclis’te zaman zaman tansiyon yükseliyor. AK Parti ve CHP milletvekilleri yumrukları sıkıp birbirlerinin üzerine yürüyorlar. “Söz Meclis’ten dışarı” dedirtecek sahneler yaşanıyor.

12.12.2019

Ağrı’nın gözdesi: İshak Paşa Sarayı

Türk mimari tarihinin en güzel eserlerinden İshak Paşa Sarayı, Ağrı’da bulunuyor. Yapımı 99 yıl süren İshak Paşa Saray’ı yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

19.09.2018

Kitaplığınıza koyacağınız iki albüm

Anadolu Ajansı Yayınları’ndan iki albüm çıktı: ‘Gökyüzünden Türkiye’ ile ‘Yükselen Afrika’... Her ikisi de fotoğraflarla tura çıkarıyor okuyucusunu.

24.08.2018

Soğuk iklimde sıcak anıları dondurmak: Sarıkamış

Anadolu bir başka görünüyor ay yıldız damgalı tren penceresinden... Uçsuz bucaksız bir manzara, harika bir doğa, yemyeşil bir nehir, kıvrıla kıvrıla yanı başında akıp gidiyor. Bir taraftan doğduğum topraklara adım atacak olmanın, diğer taraftan yıllardan sonra uzun mesafeli bir tren yolculuğu yapmanın heyecanıyla sarmalanmış bedenim. Trenin penceresinden dağlara, taşlara, akarsulara, derelere bakarken dalıp gidiyorum hayallere. Anadolu topraklarını arşınlayan, süzüle süzüle giden bu kara trenlerin taşıdığı sadece insan ya da eşya değil… Duyguları; hasretleri, sevdaları, ayrılıkları, kavuşmaları, nice nice yaşanmışlıkları taşıyor demir ağların üzerinde; yıllardır bıkmadan, yorulmadan…

16.01.2018