EKSTRA
MENÜ

İşçi

İşçi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İşçi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 59.397 İşçi haberi bulunmuştur.

İşçi Haberleri

TÜİK 40 personel alacak İşte başvuru şartları

TÜİK 40 personel alacak! İşte başvuru şartları

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı, merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde istihdam edilmek üzere 40 işçi alımı yapacak. TÜİK'in Resmi Gazete'de yayımlanan ilanına göre, kurum, 37 temizlik ve 3 güvenlik görevlisi (Silahsız) istihdam edecek. Peki, TÜİK personel alımı başvuru şartları neler?

6.12.2020Gündem
Moria kampı için yardım topladılar

Moria kampı için yardım topladılar

Almanya’nın Saarland eyaletindeki Völklingen beldesinde, ‘Bir İyilik Yap’ kampanyası çerçevesinde Yunanistan’ın Moria kampındaki sığınmacı kampına insani yardımda bulunuldu.

5.12.2020Avrupa
Bitti denilen işçi takımı Kardemir Karabüksporun var olma savaşı

"Bitti" denilen işçi takımı Kardemir Karabükspor'un var olma savaşı

Türkiye'nin ilk ağır sanayisi olan Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarında (KARDEMİR) çalışan işçiler tarafından yarım asır önce kurulan, bu süreçte 10 sezon Süper Lig, 34 sezon 1. Lig'de boy gösteren, bir defa da UEFA Avrupa Ligi'nde Türkiye'yi temsil eden Kardemir Karabükspor, yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle son 4 sezondur "var olma" mücadelesini sürdürüyor.

5.12.2020Futbol
Sokağa çıkma yasağını ihlal etti, polisle tartıştı

Sokağa çıkma yasağını ihlal etti, polisle tartıştı

ÇORUM’da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden Muammer T., kendisini durduran polislerle tartıştı. Fabrikada çalıştığını söyleyen ancak polise belge gösteremeyen Muammer T.'ye para cezası uygulandı.

5.12.2020Gündem
Çinde kaçak kömür ocağında gazdan zehirlenen 18 işçi öldü

Çin'de kaçak kömür ocağında gazdan zehirlenen 18 işçi öldü

Çin'in güneybatısındaki Çongking kentinde bulunan kaçak bir kömür ocağında çalışan 18 işçi karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybetti.

5.12.2020Dünya
Asgari ücret maratonu başladı

Asgari ücret maratonu başladı

2021 yılında uygulanacak asgari ücreti belirleyecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu yıl için beklentisinin tüm taraflarla uzlaşarak karar alınması olduğunu belirtirken, işçi ve işveren temsilcileri ise vergide düzenleme istedi.

5.12.2020Ekonomi
Lityum üretimi bu ay başlıyor

Lityum üretimi bu ay başlıyor

Türkiye’nin 7 Aralık’ta lityum üretimine başlayacağını açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde Lityum karbonat üretime başlıyoruz. Başlangıçta 10 ton/yıl olacak pilot üretimimiz, kısa süre içerisinde 600 ton/yıla çıkacak. Bu üretim yerli elektrikli otomobilin pil yapımında önemli bir girdi olarak kullanılacak” dedi.

5.12.2020Ekonomi
Normalleşme desteği ve ilave istihdam teşviki nedir Normalleşme desteği başvuru şartları

Normalleşme desteği ve ilave istihdam teşviki nedir? Normalleşme desteği başvuru şartları

Normalleşme desteği süresinin 30 Haziran 2021'e kadar uzatıldığı açıklandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İlave İstihdam Teşviki süresinin de 31 Aralık 2022 tarihine kadar devam edeceğini bildirdi. Normalleşme Desteği pandemi süresince kısa çalışma ödeneğinden veya nakdi ücret desteğinden yararlanan sigortalının normal çalışma süresine dönmesi halinde sigortalının çalıştığı özel sektör işyerine prim desteğinden yararlanma imkanı sağlıyor. Peki, normalleşme desteği ve ilave istihdam teşviki nedir? İşte, ayrıntılar.

4.12.2020Ekonomi
Asgari ücret 2. toplantı ne zaman Asgari ücret 2021 ilk toplantısından önemli notlar

Asgari ücret 2. toplantı ne zaman? Asgari ücret 2021 ilk toplantısından önemli notlar!

Asgari ücret 2. toplantısı, ilk toplantının tamamlanmasının ardından merak edilmeye başlandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde toplanan asgari ücret ilk toplantısında Zehra Zümrüt Selçuk önemli açıklamalarda bulundu. Peki, asgari ücret 2. toplantı ne zaman yapılacak? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

4.12.2020Gündem
Asgari ücrette ikinci görüşme 15 Aralıkta

Asgari ücrette ikinci görüşme 15 Aralık'ta

2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmalarını sürdüren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını TİSK'in ev sahipliğinde 15 Aralık, üçüncü toplantısını Türk-İş'in ev sahipliğinde 22 Aralık'ta gerçekleştirecek.

4.12.2020Ekonomi
Kanuninin Mimar Sinana yaptırdığı mimari şaheser: Süleymaniye Camii

Kanuni'nin Mimar Sinan'a yaptırdığı mimari şaheser: Süleymaniye Camii

Allah’ın yeryüzündeki gölgesi ünvanıyla Fransız kralına yazmış olduğu fermandan hafızalara yerleşen Osmanlı döneminin en güçlü padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’ın kendi adıyla ve gücünün göstergesi olarak Mimar Sinan’ın dehasıyla yaptırmış olduğu Süleymaniye Camii 463 yıldır büyüsünü ve ihtişamını ilk günkü gibi korumaya devam ediyor.

4.12.2020Seyahat
EÜAŞ 150 personel alımı başvurusu nasıl yapılır

EÜAŞ 150 personel alımı başvurusu nasıl yapılır?

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) personel alımı ile kadrosuna yeni personeller katmaya hazırlanıyor. Farklı uzmanlıklara sahip kişileri istihdam edecek olan EÜAŞ, 150 personel alımı sürecini İŞKUR üzerinden gerçekleştirecek. Peki, EÜAŞ 150 personel alımı başvurusu nasıl yapılır ve şartları neler? İşte, o süreç hakkında bazı detaylar

4.12.2020Gündem
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı

2021 yılında uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Başkanlığı'nda gerçekleşti.

4.12.2020Haber
Son dakika... Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı... İşte detaylar

Son dakika... Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı... İşte detaylar

2021 yılında uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Başkanlığı'nda gerçekleşti.

4.12.2020Ekonomi
ABD istihbaratı: Çin özgürlüğe karşı en büyük tehdit

ABD istihbaratı: Çin özgürlüğe karşı en büyük tehdit!

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliffe, basına yaptığı açıklamada, Çin'in İkinci Dünya Savaşından bu yana "demokrasi ve özgürlüğe en büyük tehdit" olduğunu söyledi.

4.12.2020Dünya
Asgari ücret ne kadar olacak 2021 asgari ücret ne zaman açıklanacak İlk toplantı için geri sayım

Asgari ücret ne kadar olacak? 2021 asgari ücret ne zaman açıklanacak? İlk toplantı için geri sayım

Asgari ücret 2020 zammı için heyecan giderek artıyor. Asgari ücret her yıl belirli tarihlerde yapılan toplantıların ardından belli oluyor. Bu yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Başkanlığındaki ilk toplantısını 4 Aralık’ta yeni bugün yapacak. Peki, 2021 asgari ücret ne kadar olacak, asgari ücret toplantısı saat kaçta başlayacak? İşte konu ile ilgili detaylar…

4.12.2020Ekonomi
7 yıldır aynı otelde kalan kişi, odasında ölü bulundu

7 yıldır aynı otelde kalan kişi, odasında ölü bulundu

İzmir'in Konak ilçesinde, yaklaşık 7 yıldır aynı otelde kaldığı öğrenilen Memet Canbay, odasında ölü bulundu. Canbay’ın şüpheli ölümü üzerine, cenazesi otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

3.12.2020Gündem
İspanya, iki yıl aradan sonra yeni devlet bütçesine sahip olacak

İspanya, iki yıl aradan sonra yeni devlet bütçesine sahip olacak

İspanya'da azınlık sol koalisyon hükümetinin hazırladığı 2021 yılı devlet bütçesi, 11 siyasi partinin desteğiyle mecliste kabul edilerek senatoya gönderildi.

3.12.2020Ekonomi
Yeryüzünün teorik tarihi

Yeryüzünün teorik tarihi

‘Kökenler’, şaşkınlıkla soluk soluğa okunan, heyecan verici ama ayrıntılı tarihsel bilgiler içeren teorik bir yeryüzü tarihi kitabı. Kitabın altbaşlığı ‘Yeryüzünün Tarihi İnsanlık Tarihini Nasıl Şekillendirdi?’ sorusu Lewis Dartnell’in ana problemini oluşturuyor.

3.12.2020Kitap Sanat
Prusias ad Hypium Antik Kentinden çıkan bulgular arkeologları heyecanlandırıyor

"Prusias ad Hypium Antik Kenti"nden çıkan bulgular arkeologları heyecanlandırıyor

Batı Karadeniz'in "Efes"i olarak bilinen Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmalarında özellikle tiyatro bölümünde yeni yapı ve bulguların gün ışığına çıkması arkeologları heyecanlandırıyor.

3.12.2020Keyif
Prusias ad Hypium Antik Kentinden çıkan bulgular arkeologları heyecanlandırdı

"Prusias ad Hypium Antik Kenti"nden çıkan bulgular arkeologları heyecanlandırdı

Batı Karadeniz'in "Efes"i olarak bilinen Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmalarında özellikle tiyatro bölümünde yeni yapı ve bulguların gün ışığına çıkması arkeologları heyecanlandırıyor.

3.12.2020Seyahat
İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek İşte tarih bilgisi

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek? İşte tarih bilgisi

Aralık ayının gelmesi ile birlikte, işten çıkarma yasağı olarak da bilinen fesih kısıtlamasının ne zaman sona ereceği merak konusu oldu. Söz konusu düzenlemenin hangi tarihe kadar uzatıldığı, pek çok işçi ve işveren tarafından merak ediliyor. Peki, işten çıkarma yasağı ne zaman bitecek?

3.12.2020Gündem
Son dakika...  Cumhurbaşkanı Erdoğandan çok sert sözler: Böyle iğrenç bir anlayış yoktur

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok sert sözler: Böyle iğrenç bir anlayış yoktur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı'nın verilişinin 86. yıl dönümü programında konuştu. Erdoğan, "Aileye yapılan her saldırı ve tehdidi doğrudan varlığımıza yapılmış sayıyoruz." dedi. "Bay Kemal, senin milletvekilin askerime hakaret edecek, senin ağzından bununla ilgili olumsuz ifade çıkmayacak. Bu millet seni affetmeyecek." diyen Erdoğan, "Senin tecavüzcün kötü benimki iyi, senin tacizcin kötü benimki iyi, senin ahlâksızın kötü benimki iyi kadar iğrenç bir anlayış yoktur." diye konuştu.

3.12.2020Gündem
Yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları yarın başlayacak

Yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları yarın başlayacak

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında, ilk toplantısını yarın yapacak.

3.12.2020Ekonomi
Devletlerin güncel siber güvenlik stratejileri

Devletlerin güncel siber güvenlik stratejileri

1980’lerin başlarından itibaren ABD’de ilk kişisel bilgisayarların üretilmesiyle başlayan internet teknolojileri merkezli ticari ivme, Soğuk Savaş sonrası dönemde, internetin sivil kullanıma açılmasıyla birlikte küresel ölçekte büyük bir gelişimin ilk habercisi olmuştu. İnternetin sivilleşmesi ve ticarileşmesinin akabinde, 2000’li yıllarda cep telefonu teknolojisindeki gelişmelerle birlikte giderek yaygınlaşan akıllı telefon kullanımı günümüzde hayatın her alanını etkiliyor. Bu gelişime paralel olarak devletler de “kritik altyapılar” şeklinde tanımlanan kamu hizmetlerini gerçekleştirdikleri sistemleri, ağ teknolojileri temelli yeniliklerle kontrol etmeye başladılar. Bu gelişmenin bir sonucu olarak da kritik altyapıların siber güvenliklerinin sağlanması devletlerin en önemli önceliklerinden biri haline geldi.

3.12.2020Teknoloji
Asgari ücret pazarlığında ilk toplantı internetten

Asgari ücret pazarlığında ilk toplantı internetten

2021 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında 4 Aralık’taki ilk toplantının salgına karşı alınan tedbirler doğrultusunda internet ortamında yapılması kararlaştırıldı.

3.12.2020Ekonomi
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi işçilerinden iş bırakma eylemi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi işçilerinden iş bırakma eylemi

TEKİRDAĞ Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan ve toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinde anlaşmazlık yaşanan 2 bin 500 işçi, 4 saat iş bırakma eylemi yaptı.

2.12.2020Haber
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinde 2 bin 500 çalışan eylem yaptı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nde 2 bin 500 çalışan eylem yaptı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle 2 bin 500 çalışan iş bırakma eylemi yaptı.

2.12.2020Gündem
Son dakika haberler: Aynı gün iki ilden acı haber Koronavirüs yine can aldı

Son dakika haberler: Aynı gün iki ilden acı haber! Koronavirüs yine can aldı

Denizli'de emekli Mehmet Çakır (87) ile İzmir'de yaşayan oğlu Hasan Ali Çakır (57), yakalandıkları koronavirüs nedeniyle aynı gün yaşamlarını yitirdi.

2.12.2020Gündem
Büyükçekmecede 5 metre yükseklikten düşen 2 işçi yaralandı

Büyükçekmece'de 5 metre yükseklikten düşen 2 işçi yaralandı

BÜYÜKÇEKMECE'de, 2 işçi inşaat şantiyesinde 5 metre yükseklikte bulunan kalıp üzerinden düştü. Biri ağır diğeri ise hafif şekilde yaralanan işçiler hastaneye kaldırıldı.

2.12.2020Gündem
Son dakika... Asgari ücret pazarlığı internet üzerinden yapılacak

Son dakika... Asgari ücret pazarlığı internet üzerinden yapılacak

4 Aralık'ta başlayacak asgari ücret görüşmelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğindeki ilk toplantının Kovid-19 tedbirleri doğrultusunda çevrim içi yapılması kararlaştırıldı. İşçi ve işverenin ev sahipliğinde diğer toplantıların düzenleniş yöntemi ise ilerleyen günlerde netleşecek.

2.12.2020Ekonomi
‘3 aşamalı önlem’ kararına onay

‘3 aşamalı önlem’ kararına onay

İngiliz Parlamentosu, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında hükümetin aldığı 3 aşamalı önlem kararını onayladı.

2.12.2020Avrupa
İngiliz hükümetinin kritik kararına parlamento onay verdi

İngiliz hükümetinin kritik kararına parlamento onay verdi

İngiliz Parlamentosu, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında hükümetin aldığı 3 aşamalı önlem kararını onayladı.

1.12.2020Dünya
Son Dakika Haberi: 2021 asgari ücret zammı ne zaman belli olacak Asgari ücret zammı için görüşmeler başlıyor

Son Dakika Haberi: 2021 asgari ücret zammı ne zaman belli olacak? Asgari ücret zammı için görüşmeler başlıyor!

Son dakika haberi... Asgari ücret zammı milyonlarca çalışanın gündeminde yer almaya devam ediyor. Yapılan açıklamaya göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu da 1 Ocak 2021'den geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere 4 Aralık'ta ilk toplantısını yapacak. Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Peki, 2021 asgari ücret zammı ne zaman belli olacak? İşte, asgari ücret zammı görüşmeleri ve konuyla ilgili yapılan açıklamalar.

1.12.2020Gündem
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü 67 personel alımı yapacak.. İşte başvuru ilanı ve detaylar

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü 67 personel alımı yapacak.. İşte başvuru ilanı ve detaylar

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü 61 personel alımı yapılacağını duyurdu. Başvurular başvuru süreci içerisinde Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) web sayfasından ya da Türkiye İş Kurumu Hizmet Merkezlerine şahsen gidilerek başvuru yapılabilecek.

1.12.2020Gündem
İngiltereden çalışma vizesi alacaklar dikkat

İngiltere'den çalışma vizesi alacaklar dikkat!

1 Ocak'tan itibaren Avrupa Birliği'nden tamamen çıkmış olacak İngiltere'ye çalışmaya geleceklerin puana dayalı vize başvuruları için online başvurular bugün açıldı.

1.12.2020Ekonomi
mRNA aşısı neden önemli

mRNA aşısı neden önemli?

Bilim insanları BioNTech ve Moderna'nın genetik teknolojiyi kullanarak geliştirdiği Covid-19 aşılarından alınan olumlu verilerin, koronovirüs salgınının ötesinde sonuçları olabileceğini söylüyor. Bu yeni yaklaşımın kanser, kalp ve enfeksiyon hastalıkları tedavisinde de çığır açabileceği belirtiliyor.

1.12.2020Teknoloji
Son dakika... Kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı

Son dakika... Kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete'de alınan karara göre kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı. Başvurular e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek.

1.12.2020Ekonomi
Bir milyon kişi asgari ücreti bekliyor

Bir milyon kişi asgari ücreti bekliyor

Asgari ücretin 2021 yılı artışı, kısa çalışma ödeneğinden ücret alanları da etkileyecek. Kısa çalışma ödeneğinde taban ve tavan ücretler, asgari ücret artışına bağlı olarak belirleniyor. Bu nedenle bu ay itibariyle ikinci kez kısa çalışma ödeneğine girenler, asgari ücret artışına bağlı olarak kısa çalışmadan ücretlerini alabilecek.

1.12.2020Ekonomi
Bakan Selçuk duyurdu Başvurular bugün itibarıyla başladı

Bakan Selçuk duyurdu! Başvurular bugün itibarıyla başladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneğinde yeni başvuruların bugün itibarıyla alınmaya başlandığını bildirdi.

1.12.2020Gündem
Şanlıurfa’da korkunç ölüm Elektrik akımına kapılıp, 2nci kattan düşen işçi kurtarılamadı

Şanlıurfa’da korkunç ölüm! Elektrik akımına kapılıp, 2'nci kattan düşen işçi kurtarılamadı

Şanlıurfa’da, inşaatta çalışan Mehmet Demir (25), elindeki profille elektrik tellerine temas edince akıma kapılarak, 2'nci kattan düştü. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Demir, hayatını kaybetti.

30.11.2020Gündem
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü 67 personel alımı yapacak

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü 67 personel alımı yapacak

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü 61 personel alımı yapılacağını duyurdu. Başvurular başvuru süreci içerisinde Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) web sayfasından ya da Türkiye İş Kurumu Hizmet Merkezlerine şahsen gidilerek başvuru yapılabilecek.

30.11.2020Gündem
TÜİK 40 personel alacak.. İşte başvuru şartları

TÜİK 40 personel alacak.. İşte başvuru şartları

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı, merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde istihdam edilmek üzere 40 işçi alımı yapacak.

30.11.2020Gündem
13 yıl önce başladı, 600e ulaştı... Fabrika işçisinin model otomobil tutkusu

13 yıl önce başladı, 600'e ulaştı... Fabrika işçisinin model otomobil tutkusu!

DENİZLİ’nin Bozkurt ilçesinde fabrika işçisi Hakan Başkaya’nın (32), 13 yıl önce bir oyuncak araçla başladığı koleksiyonundaki model otomobil sayısı 600’e ulaştı. Evindeki odasının büyük bölümünü model otomobillerle kaplayan Başkaya, "Belki bu oyuncakların gerçek hallerinden 1 tane bile alamam ama ben onlara sahip olduğum için kendimi çok zengin hissediyorum" dedi.

30.11.2020Güncel
TÜİK 40 personel alacak

TÜİK 40 personel alacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı, merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde istihdam edilmek üzere 40 işçi alımı yapacak.

30.11.2020Ekonomi
İtirafı bile 30 yıl görmediler

İtirafı bile 30 yıl görmediler

Almanya’nın birleşmesinden birkaç hafta sonra, 17 Kasım 1990’da Kempten’de Türklerin kaldığı bina gece saatlerinde kundaklandı. Saldırganlar, evin 2 ve 3’üncü katlarında ahşap merdivenlere yanıcı madde dökerek sinsice ateşe verdi.

30.11.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

Beyaz güvercinlerle birlikte göç etti

Timur Selçuk’u bir ay önce 6 Kasım tarihinde kaybettik. Ölümünün ardından çoğumuz onun şarkılarını dinleyerek kendisine veda ettik. Şarkılarıyla yasını tuttuk. Şiirlerini ölümsüzleştirdiği Ümit Yaşar yaşasaydı, muhtemelen onun ölümünü bir şiirin dizeleri içinde beyaz güvercinlerle anlatırdı.

5.12.2020

Aşılar kapışılıyor 

COVID-19 salgının başında nasıl maske, solunum cihazı, eldiven gibi malzemelerin tedarikinde kavgalar yaşandıysa, aşı konusunda da açıkça olmasa bile benzer şekilde alttan alta kavga yaşandığı anlaşılıyor... Zengin ülkeler salgına son vereceği umuduyla bakılan aşı adaylarını daha Faz-3 safhasında iken ön sipariş verip almış. İngilizce bilenler bu konuda ‘Nature’ dergisinin en son sayısındaki ‘How COVID vaccines are being divided up around the world’ (COVID aşıları dünya çapında nasıl paylaşılıyor) adlı yazıyı okumalı...

4.12.2020

COVID fırsatçıları

Aylardır yazıyorduk, çiziyorduk.  Diyorduk ki; “devlet yalan konuşmaz, ama Sağlık Bakanlığı aylardır eksik bilgiler yayınlıyor.” Böyle diyorduk. 

3.12.2020

İşe iade davası şartları nelerdir?

İşveren tarafından fesih bildirimine gerekçe gösterilmemiş veya işçi gösterilen gerekçenin geçerli olmadığı kanaatinde ise fesih bildiriminin yazılı tebliği tarihinden itibaren bir ay içerisinde işverene karşı iş mahkemesinde açılabilecek davanın uygulamadaki adı işe iade davasıdır.

1.12.2020