EKSTRA
MENÜ

Işçi Ölümleri

Işçi Ölümleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Işçi Ölümleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 208 Işçi Ölümleri haberi bulunmuştur.

Işçi Ölümleri Haberleri

Son dakika... Zonguldak Valisi’nden sert tepki: Bunu diyen herkesin o ölümlerde vebali var…

Son dakika... Zonguldak Valisi’nden sert tepki: Bunu diyen herkesin o ölümlerde vebali var…

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, kaçak ocaklarda yaşanan ölümlerin işsizlik nedeniyle olduğunu söyleyen herkesin bu ölümlerde vebalinin olduğunu belirterek, "İnsanlar ne yapsın işsiz kaçak ocaklarda çalışıyor' diyen herkesin o ölümlerde vebali var. O ölümleri meşrulaştırıyorsunuz, yumuşatıyorsunuz. Kaçak ocaklarda ölen her çocuğun, gencin ölümünde bu sözü söyleyen herkesin vebali var" dedi.

13.01.2020Gündem
Tarihi dönüşüm

Tarihi dönüşüm

2017 yılında Türkiye’de 455 bin hektarlık bir alanda pamuk yetiştirildi. Bu alanın yüzde 4’ünü ‘iyi pamuk uygulamaları’ oluşturdu. Yani dünya standartlarında daha sürdürülebilir, insancıl ve çevreci bir tarım modeli yapıldı. Peki ne işe yarar bu model? Söke’deki örnek tarlalarda lisanslı ‘iyi pamuk uygulamalarını’ inceledik.

16.06.2018Ekonomi
Mış gibi yapmakla iş kazaları azalmıyor

"Mış gibi yapmak"la iş kazaları azalmıyor

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 2012’de yürürlüğe girdi. Ayrıca, bunun yanında pek çok yönetmelik de uygulamaya geçti. Ancak, sayısı her yıl artan iş kazaları halen Türkiye’nin en önemli problemlerinden biri. Uzmanlar, çalışanlara belge vermekle kazaların azalmayacağını, gerçekten uygulamalı eğitim verilmesi gerektiğini söylüyor.

Ambargoların kalkması için kupa şartı

Ambargoların kalkması için kupa şartı

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) üst düzey bir emniyet yetkilisi, 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaktan vazgeçerse Katar’la diplomatik krizin sona ereceğini ifade etti.

9.10.2017Dünya
Milyonu değil adalet isterim

Milyonu değil adalet isterim

Muğla’da dört yıl önce atık su istasyonunda zehirlenerek yaşamını yitiren yedi kişiden biri olan Mevlüt Özbakar’ın eşi Kerime Özbakar, davasını geri çekmesi karşılığında kendisine önerilen 1 milyon TL’lik kan parasını reddettiğini belirterek, “Ben bu devlete güvenmeyeceğim de kime güveneceğim? Güvendiğim için parayı kabul etmedim” diyor.

29.07.2017Gündem
İTÜ’yü ayağa kaldıran ölüm

İTÜ’yü ayağa kaldıran ölüm

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) geçtiğimiz cuma günü cam silerken 3. kattan düşen temizlik işçisi Murat Danacı’nın ölümü, üniversite öğrencileri ve iş arkadaşları tarafından protesto edildi. Özel güvenlik görevlilerinin öğrencilerin görüntülerini çekmesi dikkat çekti.

10.05.2017Gündem
Yasaya rağmen işçi ölümleri artıyor

Yasaya rağmen işçi ölümleri artıyor

Dünyada her yıl ortalama 2.2 milyon kişi iş kazalarında ölüyor, 160 milyon kişi de meslek hastalığına yakalanıyor. Türkiye’de ise yılda 240 bin iş kazası meydana geliyor. Sadece 2016 yılında 1.970 kişi iş kazaları sonucu öldü. 2013’te yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu’na rağmen iş kazalarında bir azalma olmadı. İSG yasası temmuz ayından itibaren kamuyu ve 50’den az çalışanı bulunan az tehlikeli iş yerlerini de kapsayacak.

1 Mayısta bir işçi daha iş kazasında hayatını kaybetti

1 Mayıs'ta bir işçi daha iş kazasında hayatını kaybetti

Bursa'nın Gemlik ilçesinde vinç kancasının çarptığı işçi, yaşamını yitirdi.

1.05.2017Gündem
Yıldırım tarladaki işçi çadırına düştü: 1 ölü

Yıldırım tarladaki işçi çadırına düştü: 1 ölü

Denizli'nin Kale ilçesinde tarladaki çadıra yıldırım düşmesi sonucu 1 kişi yaşamını yitirdi.   

4.09.2016Gündem
İş güvenliği kültürümüzde yok

İş güvenliği kültürümüzde yok

Türkiye’de iş kazaları her geçen yıl artıyor. Sadece geçen yıl 1.730 işçi öldü. Son 10 yılda ölen işçi sayısı 15 bini geçiyor. 2012’de yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na rağmen iş kazalarında bir azalma olmadı... Çünkü inşaatlar hızla yükseliyor, cezalara rağmen işyerlerinin yarısından fazlası yasal yükümlülükleri yerine getirmiyor ve ne işverende ne işçide ‘iş güvenliği kültürü’ yok.

Kireç silosuna düşen işçinin feci ölümü

Kireç silosuna düşen işçinin feci ölümü

MUĞLA’daki bir kireç fabrikasında çalışan 52 yaşındaki Turgut Barut, dengesini kaybederek düştüğü kireç silosunda öldü. Barut’un cesedine, yaklaşık iki saatlik bir çalışmanın ardından silodaki kireç boşaltınca ulaşılabildi.

3.03.2016Gündem
İzmirde işçi servisi tankerle çarpıştı: 1 ölü 23 yaralı

İzmir'de işçi servisi tankerle çarpıştı: 1 ölü 23 yaralı

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde otobüs ile tankerin çarpıştığı kazada 1 kişi öldü, 23 kişi yaralandı. Kazada ağır yaralanan ve Ege Üniversitesi Hastanesi’nde tedaviye alınan vidanjör şoförü 40 yaşındaki Mehmet Şimşek hayatını kaybetti.

24.02.2016Gündem
1 yılda iş kazalarında 1,730 işçi yaşamını yitirdi

1 yılda iş kazalarında 1,730 işçi yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin verilerine göre, 2015 yılı boyunca meydana gelen ve "iş cinayeti" olarak nitelendirilen iş kazalarında en az 1,730 işçi yaşamını yitirdi.

5.01.2016Ekonomi
Mardinde işçileri taşıyan pikap devrildi: 2 ölü, 11 yaralı

Mardin'de işçileri taşıyan pikap devrildi: 2 ölü, 11 yaralı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde tarım işçilerini taşıyan pikabın devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

23.12.2015Gündem
İSKİ şantiyesinde kaza: 1 ölü

İSKİ şantiyesinde kaza: 1 ölü

Ümraniye'de İSKİ şantiyesinde, bir işçi manevra yapan kamyonetin altında kalarak hayatını kaybetti.

4.11.2015Gündem
Babamın Kanatları iş cinayetlerini konu ediyor

'Babamın Kanatları' iş cinayetlerini konu ediyor

Genç yönetmen Kıvanç Sezer'in kasımda çekmeye başlayacağı ilk uzun metraj filmi 'Babamın Kanatları' iş cinayetlerini ele alacak. Menderes Samancılar'ın canlandıracağı bir inşaat işçisinin hayatına odaklanan filme yapım desteği için bir kampanya başlatıldı.

6.10.2015Kelebek
Madencilik sektörü Vatikanda

Madencilik sektörü Vatikan'da

Dünya madencilik sektörünü yöneten isimler bu hafta sonu Vatikan'da üst düzey isimlerle madencilik sektörünü görüşecek.

19.09.2015Ekonomi
İş kazalarında 8 ayda bin 138 işçi öldü

İş kazalarında 8 ayda bin 138 işçi öldü

İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin Eylül ayında açıkladığı rapora göre ilk 8 ayda bin 138 işçi hayatını kaybetti. En çok iş kazası tarım ve orman, inşaat ve taşımacılık sektöründe yaşanırken, iş kazalarının nedenleri arasında en çok servis kazası, ezilme, düşme ve elektrik çarpması görülüyor.

8.09.2015Ekonomi
6 ayda 794 işçi öldü

6 ayda 794 işçi öldü

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre 2015 yılının ilk altı ayında en az 794 işçi öldü.

Mecidiyeköy metro inşaatında feci kaza: Bir işçi yaşamını yitirdi

Mecidiyeköy metro inşaatında feci kaza: Bir işçi yaşamını yitirdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından dün temeli atılan Mecidiyeköy-Beşiktaş-Kabataş Metro Hattının Mecidiyeköy istasyonu çalışmaları sırasında bir işçi kaza sonucu hayatını kaybetti. İddiaya göre, iş makinesinin yan kısmında oturan 32 yaşındaki Adil Kolukısaoğlu, dengesini kaybetmesi sonucu iş makinesinden düştü. İş makinesi operatörü tarafından fark edilmeyen Kolukısaoğlu, aracın altında kalarak yaşamını yitirdi.

22.05.2015Gündem
Nisan ayında 130 işçi öldü

Nisan ayında 130 işçi öldü

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerin göre nisan ayında en az 130 işçi öldü. 2015 yılının ilk dört ayında iş cinayetlerinde ölenlerin sayısı 482’ye ulaştı.

HRW: Soma faciasıyla ilgili şirket yetkilileri yargılanıyor ama devletin ihmalleri de soruşturulmalı

HRW: Soma faciasıyla ilgili şirket yetkilileri yargılanıyor ama devletin ihmalleri de soruşturulmalı

Manisa'nın Soma ilçesinde geçen yıl 13 Mayıs'ta meydana gelen ve 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) dava öncesi yaptığı açıklamada, Soma’da 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasıyla ilgili olarak devletin ihmallerinin de soruşturulması gerektiğini belirtti.

13.04.2015Dünya
Sivasta inşaattan düşen işçi Aydın Yalçın öldü

Sivas'ta inşaattan düşen işçi Aydın Yalçın öldü

Bugün de Sivas'tan bir işçi ölümü haberi geldi. Ölen işçi Aydın Yalçın 41 yaşında ve 3 çocuk babasıydı. Ailesinin geçimini inşaatlarda yaptığı kalıp ustalığı ile sağlıyordu. Ancak, inşaatın 11. katında dengesini kaybederek 3. kata düştü. Ölen işçiden geriye kalan eşyaları ise bir polis memuru topladı. Aydın Yalçın'ın ayakkabıları ise yürekleri dağlar bir halde...

6.03.2015Ekonomi
263 madencinin öldüğü Kozlu faciasının yıl dönümü

263 madencinin öldüğü Kozlu faciasının yıl dönümü

Türkiye için 2014 işçi ölümleri ve maden kazalarıyla anılan bir yıl oldu. Soma’daki 301 cana tüm ülke ağlarken ardından Ermenek geldi. Bugün ise 1992 yılında yaşanan ve 263 maden işçisinin hayatını kaybettiği Kozlu faciasının yıl dönümü. Aradan yıllar geçmesine rağmen hala madenciler hayatını kaybetmeye devam ediyor. Bugün Kozlu’da 263 işçiye mezar olan maden ocağının önünde ise anma töreni düzenlendi. Törende kazada ölmeyen işçilere ‘heykelcik’ verildi.

3.03.2015Ekonomi
Dünya Kupası kışın oynansın önerisi ortamı gerdi

Dünya Kupası kışın oynansın önerisi ortamı gerdi

Katar'ın evsahipliğini yapacağı 2022 Dünya Kupası maçlarının yaz sıcaklığına karşın kışın oynanması önerisi Avrupa'lıları kızdırdı. İngilizler öneriye karşı çıkarken Almanlar, oynanması durumunda liglerini nasıl düzenleyeceklerini kara kara düşünmeye başladı. Kulüplerin uğrayacağı para kaybının karşılanması istendi.

26.02.2015Avrupa
Katarda Dünya Kupası bilançosu: 1200 ölü

Katar'da Dünya Kupası bilançosu: 1200 ölü!

FIFA'nın devrim niteliğinde bir karara imza atarak Katar'da 2022 yılında düzenlenecek Dünya Kupası'nı Kasım-Aralık aylarına çekmesi ilginç bilgileri ortaya çıkardı.

26.02.2015Futbol
Güney Afrikada yaşam odaları 486 madencinin hayatını kurtardı

Güney Afrika'da yaşam odaları 486 madencinin hayatını kurtardı

Güney Afrika'da bir altın madeninde çıkan yangın sonrası yeraltında mahsur kalan 486 madenci, yaşam odaları sayesinde kurtarıldı.

23.02.2015Dünya
Asansör faciasına tutuklu sanık kalmadı

Asansör faciasına tutuklu sanık kalmadı

MECIDIYEKOY’de 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasına ilişkin 3’ü tutuklu 25 sanığın yargılandığı davada, tutuklu 3 sanık tahliye edildi. Dava kapsamında tutuklu sanık kalmadı.

20.02.2015Gündem
İşçi ölümlerinde tablo değişmiyor

İşçi ölümlerinde tablo değişmiyor

2014 işçi ölümleri için Türkiye'nin yüz karası bir yıl oldu. Tarih yaprakları 2015'i gösterdiğinde ise tablo değişmedi. Bugün, dün ve önceki gün 3 işçi hayatını kaybetti.

20.01.2015Ekonomi
Dünya devi Greif, Türkiyede bir ilke imza attı

Dünya devi Greif, Türkiye'de bir ilke imza attı

Geçtiğimiz yıl, yapılan eylemler sonrası Hadımköy’deki fabrikasını kapatan, Türkiye’den çıkma hazırlığı yaptığı belirtilen Greif çuval bir ilke imza attı. Greif, sendika ve danışmanlık şirketinin de desteği ile 4 fabrikasındaki taşeron sistemini ortadan kaldırdı. Bu karar, tekstil sektörünün yüzde 90’ında uygulanan taşeron sisteminin kaldırılmasının ilk büyük örneği olarak kayıtlara geçti. 250 milyon dolar cirosu bulunan şirket yeniden yapılandırıldı; çalışan sayısını 2 bin 400’e çıkardı.

19.01.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Başörtülü bir feminist

Haşime Elif KILIÇASLAN; 37 yaşında bir kadın. Bir kız ve bir erkek çocuk annesi. Balıkesir'de yaşıyor. Aykırı bir kadın. Cumhurbaşkanı "Bu feministler var ya…" derken o başörtülü bir kadın olarak "Ben feministim!" diye haykırabiliyor. Sosyal medyada muhafazakâr camianın "kadınla ilgili söylemlerine" meydan okuyan bu kadını tanımanızı istedim.

4.03.2015