MENÜ

İran'ın Nükleer Programı

İran'ın Nükleer Programı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İran'ın Nükleer Programı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 68 İran'ın Nükleer Programı haberi bulunmuştur.

İran'ın Nükleer Programı Haberleri

ABDnin gizli İran planını ortaya çıkaran belgesel

ABD'nin gizli 'İran' planını ortaya çıkaran belgesel

ABD'nin, İran'ın nükleer programıyla ilgili krizin diplomatik yollardan çözülememesi ihtimaline karşın, gizli bir siber saldırı planı yaptığı ortaya çıktı.

17.02.2016Dünya
İran 185 milyar dolarlık yatırım bekliyor

İran 185 milyar dolarlık yatırım bekliyor

İran, büyük devletlerle nükleer programını sınırlamak için anlaşmasının ardından temel sanayi ve ticaret ilişkilerini yeniden kurma planlarını açıklayarak 2020 yılına kadar petrol ve doğalgaz sektörüne 185 milyar dolar yatırım çekmeyi hedeflediğini belirtti.

23.07.2015Ekonomi
Kuzey Koreden dünyaya nükleer rest

Kuzey Kore'den dünyaya 'nükleer' rest

İran'ın nükleer programı üzerine varılan anlaşmanın ardından gözlerin çevrildiği Kuzey Kore, bu beklentileri boşa çıkaran bir açıklama yaptı.

21.07.2015Dünya
Ankaradan nükleer anlaşmaya ilk tepki

Ankara'dan nükleer anlaşmaya ilk tepki

İran ile BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ve Almanya ( P5+1) arasında yürütülen nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasına Ankara'nın ilk tepkisi "olumlu gelişme" oldu.

14.07.2015Dünya
Nükleer müzakerelerde yine anlaşmaya varılamadı

Nükleer müzakerelerde yine anlaşmaya varılamadı

Avusturya'nın başkenti Viyana'da İran ile Birleşmiş Milletler'in (BM) beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkeleri arasında nihai anlaşma metninin yazımı amacıyla yürütülen müzakereler devam ediyor. Bugün sonlanması beklenen müzakereler için AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "Önümüzdeki birkaç gün daha müzakerelere devam edeceğiz fakat bu müzakereleri uzattığımız anlamına gelmiyor" diye konuştu.

7.07.2015Dünya
İki ülke nükleer casusluk iddialarını soruşturuyor

İki ülke 'nükleer casusluk' iddialarını soruşturuyor

Avusturya ve İsviçre, Batılı devletler ile İran arasındaki nükleer müzakerelerin yapıldığı otellerde gerçekleştirilen görüşmelerin siber saldırı yoluyla dinlendiği iddialarına ilişkin soruşturma başlattı. Olaydan sorumlu tutulan İsrail, suçlamaları reddetti.

12.06.2015Dünya
İran’da video skandalı

İran’da video skandalı

İran'da sosyal medyaya sızdırılan bir video görüntüsünde Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile bir meclis üyesinin kavga ettiği görülüyor.

28.05.2015Dünya
İrandan ABDye sert uyarı

İran'dan ABD'ye sert uyarı

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD makamlarının İran'a yönelik askeri seçeneklerin masada olduğu yönündeki açıklamaları konusunda, "İran halkı tehdit gölgesinde müzakereyi kabul etmez" sözleriyle uyardı.

6.05.2015Dünya
İsrail Başbakanı Netanyahudan İran tepkisi

İsrail Başbakanı Netanyahu'dan 'İran' tepkisi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bölgenin istikrarının, İran'ın nükleer silahlanmasını engellemek için kararlı siyaset gerektirdiğini savundu.

14.04.2015Dünya
Hamaneyden nükleer çıkış, Suudi Arabistana sert mesaj

Hamaney'den 'nükleer' çıkış, Suudi Arabistan'a sert mesaj

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Tahran'la Batılı devletler arasında varılan nükleer uzlaşıyla ilgili ilk kez konuştu. İranlı lider, Yemen operasyonundan ötürü Suudi Arabistan'a da sert mesaj verdi.

9.04.2015Dünya
İşte Obama doktrini

İşte Obama doktrini

ABD Başkanı Barack Obama, İran’la varılan çerçeve anlaşma sonrası, tarihi bir özellik taşıyan diplomatik çabaların arkasında yatan doktrini açıkladı: Diyalog kuracağız ama tüm kapasitelerimizi muhafaza edeceğiz.

6.04.2015Dünya
İranla nükleer anlaşma sağlandı

İran'la nükleer anlaşma sağlandı

Tahran ve P5+1 ülkeleri arasında İran’ın nükleer programı nedeniyle yaklaşık 1.5 yıldır devam eden müzakereler çerçeve bir mutabakata dönüştü. İsrail'in anlaşmaya tepkisi sert oldu.

3.04.2015Dünya
Türkiye: İranla nükleer anlaşmayı olumlu buluyoruz

Türkiye: İran'la nükleer anlaşmayı olumlu buluyoruz

İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer uzlaşıya Türkiye'den ilk tepki geldi.

3.04.2015Dünya
İranın nükleer silah edinmesi tehlikesine karşı askeri harekat da dahil tüm seçenekler masada

"İran'ın nükleer silah edinmesi tehlikesine karşı askeri harekat da dahil tüm seçenekler masada"

İsrail İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz, "İran'ın nükleer silah edinmesi tehlikesine karşı askeri harekat da dahil tüm seçenekler masada" dedi.

2.04.2015Dünya
Lozanda son saatler

Lozan'da son saatler

İsviçre’nin Lozan kentinde İran’ın nükleer programına dair 5+1 Grubu ülkeleri ile İran arasında yürütülen müzakerelerde son dönemece girildi. Taraflar somut bir sonuç elde etmeden masadan kalkılmayacağı mesajı veriyor.

2.04.2015Dünya
Nükleer müzakerede mutabakat formülü

Nükleer müzakerede mutabakat formülü

İsviçre’nin Lozan kenti P5+1 grubu ile İran arasında dün gece yarısına dek tamamlanması hedeflenen çerçeve anlaşması uzatmalara gitti. Taraflar anlaşmazlıkların sürdüğü kritik konuları 1 Temmuz’a kadar üç aylık sürede ele alacak bir mutabakat metnine odaklandı.

31.03.2015Dünya
İranla nükleer görüşmelerde son safha

İran'la nükleer görüşmelerde son safha

Dünyanın önde gelen altı ülkesinin dışişleri bakanları bugün İranlı mevkidaşları ile buluşarak ülkenin nükleer programını görüşecek.

30.03.2015Dünya
İsrail: ABD aleyhinde casusluk yapmadık

İsrail: ABD aleyhinde casusluk yapmadık

İsrail'in İran'la P5+1 ülkeleri arasındaki nükleer görüşmeleri gizlice dinleyerek bilgi topladığı öne sürüldü. ABD yönetiminin arkasından iş çevirmekle suçlanan İsrail, Wall Street Journal gazetesinde ortaya atılan iddiaları yalanladı.

24.03.2015Dünya
İran lideri Ruhaniden nükleer açıklama

İran lideri Ruhani'den 'nükleer' açıklama

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesi ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya'nın oluşturduğu "5+1 grubu" arasındaki müzakerelerin son turunda, taraflar arasında anlaşmazlık yaşanan bazı noktalarda ortak bir görüşe varıldığını ve bunun nihai anlaşmanın temelini oluşturabileceğini bildirdi.

21.03.2015Dünya
ABD Dışişleri Bakanı Kerry: İranla görüşmelerde çok fazla ilerleme kaydettik

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: İran'la görüşmelerde çok fazla ilerleme kaydettik

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile nükleer müzakerelerde çok fazla ilerleme kaydettiklerini söyledi.

20.03.2015Dünya
ABDyi karıştıran İran mektubu

ABD'yi karıştıran 'İran' mektubu

ABD'de 47 Cumhuriyetçi senatör, İranlı liderlere hitaben açık mektup kaleme alarak, "Amerikan yönetimiyle varacakları herhangi bir nükleer anlaşmanın ömrünün, Kongre bu anlaşmayı onaylamadığı müddetçe Başkan Barack Obama'nın iktidarda olduğu süreyle sınırlı kalabileceği" yönünde uyardı. ABD Başkanı Barack Obama mektubu, Cumhuriyetçiler ile İranlı muhafazakarların "tuhaf koalisyonu" olarak nitelerken; İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, mektubun yasal bir değeri olmadığını bildirdi. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ise "Bu mesaj, yanlış olduğu kadar tehlikeli de" dedi.

10.03.2015Dünya
İrandan İsraile sert uyarı

İran'dan İsrail'e sert uyarı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmaya sert tepki gösteren İran Meclis Başkanı Ali Laricani, "İsrail'i tekerlekli sandalyede teslim alırsınız" uyarısında bulundu.

4.03.2015Dünya
ABD’de nükleer İran kapışması

ABD’de nükleer İran kapışması

ABD Başkanı Barack Obama, İran’la herhangi bir uzlaşmaya varılabilmesi için öncelikle Tahran’ın mevcut nükleer enerji programını en az 10 yıl dondurması gerektiğini söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise tezahüratlarla karşılandığı ABD Kongresi’ndeki beklenen konuşmasını gerçekleştirdi. Netanyahu, defalarca alkışlarla kesilen tartışmalı konuşmasında, ABD'nin en yüksek yasama organında ABD Başkanı’nın İran politikasına açık açık karşı çıktı.

3.03.2015Dünya
İrandan Obamanın nükleer programı durdurun çağrısına ret

İran'dan Obama'nın 'nükleer programı durdurun' çağrısına ret

İran, ABD Başkanı Barack Obama'nın 'Tahran, nükleer enerji programını en az 10 yıl durdurmalı' çağrısını reddetti.

3.03.2015Dünya
ABD ile İran arasında nükleer müzakereler başladı

ABD ile İran arasında nükleer müzakereler başladı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Zarif arasındaki nükleer müzakereler, İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı

23.02.2015Dünya
Hamaneyden ABD Başkanı Obamaya yanıt

Hamaney'den ABD Başkanı Obama'ya yanıt

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in, ABD Başkanı Barack Obama'nın Ekim ayında gönderdiği mektuba yanıt verdiği bildirildi.

14.02.2015Dünya
ABD Başkanı Obama beklenen konuşmasını yaptı

ABD Başkanı Obama beklenen konuşmasını yaptı

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Kongresi’nde yaptığı geleneksel Birliğin Durumu konuşmasında, İran'a uygulanacak yeni yaptırımların diplomasinin çökmesine ve Tahran'ın nükleer programına yeniden başlamasına neden olacağını belirterek, "Bu mantıklı değil. Bu nedenle bu gelişmeyi tersine çevirme tehdidini içeren herhangi bir yaptırım tasarısını veto edeceğim. Amerikan halkı bizden sadece son çare olarak savaşa gitmemizi bekliyor ve bu akla bağlı kalmaya niyetliyim" diye konuştu.

21.01.2015Dünya
İranla nükleer müzakereler uzatıldı

İran'la nükleer müzakereler uzatıldı

İran ile 5+1 grubu arasındaki nükleer müzakerelerin 1 Temmuz 2015 tarihine kadar devam etmesi üzerinde mutabakat sağlandığı açıklandı.

24.11.2014Dünya
Türkiyede ölen Press TV muhabirinin cenazesi gönderildi

Türkiye'de ölen Press TV muhabirinin cenazesi gönderildi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki trafik kazasında hayatını kaybeden, İran'da İngilizce yayın yapan Press TV'nin muhabiri Serena Shim'in cenazesi, Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gönderildi.

22.10.2014Dünya
Nükleer müzakerelerde sorunlar devam ediyor

Nükleer müzakerelerde sorunlar devam ediyor

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, 5+1 ülkelerinin İran'a yönelik yaptırımların kaldırılması konusunda daha ciddi olmaları gerektiğini söyledi.

16.10.2014Dünya
Ayetullah Hamaney ameliyat oldu

Ayetullah Hamaney ameliyat oldu

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, prostat rahatsızlığı nedeniyle ameliyat oldu.

8.09.2014Dünya
İran Peşmergeye silah yardımı yaptı

İran Peşmerge'ye silah yardımı yaptı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesut Barzani, İran'ın Peşmerge'ye silah yardımı yaptığını açıkladı.

26.08.2014Dünya
Türk Büyükelçi: İran, Reza Zarrabı bana sormadı

Türk Büyükelçi: İran, Reza Zarrab'ı bana sormadı

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım, 17 Aralık operasyonu kapsamında tutuklanıp daha sonra serbest bırakılan İran kökenli işadamı Reza Zarrab dosyası hakkında Tahran yönetiminin kendisiyle herhangi bir görüşmede bulunmadığını ifade etti.

11.05.2014Dünya
Ruhani: Nükleer teknolojide geri adım atmayacağız

Ruhani: Nükleer teknolojide geri adım atmayacağız

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer teknoloji konusunda geri adım atmayacaklarını belirterek, "Ayrımcılığa boyun eğmeyeceğiz" dedi.

11.05.2014Dünya
İranda tecavüzcüsünü öldüren kadına idam cezası

İran'da tecavüzcüsünü öldüren kadına idam cezası

İran’da tecavüzcüsünü öldüren kadın idam cezasının bir ay içerisinde infaz edileceği açıklandı.

21.04.2014Dünya
İsrailli Bakan ABDden özür diledi

İsrailli Bakan ABD'den özür diledi

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon ABD’li mevkidaşı Chuck Hagel’i arayarak, Washington yönetimini İran’ın nükleer programına karşı zayıf duruş sergilemekle eleştirdiği için özür diledi.

20.03.2014Dünya
İsrailden Türkiyeye sürpriz mesaj

İsrail'den Türkiye'ye sürpriz mesaj

İsrail’in uluslararası sularda el koyup Eliat Limanı’na çektiği Türk mürettebatlı Klos-C gemisine giden Başbakan Binyamin Netanyahu, gemideki silahların İran tarafından Gazze’ye gönderildiği iddiasını yinelerken, Amerikan istihbaratına işbirliği için teşekkür etti. Eliat’ta düzenlediği basın toplantısından sonra AA aracılığıyla Türkiye'ye sürpriz bir mesaj da gönderen Netanyahu, "Türk halkına mesajım, Türkiye ile eskisi gibi ilişkilerimizin iyi olmasını istiyoruz" dedi.

11.03.2014Dünya
4 milyar dolar fazladan ödemişiz

4 milyar dolar fazladan ödemişiz

Türkiye’den İran Petrol Bakanı’na gaz yanıtı gecikmedi. İran Petrol Bakanı Zengene’nin “Türkiye, ithal ettiği doğalgaz hacmini artırırsa, fiyatı düşürebiliriz” açıklamasını sorduğumuz Enerji Bakanlığı yetkilileri, “İran’dan aldığımız gazı artırmamız için önce gazın fiyatını indirmeleri lazım. Avrupa’nın ortalama fiyatından yüksek olmamalı” şeklinde konuştu. Öte yandan enerji uzmanları, "Türkiye'nin 2011 döneminde gazı İran yerine Azerbeycan'dan alsaydı 4 milyar dolar daha az ödeyebilirdi" yorumunu yapıyor.

26.02.2014Ekonomi
Hamaney çok sert çıktı: ABD utanmıyor mu

Hamaney çok sert çıktı: ABD utanmıyor mu?

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkesi ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında devam eden nükleer müzakerelerle ilgili, "Müzakereler konusunda iyimser değilim ancak karşı da değilim" dedi.

17.02.2014Dünya
Ruhani şahin kesildi

Ruhani şahin kesildi

İran’ın ılımlı Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İslam Cumhuriyeti’nin kurulmasının 35’nci yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada dünyayı uyardı.

11.02.2014Dünya
Türkiyeyle ilgili o iddia ilk kez Amerikan resmi belgelerinde

Türkiye'yle ilgili o iddia ilk kez Amerikan resmi belgelerinde

Son dönemde ABD basınında yer alan, Türkiye'nin Suriye'deki El Kaide unsurlarına insan kaynağı ve silah için "transit ülke" olarak kullanıldığı iddiası, ilk kez ABD'deki resmi bir kurum tarafından da gündeme getirildi.

7.02.2014Dünya
Ahmedinejada benzeyen aktöre 8 yıllık yasak

Ahmedinejad'a benzeyen aktöre 8 yıllık yasak

İran'ın tanınmış oyuncularından Mahmud Basiri, eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a fiziksel benzerliği yüzünden 8 yıl boyunca skeçlerde rol almasının yasaklandığını açıkladı.

30.01.2014Dünya
ABD eski Savunma Bakanı Gatesten Türkiye anıları

ABD eski Savunma Bakanı Gates'ten Türkiye anıları

ABD eski Savunma Bakanı Robert Gates'in ABD Başkanı Barack Obama ve yakın ekibine sert eleştiriler yönelttiği, Amerikan kamuoyunda geniş yankı uyandıran kitabında Türkiye'yle ilgili ayrıntılar da yer alıyor.

15.01.2014Dünya
İranın nükleer tesisi denetleniyor

İran'ın nükleer tesisi denetleniyor

İran'a gelen Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetçileri, Tahran'ın Batı ile sorun yaşadığı bir nükleer tesisinde denetimlerde bulundu.

8.12.2013Dünya
Tarihi adım

Tarihi adım

Uluslararası toplum ve İran, dün Cenevre’de tarihi bir adım attı. Kapsamlı anlaşma öncesi altı aylık geçici mutabakat sağlandı. İran üzerine düşeni yaparsa, yaklaşık 7 milyar dolar kazanacak. Altın yaptırımlarının gevşemesiyle Türkiye de kârlı çıkacak.

24.11.2013Dünya
İsrail’den sert tepki: Tarihi hata

İsrail’den sert tepki: Tarihi hata

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran ile P5+1 (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya) ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşma için "tarihi hata" yorumununda bulundu.

24.11.2013Dünya
Obama: İlk kez İranın nükleer programını durduruyoruz

Obama: İlk kez İran'ın nükleer programını durduruyoruz

ABD Başkanı Barack Obama, İran ile nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasının hemen ardından açıklama yaptı. 10 yıldan bu yana ilk defa İran’ın nükleer programını durdurduklarını ifade eden Obama, bu ülkeye yönelik yaptırımların bir bölümünün kaldırılacağını söyledi. Obama, 6 aylık süre içinde taahhütlerini tamamen yerine getirilmemesi durumunda ise eski yaptırımların geri geleceğini ve baskıların artacağını vurguladı.

24.11.2013Dünya
Obama: İrana yeni yaptırımları gündeme getirmeyin

Obama: İran'a yeni yaptırımları gündeme getirmeyin

ABD Başkanı Barack Obama, İran'ın nükleer programına ilişkin anlaşmazlıkta çözüm arayışına daha fazla zaman tanınması amacıyla Amerikalı senatörlerden ilave ekonomik yaptırımlar için bastırmamalarını istedi.

20.11.2013Dünya
İngiltere Dışişleri Bakanı Hague: İranla bir anlaşmaya varılabilir

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague: İran'la bir anlaşmaya varılabilir

İsviçre'nin Cenevre kentinde, İran'la BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1) arasında üç gün boyunca yürütülen İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelere katılan Hague, BBC 1'de yayımlanan "Andrew Marr Show"da soruları yanıtladı.

10.11.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Yeni Ortadoğu

Bu anlaşma bazıları içn tartışmasız bir zafer. Ve Yeni Ortadoğu’nun habercisi.

2.04.2015