EKSTRA
MENÜ

İran Gezi Rehberi

İran Gezi Rehberi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İran Gezi Rehberi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 36 İran Gezi Rehberi haberi bulunmuştur.

İran Gezi Rehberi Haberleri

Maskeli Kadınların peşinde ilginç macera Hayal ettiğim belgeselin içinde gibiydim...

'Maskeli Kadınlar'ın peşinde ilginç macera! "Hayal ettiğim belgeselin içinde gibiydim..."

Keşm Adası, İran'ın Hormozgan Bölgesi'ne bağlı, Basra Körfezi'nde bulunan bir ada... Aynı zamanda İran'ın en büyük adası... Burada Keşm’e komşu dört ada daha var. Larak, Hengam, Hormuz ve Nas... İran Körfezi’nin sıcak ve balık zengini suları bu bölgede yer alıyor. Özellikle yöresel kadın kıyafetleri ve kadınların yüzüne örttüğü maskeler çok ilginç... Hatta bu kadınları fotoğraflamak neredeyse imkânsız… Fotoğraf uğruna yola düştüm ve ilginç şeyler yaşadım. İşte size Keşm Adası maceram…

26.12.2018Seyahat
Tahrandan Şiraza uzanan yolculuk

Tahran'dan Şiraz'a uzanan yolculuk

Tahran’dan başlayan ve yine Tahran’da sonlanan İran yolculuğumuz Şiraz’da kaldığı yerden devam ediyor.

18.12.2018Seyahat
Şaşırtıcı ve güzel: İran

Şaşırtıcı ve güzel: İran

Beş bin yıla yayılan bir tarih... Rejim değişikliğiyle, savaşla hırpalanmış bir halk ama İran ve İranlılar önyargıların çok ötesinde: Hep çok şaşırtıcı, hep çok güzel!

10.12.2018Seyahat
İran’da öğrenci işi ucuz seyahat nasıl yapılır

İran’da öğrenci işi ucuz seyahat nasıl yapılır?

Dünya oldukça büyük ve muhteşem bir yer ancak bir öğrencinin bütçesi de bir o kadar dar ve sevimsizdir. Fakat dünyayı dolaşma hayalleriyle yaşayan öğrenciler, umutsuzluğa kapılmayın. Kıyafetlerinizi ve bilgisayarınızı satmadan seyahat etmenin bir yolu var. Cevap basit: Her şeye açık bir ruh hali ve ‘couchsurfing’. Ben Danimarkalı bir öğrenciyim ve bahsettiğim iki ipucu sayesinde 18 günlük bir sürede İran’da binlerce kilometre seyahat ettim, 6 kent dolaştım. Ve sadece 800 riyal (1000 TL) harcadım. İşte aydınlatıcı ve ucuz yolculuklarınızda bir rehber olarak kullanabilmemiz için öneri ve deneyimlerim.

26.06.2018Seyahat
Kapalı kapıların ardındaki medeniyet

Kapalı kapıların ardındaki medeniyet

Hem farklı bir kültür tanımak, hem leziz yemekler tatmak, hem de hala samimiyetin ve hoşgörünün o insanlara baktığınızda bu denli yoğun hissedildiğini bizzat görmek isterseniz İran tam da olmanız gereken yer. Bu ülkeye gitmeden önce yapmanız gereken belki de en önemli şey ön yargılarınızı geldiğiniz yerde bırakmak. İşte İran gezi yazım.

13.04.2018Seyahat
Hazar kıyısında uyumak: İran

Hazar kıyısında uyumak: İran

Hazar Denizi’nin hırçın dalgaları plajın ipek gibi kumlarını döverken, rengarenk çadırlar süslüyor sahili. Kıyılarında, temiz hava ve yeşilin hakim olduğu manzaralarıyla turistleri ağırlıyor Hazar Denizi... Turistlerin yanı sıra Tahran ve Meşhet ’ten gelen İranlı misafirlerin de uğrak yeri konumunda bulunuyor. İşte size İran gezi rehberi…

26.10.2017Seyahat
Bir İran masalı

Bir İran masalı

Ambargoların kalkmasıyla komşu ülke İran’la yalnızca ticaret yolu değil turizm kapıları da açıldı. Peki ama turist olarak İran’a gidilir mi? Gidilirse İran'da nereler görülür, neler yapılır? Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın mihmandarlığında bu soruların yanıtını aradık.

11.01.2017Seyahat
‘Işığın Krallığı’na yolculuk: İran / İshafan

‘Işığın Krallığı’na yolculuk: İran / İshafan

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki pek çok eseriyle dünya kültür turizminin üst basamaklarında yer alan, medeniyeti 5 bin yıla tarihlenen bir ülke İran. İşte Hafız’ın, Sadi’nin, Hayyam’ın ülkesi İran'dan, ‘cihan yarısı’ Isfahan…

23.05.2016Seyahat
Şakayık zamanı Yüksekova’dan Tahran’a

Şakayık zamanı Yüksekova’dan Tahran’a

Üç hafta önce Van’dan karayoluyla Tahran’a uzanan dört günlük bir keşif turuna çıktım. Minibüs, taksi, otobüsle 1200 kilometre yol kat ettim. Baharda zirvesi karlı dağları, kırmızı şakayıkların açtığı çayırları seyretmeye doyamadım. Urmiye’de dostça karşılanacağımı rehber kitaplarda okumuştum, şaşırmadım. Fakat dostlarımın “Sakın uğrama, berbat, kalabalık, kirli” dediği Tahran beni gerçekten hayrete düşürdü. Beklediğimden çok daha modern, sokaklarında Farsça kadar Türkçe konuşulan, kadın şoförlerin resmi ve korsan taksi kullandığı, toplu ulaşımı gelişmiş, metrosu temiz, müzeleri, sarayları bakımlı bir şehirle karşılaştım.

12.06.2011Seyahat
Gülistan Sarayı’ndan Sadabad’a Osmanlı izleri

Gülistan Sarayı’ndan Sadabad’a Osmanlı izleri

Tahran’da sadece iki günümüz vardı. İstanbul Kavşağı yakınlarındaki orta kalitedeki ucuz, sessiz otellerden birini seçip yerleştik. Sahibi Urmiyeli bir Azeriydi. Bozkaya’nın “İran Gezi Rehberi”nden yaptığımız listeyi onun önerisiyle iki güne bölüp, hemen yola düştük.

12.06.2011Seyahat
İşte İran’daki protestocu o gençler... Popçunun cenazesinden sokaklara

İşte İran’daki protestocu o gençler... Popçunun cenazesinden sokaklara

2017’nin son günlerinde İran’dan isyan sesi yükselmeye başladı. Protestolar kısa sürede ülkenin birçok şehrine yayıldı. En son 2009’da büyük gösteriler yaşanan ülkede bu kez farklı olarak, İran’ı 1979’a kadar yöneten Şah’a destek sloganları atılıyordu. İran Araştırmaları Merkezi uzmanı Hamid Ebrahimi’ye göre bu tablodaki yenilik 1990-2000 doğumlu ‘yeni’ gençler. Liderleri yok, sosyal medyada örgütleniyorlar. Bu gençler ilk olarak 3 yıl önce şarkıcı Paşayi’nin cenazesinde sokaklara çıkmıştı.

7.01.2018Gündem
İranlı turistlerin yeni gözdesi Erzurum

İranlı turistlerin yeni gözdesi Erzurum

KURBAN Bayramı tatilini fırsat bilen yüzlerce İranlı turist, Erzurum'a adeta akın etti.

15.09.2016Gündem
Çapulcu’nun kitaplığı

Çapulcu’nun kitaplığı

Direnişçiler, dayanışma içindekiler, apolitik çocuklar, marjinal gruplar, aşırı uçtakiler, çapulcular...

8.06.2013Kelebek
Jaipur’da bir hafta geçirdim en çok tarihi bölgesini sevdim

Jaipur’da bir hafta geçirdim en çok tarihi bölgesini sevdim

Fevzican Abacıoğlu (22) İTÜ Maden Mühendisliği Fakültesi dördüncü sınıf öğrencisi. İstanbul’daki Gezginler Kulübü’nün toplantılarını izliyor, fırsat buldukça Türkiye’nin şehirlerini keşfediyor, izlenimlerini blog’unda yazıyor. Bu yıl Özlem Yücel’in başlattığı Seyahat Bursu’na başvurdu, Hürriyet Seyahat’in desteğiyle ilk yurtdışı yolculuğuna çıktı.

21.10.2011Seyahat
Sırt çantasıyla Antakya’dan Suriye’ye

Sırt çantasıyla Antakya’dan Suriye’ye

Üç kız arkadaş, Suriye’ye gitmeye karar verdiğimizde çevreden aldığımız tepki kısa ve net oldu: "Neden?" Tura katılmadan, elimizde sadece "Lonely Planet", sırtımızda 15 kiloluk çantalarla yola çıkmamız tuhaf karşılandı. Çünkü, yurtdışında gezi denince güneydoğu komşumuz hiç akla gelmiyor. Oysa Suriye, kapalı çarşıları, kaleleri, daracık sokakları, müthiş lezzetli yemekleri ve naneli limonatasıyla keşfedilmeyi bekleyen bambaşka bir dünya.

4.05.2008Seyahat
Şelaleye 500 metre tırmandık yanı başında hamakta uyuduk

Şelaleye 500 metre tırmandık yanı başında hamakta uyuduk

Turgut Elik (49), ilk uzun yolculuğuna ilkokulda, şehirlerarası otobüs şoförü olan babasıyla çıktı. Lisede çadırını alıp çevredeki kentleri gezmeye, üniversitenin ilk yılında ise Avrupa’yı keşfe başladı. Bugüne kadar beş kıtada 107 ülke gezdi. "Eşimle çocuk yapmadık, çocuğa ayıracağımız zaman ve parayla dünyayı geziyoruz" diyor.

3.02.2008Seyahat
Bayram tatilinde son dakika alternatifleri Atla, git

Bayram tatilinde son dakika alternatifleri Atla, git

Şeker Bayramı için geri sayım başladı. Tatile 2,5 gün kaldı. İşinden izin almayı başaranlar geçen hafta sonu yola çıktı bile. Tatil programı yapmadıysanız, rezervasyonunuz yoksa son dakika alternatiflerine bakmanızda yarar var. Bayram tatilinin 3 gün olması bu yıl yurtdışı turlara ilgiyi azalttı. Uzun tatillerde 50 bini bulan yurtdışı turlarının müşterileri bu yıl 6 bin civarında kaldı. Yurtiçi tatile yönelenlerin sayısı arttı.

7.10.2007Seyahat

Yazar Sonuçları

Hem şaşırtıcı hem de çok güzel: İran

İran imajını ve bütün medya manipülasyonlarını unutmanızı istiyorum. İnsan gördüğünü ister, bilmediğini değil. Şiraz’da bir köy evinde Almanya’dan şehirler gösteren bir oyuncak gördüğümde kültür emperyalizmin önemini anladım. O oyuncak buraya nasıl gelmiş, beş yaşındaki bir çocuğun kafasına nasıl girmişti? Çocuk büyüdüğünde Almanya’ya mı yoksa Etiyopya’ya mı gitmek isterdi? Kaçımız farsça müzik dinliyor, kaçımız İran sinemasına âşık? Kaçınız sırf pasaportunda İran damgası olmasın diye seyahatten kaçınıyor? Geçen yıl itibarıyla ülkenin şah damarı turizm vurgunu yemiş, Mezapotamya’nın kurucuları kaderine terk edilmişti. İşte tam da o günden itibaren İran’a gitmek bir cesaret meselesine dönüşmüştü. Medya manipülasyonları ve oryantalist seyahat bloggerlarının tuzağına düştüm ve İran’a gitmek iki senemi aldı. İşte size İran izlenimlerim…

22.01.2019

Pers tarihinde üç adım

Dünyanın en köklü medeniyetlerinden komşumuz İran’ı karış karış dolaştım. Tahran’dan Şiraz’a, Mese’den İsfahan’a ülkenin kültürünün ve tarihsel mirasının peşine düştüm. Bana göre bu köklü kültürün kapısını açan üç anahtar var. İran’ı anlatan kitabım yayımlanmadan önce bu üç anahtarı önce Hürriyet Seyahat okurlarıyla paylaşıyorum. Açılacak kapıdan bakmadan ülkeye dair ne söylerseniz söyleyin eksik kalacaktır.

6.01.2019

Modern Kafkasyalı: Tiflis

Gürcistan’ın, ortasından Kura Irmağı’nın geçtiği başkent Tiflis, yaklaşık 1.5 milyonluk nüfusuyla her geçen gün büyüyor. Geçmişinde Bizans, İran, Arap, Selçuklu, Osmanlı ve Rus hakimiyetine girmiş olan Gürcistan’da bu uygarlıkların izleri bulunuyor. Bir güney Kafkasya şehri olan Tiflis’in dar sokaklarında gezerken Ortaçağ ve Sovyet mimarisinin etkisi hemen hissediliyor. Stalin döneminde Tiflis’e önemli eserler yapılmış. Ayrıca tarihi yapılarda, Ortodoks Hıristiyan kültürü de oldukça baskın. İşte size Tiflis gezi rehberi…

20.11.2019

Turizm Türkiye’nin yüzünü güldürebilir

Sık sık dillendirdiğim gibi ülkenin hangi köşesine gitsem heyecan duyuyorum, gerçekten çok özel bir coğrafyada yaşıyoruz. Çok şanslıyız.

25.05.2018

Açık hava müzesi mavi şehir İsfahan

İran İslami mimarisinin başkenti burası. Kayıtlar özellikle 16. ve 17. yüzyıllarda altın çağını yaşadığını yazıyor. İhtişamının o dönemde kaldığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İsfahan bugün de aynı görkemi, zarafeti ve sanatı yaşatıyor. Parkları, bahçeleri, mimarisiyle işte size İsfahan gezi rehberi…

1.03.2017

Mülteciler çılgın proje olmasın

25 yıldır, Suriye büyüklüğünde bir mülteci krizini dünyada BM’ye devretmeden halletmeye çalışan tek ülke Türkiye. Neden?

19.10.2013

Fransa’dan nehir manzaraları

GEÇEN hafta eşimle birlikte, Fransa’da yedi gün süren bir Ron nehri gezisine katıldık.

21.08.2012

Devlet memuru maaşım, azıcık İngilizcemle 44 ülke gezdim

İSMAİL RAGIP GEÇMEN, TRT’de birlikte programlar yaptığım prodüktörlerden.

10.01.2009