EKSTRA
MENÜ

Ipek Özbey

Ipek Özbey haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ipek Özbey hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 328 Ipek Özbey haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ipek Özbey Haberleri

Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu: Korku kültürü değişmeli

Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu: Korku kültürü değişmeli

Şiddet her yerde; otobüste, parkta, okulda, evde, sokakta... Her birimiz başka bir şeyden korkar olduk. Kimimiz sokakta rahat dolaşamıyor. Kimimiz etek boyundan korkuyor, kimimiz bir kavganın orta yerinde kalıp bıçaklanmaktan… Bunu en çok hissedenler de kadınlar ve çocuklar… Peki neden, nasıl bu hale geldik, nereye gidiyoruz? Psikolog Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu’na göre korku kültürü şiddeti üretiyor.

20.08.2017Gündem
Çıkışım siyasi değil vicdaniydi

Çıkışım siyasi değil vicdaniydi

Necmettin öğretmenin PKK tarafından katledilmesinin ardından Tunceli’de yürüyüş başlatan ve Meclis’te yaptığı konuşmadan sonra Cumhurbaşkanı’ndan tebrik alarak eleştiriye uğrayan CHP Tunceli milletvekili Gürsel Erol, “Bir milletvekilinin iktidarı, muhalefeti olmaz. Milletvekili halkın sorunları ile ilgilenecek sorumluluğa sahip olmalıdır. İlişki kuracaksın, sana güvenen seçmenin sorunlarını sadece seslendirmek yerine çözüm de bulacaksın” diyor. Erol, bugün Tunceli’de Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve Belediye Başkanları ile birlikte Orman ve Su İşleri Bakanı ile görüşecek, Tunceli’deki HES ler ve yangınlarla ilgili çözüm önerilerini sunacak.

15.08.2017Gündem
Ümit Özdağ: Merkez sağ değil milli merkez

Ümit Özdağ: Merkez sağ değil milli merkez

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener ve Prof. Dr. Ümit Özdağ, çalışmalarını tamamlamak üzere. Yeni partiyi merkez sağ değil, milli merkezde tanımlayan Özdağ, Cumhuriyet tarihimizin çok önemli bir yerine sahip olan Samsun’dan ekim ayında yola çıkacaklarını açıkladı. Kurulur kurulmaz Meclis’te grubu olacağını açıkladığı yeni partinin ideolojisi, kırmızı çizgileri ve Türkiye’nin meselelerine getirecekleri çözüm önerilerini Özdağ ile konuştuk.

13.08.2017Gündem
Hürriyet darbecilerin hedefinde...

Hürriyet darbecilerin hedefinde...

15 Temmuz gecesi Türkiye’yi kana bulayan darbecilerin hedeflerinden biri de Hürriyet’ti. Halkın haber alma hakkını da engellemek isteyen darbeciler, Hürriyet binasını basarak gazetecileri silah zoruyla dışarı çıkarmaya çalıştı. Hürriyet çalışanları, namlunun ucunda da olsa darbe girişimini halka anbean duyurmayı başardı.

Prof. Dr. Sencer Ayata: Beraberlik cesaret cesaret de umut verir

Prof. Dr. Sencer Ayata: Beraberlik cesaret cesaret de umut verir

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Ankara Güvenpark’tan başlattığı 25 günlük Adalet Yürüyüşü önceki gün Maltepe’deki mitingle son bulurken ‘Gandi’nin 24 gün süren 388 kilometrelik rekoru da kırıldı. Sosyoloji profesörü CHP milletvekili Sencer Ayata ile hem bu yürüyüşü hem de tarihteki benzer eylemleri konuştuk. Yürüyüşün sosyolojisini anlatan Ayata, “Yürüyüş ve benzeri protesto eylemlerini başkaldırıyla, isyanla karıştırmamak gerekir. Bu eylemler tam tersine hoşnutsuzluğu ve tepkiyi şiddete başvurmadan ifade eder. Özellikleri barışçıl olmalarıdır” diyor.

10.07.2017Gündem
Felsefe yasaklandı, Osmanlı çöktü

Felsefe yasaklandı, Osmanlı çöktü

Namık Kemal Zeybek, yeni kitabı ‘Türk’ün İnancı’nda bilimin önemine dikkat çekiyor, Türk ve Arap Müslümanlığı arasındaki farkları ortaya koyuyor. Osmanlı’nın çöküşünü Türk inancından çıkıp, Arap Müslümanlığına geçmekle açıklıyor. Felsefe yasaklanıyor ve Osmanlı çöküyor. Zeybek ile buluştuk, iki inanç arasındaki zihniyet farkları ve ‘evrimin müfredattan kaldırılması’nın sonuçları üzerine konuştuk.

2.07.2017Gündem
Yaz bi kenara...

Yaz bi kenara...

Artık resmi olarak yaz mevsimindeyiz. Hem de en 2017’sinden... Peki sıcaklarda nasıl ‘cool’ olup serin kalacağız? Nerede güneşlenmeli, kimi dinlemeli, nasıl partilemeli? Hangi kitap, nasıl dekorasyon, nereye seyahat? Nereler popüler olacak, neleri konuşacağız, kimler kazanacak? İşin uzmanlarına sordum, cevaplardan çoktan seçmeli test yaptım. Sonra kendi hazırladığım testi oturdum kendim çözdüm. Siz de çözün bakalım kim bilecek, kim yaya kalacak...

3.06.2017Hayat
Edebi bir taşkınlığa şahitlik etmeye davetlisiniz

Edebi bir taşkınlığa şahitlik etmeye davetlisiniz!

Anais Nin ve Henry Miller’ın 250 mektubunu, kitabın kalınlığına bakmadan bir çırpıda okuyacaksınız. Dürüst hisler, büyük tutku, karmaşık aşklar yardımcınız olacak.

23.02.2017Kitap Sanat
Yeni bir tez: Milletlerin kültürünü biyokimyasal patlamalar oluşturuyor

Yeni bir tez: Milletlerin kültürünü biyokimyasal patlamalar oluşturuyor

Çağrı Özkan ve Ahmet Gürkan Atay, işe 16 yıl önce evreni araştırarak başladı; uzun çalışmalar sonucu Türk milli karakterinin Tunguzlar ve Kıpçaklar kavminin etrafında şekillendiğini saptadı. Bu tezlerini de iki ciltlik bir kitapta topladılar. Sekiz cildi daha bu yıl içinde yayımlanacak ‘Milletlerin Karakteri, Kültürü, Bilinci’ adlı kitabı Çağrı Özkan’la konuştuk.

27.01.2017Keyif
Romanın yılı olacak

Romanın yılı olacak

2017’de okurları zengin bir yıl bekliyor… Hayatı güzelleştirmenin en iyi yollarından birinin edebiyat olduğu düşünülürse şanslıyız demektir... İşte 2017’den seçtiklerimiz...

31.12.2016Keyif
Çetin Emeçin kardeşi Leyla Tavşanoğlu: Emeç Yalısı’nda başlayan 95 yıllık bir Babıâli öyküsü

Çetin Emeç'in kardeşi Leyla Tavşanoğlu: Emeç Yalısı’nda başlayan 95 yıllık bir Babıâli öyküsü

Bu kitapta aynı aileden dört gazetecinin hayatı var. Ancak okuduğunuzda uzun bir Türkiye hikâyesine şahit oluyorsunuz. Emeç ailesinin yalıda başlayan, hapis ve suikastlarla sarsılan öyküsünü ailenin kızı, öldürülen Hürriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni Çetin Emeç’in kardeşi Leyla Tavşanoğlu üç yıl boyunca anlattı, Esra Tüzün yazdı.

21.12.2016Keyif
10 maddede bu hafta...

10 maddede bu hafta...

Hürriyet editörlerinin ajandasından 'haftanın notları'... Bu hafta ne dinlesek, ne izlesek, nereye gitsek diyenlere... Yalnızlıktan bunalanlara, şifa niyetine!

4.12.2014Hayat
Bir çevre aktivistinin medyadaki çileli yaşamı: Kurdun kuşun hakkını ‘kurtlar sofrası’nda  nasıl aradım

Bir çevre aktivistinin medyadaki çileli yaşamı: Kurdun kuşun hakkını ‘kurtlar sofrası’nda nasıl aradım?

Sevgili kurt, kuş, börtü böcek ve bilumum mahlukat… Sizin için Türkiye medyasının kalbine girdim. Şimdi buradan haberler verip size gidişatı anlatayım. Türkiye’nin en büyük gazetesinde hakkınızı savunmak için nelere katlanıyorum, görün.

9.11.2014Hayat
Gündüz Vassaf: Kediler olmasaydı Ay’a gidemezdik

Gündüz Vassaf: Kediler olmasaydı Ay’a gidemezdik

Biz okurları için çok kıymetli bir yazar Gündüz Vassaf. Radikal’deki yazılarını aralıksız okumuş, kitaplarına sıkı sıkı sarılmış biri olarak yeni çıkacak kitabından da payıma düşeni aldım. Yakında elinizde olacak şiir-roman türündeki ‘İstanbul’da Kedi’, bir insanlık dersi aslında. Vassaf ile kedilerden konuştuk, insanlardan ve büyük komplekslerinden de...

3.11.2014Keyif
Başlatmayın eski bayramınıza

Başlatmayın eski bayramınıza!

Bayram gelir, Aydın Boysan’ın kapısı çalınır. En çok da biz gazeteciler yaparız bunu, “Nerede o eski bayramlar” tadında anılarını anlatsın isteriz. Yine gittik, sonunda olacağı buydu!

5.10.2014Hayat
Erkekler bıçaklarken  kadınlar zehirliyor

Erkekler bıçaklarken kadınlar zehirliyor

‘Cinayet Sohbetleri’ Doğan Kitap etiketiyle önümüzdeki hafta çıkacak. Kitabın yazarlarından Mesut Demirbilek ile buluştuk. Annesini kesip kurban bayramında komşulara dağıtan adamın kan donduran hikâyesini dinledik, ‘katil erkek’ ve ‘katil kadın’ arasındaki farkları konuştuk.

31.08.2014Keyif
Havada, karada, denizde yeni hayat: Biz evde yokuz

Havada, karada, denizde yeni hayat: Biz evde yokuz

İki gencecik insan Duygu ve Bilgehan. Kariyerlerine sırtını dönüp maceranın kollarına atıldılar. Bir site kurdular, adı bizevdeyokuz.com. Her şeyi deniyorlar, paraşütle atlıyor, bir simitçiyi Ferrari’ye bindirip mutlu ediyor, fillerin sırtında seyahat ediyorlar. Şimdi bir çobanla sürü güdecekler, akrobasi uçağıyla göklerde bin takla atacaklar. Bu hayat dersi diğerlerinden daha eğlenceli.

30.08.2014Seyahat
Haruki Murakami’nin ‘Renksiz Tsukuru’yla Hac Yolculuğu’  çok güzel, gelsenize

Haruki Murakami’nin ‘Renksiz Tsukuru’yla Hac Yolculuğu’ çok güzel, gelsenize

Ona “yeni Kafka” diyorlar. Kitapları çıktığı gün Londra’dan New York’a kitabevleri önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Haruki Murakami’nin yeni eseri tüm dünyada çıktı ve yine aynı etkiyi yarattı. Türkiye’de Ekim’de yayımlanacak. Kitaptan alıntılar ilk kez Hürriyet'te...

18.08.2014Keyif
MADDE BAĞIMLILARI ANLATIYOR Her gün içtik, her pisliği yedik, her gün ölmek istedik

MADDE BAĞIMLILARI ANLATIYOR Her gün içtik, her pisliği yedik, her gün ölmek istedik

Kokain, bonzai ve eroin bağımlısı 10 gençle üç gün aynı yerde kaldık. Yaşadıkları krizlerden işledikleri suçların vicdan azabına pek çok şeye tanık olduk. İşte 10 bağımlının ibret dolu hikâyesi...

3.08.2014Hayat
Madde bağımlıları anlatıyor

Madde bağımlıları anlatıyor

Kokain, bonzai ve eroin bağımlısı 10 gençle üç gün aynı yerde kaldık. Yaşadıkları krizlerden işledikleri suçların vicdan azabına pek çok şeye tanık olduk. İşte 10 bağımlının ibret dolu hikâyesi...İpek Özbey / Fotoğraflar: Murat ŞAKA

3.08.2014Haber
Yüzler kalbin aynasıdır

Yüzler kalbin aynasıdır

Sevgi Karaca, uzmanı olduğu Çin yüz okuma sanatını öğrendikten sonra sizin de aynayı elinizden bırakamayacağınızı iddia ediyor. Yazdığı ‘Sen Gerçekte Sen misin?’ kitabında o aynayı önce ünlülere çeviriyor ve yüzlerinden onların kişiliğini okuyor. Yazarın iddiasına göre sizi daha mutlu bir geleceğe taşıyacak hayatın şifreleri aslında kendi yüzünüzde gizli.

1.08.2014Hayat
Bu hafta sona ermeden...

Bu hafta sona ermeden...

Hürriyet Cumartesi okumadan haftasonu planı yapmayın.Hangi konsere,gösteriye gidilir,nerede ne yenir?İşte 7 gün için öneriler...

23.05.2014Seyahat
Bu hafta sonu ermeden

Bu hafta sonu ermeden

Hürriyet Cumartesi okumadan haftasonu planı yapmayın.Hangi konsere,gösteriye gidilir,nerede ne yenir?İşte 7 gün için öneriler...

9.05.2014Seyahat

Yazar Sonuçları

Çıkışım siyasi değil vicdaniydi

Necmettin öğretmenin PKK tarafından katledilmesinin ardından Tunceli’de yürüyüş başlatan ve Meclis’te yaptığı konuşmadan sonra Cumhurbaşkanı’ndan tebrik alarak eleştiriye uğrayan CHP Tunceli milletvekili Gürsel Erol, “Bir milletvekilinin iktidarı, muhalefeti olmaz. Milletvekili halkın sorunları ile ilgilenecek sorumluluğa sahip olmalıdır. İlişki kuracaksın, sana güvenen seçmenin sorunlarını sadece seslendirmek yerine çözüm de bulacaksın” diyor. Erol, bugün Tunceli’de Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve Belediye Başkanları ile birlikte Orman ve Su İşleri Bakanı ile görüşecek, Tunceli’deki HES ler ve yangınlarla ilgili çözüm önerilerini sunacak.

15.08.2017

Merkez sağ değil milli merkez

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener ve Prof. Dr. Ümit Özdağ, çalışmalarını tamamlamak üzere. Yeni partiyi merkez sağ değil, milli merkezde tanımlayan Özdağ, Cumhuriyet tarihimizin çok önemli bir yerine sahip olan Samsun’dan ekim ayında yola çıkacaklarını açıkladı. Kurulur kurulmaz Meclis’te grubu olacağını açıkladığı yeni partinin ideolojisi, kırmızı çizgileri ve Türkiye’nin meselelerine getirecekleri çözüm önerilerini Özdağ ile konuştuk.

13.08.2017

Lozan ülkenin doğum belgesidir

Bugün Lozan Antlaşması’nın 94’üncü yılı. Neredeyse bir asırdır ‘hezimet mi, zafer mi’ diye tartışılıyor... Beş yılı aşkın süre İngiliz arşivlerini titizlikle araştıran Boğaziçi Üniversitesi’den Doç. Dr. Sevtap Demirci’ye göre gerçeğin ortaya çıkması için basit bir yöntem yeterli: “Bir tarafa Sevr haritasını koyarsınız yanına da Lozan haritasını... Mukayese ettiğinizde gerçek görülecektir. Lozan kaybettiğimiz Anadolu’yu geri kazandırdı.”

23.07.2017

'Kimse bir daha darbe olmaz diyemez'

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçti. İddianameler, gözaltılar, tutuklamalarla geçen bir yıl… O gecenin hikâyesini ‘Darbeye Geçit Yok’ kitabında yazan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye göre bugün gri alanlar, aydınlatılanlardan daha fazla. Ve hamasetten vazgeçmek, bunun ‘kontrollü darbe’ olmadığını anlatmak gerekiyor.

20.07.2017

Beraberlik cesaret cesaret de umut verir

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Ankara Güvenpark’tan başlattığı 25 günlük Adalet Yürüyüşü önceki gün Maltepe’deki mitingle son bulurken ‘Gandi’nin 24 gün süren 388 kilometrelik rekoru da kırıldı. Sosyoloji profesörü CHP milletvekili Sencer Ayata ile hem bu yürüyüşü hem de tarihteki benzer eylemleri konuştuk. Yürüyüşün sosyolojisini anlatan Ayata, “Yürüyüş ve benzeri protesto eylemlerini başkaldırıyla, isyanla karıştırmamak gerekir. Bu eylemler tam tersine hoşnutsuzluğu ve tepkiyi şiddete başvurmadan ifade eder. Özellikleri barışçıl olmalarıdır” diyor.

10.07.2017

Felsefe yasaklandı, Osmanlı çöktü

Namık Kemal Zeybek, yeni kitabı ‘Türk’ün İnancı’nda bilimin önemine dikkat çekiyor, Türk ve Arap Müslümanlığı arasındaki farkları ortaya koyuyor. Osmanlı’nın çöküşünü Türk inancından çıkıp, Arap Müslümanlığına geçmekle açıklıyor. Felsefe yasaklanıyor ve Osmanlı çöküyor. Zeybek ile buluştuk, iki inanç arasındaki zihniyet farkları ve ‘evrimin müfredattan kaldırılması’nın sonuçları üzerine konuştuk.

2.07.2017

Listeler çağı

MÜZİKTEN edebiyata kadar, her türle ilgili yapılmış listelere tuhaf bir bağımlılığımız var. Deyim yerindeyse, hazırlop beğenilerden rahatsız olmuyoruz, aksine bunları arıyoruz.

19.06.2017

O günkü telefonun kayıtları açıklanır mı

YOKLUĞUMDA Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi ile Nagehan Alçı arasında bir tartışma başlamış.

19.06.2017

Sorun sadece futbolda mı?

İPEK Özbey’in Prof. Acar Baltaş ile yaptığı röportaj çok etkileyiciydi.

12.06.2017

Acaba bunu yapan hangi üst akıldır

SABAHIN 05.00’inde Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının evine yapılan baskını okuyunca aklıma yine o günler geldi...

31.10.2016

17/25 milattır tezi çöktü

DÜN İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı çok önemli bir adım attı.

28.09.2016

Asgari ücret unutuldu mu?

ASGARİ ücretliyi ekimde vergi sürprizi bekliyor.

13.09.2016

Gururun ve gözyaşının hikâyesi

Üç kadın gazeteci arkadaşımı tebrik ediyorum. İpek Özbey, Güliz Arslan ve İpek İzci. Gerçekten şahane bir iş çıkardılar!!! Tarihe kalacak bir kitaba imza attılar. 15 Temmuz’da şehit olanların neredeyse hepsinin yakınlarıyla tek tek görüştüler, yürek burkan ayrıntılar ve hikâyeler öğrendiler; dinledikçe, okudukça yutkunuyor insan...

9.09.2016

Tarihe tanıklık etmek

İLERİDE Türkiye’nin tarihini yazacaklar, 15 Temmuz darbe teşebbüsüne uzun bir bölüm ayırmak durumundalar.

7.09.2016

Of anam of, öldüm ben!

Bizim hafta sonu ilave... Büyük bir gazetecilik işine imza attı.

6.09.2016

Takılma... Yaşa gitsin!

Psikiyatr Gülcan Özer. Hayatı ve ilişkileri çok çok iyi okuyan bir terapist. Sohbeti güzel, kalemi güzel, kendisi güzel, gülüşü güzel, tespitleri güzel... Bayıldım. Bayıldım. Bayıldım. Canım arkadaşım ve meslek büyüğüm Neyyire Özkan’a benzettim, konuşmasından tecrübe akıyor, bilgi akıyor, yaşanmışlık, dinlemişlik akıyor. 

17.06.2016

Gazeteci ressam olunca

İPEK Özbey, ilavelerdeki editörüm. Her perşembe ve cuma onu delirtiyorum.

4.03.2015

Vizyona girecek filmi önce sinema eleştirmenlerine izletmek intihardır

Vizyona girecek filmleri ilk olarak sinema eletirmenleri izler, bu bir gelenektir...

9.11.2014

Yirmi yıl sonrayı görebilmek

TEMPO Dergisi yeni sayısında bir dosya yayımladı.

20 Yıl Sonra Türkiye.

15.09.2008