EKSTRA
MENÜ

İpek Böceği

İpek Böceği haberleri sayfasında güncel ve son dakika İpek Böceği hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 254 İpek Böceği haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

İpek Böceği Haberleri

‘Ya değişeceğiz ya oyundan düşeceğiz’

‘Ya değişeceğiz ya oyundan düşeceğiz’

Son dönemin en önemli sorunun küresel ısınma ve onun görünen yansıması iklim değişikliği olduğunu belirten BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Türkay, “AB, 2019’da Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı açıklayarak bu işe dur diyecek bir mekanizmayı da devreye sokmuş oldu. Ya dönüşeceğiz, ya oyundan düşeceğiz” diye konuştu.

5.06.2021Ekonomi
İstanbuldaki kariyerini bırakıp memleketine dönen tekstil mühendisi ipek böcekçiliği yapıyor

İstanbul'daki kariyerini bırakıp memleketine dönen tekstil mühendisi ipek böcekçiliği yapıyor

İstanbul'da çalışan tekstil mühendisi Tuğçe Duman, kariyerini bıraktı, eşiyle memleketi Hatay'a taşındı. 23 yaşında olmasına rağmen genç kadın ailesiyle kendi işini kurdu.

19.05.2021Haber
İstanbuldaki kariyerini bırakıp memleketine döndü Henüz 23 yaşında ama kendi işini kurdu

İstanbul'daki kariyerini bırakıp memleketine döndü! Henüz 23 yaşında ama kendi işini kurdu

İstanbul'da çalışan tekstil mühendisi Tuğçe Duman, kariyerini bıraktı, eşiyle memleketi Hatay'a taşındı. 23 yaşında olmasına rağmen genç kadın ailesiyle kendi işini kurdu.

19.05.2021Ekonomi
İpek Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi İpek Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

İpek Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi? İpek Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

İpek kumaş nedir? İpek kumaş özellikleri nelerdir? İpek kumaş nasıl yapılır? İpek kumaşın kullanım alanları nelerdir? İpek kumaş nasıl yıkanır? İpek kumaş terletir mi? İpek kumaşın bakımı nasıl yapılır? İpek kumaş esnek midir? İpek kumaş nedir ve özellikleri hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

İmralı Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir İmralı Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

İmralı Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? İmralı Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Hepimizin bildiği İmralı Adası, uzun zamandan beri sivillere yasak olan, askeri sınırlar kapsamında yalnızca yetkili kişilerin devlet izni ile gidebildiği bir adadır. Bu adanın tarihi ve şu an ki durumu hakkında bilgi almak isteyenler için detayları derledik.

22.02.2021Seyahat
Türk tarımı, yatırımcılar için birçok alanda cazip imkanlar barındırıyor

Türk tarımı, yatırımcılar için birçok alanda cazip imkanlar barındırıyor

Türk tarımı, taze ve işlenmiş meyve sebze üretimi, hayvancılık, örtü altı üretim, su ürünleri üretimi, tohumculuk, helal gıda üretimi ve Tarım 4.0 gibi tarımsal teknoloji alanlarına yatırım yapanlar için cazip fırsatlar barındırıyor.

8.02.2021Ekonomi
Bir tarih daha alev alev

Bir tarih daha alev alev

Edirne Müftülüğü tarafından kullanılan tarihi binada dün yangın çıktı. 1881 yapımı iki katlı yapı, 2 saat süren çabaya rağmen kullanılamaz hale geldi.

20.01.2021Gündem
Destek başvurularında son gün 22 Ocak

Destek başvurularında son gün 22 Ocak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen hibe desteği başvuruları 22 Ocak'ta sona erecek. Hibe desteği kapsamına arıcılık, ipek böcekçiliği ile kaz ve hindi yetiştiriciliği giriyor.

11.01.2021Ekonomi
Evlerde beslenen kuşlar alerjik reaksiyona neden olabilir

Evlerde beslenen kuşlar alerjik reaksiyona neden olabilir

Köpekler ve kedilerin yanı sıra, kuşlar da sıkça evcil hayvan olarak tercih edilen önemli bir grubu oluşturur. Evlerinizde veya yakınında beslediğiniz kuş türleri de alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Alerji ve Astım Derneği Başkan Yardımcısı ve Yetişkin Alerji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kürşat Epöztürk kuş alerjilerini detaylı bir şekilde anlattı.

5.01.2021Sağlık
İpek böceği ve tiftik üretim desteği ödemeleri başlıyor

İpek böceği ve tiftik üretim desteği ödemeleri başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, ipek böceği yetiştiricilik desteğinin bugün, tiftik üretim desteğinin ise gelecek hafta yetiştiricilerin hesaplarına yatırılmaya başlayacağını bildirdi.

11.12.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Pakdemirli duyurdu Bugün 18.00den sonra hesaplara yatırılacak

Son dakika... Bakan Pakdemirli duyurdu! Bugün 18.00'den sonra hesaplara yatırılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ipek böceği yetiştiricilik desteğinin bugün, tiftik üretim desteğinin ise gelecek hafta yetiştiricilerin hesaplarına yatırılmaya başlayacağını bildirdi.

11.12.2020Ekonomi
3 sektöre hibe desteği

3 sektöre hibe desteği

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, arıcılık projelerine yüzde 50, kaz ve hindi yetiştiriciliği projelerine yüzde 75, ipekböcekçiliği projelerine yüzde 100 hibe desteği sağlanacağını bildirdi.

6.12.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan açıkladı Yüzde 100e kadar hibe verilecek

Son dakika... Bakan açıkladı! Yüzde 100'e kadar hibe verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, belirlenecek illerde 50 ve üzeri arılı kovan varlığına sahip ve arı ürünleri üretimi yapacak üreticilerin makine, alet, ekipman ve seyyar arıcı barakası alımını destekleyecek.

5.12.2020Ekonomi
Durakta bekleyen kızın cep telefonunu böyle çaldı

Durakta bekleyen kızın cep telefonunu böyle çaldı!

BURSA'da durakta otobüs bekleyen M.K.'nin (19) telefonunu 'perdeleme' diye tabir edilen yöntemle çalan N.H. (29) yakalandı. N.H.'nin M.K.'nin telefonunu çalmaya çalışırken arkadaşının ise kendisine perde olduğu anlar çevredeki iş yerlerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

4.11.2020Haber
Bursada 3 çocuğun tramvayda tehlikeli yolculuğu kamerada

Bursa'da 3 çocuğun tramvayda tehlikeli yolculuğu kamerada

BURSA’da 3 çocuk, 'ipek böceği' olarak bilinen tramvaya asılıp yolculuk yaptı. O anlar bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedilirken, çocukların rahatlığı dikkat çekti.

4.11.2020Gündem
Kerevet ne demek Kerevet nedir Kerevet TDK kelime anlamı

Kerevet ne demek? Kerevet nedir? Kerevet TDK kelime anlamı

Kerevet, Türkçe atasözü ve deyimlerde yaygın olarak kullanılan bir kelimedir. Deyim içinde kullanılması alışkanlık haline geldiği için kelime olarak anlamı doğru olarak bilinmemektedir. Anlamını bilenler tarafından günlük dilde de kullanılmaktadır. Kökeni dolayısıyla kullanım alanına göre farklı anlamlar içerebilmektedir. İşte, bilinmesi gerekenler.

19.08.2020Sözlük
2. Sınıf Hayat Bilgisi Ülkemizin Yeri konu anlatımı

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ülkemizin Yeri konu anlatımı

Dünya üzerinde toplam 7 kıra bulunmaktadır. Ülkemiz hem Asya'da hem de Avrupa'da toprakları bulunan beş ülkeden biridir. Bu nedenle stratejik açıdan çok avantajlıdır. 2. sınıflar için ülkemizin yeri konusunu anlattık.

16.08.20202. SINIF
Nereye baksam oradaydı

Nereye baksam oradaydı

Denizli Milletvekili Yasin Öztürk ve eşi Derya Öztürk’ün hikâyeleri çocuklukta başlamış, Yasin Öztürk’ün ellerinde çiçekler, yüzüne kapanan kapı önlerinde devam etmiş. Derya Öztürk o günleri “Nereye başımı çevirsem Yasin oradaydı” diye anlatıyor. Çift bir süre sonra görüşmeye başlamış. Ailenin evlilik şartı ‘okulu bitirmek’ olunca da Yasin Öztürk uzadıkça uzayan üniversitenin kapısından aynı yıl elinde diplomasıyla çıkmış.

10.08.2020Gündem
Kırsal kalkınmaya son iki yılda 855 milyon lira hibe desteği

Kırsal kalkınmaya son iki yılda 855 milyon lira hibe desteği

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Bu yıl kabul edilen 2 bin 745 projeye 970 milyon lira daha destek sağlayacağız" dedi.

2.07.2020Ekonomi
İpek böcekleri üniversitelilere burs kazandıracak

İpek böcekleri üniversitelilere burs kazandıracak

Harran Üniversitesi tarafından ‘Kozamı örüyorum, bursumu alıyorum’ sloganıyla başlatılan projeyle hem bölgede ipek böcekliğinin yeniden canlandırılması hem de öğrencilere burs imkânı sunulması hedefleniyor.

9.04.2020Eğitim
KADEMden Böyle Daha Güzelsin sergisi

KADEM'den 'Böyle Daha Güzelsin' sergisi

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen 28 Şubat temalı "Böyle Daha Güzelsin" sergisinin basın gösterimi, Topkapı Sarayı Darphane-i Amire binasında yapıldı.

25.02.2020Gündem
İpek Yolunun son durağı Kozahan

İpek Yolu'nun son durağı Kozahan

Bursa'da Sultan 2. Bayezid tarafından yaptırılan ve kozalardan elde edilen Kozahan'ın, ipekle olan birlikteliği 500 yılı aşıyor.

29.01.2020Seyahat
Tarım ve Orman Bakanlığı 13 yılda Ar-Geye 78 milyon lira harcadı

Tarım ve Orman Bakanlığı 13 yılda Ar-Ge'ye 78 milyon lira harcadı

Bakanlık, Ar-Ge Destek Programı kapsamında 2018 yılında kabul edilen 20 proje için de 2019 bütçesinden 19 milyon lira kullandı.

20.12.2019Ekonomi
Kırsal kalkınma için Uzman Eller Projesine hibe desteği

Kırsal kalkınma için "Uzman Eller Projesi"ne hibe desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kırsal kalkınmaya katkı sağlamak, köyden kente göçü önlemek ve eğitimli girişimcileri desteklemek amacıyla 4 pilot ildeki girişimcilere 100 bin liraya kadar hibe desteği verilecek.

17.12.2019Ekonomi
Bakan duyurdu: Bu akşam başlıyor

Bakan duyurdu: Bu akşam başlıyor

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "2019 yılı ipek böceği destekleme ödemelerine bugün başlıyoruz. Bu çerçevede 2 bin 62 üreticimize 5,8 milyon TL ödeme yapacağız" dedi.

29.11.2019Ekonomi
İpek böceği destekleme ödemeleri ne zaman

İpek böceği destekleme ödemeleri ne zaman?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 'İpek böceği desteği kapsamında 2 bin 62 üreticimize 5,8 milyon lira ödeme yapacağız.' dedi. Bu gelişmenin ardından ipek böceği destekleme ödemeleri hakkında, merak edilen detaylar araştırılmaya başlandı. Peki, ipek böceği destekleme ödemeleri ne zaman?

29.11.2019Gündem
En güzel kız bebek isimleri ve anlamları- 2019

En güzel kız bebek isimleri ve anlamları- 2019

Anne baba adayları yeni doğacak bebekleri için aylar öncesinden isim arayışına girer. Siz de kız bebeği sahibi olacaksanız ve bebeğinize hem güzel hem de farklı bir isim arayışı içindeyseniz doğru yerdesiniz. Size fikir verebilmek adına en güzel kız bebek isimlerini ve anlamlarını derledik.

12.11.2019Yenidoğan
İstanbul elektrik kesintilerinde son durum.. Elektrikler ne zaman gelecek

İstanbul elektrik kesintilerinde son durum.. Elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul'da yaşayan vatandaşlarımız ilçelerinde ve mahallelerindeki elektrik kesintilerinin ne zaman düzeleceğini takip ediyorlar. Elektrik hizmeti sağlayan firmalar planlı elektrik kesintilerinin takvimini resmi sitelerinden açıkladı. Peki elektrikler ne zaman gelecek? İşte İstanbul'un her iki yakasında da yaşanan kesintilerdeki son durum

15.10.2019Gündem
Elektrikler ne zaman gelecek 21 Temmuz BEDAŞ - AYEDAŞ kesinti programı

Elektrikler ne zaman gelecek? 21 Temmuz BEDAŞ - AYEDAŞ kesinti programı

İstanbul'un bazı ilçelerinde yaşanan elektrik kesintileri vatandaşların gündelik işlerinde aksamalara neden oldu. Kesintilerin olduğu ilçelerde ikamet eden vatandaşlar, 'elektrikler ne zaman gelecek?' sorusuna yanıt arıyor. BEDAŞ ve AYEDAŞ, kesinti yaşanacak ilçeleri resmi sayfası üzerinden paylaştı. İşte, 21 Temmuz BEDAŞ - AYEDAŞ kesinti programı

21.07.2019Gündem
Evinin boş odası 42 günde 3,500 TL kazandırdı

Evinin boş odası 42 günde 3,500 TL kazandırdı

Bingöl’de bu yıl ilk kez yapılan ve bir çiftçinin evinin boş odası 42 gün kullanılan ipek böcekçiliğinde koza hasadı yapıldı. İlk defa yapılan hasattan 65 kilogram koza elde edilirken, 3 bin 500 TL karşılığı olduğunu öğrenildi. Bingöl Valiliği, 2023 Vizyonu kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün özgün projelerinden biri olan İpek Böceği yetiştiriciliği, Genç İlçesi’ne bağlı Erice Köyü’nde ilk kez yapıldı.Köyde bir çiftçinin evi kullanılarak yapılan İpek Böceği yetiştiriciliğinin hasadı ilk defa gerçekleşti 65 kilogram koza elde edildi.

1.07.2019Ekonomi
Evinin boş odası 42 günde 3.500 TL kazandırdı

Evinin boş odası 42 günde 3.500 TL kazandırdı

Bingöl’de ilk defa bir köyde evinin boş odasında İpek Böcekçiliği yapan çiftçi 42 gün sonunda 65 kilogram koza hasadı yaptı 3,500 TL kazandı.

1.07.2019Ekonomi
Hangi meyve hangi saatte yenmeli

Hangi meyve hangi saatte yenmeli?

Dr.Fevzi Özgönül, yaz mevsimiyle beraber meyvelerde de çeşitlilik boy gösterdiğini belirterek, "Peki hangi meyve hangi saatlerde yenmeli hangi saatlerde yenmemeli" konusunda bilgiler verdi.

19.06.2019Sağlık
Alanyada yaş koza alımına başlandı

Alanya'da yaş koza alımına başlandı

Antalya Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, "İpek böceği yetiştiriciliğinde yılın ilk hasadı Alanya ilçesinde yaş koza alımıyla başladı. 2019 için beklenen yaş koza üretim miktarı 10 ton" açıklamasında bulundu.

28.05.2019Ekonomi
Sınıfta ipekböceği ve solucan gübresi ürettiler

Sınıfta ipekböceği ve solucan gübresi ürettiler

Samsun’un Atakum ilçesindeki Kurupelit İlkokulu idaresi, öğrencilerin istek ve hayallerini dinledikten sonra sınıflarda ipek böceği ve solucan gübresi üretimi, bahçedeki kümeste civciv yetiştirilmesi, hobi bahçesinde meyve sebze üretimi, güzel havalarda dersin açık havada işlenmesi gibi uygulamaları hayata geçirdi.

5.04.2019Eğitim
İpekböceği kadınların yüzünü güldürdü

İpekböceği kadınların yüzünü güldürdü

Mardin’in Savur ilçesinde ipek böcekçiliği kadınların yüzünü güldürdü. Pilot bölge seçilen köyde kadınlar evlerinin bazı odalarını bile ipekböceği yetiştirmek için ayırdı.

3.07.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Yeşil Türbe’ye komşu olunca!

YILDIRIM ilçesi hudutlarında bulunan Yeşil Türbe yanındaki köprünün iç kısmındaki duvarlarına döşenen ve kaliteli ürün olarak yoracağım modern çinilerin yüzlercesi yuvasından uçup gitmiş!

27.04.2021

Altıparmak Caddesi’ndeki yanlışı gördünüz mü?

Bursa denince akla ilk gelen caddelerden birisi olan Altıparmak Caddesi’ndeki yanlışı fark edemeyen ilgili yüzlerce yetkiliye cidden hayret ediyorum.

17.03.2021

 Evliya Çelebi'nin ‘Ruhaniyetli Şehir’ dediği adres: Bursa

Açık havada keyifle dolaşacağınız, birbirinden güzel yerler göreceğiniz bir turu hazır mısınız? Evliya Çelebi’nin ‘Ruhaniyetli şehir’ olarak adlandırdığı Bursa’da sizlere merkezde keşfedilecek yerlerden bahsedeceğim. İşte size Bursa gezi ve yeme-içme rehberi…

19.11.2020

Bu zorlu dönemi fırsat bilenlere ‘insaf ve yuhh’

ÇEŞME Belediye Başkanı Ekrem Oran, vatandaşı fırsatçılara karşı uyaran bir duyuru yayınladı.

2.05.2020

Zamansız kadınlar vefa borcudur

Araştırmacı Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı özellikle 1919-1938 arasında Türkiye’nin her yerinden dünyada birçok ilkleri başarmış kadınları tanıttığı Zamansız Kadınlar projesi, bu hafta kitap olarak da okuyucularıyla buluştu. 30 yıllık titiz bir çalışmanın sonucu olarak bir araya gelen isimlerin, zor koşullarda mücadele verdiklerine dikkat çeken Kalıpçı, bu Zamansız Kadınlar’ı tanıtmanın geçmişe vefa borcu, geleceğe görev olduğunun altını çizdi. Kalıpçı, Bursa’ya hizmet eden Zamansız Kadınlar’ı da anlattı.

9.03.2019