EKSTRA
MENÜ

İnsansız Deniz Aracı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 352 haberi bulunmuştur.

İnsansız Deniz Aracı Haberleri

İlk insansız denizaltı savunma harbi aracı üretime hazır

İlk insansız denizaltı savunma harbi aracı üretime hazır

Türk savunma sanayisinin ilk insansız deniz aracı olan ULAQ serisini geliştiren Ares Tersanesi, insansız denizaltı savunma harbi aracı (ULAQ DSH/ASW) üretmek için de hazırlıklarını tamamladı.

20.08.2021Ekonomi
Çalışmalar deniz alanında da devam ediyor İlk aşama tamamlandı... Göreve hazırlanıyor

Çalışmalar deniz alanında da devam ediyor! İlk aşama tamamlandı... Göreve hazırlanıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde yürütülen insansız araç çözümleri, deniz alanındaki çalışmalarla zenginleşirken Cumhurbaşkanlığı Savuma Sanayii Başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada, "İnsansız deniz araçlarına sürü yeteneğinin kazandırılması, otonomi ve çeşitli görevlerin icrasını hedeflediğimiz Sürü İDA Projemizde ilk aşamayı tamamladık. Devamı gelecek" dedi.

9.08.2021Ekonomi
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demirden önemli açıklamalar

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'den önemli açıklamalar

Türkiye ile Azerbaycan, Dağlık Karabağ’ın işgalden kurtarılmasında da büyük ses getiren silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) ortak üretimi dahil savunmada yeni işbirliği projeleri hedefliyor.

21.06.2021Gündem
Atmaca füzesiyle Türk donanması çok daha güçlü

Atmaca füzesiyle Türk donanması çok daha güçlü

Türk savunma sanayisi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını yerli ve milli ürünlerle karşılama yolunda Atmaca gemisavar füzesiyle önemli bir adım daha attı.

19.06.2021Ekonomi
SİDA hedefi tam isabetle vurdu

SİDA hedefi tam isabetle vurdu

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı SİDA, tüm hızıyla devam eden Denizkurdu 2021 Tatbikatı'nda ilk atışını yaptı ve hedefi tam isabetle vurdu. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) atış görüntülerini paylaştı.

27.05.2021Haber
Türkiyenin ilk silahlı insansız deniz aracı Ulaq füze atmaya hazır

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı! Ulaq füze atmaya hazır

Türk savunma sanayinin başarısı olan insansız silahlı deniz aracı Ulaq testlerden başarıyla geçti. Ulaq seri üretime hazırken yılda 50 tane üretme kapasitesi bulunuyor.

27.05.2021Ekonomi
Meslek lisesinden insansız deniz aracı

Meslek lisesinden insansız deniz aracı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) belirlenen Ar-Ge merkezlerinden biri olan Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde geliştirilen su üstü arama kurtarma botu prototipiyle, kayıp kişinin yerinin hızlı ve güvenli şekilde tespit edilmesi amaçlanıyor.

24.05.2021Eğitim
Türkiyenin ilk silahlı deniz aracı ULAQ, suya indirildi

Türkiye'nin ilk silahlı deniz aracı ULAQ, suya indirildi

Türk savunma sanayisi şirketlerinin iş birliğiyle geliştirilen silahlı insansız deniz aracı ULAQ suya indirildi. ULAQ'ın denizdeki tecrübe seyirlerine başlanırken deniz testlerinin ardından bu yılın ilk çeyreği sonunda atış testlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

12.02.2021Haber
Türkiyenin ilk silahlı deniz aracı ULAQ suya indirildi

Türkiye'nin ilk silahlı deniz aracı ULAQ suya indirildi

Türk savunma sanayisi şirketlerinin iş birliğiyle geliştirilen silahlı insansız deniz aracı ULAQ suya indirildi. ULAQ'ın denizdeki tecrübe seyirlerine başlanırken deniz testlerinin ardından bu yılın ilk çeyreği sonunda atış testlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

12.02.2021Gündem
Türk savunma sanayisinin büyük başarısı

Türk savunma sanayisinin büyük başarısı

Türk savunma sanayisi, 2020 yılında güvenlik güçlerine bir dizi yeni ürün kazandırdı, geleceğin harp ortamında görev alacak sistemler için de çalışmalarını sürdürdü.

28.12.2020Teknoloji
Türkiyenin ilk yerli silahlı insansız deniz aracının prototipi üretildi

Türkiye'nin ilk yerli silahlı insansız deniz aracının prototipi üretildi

Ares Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk yerli ve milli silahlı insansız deniz aracının prototipi üretildi.

16.12.2020Teknoloji
İlk Silahlı İnsansız Deniz Aracının prototipi denize iniyor

İlk Silahlı İnsansız Deniz Aracı'nın prototipi denize iniyor

Antalya merkezli ARES Tersanesi ile Ankara merkezli METEKSAN Savunma firmasının birlikte ürettiği Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı’nın (SİDA) prototipi, bu ay sonu denize indirilecek. Milli füze sistemleri üreticisi Roketsan tarafından sağlanan 4 adet Cirit ve 2 adet L-UMTAS füze sistemleri eklenecek SİDA’nın denizdeki testleri iki ay sürecek.

15.12.2020Gündem
Dünyada bir örneği daha yok

Dünyada bir örneği daha yok!

Ares Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk yerli ve milli silahlı insansız deniz aracının prototipi üretildi. Ares Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç "(SİDA) Ege'deki karasuları problemlerinde, çok sıklıkla yaşanan kayalık krizlerinde, bu alanlarda çok daha rahatlıkla görev yapabilecek ve radar imzası denilen düşman kuvvetleri tarafından görülmesi çok düşük olasılıklı olan bir bot. Adaların arkasını adeta bizim için ayrı bir göz olarak gözetleyebilecek, istihbarat toplayabilecek hem de güdümlü mermi angajmanı yapabilecek bir bot" dedi.

15.12.2020Ekonomi
Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı denize iniyor

Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı denize iniyor

Savunma sanayine yönelik üretimleriyle dikkat çeken Antalya merkezli Ares Tersanesi, Ankara merkezli Meteksan savunma firmasının birlikte ürettikleri Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA,) aralık ayında denize indiriliyor. İlk SİDA’nın, milli füze sistemleri üreticisi Roketsan tarafından sağlanan 4 adet Cirit ve 2 adet L-UMTAS füze sistemleri ile 2021 yılı ilk çeyreğinde atış testleri yapılacak.

6.11.2020Teknoloji
ULAQ: Türkiyenin ilk silahlı insansız deniz aracını sahneye çıktı

ULAQ: Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracını sahneye çıktı

Ares Tersanesi ve Meteksan Savunma, Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracını (SİDA) geliştirdi. İki şirketin birkaç yıldır devam eden araştırma geliştirme faaliyetleri sonunda ortaya çıkan ULAQ serisinin ilk ürünü olan SİDA'nın prototip üretimi aralık ayında tamamlanacak. SİDA, 400 kilometre seyir menziline, saatte 65 kilometre sürate, gündüz/gece görüş kabiliyetine, milli kriptolu haberleşme altyapısına sahip olacak.

29.10.2020Teknoloji
Elektro şok silahından sonra şimdi de elektro jop geliştirdi

Elektro şok silahından sonra şimdi de elektro jop geliştirdi

Daha önce elektro şok silahı ve silahlı insansız deniz aracı (SİDA) projelerinde yer alan KTÜ Öğretim üyesi Prof. Dr. Fazıl Kırkbir, bu defa yeni bir projeye imza attı.

17.08.2020Ekonomi
Norveç’te batan Sovyet denizaltısı yüksek seviyede radyasyon yayıyor

Norveç’te batan Sovyet denizaltısı yüksek seviyede radyasyon yayıyor

Sovyetler Birliği’ne ait 1989 yılında batan K-278 Komsomolets adlı denizaltıdan radyasyon seviyesinde artış tespit edildiği açıklandı.

10.07.2019Avrupa
Denizkurdu-2019da üçüncü gün; Helikopterler gücünü gösterdi

'Denizkurdu-2019'da üçüncü gün; Helikopterler gücünü gösterdi

TÜRK Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın en büyük planlı tatbikatlarından 'Denizkurdu-2019', üçüncü gününde sürüyor. tatbitatın bugünkü bölümünde, senorya gereği su üstü hedefleri Seahawk helikopterlerinden atılan güdümlü mermilerle imha edildi.

15.05.2019Gündem
Üniversiteden insansız deniz aracı projesine destek

Üniversiteden insansız deniz aracı projesine destek

‘TÜBİTAK SAYEM’ programı kapsamında desteklenen ‘İnsansız Deniz Araçlarının Otonom Çalışabilmesi İçin Ölçüm, Test ve Seyrüsefer Amaçlı Kontrol Birimi Geliştirme Yol Projesi’ne üniversite destek verecek.

2.05.2019Eğitim
İnsansız deniz araçları imece usulü geliştirilecek

İnsansız deniz araçları imece usulü geliştirilecek

Denizlerde büyük bir dönüşüm başlatacak yerli ve milli insansız deniz araçlarının nitelikleri ve geliştirilme yöntemleri, kamu, üniversite ve özel sektör iş birliği ile belirlenecek.

18.04.2019Teknoloji
140 ülkenin iş dünyası Türkiyede

140 ülkenin iş dünyası Türkiye'de

MÜSİAD tarafından bu yıl 17’ncisi gerçekleştirilen MÜSİAD Expo, ikinci gününde rekor katılımcıya ulaştı. 140 ülkeden 7 binin üzerinde yabancı işadamının geldiği MÜSİAD Expo’da 8 bin ikili iş görüşmesi gerçekleşecek.

23.11.2018Ekonomi
İlk yerli ve milli insansız deniz aracı tanıtıldı

İlk yerli ve milli insansız deniz aracı tanıtıldı

MÜSİAD EXPO kapsamında bu yıl dördüncüsü düzenlenen “High Tech Port”da Türkiye'nin ilk yerli ve milli İnsansız Deniz Aracı (İDA) da burada görücüye çıktı. Ağır deniz koşullarında ve mürettebatlı gemilerin görev yapamadığı koşullarda İDA görev yapabilecek.

21.11.2018Ekonomi
Yerli silah ‘Wattozz’un ilk fotoğrafları paylaşıldı

Yerli silah ‘Wattozz’un ilk fotoğrafları paylaşıldı

Dünyanın birçok ülkesinde 1 milyon’dan fazla polis memuru tarafından kullanılan uzaktan etkili elektroşok silahı Taser’e, üretimi bitirilen Milli Enerji Silahı ‘Wattozz’ rakip oldu. ABD’li rakibine kıyasla üstün özellikler taşıyan yerli silahın ilk fotoğrafları bugün basına servis edildi.

10.08.2018Gündem
Yerli insansız deniz aracı

Yerli "insansız deniz aracı" 

Türk girişimci Mehmet Salih Arıkök, yerli imkanlarla otonom ve uzaktan kumandalı ‘insansız deniz aracı’ geliştirdi. ‘Kaşif’ adı verilen araç, üzerine takılacak sensörlerin amacına göre arama kurtarma çalışmalarında, deprem veya maden yatağı araştırmalarında kullanılabileceği gibi askeri amaçlı da görev yapabilecek kabiliyette tasarlandı. Arıkök “Kaşif, akademik anlamdaki çalışmaların yanında aynı zamanda silahlı insansız deniz aracına dönüşebilir” dedi.

16.07.2018Haber
Türkiye bunu da yaptı DİHA olabilir...

Türkiye bunu da yaptı! 'DİHA olabilir...'

Türk girişimci Mehmet Salih Arıkök, yerli imkanlarla otonom ve uzaktan kumandalı ‘insansız deniz aracı’ geliştirdi. ‘Kaşif’ adı verilen araç, üzerine takılacak sensörlerin amacına göre arama kurtarma çalışmalarında, deprem veya maden yatağı araştırmalarında kullanılabileceği gibi askeri amaçlı da görev yapabilecek kabiliyette tasarlandı. Arıkök “Kaşif, akademik anlamdaki çalışmaların yanında aynı zamanda silahlı insansız deniz aracına dönüşebilir” dedi.

16.07.2018Gündem
Yerli ve milli vatozlar için geri sayım başladı

Yerli ve milli vatozlar için geri sayım başladı

Albayraklar Şirketler Grubu'nun Karadeniz Teknik Üniversitesi'yle birlikte geliştirdiği elektro manyetik mıknatıslı vatozlar, 10 milyar dolarlık bir uçak gemisinin altına yapışarak patlatabilecek güce sahip.

29.06.2018Teknoloji
Milli insansız deniz aracı geliyor

Milli insansız deniz aracı geliyor

Mersin Teknopark'ta faaliyet gösteren OES Denizcilik firması, insansız deniz aracının üretilmesi için çalışmalarına başladı. Tamamen yerli ürünlerden üretilecek insansız deniz aracının, 1 yıldan kısa bir sürede bitirilmesi hedefleniyor. Genel Müdür İlker Tunur, "Full otonom olarak çalışmasını düşündüğümüz bu sistemi biz çok kısa bir sürede, bir yıl dolmadan tamamlayabileceğimiz kanaatindeyiz" dedi.

13.03.2018Ekonomi
İrandan çok iddialı açıklama En büyüğünü biz üreteceğiz

İran'dan çok iddialı açıklama! "En büyüğünü biz üreteceğiz"

İran, Batı Asya’nın en büyük savaş gemisini üreteceğini duyurdu. Geminin adının "Khalij Fars" (Fars Körfezi) olacağı belirtildi.

1.12.2017Dünya
Istakoz çöpleri topluyor

Istakoz çöpleri topluyor

İZMİR’de işyeri hekimi 47 yaşındaki Altan Koltan, balık tutmak için arkadaşlarının da yardımıyla insansız deniz aracı yaptı. Aracı geliştirip denizcilik fuarlarına katılan Dr. Koltan Ergonomi Arge Merkezi’ni kurdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine boğazın dar bölgelerindeki çöpleri toplamak için yeni bir projeye imza attı.

5.09.2015Ege
Hamallığa değil teknolojiye talibiz

Hamallığa değil teknolojiye talibiz

Türk savunma sanayiinin ihracatı Ocak-Ağustos 2012 döneminde geçen yılın aynıdönemine göre yüzde 70 artarak 832 milyon dolara yükseldi.

25.09.2012Ekonomi
Türk mühendisleri insansız deniz aracı yaptı, ‘korsan’ karşı koz oldu

Türk mühendisleri insansız deniz aracı yaptı, ‘korsan’ karşı koz oldu

Türk mühendisler, insansız hava araçlarının (İHA) ardından, bu kez de tasarımı, dizaynı ve yazılımı tamamen özgün ve yerli olan Türkiye’nin ilk insansız deniz aracını (İDA) üretti.

2.07.2010Ekonomi
İnsansız deniz aracı göreve hazır

İnsansız deniz aracı göreve hazır

Türk mühendisler, insansız hava araçlarının (İHA) ardından, bu kez de tasarımı, dizaynı ve yazılımı tamamen özgün ve yerli olan Türkiye'nin ilk insansız deniz aracını (İDA) üretti.

2.07.2010Ekonomi
Genet, ’sualtı duyarga ağı’ ile insansız deniz aracı geliştirdi

Genet, ’sualtı duyarga ağı’ ile insansız deniz aracı geliştirdi

İnsansız deniz aracı, CeBIT Bilişim Eurasia’da en çok ilgi çeken ürünler arasında yer aldı. Yeni nesil kablosuz duyarga ağlar konusunda uzman olan Genet tarafından geliştirilen araca, dünya ülkelerinden ilgi yağıyor. Genet Genel Müdürü Burak Mengi, yedi yıldır üzerinde çalışılan ve geliştirilmesi için 5 milyon dolar ödenen araca, Hindistan, Pakistan, Bulgaristan ve İtalya gibi ülkelerden talep geldiğini söyledi.

11.10.2008Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan 2023 vurgusu Ülkemiz için tarihi önemde

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2023 vurgusu! 'Ülkemiz için tarihi önemde'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'nde AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sevgili gençler, cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023'te seçimleri de gerçekleştireceğiz. AK Parti ve  Cumhur İttifakı olarak 2023'te yeniden güven tazeleyerek millete hizmet yolculuğumuzu devam ettirmek istiyoruz. Bunun için şimdiden planlı, programlı, aktif bir şekilde çalışmaya başlamalı, önümüzdeki süreyi en iyi şekilde değerlendirmeliyiz" dedi.

17.09.2021Gündem
Erzurumlu liseliler su altı robotu yaptı

Erzurumlu liseliler su altı robotu yaptı

Erzurum'da lise öğrencileri hazırladıkları insansız su altı aracıyla TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali finalinde yarışacak.

14.09.2021Eğitim
Teknolojik gövde gösterisi Rusya sahaya akıllı askeri robot sürdü

Teknolojik gövde gösterisi! Rusya sahaya akıllı askeri robot sürdü

Avrupa ile sorun yaşayan Belarus ile ‘Batı-2021’ tatbikatını düzenleyen Rusya, sahneye yapay zekâlı savaş robotunu çıkardı. Rusya ‘Platforma-M’ adlı askeri taşıtın yapay zekâ sayesinde hedef belirleyip otonom hareket ettiğini öne sürüyor. Platforma 10 saat boyunca çalışabiliyor.

14.09.2021Dünya
Savunma Sanayii Başkanı Demirden otonom araç yapan gençlere destek

Savunma Sanayii Başkanı Demir'den otonom araç yapan gençlere destek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Bilişim Vadisi'nde düzenlenen Robotaksi- Binek Otonom Araç Yarışması'nı ziyaret etti. Demir, "Burada yapılan gösterimin çeşitli alanlarda uygulamasını göreceğiz. Buradaki çabalarla, tecrübelerle ileride bu işin mutfağından gelmiş, teknolojiyi gerçek hayata uygulamış, daha da iyisini yapmak üzere kolları sıvamış bir genç kitle ile karşılaşacağız" dedi.

13.09.2021Gündem
Akdenizde petrol kirliliğine karşı 20 bin kilometrekare alan tarandı

Akdeniz'de petrol kirliliğine karşı 20 bin kilometrekare alan tarandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Akdeniz’de Suriye kaynaklı petrol kirliliğine karşı başlatılan deniz operasyonlarının sona erdiğini, temizlik çalışmaları kapsamında 20 bin kilometrekare deniz yüzeyinin tarandığını bildirdi.

12.09.2021Ekonomi
Rum Yönetiminden skandal karar Bakan Akar: Çarpık ve düşmanca zihniyetin bir örneğidir

Rum Yönetimi'nden skandal karar! Bakan Akar: Çarpık ve düşmanca zihniyetin bir örneğidir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kıbrıs Rum kesiminde Atatürk'ün anlatıldığı kitabın sayfasının yırtılması kararına ilişkin, "Bu çarpık ve düşmanca zihniyetin yeni bir örneğidir. Bu olay kimlerle ve nelerle uğraştığımızı açıkça göstermektedir. Şiddetle reddediyor, şiddetle kınıyoruz. Gerçekten pes doğrusu." ifadelerini kullandı.

9.09.2021Gündem
Yunanistan TİHAları konuşuyor

Yunanistan TİHA'ları konuşuyor

Türkiye’de üretilen insansız hava araçları (İHA) ve silahlı insansız hava araçlarından (SİHA) sonra, ilk Akıncı TİHA’nın (taarruzi insansız hava aracı) Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmesi, Atina’da endişe yarattı.

2.09.2021Haber
Yunanistan’da şimdi de TİHA korkusu

Yunanistan’da şimdi de TİHA korkusu

Türkiye’de üretilen insansız hava araçları (İHA) ve silahlı insansız hava araçlarından (SİHA) sonra, ilk Akıncı TİHA’nın (taarruzi insansız hava aracı) Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmesi, Atina’da endişe yarattı.

2.09.2021Dünya
3 Şubat hangi burç ve burcu ne 3 Şubat tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

3 Şubat hangi burç ve burcu ne? 3 Şubat tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

3 Şubat tarihinde doğan kişiler kova burcu özelliklerini taşır. 3 Şubat burcunun en önemli özellikleri arasında samimi ve gayretli olmaları yer alıyor. Bu insanlar genellikle samimiyet ve istekle doludur. Bu nedenle de herkesin onlardan hoşlanması çok kolaydır. Bu burcun insanları sevecen ve sıcak bir kişiliğe sahiptir. 3 Şubat hangi burç ve burcu ne? İşte, merak edilen tüm detaylar.

1.09.2021Burçlar
Mavi Vatanın insansız muhafızları test için gün sayıyor

Mavi Vatan'ın "insansız muhafızları" test için gün sayıyor

Mavi Vatan'ın güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunulması amacıyla "Silahlı İnsansız Su Üstü Harbi Aracı" ve "İnsansız Denizaltı Savunma Harbi Aracı" geliştirilmesi ve üretiminde önemli aşama katedildi.

30.08.2021Haber
İnsansız muhafızlar test için gün sayıyor

İnsansız muhafızlar test için gün sayıyor

Mavi Vatan'ın güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunulması amacıyla "Silahlı İnsansız Su Üstü Harbi Aracı" ve "İnsansız Denizaltı Savunma Harbi Aracı" geliştirilmesi ve üretiminde önemli aşama katedildi.

30.08.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Tuzla’da neler oluyor

Tuzla tersanelerinden ölümlü iş kazası haberleri çok sık gelmeye başladı.

15.02.2008