EKSTRA
MENÜ

İngilizce

İngilizce haberleri sayfasında güncel ve son dakika İngilizce hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 42.417 İngilizce haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

İngilizce Haberleri

2021 Nobel Edebiyat Ödülünü Zanzibar kökenli romancı Abdulrazak Gurnah kazandı

2021 Nobel Edebiyat Ödülü'nü Zanzibar kökenli romancı Abdulrazak Gurnah kazandı

Nobel Edebiyat Ödülü, Afrika kıtasının doğusunda Tanzanya'ya bağlı iki adadan oluşan ve özerk yönetilen Zanzibar'da doğan, romancı Abdulrazak Gurnah'a verildi.

7.10.2021Keyif
Son dakika... Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan isim belli oldu

Son dakika... Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan isim belli oldu

Nobel Komitesi, Nobel Edebiyat Ödülü'nü Zanzibarlı edebiyatçı Abdulrazak Gurnah'a verildiğini açıkladı. Gurnah'ın ödülü kültürler ve kıtalar arasındaki körfezde sömürgeciliğin etkilerine ve mültecinin kaderine nüfuz etmesinden dolayı aldığı ifade edildi.

7.10.2021Dünya
Senaryosunun yüzüne 10 sene boyunca kimse bakmadı Squid Game neden bu kadar sevildi

Senaryosunun yüzüne 10 sene boyunca kimse bakmadı! 'Squid Game' neden bu kadar sevildi?

Son dönemin en büyük küresel kültürel olayı 'Squid Game' dizisi oldu demek yanlış olmaz. Peki üç hafta içinde 90 ülkede izlenme sıralamalarında 1 numaraya yükselmeyi başaran dizinin sırrı ne? Hem bu sırrın peşine düştük hem de "Squid Game'in ikinci sezon olacak mı?" diye merak edenlerin akıllarındaki soru işaretlerine yanıt aradık. Tüm detaylar haberimizde...

7.10.2021Dünya
Fransanın geri çağırdığı Canberra Büyükelçisi Avustralya’ya geri dönecek

Fransa'nın geri çağırdığı Canberra Büyükelçisi Avustralya’ya geri dönecek

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, denizaltı anlaşmasının iptali nedeniyle Avustralya'ya tepki olarak geri çağırdıkları Canberra Büyükelçisi Jean-Pierre Thebault’un, Avustralya’ya geri döneceğini açıkladı.

7.10.2021Dünya
TPM 2.0 nedir Windows 11 için TPM 2.0 zorunluluğu nedir

TPM 2.0 nedir? Windows 11 için TPM 2.0 zorunluluğu nedir?

TPM 2.0, Windows 11 ile birlikte bilgisayarlarda zorunlu kılınmasının ardından araştırılmaya başlandı. Anakartlarda TPM 2.0 çiplerinin olmama durumunda kurulum sürecini reddeden Windows 11, bu zorunluluğu getirmesi dolayısıyla pek çok kullanıcıda olumsuzluğa neden oldu. Peki, TPM 2.0 nedir? İşte, Windows 11 için TPM 2.0 zorunluluğu hakkında bazı bilgiler

5.10.2021Teknoloji
Maria Teresa Borrallo, çalkantılı ailenin gizli silahı...  Çocuklar üzerinde annelerinden çok onun sözü geçiyor

Maria Teresa Borrallo, çalkantılı ailenin 'gizli silahı'... Çocuklar üzerinde annelerinden çok onun sözü geçiyor

İngiliz kraliyet ailesinin en göz önünde olan üç çocuğu, kelimenin tam anlamıyla "kameralar karşısında büyüdü." Daha birkaç günlük bebekken basının karşısına çıktılar, etraflarındaki "yüksek duvarlara" rağmen ilk adımları, ilk gülücükleri anne ve babalarıyla çıktıkları uluslararası geziler hep kamuoyunun gözü önünde gerçekleşti.

5.10.2021Magazin
Türkiye, Maarif okullarıyla uluslararası diploma veren ülkeler arasına giriyor

Türkiye, Maarif okullarıyla uluslararası diploma veren ülkeler arasına giriyor

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Akgün, uluslararası geçerliliğe sahip olacak Uluslararası Maarif Programı (IMP) ve IMP-Maarif Okul Öncesi Eğitim Programı'nı hazırladıklarını bildirdi.

4.10.2021Gündem
Dijital oyunlar ve eğitim sistemi (2)

Dijital oyunlar ve eğitim sistemi (2)

Söz konusu çalışmalarda dijital oyunların hedef kitlesi sadece çocuklar veya gençlerle sınırlı değil. Dijital oyunlarla dil öğrenimi çalışmalarında çocukların yanı sıra gençler ve askeri personel dâhil çeşitli meslek gruplarından yetişkinlerle de çalışılmış ve oldukça başarılı sonuçlar elde edildi.

4.10.2021Eğitim
Karsu’nun gözyaşları

Karsu’nun gözyaşları

Karsu’nun geçtiğimiz yıllarda cover’ladığı “Jest Oldum” şarkısını Hollanda’da yayınlanan bir programda Anneke van Giersbergen seslendirdi. Karsu, Giersbergen’in performansı karşısında gözyaşlarına hakim olamadı.

4.10.2021Keyif
Meclis’te uyutmayan havalandırma stres savar zemin

Meclis’te uyutmayan havalandırma stres savar zemin

Meclis Genel Kurulu salonu, yeni yasama yılına yenilenmiş haliyle girdi. Stresi azaltmak için zemini bakır tel döşenen salonda, vekillerin uyuklamamaları için yeni havalandırma sistemi kuruldu...

4.10.2021Gündem
Televizyona internet nasıl bağlanır Smart Tvler kablolu veya kablosuz internete nasıl bağlanır

Televizyona internet nasıl bağlanır? Smart Tv'ler kablolu veya kablosuz internete nasıl bağlanır?

Dizi ya da film ile farklı videolar seyretmek, keyifli bir vakit geçirmek için artık televizyona internet bağlamak mümkün. Bu konuda farklı yollar bulunmaktadır ve amaca uygun şekilde değerlendirilebilir. Peki, televizyona internet nasıl bağlanır? Smart TV'ler kablolu veya kablosuz internete nasıl bağlanır? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

4.10.2021Araştırma
Siber güvenlik uzmanı nasıl olunur Siber güvenlik uzmanı olmak için hangi bölüm okunmalı

Siber güvenlik uzmanı nasıl olunur? Siber güvenlik uzmanı olmak için hangi bölüm okunmalı?

Çağa ayak uydurmak ve doğru meslekleri seçmek öğrenciler için artık çok daha önemli noktaya ulaştı. Özellikle teknolojinin ele geçirdiği günümüz meslekleri, birçok farklı kola uzanmış durumda. Bunlar içerisinde özellikle siber güvenlik uzmanlığı merak edilen meslekler arasında geliyor. Peki, siber güvenlik uzmanı nasıl olunur? Siber güvenlik uzmanı olmak için hangi bölüm okunmalı? İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.10.2021Araştırma
Almanca nasıl öğrenilir Almanca öğrenirken nelere dikkat edilmeli

Almanca nasıl öğrenilir? Almanca öğrenirken nelere dikkat edilmeli?

Günümüzde dil öğrenmek oldukça önemlidir. Özellikle İngilizce ve Almanca yaygın olan diller arasında yer almaktadır. Birçok kişi İngilizce öğrenmek yerine öncelikle Almanca öğrenmeyi seçmektedir. Detaylı bir çalışma ile Almancayı öğrenme şansınız vardır. Almanca nasıl öğrenilir? Almanca öğrenirken nelere dikkat edilmeli? İşte, tüm detaylar.

4.10.2021Araştırma
Twitterdan Taliban Sözcüsü Mücahidin hesabına kısıtlama

Twitter'dan Taliban Sözcüsü Mücahid'in hesabına kısıtlama

Sosyal medya platformu Twitter, Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid'in Farsça ve Peştuca paylaşım yaptığı hesabına kısıtlama uyguladı.

3.10.2021Dünya
Efsane ikili Oya-Bora: Müziği bırakmadık pop kulvarından ayrıldık

Efsane ikili Oya-Bora: Müziği bırakmadık pop kulvarından ayrıldık

90’lar listeleri yapıldığında Oya-Bora ikilisi hep en tepede yerini alır. Onlar, “Ara Beni”, “Sevme Zamanı”, “Bana Bir Masal Anlat Baba” gibi eskimeyen şarkıların yazarları, aşklarını müziklerine taşıyan nadir sanatçılardandır. Oya Küçümen ve Bora Ebeoğlu ile bir araya geldik. 1997’de çıkardıkları son pop albümünün ardından neler yaptıklarını konuştuk...

3.10.2021Magazin
Milano podyumlarında bir Türk kızı

Milano podyumlarında bir Türk kızı

Milano Moda Haftası’ndaki Dolce&Gabbana defilesinde, 24 yaşındaki Türk model Betül Ekşi de yürüdü. Başarısının yanı sıra dingin güzelliğiyle dikkat çeken Ekşi ile modellik kariyerini konuştuk.

Bir yol ve üç cennet

Bir yol ve üç cennet

Batı Antalya’da kalabalıklardan kaçıp daha sakin noktalara park ettiğimiz karavanımızın kapıları üç ayrı cennete açıldı bu kez. Üç günde sadece 55 kilometreye sığan Karaöz, Papaz Koyu ve Gökbük...

3.10.2021Seyahat
Bakan Kurumdan COP26 Başkanı Sharmaya destek teşekkürü

Bakan Kurum'dan COP26 Başkanı Sharma'ya destek teşekkürü

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 26. Taraflar Konferansı (COP26) Başkanı Alok Sharma, Fransa Ekolojik Geçiş Bakanı Barbara Pompili, Federal Alman Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakan Yardımcısı Jochen Flasbarth'a Paris Anlaşması sürecindeki destekleri için teşekkür etti.

2.10.2021Gündem
Lying Leg Curl Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Yapılır Lying Leg Curl Hareketi Hangi Kasları Ve Nereyi Çalıştırır

Lying Leg Curl Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Yapılır? Lying Leg Curl Hareketi Hangi Kasları Ve Nereyi Çalıştırır

Lying leg curl kelime öbeği İngilizce kökenli bir sözcüktür. Bu sözcük öbeğinin Türkçe karşılığı ise yalancı bacak kıvrılması anlamına gelmektedir. Terim spor terimleri arasında yer alarak salon sporlarında Fıtness alanında kullanılan bir terimdir. Egzersizi yapmaya özel olarak tasarlanmış spor aletiyle yapılmaktadır. Lying leg curl hareketiyle ilgili bilinmesi gereken tüm detayları sizler için derledik.

1.10.2021Spor Arena
Moderate ne demek Moderate kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Moderate ne demek? Moderate kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

Yabancı kökenli bir kelime olması ile beraber moderate gündelik yaşamda Türkçede kullanılmayan bir kelimedir. Peki, moderate ne demek? Moderate kelimesinin anlamı nedir tüm detayları ile derledik.

1.10.2021Sözlük
Bahar Candan kimdir, kaç yaşında Bahar Candanın son hali şaşırttı

Bahar Candan kimdir, kaç yaşında? Bahar Candan'ın son hali şaşırttı!

Televizyon ekranlarına bir stil yarışması ile başlayan Bahar Candan, ilginç tavırlarıyla gündemde yer edinmeye devam ediyor. Bahar Candan’ın hareketleri gerçek mi gibi soruları da beraberinde getiren sosyal medya fenomeninin son hali de şaşırttı. Katıldığı 2. Sayfa programında dişlerini yaptırdığı ve saçlarını uzattığı dikkatlerden kaçmayan Bahar Candan yine ilginç açıklamalarda bulundur. Peki Bahar Candan kimdir, kaç yaşında? İşte Bahar Candan son hali ve açıklamaları…

1.10.2021Hayat
ABD, terör örgütünü Washington’da ağırladı

ABD, terör örgütünü Washington’da ağırladı

Bünyesinde terör örgütü PKK/YPG’nin de olduğu ve Suriye’de ABD tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) siyasi kanadı Suriye Demokratik Meclisi (SDM) heyetinin, hafta başında ABD’de resmi temaslarda bulunduğu ve ABD’li üst düzey yetkililerle bir araya geldiği ortaya çıktı.

1.10.2021Dünya
Goblet squat nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır Goblet squat hareketi hangi kasları ve nereyi çalıştırır

Goblet squat nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır? Goblet squat hareketi hangi kasları ve nereyi çalıştırır?

Goblet squat hareketi en çok merak edilen egzersizlerden bir tanesini oluşturmaktadır. Sizin için goblet squat hareketinin ne demek olduğunu, goblet squat hareketinin faydalarının neler olduğunu, nasıl yapıldığını, ne işe yaradığını ve hangi kas gruplarını çalıştırdığını, alternatiflerinin neler olduğunu derledik.

30.09.2021Diğer
Culture ne demek Culture kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Culture ne demek? Culture kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

Yabancı kökenli bir kelime olması ile beraber culture, Türkçe üzerinden belli bir anlama sahiptir. Peki, culture ne demek? Culture kelimesinin anlamı nedir tüm detayları ile derledik.

30.09.2021Sözlük
Con con ne demek Con con kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Con con ne demek? Con con kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

2000'li yılların başından itibaren birçok yeni sözcük türetildi ve günlük hayatta sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bu kelimelerden bazıları İngilizce kökenliyken bazılarının kökeni Latince ve Yunancaya dayanır. Dilimize İngilizceden geçmiş olan con con sözcüğü, zengin ve şımarık anlamına gelir. Daha çok teklifsiz konuşmalarda kullanılan bu kelimenin diğer anlamı ise taklitçidir. Con con ne demek? Con con kelimesinin anlamı nedir tüm detayları ile derledik.

30.09.2021Sözlük
R. Kellynin suçları bunca yıl nasıl cezasız kaldı Hepimiz fark ettik, kimse umursamadı çünkü...

R. Kelly'nin suçları bunca yıl nasıl cezasız kaldı? 'Hepimiz fark ettik, kimse umursamadı çünkü...'

Son 30 yılın en popüler şarkıcılarından biri olan ABD'li R. Kelly hakkında seks ticareti suçlamasıyla haftalardır devam eden dava hafta başında sonuçlandı ve Kelly onlarca genç kadın ve erkeğe yönelik cinsel istismardan suçlu bulundu. Peki geçmişi 90'lı yıllara kadar uzanan bu suçlar nasıl oldu da bugüne kadar cezalandırılmadı?

30.09.2021Dünya
Next Inverted Row Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Yapılır Next Inverted Row Hareketi Hangi Kasları Ve Nereyi Çalıştırır

Next Inverted Row Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Yapılır? Next Inverted Row Hareketi Hangi Kasları Ve Nereyi Çalıştırır

Next inverted row kelime öbeği İngilizce bir sözcük grubudur. Bu terimin Türkçe anlam karşılığı ise sonraki ters satır demektir. Terim spor terimleri arasında yer alarak bir egzersizin ismidir. Bu egzersiz sırt bölgesine yönelik olarak yapılmaktadır. Next inverted row hareketiyle ilgili ne işe yarar, nasıl yapılır tüm detayları ile derledik.

30.09.2021Spor Arena
Upright Row Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Yapılır Upright Row Hareketi Hangi Kasları Ve Nereyi Çalıştırır

Upright Row Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Yapılır? Upright Row Hareketi Hangi Kasları Ve Nereyi Çalıştırır

Upright row kelime grubu İngilizce bir sözcük olup Türkçe anlamı da dikey sıra demektir. Buradan da anlayacağımız gibi upright row egzersizinin özelliği ağırlığın kaldırılmasında ve indirilmesinde dikey pozisyonun yer almasıdır. Bu hareketin spor alanında önemli bir yeri vardır. Dambıl ile çalışılan en bilindik egzersiz grubu arasında yer almaktadır. Sizler için egzersizin doğru ve etkin yapılması adına upright row egzersiziyle ilgili tüm bilinmesi gerekenleri derledik.

30.09.2021Spor Arena
Opr. Dr. Banu Küçükpolat kimdir, kaç yaşında Opr. Dr. Banu Küçükpolatın dansı çok konuşuldu

Opr. Dr. Banu Küçükpolat kimdir, kaç yaşında? Opr. Dr. Banu Küçükpolat'ın dansı çok konuşuldu

Opr. Dr. Banu Küçükpolat, katıldığı programdaki dansıyla çok konuşuldu. Opr. Dr. Banu Küçükpolat, Sabahın Sultanı Seda Sayan programına çıkarak dans etmesiyle gündeme geldi. Tartışmalara neden olan görüntüler ardından Opr. Dr. Banu Küçükpolat'ın hayatı ve kariyeriyle ilgili bilgiler merak konusu oldu. Peki, Opr. Dr. Banu Küçükpolat kimdir?

30.09.2021Televizyon
Brokoli suyu nasıl yapılır ve elde edilir Brokoli suyu yapımı ve tarifi

Brokoli suyu nasıl yapılır ve elde edilir? Brokoli suyu yapımı ve tarifi

Brokoli karnabahara benzeyen ve sebze ailesinde yer alan besin ögesidir. Kelime İngilizce olan broccoli sözcüğünden alıntıdır. İngilizce olan bu sözcük ise İtalyanca broccolo kelimesinden türeyerek dilime gelmiştir. İtalyanca olan bu kelimenin Türkçe anlamı tomurcuk demektir. Brokoli sebzesinden salata, yemek, çorba gibi besinler elde edilebilmektedir. Bu bakımdan yazıda sizler için hakkında detayları derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Flat Bench Dumbbell Fly Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Yapılır Flat Bench Dumbbell Fly Hareketi Hangi Kasları Ve Nereyi Çalıştırır

Flat Bench Dumbbell Fly Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Yapılır? Flat Bench Dumbbell Fly Hareketi Hangi Kasları Ve Nereyi Çalıştırır

Flat bench dumbbell fly kelime öbeği İngilizce dilindedir. Bu sözcük öbeği spor alanında kullanılmaktadır. Kelime öbeğinin Türkçe anlamı ise düz tezgah dambıl sineği demektir. Bilindiği gibi dambıl serbest ağırlık çalışmalarında kullanılan bir alettir. Flat bench dumbbell fly ise göğüs kaslarının gelişimi için yapılan egzersizi tanımlamaktadır. Flat bench dumbbell fly ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri derledik.

29.09.2021Spor Arena
İncline Dumbbell Fly Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Yapılır İncline Dumbbell Fly Hareketi Hangi Kasları Ve Nereyi Çalıştırır

İncline Dumbbell Fly Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Yapılır? İncline Dumbbell Fly Hareketi Hangi Kasları Ve Nereyi Çalıştırır

İncline dumbbell fly kelimesi İngilizce sözcük öbeği olarak dilimizde yer almaktadır. Bu sözcük spor alanında bir terim ismi anlamında kullanılmaktadır. Bir egzersizin adıdır. Bu kelime öbeğinin Türkçe anlamı ise eğimli dambıl sineği demektir. Bu hareket göğüs kaslarını çalıştırmaktadır ve bir sehpa yardımıyla yapılmaktadır. Spor aletlerini doğru kullanmak için incline dumbbell fly egzersiziyle ilgili bilinmesi gereken detayları derledik.

29.09.2021Spor Arena
Machine Shoulder Press Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Yapılır Machine Shoulder Press Hareketi Hangi Kasları Ve Nereyi Çalıştırır

Machine Shoulder Press Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Yapılır? Machine Shoulder Press Hareketi Hangi Kasları Ve Nereyi Çalıştırır

Gündelik hayatta zinde kalmak için ve fiziksel uygunluk amacıyla yapılan egzersizlerin tamamı için Fıtness kelimesi kullanılmaktadır. Elbette ki bu alanda vücudun farklı bölgelerini çalıştıran bir düzine hareket bulunmaktadır. Machine shoulder press de bu alana giren egzersizlerden sadece bir tanesidir. Bu kelime öbeği İngilizce kökenlidir. Türkçe karşılığı ise makine omuz presi demektir. Machine shoulder press çalışmasıyla ilgili bilinmesi gereken tüm detayları derledik.

29.09.2021Spor Arena
Birader ne demek Birader kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı..

Birader ne demek? Birader kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı..

Halk arasında en yaygın kullanılan ve önemli kelimeler içerisinde birader sözcüğü geliyor. Genelde erkeklerin birbirine karşı hitap olarak değerlendirdikleri sözcüklerden biridir. Peki, birader ne demek? Birader kelimesinin anlamı nedir tüm detayları ile derledik.

29.09.2021Sözlük
Şilede yürüyüş şenliği

Şile'de yürüyüş şenliği

1991 yılından bu yana ekimin ilk hafta sonu “Dünya Yürüyüş Günü” olarak kutlanıyor. Şile Kaymakamlığı da “ECOTOUR-NET, Karadeniz Bölgesi’nde Ekoturizm Ağının Geliştirilmesi” projesi kapsamında 2 Ekim’de Şile Sarıkavak Kalesi Doğa Yürüyüşü Şenliği düzenliyor.

29.09.2021Gündem
e-YDS 2021/13 İngilizce başvuruları başladı

e-YDS 2021/13 İngilizce başvuruları başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen e-YDS 2021/13 İngilizce alanında, 13 Kasım’da Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana’daki e-sınav uygulama binalarında yapılacak.

29.09.2021Eğitim
Esra Eron kimdir Bir Başka Güzel sunucusu Esra Eron hakkında bilgiler

Esra Eron kimdir? Bir Başka Güzel sunucusu Esra Eron hakkında bilgiler

Esra Eron, Türkiye'nin değişik yerlerinden katılan yarışmacıların moda mücadelesi verdiği Bir Başka Güzel ile ekranlara döndü. Peki, Esra Eron kimdir? Bir Başka Güzel sunucusu Esra Eron hakkında bilgiler

29.09.2021Televizyon
Arabulucu ne demek Arabulucu kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı..

Arabulucu ne demek? Arabulucu kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı..

Genel olarak iki kelimenin bir araya gelmesi ile beraber arabulucu sözcüğü oluşmaktadır. Adından da az çok ne anlama geldiği anlaşılmaktadır. Peki, arabulucu ne demek? Arabulucu kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı üzerine merak edilenleri detayları ile derledik.

29.09.2021Sözlük
Amfi ne demek Amfi kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Amfi ne demek? Amfi kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

Birçok değişik anlamı ile beraber amfi kelimesi Türkçede yerleşip şekilde kullanılan kelimelerden biridir. Peki, amfi ne demek? Amfi kelimesinin anlamı nedir tüm detayları ile derledik.

29.09.2021Sözlük
Aziz Sancar direksiyonun başına geçti

Aziz Sancar direksiyonun başına geçti

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) onur konuğu olarak katıldığı TEKNOFEST’te Türkiye’nin otomobili TOGG’un direksiyonuna geçti. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, araçla ilgili Prof. Dr. Sancar’a bilgi verdi.

29.09.2021Ekonomi
DE-Fİ nedir, ne demek

DE-Fİ nedir, ne demek?

De-Fi, İngilizce'de Decentralized Finance kelimesinin kısaltması olarak kullanılmakta, Türkçe'de merkezi olmayan finans anlamına gelmektedir. DeFi uygulamaları , bankalar ve borsalar gibi geleneksel finansal sistemleri kripto para birimi ile yeniden yaratmayı amaçlamaktadır. Çoğu De-Fi, Ethereum blok zincirinde çalışmaktadır.

28.09.2021Teknoloji
Aziz Sancar TEKNOFESTte TOGGun direksiyonuna geçti

Aziz Sancar TEKNOFEST'te TOGG'un direksiyonuna geçti

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, TÜBİTAK’ın onur konuğu olarak katıldığı TEKNOFEST’te Türkiye’nin Otomobili TOGG ile tanıştı. 2022’nin son çeyreğinde banttan indirilmesi planlanan TOGG’un direksiyonuna geçen Prof. Sancar, TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’tan projede gelinen aşama ve ilerleyen süreç hakkında bilgi aldı.

28.09.2021Ekonomi
Pantolon Nasıl Yazılır TDKya Göre Pantolon Kelimesinin Doğru Yazımı..

Pantolon Nasıl Yazılır? TDK'ya Göre Pantolon Kelimesinin Doğru Yazımı..

Birçok kıyafetin adı, dilimize Fransızca, İngilizce ve İtalyanca gibi Avrupa dillerinden geçmiştir. O kelimelerden biri olan pantolon İtalyanca kökenlidir. 19. yüzyılda literatüre giren bu sözcüğün nasıl yazıldığı birçok kişi tarafından merak ediliyor. TDK’ya göre pantolon nasıl yazılır? Pantolon kelimesinin doğru yazımını örnek cümleler ile ayrıntılı bir şekilde derledik.

27.09.2021Sözlük
Yerli yazılımla dört beceriyi ölçen yabancı dil sınavı

Yerli yazılımla dört beceriyi ölçen yabancı dil sınavı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere dört beceriyi ölçen yabancı dil sınavı hazırlıklarının devam ettiğini, bu sınavın yerli yazılımla yapılmasının ülke için önemli bir kazanım olacağını bildirdi.

27.09.2021Eğitim
21’inci yüzyılın dil öğrenim materyali: Dijital oyunlar (1)

21’inci yüzyılın dil öğrenim materyali: Dijital oyunlar (1)

Her çağın paradigması eğitim dâhil yaşamın her alanını etkiler ve şekillendirir. Yabancı dil öğrenimini kolaylaştırmak, daha etkili, verimli ve eğlenceli kılabilmek amacıyla her dönem teknolojik gelişmelerden yararlanıldı. Dijital teknoloji alanındaki gelişmeler sonucunda 90’lı yıllara damgasını vuran gelişme bilgisayar destekli dil öğrenimi oldu (Computer Assisted Language Learning = CALL).

27.09.2021Eğitim

Yazar Sonuçları

Bu köprü küresel bir eserse eğer, adı ‘Troya’ olmalıydı

Dünyanın önemli mühendislik haber sitelerinden biri olan “ENR” (Engineering News-Record) geçen çarşamba günü Çanakkale Boğazı üzerinde yapımı süren “1915 Çanakkale Köprüsü” ile ilgili ayrıntılı ve övücü bir yazı yayınladı.

3.10.2021

Sonar İstanbul Zamanı!

Hafta sonu Zorlu PSM’de bu sene 5. kez düzenlenecek olan Sonar İstanbul’da iki güne yayılan müzik dolu bir program sizleri bekliyor. Elektronik müziğin dikkat çeken isimlerinin yer alacağı Sonar İstanbul’da Kerala Dust, Mouse on Mars, Christian Löffler & Ensemble, Weval II, Acid Arab, John Talabot, Dorian Concept, Pote ve SOHN sahne alacak. Sonar’ın heyecanı bir yana SOHN’un sahne alacak olması beni günlerdir sabırsızlandırıyor. SOHN ile Sonar İstanbul performansı öncesi bir araya geldik ve nefis bir söyleşi gerçekleştirdik.

29.09.2021

İzmirli çiftçi kızı ABD’de senatör adayı

KADINLAR hakkında o kadar farklı hikayeler duymuş, röportajlar yapmış olmama rağmen hayat beni şaşırtmaya devam ediyor. Bu kez, İzmir Zeytinalanı’nda doğup büyüyen ve şu anda ABD Kentcky’den senatör adayı olan avukat Gülgün Helen Bükülmez, farklı hayat hikayesi ve müthiş azmiyle ilham veren kadınlar arasında yerini aldı. Kendi deyimiyle, yaşamını tamamen değiştirip, güçlü, haklarının farkında, ama aynı zamanda nazik, mutevazı ve nereden geldiğini unutmayan bir kadın olmayı ideal edinmiş bu özel kadının hikayesi sizlere de iyi gelecek.

27.09.2021