EKSTRA
MENÜ

İnek Sütü

İnek Sütü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İnek Sütü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.185 İnek Sütü haberi bulunmuştur.

İnek Sütü Haberleri

Bebeklerde kabızlık neden olur

Bebeklerde kabızlık neden olur?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şükrü Yener, çocuklarda görülen kabızlık ile ilgili bilgileri sıraladı.

Hayvansal üretim istatistikleri açıklandı

Hayvansal üretim istatistikleri açıklandı

Büyükbaş hayvan sayısı 16,1 milyon, küçükbaş hayvan sayısı 44,3 milyon baş oldu.

7.02.2018Ekonomi
Geçmeyen mide bulantısının nedeni anksiyete olabilir

Geçmeyen mide bulantısının nedeni anksiyete olabilir

Tahlil ve tetkiklerde bir hastalık bulgusuna rastlanmamasına karşın sık tekrarlayan mide bulantılarının psikolojik kaynaklı olduğunu söyleyen Dr. Sinan Akkurt, çoğu kez hastanın kendini psikolojik açıdan sağlıklı bulduğuna ve bu yönde bir tedaviye yönelmediğine dikkat çekti.

17.01.2018Sağlık
Yoğurdu dünyaya tanıtan ülke

Yoğurdu dünyaya tanıtan ülke!

Yoğurdun keşfedilmesini her ülke kendine göre yorumlar ve yoğurdun ilk o ülkeden çıktığını ileri sürerler. Fakat yoğurt nerede keşfedilmiş olursa olsun, yoğurdun Batıya tanıtılmasında ve bugünkü popüler ve ticari ürün haline gelmesinde Bulgaristan önemli bir rol oynadı. Hatta yoğurdun bileşimini ilk ortaya koyan bilim insanı sütü yoğurda dönüştüren bakteriye ‘laktobasil bulgarikusadı’ adını verdi. İşte yoğurdun dünyaya tanıtılması…

15.01.2018Seyahat
Anne sütünün mucizeleri

Anne sütünün mucizeleri

Anne olmak başlı başına mucize bir olaydır. Milyonlarca insanın başına gelmesine rağmen bu derece mucize olmasını sağlayan şey ise vücudun anne ve bebek için geçirdiği mükemmel değişimlerdir. Bu mucizenin bir diğer parçası da anne sütü… İçeriğinden, korumasına her türlü gerekliliği yerine getiren anne sütünün mucizelerine gelin birlikte bakalım.

2.01.2018Sağlık
Toplanan inek sütü miktarı yüzde 3,5 arttı

Toplanan inek sütü miktarı yüzde 3,5 arttı

Toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 arttı.

13.12.2017Ekonomi
Doktora yalnızca hasta olunca gidilmez

Doktora yalnızca hasta olunca gidilmez

Sağlıklı çocuk gelişiminde düzenli doktor kontrolleri çok büyük önem taşır. Anne ve babaların çocuklarının gelişimine yönelik merak ettiği sorular ve ileri dönemde karşılaşacağı gelişmeler ile ilgili merak ettiklerini bu kontroller esnasında ele alınır. Doğum sonrası başlayan düzenli doktor kontrollerinin, yaşına göre uygun zaman aralıklarnda yapılması gerekir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzman Dr. Özlem Türkoğlu, anne ve babalara, çocukların düzenli yaptırması gereken testler ve merak edilen sorular ile ilgili şu bilgileri verdi:

Toplanan inek sütü miktarı arttı

Toplanan inek sütü miktarı arttı

Toplanan inek sütü miktarı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 arttı.

13.11.2017Ekonomi
Toplanan inek sütü miktarı yüzde 0,2 azaldı

Toplanan inek sütü miktarı yüzde 0,2 azaldı

Ticari süt işletmelerince Ağustos ayında 754 bin 635 ton inek sütü toplandı.

12.10.2017Ekonomi
Öksürüğü Geçirmenin 10 Etkili Yolu

Öksürüğü Geçirmenin 10 Etkili Yolu!

Öksürük şiddetlendiğinde öncelikle bol bitki çayları ve sıvı alımının önem taşıdığını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu Demir, öksürüğü geçirmenin 10 etkili yolunu anlattı.

11.10.2017İyi Yaşam
Destek primleri ödeniyor

Destek primleri ödeniyor!

Çiğ süt destekleme primlerinin ödenmesine başlandı. 13 Ekim'e kadar 55 ilde 6 aylık çiğ süt desteklemeleri ödenecek.

7.10.2017Ekonomi
Temmuzda 740 bin 751 ton inek sütü toplandı

Temmuzda 740 bin 751 ton inek sütü toplandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı Temmuz ayında süt ve süt ürünleri üretimi istatistiklerini açıkladı. Buna göre; toplanan inek sütü miktarı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 azaldı.

14.09.2017Ekonomi
Bebeğinizi sağlıklı büyütmenin tüyoları

Bebeğinizi sağlıklı büyütmenin tüyoları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Erkan Aslan, ebeveynlere bebeklerde beslenme ile ilgili önerilerde bulundu.

25.08.2017Sağlık
Bebeklerin yazın sıcaklarla artan problemi: Pişik

Bebeklerin yazın sıcaklarla artan problemi: Pişik!

Bebeklerde pişik, bez bölgesinde oluşan bir problemdir. Peki, pişik neden olur? Pişik oluşmaması için neler yapılmalıdır? Tüm bu soruların yanıtlarını Dermatoloji Uzmanı Dr.Şerafettin Saraçoğlu’ndan aldık.

Anne sütüyle besle pişikten koru

Anne sütüyle besle pişikten koru

Bebeklerde pişik sorunu, özellikle sıcak havalarda sıklıkla ortaya çıkarken, anneler farklı önlemler ve kremlerle bu derde çare arıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Handan Yaşar da anne sütü ile beslenen bebeklerde hazır gıda ya da inek sütü ile beslenen çocuklara göre pişik sorunun daha az görüldüğünü belirterek önemli bilgiler paylaştı.

Tavuk üreticileri para kazanamıyor

Tavuk üreticileri para kazanamıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tavuk etinde üreticinin 3-4 yıldır zam almadan hemen hemen aynı paraya firmalara üretim yaptığını belirterek, "Üreticiler, hem tavuk etinde hem yumurtada üretim maliyetleri karşılamakta zorlanıyor ve para kazanamıyor." ifadesini kullandı.

14.07.2017Ekonomi
Pedalınıza kuvvet...

Pedalınıza kuvvet...

Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından Fransa Bisiklet Turu, bu yıl 104’üncü kez huzurlarımızda. Sizlere, dün Düsseldorf’ta start alan ve 23 Temmuz’da Paris Champs-Élysées’de sona erecek tur için 10 maddelik bir rehber hazırladık. Favoriler kim, hangi etaplar önemli, mayolar ve anlamları ne, tur nerelerden geçiyor? Yarışa ilişkin özel bilgiler; hepsi sayfamızda...

1.07.2017Hayat
Toplanan inek sütü miktarı nisanda azaldı

Toplanan inek sütü miktarı nisanda azaldı

Ülke genelinde toplanan inek sütü miktarı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 azalarak 765 bin 449 ton oldu.

14.06.2017Ekonomi
Dikkat bahar alerjisi çarpmasın

Dikkat bahar alerjisi çarpmasın!

Ağırlıklı olarak bahar mevsiminde ortaya çıkan polenler, kimi zaman hayatı zorlaştırabiliyor. Aşırı hijyen, sigara, ani hava değişiklikleri, besinlerde kullanılan katkı maddeleri, ilaç ve kozmetikler, stres günümüzde alerjinin daha da artmasına sebep oluyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece, bahar mevsiminde ortaya çıkan alerjenleri anlattı.

21.04.2017Sağlık
Toplanan inek sütü miktarı şubatta azaldı

Toplanan inek sütü miktarı şubatta azaldı

Ülke genelinde toplanan inek sütü miktarı, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 azalarak 702 bin 784 ton oldu.

13.04.2017Ekonomi
Bebek beslenmesinde doğru bilinen yanlışlar

Bebek beslenmesinde doğru bilinen yanlışlar

Anne sütünün bebek beslenmesinin en önemli parçası olduğunun altını çizen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şemsettin Ayçiçek, bebek beslenmesinde doğru bilinen yanlışları sıraladı ve annelere tavsiyelerde bulundu.

Sestriere’nin en güzel dağ lezzetleri

Sestriere’nin en güzel dağ lezzetleri

SCIJ toplantıları sadece kayaktan ibaret değil. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen gazetecilerin ülkelerinden getirdikleri lezzetlerle yapılan Nation’s Night ya da Milletler Gecesi herkesin önce mutfak hünerlerini, sonra da kayak pistinin de ötesinde dans hünerlerini sergilediği alan oluyor. Özellikle Sestriere’deki dağ lezzetlerinin başında peynirler geliyor. İşte Sestriere’de kaçırılmaması gereken üç peynir…

4.03.2017Seyahat

Yazar Sonuçları

Hasta olmadan doktora gidin

Gülben Ergen, Dr. Ayşegül Çoruhlu ile buluştu. Çoruhlu, yeme içme konusunda yaptığımız en büyük yanlışları, zararlı gıdaları ve yapılması gerekenleri anlattı.

30.01.2018
Mercimek çorbası hem formunuzu hem sağlığınızı korur

Mercimek çorbası hem formunuzu hem sağlığınızı korur

Hastalıklardan korunmak için kış aylarında bu çorbaları mutlaka tüketin!

21.01.2018

Doğru beslenme neden çok önemli

Beslenme meselesi sağlığımızın “1 numaralı” karar vericisi. O nedenle sağlıklı beslenmeyi öğrenme konusunda durmak yok, yola devam!

17.01.2018

Senede birden fazla kez gitmek ve nasıl geliştiğini görmek istiyorum: Mürver

Karaköy’de, ulaşılabilir bir konumda olması büyük avantaj. Servis çok iyi; Batı lokantalarındaki gibi; alaka var ama yalakalık yok. Tattığım yemeklerden en çok kuzuyu sevdim. Altı saat mermer üstünde, odun ateşinde pişen et çok lezzetli.

5.01.2018

2017’de açılan, beğendiğim üç lokanta

Ekonominin zor durumuna ve lokanta işinde kazancın daha çok hamburger, pizza, steakhouse gibi alanlarda olmasına rağmen (çünkü bu ürünlerin maliyeti düşük ve sürümü yüksek) 2017 senesinde gastronomik açıdan beni heyecanlandıran üç yeni oluşuma tanık oldum. Şöyle bir sıralama yapabilirim...

23.12.2017
Anne sütüne en yakın gıda: Keçi sütü

Anne sütüne en yakın gıda: Keçi sütü

İnek sütünden daha fazla kalsiyum içeriyor.

15.12.2017

Aklım o ‘trattoria’da kaldı

İtalya’daki Antichi Sapori olağanüstü bir ‘trattoria’. Bu kadar iyi ve çok yemeği nasıl bu fiyata yediğinize şaşakalıyorsunuz. Ayrıca şefi ve sahibi Pietro Zito öyle sevimli, cana yakın ve cömert ki mideniz bayram etmekle kalmıyor, kalbiniz de orada kalıyor.

18.11.2017

Tanrı’nın insanlara hediyesi Ege adaları

Bir varmış bir yokmuş, eski çağlarda dünyada bilinen sadece tek bir deniz varmış. Bu denizin tam ortasında el ele tutuşmuş çember adacıklar varmış. Bu adacıklara ‘Çember’ anlamına gelen ‘Kiklad’ adaları denirmiş. Bu adalar çemberinin tam ortasında, merkezde minnacık bir adacık daha varmış ki, eski dünyada bilinen bu en eski denizin göbek deliği imiş, buranın adına da ‘Delos’ derlermiş. Bu yazıda çemberin sadece bir kısmını anlatacağım. Hepsini yazmaya kalksak kitap olur.

3.07.2017

İlk iki yıl süt, büyüyünce kuruyemiş

Besin alerjisi, çocukların gelecekte birçok sağlık sorunuyla karşılaşmasına sebep olabilen önemli bir rahatsızlık. Üstelik Türkiye’de besinlere alerjisi olan çocukların sayısı hızla artıyor. Bu konuda farkındalık yaratmak için 15-21 Mayıs tarihleri, Besin Alerjisi Farkındalık Haftası olarak kabul edildi. Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Nihat Sapan ile konuştuk.

12.05.2017

Bağışıklığımız kötü sinyaller veriyor

Bağışıklık sistemlerimiz sorunlu. Bu önemli bir problem. Zira çoluk çocuk, genç yaşlı hepimizi ilgilendiriyor.

27.04.2017

Alerjik çocuklarda demir gibi güçlü bağışıklık için 10 altın öneri

Kışın hastalanma potansiyeli daha fazla olan alerjik çocuklar başta olmak üzere tüm çocuklarda güçlü bir bağışıklık için bunları yapın.

13.04.2017

Alerjik çocuklarda demir gibi güçlü bağışıklık için 10 altın öneri

Kışın hastalanma potansiyeli daha fazla olan alerjik çocuklar başta olmak üzere tüm çocuklarda güçlü bir bağışıklık için bunları yapın.

12.04.2017

Çocukluk çağında inek sütü alerjisi

“İnek sütü alerjisi erken süt çocukluğu döneminin giderek artan bir sorunudur” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semra Akkuş Akman, çocukluk çağında inek sütü alerjisi hakkında bilgi verdi.

21.03.2017

Çocuklarda demir eksikliği anemisi

Tedavi edilmediği taktirde ciddi sorunlar doğurabilir.

20.02.2017