EKSTRA
MENÜ

İnek Sütü

İnek Sütü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İnek Sütü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.164 İnek Sütü haberi bulunmuştur.

İnek Sütü Haberleri

Bebeklerde alerji belirtileri, tedavisi, alerji testi

Bebeklerde alerji belirtileri, tedavisi, alerji testi

Bebeklerde alerji, özellikle ilk bir yıl içerisinde sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Vücudun bağışıklık sisteminin, yabancı madde olarak algıladığı uyaranlar olan toz, hayvan tüyü ve kepeği, sigara dumanı, besinler, ot, çimen, polenlere karşı olan aşırı tepkileri alerjiye yol açabilir. Bebeklerde şiddetli ağlama, kaşıntı ve kızarıkla kendini belli eden alerjiler hakkında merak edilenleri Çocuk Sağlığı ve Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu'na sorduk.

Chia tohumuyla neler yapabilirsiniz İşte birkaç basit tüyo...

Chia tohumuyla neler yapabilirsiniz? İşte birkaç basit tüyo...

Son yılların popüler besinlerinden protein kaynağı chia tohumu lezzetli ve sağlıklı tatlıların da baştacı. İşte birkaç öneri...

Kolik nedir

Kolik nedir?

Kolik, sağlıklı bir bebeğin doğum sonrası ilk üç aylık dönemde, belirgin bir sebep olmaksızın fazlaca ağlaması durumudur. Toplumumuzda bu tablo 'gaz sancısı' olarak adlandırılır. Her bebek günlük olarak toplam iki saate kadar ağlayabilir. Haftanın en az üç günü üç saati aşan durumlarda 'kolik' tabiri kullanılır.

19.07.2018Gündem
Mayısta 916 bin ton süt üretildi

Mayıs'ta 916 bin ton süt üretildi

Mayıs ayında ticari süt işletmelerince 916 bin ton inek sütü üretildi.

13.07.2018Ekonomi
Toplanan inek sütü miktarı mayısta arttı

Toplanan inek sütü miktarı mayısta arttı

Ülke genelinde toplanan inek sütü miktarı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 artarak 915 bin 998 ton oldu.

13.07.2018Ekonomi
D vitamini eksikliği nasıl giderilir D vitamini bulunan besinler nelerdir

D vitamini eksikliği nasıl giderilir? D vitamini bulunan besinler nelerdir?

D vitamini eksikliği nasıl giderilir sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Güneş ışığı vitamini olarak bilinen D vitaminin eksikliği çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getiriyor. D vitamini birçok besinde oldukça fazla bulunuyor. Peki, D vitamini eksikliği nasıl giderilir? D vitamini bulunan besinler nelerdir?

26.06.2018Gündem
Şekersiz şeker bayramına hazır mısınız

Şekersiz şeker bayramına hazır mısınız?

Şef Aydan Üstkanat, uzun yıllardır rafine şeker tüketmiyor. Tariflerini de buna göre düzenliyor. Altın Kitaplar’dan çıkan ‘Şekersiz’ adlı kitabında hem rafine şekersiz tatlı tarifleri hem de sağlıklı yemek tarifleri var.

Toplanan inek sütü miktarı arttı

Toplanan inek sütü miktarı arttı

Ülke genelinde toplanan inek sütü miktarı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,5 artarak 899 bin 190 ton oldu.

13.06.2018Ekonomi
D vitamini hangi besinlerde bulunur

D vitamini hangi besinlerde bulunur?

D vitamini, tüm insanlar için oldukça önemli bir kaynaktır. Vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılayan D vitamini en iyi kaynak olarak bilinmektedir. Vücuttaki kemiklerin güçlü kalabilmesi için D vitaminini tüketmek oldukça önemli. Peki, D vitamini hangi besinlerde bulunur?

5.06.2018Gündem
Keten tohumlu ve tarçınlı süt enerji veriyor

Keten tohumlu ve tarçınlı süt enerji veriyor

Çocuklar başta olmak üzere tüm yaş grupları için gerekli mikrobesinleri içeren “süt”, dengeli beslenmenin temel basamaklarından birini oluşturuyor. “Her gün en az bir bardak süt”, doktor ve tüm annelerin standart tavsiyelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Vücudun fazlaca ihtiyaç duyduğu mineral olan kalsiyumun en güçlü kaynağı olan süt, hayati fonksiyonların devamlılığında da önemli rol oynuyor.

18.05.2018Sağlık
Ramazana Özel 5 Beslenme Önerisi

Ramazana Özel 5 Beslenme Önerisi

Bu yıl Ramazan orucu 16 Mayıs’ta başlayacak… Günde yaklaşık 17 saat sürecek olan bu süreçte beslenmemizde dikkat edeceğimiz bazı noktalar ile daha sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek mümkün. İşte Ramazan ayına özel öneriler ve Roksi Diyet Yemek Servis Ekibinin hazırladığı 1 günlük örnek ramazan menüsü...

Toplanan inek sütü miktarı martta arttı

Toplanan inek sütü miktarı martta arttı

Türkiye genelinde toplanan inek sütü miktarı, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,9 artarak 936 bin 687 tona ulaştı.

14.05.2018Ekonomi
D vitamini nelerde bulunur D vitamini eksikliği zararları

D vitamini nelerde bulunur? D vitamini eksikliği zararları

Güneş ışığı vitamini olarak bilinen D vitaminin eksikliği çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getiriyor. Çoğu vitaminin aksine, D vitamini aslında bir hormon gibi işlev görür ve vücudunuzdaki her bir hücrenin bunun için bir reseptörü vardır. Peki D vitamini nelerde bulunur? D vitamini eksikliği zararları neler?

20.04.2018Sağlık
Toplanan inek sütü miktarı arttı

Toplanan inek sütü miktarı arttı

Ülke genelinde toplanan inek sütü miktarı, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,2 artarak 809 bin 327 ton oldu.

13.04.2018Ekonomi
Vegan nedir Vegan ne demek

Vegan nedir? Vegan ne demek?

Vegan ya da Veganlık, beslenme ihtiyacını hayvansal gıdalardan sağlamama anlamını taşımaktadır. Vegan yaşam tarzına göre hayvandan gelen et ve süt ile birlikte, yine hayvansal yağlarla üretimi gerçekleştirilen ürünlerin kullanımı doğru bulunmamaktadır. Bu felsefede sağlıklı yaşamak kadar çevresel etiğe uygun beslenmek de önem arz ediyor. Peki, Vegan nedir? Veganlık ne demektir? İşte, detaylı bilgiler

4.04.2018Sağlık
Hayvansal ürün üretim değerinde artış

Hayvansal ürün üretim değerinde artış

Hayvansal ürün üretim değeri 2017 yılında yüzde 12,5 artarak 69 milyar 900 milyon TL oldu.

28.03.2018Ekonomi
Kava biberi nedir Kava biberinin faydaları neler

Kava biberi nedir? Kava biberinin faydaları neler?

Tahminen 3 bin yıllık bir geçmişi olduğu düşünülen kava biberi bitkisi son zamanlarda merak edilmeye başladı. Kava biberinin faydalı bir bitki olduğunu duyan vatandaşlar, kava biberinin faydaları hakkında araştırma yapmaya başladı. Menopozdan, anksitiye bozukluğuna kadar birçok soruna iyi gelen kava biberi iyi bir şifa kaynağı. Peki kava biberi nedir? Kava biberinin nelere faydası var?

23.02.2018Gündem
Eklem Ağrılarının İlacı Kemikli Et Suyu

Eklem Ağrılarının İlacı Kemikli Et Suyu

Günümüzün en sık şikayet edilen sağlık sorunlarından biri olan bel, omuz, bilek ve diz ağrılarına yol açan nedenlerin başında aşırı kilo, hareketsiz yaşam şekli ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin geldiğine dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, bu üç etkenin de birbirini tetiklediğini savundu.

Bebeklerde kabızlık neden olur

Bebeklerde kabızlık neden olur?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şükrü Yener, çocuklarda görülen kabızlık ile ilgili bilgileri sıraladı.

Hayvansal üretim istatistikleri açıklandı

Hayvansal üretim istatistikleri açıklandı

Büyükbaş hayvan sayısı 16,1 milyon, küçükbaş hayvan sayısı 44,3 milyon baş oldu.

7.02.2018Ekonomi
Geçmeyen mide bulantısının nedeni anksiyete olabilir

Geçmeyen mide bulantısının nedeni anksiyete olabilir

Tahlil ve tetkiklerde bir hastalık bulgusuna rastlanmamasına karşın sık tekrarlayan mide bulantılarının psikolojik kaynaklı olduğunu söyleyen Dr. Sinan Akkurt, çoğu kez hastanın kendini psikolojik açıdan sağlıklı bulduğuna ve bu yönde bir tedaviye yönelmediğine dikkat çekti.

17.01.2018Sağlık
Yoğurdu dünyaya tanıtan ülke

Yoğurdu dünyaya tanıtan ülke!

Yoğurdun keşfedilmesini her ülke kendine göre yorumlar ve yoğurdun ilk o ülkeden çıktığını ileri sürerler. Fakat yoğurt nerede keşfedilmiş olursa olsun, yoğurdun Batıya tanıtılmasında ve bugünkü popüler ve ticari ürün haline gelmesinde Bulgaristan önemli bir rol oynadı. Hatta yoğurdun bileşimini ilk ortaya koyan bilim insanı sütü yoğurda dönüştüren bakteriye ‘laktobasil bulgarikusadı’ adını verdi. İşte yoğurdun dünyaya tanıtılması…

15.01.2018Seyahat
Anne sütünün mucizeleri

Anne sütünün mucizeleri

Anne olmak başlı başına mucize bir olaydır. Milyonlarca insanın başına gelmesine rağmen bu derece mucize olmasını sağlayan şey ise vücudun anne ve bebek için geçirdiği mükemmel değişimlerdir. Bu mucizenin bir diğer parçası da anne sütü… İçeriğinden, korumasına her türlü gerekliliği yerine getiren anne sütünün mucizelerine gelin birlikte bakalım.

2.01.2018Sağlık
Toplanan inek sütü miktarı yüzde 3,5 arttı

Toplanan inek sütü miktarı yüzde 3,5 arttı

Toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 arttı.

13.12.2017Ekonomi
Doktora yalnızca hasta olunca gidilmez

Doktora yalnızca hasta olunca gidilmez

Sağlıklı çocuk gelişiminde düzenli doktor kontrolleri çok büyük önem taşır. Anne ve babaların çocuklarının gelişimine yönelik merak ettiği sorular ve ileri dönemde karşılaşacağı gelişmeler ile ilgili merak ettiklerini bu kontroller esnasında ele alınır. Doğum sonrası başlayan düzenli doktor kontrollerinin, yaşına göre uygun zaman aralıklarnda yapılması gerekir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzman Dr. Özlem Türkoğlu, anne ve babalara, çocukların düzenli yaptırması gereken testler ve merak edilen sorular ile ilgili şu bilgileri verdi:

Yazar Sonuçları

Köpeklerde alerji

Köpeklerde de aynı insanlarda olduğu gibi mevsimsel alerjilere maruz kalabilen canlılardır. Evcil hayvan alerjileri üç kategoriye ayrılır:

5.06.2018

Laktoz intoleransı nedir?

Bulguları inek sütü alerjisi ile benzerlik gösteriyor!

18.05.2018

Cennete açılan kapı ve iştahı şahlandıran tatlar

Geçen hafta cennetin kapısını araladım. Cennet dediğim yer, Kastamonu’nun Daday ilçesindeki ‘İksir Resort’tu. Onlar resort diyorlar ama ben ‘çiftlik’ tanımını daha çok yakıştırıyorum. Bir de Kastamonu’nun mutfağı var ki, bu kadar zengin ve güzel olup da şöhretten uzak olanı hiç görmedim.

21.04.2018

Bebeğiniz için en iyi 7 besin

Bebek beslenmesi tüm ebeveynlerin hassas noktası. Anne karnındaki yolculuğunun başlamasından 2 yaşa kadar geçen 1000 günlük süreç bebeğinizin tüm yaşamı boyunca sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması, kronik hastalıklardan korunma ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için oldukça önemlidir. İşte bu doğrultuda bebeğinizin beslenmesinde yer vermeniz ve kaçınmanız gereken gıdalara dikkat etmeniz halinde bebeğinize sağlıklı bir gelecek sunmuş olursunuz.

26.02.2018

Hasta olmadan doktora gidin

Gülben Ergen, Dr. Ayşegül Çoruhlu ile buluştu. Çoruhlu, yeme içme konusunda yaptığımız en büyük yanlışları, zararlı gıdaları ve yapılması gerekenleri anlattı.

30.01.2018
Mercimek çorbası hem formunuzu hem sağlığınızı korur

Mercimek çorbası hem formunuzu hem sağlığınızı korur

Hastalıklardan korunmak için kış aylarında bu çorbaları mutlaka tüketin!

21.01.2018

Doğru beslenme neden çok önemli

Beslenme meselesi sağlığımızın “1 numaralı” karar vericisi. O nedenle sağlıklı beslenmeyi öğrenme konusunda durmak yok, yola devam!

17.01.2018

Senede birden fazla kez gitmek ve nasıl geliştiğini görmek istiyorum: Mürver

Karaköy’de, ulaşılabilir bir konumda olması büyük avantaj. Servis çok iyi; Batı lokantalarındaki gibi; alaka var ama yalakalık yok. Tattığım yemeklerden en çok kuzuyu sevdim. Altı saat mermer üstünde, odun ateşinde pişen et çok lezzetli.

5.01.2018

2017’de açılan, beğendiğim üç lokanta

Ekonominin zor durumuna ve lokanta işinde kazancın daha çok hamburger, pizza, steakhouse gibi alanlarda olmasına rağmen (çünkü bu ürünlerin maliyeti düşük ve sürümü yüksek) 2017 senesinde gastronomik açıdan beni heyecanlandıran üç yeni oluşuma tanık oldum. Şöyle bir sıralama yapabilirim...

23.12.2017
Anne sütüne en yakın gıda: Keçi sütü

Anne sütüne en yakın gıda: Keçi sütü

İnek sütünden daha fazla kalsiyum içeriyor.

15.12.2017

Aklım o ‘trattoria’da kaldı

İtalya’daki Antichi Sapori olağanüstü bir ‘trattoria’. Bu kadar iyi ve çok yemeği nasıl bu fiyata yediğinize şaşakalıyorsunuz. Ayrıca şefi ve sahibi Pietro Zito öyle sevimli, cana yakın ve cömert ki mideniz bayram etmekle kalmıyor, kalbiniz de orada kalıyor.

18.11.2017