EKSTRA
MENÜ

İlkokul

İlkokul ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İlkokul haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 20.695 İlkokul haberi bulunmuştur.

İlkokul Haberleri

İlköğretime de online puanlama geldi

İlköğretime de online puanlama geldi

‘Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ‘Uzaktan eğitimde puanla değerlendirme yapılmaz’ hükmü yürürlükten kaldırıldı.

6.01.2021Eğitim
Karneler verilecek mi İlkokul, ortaokul ve liselerde birinci dönem karneleri için MEBden açıklama

Karneler verilecek mi? İlkokul, ortaokul ve liselerde birinci dönem karneleri için MEB'den açıklama

Karnelerin verileceği tarih, birinci dönemin son günlerine doğru veli ve öğrencilerin odaklandığı konulardan oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklamasına göre, ilkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitim, ilk dönemin tamamlanacağı 22 Ocak 2021 Cuma gününe kadar devam edecek. İlkokullarda sınav yapılmayacak, karne notları, ders etkinliklerine katılım puanıyla belirlenecek. Geçtiğimiz günlerde canlı yayında değerlendirmeler yapan Bakan Selçuk, "Yüz yüze karne vererek hareketliliği artırmak gibi bir niyetimiz yok" dedi. İşte, karnelerle ilgili ayrıntılar.

5.01.2021Eğitim
Hafta sonu yasakları ne zaman bitecek Gözler Kabine toplantısı kararlarında

Hafta sonu yasakları ne zaman bitecek? Gözler Kabine toplantısı kararlarında

Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının sona erebileceği iddiaları vaka sayısında bazı illerde yaşanan düşüşle beraber gündeme geldi. İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelgede, hafta sonu sokağa çıkma yasağının ikinci bir karara kadar uygulanacağı belirtilmişti. Koronavirüs önlemleri kapsamında alınan tedbirlerle aralıksız uygulanan sokağa çıkma yasağı, hafta sonları cuma 21.00'den pazartesi 05.00'e kadar 81 ilde geçerli oluyor. Sokağa çıkma yasağının kaldırılacağı iddialarının ardından gözler Kabine toplantısında çıkacak kararlara çevrildi. Peki, hafta sonu yasakları ne zaman bitecek? İşte, ayrıntılar.

5.01.2021Gündem
Hayatın içindeki müfredat

'Hayatın içindeki müfredat'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından kaleme alınan, 'Hayatın İçindeki Müfredat' kitabının tanıtım toplantısı gerçekleşti. Hazırlanan el kitabında ailelere “Günlük yaşamımızın aslında çocuklarımız için ne kadar zengin ve keyifli bir öğrenme ortamı olduğunu birlikte fark edelim istiyoruz” diyerek seslenen Ziya Öğretmen, bu sayede çocukların o hep akıllarındaki “Derslerde öğrendiklerim ne işe yarayacak?” sorusuna da yanıt vermenin kolaylaşacağını ifade etti.

5.01.2021Eğitim
Yüz yüze eğitim gecikecek mi

Yüz yüze eğitim gecikecek mi

Almanya’da 16 Aralık’tan beri eğitime ara verilen okullarda yeniden derslere nasıl başlanacağı henüz netlik kazanmadı. Vaka sayılarının yüksek olması nedeniyle okulların 11 Ocak’ta ders başı yapması da çok zor görünüyor.

5.01.2021Avrupa
İstismarcı öğretmenin iğrenç sözleri ortaya çıktı

İstismarcı öğretmenin iğrenç sözleri ortaya çıktı!

26 ilkokul öğrencisine cinsel istismar iddiasıyla 621 yıl hapse mahkum edilen öğretmen Mahmut Aydın Köksar'ın öğrencileri korkutmak için söylediği sözler ortaya çıktı. Köksar'ın öğrencileri, 'Anne ve babanıza bunları söylemeyin. Zaten ben sizi evlerinizdeki elektronik cihazların üzerinde bulunan kırmızı ışıklardan görürüm' sözleriyle korkuttuğu öğrenildi.

5.01.2021Gündem
Türkiyeden  İlhan Başgöz adımı...  Prof. Dr. İlhan Başgöz kimdir, nereli

Türkiye'den İlhan Başgöz adımı... Prof. Dr. İlhan Başgöz kimdir, nereli?

ABD’de yaşayan ve bir süredir hasta olan Türk halk bilimci Prof. Dr. İlhan Başgöz'ün Türkyi'ye nakledildi. İlhan Başgöz 1965’ten bu yana Indiana Bloomington’da yaşıyordu. Amerikan Folklor Cemiyeti'ne onur üyesi seçilen İlhan Başgöz, Türk Folkloru ve Halk Edebiyatı dalındaki araştırmaları ile tanınıyor. İşte Prof. Dr. İlhan Başgöz'ün biyografisi...

5.01.2021Gündem
Yale’in kapısını yeşil papağanlarla açtı

Yale’in kapısını yeşil papağanlarla açtı

Türkiye’den her yıl binlerce öğrenci eğitim için yurtdışına gidiyor. Kimi Türkiye’de bir üniversite kazanamadığı için, kimi dil öğrenmek için katılıyor bu kervana. Bazılarını ise dünyanın önde gelen üniversiteleri havada kapıyor.

4.01.2021Eğitim
Norveç’te yeni Kovid-19 kısıtlamaları getirildi

Norveç’te yeni Kovid-19 kısıtlamaları getirildi

Norveç’te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artış nedeniyle yeni kısıtlamalar getirildi.

4.01.2021Dünya
Okullar ne zaman açılacak Bakan Selçuktan okullarda eğitime devam edeceğiz paylaşımı

Okullar ne zaman açılacak? Bakan Selçuk'tan 'okullarda eğitime devam edeceğiz' paylaşımı

Okulların açılacağı tarih, uzaktan eğitim sürecinde hem veliler hem de öğrenciler tarafından takip ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığınca, alınan kararla beraber 25 Ocak Pazartesi yarıyıl tatili süresine ikinci dönemdeki bir haftalık ara tatil daha eklenecek. Milyonlarca veli ve öğrencinin gündeminde yer alan yüz yüze eğitimle ilgili Bakan Selçuk, "Okullarda sosyal mesafesiz eğitime devam edeceğiz" paylaşımında bulundu. Diğer yandan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, alınan kararla 4 Ocak 2021 sonrasında okullarda telafi sınavlarının yapılmasının söz konusu olabileceğini belirtti. İşte, ayrıntılar.

3.01.2021Eğitim
İrandan ABDye Kasım Süleymani tehdidi

İran'dan ABD'ye Kasım Süleymani tehdidi

İran devlet haber ajansı IRNA pazar günü yayınladığı haberinde, İran Savunma Bakanı Amir Hatami’nin sözlerine yer verdi. Bakan Hatami, ABD tarafından geçtiğimiz yıl suikastla öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymaniye düzenlenen suikastın intikamının alınacağını belirtti. Öte yandan İran'ın mevcut Kudüs gücü komutanı Tuğgeneral İsmail Kaani 'Süleymani suikastına ABD'nin içinde dahi karşılık verilebilir.' ifadelerini kullandı. Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Iraklı Ebu Mehdi el-Mühendis Irak'ta anıldı. İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendisi suikastının birinci yılı münasebetiyle düzenlenen törende konuşan Irak'taki Şii milis gücü Haşdi Şabi Başkanı Falih Feyyad, ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasına ilişkin geçen yıl Mecliste onaylanan yasanın uygulamaya konulması çağrısını yineledi.

3.01.2021Dünya
Acun Ilıcalı: Bana baktığında ‘Bu adam normal’ dersin ama derinlere indikçe tatlı bir deli görebilirsin

Acun Ilıcalı: Bana baktığında ‘Bu adam normal’ dersin ama derinlere indikçe tatlı bir deli görebilirsin

Televizyonculuktaki başarısı ülke sınırlarını aştı. En son Variety dergisinin En Etkili 500 İşinsanı listesine giren tek Türk oldu. Bu sırada bir de futbol takımı satın aldı. Şimdi sırada dijital platformu var. Acun Ilıcalı’yla konuştuk.

Üniversiteler ne zaman açılacak Yeni yılla birlikte araştırmalar hız kazandı

Üniversiteler ne zaman açılacak? Yeni yılla birlikte araştırmalar hız kazandı!

2021 yılının başlaması ile birlikte, en çok merak edilenlerden biri de üniversitelerin açılacağı tarih oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısının ardından yaptığı açıklamasında, MEB'e bağlı okullarda yüz yüze eğitime dair bilgiler verdi. Şimdi ise üniversitelerin akıbeti merak ediliyor. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak?

2.01.2021Gündem
Yarıyıl tatili ne zaman başlayacak Sömestr tatili için geri sayım başladı

Yarıyıl tatili ne zaman başlayacak? Sömestr tatili için geri sayım başladı!

Yeni yılın başlaması ile birlikte öğrencilerin sömestr araştırmaları da yoğunlaştı. '15 tatil' olarak da bilinen yarıyıl tatilinin ne zaman başlayacağı, öğrenciler, öğrenci velileri ve eğitimcilerce sorgulanıyor. Peki, 15 tatil ne zaman başlayacak?

2.01.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak İşte en son bilgiler...

Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte en son bilgiler...

Yeni yılın gelmesi ve 2021'e adım atılması ile birlikte, en çok merak edilenlerden biri de üniversitelerin ne zaman açılacağı oldu. Yüz binlerce öğrencinin eğitimine online ve uzaktan şekilde devam ettiği üniversitelerin akıbeti araştırılıyor. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak?

2.01.2021Gündem
Salgın dünya genelinde eğitimi de sekteye uğrattı

Salgın dünya genelinde eğitimi de sekteye uğrattı

Tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs salgını eğitimi de sekteye uğratırken, birçok ülke eğitimin sürdürülebilmesi için alternatif yöntemler aramak zorunda kaldı.

2.01.2021Dünya
Dinçer Güner Hürriyette ‘Ben demiştim’ duygusuna toy zamanlarımda giriyordum

Dinçer Güner Hürriyet'te! ‘Ben demiştim’ duygusuna toy zamanlarımda giriyordum

Başta 2020 öngörüleri, isabetli tahminleriyle herkesi şaşırtan astrolog Dinçer Güner artık Hürriyet’in hafta sonu eklerinde. Cumartesi günleri önemli astrolojik olayları, pazar günleriyse haftalık burç yorumları yazacak. Sadece bununla kalmayacak, sosyal medyamızda videolarıyla da karşınızda olacak.

15 tatil ne zaman Okulların tatil olacağı tarih belli oldu

15 tatil ne zaman? Okulların tatil olacağı tarih belli oldu

15 tatil için geri sayım başladı. Koronavirüs önlemleri kapsamında uzaktan eğitime devam eden öğrenciler tatil açıklamalarını yakından takip ediyorlar. Milli Eğitim Bakanlığınca, yapılan açıklamada eğitim öğretim yılının ilk döneminin tamamlanacağı 22 Ocak 2021 Cuma gününe kadar devam edeceği açıklandı. İşte 15 tatilin başlayacağı tarih ve detaylar

1.01.2021Gündem
Okuluna tavla atıyor

Okuluna tavla atıyor

Kayserili işinsanı Osman Ulubaş’ın iki tutkusu var; okul yaptırmak ve tavla oynamak. Kayseri’de adını taşıyan 6 okul var, 4’ünün de inşası sürüyor. 85 yaşındaki Osman Amca, şehre atanan her valiyle okul yaptırmasına tavla oynuyor ama sonunda yense de yenilse de okulu o yaptırıyor.

1.01.2021Eğitim
Hafızalardan silinmeyecek bir yıl: 2020

Hafızalardan silinmeyecek bir yıl: 2020

Eğitim evlere taşındı, uzaktan eğitim yeni normal oldu. Eğitim alanında on yıllar sürecek değişim bir yıla sığdı. İşte 2020’’in ilk ayından son ayına kadar eğitim alanında tüm yaşananlar.

31.12.2020Eğitim
Denizlisporlu Mustafa Yumludan takıma gözyaşlarıyla destek veren minik taraftara forma hediyesi

Denizlisporlu Mustafa Yumlu'dan takıma gözyaşlarıyla destek veren minik taraftara forma hediyesi

Yukatel Denizlisporlu futbolcu Mustafa Yumlu, maç izlediği sırada gözyaşlarıyla dua ederek takıma destek verdiği görüntüleri sosyal medyada ilgi gören 12 yaşındaki taraftara forma hediye etti.

31.12.2020Futbol
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuktan son dakika açıklamaları Uzaktan eğitim, dijital karne, koronavirüs aşısı...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan son dakika açıklamaları! Uzaktan eğitim, dijital karne, koronavirüs aşısı...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA Editör Masası'nın sorularını yanıtladı. Bakan Selçuk, ''Okulları açmadık çünkü bizim koşullarımız, ülkemizin yapısı, sosyal hayatımız, düğünlerimiz, cenazelerimiz, bütün bunların sosyo antropolojik fotoğrafına bakmak zorundayız'' dedi. Bakan Selçuk, uzaktan eğitimle ilgili de ''Daha önce canlı ders yapabilme kapasitemiz 100 bin civarındaydı. Şu anda 3 milyonu geçtik'' ifadelerini kullandı. Dijital karne olabileceğini söyleyen Bakan Selçuk, ''Yüz yüze karne vererek hareketliliği artırmak gibi bir niyetimiz yok. Dijital karne söz konusu. Liseler için birinci dönemle ilgili notlandırma süreci bittikten sonra karne olabilir'' diye konuştu.

30.12.2020Gündem
Astrolog Aygül Aydın:  “2021’in iyi olup olmadığını sizin ‘iyiliğiniz’ belirleyecek”

Astrolog Aygül Aydın: “2021’in iyi olup olmadığını sizin ‘iyiliğiniz’ belirleyecek”

2020 yılı bizi hiç beklemediğimiz bir yerden vurunca, 2021’in nasıl geçeceği konusunda astrolojik öngörülere sarıldık. Hürriyet yazarı Astrolog Aygül Aydın’la bir araya geldik ve 2021 yılına dair merak edilenleri konuştuk. Aygül Aydın net konuşuyor: “Siz iyiyseniz, 2021 sizin için iyi geçecek ama önyargılardan kurtulmazsanız, insanı insan olduğu için sevmezseniz, işiniz çok zor!”

30.12.2020Magazin
Dijital karne nedir Milli Eğitim Bakanından dijital karne açıklaması

Dijital karne nedir? Milli Eğitim Bakanı'ndan dijital karne açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dijital karne ile ilgili açıklamalarda bulundu. Selçuk, "Yüz yüze karne vererek hareketliliği artırmak gibi bir niyetimiz yok. Dijital karne söz konusu.’ dedi. Açıklama ardından dijital karne ile ilgili araştırmalar başladı. Peki, dijital karne nedir, nasıl verilecek? İşte Milli Eğitim Bakanı'nın dijital karne açıklaması…

30.12.2020Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak Yeni yıl öncesi araştırmalar hız kazandı

Üniversiteler ne zaman açılacak? Yeni yıl öncesi araştırmalar hız kazandı!

2020-2021 eğitim yılına online şekilde başlayan yüz binlerce üniversite öğrencisi, yeni yıla kısa bir süre kala yüz yüze eğitime yönelik araştırmalarını yoğunlaştırdı. Son olarak MEB'e bağlı okullara ilişkin tarihin belli olması ile beklenti içine giren üniversiteliler net bilgileri sorguluyor. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak?

30.12.2020Gündem
Okullar ne zaman açılacak MEBden uzatılmış sömestr tatili açıklaması

Okullar ne zaman açılacak? MEB'den uzatılmış sömestr tatili açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta netlik kazandırılan okullar ne zaman açılacak sorusu, öğrenci, eğitici ve veliler tarafından yakından takip ediliyor. Koronavirüs önlemleri dolayısıyla bir süredir uzaktan eğitim ile sürece devam eden okullar için açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı, okullar ne zaman açılacak ve sömestr tatili ne kadar olacak sorularına cevap verdi. Peki, 2. dönem okullar ne zaman açılacak? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

30.12.2020Gündem
Salgın çocukları eğitimsiz bırakacak

Salgın çocukları eğitimsiz bırakacak

Dünya Bankası, koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde aksayan eğitimin fazladan 72 milyon çocuğun ‘eğitim yoksulluğu’ yaşamasına neden olacağını duyurdu.

30.12.2020Dünya
Karneler verilecek mi, ne zaman dağıtılacak Milli Eğitim Bakanlığından karne açıklaması

Karneler verilecek mi, ne zaman dağıtılacak? Milli Eğitim Bakanlığı'ndan karne açıklaması

Karnelerin ne zaman verileceği, 2020-2021 eğitim dönemi yarıyıl tatili takviminin netleşmesiyle yeniden gündeme geldi. Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, "yüz yüze eğitime verdiğimiz arayı 15 Şubat 2021'e kadar uzatıyoruz." ifadesini kullandı. Okullarda yarıyıl tatili için daha önce ocak ayını işaret gösteren Milli Eğitim Bakanlığı, liselerde karne verilmeyeceğini, diğer sınıflarda ise karne dağıtımının ocak ayında farklı günlerde yapılacağını bildirmişti. İşte, 2020 karne dağıtımıyla ilgili son bilgiler.

29.12.2020Eğitim
Yüz yüze eğitim hangi tarihte başlayacak Kabine toplantısının ardından tarih açıklaması

Yüz yüze eğitim hangi tarihte başlayacak? Kabine toplantısının ardından tarih açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamasında, milyonlarca öğrenci ile veliyi yakından ilgilendiren uzaktan eğitime dair de bilgiler de vardı. Koronavirüs nedeni ile yüz yüze eğitime ara verilmiş ve online şekilde eğitim hayatı sürmekte idi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüz yüze eğitimin hangi tarihte başlayacağını açıkladı. Peki, Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? İşte detaylar

29.12.2020Gündem
9 çocuğunu okuttu şimdi okuma yazma öğreniyor

9 çocuğunu okuttu şimdi okuma yazma öğreniyor

Van'ın Edremit ilçesine bağlı Kıyıcak Mahallesi'nde yaşayan 60 yaşındaki Aslı İmre, büyük zorluklarla okuttuğu çocuklarından 3'ü doktor, 4'ü öğretmen, biri mühendis, biri hemşire ve biri de lisede okuyor. Anne İmre, 10 çocuğundan sonra şimdi de kendisi ilkokul 4'üncü sınıfta okuyan torunu Zeynep İmre'nin yardımıyla okuma yazma öğreniyor. Annesinin fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşarak binlerce beğeni alan Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürkan İmre, “Annemle gurur duyuyorum. Babamla bizleri zorluklar içerisinde okuttu. Şimdi de kendisi okuma- yazma öğreniyor” dedi.

29.12.2020Haber
9 çocuğu doktor, mühendis, öğretmen ve hemşire olan anne okuma yazma öğreniyor

9 çocuğu doktor, mühendis, öğretmen ve hemşire olan anne okuma yazma öğreniyor

VAN'ın Edremit ilçesine bağlı Kıyıcak Mahallesi'nde yaşayan Aslı İmre (60), büyük zorluklarla okuttuğu çocuklarından 3'ü doktor, 4'ü öğretmen, biri mühendis, biri hemşire ve biri de lisede okuyor. Anne İmre, 10 çocuğundan sonra şimdi de kendisi ilkokul 4'üncü sınıfta okuyan torunu Zeynep İmre'nin yardımıyla okuma yazma öğreniyor. Annesinin fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşarak binlerce beğeni alan Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürkan İmre, “Annemle gurur duyuyorum. Babamla bizleri zorluklar içerisinde okuttu. Şimdi de kendisi okuma- yazma öğreniyor” dedi.

29.12.2020Gündem
Doktor oğlu sosyal medyada paylaştı Herkes o anneyi konuşuyor...

Doktor oğlu sosyal medyada paylaştı! Herkes o anneyi konuşuyor...

Van'ın Edremit ilçesine bağlı Kıyıcak Mahallesi'nde yaşayan 60 yaşındaki Aslı İmre, büyük zorluklarla okuttuğu çocuklarından 3'ü doktor, 4'ü öğretmen, biri mühendis, biri hemşire ve biri de lisede okuyor. Anne İmre, 10 çocuğundan sonra şimdi de kendisi ilkokul 4'üncü sınıfta okuyan torunu Zeynep İmre'nin yardımıyla okuma yazma öğreniyor. Annesinin fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşarak binlerce beğeni alan Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürkan İmre, “Annemle gurur duyuyorum. Babamla bizleri zorluklar içerisinde okuttu. Şimdi de kendisi okuma- yazma öğreniyor” dedi.

29.12.2020Gündem
Dünya Bankası: Pandemi nedeniyle 72 milyon çocuk ‘öğrenme yoksulluğu’ ile karşı karşıya

Dünya Bankası: Pandemi nedeniyle 72 milyon çocuk ‘öğrenme yoksulluğu’ ile karşı karşıya

Dünya Bankası’nın yayınladığı rapora göre, Kovid-19’un okulların kapanmasına etkisiyle dünya genelinde 72 milyon çocuk ‘öğrenme yoksulluğu’ ile karşı karşıya.

29.12.2020Dünya
Yarı yıl tatili ne zaman başlıyor MEBden 15 tatil hakkında açıklama

Yarı yıl tatili ne zaman başlıyor? MEB'den 15 tatil hakkında açıklama

Milyonlarca öğrenci ve öğretmen, 2020-2021 eğitim dönemine kısa bir ara verilecek olan '15 tatilin' ne zaman başlayacağını merak ediyor. 'Şubat tatili' olarak da adlandırılan yarı yıl için araştırmalarına yoğunluk veren öğrenciler, MEB'in açıkladığı tarihi öğrenmek istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada tatilin ocak ayında başlayacağı duyuruldu ve tarih verildi.

29.12.2020Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak Son Kabine toplantısı sonrası araştırmalar arttı

Üniversiteler ne zaman açılacak? Son Kabine toplantısı sonrası araştırmalar arttı!

Türkiye'de corona virüsü (koronavirüs) vakalarının artmasıyla birlikte yüz yüze eğitime ara verilmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, yüz yüze eğitime varılan aranın 15 Şubat 2021'e uzatıldığını duyurdu. Bu gelişmenin ardından üniversitelerin akıbeti merak konusu oldu. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak?

28.12.2020Gündem
EBA çöktü mü EBA çok kalabalık uyarısı nedir ve nasıl çözülür

EBA çöktü mü? EBA çok kalabalık uyarısı nedir ve nasıl çözülür?

EBA çöktü mü soruları ile öğle saatlerine doğru erişim problemi yaşanan eğitim platformu hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenciler, internet üzerinden araştırmalarına başladı. EBA çok kalabalık uyarısı ile karşılaşan on binlerce öğrenci, sorunun çözümüne yönelik herhangi bir adımın yer alıp almadığını araştırmaya başladı. Birçok öğrenci, sosyal medya üzerinden yaşadığı sıkıntılara yönelik paylaşımlar gerçekleştirdi

28.12.2020Gündem
2020: Eğitimde kırılma ve fırsatlar yılı

2020: Eğitimde kırılma ve fırsatlar yılı

Küresel bir salgının bizi aldığımız nefesle sınaması, temel beşeri gerekliliğimiz olan sosyalleşme ihtiyacımızı elimizden alması hem bireysel hem de kurumsal anlamda ağır bir sınavdı. 2020 bu yüzden dünya tarihinde pek çok alanda büyük kırılmalar yarattı.

28.12.2020Eğitim
Liselerde yüz yüze sınavlar ne zaman yapılacak Milli Eğitim Bakanlığı tarih verdi

Liselerde yüz yüze sınavlar ne zaman yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı tarih verdi!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıda liselerde 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci döneminde bugüne kadar sınav gerçekleştirilememiş derslerden herhangi bir sınav yapılmamasına karar verildiği belirtildi. Öte yandan liselerde yüz yüze sınavlar için tarih de belli oldu. Peki, liselerde yüz yüze sınavlar ne zaman yapılacak?

27.12.2020Gündem
Arif Verimli aşı paylaşımıyla gündem oldu… Arif Verimli kimdir

Arif Verimli aşı paylaşımıyla gündem oldu… Arif Verimli kimdir?

Müge Anlı programıyla ismini geniş bir kitleye duyuran Psikiyatrist Arif Verimli, aşı paylaşımıyla gündem oldu. Aşı olmak istemeyenlere yönelik düşüncelerini paylaşan Arif Verimli, sosyal medyanın en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. Arif Verimli hayatı ve kariyeri de merak edilmeye başlandı.

27.12.2020Magazin
Nurgül Yeşilçay, asıl soru şu bence: 2021 bizden neler bekliyor

Nurgül Yeşilçay, asıl soru şu bence: 2021 bizden neler bekliyor?

Beyazperdenin ve ekranın efsanevi isimlerinden... Sizi etkisi altına alması için iki dakika sohbet etmeniz yeterli. Zaten yeşil gözlerinin içine bakıp büyülenmemek imkânsız. Nurgül Yeşilçay, oyunculuğun ve birbiri ardına ekranda yer alan projelerinin yanı sıra yaptığı tablolarla da gündeme geliyor. 2020’nin son günlerinde buluşup aşkı, projelerini, ilişkisini ve geçen yılın muhasebesini yaptık: “Alışkanlıkların değiştiği bir yıl oldu, doğru bildiğimiz her şeyin yanlış olduğu söylendi.”

27.12.2020Hürriyet Pazar
İlk dergimi 10 yaşında çıkardım, 5 kuruşa okuttum

"İlk dergimi 10 yaşında çıkardım, 5 kuruşa okuttum"

Bu ay meslekteki 70. yılını kutlayan gazeteci-yazar Altan Öymen ile eski albümlerini karıştırdık… Öymen bize İkinci Dünya Savaşı gölgesinde kurşun askerlerle oynadıkları oyunları, sokaklardaki sığınak kazıcıları, çocukluğunda Atatürk’ün onu neden hayal kırıklığına uğrattığını ve 10 yaşındaki ilk yayın yönetmenliği tecrübesini anlattı, ‘Altan Ağabey’in zarafet kurallarını paylaştı…

27.12.2020Gündem
15 tatil ne zaman Okullar ne zaman tatil olacak MEB açıkladı

15 tatil ne zaman? Okullar ne zaman tatil olacak? MEB açıkladı

Okulların ne zaman açılacağı gündemde yer almaya devam ediyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında başlayan uzaktan eğitim süreci ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada ilkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitim, 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk döneminin tamamlanacağı 22 Ocak 2021 Cuma gününe kadar devam edeceği bildirildi.

26.12.2020Gündem
Çocuklar eğitsel bir dijital oyunla zaman geçirmiyor

Çocuklar eğitsel bir dijital oyunla zaman geçirmiyor

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) uzmanları, gün geçtikçe yaygınlaşan ve genellikle ilkokul çağındaki çocukların tercih ettiği dijital oyunları inceledi.

26.12.2020Tekno
Sınavlar ertelendi sevinci

Sınavlar ertelendi sevinci!

Bilim Kurulu tavsiye etti, Sağlık Bakanlığı değerlendirdi, Milli Eğitim Bakanlığı kararı verdi. 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk döneminde sınav yapılmayacak.

26.12.2020Eğitim
Sınavlar 4 Ocakta yüz yüze mi yapılacak Okullarda sınavlar iptal oldu mu Bakan Selçuktan son dakika açıklaması

Sınavlar 4 Ocak'ta yüz yüze mi yapılacak? Okullarda sınavlar iptal oldu mu? Bakan Selçuk'tan son dakika açıklaması

Sınavların iptal edilmesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) son dakika açıklama geldi. Daha önce 4-22 Ocak tarih aralığında sınava girmeyen öğrenciler için yüz yüze sınav yapılacağını duyuran MEB, bir günde en fazla iki sınav yapılacağını açıklamıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yaptığı son dakika açıklamasına göre 4 Ocak'ta yapılması planlanan yüz yüze sınavlar için ertelenme kararı alındı. İşte, sınavlar iptal mi oldu, sorusunun yanıtı.

25.12.2020Gündem
Son dakika: Sınavlar iptal mi oldu, ne zaman yapılacak Bakan Selçuk yanıt verdi

Son dakika: Sınavlar iptal mi oldu, ne zaman yapılacak? Bakan Selçuk yanıt verdi

Sınavların ne zaman ve nasıl olacağı, öğrencilerin gündeminde yer alırken, son dakika açıklama geldi. Daha önce yapılan açıklamaya göre, sınavlar için 31 Aralık sonrasını işaret gösteren MEB, sınavların yapılmayacağını bildirdi. Bakan Selçuk, Bakan Selçuk, ‘Aldığımız kararla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak.’ dedi ve liseler ile ilgili de açıklama yaptı.

25.12.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Yaşlı Amca ‘Kal Ki Adeta’ Dedi; Kaldık, Dinledik, Sevdik

Şimdi bir hayal kuralım: Mevsimlerden yaz ve akşamüstü arabayla yola çıkmışız. Yol uzayıp gidiyor önümüzde tarlalara, denize, dağlara bakarak ilerliyoruz. Nereye mi gidiyoruz? Herkes sevdiği yere doğru sürsün lütfen. İşte bu mutlu ve özel anlarımızda yolda bize eşlik eden müzik çok önemlidir. Yaşlı Amca’dan ‘Yıldızlara Bak’ çalıyor. “Bu grubu çok seviyorum” diyorum yanımdaki arkadaşıma o da “ben de çok seviyorum” diyor. “Peki yeni şarkıları ‘Kal Ki Adeta’yı dinledin mi” diye soruyorum.

6.01.2021

Çocuklara sorumluluk bilinci nasıl kazandırılır?

Birçok anne baba kendi ayakları üzerinde durabilen çocuk yetiştirebilmeyi hedefler. Peki ebeveyn söylemeden görevlerini bilen ve kendi düzenini devam ettirebilen, sorumluluk sahibi çocuklar olmaları için ne yapmak gerekir?

4.01.2021

En güzel haber

2021, İstikâl Marşı Yılı olarak kabul edildi.

26.12.2020