EKSTRA
MENÜ

İlhan Başgöz

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 70 haberi bulunmuştur.

İlhan Başgöz Haberleri

26.07.2000Gündem

26.07.2000Gündem
Türklerin bilmece hazinesi 14 bini aşıyor

Türklerin bilmece hazinesi 14 bini aşıyor

Türk milletinin sözlü edebiyatının en önemli türlerinden biri olan bilmece sayısının, çeşitlemeleri ile birlikte 14 bini aştığı bildirildi.

28.07.2001Spor Arena
Türkiye onlara güveniyor

Türkiye onlara güveniyor

Sivil toplum kuruluşları sosyal hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Devletten bağımsız, gönüllülerin çabasıyla, belli bir alanda faaliyet göstermek üzere kurulan STK'lar güçlendikçe, toplumdaki güven duygusu da artıyor.

12.10.2001Gündem
Taşıt yazıları araştırma konusu oldu

Taşıt yazıları araştırma konusu oldu

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. İlhan Başgöz, sayısı binlere ulaşan taşıt yazılarında, sevgiden gurbete, kadercilikten Tanrıya siteme kadar şoförün benimsediği ve benimsediği değerlerle ilgili değişik konular bulunduğunu söyledi.

3.09.2003Gündem
Ünlü Türkolog Tietze öldü

Ünlü Türkolog Tietze öldü

Türk dilinin en büyük etimolojik sözlüğünü hazırlayan Andreas Tietze, Avusturya'da geçirmiş olduğu beyin kanaması sonucu öldü.

23.12.2003Dünya
Uluslararası Karagöz sempozyumu

Uluslararası Karagöz sempozyumu

Gölge tiyatrosunun efsane kahramanı, bir uluslararası sempozyuma konu oluyor. Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi; UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ve UNİMA Milli Merkezi’nin katkısıyla düzenlenen sempozyum 27 ile 29 Nisan arasında Ankara'da gerçekleşecek. Sempozyum, "Somut Olmayan Kültürel Miras: Yaşayan Karagöz” adını taşıyor.

21.04.2006Gündem
Neşet Ertaş’a 69 bin lira ‘Mühür Gözlüm’ cezası

Neşet Ertaş’a 69 bin lira ‘Mühür Gözlüm’ cezası

Ünlü halk müziği sanatçısı Neşet Ertaş’a ‘Mühür Gözlüm’ şarkısının söz yazarı Âşık Ali İzzet Özkan’ın mirasçılarından 69 bin liralık tazminat cezası. ‘Mühür Gözlüm’ şarkısının izinsiz icra edildiği gerekçesiyle Kalan Müzik ve Neşet Ertaş’a açılan davada Yargıtay 69 bin liralık cezayı onadı.

24.02.2013Gündem
Nasreddin Hoca kimdir  Nasreddin Hoca gerçekten yaşadı mı

Nasreddin Hoca kimdir? Nasreddin Hoca gerçekten yaşadı mı?

Türk güldürü ve mizah tarihinde önemli bir yere sahip olan Nasreddin Hoca'nın kim olduğu son dönemlerde merak konusu oldu. Nasreddin Hoca'nın kim olduğunu merak eden vatandaşlar, bu tarihi isim hakkında bilgi edinmek için araştırma yapıyor. Peki, Nasreddin Hoca kimdir? Nasreddin Hoca gerçekten yaşadı mı?

10.04.2018Gündem
Şarkı güfteleri ve türküler

Şarkı güfteleri ve türküler

Bir bestecinin eserini dinlerken yaşadığı çağı, bestesinin anlamını merak ederim. Ayrıca onun makamını öğrendikten sonra, o bestecinin diğer eserlerini... Bugün, kitaplığımdaki musiki kitaplarından bahsedelim.

21.05.2020Kitap Sanat
Hürriyet duyurmuştu... Prof. Dr. İlhan Başgöz, ambulans uçakla Türkiye’ye nakledildi

Hürriyet duyurmuştu... Prof. Dr. İlhan Başgöz, ambulans uçakla Türkiye’ye nakledildi

Uzun yıllardır ABD’de yaşayan Türk halk bilimci Prof. Dr. İlhan Başgöz, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ambulans uçakla Türkiye’ye nakledildi. Hürriyet yazarı Doğan Hızlan, İlhan Hoca'nın Türkiye'de tedavi görmek istediğini köşesinden duyurmuştu.

4.01.2021Gündem
İlhan hoca Türkiye’de

İlhan hoca Türkiye’de

ABD’de kanser tedavisi gören ve pandemi nedeniyle seyahat edemeyen Prof. Dr. İlhan Başgöz’ün Türkiye’de iyileşmek isteğini Hürriyet yazarı Doğan Hızlan gündeme getirdi. Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği ambulans uçakla İlhan Hoca’nın hasreti bitti.

5.01.2021Gündem
Türkiyeden  İlhan Başgöz adımı...  Prof. Dr. İlhan Başgöz kimdir, nereli

Türkiye'den İlhan Başgöz adımı... Prof. Dr. İlhan Başgöz kimdir, nereli?

ABD’de yaşayan ve bir süredir hasta olan Türk halk bilimci Prof. Dr. İlhan Başgöz'ün Türkyi'ye nakledildi. İlhan Başgöz 1965’ten bu yana Indiana Bloomington’da yaşıyordu. Amerikan Folklor Cemiyeti'ne onur üyesi seçilen İlhan Başgöz, Türk Folkloru ve Halk Edebiyatı dalındaki araştırmaları ile tanınıyor. İşte Prof. Dr. İlhan Başgöz'ün biyografisi...

5.01.2021Gündem
Hürriyet duyurmuştu... Prof. Dr. İlhan Başgöz, ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi

Hürriyet duyurmuştu... Prof. Dr. İlhan Başgöz, ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi

Uzun yıllardır ABD’de yaşayan Türk halk bilimci Prof. Dr. İlhan Başgöz, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi. Basın mensuplarına açıklama yapan Prof. Dr. Başgöz, "33 sene yurt dışında çalıştım. Yorgunluğun içindeyim. Memleketime dönmenin sevincini Enver Gökçe'nin dizesiyle anlatacağım; Senin emekçin olaydım, şen olası türküsü dost kokusu, dost selamı Türkiye" dedi. Çok yorgun olduğunu ve konuşamayacağını belirten Prof. Dr. Başgöz, tedavisi için Ankara Şehir Hastanesine götürüldü. Hürriyet yazarı Doğan Hızlan, İlhan Hoca'nın Türkiye'de tedavi görmek istediğini köşesinden duyurmuştu.

5.01.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Bilkent'teki Yaşar Kemal sempozyumu bugün başlıyor

BİLKENT Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezi, Türk edebiyatının dünyaca tanınmış yazarı Yaşar Kemal'in yaşamını, sanatını ve yapıtlarını uluslararası bir sempozyumla gündeme getiriyor.

15.05.2002

Türkiye Türkçesi'nin en büyük sözlüğü

ANDREAS TIETZE'nin hazırladığı ‘‘Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lugati’’nin (Simurg Yayınları) A-E harflerini kapsayan 1. cildi yayınlandı. Yedi ciltlik eserin bir cildi de endekse ayrılmış. Eser iki yılda tamamlanacak.

29.09.2002

Bir anasınıfının ve oyun bahçesinin maliyeti nedir?

MİLLİ Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Vanlı.

Dolayısıyla Van’ın eğitimde bazı kilometre taşları için ayrı bir yeri var.

Hatırlarsanız...

25.10.2004

Rektörün evi bir kültür vahasıydı

VAN’a ilk ziyaretim 2004 yılının, ekim ayındaydı.

Ziyaret nedeni, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Danone ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın birlikte başlattığı ‘okul öncesi eğitim’ ile ilgili kampanyaydı.

18.07.2005

Demir Özlü’nün mektubu ve aynasız tarih

RESMİ tarihle yüzleşenler her şeyin, herkesin hesabını sorarken 1923 ile 1991 yılları arasında her vesileyle kökü kazınan solcuların ve komünistlerin hesabını nedense sormazlar.

19.11.2007

Önemli bir fakülteden elli tanınmış portre

BAZI fakülteler vardır ki, öğretim üyelerinden öğrencilerine kadar, kültür tarihimizin önemli simgesi olmuştur.

Bunlardan biri, belki de başta geleni Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’dir.

17.07.2008

Yazdıkları da yaşamı da renkliydi

METİN AND’ın yazdığı kitaplar olmasaydı, biz bazı konuların ne tarihini öğrenebilirdik ne de önemini fark edebilirdik.

2.10.2008

İthal kurbanlıkla iletişim rehberi

MALUM bu yıl bol bol ithal kurbanlıklar getirdik. Her yıl olduğu gibi birkaçının firar haberine TV’ler de rastladık. Gene zabıtalar ya da polis elinde sopalar. Ya da çakma kovboylar gibi elinde kementlerle şehir kovboyluğuna soyunacaklar, koşturacaklar.

14.11.2010

Duble yollarla ulaşım sorunu çözüldü mü

KURBAN Bayramı süresince 147 civarında insanımız öldü ve 786’ya yakın insan yaralandı. Karayollarında bayram günleri haricinde de kazalar nerde ise bayramda olanlara yakın miktarda devam etmektedir. Bu olay, karayollarında, bir insanlık katliamıdır. Bunun ana sebeplerinden en önemlisi 60 yıldır tek taraflı; ülkede karayolu yapılmasıdır.

22.11.2010

Doğru Türkçe için gerekli sözlükler

Yusuf Çotuksöken’in ‘Türkçe Anlamdaşlar ve Karşıt Anlamlılar Sözlüğü’nün önsözünde belirttiği gibi “Her sözcüğün tek, değişmez bir anlamı olsaydı, daha iyi mi anlaşırdık?” Ama bu durum dilimizi tekdüzeleştireceği gibi dilsel gelişimi sınırlandıracak, belki de durduracaktı.

21.09.2012

Türkülerin yaşattığı aşk hikâyeleri

Neşet Ertaş’ın ölümünün ardından duyulan kitlesel acı, bir halk sanatçısının kişiliğinde, halk kültürüne, halk sanatçısına duyulan sevgi ve saygının da bir simgesiydi. Arkasında binlerce yıllık bir kültürü barındıran türküler hakkında bilgimiz ne kadar? Peki, aşk hikâyelerinin türküsünü dinliyor muyuz?

28.09.2012

‘Türküler çıkmış yola savulun’

YAZIMIN başlığını, halkbilimin büyük bilim insanı İlhan Başgöz’ün Hürriyet Gösteri’de çıkacak yazısının adından ödünç aldım.

17.08.2013

Halk şiirini Başgöz’den öğrenin

İlhan Başgöz’ün ilk baskısını 1956’da yayımladığı İzahlı Türk Halk Şiiri Antolojisi, yeni bulgular ışığında geliştirilerek tekrar yayımlanıyor.

8.03.2014

Kadîm Nefes’in izinde

ANADOLU’nun manevi tarihini hangi kaynaklardan öğrenebilirsiniz?

8.03.2014

İlhan Başgöz’ün memleket hasreti son buluyor

Türkçeyi ve Türk folklorunu dünyaya tanıtan Prof. Dr. İlhan Başgöz (97) uzun yıllardır ABD’deydi. Bu ülkede kanser tedavisi gören ve şimdi pandemi nedeniyle seyahat edemeyen İlhan Başgöz Türkiye’ye dönmek istiyor. ÂBu konudaki mektup elime geçince hemen yakından tanıdığım, saydığım İlhan Başgöz’e kol kanat germesi için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı aradım. Bakan Koca da durumdan haberi olduğunu belirtti.

28.12.2020

‘Sen’ denilmez ‘siz’ denilecek

Bu “sen/siz” meselesine kafayı fena halde takmış bulunmaktayım.

29.12.2020